J No 4415 Woensdag 2 April 1930 43s,a Jaargang Schoonmaak Van week tot week Texelsche Berichten Over verblijven voor meer daagsche schoolreizen. lil ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.W/h LANGEVELD DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 s: POSTBUS: N°. 11 De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie dezer gemeente vanaf beden gedurende 30 dagen ter inzage ligt eene opgave der schattingen en metin gen in deze gemeente over het dienstjaar 1929. De verzoeken om herschatting en her meting op kosten van ongelijk en die om vernietiging van schattingen, welke ge acht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambts halve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de on juiste metingen en berekeningen, zoo mede de bezwaarschriften omtrent de on derwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870, Stbl. 82, behooren Iuidens de artt. 16, no. 1, 19, no. 1 ,23, derde lid: en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie te worden ingediend binnen 30 dagen na heden. Texel, 31 Maart 1930. De Burgemeester voornoemd R. P. KEYSER Cz., Loco-B. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Zaterdagavond. Wie zou het niet eens zijn met Lord Robert Cecil, de vriend van Volkenbond en Vrede, die onlangs in een te Londen ge- houden vergadering als zijn meening ver kondigde: „De staat van zaken in ver scheiden deelen van Europa is verschrik kelijk." Wanneer we weten, dat de legers en vloten der z.g. beschaafde wereld op het oogenblik geacht worden twintig tot dertig miljoen man te tellen en dat de werkloozen in ditzelfde wereldje op een gelijk getal worden geschat, zal men toch moeten toegeven, dat er nog wel wat te verbeteren valt. Van deze noodzakelijk heid schijnen de heeren, afgevaaardigd ter Vlootconferentie, weinig begrip te hebben, of ze handelen er niet naar, althans ze zitten met de handen in het haar en. weten niet hoe ze van de heele boel nog iets goeds terecht zullen brengen. o— Briand heeft in de Senaat weer eens een groote rede gehouden, welke alge meen nogal stof tot schrijven en spreken heeft gegeven. Hij betoogde de noodzake lijkheid van een groote vloot; de gronden, waarop Frankrijk deze eisch baseert, zet ten we al eens vroeger uiteen. Briand wenschte Frankrijks belangen niet te of feren op het altaar der internationale po-i litiek. Dat zijn vloot grooter isx dan die van Duitschland en Italië te zamen en dat Italië met zijn zwakke staatsfinanciën tot belangrijke uitbreiding zijner vloot bin nen afzienbare tijd nimmer zou kunnen overgaan feiten, waarop Briand door tegenstanders van zijn buitenlandsche po litiek bij herhaling werd gewezen speelt blijkbaar geen rol. De Vlootconferentie zit intusschen in zak en asch. Weliswaar werd het voorstel dat geopperd werd door de ltaliaansche af vaardiging om de behandeling maar een halt jaar uit te stellen van de hand gewe zen, omdat men verwachtte toch nog wel op eenig punt tot overeenstemming te kunnen komen, alle hoop dienaangaande is tot heden ij del gebleken. Naar gemeld wordt, zouden Hoover en Mac Donald, de Ver. Staten en Engeland, zich alsnog alle moeite te geven om de conferentie in goede banen te leiden. Mac Donald heeft trouwens ook de handen vol met binnenlandsche aangele genheden. De begrooting over het bijkans verstreken boekjaar sluit met 'n tekort van zoowat 24 miljoen pond. Dit douceurtje is wel voor 'n groot deel aan de conser vatieve regeering te danken, welke vóór negen maanden aan het bewind was, maar Mac Donald en de zijnen hebben 't kunststuk klaar te spelen om dat groote gat te stoppen. Een nieuwe wolk is komen opzetten in de vorm van een dreigende loonstaking in de wolindustrie, waarbij 200.000 arbei ders betrokken zouden zijn. Voeg hierbij het steeds maar toenemend aantal werk loozen en ge zult vatten, dat het Labour- bewind de laatste tijd weer voor heete vuren staat. Een lichtpuntje was, dat de oorlogsbegrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomJen werd. Ze sloot met een bedrag van veertig en een half miljoen pond en kwam daarmee 50.000 pond lager dan die van het vorige jaar. —o Mogen we ons ten slotte nog een uit stapje naar China veroorloven. Een ple zierreisje is het geenszins, althans niet, zoodra we binnen de befaamde Chinee- sche muur voor zoover die nog over eind staat zijn aangeland. Een nieuwe burgeroorlog staat weer op het punt in alle hevigheid uit te barsten. Terwijl Pilsoedski, deinissionnair minis ter van oorlog in Polen en tevens met het uitdeelen van „lakens" aldaar be last (door zichzelf wel te verstaan) de Poolsche parlementsleden uitmaakte voor lummels, lasteraars, eer- en schaamteloo- zen en een vechtpartij in de vergaderzaal der Poolsche Landdag de ondergang be- teekende van vrijwel alles wat daar aan meubelen aanwezig was; terwijl het nieu we Duitsche Kabinet-Brüning zijn eerste schreden zet op het gladde en kronkelen de pad der politiek, nadat het Kabinet- Muller over het financieele program en de werkloosheidsverzekering gestruikeld was, wordt de nationale Chineesche re geering te Nanking door Generaal Feng en de Gouverneur van Sjansi, Yen, be oorloogd. Beide heeren hadden van -de Nankingsche regeerders verscheiden mil joenen in ontvangst genomen. Ze zouden een buitenlandsche „trip", enkele reis, maken, een studietocht. Men hoopte, te Nanking dat China hen niet meer terug zou zien. Maar't is anders geloopen:de heeren bleven waar ze waren en maken zich op om van leer te trekken naar het heet in het algemeen belang, maar we zijn niet ondeugend wanneer we de veronderstelling opperen, dat de drijveer wel van minder edel karakter kon zijn. Arm, beroofd en berooid China! Ter aanvulling van ons verslag van de jaarvergadering der vereeniging „Mooi Texel" deelt de heer G. Donia, te Vlie land, het volgende mee over verblijven voor meerdaagsche schoolreizen, in het biezonder van dat op het eiland onzer overburen, dat der Vlielanders. o— Het was op de algemeene vergadering van „Volksonderwijs", in 1922, dat het Hoofdbestuur een commissie benoemde, die de mogelijkheid zou onderzoeken van 't in 't leven roepen van gelegenheden, waar schoolklassen zouden kunnen logeeren., Meerdaagsche schoolreizen stuitten dik wijls af op financieele bezwaren, gevolg van logiesprijzen in hotels. Genoemde commissie rekening houdende met de wensch van het platteland om naar de groote stad, bosch, ot (en) heide te trek ken en omgekeerd van de stad naar zee, duinen en strand slaagde er in vier „verblijven" te stichten, althans „Volks onderwijs" te laten stichten. In AM STERDAM stond het gemeentebestuur eenige lokaliteit van de oude Ooster-Gas- fabriek (thans weer een ander gebouw) af, in EDE werd het buitengoed „Heem- -hoeve" (ot een deel er van) betrokken en op VLIELAND gaf het gemeentebe stuur de lokalen der vroegere Zeevaart school tegen matige prijs in huur. Na een paar jaren werd de „Heemhoe ve" te Epe opgedoekt en stichtte de afd. Bond v. Ned. Ondierw. te Rotterdam, een verblijf voor Meerdaagsche School reizen." Naar Vlieland. Begin 1928 kocht "Volksonderwijs" op Vlieland een dubbele burgerwoning, die thans onder leiding van G. Donia tot bovenomschreven doel geëxploiteerd wordt en met succes. In 1928 werd logies verstrekt aan 14 groepen in totaal 450 personen, in 1929 aan 28 groepen met in totaal 966 leerlingen met geleiders, en; te zamen; 2455 verpleegdagen. 't Spreekt vanzelf, dat onze instelling allereerst dienstbaar gemaakt wordt aan „school"reizen, onder leiding der onder-: wijzers. Ataar op dagen, dat er geen schoolklassen zijn, wordt ook wel huisves ting verleend aan'n kleiner of grooter ge zelschap. In dat geval zijn we dus „jeugd herberg". De leiders der Volksonderwijs Schoolreisjes-Verblijven (V.S.V.) mej. A. Tuininga te Amsterdam, de heer Dis te Ede en G. Donia te Vlieland, leggen jaar lijks aan het hoofdbestuur van Volkson derwijs verantwoording af van hun be heer. o Tot zoover de heer G. Donia. Vlieland is Texel voor. De aanwezigheid van zoo'n schoolreisjesverblijf, zoo'n jeugdherberg, moet ongetwijfeld het bezoek van vreem delingen bevorderen. Stellig is het van1 de vereeniging „Mooi Texel" goed ge zien, wanneer ze ook hier zoo'n instituut het aanzijn wil geven. Binnen afzienbare tijd verwacht men dat den Helder op de Noordelijkste jeugdherberg op Noord- Holland's vaste land bogen kan. Van daar naar Texel „il n' est qu' un pas/' een schrede sleclits. En dan kan men nog naar Vlieland oversteken ook. Te de Cocksdorp zal men de liefhebbers de weg wel wijzen. Voor Mooi Texel is de taak weggelegd „the missing link," de ontbre kende schakel te smeden, welke den Hel der met Vlieland verbinden zal. Wanneer zal het ijzer voldoende heet zijn? Nieuwe telefoonaansluitingen. Den Burg, no. 83, A. Kan en Zonen, Electr. Slagerij. Nog zwaarder postpakketten. Met ingang van 1 April is het maxi mum-gewicht der postpakketten verhoogd tot 10 Kg. Het port voor pakketten boven 7 t.m. 9 Kg. bedraagt 70 cent; dat voor pak ketten boven 9 t.m. 10 Kg. 80 cent. OUDESCHILD. Onderwijs. In het laatst der vorige week werden door het hoofd der school, de heer Krii- ger alhier, lichtbeelden vertoond voor de leerlingen der herhalingsschool en die der dagschool. Voor de ouderen werd hoofd zakelijk Indië behandeld en wel „Suma tra", in de wandeling genoemd „het land; van de toekomst". Een en ander viel bij de jongelui zeer in de smaak. Afscheid meester Zoete. Vrijdagmiddag nam meester Zoete af scheid van zijn leerlingen. Ze waren vroe ger in school gekomen, daar de heer Zoete met de boot van half drie zou ver trekken. De kinderen hadden met elkaar een sommetje bij elkaar gebracht om meester een aandenken mee te geven. Do kinderen werden door meester onthaald. Aan boord zijnde werd de vertrekkende onderwijzer door de kinderen nog harte lijk toegejuicht. (Bovenstaande twee berichten werden voor't vorig nummer te laat ontvangen.— Red.) OOST. Ouderavond. Vorige week werden de ouders der schoolgaande kinderen uitgenoodigd door het hoofd der school alhier tot 't houden eener ouderavond. De heer Zondervan opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom. Hij had zeer gaarne alle ouders gezien, maar hoopte, door ze allen eens op te zoeken, toch met allen in kennis te komen. Spreker deelde verder mee, dat het plan bestaat alle kinderen te ver- hoogen. Hij wilde trachten de achterko- mende kinderen zoo goed mogelijk voor uit te brengen, opdat ze in hun klasse kunnen blijven. Spr. had hierop goede moed, doch kon het door zijn nog korte aanwezigheid hier nog slecht vaststellen. BLIJF by Uw J.GRUN05 Blijkt het, dat er kinderen zijn, die niet in hun verhoogde klasse kunnen mede komen, dan worden deze met een maan'di wederom achteruit gezet. Spreker achtte het zeer nuttig en leerzaam om met de kinderen der hoogste klasse een school reisje te maken, wat algemeene instem ming vond. Er werd besloten daarvoor 5 cent per week en per kind te betalen en verder het tekort te dekken door een lijst in de omgeving aan te bieden. Spr. was ook van plan om St. Nicolaas eens aan te schrijven onze school opOosti een bezoek te brengen. De Sint is be paald door hooge ouderdom vergeten, dat hier op Oost ook kinderen wonen; die gaarne de Sint eens persoonlijk willen zien. Spreker zag gaarne een tweede leer kracht aan de school verbonden, maar zag voorloopig nog geen kans om het; zoover te krijgen. Hij betreurde het feit, dat uit twee gezinnen de kinderen 'de openbare scholen te Oosterend en Eier- Iand bezoeken. Zij konden evengoed, wat atstand betreft, naar Oost komen. Hij be treurt, dat zij geen medewerking willen/ verleenen. Hun kinderen zouden hiervan geen nadeel ondervinden en allen waren er mede gebaat, daar er dan een tweede leerkracht verschijnen moest. i Hierna volgde bestuursverkiezing. Ge kozen werden de heeren A. M. van Liere, H.Steigstra en M. de Smit, die zich hun benoeming, resp. als voorz., secretaris en penningmeester lieten welgevallen. De heer Zondervan zeide van plan te zijn het sparen met zegels, dat in de slof geraakt was, wederom ter hand te nemen. Dit vond algemeene instemrrting. Hij be sprak verder het plan om met deze zegels te sparen, met zegels van 1 cent of met zegels van vijf cent. Het sparen oordeel de spr. zeer nuttig; het bestrijdt het zoo1 graag gewilde snoepen der kinderen. Spr. gat in Amsterdam in een Israëlietische wijk les aan kinderen, die soms door het gemeentebestuur gekleed en gevoed moes ten worden en die toch altijd nog enkele centen over hadden om die te versnoepen. Hoewel dit hier niet het geval is, vond spr. toch het sparen voor kinderen een nuttig ding. Er werd besloten met zegels van 5 cent te sparen, zooals hier aanvan kelijk de gewoonte was. Daar er verder voorloopig niets meer aan de orde was, dankte spr. de aanwe zigen voor hun opkomst en aangename besprekingen. Hij hoopte op een grooter bezoek voor een volgende keer, waaraan trouwens niet getwijfeld werd. Toen sloot hij de vergadering met een welthuis en tot weerziens. De melkrijder F. Koopman van hier, die voor zijn baas melkgeld voor diens leveranciers had af te geven, kwam tot; de onaangename ontdekking écn pakje met geld te missen. Of hier een vergis-i sing in het spel, dan van diefstal sprake is, is nog onzeker. De politie, met het geval in kennis gesteld, stelt in ieder ge val een onderzoek in. ANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct, DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Grondbelasting. ".'MM, besluit en qaat nooit zoóder die overheerlijke ECHTE FRIESCHE BAAITABAK den winkel uil.' |ef5 buitengewoons! 10-12 -15 -10 ers per half ony j.oHuno-GnoftmoM, Vergissing of Diefstal?

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1