RADIO. Motorschip Maria. Sproeten k- mt n vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOi. BU aile Drogisten. vaart a s. Maandag naar Pnrmerend. Afvaart 1 nnr. Schipper BRUIN vaart Donderdag naar Rotterdam. KoteeriDg C. R. Keijser Co. Oedpl. kraamverzorgster naaihuizen. ADVERTENTIËN de electrische licht installatie van Hotel „Texel". Moet weg. Ureum 46 pet. gemalen. Ill PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN OUDESCHILD. Water-nood. Gistermiddag kon de boot te half drie door de lage waterstand ten gevolge1 van de oostenwind de haven niet ver laten. Deze dienst is toen vervallen. Te 5,40 kon de dienst weer worden hervat. De storm van Donderdag heeft onder het droge zeegras op de steenglooiïng ge ducht huis gehouden. De telefoondraden en de draden der radio-centrale hangen vol. Ook is er veel naar de binnenkant ge waaid. Van een der kommenvisschers sloeg op de Schanzer«'aard de boot vol water; men heeft haar met veel moeite weten te behouden. BINNENLAND. Te Baard in Friesland zijn de wo ning en de werkplaats van de wagenma ker M. Kuipers afgebrand. De brand ont stond toen een kostganger een brandend, petroleumstel met petroleum bijvulde. Bij Zaltbommel is de boerderij van A. Bok door onbekende oorzaak afge brand. De bewoners werden met veel moeite gered. Vijf koelen en eenig klein vee zijn verbrand. Alles was laag verze kerd. Bij een pluimveehouder te Scher- penzeel zijn 3U0 kuikens gestikt door uitstroomend gas, nadat een gaskachel was uitgewaaid. De molen van de Berg- en Daalpol- der onder Sassenheim zal worden ver vangen door een electrisch gemaal. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. 8? BUITENLAND. De 63-jarige C. van der Waal-Wit kamp aan de Geuzienlaan te Rotterdam is, terwijl zij bezig was een van haar kinderen te wasschen, in brand geraakt doordat haar kleeren vlam vatten aan 'n petroleumbrander. De vrouw is naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overge bracht, waar zij na eenige uren is over leden. „Ik weet niet waar ik sterven zal" Lijkt wel voor deze tijd geschreven, Want bijna iedereen komt thans, Bij ongeluk om 't leven. Te Weert zijn 30 H.A. heide en 26 H.A. tienjarige dennen afgebrand. De aalscholverskolonie op de Toon tjesplaat in de Bieschbosch bij Dussen is thans aangegroeid tot ongeveer 4000 vogels. Riviervisschers hebben de minis ter verzocht, deze kolonie te laten uit roeien. De Japansche baron Sumitomo, op twee na de rijkste man van Japan, be taalde dezer dagen te Tokio meer dan, 26 miljoen gulden aan successiebelasting. Zijn vermogen wordt geschat op ruim 250 miljoen yen. In de arena van een circus te Boeka rest ontstond een verwoede strijd tus- schen een losgebroken tijger en een oli fant. Toen de aanwezigen begrepen, dat het hier geen stukje dressuur, doch een gruwzame werkelijkheid betrof, ontstond een paniek, waarbij de linnen wanden der tent verscheurd werden. De tijger sprong met wilde sprongen telkens weer tegen de olifant omhoog en beet hem in de flanken. Maar met een geweldige zwaai van zijn kop draaide zich de dikhuidige kolos om, en terwijl de tijger een oor verscheurend doodsgebrul uitstiet, boorde hij zijn slagtanden in het lichaam van het roofdier. Toen de oppassers naderbij kwamen was de tijger dood. In Z.-Japan is een ernstig ongeluk gebeurd met een veerpont. Het vaartuig sloeg, daar het te zwaar Leiast was, om, terwijl er 300 passagiers aan boord wa ren. Van dezen zijn er ongeveer 100 ver dronken. China heeft te Londen een order ge plaatst voor het drukken van twee en een halt miljard postzegels, de grootste afzonderlijke order voor het drukken van postzegels voor een buitenlandsche re geering nog ooit in Engeland geplaatst. Van de Boekenplank. mill! Ill (Meegedeeld door Boekhandel Parkstraat) De „OIanda"-puzzIe. Een artikel in het „Alg. Handelsblad." maakt melding van de puzzle-reclame, welke tegenwoordig door „Olanda" in ons land wordt gemaakt. Het procédé is bekend: voor een puzzle welke niet de minste moede oplevert, wor den prijzen tot een bedrag van duizend gulden uitgeloofd, en de inzenders van „volkomen juist bevonden" oplossingen, die geen prijs kregen, ontvangen de be kende circulaire, waarin, volkomen koste loos, een „extra-premieverdeeling" wordt aangeboden: men kan de werken van Du mas cadeau krijgen, wanneer men de zes deelen a f0.95 per deel door „Olanda" laat binden. Voor f5.70 ontvangt men dus de heele zaak cadeau. Zoo wordt dus b.v. „cadeau" gegeven „De graaf De Monte Christo, die in de laatste uitgave (1924), voor f5.90 kon worden gekocht, dus niet cadeau gekregen Wanneer men het geheele verhaal der affaire nog eens doorleest, vraagt men zich af: waaruit blijkt nu eigenlijk behalve uit de mededeeiing in de advertenties, dat deze prijs van 1000 gulden inderdaad wordt uitgekeerd. o— Dr. T. P. Merkrid heeft in het licht gegeven ,,'t Bloóte-Bieneland", geschre ven in West-Friesch dialect en van tal van foto's voorzien. Een boek, dat uw aan dacht verdient, daar zoo'n groot aantal typische West-Friesche uitdrukkingen zoo langzamerhand in onbruik geraakt. Prijs: ingen. f2. o— Dr. H.M.R.Leopold, „Wandmozaieken in Griekenland en Italië". Rijk geïll. Prijs: ing. f2.90. Deze boeken en vele andere zijn voor handen in Boekhandel Parkstraat. In de Ver. Staten hebben verschillende amateurs belangrijk werk verricht toen na zware sneeuwstormen in sommige gebie den de telefonische en telegrafische ver bindingen verbroken waren. Zoo waren b.v. de electriciteitswerlvcn bij de Niagara Watervallen geheel van de buitenwereld afgesloten. Een amateur wist echter in verbinding te komen met amateurs te Buf falo en te Lockfort, waardoor vele moeP lijkheden werden vermeden. Een andere amateur wist te Glen Fals, 72 uur in verbinding te blijven met Sche nectady, met slechts een rustpoos van vier uur. Zijn werk moet bovendien zeer geapprecieerd worden, daar hij met bat terijen moest werken, omdat het plaatse lijke electriciteitsnet stroomloos was en hij bovendien verscheiden malen zijn antenne opnieuw moest oprichten, daar het ge wicht van ijs en sneernv op de antenne draad, deze herhaaldelijk deed breken. o— Het blijkt, dat men in Algiers veel zorg gaat besteden aan de radio-omroep. Naaat hier een zeer goede zender is op gericht en in bedrijf gesteld, meldt men thans, dat in het budget voor de viering van 't honderdjarig bestaan van de Fran- sche kolonie 'n bedrag van 2 miljoen frs. voor de radio-omroep vermeld' wondt. o Nadat verschillende voorbereidende proefnemingen met telefonie tusschen En gelsche passagiersschepen op de Atlanti sche Oceaan en telefoon-abonnee's in En geland zeer goed slaagden, werd deze officieel geopend. Ter gelegenheid daarvan gaf Daventry een uitzending van het Engelsche stoom schip „Majestic" aan de Engelsche luiste raars door, waarbij de kapitein van het schip een toespraak hield, die uitstekend te verstaan was. o— Het aantal luisteraars dat in Canada in de loop van het jaar 1929 werd ingeschre ven, bedroeg 336.972, hetgeen 40.046 meer is dan in 1928. Einde 1929 bedroeg het aantal luiste raars in Nieuw-Zeeland 50.157. o Dezer dagen is in de Vereen. Staten.de „Amerikaansche School van de Lucht" met uitzenden aangevangen. De voorzitter hield bij deze gelegenheid een redevoering waarin hij het belang van een goed geor ganiseerde schoolomroep uiteenzette. Hij schatte, dat er meer dan 1.500.000 kin> deren in 20.000 scholen naar de lessen luisteren. De „radio-schooi" heeft tot doel uit zendingen te geven voor schoolkinderen. Deze geschieden over 50 stations. LANDBOUW EN VEETEELT. Houd boek! In de landbouwbladen wordt de laat ste tijd herhaaldelijk de noodzakelijkheid van een goede boekhouding betoogd. In het A'g. Ned. Landbouwblad is L. aan het woord. Hij geeft de raad er een de gelijke boekhouding op na te houden en anders wanneer men er zelf de tijd, cc kennis of de lust toe mist zich. bij een boekhoudbureau te doen inschrij ven. Want vervolgt hij geloof me nu toch eens, het is je welbegrepen eigen belang. Wat hebt ge voor macht als ge te hoog aangeslagen wordt en ge kunt geen goede boekhouding toonen? Kunt ge zelf boekhouden en uw boek houding verdedigen, doe het dan zelf. Er gaat niets voor de man zelf. Dat is waar. Doch weet ge wel, dat een boe- renboekhouding allerminst gemakkelijk is, en laat het daarom, als ge niet heel ze ker van uw zaak zijt. De kosten zijn geen bezwaar. 't Geheim is gewaarborgd. Of meent ge van niet? Vraag dan maar eens inlichtingen. Boekhouden, 't Wordt tijd je aan te ge ven. Doe het dan ook. Want al is er nog zooveel ellende in ons bedrijf, de fiscus is onaandoenlijk en hoort nooit als er geklaagd wordt, leest nooit iets, waar misère, malaise, crisis, of zooiets bij te pas komt, doch spitst alleen zijn ooren als hij van boffers en gelukjes hoort en leest van een, meest schijnbaar voordeel. En dan gaat hij generaliseeren. Als hij dan leest, dat er een Baren- drechtsche koe in zes jaar 11 kalveren gaf en wel vijf keer een tweeling en een maal één, wel dan glundert hij en no teert: iedere koe geeft twee kalveren. Een week geleden had hij gelezen, dat een kalt geboren werd dat 116 pond woog en nu wordt het: Elke koe geeft per jaar 2 X 116 232 pond kalfs1- vleesch. Hij vraagt zijn vrouw wat kalfs- vleesch kost en hoort, dat het tl.25 is. Even gerekend en klaar is het. Iedere koe levert de boer 290 gld. en nog 6000 L. melk a 14 cent gemiddeld. Zeg, lach nu niet. Ik heb zooiets wel eens in werkelijkheid meegemaakt. Zoo wordt er geredeneerd en gegenera liseerd. Weineen, die boeren hebben het zoo slecht niet. Zoo gaat het altijd. „Doch diin plicht en lit de ljue rabje", zeggen ze in Fries-, land. Doe je plicht en laat de menschen kletsen, zeggen ook wij. En dan is het ook plicht om terwille van u zelf en uw gezin niet maar gelaten te veel belasting te betalen. Houdt daarom boek of laat het doen. Maar wat ge ook laat doen, laat je nooit beetnemen. De Texelsche Courant heeft een op laag van 1680 ex., en wordt gelezen in ALLE KRINGEN en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Geloof maar gerust, dat vrijwel geen Texelaar z'n „Tesselaar" ongelezen laat. Dat is immers meest in zijn belang.— HYGIENE en VEILIGHEID. Mond- en klauwzeer. Menschen, die rauwe melk drinken, af komstig van koeien, die aan deze ziekte lijden, kunnen er door worden aangetast. Gevolgen zijn: blazen en zweren in de mondholte, aan de nagelwortels der vin gers en teenen, koorts, en, in ernstige gevallen, maag- en darmontsteking. De melk bevat de ziektestof, zoolang deze nog in het bloed der dieren voorkomt. „Te Iaat!" Die naar de „wonderdokter" gaat, Komt bij de arts meestal „te laat". HERV. GEMEENTE. Zondag 6 April. Burg, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Bevestiging van nieuwe leden. Codesdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. 's av. 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Waal, 's av. half 8 Ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 10 ds. Buskes nm half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Smidts. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 29 Maart tot en met 4 April 1930 GEBOREN: Geertruida, dv Jan Boogaard en Martha Catharina Smit; Maria Reinetta, dv Cornelis Reijer Daalder en Trijntje Bonne; Gijsbertus Cor nelis, zv Jan Kersemaker en Catha rina Maria Barhorst. OVERLEDEN: Philip de Jonge, 78 jaar, geh. met Hendrika van Lijk. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raad huize) 1 paar handschoenen en 1 sleutel. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 1 April 182516 stuks 70/80 K.G. f 5,70 k f 7.00 65/66 5,30 5,70 63/64 5 20 5,50 60/62 4,80 5,30 58,59 4,70 5,00 56,57 4,50 4,70 53/55 4,20 4.50 50 52 4,00 4.30 202417 eendeieren 4.20 k 4,40 Schagen 3 April. 35 vette koeien 250 a 400 51 Gelde koeien mag. 170 a 320 34 Vette varkens 0,70 a 0,74 188 Biggen 28,— a 35,— Boter 1,35 a 1,60 a 0.- Eierveiling Schagen Kipeierenaanvoer 169488. Bruin ongewogen f 4,70 a f 5,30 per 100 Wit 4,20 f 4.80 Eendeieren 4,— a 4,10 Voor de zeer vele blijken van belang stelling en deelneming betoond bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, K. LAP Bz., betuigen wij onzen oprechten dank. FAMILIE LAP. Den Hoorn—Texel, 4 April 1930. H. KEESOM. TE KOOP; van AF OUDESCHILD Laplata Mais en Galfox Chevaliergerst Prima BI. gerst 65/66 KG Gemengd kippenvoer Ochtendvoer Kunstkorrels Berlels Muskator Paddi of voerrijst Haver 53/54 Kg. natura Havermout incl. Inlandsche tarwe Voorslaglijnkoeken Amerik Lijnkoek S. K. Zachte Grondnotenkoek Sesamkoeken 51 pet. eiwit en vet Cocoskoeken Palmpitkoeken Zaansche Soyakoeken Murwe lijnkoek W.L. Berlels Suirerkoekjes Kajvermeel Duyvis Katoenzaadmeel Bolted Texas Inl. Suikerpulp China paardeboor.en Witte erwten Tarwezemelen P' ospho zure kalk Ta wegrint Carnarina vleesch-diermeel Vischn eel Turfstrooisel fijn Liksteen per KG. Den Burg, Texel 7 April 1130 Voorradig: 9,00 7,50 7,— 10,25 13,— 14,50 14,- 14,- 7,50 13,50 11,25 11,75 12,25 9,25 8,75 9,25 7,75 9,25 14,- 13,75 15.50 11.75 8,25 9,50 9,— 6,25 14, 6,- 24. 23,75 2,35 0,12 BIEDT ZICH AAN Ook genegen hulp te verkenen bij een zieke. GEVRAAGD door verstelnaaister. WED. T. KELTING - SMIT, Waalderstraat.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6