k V DUINKER's MELANGE KING No 4411 Woensdag 12 Maart 1930 43'"Jaargang 3 IS- Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Uit velerlei landen. Reeds werd voorspeld, dat liet kabinet Chautemps in Frankrijk geen lang le ven beschoren zou zijn. Grappenmakers legden verband tusschen de naam Chau(d) temps, d.i. „warm weer", en 't winter seizoen, en hielden zijn kabinet om die re den al dadelijk niet voor een blijvertje, een motiet, dat wel aan eenige twijfel on derhevig is. Wederom heeft een bewind Tardieu de teugels in handen gekregen en, hoewel het niet gerekend kan wor den vast in het zadel te zitten, men ver onderstelt, dat men voorloopig weer voort kan. Het staat meer naar links dan het vorig kabinet van die naam en mocht deze week een motie van vertrouwen, aange- genomen met een meerderheid van 53 stemmen, in ontvangst nemen. De Vlootconferentie te Londen kan thans weer opschieten. De zaken staan er iets gunstiger voor dan de vorige week. Verwacht wordt, dat binnenkort de eerste tastbare resultaten zullen kunnjen worden; gepubliceerd. Hpt schij'nt intusschen, dat men in China weliswaar ver uit de buurt de rust maar niet terug kan vinden. De laatste berichten spreken zelfs weer van een nieuwe burgeroorlog, welke dreigt uit te breken. Duitschland zou de nationa listische regeering te Peking van gifgas-1 sen hebben voorzien, terwijl Amerika voor een partij geweren zou hebben zorggedra gen. Van officieele zijde wordt dit bericht, verschenen in een te Peking uitgegeven blad nog wel, tegengesproken, maar eeni ge grond schijnt toch niet geheel te ont breken. Om bij Azië te blijven in B rits ch in d i staan groote dingen te gebeuren. Gandhi, de machtige leider der nationa listen, die de Britsche heerschappij als „een vloek voor Indië" veroordeelt, heeft, aan de onderkoning een ultimatum ge stuurd, waarin hij op inwilliging der door hein en zijn volgelingen gestelde eischen aandringt en met ongehoorzaamheid aan het Britsche gezag dreigt. De onderkoning heeft er met enkele woorden op geantwoord, waarin hij niets dan zijn spijt te kennen geeft over de plannen van Gandhi en de zijnen, welke noodzakelijke ernstige oneenigheid, we gens schending van het „wettig gezag" na zich moet sleepen. Gandhi houdt onderwijl voet bij stuk en wil van wijken niet welen. Nog geeft hij de tijd tot de 11e Maart. Daarna wordt met weigering van belastingbeta ling, boycot van Engelsche goederen, etc. 'n aanvang gemaakt, tenzij de nationalisti sche wenschen vóór die datum mochten worden vervuld, waarnaar het echter hec- lemaal niet uitziet. Met spanning ziet men danook het verloop van deze strijd tege moet, temeer waar een van Gandhi's vol gelingen verklaarde: „Er zal dan een oor log beginnen, welke zijn weerga in de wereldgeschiedenis niet kent". Wat zal het worden Het is een open vraag, ook, wanneer we deze stellen met betrekking tot Spanje, waar de koningstroon de laat ste weken gevaarlijk te wankelen staat. Door de befaamde Marokko-kwestie en zijn steun aan 't Primo-de-Rivera-bewind verleend, heeft koning Alfonso aan popu lariteit veel ingeboet. De republikeinsche elementen winnen aan sterkte, iedere dag; -weer. Adel en geestelijkheid geven zich moeite de monarchie te schragen, maar het blijft zeer te betwijfelen, of zij er op de duur in zullen slagen koning Alfonsq voor Spanje te behouden. Hij heeft bij te velen het vertrouwen verspeeld. Gunstiger staat het er met de binnen- landsche aangelegenheden in België voor, waar de Vlamingen verre in Bel gië de meerderheid vormende het heb ben klaargespeeld, dat de Gentsche hoogeschool vernederlandscht werd. Hier mee is een brandend vraagstuk, een twist punt sinds lange jaren, op bevredigende wijze tot oplossing gebracht en een eerste stap gezet op weg naar een nieuw Bel- Andere niet. gië, dat rekening houdende ook met de wenschen van het Vlaamsche deel der be volking beter dan ooit tegen moeilijk heden binnen en buiten zijn grenzen op gewassen zal zijn. „Mooi Texel." De vereeniging „Mooi Texel" mocht over de opkomst harer leden ter Vrijdag in café "den Burg" belegde vergadering tevreden zijn. Een verheugend feit, want hieruit blijkt, dat men meer en meer doordrongen wordt van de noodzakelijk heid om door eendrachtige samenwerking de bevordering van het vreemdelingen verkeer ter hand te nemen. In zijn ope ningswoord bracht de voorz., de heer W.B.Oort, dank aan de gemeente Texel en aan T.E.S.O, voor de royale steun, aan de vereeniging verleend. Hij betreurt echter, dat de vereeniging zoozeer op bij dragen van gemeente en particuliere on dernemingen is aangewezen en spreekt de wensch uit, dat het aantal leden van „Mooi Texel" belangrijk toenemen zal. Meegedeeld wordt, dat door toedoen van „Mooi Texel" het hulpkantoor te de Koog in Juli en Augustus twee uur lan ger dan gewoonlijk voor het publiek open gesteld zal zijn en wel van 8,30 1,—, van 1,30 4,— en van 5,— tot 8 uur. Bij gelijkstelling van de kantooruren met die van het kantoor te den Burg zou door de vereen, f5,— per maand per uur moe ten worden bijgedragen in de kosten, welke daarmee voor het rijk gepaard gaan. Na eenige discussie wordt voor 1930 een bedrag van dertig gld. voor dit doel bestemd. Getracht zal worden in den vervolge van betaling van deze som te worden vrijgesteld. Ter voorziening in de vacatures, ont staan door het aftreden van de heeren Prakken, Van Twisk en Wierenga, die zonder opgaat van reden voor hun be stuursfunctie bedankten, worden op voor stel van het bestuur de heeren Jouwers- ma, Kraai en, te de Koog, Mak benoemd. De heeren W.B.Oort, C.A.Keijser en C. Eelman Az., volgens rooster aftredend, worden allen herkozen. Op een voorstel uit de vergadering om in het bestuur aam de Koog meer zetels toe te staan dan aan den Burg, wordt niet ingegaan. Bij stichting van „Mooi Texel" toch stelde men zich op het standpunt, dat beide plaatsen door een gelijk aantal personen zouden worden vertegenwoordigd. De voorz. zegt zijn functie te willen blijven waarnemen, mits de vereeniging zich kenmerke door een geest van eens gezindheid en levendige belangstelling aan de dag legt voor alles, wat haar aangaat. Mocht zij hierin te kort schieten, dan houdt hij zich te allen tijde het recht voor om at te treden. Aan het jaarverslag over 1929 ont- leenen we, dat de vereeniging als een gevolg van steeds drukker bezoek aan fexel een alleszins druk jaar achter de rug heeft. Er werden inzake gemeub. huizen 110 aanvragen, en wat betreft pensions 575 aanvragen behandeld. Van de „Gidsen" werden 700 stuks uitgege ven, terwijl van de pensionlij sten 2000 ex. zijn verspreid. In verscheiden Neder- landsche bladen werden advertenties ge plaatst. De Koog werd met twee steenen banken en een handwijzer verrijkt. Ge memoreerd werden het strandfeest, te de Koog, het bezoek der Terschellingers, de weinige klachten, welke het bestuur inzake hotels en pensions ter oore kwamen, enz. Het aantal verkochte gidsen was belang rijk minder dan in vorige jaren, hetgeen toegeschreven werd aan de verschijning van de „Vraagbaak voor Vreemdelingen", welke niettegenstaande de geringe prijs van tien cent de bezoekers in menig opzicht uitstekende diensten heeft bewe zen. De rekening over 1929, sluitende met een batig saldo van tl 15,—, werd door de heeren Pisart en Hillenius in de bes te orde bevonden. Eerstgenoemde brengt hieromtrent rapport uit, waarna de secr.- penningm., de heer M. Bruin, voor zijn werkzaamheden dank wordt gebracht. De begrooting wordt voor 1930 aldus vastgesteld: contributies f425, gemeente 1200 en nog 1150 voor propaganda in het buitenland, T.E.S.O. f500, verkoop „Gidsen" 't 150, Uitgaven: toelage secretaris t 250, pro paganda in het buitenland 1150, in het binnenland f500, contributies f74, inning contributie f25, pensionlijsten 165, voor het locaal museum van het vorige jaar nog 1100 en thans nog 1150, voor tele foon, porti, etc. t40, nog te batalen re keningen f66. Batig saldo 1120, Ten einde het aantal leden op te voeren zullen verscheiden plaatsgenooten, die nog geen lid zijn, in persoon worden aan gezocht. Wat de propaganda in 1930 betreft, deelt de voorz. mee, dat in „Ons Neidter- land", het hoofdorgaan der V.V.V. in Nederland, een uitgebreid en rijk geil- lustreerd artikel geheel aan Texel zal worden gewijd. Dank wordt gebracht aan de N.V. v.h. L. en de R., welke kosteloos toto's en cliché voor dit doel afstond. Verder zullen door gemelde V.V.V. pro spectussen in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden uitgegeven, waarin even eens aan Texel een behoorlijke plaats zal worden ingeruimd. Bovendien zal in een achttal bladen nog voor propaganda in eigen land worden geadverteerd en- een „Vraagbaak met „Pensionlijst"'ver spreid worden in 3000 exemplaren. Geruime tijd werd over een film van gedachten gewisseld. Met de vervaardi ging daarvan zal echter een voor „Mooi Texel" te groot bedrag gepaard gaan, evenals, naar de voorz. verwacht, met lichtreclame in een ot meer groote steden., Meer ingang vindt een voorstel, om bij de verzending van brieven en circulaires, zooveel mogelijk gebruik te maken van enveloppes, die met een ot andere pro pagandatekst bedrukt zijn. Voor de inrichting vaneen locaal muse um, onder te brengen in een der buiten gebruik zijnde lokalen van de Ulo-school, wordt 1150 crediet verleend, speciaal be stemd voor de vervaardiging van doozen en laden, waarin plaatwerk, eieren, etc. kunnen worden opgeborgen. De heer Jouwersrna, secretaris van de Comm. voor Museumbelangen, verzoekt van het vinden van minder bekende vo geleieren hem wel mededeeling te willen doen en zegt zich ten zeerste aanbevolen te houden voor toezending van merkwaar dige schelpen en steenen, op Texel aan getroffen, ook deze voorwerpen zijn in een plaatselijk museum op hun plaats. De heer C.Jonker doet een beroep op allen, die oud-Texelsche prenten, prent briefkaarten, landkaarten, etc. in hun bezit hebben en deze in bruikleen of in eigen dom aan het museum zouden willen af staan. De voorz. zet vervolgens uiteen, wat Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuivert Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. PEPERMUNT Worth q crown. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar men onder de Jeugdherberg-beweging heeft te verstaan. Verspreid over het heeLe land, veroorlooft zij de volksjeugd varv stad tot stad en van dorp tot dorp tq trekken, zonder dat dit met groote finan- cieele offers gepaard gaat. De jeugdher berg schaft kost cn onderdak voor weini ge centen. Treft men in Duitschland al wel meer dan 2500 jeugdherbergen aan, in ons land, waar de beweging nog haar kin derschoenen niet is ontwassen, slechts 1CL,' Gaandeweg wint echter ook hier de mee ning veld, dat het voorbeeld onzer Oos terburen aanbeveling verdient. Op Texel, aldus de voorz., zijn we er nog niet aan/ toe, het kost nogal veel geld, maar het is nuttig er aL iets van at te weten. De heer Jouwersrna merkt op, datVlie-» land in dit opzicht Texel vóór is. De af dj van „Volksonderwijs" aldaar exploiteert al sinds geruime tijd in de niet meer in gebruik zijnde Zeevaartschool aldaar een jeugdherberg, van welke niet het minst door de schooljeugd een druk en dankbaar gebruik wordt gemaakt. De heer C.Jonker is van meening, dat er hier beslist een jeugdherberg komen moet en dat Texel er zijn schouders onder moet zetten. Wanneer men er te den Hel der een stichten zou, staken de bezoe kers vandaar naar Vlieland en niet eerst naar Texel over. Bij de rondvraag verzoekt de lieer C. Kooiman aan het plaatsen van tentjes van allerlei aard te de Koog, waardoor het dorp een „zigeunerkamp" zou gaan lijken, paal en perk te stellen. Tevens geeft hij ais zijn meening te kennen, dat hotel- en pensionhouders te den Burg boven ande ren door het secretariaat worden bevoor deeld, een beschuldiging evenwel, welke volgens het bestuur en meerdere leden, alle grond mist. Wat die tentjes aangaat, deelt de voorz. mee, dat het gemeente bestuur aan deze kwestie zijn volle aan dacht schenken en aan het uiterlijk der tencjes zwaarder eischen stellen zal. Dq heer L.den Braven spreekt van „dood kisten" en vraagt, niet zonder ironie, of het misschien de bevordering van het na tuurschoon geldt, terwijl de heer F. van Twisk zich afvraagt, of de Schoonheids- oommissie bij 't zien van die bouwpro ducten niet de tranen over de wangen zullen loopen. Wat de concurrentie, de Koogenaars aangedaan, betreft, merkt de voorz. op, dat de Koog in de behoefte der vreemde lingen zelf niet kan voorzien en het ver schijnen van diverse tenten dus verklaar baar is. Nog werdt in het midden gebracht, dat in de behoefte aan een pomp van grooter capaciteit bij het reddingboothuisje moet worden voorzien evenals aan een ge meente-reiniger ,die een paar maal per TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regolprljs, ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN NU In origin, doozen k 45 en 65 ets. .M.f - -

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1