Schoonmaaktijd Rechtsvragen. Ingezonden Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en handel Departement Den Helder en Omstreken. Een dezer dagen hield het Dep. Den Helder en Omstreken der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te den Helder haar jaarvergadering. Den Helder als handelshaven. Aan het verslag, dat men ons van deze vergadering verstrekt, ontkenen we, dat het Dep. getracht heeft den Helder als zeehaven een nuttiger commercieel doel te geven, maar dat deze pogingen nog niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Dankbaar wordt gewag gemaakt van de daarbij ondervonden medewerking, ook van de zijde van de burgemeester van Texel. Ook Zuiderzeevisschers naar Texel? Samen met het gemeentebestuur zag 't Departement onder het oog, of den Hel der wellicht een centrum zou kunnen wor den voor een deel der Zuiderzeevisschers, die door het Rijk geholpen zouden wor den. De vice-admiraal zou bereid zijn zooveel ruimte in de haven voor dit doel beschikbaar te stellen als de marinebe- langen gedoogden. De burgemeester van Texel verklaarde, dat onze gemeente het op prijs zou stellen, wanpeer ze een deel van die visschers zou kunpen opne men. Eierenexport. Het Dep. meent verder de vraag onder het oog te moeten zien, of het niet moge lijk is, de zich uitbreidende eierenexport verder te ontwikkelen. Het heeft zich ten dezen verzekerd van een deskundige fir ma, die uitnemend op de hoogte is van de markt, en die geen direct belanghebbende is als kooper, noch als verkooper en die zich aan ons bereid heeft verklaard, steeds alle mogelijke inlichtingen te willen ver schaffen. Bloembollencultuur. Op verzoek van de bloembollenvereeni- gingen heeft het Dep. getracht, en met succes, te verkrijgen, dat de Ned. Spoor wegen er toe over zouden gaan, om op veilingsdagen trein 3.55 uit Den Helder vertrekkende, op tijdig verzoek in Bree- zand te doen stoppen. Het Dep. heeft een bespreking gevoerd met de K.L.M. over vervoer van bloem bollen via het vliegkamp de Kooij. Tevo ren had het Dep. daarover een bespre king met de comm/andant van het vlieg veld. Deze heeft zijn medewerking toege zegd. Momenteel zal er door verschil lende omstandigheden nog niets kunnen komen, doch bij de voortschrijdende ont wikkeling van de cultuur heeft dit punt nog de aandacht van het Dep. Door de heer Nijpels werden nogeeni- ge mededeelingen gedaan betreffende de gevoerde besprekingen over een in de donkere duinen te houden bloembollen tentoonstelling. Texel-Den Helder. De aandacht van het Dep. werd ge vestigd op de bootverbinding met Texel, omdat bij de winterdienst reeds om 2.30 n.m. de laatste boot van het eiland ver trekt. Deze zaak is nog bij het Dep. in behandeling. OOSTEREND. Lezing Ds. Buskes. Ais slot op de serie Bunyan-avonden sprak Ds. Buskes Vrijdagavond voor de laatste maal, deze keer toegelicht met lichtbeelden. De Doopsgez. kerk was ge heel met belangstellenden gevuld. De samenkomst werd geopend met het zin gen van „Jezus neemt de zondaars aan", gebed en Schriftlezing. Allereerst werden foto's getoond van Bunyan, zijn ouderlijk huis, en de kerk, waar hij gepreekt heeft te Bedford. Ver volgens werden op het doek gebracht ver schillende platen uit de „Christenreis", telkens een of ander belangwekkend mo ment uit dit, zijn grootste werk. Geruime tijd stond spr., die zelf het toestel be diende, telkens stil om iedere plaat na^ der te verklaren. We kunnen hier vol staan met te verwijzen naar reeds in dit blad verschenen verslagen. De platen wa ren zeer duidelijk, de toelichting was zeker voor een ieder te volgen. We noe men er enkele: Christen's vlucht uit de stad Verderf, in de poel Wankelmoedig heid, bij de Enge Poort, bij het Kruis, in de stad IJdelheid en ten laatste Christen en Hoop door de docdrivier. Aan het slot deelde Ds. Buskes mee, dat het toestel welwillend door Ds. Vis was beschikbaar gesteld. Hij dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en sloot met dankgebed en de slotzang Ps. 89 vs 8. Veiligheid voor alles. Bij de boerderij van de heer A. Eelman is men bezig de weg te verbreeden. Het betreft hier een scherpe en voor het 'autoverkeer gevaarlijke bocht. Met de af ronding van de bocht op Molenbuurt be- teekent deze verbreeding voor de weg den Burg—Oosterend een belangrijke ver betering. OUDESCH1LD. Visscherij. Gedurende de laatste week is in de haven aangevoerd plm. 21100 Kg, garna len. De prijs was plm. een dubbeltje per Kg. De kommenvisschers beginnen ook wat meer haring te vangen. Te den Hel der wordt veel haring aangebracht en te gen hooge prijzen verkocht. Proefvaart m.s. „Togian." Maandagmorgen arriveerde op de reede het m.s. „Togian" van de K.P.M. om te proefstoomen. Des middags vertrok de boot weer naar zee. Bedrijfsongeval. Timmerman J.Weijdt, wondde dezer da gen zijn handen zoodanig, dat genees kundige hulp noodig was. De wond moest op verschillende plaatsen worden ge kramd, maar pezen waren niet geraakt. DE WAAL. Boomplantdag. Vandaag zullen in overleg met het pol derbestuur van Waalenburg door kinderen van de o.I. school alhier onder leiding van het hoofd der school en de onderwij zeres boompjes aan de hooge kant van de Boomendijk worden geplant. Waalen burg zou voor 1000 boompjes zorgen, terwijl de kinderen op een reep choco lade en een sinaasappel zullen worden onthaald. Bij wijze van proef zijn Zaterdagmiddag door de kinderen al 150 boompjes aan de, lage kant van de Boomendijk geplant. Ze legden daarbij zooveel lust en ijver aan de dag dat we er niet aan twijfelen, of ook vandaag zal het boomenplanten best van stapel loopen. Zaterdag werd de jeugd door de heer C.A.Keijser ont haald. o— De aandachtige lezer zal zich herinne ren dat wij meermalen de aandacht ves tigden op boomplantdagen elders met suc ces georganiseerd. Telkens lieten we er op volgen: Is iets dergelijks ook op Texel niet mogelijk. Ons eiland is met boomien karig bedeeld. Verdienen die voorbeelden geen navolging? Hartelijk juichen we deze eerste, zij het nog maar bescheiden poging toe. „Goed voorgaan doet goed volgen." Het moge zoo zijn. Dan zal het heeten: „Bij de Waal begon de victorie". Op hol geslagen. Zondag geraakte het paard van de vee houder J.Roeper, dat voor een driewielde kar gespannen was, tusschen de Waal en Oosterend op hol. De wagen geraakte te water, doch werd weer op het droge ge bracht. Alles liep zonder persoonlijke on gelukken af. VLIELAND. Elk huis zijn radio. Zóó ver is het nog niet, maar we zijn op weg. Men berekent het totaal aantal radio-ontvangtoestellen op 21.627.000. Daarvan heeft Amerika het grootste deel, n.1. op elke 13-tal inwoners 1 toe stel, dat is ongeveer 4 maal zooveel als. Europa, dat op elke 53 hoofden 1 telt. Verhoudingsgewijs komt Vlieland het naast aan het ideaal daar het al dus meldt ons de N. Harlinger Crt. op elk 9-tal inwoners één ontvangtoestel heeft. Vraag: Naar mij wordt meegedeeld ben ik jaarlijks aan de Kamer van Koop handel een rijksdaalder verschuldigd. Moet ik die betalen, of kan ik er van. buiten? Wat zal me gebeuren als ik het vertik Antwoord: „Betalen" is de bood schap. U heeft een „handelszaak", zijt ingeschreven in het Handelsregister van de K.v.K. en zult beslist die f2.50 moeten offeren. Daar helpt niets aan. „Vertikt" u het u kunt het ook op een vriendelijke manier weigeren dan laat de K. v. K. u doodgewoon een dwangbevel beteeke- nen en desnoods, als u dan nog geen teeken van betalen geeft eenvoudig be- slag leggen. En geloof maar, dat het „grapje" u dan duur komt te staan. We meenen de rest van dit verhaal u wel te mogen besparen. Van Oorlogsgruwel en Bewapening. Geachte Redactie. Met instemming heb ik de stukjes van Bruin, Eelman en Anti-Militarist gelezen. De idee, n.l. de verbreiding van de vre- des- en ontwapeningsgedachte, kan niet anders dan ieder rechtgeaaid Nederlander verheugen. Niet alzoo „de fiere Neder lander" en de heer Van Groningen. De afgeloopen oorlog heeft hen nog niets geleerd en zij hebben er blijkbaar geen nadeel van ondervonden. Het ware dien stig voor hen geweest, dat zij de financi- eele en moreele nadeelen ervan hadden ondervonden, zooals wij, mobilisatie-inva liden. Dan zouden zij niet zoo opkomen voor de volkskracht ondermijnende be wapening. Zij behooren blijkbaar tot de zelfde groepen, welke de belastingpennirt- gen en de arbeidskracht van duizenden jonge mannen hiervoor over hebben, maar als er in de Tweede Kamer een motie in gediend wordt om eenige verbetering_te brengen in de toestand van de jonge man nen, die hun gezondheid hebben geof ferd aan militaire dienstplicht, tegen stem men. Mij dunkt, dat dit niet in overeen stemming is mjet de christelijke beginse len, welke zij zeggen te belijden. Op de vraag „aan wie de geloofshaat in Rus land", wil ik antwoorden: Laat van Gro ningen Tolstoi's werk „Het Koninkrijk Gods is binnen in U", er maar eens over lezen. Daarin vindt van Gr. ook nog vele teksten uit de Bijbel, waarin Jezus de oorlogsgruwel en dus ook de bewapening veroordeelt en anders wil ik nog wel vele voor hem opzoeken. Ik ben ook christe lijk opgevoed, maar die militairistische propaganda in sommige bladen, door sommige onfroepvereenigingen, sommige rechtsche partijen, enz. staat me tegen, zoodat het een verheugend verschijnsel is, dat er ook eens een ander geluid ge hoord wordt. Nu, geachte Redactie, meer wil ik niet van uw plaatsruimte vergen. Ik eindig met een woord van dank voor uw opname. Hoogachtend, EEN MOBILISATIE-INVALIDE. Maart 1930. „Neg eenmaal ernst en waarheid" Geachte Redactie. In het antwoord van C. Keijser Hz aan mijn adres vindt men de volgende punten, waarmee Keijser Hz. zich meent te redden, n.l. mijn antipathie tegen het regentenstélsel rehabilitatie J. Hen kes en de belofte. Dit is het armzalig verweer. Nu vraag ik aan C. Keijser Hz. mij op de voet te volgen en niet meer een verwarringstichtend door elkander gooien van alles en nog wat. Anders ver zoek ik hein beleefd mij in een openbare vergadering met gelijke tijdsruimte tot spreker uit te noodigen, alwaar ik mijn) waarheidsvolle standpunt in deze zaak, ten aanhoore van ieder, in tegenstelling met uw duistere en onwaarschijnlijke ver dediging, wil uiteenzetten. Ie. Regentenstelsel: Als soc. dem. ben ik tegen het regentenstelsel in algemeenei zin. Hiervan betoogt Keijser Hz., dat deze antipathie een reden is geweest om' hem niette stemmen en antwoordde Boon toen: „Dat liegt U, want dan had U Kuip: ook niet moeten stemrrien." Hoe dun dit argument van Keijser Hz. is, zal ieder onpersoonlijk lezer direct vatten. Ik ben, tegen het regentenstebel, doch leef als, mensch en soc.-dem. raadslid in een tijd perk, dat dit regentenstelsel bestaat. Mijn verlangen gaat uit naar een stelsel ondeif het directe beheer van de gemeenteraad, doch ik zal bij een stemming voor eeu lid van het regenten-college mij moeten bepalen tot het bestaande regentenstel sel, aangezien wat ik verlang nog niet aanwezig is. Bij een volgende verkiezing van b.v. de heer Kuip, zal ik met alle animo Kuip stemmten, omdat deze niet zulk een lamlendige, daadlooze en keus- looze daad heeft getoond als U. 2e. Rehabilitatie!: Ik geloof, dat uw nerveuse instorting op dat moment U parten heeft gespeeld. Om bovengenoem de reden van lamlendigheid, enz. was ik er al geruime tijd van overtuigd, dat ik U niet kiezen zou. In ons gesprek over rehabilitatie of rechtsherstelling, heeft bij mij nooit anders voorgezeten dan rehabi litatie in het geschil C. van Hettum en de ongeldige stemmen Langeveld. Na meer dan een tienjarig meegaan in het politieke leven, zal niemand zoo naielj zijn te gelooven, dat ik U direct een be-i lofte zou verstrekken op een eerste me- dedeeling uwerzijds. Dit moest ik eerst onderzoeken. Welnu. Het geteekende C. van Hettum was eerst afkomstig van een zekere heer Maas te de Koog. Nu na on derzoek gebleken is, dat dit onwaar 'is, komt een even conservatieve getuige, voorzitter Eelman, verklaren, dat U die lijst tot teekenen nooit is aangeboden. Dit gezocht motief ruikt boven alles uit, veredelt de geur van uw zaak niet. Ik had ten opzichte der keuze uwer rehabilitatie uit twee dingen te kiezen. Ie U onvermij delijk te gelooven; -2e onderzoek in te stellen. Dit heb ik gedaan. Ik heb uwi zaak, de looper van deze zaak, bekeken en getoetst aan mijn innerlijk gevoel, mijn intentie. Mijn conclusie heb ik vast gesteld door deze ervaring. In 1928 hebt gij niet gestemd voor het Weeshuis. Hierdoor zijt ge veroordeeld. In 1929 ging u wel te stemmen. Wat deed u toen Gij gingt u dekken door getuigen. Waar om deedt u dit? Als gij nu gewoon uw plicht vervulde door voor het Weeshuis te stemmen, waarom voorzag u zich dan door dekking van getuigen U vermoed de toen zeker al een spel of zooiets. UI had toen al een rekensommetje mpt een bedoeling. Hadt gij deze bedoeling niet gehad, gij zoudt de heer W. Keijser niet hebben gemoeid. Nu meent u de heer W. Keijser zoo uit te spelen, alsof deze persoon voor ons een minderwaardig per soon is. Ik dank u hartelijk, hoor Gij' vangt mij met deze uitspraak niet. Alleen heeft dit voor mij niet de hoogste waar de, omdat, gezien uw spel (hier door mij getoond), de heer W. Keijser de diepte van uw spel niet begrijpen kon. Daarom heb ik in het openbaar betoogd, en wel in uw belang. Nu U toch begon-; nen waart met het spel van getuigenis- dekking, had daarvoor begrijpelijker ge weest door iemand te1 nemen uit uw eigen college, een onbesproken voorstander der electrificatie en direct bij het Weeshuis betrokken, de heer Kuip. Hadt gij zoo gedaan, dan geloof ik niet, dat er van dit onverkwikkelijk spel sprake was geweest, en anders zouden wij u moeten gelooven. Uw onwelriekend spel, zoomede uw lam lendigheid zijn oorzaak voor mij geweest om mijn keuze ZOO te stellen en niet anders. Rehabiliteeren kunt ge uzelf, door te verklaren, dat gij uw plicht verzuimd, hebt en dat, als gij het over kondt doen, gij het beter zoudt doen. Zeer zeker zal deze geschiedenis u iets hebben geleerd. 3e: J. Henkes en de belofte. Hierover schrijft C. Keijser Hz.: Ge valt Henkes hard over de vraag, of de belofte, „door dik en dun" zich over alle handelingen, van de Raad uitstrekt, of enkel over wat de electriciteit betreft. Dat doet niets ter zake, zegt Keijser Hz.: een belofte door dik en dun sluit het gevaar in dingen te moeten doen, waarvoor men zich anders wel zou wachten. De belofte, die hier bedoeld wordt (ik weet niet eens, of ik beloofd heb), aanvaard ik zoo! De electrificatie over geheel Texel was voor mij noodzaak. Als er dus beloofd is ge worden, ging het om iets, wat door mij werd gewenscht. Zulk een belofte of steun is een heilige, eervolle zaak. Nu de andere zijde van het vraagstuk. Een belofte dooij dik en dun, als door Henkes in de Raad geuit, omsluitend alle vraagstukken, is verderfelijk, is minderwaardig, daar wordt de geest verkocht aan de stof. Nu gaat het om de waarheid: Kooiman zegt, dat hij niet liegt. Dan moet Henkes lie gen. Voelt Keijser Hz. dit niet Dan mist hij ieder moreel begrip en stempelt hij zichzelf tot het soort merischen, die zon der gevoel van eigenwaarde voortleven. De heer Henkes zelf keurt uw werk als regent inzake de electrificatie ten hoog ste af. Alleen in het spel Van Hettum zou hij reden vinden U als regent op uw) plaats terug te brengen. Voor mij een be wijs, dat Henkes in dezen oppervlakkig oordeelt. Als soc.-dem. moest hij U gaar ne doen vervangen door anderen, die niet hun plicht verzaken en toonen een vaste lijn te hebben in maatschappelijk opzicht. Als u dus wil schrijven over Boetekleed en Ontsiering, denk er dan om, dat u niet te dicht bij de spiegel komt; anders zou u zichzelf misschien niet eens herkennen. U, redactie, dankend, OUDESCHILD, Texel, 17 - 3 - '30. A. BOON. „Electrificatie door dik en dun." Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Abr. Boon in de Texel- sche Courant van 8 Maart j.l. verzoek itó u beleefd voor onderstaand een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. In antwoord op de vraag van Abr. Boort over mijn onverantwoordelijk gezegde te genover B. persoonlijk en in de raads vergadering van 1 Maart j.l., over het volgen van 6 raadsleden door dik en dun, deel ik mede, dat het gesprek met Kooi man ging over de electriciteit, in verband; met de benoeming regent Weeshuis. Als: mij dan gezegd wordt: Wethouder Keijser zegt: „Er zijn 6 leden, die mij door dik en dun volgen", trof mij dit het meest, omdat ik op de heer S.Eelman mfijn stern heb uitgebracht, ik kon niet anders ver moeden of ik werd onder de 6 leden ge rekend. Als Kooiman mij meegedeeld had,, dat het volgen door dik en dun enkel de behandeling der electrificatie betrof, ha<J dit voor mij geen zin gehad en ook voor onze partijgenoot Zeijlemaker niet, aangezien die met de behandeling, der electrificatie ook nog niet in de raadt zat. Ik kan in deze ten volle mijn standl- punt handhaven. Wat betreft mijn hea ding inzake de te benoemen regent voor het Alg. Weeshuis, wil ik hier wel ver klaren, dat de gedachtengang, die er om trent de candidaten bestond, mij niet be kend was, alvorens ik door de heer Epe werd ingelicht. Ik heb mijn stem uitge bracht op een voorstander van electrTfi- catie van Waalenburg, daar het groote in directe gemeentebelang bij mij boven het directe belang van het Alg. Weeshuis gaat. Deze verklaring heb ik aan de heer C.Keijser Hz. gegeven -en ik heb hieraan toegevoegd: Als ik in deze door de heer Epe verkeerd ben ingelicht, zal ik mijn volle medewerking verleenen om het on recht te herstellen en dit hoop ik, indien: het mogelijk is, te volbrengen. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte J. HENKES. Oudeschild, 18 Maart 1930, Ruwe, roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2