m o Mo 4419 Woensdag 16 April 1930 43steJaarganfc ^DfZE Luidspreker, i Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: VLE^/RIJ TAFELZILVE1P J.GRÜNO'S BAAJ-TAOAfó TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ it DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 :c POSTBUS: N°. 11 BOSCHBRAND. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het ingevolge het door Burgemeester en Wethouders uitgevaar digde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbran- den" verboden is tusschen 1 Maart en 1 October in de naaldhoutbosschen binnen deze gemeente sigaren, cigaretten of pijpen te rooken, brandende bij zich te hebben of weg te werpen of aan te steken. Op overtreding van dit voorschrift is bij artikel 429 van het Wetboek van Straf recht straf bedreigd, bestaande in hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste f 100.—. Texel, S April 1930. üe Burgemeester voornoemd R. P. KEYSER Cz., Loco-B. Dienstplicht. Bekendmaking uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis dat door den Minister van Defensie, bij beschik king van 10 April 1930, Vile afdeeling no. 207 V, aan Jan Huisman, ingeschrevene voor de lichting 1929 uit deze gemeente, ingaande 16 Juni 1930, voorgoed vrijstelling van den dienst plicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of diens wettigen vertegenwoordiger; b door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Texel, 14 April 1930. De Burgemeester van Texel, R. P. KEiJSER Cz. Lo.B, GEAO GROMALCA Zaterdagavond. Met de Vlootconferentie zal het nu weldra gedaan zijn. Het wordt ook meer dan tijd, want reeds is de derde conferen- tiemaand ingegaan. Orandi, de Italiaan- sche afgevaardigde zou 15 April naar zijnl heimat terugkeeren, de Amerikanen heb ben plaats besproken op de boot, die 22 April naar Amerika vertrekken zal. Men heeft zijn doel geenszins bereikt, maar toch wel iets en zeker is het op grond hiervan, dat Mac Donald, de Britsche pre mier, nog niet de moed verloren heeft. Er is tusschen Engeland, Ver. Staten en Japan een verdrag tot stand gekomen dat het mogelijk maakt, omstreeks een miljard op uitgaven voor bewapening ter zee te besparen. Engeland zal met het bouwen van kapitalen verslindende schepen kun- ïien ophouden. Volgens de „Star een liberaal Engelsch blad, zou de conferentie door dit resultaat alleen reeds een klin kende triomt voor de beschaving en Ram say Mac Donald zijn. frankrijk wil niet afstappen van zijn e-1£Ch- 240.000 ton meer aan oorlogssche pen dan Italië. Het wil op die manier opgewassen zijn tegen een eventueele aan val van de Italiaan sche en de Duitsche vloot te zamen. Het is best mogelijk, dat deze eisch nog tot een bewapenings wedloop tusschen Italië en Frankrijk aan leiding geeft. Intusschen zal Engeland er toe over gaan vijf groote oorlogsbodems af te danken. Amerika zal er drie schrappen, terwijl Japan een linieschip zal laten sloopen. Het begin is er. o— Het be»in is er. Zoo dacht ook Gandhi er over die al zijn best doet, om zijn po- rnnoen 'tot bevrijding van Britsch-Indie te .doen slagen. Nog zijn velen hem trouw en geeft°hij zijn strijden niet op, maar h°t is zeer te betwijfelen, of het wel eemg -nut heeft. De houding van de Britsche -onderkoning is wel een biezondere. Grn- dhi tracht zijn arrestatie uit te lokken, laat niet na de menschen op te ruien,, schond het zoutmonopolie, verwondert zich er over, dat hij nog op vrije voeten' loopt, maar men laat hem kalm zijn gang gaan. Men houdt er zich van over tuigd, dat het de wijste methode is. De beweging, zoo voorspelt men, zal welver- loopen. De Mohammedanen liggen voort durend met de Hindoes overhoop en zul len weinig lust hebben Gandhi te steunen. Wordt Indië onafhankelijk, dan zijn zij verre in de minderheid: 69 miljoen tegen over 217 miljoen daarvan zeker de dupe. Dan zijn daar nog de Paria's, be- hoorende tot de laagste kaste der Hin does, die een uiterst sober, ja, wel eens. heel treurig bestaan hebben. Ook deze talrijke bevolkingsgroep heeft bij een on afhankelijk Indië weinig of geen belang. En dan de half-onafhankelijke Indische vorsten, die een rijk, zorgeloos leventje leiden en slechts verslechtering kunnen verwachten, wanneer een „heilstaat", naar het recept-Gandhi ingericht, het aanzijn mocht worden gegeven. Alles bijeen genomen, staan de kansen voor Gandhi waarlijk niet best. Tentoonstelling—„Volksonderwijs." De tentoonstelling, door de afd. Texel van Volksonderwijs na afloop van de cur sussen „costuumknippen en -naaien" en „Handenarbeid" in twee lokalen der o.l. school alhier georganiseerd, mag gced ge slaagd heeten. De dames en heeren, die zich met de inrichting daarvan hadden belast, waren met zorg te werk gegaan en slaagden er in een smaakvol geheel te be komen, dat algemeen een goede indruk heeft achtergelaten. De tentoonstelling viel een druk bezoek ten deel, zoodat vermoe delijk voor nieuwe, in het najaar te geven cursussen, weer grooter belangstelling is gewekt. Bij de dames M. Duinker en H.'Verhoef en de heer Krüger was de leiding der cursussen in goede handen. De resultaten lieten daaraan geen twijfel over. De cursus costuumknippen en -naaien werd door plm. 30 leerlingen gevolgd en leidde de deelneemsters op tot het zelf standig teekenen en knippen van patronen en tot het knippen en naaien van meisjes- en damesjaponnen, kinderjurkjes, mantels, zelfs kwam een cursiste aan het vervaar digen van een keurig jongenspakje toe. Onderwijl werden de dames vertrouwd gemaakt met de naaimachine, een toch welhaast onontbeerlijk instrument in een behoorlijke huishouding. Wanneer men bedenkt, dat het meerendeel der leerlin gen van meet at aan moest beginnen en per week slechts twee en een half uur les gegeven werd, mag men niet alleen de leidsters maar ook de cursisten 'n pluimpje niet onthouden, want niet dan door met ijver en toewijding, met inspanning van alle kracht aan het werk te gaan, konden zooveel kleedingstukken vervaardigd wor den, als Zaterdag en Zondag werden ten toongesteld. Niet alleen het aantal, maar ook de kwaliteit der vervaardigde japon nen, jurkjes, enz. mocht bekeken worden. Wat vooral vermelding verdient is wel het vermaakwerk. „Van oud nieuw ma ken" kijk, dat is wat zoo menig huis vrouw in deze tijd te pas komt. Dat het mogelijk is, heeft de cursus ons wel ge leerd. De theorie werd in een cahier vast gelegd en door teekeningen verduidelijkt, zoodat het geleerde niet alleen bij herha- ling zal kunnen worden toegepast, maar tevens een basis is gelegd, waarop met succes kan worden voortgebouwd. Een vraag. Reeds spoedig bleek, dat voor een cur- sus als deze op Texel groote belangstel-, ling bestaat. Inderdaad is er ook aan meer gelegenheid voor het ontvangen van on derwijs in knippen en naaien, zoowel van costuums als lingerie, hier groote behoef te. Weliswaar heeft den Helder een „Vak school voor Meisjes", welke op een goede naam mag bogen, maar er zijn tal van bezwaren niet in de laatste plaats van financieele aard waarop liet besluit van ouders, die hun dochter(s) wel naar die school zouden willen sturen, afstuit. El ders kent men z.g. „'landbouwhuishoud- scholem" Zou het nu zoo moeilijk val len, hier zoo'n school in het leven te roepen? Het zou haar aan leerlingen ze ker niet ontbreken. De hier besproken cur sus telde er dertig, maar bad men over nog een onderwijskracht kunnen beschik ken, een veel grooter aantal dames had van de lessen kunnen profiteeren. Onze vraag herhalen we dus: kunnen we onze gemeente niet met een landbouwhuis- houdschool verrijken? Het zou daar van houden we ons overtuigd voor Texel een weldaad zijn. o Wat zouden we van de tentoonstelling, voor zoover ze de knip- en naaicursus be treft ,meer vertellen? Alles was keurig ge rangschikt, de kleurencombinatie was ge lukkig en vormde met links en rechts fleu rige bloemen een smaakvol en aantrekke lijke geheel. o— De leerlingen van de heer Kruger wa ren eveneens goed voor de dag gekomen en mochten zich evenzeer in aller belang stelling verheugen. Handenarbeid is ec* prettig werkje, dat mits onder goede leiding beoefend ruime voldoening kan geven. Geduld en accuratesse zij'n twee hoofdvereischten, twee eigenschappen trouwens, die je in het dagelijksch leven ook heel goed te pas komen. Onderwijs in handenarbeid draagt ongetwijfeld tot kweeken en versterken van die nobele eigenschappen bij en verdient alleen reeds hierom gepropageerd en alom op de scho len ingevoerd te worden. Maar de tast bare resultaten mogen er ook zijn. Inge bonden boeken en tijdschriften, zorgvui dig gesneden en beplakte doozen en pres- se-papiers, encadrementen, portefeuilles en nog tientallen andere voorwerpen meer, waren de resultaten van vijftien lessen in „Handenarbeid", gevolgd met animo en uitgewerkt met zooveel ijver, dat het 'n lust was de kinderen bij hun werk gade te slaan. Het ligt voor de hand, dat ook deze cursus doel heeft getroffen. Zaterdag avond werd door de heer Kruger en eenige leerlingen van 7—8 uur een boek- binddemonstratie gegeven, een openbare les, welke met belangstelling door de be zoekers werd gevolgd. Er is geen twijfel aan: bestuur en leer krachten hebben alle reden om met vol doening op hun(haar) werk terug te zien, de leerlingen om met waardeering te ge wagen van het onderricht, op beide cur sussen genoten. Een twintig-ponder. Bij de heer P. J. Zutphen, de Laagte, is een lam geboren van twintig pond. Moeder en kind bevinden zich in ae beste welstand. Sportnieuws, Texel Adsp. B.—H.R.C. Adsp. B. 0—9. A. D. schrijft ons: Deze wedstrijd werd gewonnen door de H.R.C.-adsp. met bovengenoemde groote cijfers, wat wel de verwachting was. Of schoon de jongens v/el hun best deden, konden ze geen tegenpuntje maken. Het is voor de jongens echter een prachtige- oefenwedstrijd geweest. Indien de adsp. goed doorgaan met huldigt zijn roohapparaai en natuur/yh me! lof over z'n Bflftl-mBPn praat. Hoera', voor GRUdOi, Tabaksfabriek uzant ECHTE FRIESCHE /5 luaar/yh manjef/eh.' 10 12-15-en 18cl per i'i is oefenen, zal de volgende wedstrijd wel beter afloopcn. Dus, jongens, goed ge oefend. Deze nederlaag is voor onze adsp. geen schande, daar de adsp. van H.R.C. een competitie van 16 wedstrijden achter de rug hebben en dus een goede wedstrijd- routine hebben. Nogmaals, jongens, niet de moed laten zakken. —o Na afloop kwamen de Texel A. adsp. tegen het zoo goed als volledig A elftal van H.R.C. en was de einduitslag 1—10, alweer een beslissende nederlaag. Enfin, dit is tegen de kampioenen van hun af deeling wel te begrijpen, dus ook geen schande. Het spel van de H.R.C. A. was at, en niettegenstaande de Texel A. ook aardig spel te zien gaven, konden onze jongens slechts éénmaal de H.R.C.-keeper verschalken. Wel kreeg hij nog eenige schoten te verwerken. Het door „T." ge maakte doelpunt was schitterend gezet. De T.-keeper was in het begin wat on zeker, maar later kwam hij er goed in en hield eenige prachtschoten. Het is voor de T.-adsp. een leerzame dag geweest. o— Maandag 2e Paaschdag wacht onze do nateurs een mooie wedstrijd. Dan krijgt Texel I H.R.C. op bezoek, welke no. 2 of 3e op hun ranglijst staan. Dus houdt die middag vrij om deze wedstrijd te gaan zien. o— Op het voetbalveld gevonden een zilve ren vulpotlood, hetwelk terug te bekomen is bij A. Dros, Steernenplaats. OOSTEREND. Auto contra rijwiel. Op de hoek Peperstraat-Nieuwstraat had Zaterdagavond een aanrijding plaats tusschen de melkrijder J. B, en de fiets rijder A.K. De heer J.B. kwam met zijn auto uit de Nieuwstraat, de heer K. uit de richting Oost. De fiets werd be langrijk beschadigd. De heer K. kwam er met eenige schrammen af. De chauffeur gat een goed signaal. VLIELAND. Van konijnen en bergeenden. Gelijk men weet is inen reeds geruime tijd bezig de konijnen op het eiland Vlie land op te ruimen. Nadat men met het ge weer, met honden, met strikken en klem men en door uitgraven het meerendeel heeft vernietigd, wordt de rest met gifgas sen verdelgd, o.a. door bussen calclum- carbid onder invloed van water in de holen te plaatsen, terwijl alle uitgangen worden gesloten. Niet voor alle gaten op die wijze zijn behandeld, wordt met deze verdelging opgehouden. Maar nu naar de N. Harl. Crt. ons meedeelt— 'n andere duinbewoner: de bergeend. Deze prachtvogel, die uitslui tend in konijnenholen broedt, vindt straks geen enkel „gaatje" meer om de eieren te deponeeren. Wat zal hiervan het gevolg zijn? Van tweeën één: óf de vogel bezit zooveel aannassingvermogen om buiten de ho'.en geschikte broedplaatsen te vinden, ót, wat waarschijnlijker is, de bergeend verhuist voorgoed van Vlieland naar an dere duinstreken langs onze kusten.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1