Handen RADIO. p ruw of stuk K&sS Ingezonden Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht." Men schrijft cns: De aangekondigde vergadering met eventueele losse leveranciers van boven genoemde fabriek werd Maandagmiddag 12 uur in hotel „De Zwaan" gehouden. Ongeveer 40 personen hadden aan de o,« roep van het bestuur gehoor gegeven. De bijeenkomst werd geopend door de voorz., de heer C.Stoepker. Spreker heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat deze vergadering was belegd om zooveel mogelijk losse leveranciers voor de nieuwe fabriek te krijgen. Onze nieuwbenoemde directeur, de heer H. Boer van Lutjewinkel is in deze vergade ring aanwezig en is gaarne bereid uw eventueele vragen te beantwoorden. Even wil ik u meed.eelen, dat losse leveranciers aan onze fabriek hun melk kunnen laten verwerken zonder dat daarvoor iets meer wordt berekend; extra betalingen be hoeven niet te worden gedaan en risico heeft de losse leverancier niet. Het melk- rijden zal coöp. worden aanbesteed. In dien het eenigszins mogelijk is, zullen de bussen op de fabriek worden schoonge maakt. Hierna verkreeg de heer Boer het woord. Het is li allen wel bekend, zegt de nieu we directeur, welke motieven het bestuur van de fabriek er toe hebben geleid om tot stichting van de zuivelfabriek „De Eendracht" over te gaan. Nadat ver geefs aansluiting aan de te Waal bestaan de fabriek was gezocht en men gedwon gen was voor vervoer naar N.H. extra kosten te maken, werd het besluit geno men. Men heeft de fabriek tusschen den Burg en Oudeschild gebouwd omdat men -daar geschikt water vindt en het transport van kolen en producten van en naar de haven er gering zijn. De nieuwe fabriek is geheel modern in gericht, ze is er geheel op gebaseerd, om uit de melk te halen wat er in zit, en dat is, nu bijna in alle vakken van het landbouwbedrijf malaise is ingetreden en deze vermoedelijk voor de zuivelproduk1 ten wel zal volgen, hoog nood-ig ook. Het. is mijn vaste overtuiging dat de fabriek hier goed zal loopen. Met de uitkomsten van een dergelijke fabriek in Noord-Hol land en die van „Hollandia" heb ik onze nieuwe inrichting eens vergeleken en het bleek mij dat de uitkomsten in geen geval minder kunnen zijn, dan die bij de be staande fabrieken op dit eiland; niettegen staande men in de door mij bedoelde fa brieken zeer veel heeft afgeschreven. Nu hangt er natuurlijk veel van af, of er veel animo bestaat om aan ons zijn melk toe te vertrouwen, 't Is mijn voorne men om te trachten de exploitatierekening zoo laag mogelijk te doen zijn en ik zal mij daarom geheel aan de nieuwe fabriek geven en trachten er uit te halen wat mo gelijk is. Voor de 33 leden van de coöpe ratie zal ruim 1 miljoen liter melk moeten worden verwerkt, als er echter 2 mil joen of meer liters melk worden aange voerd, zullen natuurlijk de exploitatiekos ten aanmerkelijk lager worden, ook de vervoerkosten worden dan lager en daar om wil de Coöperatie gaarne veel losse leveranciers hebben. Een groot voordeel bij de boterberei- ding in onze nieuwe fabriek is de bewer king van gepasteuriseerde room. Men ver krijgt daardoor een product, waardoor de détailverkoop zeer zal toenemen. Vroeger werd de -melk op de boerderijen ver werkt en het is gebleken, dat het product minder aan bederf onderhevig was dan het product dat men later van de meng- melk der fabrieken verkreeg; er kwamen daardoor zeer vele schadelijke organismen in voor, die in onze fabriek door pasteu riseering worden gedood. Ik kan mij voorstellen, dat om deze red-en de détail verkoop aan de kleine fabrieken hier- ge ring moet zijn. Daar detailverkoop belang rijke voordeelcn brengt, zullen wij die trachten zooveel mogelijk te bevorderen. Verder de Melkvoorziening. In de zo mer vertoeven in deze gemeente zeer vele vreemdelingen en deze zullen zeer zeker prijs stellen op melk van goc-de kwaliteit Een belangrijk voordeel kan hier voor de fabriek in liggen, omdat consumptiemelk steeds hooger prijzen oplevert en men de gepasteuriseerde melk van de fabriek zal verkiezen boven andere melk. De keu ringsdienst zal vermoedelijk ook, als dc nieuwe fabriek er is, hooger eischen aan de kwaliteit stellen, ook daarin kan een voordeel schuilen voor de Coöperatie. Bij de wijze waarop thans de kaas hier wordt gemaakt is het bijna onmogelijk de juiste vetnorm, die het Rijk stelt, precies te bepalen en omdat men er altijd boven moet zijn brengt dit geen onbelangrijke schade. Ook het vochtgehalte is gebonden aan een zekere grens en in on te nieuwe inrichting zal het voordeel brengen dat dit zeer juist is te bepalen. Op verzoek van de voorz., deelde de heer Boer verder nop mede, dat het in 't voornemen ligt om de vier weken met de me'-kieveraneiers af te rekenen, zooals hier gebruikeiijk is. De vraag werd gesteld: Hoe hoog ver moedelijk de productiekosten aan de nieu we fabriek zullen zijn. De directeur verklaarde hierop, nop geen antwoord te kunnen geven, wel dacht hij zich eenigszins een bedrag daar voor in, doch hij vond het gevaarlijk dit te noemen; mocht het soms later blijken, dat de kosten hooger waren dan zou men misschien hem daar een verwijt van ma ken. Een ding stond bij spr. echter vast, dat de netto-prijs, waar het immers om' ging, zeer zeker op de duur met de be staande inrichtingen alhier de vergelijking zou kunnen doorstaan. De heer Boer wees er verder nog op, de exploitatieprijs geen juiste maatstaf voor de uitkomsten der melkverwerking was. Wanneer b.v. de détailverkoop sterk zou worden bevorderd, zou dit hooger exploitatiekosten brengen, doch de netto- prijs zou er niet weinig door stijgen. Geïnformeerd werd verder naar de werkzaamheden v.d. directeur. De heer Boer verklaarde, dat hij in den beginne niet geheel zou worden opgeëischt voor de administratie. Spr. zal vermoedelijk inde namiddag tijd genoeg vinden om de melk- lijsten en het onderzoek van melk en pro ducten van de fabriek bij te houden. Nogmaals wordt door de heer Sijbr. Keijser Sijbr. aangedrongen op het noe men van de exploitatiekosten. Spr. zegt den Hoorn heeft fl.de Waal f 1.20 (met rijloon) hoe zal die aan „De Eeiir dracht zijn? De directeur wees echter nog eens op zijn eerste verklaring, het volgend jaar, zegt spr., zullen we met getallen kunnen komen.. Ik wensch mij niet te binden aan bepaalde cijfers. De heer M.Kuip richt nu de vraag tot -de directeur: Is u van meening, dat wij bij levering onzer melk dezelfde prijzen zullen krijgen als bij de bestaande inrich tingen „Ja!" antwoordde de heer B., de per spectieven die andere inrichtingen in N..- Holland mij opleveren, geven mij tot deze verklaring volkomen vrijheid. De heer Sijbr. Keijser informeerde ver der nog naar de vervoerkosten: Voor mij e.a., zegt hij, die dicht bij de fabriek wa, nen, zou het zeer voordieelig zijn, zelt de melk aan de fabriek af te leveren. De voorz. deelde echter mede, dat het melkvervoer ook coöperatief zal geschie den en dat het moeilijk zou gaan uitzon deringen te maken. Geïnformeerd werd hoe hoog de af schrijving was bepaald. De heer Mein- dertsma deelde mee, dat de leening in 20 jaar moest worden afgelost, doch dat de afschrijving niet vlugger verloopt dan noodzakelijk is. Op een vraag van een der aanwezigen verklaarde de heer B. daf hij liever had, dat de melk om half negen dan om half tien aan -de fabriek was. Liefst dus zoa vroeg mogelijk. De heer P.Kooij stelde de vraag of de fabriek ook melk verwerkt van iemand-,i die tijdelijk wat veel melk heeft. Geant woord werd, dat dit waarschijnlijk wel zou gaan, doch geen restanten van uitge vente melk. De heer S.Smit kan ongeveer 40 kan per dag als consumptiemelk plaatsen, doch het is zijn doel om 90 kan af te lever-en.; Spr. zou gaarne vernemen of men dan, zijn 50 overige later wil verwerken. Hier op werd bevestigend geantwoord. Verder werd geinformeerd naar de hoe veelheid melk, welke de fabriek kan ver werken. De heer Boer verklaarde, dat ze was ingericht op de verwerking van melk van plm. 650 koeien, de bouw is zoo ingericht, dat de fabriek gemakkelijk 'kan worden veranderd voor de verwer king van melk van 1000 koeien. De heele- inrichting is groot genoeg, alleen zullen het pekellokaal en het kaaspakhuis ver bouwd moeten worden. De heer Sijbr. Keijser is aandeelhou der van de Waal,alleen wanneer de nieuwe fabriek hem voordeelen kan ople veren, gaat hij over; hij vindt het daarom jammer, dat hem geen exploitatiekosten kunnen worden genoemd. Wanneer ik bij u kom, zegt hij, breek ik met de Waal af. De heer Boer vindt dit juist opge merkt, tenzij de fabriek reeds overbe last is. Gevraagd werd, of de geleverde wei ook gepasteuriseerd is. Wel de karne melk, zegt de directeur. Wanneer de fa briek in omvang zeer zal toenemen, is dat wel mogelijk; mij is in N. Holl. eeh- er nog geen inrichting bekend, waan het geschiedt. Wel gedeeltelijk de kaas- melk. De wei wordt in de melkbussen naar de veehouder teruggevoerd. Wij hebben eens geinformeerd of het niet mogelijk was de bussen schoongemaakt en ledig naar de boeren terug te zenden. Daartoe zou boven op de auto, welke de melk vervoert, een tank moeten worden ge plaatst. De „dealer" gat de verzekering, dat dit goed zou gaan, doch voorloopig is dit toekomstmuziek en zal de wei in de melkbussen naar de veehouders wor den gevoerd. De voorz. verklaarde op een vraag van :en der aanwezigen, dat ieder zijn eigen melkbussen moet aanschaffen. Velen heb ben die reeds, maar mochten er tekort zijn, dan zullen deze vermoedelijk in com binatie worden gekocht. Nog werd gevraagd, hoe lang men zich aan dc fabriek moest verbinden. De voorz. fl merkte op, dat het gewoonte is, voor een jaar zich aan een melkinrichting te bin den en dat deze gewoonte ook thans zal. worden gevolgd. Ten slotte werd nog gevraagd, waar de melk door de fabrieksauto wordt opge laden. De voorz. deelde mee, dat men als re gel heeft vastgesteld, dat de melk aan een verharde weg wordt opgeladen. Daar verder niemand meer eenige in lichting verlangde, verzocht de voorz. op gaat van personen, die hun melk aan de fabriek wilden leveren. In de vergadering gaven zich nog ze ven personen op met 30 koeien en enkelen voor de overmelk des zomers. Verschil lende personen wenschten aansluiting nog een paar dagen in beraad te houden. Een groepje losse leveranciers van den Hoorn deelde mede, dat er besprekingen gaande zijn over 't opnemen van nieuwe aandeelhouders door de „Onderneming" en daarom wilde men wachten tot over 14 dagen met eventueel aansluiten. De voorz. drong echter op spoed aan, omdat er verband bestaat tusschen de te verwerken hoeveelheid melk en indienstne ming van personeel. Hierna sluiting. .NN. Oosterend, f2.50; N.N. 't Noorden tl.—. Gezinsziekenfonldsden Burg. In afwijking met het tarief, in ons vo rig nummer opgenomen, laten we hier een opgaaf van contributie volgen voor hen, die tot het Gezinsfonds toetreden: Personen boven 18 jaar 20 ct., van 18 tot 16 jaar 10 cent. Benie(dien 16 jaar, tot' ten hoogste vier personen 5 ct. Heeft men dus negen kinderen, dan behoeft slechts voor vier hunner te worden betaald. De andere 5 zijn wel lid, doch vrij van betaling van contributie. Een gezin, van man, vrouw en negen kinderen beneden 16 jaar betaalt dus 60 ct. contributie; een gezin van man, vrouw* en een dochter van 17 jaar betaalt 50 ct. contributie, enz. o— Los van het Ziekenfonds staat het Ver- plegingsfonds. Daarvoor betaalt ieder per soon boven de 18 jaar vier cent per week, jongeren elk één cent. Paaschtentconstellingen. Het getal Paaschtentoonstellingen zal dit jaar weer met een paar vermeerderd worden en wel met die te Hengelo en te Apeldoorn. Deze laatste is gesteld op Woensdag 9 April.. Op die Woensdag ko men dan uit: 's-Hertogenbosch, Apel doorn, Zaandam en Schagen. T.B.C.-bestrijding bij het rundvee. Vólgens het eerste jaarverslag van de Noordholl. Ver. ter bestrijding van Rund- vee-T.B.C. in Noord-Holland, zijn de resultaten zeer bevredigend geweest. De medewerking is ver boven de verwach ting geweest. Hierdoor was het mogelijk) 21 plaatselijke bestrijdingsorganisaties in het leven te roepen, die verklaard hebben, de dieren van hun leden te onderzoeken, waarbij 3079 reactiedieren bleken te zijn; 25 dieren werden werden wegens open vorm van t.b.c. afgeslacht. Het aantal t.b.c.-vrije stallen bedroeg 344 op de 977 onderzochte stallen. Merkwaardig was 't onderzoek op Terschelling, waar van 95 stallen de meeste t.b.c.-vrij bleken te zijn; De vrije ligging van 't eiland zal hier wei van invloed zijn geweest. Schoolnleuws. Sollicitanten werden opgeroepen naar de betrekking van onderwijzer aan de school voor u.l.o. wegens benoeming van de heer A.Brak. te Meppel. Het bezit van de Hoofdacte, zoo vermeldde de op roep, en van de acte Fransch of Engelsch zou tot aanbeveling strekkken. De termijn van aanmelding sloot 15 Febr. doch geen sollicitant heeft zich aangemeld. Er wordt nu een herhaalde oproep gedaan. Strandvonderij-verkoop. De strandvonderijverkoop, gehouden al hier op Vrijdag 1.1., heeft f6204 opge bracht. Voor de vetten vooral vielen de vele liefhebbers, ook van de vaste wal, op. Er werden goede prijzen besteed, in tegenstelling met de lage prijzen,- waarvoor de mijnstutten van de hand gin gen. Jeanne Bacilek, „de Boheemsche nachte gaai". We beloofden uw geduld niet lang op de proef te stellen en komen daarom thans reeds met eenige nadere biezoncler- heden omtrent „de Boheemsche nachte gaal", welke zich hier zal laten hooren. Mej. Jeanne Bacilek zal op een Kunst avond ten voordeele van de Stichting- Nutsbewaarschool in hotel „Texel" in Tsjechisch costuum optreden, vermoede lijk op Vrijdag 21 Maart. Het programma zal een keur van liederen bevatten, welker uitvoering dat weten we immers bij ervaring zelfs de meest verfijnde smaak bevredigen zal. We komen er te gelegener tijd nader op terug. Allerlei. Alvorens door huisbezoek getracht zal worden het aantal leden van het gezins ziekenfonds zoo hoog mogelijk op te voe ren, zal met heeren dokters worden ge confereerd, teneinde o.m. te voorkomen, dat personen worden ingeschreven, die in het fonds niet thuishooren. Dat is ver standig, want spaart nutteloos werk. o De feestavond van „Gemengd Koor" Zaterdag in hotel „Texel" in besloten kring gevierd, is naar wensch geslaagd. —o De nieuwe R.K. School nadert haar voltooiing. De schoolmeubelen arriveer den reeds. EIERLAND. Tooneelvereeniging „Nooit Gedacht." Zaterdagavond gat de tooneelvereen. „Nooit Gedacht" alhier een uitvoering bij de heer Westdorp in Z.-Eicrland. De zaal was vrij goed bezet. Opgevoerd werd 't tooneelstuk „Een die niet geteld werd" gevolgd door een klucht „De Wijnproef". De verschillende rollen waren in goede handen. Biezondere vermelding verdient echter wel de heer Bos, die door ziekte; van een der leden twee rollen op zich had genomen, hetgeen een prachtige prestatie was. Mej. den Braven had twee rollen te vervullen en bracht het er niet minder goed af. De vertolker van de hoofdrol, de heer Verijzer, had zijn rol volkomen in zijn macht, terwijl het geheel de indruk wekte, dat er door allen veel en ernstig gestudeerd was. Hoewel de heer Moens in zijn openingswoord de clementie van het publiek had ingeroepen, bleek dit na afloop niet noodig te zijn geweest, daar de opvoering uitstekend geslaagd mag heeten. De klucht sloeg goed in. Het bal, dat tot één uur duurde, was zeer gezel lig. We kregen zooiets als een bruilofts idee. Alles met elkaar was het een ge noeglijke avond. Als de Radio-wereld gaat slapen Merkwaardiger misschien dan alle ac tiviteit der verschillende stations geduren-^ de de lange dag en de radio-dag is lang sinds Langenberg probeert ons reeds oin. zes uur v.m. tot gymnastiekbeoefening te krijgen is het geleidelijk invallen van de rust tot de volgende ochtend. Het gaan slapen van de radio-wereld..... Het goede voorbeeld wordt gegeven door de Eiffeltoren de echte Parij ze naar gaat vroeger naar bed dan sommigen onzer meenen welk station reeds om negen uur sluit. Steeds in zoo groote haast, dat de omroeper de sluiting reeds aankondigt, terwijl de laatste gramafoon- plaat nog draait. Turijn en Rome volgen het goede voorbeeld spoedig. Milaan is meestal een kwartiertje later. Misschien slapen de Italianen lang, want hun stati ons openen eerst laat in de namiddag. Ook de Noren zijn geen nachtbrakers. Veel later dan 10 uur sluit Oslo nooit. Bern en Bratislava evenmin. Voor Nederland is twaalf uur sluitings tijd. Londen-Daventry laat het meestal half één worden, maar de echte boeme laars in de aether moeten we in Duitsch- land zoeken, waar de ver na middernacht beginnende nachtconcerten worden uitge zonden. Ter wille van het bakkersgilde vermoe delijk. BALDADIGHEID. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw blad van Zaterdag j.l, lazen we dat er op het feestje in 't „Gebouw voo|r Chr. Belangen" met genoegen terug ge zien kan worden, om de welgeslaagde da gen van Woensdag en Donderdag. Welnu, zoo kunnen ook de jorfgelui uit onze om geving terugzien op het welslagen van hun baldadigheid, die twee avonden ge pleegd. Wanneer zullen we hier nu eens met rust kunnen wonen? In Z.-Eierland zeker wel niet, voor wij hier politietoe zicht krijgen. Dat is in het algemeen da gelijks nog niet noodzakelijk, maar wel, als er in het Gebouw voor Chr. Belangen iets is te doen. Onverschillig wat of%r zoo'n avond aan de hand is, nadien, als ieder weer huiswaarts is gegaan, is de een of ander het mikpunt van hun bal dadigheid. Dat hebben ze verleden week weer spoedigzachten heel met Purol. Giften voor het Witte Kruis.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2