ingezonden Nieuwe telefoonaansluitingen. Allerlei. „Er staat geschreven". Nu van de tooneeluitvoeringen van „Klein Tooneel", van Oudeschild, dat eerst te de Cocksdorp en later tweemaal te Oude schild het bekende tooneelspel „Er staat geschreven" voor het voetlicht bracht, reeds min of meer uitvoerige verslagen in ons blad werden opgenomen kunnen we thans na de opvoering in hotel „Texel" met een korte vermelding volstaan De zaal was geheel gevuld met een publiek, dat aan dachtig de waarlijk niet geringe prestaties van de Oudeschilder dames en heeren volgde. Een uitbundig applaus aan 't slot vooral vertolkte hoezeer men van hun spel had genoten. Een gezellig bal besloot de avond. Visscherij. Schelpenzuiger „Neptunus". Gistermorgen arriveerde in de haven de schelpenzuiger „Neptunus" der firma Dros. Naar we vernemen zal men traclren in de nabijheid van Onrust en op de Zuidwal schelpen te visschen. Gisteren zou daar mee al een begin zijn gemaakt. DEN HOORN. OOST. Dat was op 't kantje af! Woensdag werd liet zoontje van de heer B.Halsema alhier bij zijn spelen op straat door een vrachtauto van de fa. K.. bestuurd door de heer W., aangereden. Een achter wiel ging het ventje over beide klompjes, welke versplinterd werden. Zuster Mulder, de juist hier vertoefde, verleende de eerste hulp, waarna dokter Prakken werd ontbo den, die een lichte kneuzing constateerde. Naar we vernemen treft de chauffeur in het geheel geen schuld. Een waarschuwing aan de jeugd om toch bij haar spelen op straat vooral op het snelverkeer te letten is niet overbodig, ook hier niet, op Oost. OOSTEREND. Neen, meneer Keijser, zoo gaat het niet Toelating van leerlingen tot de o.I. scholen. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT. De Secretaris, JONKER. Uitvoering Ziektewet. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Toelating van leerlingen tot de o.I. school voor u.l.o. PREDIK8 EURTE HERV. GEM. Donderdag 6 Maart Oosterend, 'sav. half 8 Bijbellezing. HERV. GEMEENTE Zondag 9 Maart. Den Burg, 'sav. 7 uur Ds. Plug Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp, j Maandcollecte. Oos.erend, nm. 3 uur Ds. Groenenberg, r\ j Doopsbediening. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Groenenberg, Waal nm. 7 30 uur ds. Oskamp GEREFORMEERDE KERK Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds, Buskes Avondmaal,- No. 78, M. Vonk, Rijwielen, Motoren, Radio, Koogerstraat. De hier te houden Stierenkeuring is be paald op Woensdag IQ Maart, (geen andere datum, zooals eerst is medegedeeld.) n Belanghebbenden en verdere belangstellen den maken we er op attent, dat Vrijdag. „Mooi Texel" vergadert. O Wij herinneren aan de lezing van de heer Ch. Dix, redacteur van het Kweekersblad op Morgenavond. Bloembollenkweekers vooral mogen niet thuis blijven. O— Naar we vernemen zou, nu de heer J. Jzn. Smit overleden is, de heer J.A.Koevoet, thans Texels oudste ingezetene zijn. Op 17 Augus tus wordt hij 92 jaar. Mevr. de wed. Jb. Rab—Geus, wier moe der als oudste ingezetene van Texel op 93- jarigie 'leeftijd overleed, zou Texels oudsto vrouwelijke ingezetene zijn. Zij zal 23 Sep tember a.s. 91 jaar worden. O— In de Vrijdag hier te houden vergadering zal tot verkiezing van een bestuur voor de a.s. groote landbouwtentoonstelling worden overgegaan. o— Getracht zal worden op Texel een afd. van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur op te richten, een organisatie, waarin zoowel kweekers als handelaren zich thuis zullen gevoelen en welke de beharti ging van de bloembollencultuur voorstaat in de meest uitgebreide zin van het woord. o Er deed zich Maandag bij de plotselinge overgang naar zachter weer hier te lande het zeldzaam verschijnsel voor, dat Groningen, waar nog mist hing, te twee uur 0 graden, Celsius meldde, terwijl Maastricht 19 graden Celsius had, de Bilt 14 graden Celsius. Op! 1000 M. hoogte werd 11 graden Celsius ge vonden. O In verband met zomerdienst-TESO vertrekt autobusdienst—Reuvers niet meer om 12.50 uur maar pas 3.50 uur uit de Cocksdorp. Da Zondagsdienst blijft voorloopig dezelfde. —O De trekkingslijst van de Groote Verloting, ten bate van de R.K. Volksbond te Oude- schild is in druk verschenen en o.m. ver krijgbaar bij de heer P.Boom, voorz. Bekroond pluimvee. De heer S.Keijser „Schoonoord" behaalde deze prijzen op de legwedstrijd te Emmen met 6 Reds hennen van 10 Oct. 1928 tot 10' Oct. 1929: le prijs plus f 10 voorde hoogste waarde aan eieren in de klasse middelzware, rassen diploma le klasse plus f 10 voor de toom, die het grootst aantal eieren produceerde met een gemiddeld gewicht van 64 gram; f 5.— voor 2 hennen, die meer dan 250 eieren legden van een gemiddeld gewicht van- 60 gram; f 3.— voor 3 hennen, die meer dan 200 eieren legden; diploma plus f 2.50 voor een hen, waar van het totaal aantal gelegde eieren een ge middeld gewicht van 61 gram had. Waarde van eieren van de 6 hennen in één jaar f IOI.I81/3. DE COCKSDORP. Vergadering Pluiniveever. ..Eensgezindheid." De vergadering, uitgeschreven door de Pluimveever. „Eensgezindheid", was slechts zeer matig bezocht. De voorz. der vereen, de lieer Keijser, hield tot de aanwezigen een praatje over pluimveeteelt en alles, wat daarmede samenhangt, hoofdzakelijk gegrond op eigen ervaring en waarneming. Een ecnigszins nauwkeurig verslag tc geven vart hetgeen door de heer Keijser werd bespro ken, is haast niet doenlijk, omdat spr. geen vaste lijn volgde, doch geregeld van de hak op de tak sprong en gedurig in herhaling viel. Hij raadde de aanwezige pluimveehouders aan, toch vooral goede productieve dieren te houden en zijn broedeieren, kuikens of jonge hennen van goede adressen te< betrekken en maar niet, zonder nader onderzoek, af te gaan op advertenties of artikelen in verschillende pluimveebladen, aangezien aan het hoofd van. vele z.g. vakbladen theorie-menschen staan, zonder ook de minste practise'.! ervaring. Verder gaf hij nog enkele wenken op het gebied van huisvesting en voeding, de be handeling van broedsche kippen en de bestrij ding en voorkoming van verschillende ziek ten. Het inenten tegen diphterie werd ten- zeerste aanbevolen. Ten slotte kwam spr. tot de vraag: wat er op Texel voor verbetering van de pluimvee- stapel gedaan wordt. Het antwoord moet z.i. hierop luidenBitter weinig. Het doel nu van de P.V.E. is, hierin zoo veel mogelijk uit te breiden, om het voorge nomen doel met het meeste succes te kunnen nastreven. Dit was danook het doel van deze Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. vergadering. Enkele aanwezigen traden als, lid der vereeniging toe. Vogeltrek. De bekende vogelkundige, de heer Jan P. Strijbos, vergezeld van zijn echtgcnoote, en, de heer Stam zijn Zaterdag naar Texel ge komen om een bezoek te brengen aan de Eierlandsche vuurtoren, teneinde vandaar de vogeltrek te bestudeeren. De omstandigheden waren door de mist niet gunstig, zoodat wat de vogels betreft hun reis min of meer in het water is gevallen. Zij logeer den hier in het hotel van de heer Hovenierj. Uit de Slufter werd de kop meegenomen van de duimelaar, van welk beest we al melding maakten. Zoo had de tocht toch nog eenig resultaa. Het gezelschap is al weer vertrokken. OUDESCHILD. Laag water. Zaterdagmiddag kon de „Marsdiep" we gens de zeer lage waterstand de haven niet op tijd verlaten. Bijna een uur moest er gewacht worden. Gedurende de vorige week is in de haven aangebracht ruim 18250 Kg. garnalen. De prijs is plm. een dubbeltje per Kg. De kom- menvisschers kunnen nog maar geen haring vangen. Met 'n enkele motorbotter heeft men echter veel haring bemachtigd. Wc zagen een tweetal botters te den Helder, welke samen ongeveer 10 last haring (een last is 50 tal) in één trek gevangen hadden. De algemeene gedachte is, dat de haring door het koude weer in diep water blijft, niet opde „droogte" komt; vandaar dat de kommenvisschers ze niet vangen. De netten der motorbotters gaan wel diep, zoodoende zouden die wel haring vangen. Ook hier een radio-centrale. De heer P. J. Bosch, te den Helder, is voornemens hier een radio-centrale te stich ten. Morgen zal aan eventueele liefhebbers een lijst ter teekening worden aangeboden. (Zie adv.) Lezing Ds. Buskes. Vrijdagavond vervolgde Ds. Buskes in de Doopsgezinde Kerk zijn bespreking van Bu- nyan's Christenreis en wel met het gedeelte- „,Van het dal der schaduwen des doods tot! het Kasteel Twijfel." De verg. wordt geopend met het zingen va,n Psalm 42 vers 7, gebed en Schriftlezing Psalm 42. De laatste bespreking was geëin digd met de ontmoeting van Christen inet- Apolion in het dal der verootmoediging. Christen komt nu over een heuvel in het dal der schaduwen des doods; er loopt een smal pad doorheen, aan de eene zijde is een diepe gracht, aan de andere kant een moeras. Het is er stikdonker. Christen kan bijna niet voor uit komen, hij voelt zich eenzaam cn verlaten, meent de ingang van de hel reeds te zien. De ervaring welke Christen hier opdoet, is nog erger dan in het dal der verootmoediging!,. Ze teekent de toestand van een Christen, wanneer hij zich in een vreeselijke ziclenood bevindt. Christen neemt tot het gebed zijn toevlucht en zie, straks wordt het weer licht voor hem. Christen ontmoet nu Getrouw, die enkele dagen voor hem uit de stad Verderf is gegaan, en hem is gepasseerd bij het huisi Lieflijkheid Sprekende over hun levenserva ringen, wandelen ze verder. In de verte loopt nog een man, iemand met een lange gestalte. Getrouw gaat vooruit om kennis met hem te maken. Het blijkt iemand te zijn, die; heel wat weet. Getrouw gaat terug om Chris ten op de hoogte te stellen van het aange name gezelschap. Christen echter, vertrouwt hein met. Weet gij niet wie dat is? Het is, mond-Christen uit de praatbuurt. In deze beeldspraak teekent Bunyan de menschen, wier godsdienst niet in het hart maar in de mond ligt. Dat ze daarbij nog een voor aanstaande plaats in de kerk willen innemen, kunnen we dan zien in de lange gestalte! Wanneer de weg dan ook weer moeilijker wordt, verdwijnt hij ook spoedig. Na nog een ontmoeting met Evangelist, naderen ze de stad IJdelheid, waar het heele jaar door een kermis wordt gehouden. Het is een stad vol ijdele vermaken, Hun weg leidt dwars door 1 M'-'HU: J.JJ- l -JL1 die stad heen. Ze worden opgemerkt door1 hun vreemde kleeding en opgepakt. Ze ko men voor de rechter. Getrouw sterft de mar teldood. Christen ontkomt. Bedoeld wordt hier de verzoeking, die overal in de wereld voor een Christen dreigt. Hij moet immers dwars door de stad heen. Onjuist en gevaar lijk is die voorstelling op die bekende plaats, waarbij geteekend zijn twee wegen, een breede en een smalle weg. Er is slechts één weg, welke voor de één wordt de smalle weg weg en voor de ander de breede weg. Chris ten krijgt nu weer een metgezel. Hoop voegit zich bij hem onder de indruk van Getrouw's- marteldood. Het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Nog iemand voegt zich bij hen, genaamd Bijoogmerk. We kunnen best samen wandelen, zegt Bijoogmerk, zooveel verschillen we niet. Ik ben alleen gewoon nooit tegen de stroom in te gaan en het leven niet zoo heel zwaar op te nemen. Zijn prin cipe doet hem danook spoedig het gezelschap van Christen en Hoop vaarwel zeggen. Chris ten en Hoop komen nu bij een rivier. Een eind weegs loopt hun weg daarnaast. Dan: komen ze weer bij een tweesprong. Een gemakkelijker weg verlokt hen, om die in te slaan. Ze blijken echter op een dwaalweg te zijn gekomen. Een hevig onweer barst los., Ze zijn totaal verdwaald. De nacht brengen ze door onder een afdak, wat 's morgens kasteel Twijfel bleek te zijn. De eigenaar .Reus Wanhoop neemt hen gevangen. Wan hoop toont hen de schedels van de vroegere gevangenen op het binnenplein van het kasteel. Ze zijn de wanhoop nabij, doch herinneren zich, dat ze de sleutel Belofte bij zich heb ben. Dit gedeelte beduidt de twijfel van een Christen, waartoe hij meestal is gekomen door eigen afdwalingen. Door de sleutel Belofte, Gods belofte in de Bijbel, komen ze weer uit kasteel Twijfel'. Bij de plaats, waar zij de verkeerde weg zijn opgegaan, richten zij een paal op ter herin nering voor de pelgrims, dat die weg leidt naar kasteel Twijfel. Spr. eindigt met het gedicht, dat Christen en Hoop zingen, terwijl zij hun weg vervol gen.. Als slotzang wordt gezongen 138—vs 8. DE WAAL. „De Hoop" wordt niet verkocht. De heer W.H.Lap deelt ons welwillend mee: In de Maandagavond gehouden vergade ring van aandeelhouders der Zuivelfabriek „De Hoop", werd met 43 tegen 19 stemmen besloten niet over te gaan tot verkoop van de- fabriek, aangezien men van oordeel was, dat' de inrichting voldeed aan billijk te stellen eischen, en men niet inzag, waarom men zich zou aansluiten bij „De Eendracht." Hierna werd besloten over te gaan tot aankoop van een stoomketel bij de N. V Machinefabriek v.h. J. ten Horn te Veendam. Bij de rondvraag betoogde de heer Brak het nuttige ervan, als aan de fabriek werd verbonden een melkcontrolcur, en deze een, eigen laboratorium ter zijne beschikking zou. krijgen. De heer D.Dros was van meening, dat het aanbeveling zou verdienen, als aan de fabriek een geschoolde directeur werd verbonden. De voorz. deelde nog mede, dat de boek houder aan het bestuur heeft voorgesteld dat jaarlijksch de rekening zal worden nage zien door een accountant, hetwelk hem eer» zeer goede maatregel toeschijnt, waarmede de vergadering ten volle instemt. Nadat de heer S.C.Eelman nog heeft be toogd, dat hij „De Hoop" niet heeft willen afbreken, doch zijn streven alleen gericht was op het algemeene belang van samenwerking, waardoor iets groots tot stand kan worden gebracht, sluit de voorzitter te 11 uur de ver gadering. BINNENLAND. Een ambtenaar bij de Amsterd. Ar beidsbeurs heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van f 6500, bestemd geweest voor werkverschaffing in Overijsel. Toen er vermoedens tegen hem rezen, nam hij de wijk naar Parijs, waar hij Maandag is gear resteerd. In het bij Heerenveen gelegen dorp 't Meer heerscht gebrek aan drinkwater. Wel een unicum in Febr.-eind Ataart. De regen bakken zijn nagenoeg leeg. Tegen de daders van de roofmoord te Amstelveen is weer levenslang geëischt; het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis. De heer P.J.F.Kloppenburg, directeur van de Provinciale Bankvereeniging te den Haag is wegens verduistering op zeer groote schaal opgesloten. De heer E. den Herder, bekend door zijn brochures tegen de droogmaking van de Zuiderzee, heeft een uitvoerige open brief gezonden aan de leden van de Eerste Kamer waarin hij de hoop uitspreekt, dat genoemd; college '11 eind zal maken aan deze „treurige, zaak. Volgens de heer Den Herder moet, deze droogmaking absoluut op een misluk king uitloopen. Overvloed van kopie maakt het ons on- 'mogelijk in dit nummer nog een drietal in gezonden stukken" op te nemen. RED. Over „steunen door dik en dun" en rehabilitatie C.Keijser Hz. Geachte Redactie. Ik verneem, dat Wethouder Keijser in de raadsvergadering van Zaterdag j.l. heeft ont kend, tegen mij gezegd te hebben: „Die zes menschen hebben mij de gelofte gedaan mij door dik en dun te zullen steunen". Verleen mij daarom voor onderstaand plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat dank. J. G. KOOIMAN. Den Burg Texel, 3 Maart 1930 1 WJj A ji. Op 24 December 1.1. ben ik tusschen 9 en 10 uur v.m. op uw uitnoodiging in uw huis kamer geweest om de verklaring te teekencn, die nu gebleken is te moeten dienen, om- de heer C. Keijser Hz. opnieuw in staat van beschuldiging te stellen. In het samen zijn, dat volgde, hebt u mij allerlei mede- deelingen gedaan, daarbij het boven reeds aangehaalde: „Die zes menschen hebben mij de gelofte gedaan, mij door dik en dun te zullen steunen". Toen ik u daarop ongetwij feld verbaasd heb aangezien, hebt ge dat gezegde nog onderstreept met een: „Ja, die gelofte heb ik". Het ging over de zaak van de electriciteit en ik heb dus aangenomen, dat ge bcdoeldet in die zaak. Zoo heb ik het ook aan de heer Henkes meegedeeld, toen ik hem de vraag stelde, of hij ook tot dia zes menschen behoorde. Toen Henkes ont kende u ooit eenige gelofte te hebben gedaan,, kwam de vraag: „Wie dan wel als zesde?" Vijf kon ik er wel noemen „Dan vermoed ik, dat het De Graaf zal zijn", sprak Henkes. De heer De Graaf is door mij eveneens te dier zake gepolst, doch ook hij ont kende zich ooit door een gelofte aan u te hebben gebonden. Zes menschen zullen u dus waarschijnlijk niet die gelofte hebben gedaan, maar de hou ding van de heeren A. Epe en S. Keijzer in de vergadering van Zaterdag j.l. doet ma vermoeden, dat ge niet geheel onwaarheid sprak. De heeren Epe en S.Keijzer hebben n.I. elk voor zich mij beloofd, hun best te zul len doen om de lieer C.Keijser Hz. in zijn functie van regent te herstellen. Hoe ze die belofte zijn nagekomen, toont het raadsver- slag in het nummer van heden. Zullen ook zij misschien beweren, dat 'tgeen, ik hier vertel niet waar is? Tot onze spijt ontvingen we bovenge meld schrijven te laat, om 't nog voor 'n even tueel antwoord in dit nummer aan de heeren R.P.Keijser, A.Epe en S.Keijzer te doen toe komen. Red. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toege laten tot de openbare lagere scholen in deze- gemeente. Om' te kunnen worden toegelaten, moeten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van vijf jaar cn zes maanden hebben bereikt. De aanmelding behoort uiterlijk Woensdag 26 Maart 1930 te geschieden bij het hoofd! der school. Texel, 4 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de formulieren voor ziek melding ingevolge de Ziektewet, behalve ten kantore van den Raad van Arbeid, voor dei arbeiders in de gemeente Texel verkrijgbaar worden gesteld aan de Kantoren der Posterijen en ter Gemeentesecretarie. Het bovenstaande geldt uitsluitend voor arbeiders in dienst van werkgevers, aangeslo ten bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid, Texel, 4 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April, a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toege laten tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te den Burg. Toegelaten kunnen worden zij, die de zesde klasse van een lagere school met vrucht hebben doorloopen. De aanmelding behoort uiterlijk Woensdag 26 Maart 1930 te geschieden bij het hoofd der school. Behalve in de vakken van het lager onder wijs, wordt onderwijs gegeven in Fransch, Dmtsch, Engelsch, wiskunde, boekhouden cn handelsrekenen. De leermiddelen worden door de Gemeen te verstrekt. Texel, 4 Maart 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd W. B. OORT. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6