Texelsche Courant van Woensdag 26 Maart 1930, TWEEDE BLAD Texel's Bloembollenteelt LENTE-KLANKEN. Texelsche Berichten door H.J.VOORS, Secretaris Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Een rondtoer over het Narcisseneiland. Wij troffen de Texelsche vakgenooten aan het losdekken van hun narcissenvel-! den. Dit werkje werd van het jaar in heel wat opgewekter stemming gedaan dan in de vorige lente, toen, a 1 s er wat los te dekken viel, de aanblik van de cultuur een schok van schrik hun door de leden deed gaan. Er zijn op Texel ook nu nog velden te zien, waar hier en daar een groene spriet het kerkhof aanduidt, waar duizenden bollen hun graf vonden. Er zijn daar nog groote akkers, waar 't vorig jaar niets te rooien viel, waar het de moeite niet loonde. En die men maar heeft laten liggen. Men kon niet weten?... En interessant is het te zien, hoe op zoo'n „doodenakker" het leven aarze lend uitbreekt. Hoe 't geen de vorstko- ning spaarde, zich in de afgeloopen zo mer conserveerde en nu bij 't komen van de tweede zomer zich aan het verbaasde oog der menschen vertoont „als bloemen op een graf". Er zal straks veel jong plantgoed zijn, door de zachte winter van '30 gespaard, dat gerooid kan wor den op de tuinen, waar de vorst van '29 zijn verwoestingen aanrichtte Het zware dek was dit jaar niet noodig geweest. Maar dat kon niemand voorzien. En de Texelsche kweekers hebben de ri sico niet weer willen loopen. Aarzelend worden de akkers van het zware dekont- daan en met een zucht van verlichting zien zij de velden van geel en grijs, groen worden. Er is nu haast bij, want onder Vj dek, dat wel een tijd de zonnewarmte uit de bodem verbant, is de groei toch on weerstaanbaar en de velden moeten groen worden, niet geel Wij hebben akkers gezien bij onze tocht door de Texelsche dreven, die 'n, paar koele dagen hard noodig hebben. Gelukkig is de natuur welgezind; terwijl wij dit schrijven dalen uit de koude Maartsche lucht de sneeuwvlokken neer. Het geleidelijk van geel, groen worden zal er door bevorderd wonden. Het is een lust om op dit mooie eiland deze dagen van herleving mee te maken; er heerscht een opgewekte stemming, de verliezen van het vorig jaar schijnen kleiner_te worden bij de aanblik van de groenende velden... De narcissenteelt op Texel is niet van vandaag ot gisteren, maar over het ge- heele eiland is toch een herleving van deze teelt te bespeuren. De teelt wordt er anders, op andere wijze beoefend. Men vertrouwt de gezonde bodem en de zuivere winden en laat gerust zijn bollen twee jaar zitten. Men probeert weliswaar de nieuwe rassen en vormen, maar vindt zich vertrouwd bij de Spurren en Sions, die men het is bekend genoeg— ner gens beter kweekt dan op Texel. Wij hebben op alle hoeken van het eiland krachtige en sterke partijen aangetroffen, die een lust waren voor het oog. De teelt op bedden is er nog wel hoofdzaak maarf er zijn er ook die de paadjes maar afge schaft hebben en hun zachte golvende ak kers, in het Noordelijk deel door een wal letje zelfs onderbroken, aan één stuk heb ben beplant. De rijen staan niet zoo wijd als op de foto's (in de Amerikaansche vakbladen) van de cultures van onze con currenten van overzee. Maar toch is er iets Amerikaansch in de wijze, waarop deze kweekers-in-het-groot de teelt be oefenen. „Wij tellen hier niet per roe, wij spreken hier gemakkelijker van bun ders", zoo zei er één. Niet op alle deelen van dit merkwaar dige eiland wordt de teelt op dezelfde wijze uitgeoefend. Hoe zou dat ook kun nen, daar men op dit, ook hierin merk waardige land, alle grondsoorten aantreft, waaruit Nederland bestaat. Het merk waardige is hier natuurlijk, dat dit alles bijeen is op een oppervlakte van nog geen 20.000 H.A. Een groot deel van 't eiland, in het algemeen de Oostelijke zijde, be staat uit min of meer zware, zelfs hier hier en daar klei-achtige zandbodem. Hier zijn de narcissen niet op haar plaats. Nar cissen kweekt men echter op Texel zoo wel op het lichte grofkorrelige duinzand als op 'het donkere meer zavelachtige diluviale zand, maar bijna steeds zal ae graaf of spade op geringe diepte aantoo- nen, dat de narcissenakkers een onder grond hebben van dat zuivere grofkorreli ge zand, dat zoo'n beslissende rol speelt bij de stand van het grondwater. De duinenrij, bekend om zijn weelderi ge flora, wat eveneens op waterrijkdom wijst, geeft op de meeste plaatsen de aanpersing die onontbeerlijk is en zoo is er van verdrogen der culturen geen spra ke. Al verwondert dat een vreemdeling, als hij de slooten en greppels beschouwt; €n de winter- en zomerwaterlijn zich De voorjaarswinden en de voorjaars zon doen de golven wiegen en blinken met klotsen en botsen, met geflikker en geblikker van zilverig verschieten. Zoo zegt 't zoo mooi ds. R.J. de Stoppelaar in een van de vele van zijn hand versche nen artikelen. Door de gagelkatjes gaan de eerste voorjaarstrillingen, als vanouds buitelen de gorzen om de riethalmen, de reigers loopen te visschen door de polderslootjes. De boer slecht de mesthoopjes over het land, terwijl boven zijn hoofd de leeuwe riken opstijgen in een zonnig morgen uur om hun voorjaarslied uit te tierelie ren. Maar de onbedrieglijkste teekenen van de lente zijn de terugkeerende weide vogels. Ik had ze al gehoord en gezien. Gehoord op stille avonden de fluittonen van de weer aangekomen scholeksters, hoog onder de sterren: te-lu! te-lu! En 's morgens en 's middags de groote kop pels kieviten, overwiekend naar de dras sige landen om de vennen. Daar vinden ze elkaar weer, die de winter doorbrach ten aan de oevers van de Nijl. Goed halfweg Maart zijn ze daar weer bijeen, de grutto's, de tureluurs, de kemp hanen, de kieviten, de scholeksters, de snippen. Dan wordt het bruin en grijs der landerijen zoo fijn voorjaarachtig verlevendigd door het wit en zwart en rood van de strandkieviten, stapt het voorjaar speelsch rond tusschen de groe nende biezen op de hooge pooten van de grutto's en bliksemt het alom over water en land uit de blanke blinking van honderden kemphaanwieken als zij keeren in de zon. In groote vluchten troepen dé meeste nog bijeen. Maar hier en daar buitelt al een enkele kievitdoffer over een stukje veld om en om, over de kop, - om de vleugels en zwaait en zwiert de blijde paringsroep van die kuifdrager door de lucht. Hier en daar gaan al, ge paard, een tweetal rosborstige grutto's, en houdt op een stille morgen een snip een bruiloftsvlucht met blatende, knet terende klankjes. De kempen („kragemakers" zeggen we. hier) hebben nog niet hun mooie kragen. In wilde vlucht razen ze toomeloos over landen en wateren, doch met een paar dagen zullen ze weer pronken met hun .wapperende, veeltintige schoudermantel tjes en de oude tournooiplaatsen opzoe ken om hun potsierlijke pantomines en bloedlooze tweegevechten te houden. Dan heeft op de ontwakende velden die bruids werving plaats met gevechten en gepronk, met vleugelgesleep, opzetten van de vee- ren, doodliggen, knielen, wordt er bruids vlucht gehouden, borst aan borst de lucht in of in rappe vaart achter elkaar aan met jubelende, jodelende klanken. Ze zijn er weer, de kleurige waders en baders en de uitkijk is weer naar het „eerste" kie vitsei. zoover uit elkaar ziet afteekenen. i Een feit is het, dat die wonderlijke veelsoortigheid van bodemstructuur op 'n beperkt gebied, het eiland Texel met na tuurlijke gaven heeft toegerust, die door de energieke, immers door zijn isolement op eigen kracht aangewezen bewoner, zijn, benut, tot het beoefenen van een teelt, die met zijn aanleg goed overeenkomt. Men voelt het de Texelsche vakgenoot af, dat hij niet bij de pakken gaat neerzitten, dat hij zoo overtuigd is van de rijkdom van de bodem waarop hij woont, dat ijver en toewijding voor hem vanzelfspre kend zijn, immers: Texel kan niet teleur stellen. Men vindt er om iets te noemen, vol ledige toepassing van het gebruik van kunstmest, met uitsluiting van natuurlijke meststoffen. Onze grond is voor narcis senteelt humusrijk genoeg en een teveel aan kalk vindt men hier vrijwel nergens. De proeven met hyacinthen- teelt in het klein de laatste jaren begon nen op voorbeeld van A.P. polder zijn een ander blijk van het rotsvast ver trouwen in de gewilligheid van de Texel sche bodem, en daarbij speelt ook uit sluitend kunstmest een rol. i De groote meerderheid der kweekers hebben kleine bedrijfjes, de narcis is voor hen een der verschillende „paarden waar op zij gewed hebben." Maar, een aantal; hunner gaat verder. En de grondverkoo- pen, waarvan we hoorden, bewijzen dat het vertrouwen, dat deze groep menschen bezielt, is overgeslagen naar „de Zuid." Dit is trouwens een herhaling van het geen vroeger is geschied. De Texelaar ziet de grondprijzen stijgen en verheugt zich daarin. Immers voorloopig is er nog geen gebrek. Men behoeft niet zuinig te zijn met een vierkante meter grond. Breed is de „slag" door de akkers, en talrijk zij de akkers, waarop men over een paar jaar weer „terug" zal komen. Maar er zijn ook bedrijven, waar zon der eenig bezwaar de narcissen jaar op jaar terugkomen op dezelfde akkers. De paardenploeg zorgt voor de grondbewer king en het „kooken" voor de vrijdom van ziekte. Men heeft er een eigen warm waterbehandelingsinstallatie, die in het hart van het eiland gebouwd, de naam van Professor van Slogteren „eilandkun- dig" maakt. En zoo gaat de Texelaar, zich bewust van zijn verkregen kennis en macht, voort om de buitenlandsche handelaar te ver schaffen het product, waarmee hij bij zijn klanten eer kan inleggen en de naam van Nederland hooghouden. Vanavond zal in „de Oranjeboom" tot definitieve oprichting der afd. Texel van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur worden overgegaan. De kwestie Regent-Alg. Weeshuis. De beslissing van de Kroon. Naar de heer R.P.Keijser Cz., loco-bur gemeester, ons gisteren meedeelde, heeft heeft de Kroon d.d. 8 dezer o n gunstig beschikt op het ingediend adres van de, heer J.S.Dijt en 95 anderen, waarin om vernietiging werd verzocht van het raads besluit, waarbij de heer Sijbr. C. Eelman tot regent van het Alg. Weeshuis werd benoemd. De Kroon achtte hiervoor geen termen aanwezig. De Texelsche Courant heeft een op laag van 1670 ex., wordt gelezen in ALLE KRINGEN en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Adverteert dus in dit blad. Eind-soiree Dansclub „Texel". De Zaterdag gehouden eindsoirée van Dansclub „Texel", zoo deelt men ons mee, mag zeer geslaagd heeten. Met veel kleurige lampions en guirlandes had men de zaal van hotel Texel een recht feestig aanzien gegeven en de feestelingen waren groot in aantal. De voorbereiding van de avond, waaraan kosten noch moeite wa ren gespaard ,liet niets te wenschen over, zoodat het feest vlot en vroolijk van sta pel liep en een prettige indruk heeft na gelaten,. De Stille Omgang. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Amsterdam vele duizenden R Katholieken deel genomen aan de Stille Omgang. De vorige week waren he hoofdzakelijk bedevaartgangers van bui ten Amsterdam geweest, deze maal warei het voor het grootste deel inwoners van Amsterdam, ofschoon er ook verscheidene groepen van buiten waren. Niet alleen van Texel (plm. 40) maar ook uit Utrecht en Volendam. Het passeeren van de haast eindelooze rijen, van ongeveer half twee tot zes uur, verliep in een volmaakte orde. Sportnieuws. De wedstrijd Adsp. A. Adsp. B. ein digde met 1—2; Texel II Z.V.S. 6—5. S.V. „Texel" is voornemens schoolvoet balwedstrijden te organiseeren en heef, met dit doel uitnoodigingen gestuurd aar, de hoofden van alle openbare scholen en aan het hoofd der R.K. school in onze gemeente. Reeds kwam van de heer Kraai, hoofd der o.l. school alhier, een gunstig antwoord binnen. Allerlei. Gisteren reed een invalide vrachtwagen getrokken door een andere auto, in de Warmoesstraat in een wilde bui de stoe, op van het vroegere winkelhuis van mej R. Witte. Overigens niet veel biezonders behalve dan, dat een rijwiel zoo ongena dig door de dolle auto werd gerameid, dat het stalen ros onherkenbaar verminkt werd. o We memoreeren nog, dat de overdracht van de nieuwe R.K. school door het ge meentebestuur aan het schoolbestuur plaats heeft op morgenochtend elf uur; onmiddellijk daarna zal de school dooi de Z.E. Deken van Schagen worden inge wijd. o— Op de Zaterdag te Alkmaar gehouden piepkuikcninarkt waren aangevoerd 99 kis ten, 8 korven; prijs f 1,501,52Va per, K.G. Handel goed. o De eindlcs lagere landbouwschool, zoo deelt de directeur ons mee, is bepaald: op morgen, Donderdag 27 Maart. De Rembrandt-postzegel. Wij herinneren er aan dat de Rem brandt-postzegel nog gedurende een week verkrijgbaar is; 31 Maart zal de laatste; dag van verkoop zijn. Men weet, dat het doel is, dat de op brengst een aanmerkelijke steun zal wor den voor het fonds van de vereeniging] Rembrandt tot het financieren van dé aankoop voor Nedcrlandschc musea van belangrijke kunstwerken. Hoe help ik de Post.... en mijzelf. Onder deze titel heeft het Hoofdbestuur der P. T. en T. een boekje uitgegeven, dat in 700.000 exemplaren kosteloos on der het publiek zal worden verspreid. Geïllustreerd door zeer suggestievetee- keningen van Tom van Tast worden in dat boekje het publiek wenken gegeven als: adresseer uw brieven volledig; ver meld postbusnummer of adres van af zender, vermeld voor Amsterdam de verschillende besteldistricten als Zuid, Oost, Noord, West; plak de postzegel rechts boven op de enveloppe; verzend vroeg op de dag, enz., enz. Een practisch idee. Groote Koemarkten. De groote voorjaarsmarktcn zullen te Alkmaar gehouden worden op de 3e Maandag in April, te Schagen van de 1ste Donderdag in April tot half Mei; te Hoorn op de laatste Maandag in April, en te Purmerend op de 1ste Maandag in Mei. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Roeper Pz., thans te Eibergen, slaagde Maandag te den Haag voor het examen tweede stuurman. Directeur—Postkantoor. In aansluiting op een vorig bericht, deelen we mee, dat de heer J. R. v. d., Zalm, directeur van het postkantoor al hier, zijn benoeming in gelijke betrek king te Veendam (een Groningsche in dustrieplaats van meer dan 13000 inwo ners) heeft aangenomen. Tentoonstelling. Naar men ons meedeelt is het bestuur van de afd. Texel van „Volksonderwijs'1' van plan na de cursus „handenarbeid" en „knippen en naaien" een tentoonstel ling te organiseeren, opdat een ieder zie, welke goede resultaten de lessen hebben opgeleverd. Plaats en tijd worden nader, bekend geaakt. DE KOOG. Voordrachtavond. Toen Zondag de voordrachtavond ten lokale van de heer L. den Braven aan ving, was er maar weinig publiek, dat) echter blijk gaf het gebodene te waar- deeren. Later op de avond nam de be-i langstelling toe. Tot slot was er een ge-; zellig bal. Goed afgeloopen. Bij het nemen van de scherpe bocht BadhotelwegMinister-Ruijsweg, werd Zondagmiddag een dame van de duozit- ing van een motor geslingerd. Ze kwam .net de schrik vrij. Een gewaarschuwd motorrijder telt voor twee. De zomer tegemoet. Aan vele dingen is 't te bemerken, dat De Koog zich gereed maakt voor 't bad seizoen. In de pensions, waarvan er eeni-i ge aansluiting gekregen hebben op het .elefoonnet, heerscht over het algemeen al groote bedrijvigheid. Ook in het Bad hotel is men sinds eenige weken druk aan 't werk om alles in gereedheid te orengen voor de eerste gasten. Het hoteL zal veel in aantrekkelijkheid winnen dooi; het aanbrengen van een installatie voor stroomend warm water. Met de werk zaamheden dienaangaande vordert men al flink. Ongetwijfeld zal deze verbetering de exploitatie van het hotel zeer ten ten goede komen. Ook hotel-pension „Het Witte Huis" ondergaat een heele verandering. Aan de Zuidzijde wordt een prachtige ruime serre aangebouwd. Hierboven worden een iantal slaapkamers aangebracht. Tevens tal ook deze inrichting van stroomend water voorzien worden. Een der landhuisjes van de heer Kok ïeeft men door een 'kleine verbouwing een veel fraaier aanzien gegeven. T5Bj55 r<v runacMi cw> «S

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5