m Sproten k' men vroeg in hc* SWSNG Schipper BRUIN ^/natevewtyyiin^ ADVERTENTIEN in min min mill is 2 Den 31 Maart a. s. Fa. P. BAKKER, den Borg., bij inschrijving trachten te verkoopen en aanbesteden het vervoer van vertrekt Mamm a.s. 12 uur naar Rotterdam. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN TWEEDE BLAD. Wanneer wij Pepermunt koopen, willen wij geen scherp of bitter goedje, maar wen^chen eenvoudig PEPERMUNT VVorlk a crown Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaai meening te kennen, dat niet de bezoekers maar de thuisblijvers deze avond hadden gedwaald. „Waar de Stilte spreekt." We deelden reeds mee, dat van de hand van de bekende natuuronderzoeker en -journalist Jan P. Strijbos een boek ver schijnen zou, getiteld „Waar de Stilte spreekt" en geïllustreerd door de niet minder bekende teekenaar Sjoerd Kupe- rus. Thans is het in de handel, het ligt reeds op onze tafel en na ernstige ken nismaking aarzelen we niet het zonder eenig voorbehoud aan te bevelen aan ieder, voor wie het „natuurleven van Hol lands blanke stranden en blonde duinen" eenige bekoring heeft. De Texelaar in het biezonder moge met nadruk op dit kostelijke boek attent worden gemaakt. Het opent hem de oogen voor tallooze schatten binnen Texels dui nen en dijken en ook voor die daar buiten welke anders vermoedelijk voor hem verborgen zouden blijven. De heer Jan P. Strijbos is een groot natuur vriend, een scherp opmerker, een goed schrijver. De heer Sjoerd Kuperus past zich hierbij volledig aan: op Texel gebo ren en getogen, teekenaar „van het eerste water", met een buitengewoon goede kijk op onze gevederde vrienden vooral, was hij de man om '11 boek als dit te verluch ten. Dat hij zich van deze taak met lust,, ja liefde heeft gekweten, ligt voor [de hand. De heer Strijbos voert ons door heel ons land, niet zelden naar Texel en met recht. Want en hier laten we dr. Jac. P. Thijsse aan het woord, die het boek bij de lezers inleidt „boven alles blinkt toch ons heerlijk Texel uit. Ja, wie het heele land te groot en te druk wordt, zou zich tot Texel kunnen beper ken, waar stellig minstens driekwart van ons Nederlandsch levend natuurschoon is geconcentreerd en het is voor mij, die wel eens (maar niet geheel juist) „de ontdek- van Texel" genoemd wordt, een groote gerustheid, dat jongelui als Strijbos en nog eenige anderen, daar zoo flink en, vroolijk mijn nalatenschap zullen aan vaarden." Wilt ge er nog meer van weten? Schaf u een exemplaar van dit boek aan: voor enkele kwartjes (f 2.90) uren genot. Ons Texelscii dialect. (Vervolg.) Eisoeke. Vroeger, as de tied fan kievieseiersoe- ke forbec wos, ginge we in Mei eier fan are feugels soeke, wot doe free mog, te minste ze liete je free soeke. In 't Nuw- weland op de Stór of in de Pette in olc in de Poel of op 't Koolstik kon je d'i genog fiende. 't Beurde wel d'rs, dat je d'r mit 50 soms wel 100 tuus kwam. We skouwde ze eerst allemaal, want as ze i'uul wasse, liete we ze lêgge. We snede er dan mit ons mes 'n g,roote V bee; dat beteekende, dat ze fuul (vuil) ware en iederien liet ze dan lègge, want sukke fuule eier uuthale wier allied as 'n lillike streek beskouwd. We sochte dan meest naar eier fan kluute, lieuwe (schol eksters), tjerke (tureluurs), mareis (grut to's), kragemakers (kemphanen), stortjes (sterntjes) en swartkopmeeuwesoms beurde 't ok wel, dot we d'rs een vroek- eeitje (strandloopertje) meenamme, maar ldeinder eitjes nooit. Kleine eitjes uuthale fonde we even slecht as fuule eier uuthale. Na 15 of 20 Mei sochle we niet meer; we liete de feu gels dan varder broede en as je dan een maand later in 't Nmvweland kwam, sag je verscheie jonge feugels loope, feul meer dan teugewoordig en toch worre er r.ouw lang sooveul eier niet uuthaalt as vroeger, D'r wasse vroeger ok nag al puur harmelinge, die verscheie jonge feu- geltjes doodmaakte. Nouw is d'r temet gien ien meer, maar de swartkoppe en die groóte kokmeeuwe make nouw meer feu- geltjes dood as vroeger de harmelinge. Zowwe ze die meeuwe teugewoordig niet- te veul beskerme? Vroeger sag je veul meer kluute dan teugewoordig. An de Westkant vin de Watermolesweg leide ze temet overal en bee de Weêl op de Wilde leide d'r ok puur. In de Prins leide d'r verscheie bee de Molekolk en bee de kreeke, die hier en deêr in 't land ware. Ok are feugels zoo as mareis, tjerke, en kragemakers sag je vroeger veul meer. Die leide over al in 'i land en ok in de nblle. Deêr leide ze in 't Groote flak, Kaperflak, Noordflak, Pieterrooze flak, Zonneflak- kie en zelfs in de binnenflakkc van de Buuteriggel. In 't Groote flak lagge ok puur snipeitjes en die sie je nouw temet niet meer. 't Is jammer. In de broedtied konne ze zo leuk deur de lucht fliegeen d'r op ien flerk skuin naar benieje lata falie, wat zoo'n bezonder snorrend ge- luud gat. Ze lagge d'r eitjes zoo sekuur weg, dat je ze temet niet fiende kon en je most de z.g. torentjes in 't gras al in de gate hewwe om ze te fiende. Zowwe ze d'r niet te lang jacht op make? In April, as de beesies al lègge, magge ze niet skote worre. Me dunkt as ze er tot half Febrewari op jaagde, was 't al lang genog. Doe we nag jonges wazze, beskouwde we 't altied as 'n sport, wie de meeste kleine eitjes te lègge wist. Meest wazze het eitjes van lieuwerikke, stóggies (tap- uiten), kneutjes en graspiepertjes (vin- kies noemde we die), die we fonde, maar ok wel d'rs paapies, kwiksteêrte, geel- borsies, rietgorsies, zwaluwtjes en nog meer. Maar, zoo as ik skreef, uuthaale deede we die niet. Ik hoop, dat alle jon ges en meikes op Tessel d'r nag zoo over denke, want 't mooiste op Tessel is en bluuft toch de feugelwereld, zoo mooi as je die nargens fiend. Nouw wil ik uutscheie, want aars wordt 't te lang. As 't soms in de krant mag komme, moete de lezers de foute die ik maak maar deur de fingers sien, want aars durf ik nooit meer wat skrieve. Groetend, „EISOEKER." Kerknieuws. In het laatste nummer van „Gemeente belang" wijdt ds. Oskamp een artikeltje aan het feit, dat den Burg nog steeds niet in de vacature-ds. J.A.Raabbe heeft kun nen voorzien. „We moeten niet vergeten", schrijft hij, „dat we op een eiland wonen, een groot bezwaar b.v. voor een predi kant met kinderen, die naar een H. B. S. of gymnasium moeten en dat het tracte- ment voor een predikant met een gezin te laag is. Het zijn natuurlijk slechts uiterlijke dingen, maar die ook terdege meetellen bij de beslissing." OUDESCHILD. Ongeval. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J.Mosk, thans werkzaam bij de Zuiderzee werken, is dezer dagen ernstig komen te vallen. Hij reed met meerdere personen met kipkarren, toen zij met een zestal wagens van een steiger vielen. Mosk kwam tusschen een paar karren terecht en werd bewusteloos opgenomen. Hij had een wond aan het hoofd terwijl ook zijn bovenarm deerlijk in de knel had gezeten. We hopen, dat hij maar gauw weer op knapt. Biljart-goochelaar Van der Laan. Zaterdagavond speelde de biljart-goo chelaar Van der Laan in de „Zeven Pro vinciën." Verscheidene biljartliefhebbers waren opgekomen om van het spel van v.d.Laan te genieten. Verschillende kunst- stooten werden gedaan, welke groote be wondering wekten en wel bewezen, dat v.d. Laan op het biljart goed thuis is. Het insiructievaartuig „Prins Hendrik." Vrijdagmiddag is te Amsterdam het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart waarmee de scholieren onzer Z. V. S. geregeld een oefentocht maken op en rond de Zuiderzee voor dit jaar weer in dienst gesteld. Gedurende de winter maanden heeft het instructievaartuig, dat te Amsterdam als schoolschip heeft ge legen, eenige verbeteringen ondergaan. Bij de indienststelling waren tegenwoordig de inspecteur voor het Nijverheidsonder wijs, de heer M. J. van Alphen de Veer uit den Haag, en vooraanstaande perso nen uit scheepvaartkringen. De heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, bracht een kort verslag uit van hetgeen in het afgeloopen jaar met het instructie vaartuig werd bereikt, en deelde mee, dat getracht zal worden, in de a.s. win ter tot verschillende belangrijke vergroo tingen te komen. De gezonken visschersvlet. Omtrent de bij Onrust gezonken en ver volgens kapotgeslagen visschersvlet ver nemen wij nog het volgende: Met de voorvloed, meldt de „Held. Crt." ons, was men Woensdagavond gaan trekken en had nogal een stevige vangst, n.l. niet minder dan twee last haring aan voorjaar, koop tijdig een pot ipmtd. Bij alle Drogisten. boord. Toen de bemanning trachtte de ha ringzegen binnen te halen, kwam geheel onverwacht een flinke golf over boord, die de inhoud niet gering verzwaarde. Nog trachtte de bemanning de zegen bin nenboord te brengen, doch dit werd hen noodlottig, daar de boot te zwaar bela den bleek en zonk. Met moeite konden de inzittenden, die nog dicht onder de kust zaten, zich redden, doch eenige van hen kregen nogal wat zeewater binnen en hadden het zwaar te verantwoorden. Al len kwamen echter behouden op 't strand. De vlet, die bij laag water droog kwam te staan, bleek ernstig geleden te hebbieiii, terwijl de inhoud, voor een waarde van 5Ü0 gulden aan visch, was verloren, zoo dat dit ongeluk voor de eigenaar van de vlet, Rens Fillerup, wonende in de Visch- straat te den Helder nogal een schade- postje van beteekenis is, daar hij zich ook wel een nieuwe vlet zal moeten aan schaffen, waarmee een bedrag van vijf honderd gulden gemoeid zal zijn. Voor de bemanning van de vlet, schipper J.Hain, was het natuurlijk ook een groote teleur stelling, vooral bij zoo'n goede vangst. De zegen, de hoozen en de riemen schij nen behouden te zijn. Visscherij. Gedurende de laatste week is in de haven hier aangebracht plm. 19500 Kg. garnalen. De garnalen prijsden plm. een dubbeltje per Kg. Er was een aardig vangstje, zoodat er wel een weekgeld verdiend is. De kommenvisschers vangen ook aardig haring en daar de haring hoog in prijs is, maken die het ook goed. Hex schijnt dat er door Duitschland niet veel haring wordt gevangen. Vandaar, dat daar grooie vraag naar haring is en in den neider goeue prijzen besteed worden. Wel eigenaardig is het dat de haring veel zwaarder is dan vorige jaren. Het lijkt een heel ander soort. Door de visscherij- inspectie wordt geregeld een bepaald aan tal haringen gewogen en zoo vernamen we, dat een klein tal (200) haringen in de regel IS Kg. weegt, doch de tegenwoordi ge minstens 22 Kg. en hooger. Zeker wel een biezonder verschijnsel. Mexicaansch getreiter. het is luer met de radio-storing som wijlen nog droevig gesteld, Dan is het geblaf, waarvoor de z.g. Mexicaansche nond aan sprakelijk wordt gesteld, niet van de lucht, tot verdriet en ergernis van wie zich op radio-muziek, -voordracht of wat dies meer zij meenden te vergasten. Wanneer zal dat geplaag nu eens ophou den? De eigenaar, wiens toestel die el lende veroorzaakt, moet daar bepaald vermaak in scheppen, „leedvermaak", want dat hij zelf tegelijkertijd van zijn radio genieten kan is vrijwel uitgesloten. Het kan ook zijn, dat hex apparaat door een technische tout zulke onbehoorlijke herrie in de ether schopt. Mocht dit het geval zijn, laat de eigenaar zich dan tot een deskundige om raad wenden. We twijfelen er niet aan, of hij zal niet aan doovemansdeur kloppen, het geldt hier de radiovreugd van zoovelen. DEN HOORN. Lente-begin. Het eerste kievitsei hier werd Maandag door de heer K. Lap op „Zeewijk" ge vonden. Het werd aan de handelaar A.N. Plaatsman te den Burg verkocht. OOST. Meer licht te Zevenhuizen. De bewoners van Zevenhuizen bij Oosterend werden vorige week verblijd door het plaatsen van twee lantaarns door de T.E.M. Werkelijk een flinke ver betering voor deze buurtschap. HET NOORDEN. Het eerste kievitsei. Zaterdag j.l. werd in het Noorden op landerijen van de heer Roozendaal door de lieer C. Daalder Jbz. een kievitsei ge vonden, hetwelk waarschijnlijk wel het eerste, in ieder geval een van de eerste zal zijn van dit seizoen. Voor koopman Halsema was het in ieder geval het eerste dat hem aangeboden, werd. - o Dezelfde dag werd het eerste te Rij - senburg (Utr.) gevonden kievitsei door Evert van Grootveld aan H.M. de Konin gin toegezonden. Een kuur met Foster's Maag- piilen baat bij de hardnekkig ste gevallen van slechte spijs vertering en verstopping. f0.65 per flacon in dro- \-jV. fgistzaken en apotheken.// GETROUWD: D. J. KEIjSER en A. BAKKER D.Cd. Ongeren, 22 Maart 1930. üïl hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders PIETER KOK T. BRcGTJE STARK den dag te herdenken dat ze voor 25 jaar in den echt zijn verbon- den. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen en Kleinkind, Haarlem, H. G. ELLEN-Stark. S. ELLEN. Texel, F. SPIGT-Kok. JOH. SP1GT. BREGjE. 1 jb. KOK. M. EELMAN-Kok. A. EELMAN. De Westen, „Landzicht" Texel, Maart 1930. SI Irë Hiermede vervullen wij nogmaals 'n treurigen plicht, thans door kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en groot vader D. KOOFN jacz. wedn. van Cornelia Bakker in den ouderdom van 79 jaar. Wed. P. J. Koorn H. Koorn A Koorn—Weijdt Schermerhorn N. Boonacker-Koorn T. Boonacker den Burg J Koorn M. Koorn—de Boer. Amsterdam D. Hattuma—Koorn E. Hattuma en Kinderen, den Burg-Texel, 23 Maart 1930. Bij deze brengen wij onze dank aan fa milie, vrienden en kennissen, voor de atten tie den 19 dezer ons bewezen. J. B. BAKKER M. BAKKER—van Maarleveld. Alkmaar, Varnebroek. BREEKT met de sleur en betaalt geert 25 cent. Gebruik uitsluitend veiligheidsmesjes- Zweedsch fabrikaat. Proefmesje 15 cent.. Vs dozijn f 0,90. Ieder mesje gegarandeerd f 1 Alleen verkrijgbaar bij de Het Bestuur van de N.V. Zuivelfabriek „DE HOOP" zal op Zaterdag 29 Maart tén half twaalf v.m. 1. De restanten karnemelk (Hierbij kan ook voor gedeelten worden inge schreven.) 2. De vvei-karnemelk. a. De benoodfgde steenkolen. b. De te verzenden kaas. c. het te ontvangen zout en ander stuk goed. Het in sub. 1 en 2 genoemde voor het tijdvak van 1 April tot 1 October 1930. Het in sub. a, b, en c genoemde voor het tijdvak 1 April 1930 tot "31 Maart 1931 Opgave wordt verzocht van het in sub b en c genoemde, afzonderlijk zoowel als gecombineerd. Inlichtingen bij het Bestuur. Inschrij- vmgsbiljetten op zegel. Gunning voorbe houden. De Directeur, C. BRUIN Jbz;. "'V k

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2