a No 440? Woensdag 26 Februari 1930 43ste Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws N°. 11 jj ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N° 11 H POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS S. Prins, deurwaarder ter standplaats Texel. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het op verzoek verleend eer vol ontslag aan de heer C.O.Gude, deur waarder alhier, is benoemd de heer S. Prins, die geruime tijd werkzaam was op het deurwaarderskantoor van de heer Van Huit, te Schagen, en zich later te Amsterdam vestigde. Allerlei. Naar we vernemen heeft de heer C. Stoepker, te Eierland, zijn benoeming tot administrateur der „Ónderl. Rundveever zekering Texel" aangenomen. o De vierde Nutsavond is bepaald op Dinsdag a.s .en zal gewijd zijn aan Ch. Gounod, de beroemde Fransche compo nist, in het biezonder aan een zijner meest bekende werken, de opéra „Faust". De heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward, zal zijn voordracht met lichtbeeleden en pianomuzies illustreeren. o Naar we vernemen wordt het nieuwe gebouw der Provinciale Griffie van Noord-FIolIand te Haarlem half Mei in gebruik genomen. De officieele opening heeft waarschijnlijk plaats bij gelegenheid van de zomerzitting der Prov. Staten. We brengen in herinnering, dat door onze gemeente samen met de andere ei landen onzer Provincie een gebeeldhouw de bank ter plaatsing in dit nieuwe Gou vernementsgebouw wordt aangeboden. o— Texel II won Zondag met 8—0 alhier van Oudeschild. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Déamies straks (toekomstig); wordt nog wel gebruikt; Zaansch: demée; Utrecht: temée; deamies werd aldus gevormd: daar-mee-s. Wót 'n del hep dot meike! wat heeft heeft ze een drukte, verbeelding van zichzelf. Déli deligence; verouderd. Delik goed en braaf, vroom; hebben we alleen maar aangetroffeni n Dek- ker's Texelsche novellen .(1867). 'n Naam deurskrape doorschrappen. Diezak zijzak (van een vrouw); ook in de Zaanstreek wel gehoord; dij zak?" De verklaring van „diefzak" welke Boekenoogen geeft, komt ons wat gewaagd voor. OOST. Schoolnieuws. De voordracht voor hoofd der school alhier luidt: 1. B.T.Zondiervan, te Amsterdam. OUDESCHILD. Schoolnieuws. De voordracht voor onderwijzer alhier luidt: 1. J. Molenaar, te Schagen. 2. J. M. Goddijn, te Leiden. 3. J. H. Eden, te Wieringen. OOSTEREND. Damwedstrijd Oosterend-den Burg: 13-17 Vrijdagavond had in ,,'t Wapen van Amsterdam" de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen de damclubs Oosterend en den Burg. Dat er voor dergelijke wed strijden veel belangstelling bestaat, kon worden opgemerkt, doordat behalve aan den Burg wonende leden, ook aanwezig waren leden van Oudeschild, de Koog, Eierlandsche polder en zelfs uit Hoorn- der-Nieuwland. Nadat door de voorz. der club „Oos terend," de heer J.Visman, de bijeen komst met een kort welkomstwoord was geopend, en ook door de heer Standaart voorzitter der club uit den Burg, enkele woorden waren gesproken, nam de wed strijd, waaraan door 30 personen werdi deelgenomen, een aanvang. Het bleek al spoedig, dat het een zware strijd was, die verschillende mooie partijen te zien gaf. Ten slotte mocht den Burg het genoegen smaken, als winnaar uit <1e strijd te tre den, zij het danook met een meerderheid van slechts vier punten, n.l. 17 punten voor den Burg en 13 punten voor Ooster end. Na afloop werd door de heer Vis- man de uitslag medegedeeld, en tevens de wensch uitgesproken, dat voor damsport de belangstelling zou toenemen. Verschei den partijen werden daarna nog door de dammers gespeeld, totdat het vertrek per bus werd aangekondigd. De avond ken merkte zich door gezelligheid, zoodat alle dammers ongetwijfeld gaarne weer een dergelijke wedstrijd zullen willen mee maken. Tot onze spijt kon onze correspon dent van de vergadering van Zieken- en Begrafenisfonds ons nog geen verslag doen toekomen. We hopen het Zaterdag uitvoerig te kunnen plaatsen. DE KOOG. Nieuwe telefoonaansluitingen. No. 12, J. List, Bloembollenkweeker. BINNENLAND. De Amsterdamsche melkhandel heeft besloten de inkoopprijs der melk jnet in gang van 3 Maart met twee cent te ver lagen. De verkoopprijs wordt ook twee cent verlaagd. Men schrijft ons uit de Betuwe, dat de prijzen der appelen de laatste weken vrij aanzienlijk zijn opgeloopen. Groote voorraden zijn verkocht, vooral naar Po len. Goudreinetten daarentegen vinden in eigenland afzet, ook daarvan is de prijs, stijgende. Men kan echter berekenen dat in de niet gekoelde partijen appelen dit jaar wel voor 40 pet. verloren is gegaan, aan rot, zoodat een zelfs vrij aanzienlijke stijging der prijzen nog niet voldoende zal zijn om tot eenige winst te komen. Te Balk (Fr.) concurreeren de mellc- tappende boeren zoo fel, dat de prijs peri liter van 14 tot 10 ct. gedaald is. Een boffer voor huisvrouwen. Bij K.B. is bepaald, dat de fazanten zullen worden gerekend te behooren tot 't wild in het geheele Rijk met uitzondering van de volgende gebieden, te weten de gemeenten Castricum, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. Een schippersvrouw bij Maasbracht is bij het afnemen van de wasch over boord geslagen en verdronken. De vrouw is 20 jaar oud en vertoefde met man ero kind tijdelijk te Maasbracht. Een nieuwe druk is verschenen van de brochure: How to see Holland, uitgave van de Algetneene Nederlandsche vereeni-. ging voor Vreemedelingenverkeer. De nieuwe oplage telt 65000 exemplaren, waarvan er 15000 in het biezonder voor de Vereen. Staten bestemd zijn. De directeur van de Geneesk. en de Geneeskundige Dienst te Amsterdam ver zoekt geen papegaaien te vondeling te leggen. Indien men er zich van wenscht te ontdoen, gelieve men zich schriftelijk tot hem te wenden. De 16-jarige S. die op het ijs in een kleigat te Lonneker wilde loopen, is daar bij verdronken. N.K. uit den Haag, de Leidsche won derdokter is tweemaal veroordeeld tot 1150 boete subs, tweemaal vijftien dagen hechtenis wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Iemand, zonder beroep te Delft, is door het Gerechtshof te den Haag, wegens onjuiste aangifte voor de inkom sten- en vermogensbelasting, veroordeeld tot 110.000 boete subs, drie maanden hech tenis. Marietje Braun bracht te 's Graven- hage het wereldrecord van vierhonderd meter vrije slag ,dat reeds op haar naam stond, van 5 mnt. 53.6 sec. op vijf min. 46.3 sec Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. De konijnenfokkerij van J. Henne- man te Poortugaal is afgebrand. Van de 400 Angorakonijnen zijn er slechts tachtig gered. Te Nijmegen en directe omgeving zijn 700 iepen, die gerooid zullen moeten worden wegens iepenziekte. Er is wel haast geen straat of oen of incer hoo rnen moeten worden gerooid. V.d.S. werd te Spekholzerheide-Kerk- rade door N.B. ernstig mishandeld. Met een mes sneed B. een deel van de neus en van de bovenlip van Van- der S. door. De mishandelde werd naar liet zieken hui gebracht, de dader gearresteerd. In opdracht van de minister van defensie zal een film worden vervaar digd van de veiligheidsmaatregelen langs onze kust. Verschillende draadlooze en peilstations, vuurschepen en vuurtorens alsmede het reddingswezen zullen worden gefilmd. De film zal op de wereldten toonstelling te Antwerpen worden afge draaid. In een te Klaaswaal gehouden ver gadering der afd. Hoeksche Waard van de Holl. Mij. van Landbouw is een motie aangenomen, waarin tot uitdrukking is gebracht, dat er in de Hoeksche Waard niet zoodanige misstanden op pachtge- bied bestaan, dat wettelijk ingrijpen noo- dig is en het ingediende ontwerp niet in het algemeen belang van de landbouw is te achten. Op 20 Febr. werden op de veiling „Utrecht en Omstreken" de eerste aard beien, 226 stuks, aangevoerd. In tegen stelling met andere jaren waren de aard-, beien groot van stuk en zeier mooi van; kleur. Men is er in geslaagd met de elec- trische treinen de trajecten Amsterdam - Haarlem en Amsterdam-Den Haag in resp 12 en 42 mnt. af te leggen. B. en W. van Flilversum hebben voorgesteld toe te treden tot het garan tiefonds voor het dit jaar te houden, internationale concours-hippique, mits de1 gemeente voor de helft in het eventueele nadeelig saldo bijdraagt tot een maximum van t 3000, Kapelle besloot gas te betrekken uit de gemeentelijke gasfabriek te Goes. Op onverklaarbare wijze raakte een dame, die van haar man was vergezeld, te Alkmaar onder een nog niet stilstaan de trein. Het rechterbeen werd haar af gereden, tengevolge waarvan de vrouw is overleden. Bij het 85-jarig bestaan der Spaar bank te Barneveld heeft de directie de eerste steen gelegd van een concertge bouw ,dat voor haar rekening wordt ge bouwd. De zestigjarige landbouwer W.v.d.E. die te Rotterdam terecht heeft gestaan we gens belastingontduiking over 1926'27 is thans veroordeeld tot vijftienduizend gulden boete, subs, zes maanden hechte nis. Op het invulformulier had hij een ef fectenbezit van 18000 gulden vermeld, ter wijl dit in werkelijkheid 142000 gulden was. Voor het volgend dienstjaar had hij een nog grooter deel van zijn effectenbe zit verzwegen. Wie niet hooren wil, moetbetalen. lllll LANDBOUW EN VEETEELT. E£lll De Alkmaarschc Piepku'ikcnmarkt. We deelden o.a. reeds mee, dat tot opening van 'n piepkuikenmarkt te Alkmaar werd besloten. In aansluiting hierop schrijft de heer C. Kwant, te Bergen., onder wiens leiding de oprichtingsver gadering werd gehouden, ons het vol gende: Welbekend is, ook op Texel, dat de pluimveeteelt na 191S met kracht is aan gevat en geleidelijk doch sterk is uitge breid. Vooral is gebleken dat door andere (be tere) methode's, zoowel van fokken als van het houden van pluimvee, dit tot meerdere rendabiliteit leidde, zoo zelfs, dat het betere financieel,c resultaten gaf dan met ander vee. Door het oprichten van vereenigingen van tokkers en houders zijn de Rijks voorlichtingsdienst en nog andere des kundigen met hen beter in contakt geko men, waardoor meer gelegenheid kwam om de kennis vaii dit vak uit te breiden. Dit betrot echter in hoofdzaak 't pluim- veetokken voor cicrenproductie, doch daarnaast bestaat ook het fokken van slachtpluimvee. Vóór enkele jaren bestonden slechts een klein getal van die fokkers doch toen in de laatste paar jaren door de loomende prijzen meer en meer de aandacht hierop viel, vermeerderde ook liet aantal fok kers, zoodat de aanvoer van dit pluim vee beduidend hooger werd. Hoewel in de laatste tijd ook in de an dere provinciën de aandacht op deze fok kerij is gevestigd, bepaalt zij zich tot nu nog in hoofdzaak tot N.-Holland, en is Rurmerend tot heden de markt. Reeds vorig jaar is in de volle tijd ge bleken, dat de aanvoer op één dag zoq groot was, dat dit de prijs drukte, en waar alles doet verwachten, dat de aarr voer steeds grooter gaat worden, heeft men het beter geacht, die aanvoer over twee dagen te verdeden. Hierdoor is de handelaar beter in staat in verband met zijn kooiruimte, de aan voer te bergen en te verwerken zonder) zijn bergruimte te vergrooten en kan zon der vergrooting van bedrijfskapitaal zijn omzet vergroot worden. Het is dus niet de bedoeling om de marktgelegenheid te verplaatsen, doch om op een andere weekdag een andere markt gelegenheid te openen. Het markttarief te Alkmaar is misschien iets lager, doch dit is van niet zoo groot belang. Een gelegenheid tot wegen, hetwelk ge schiedt door een beëedigd weger, is door) het marktbestuur disponibel gesteld. Het aangewezen terrein is ruim, zoodat aanvoerder en handelaars met hun vrachtwagens gemakkelijk bij hun werk kunnen komen. Daar het vaarwater, N.- H.-Kanaal er vlak bij is, wat voor aan voer per schip dus ook een gunstige fac tor is, meenen wij dat niets te wenscheu overlaat. Wanneer de fokkers hun belang nu goed zien, sluiten zij zich thans aaneen om deze poging te doen slagen, ook al zou de handel trachten eerst even tegen te werken. Desgewenscht ben ik gaarne bereid tot elke inlichting op pluimveegebied, welke het mij mogelijk is te verstrekken. CORRESPONDENTIE. Is het juist, dat op de laatst ge houden aandeelhouders-vergadering van Zuivelfabriek „de Hoop" te de Waal de heer Sijbr. Eelman voorgesteld heeft de fabriek aan de nieuwe zuivelfabriek, „de Eendracht" te verkoopen ABONNEE. o— Zoo is 't; op verzoek van de heer C. Bruin, directeur van „de Hoop", met wie wij ons mede naar aanleiding van een advertentie in dit nummer in verbin ding stelden, zullen we ons thans van publicatie van nadere biezonderheden ont houden, —RED, TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogals: 50 ct. lodero rogol moor: 10 ct. Dozelfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnomont lagere regelprl|s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN ««SB

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1