Texelsche Courant van Woensdag 16 April 1930, TWEEDE BLAD Drinkwater en Dwang. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Uit de Oude Doos. 1W SJOUW. Een goede behartiging der volksge zondheid is niet mogelijk zonder water en zeep. Reinheid van 't lichaam en van onze omgeving is het A-B-C van alle hygiëne. Maar dan moet het water ook van goede kwaliteit zijn. De eischen, die men aan goed drinkwater heeft te stellen zijn in groote trekken de volgende: 1. Het water moet in voldoende hoe veelheid beschikbaar zijn (plm. 100 L. per hoofd der bevolking). 2. Het moet helder zijn, voorts kleu* loos, reukeloos en smakeloos; in de zo mer niet te warm en in de winter niet te koud 3. Het moet bruikbaar zijn voor de keu ken en de wasch en het mag het metaal der leidingen niet aantasten. 4. Het moet vrij zijn van ziektekie men en van andere voor de gezondheid schadelijke stoffen. Zulk water vindt men niet overal en de ervaring leert, dat men 't niet aan de menschen kan overlaten om er zelf voor te zorgen. Daarom is de eenige rationeele oplossing een centrale watervoorziening die een groot aantal menschen, ook soms meerdere gemeenten voorziet, waarbij het water op een geschikte plaats wordt ge wonnen en zoo noodig nog wordt gezui verd. Dan zijn allen wier woning bij zulk een bedrijf is aangesloten, menschelijker- wijze zeker van hun zaak. Maar zulk een waterleiding kost natuurlijk geld voor aanleg en onderhoud, en dus moet ervoor het kostbaar product iets worden be taald. Ook kan zulk een bedrijf alleen rendeeren bij een minimum aansluitingen. Nu zijn er nog altijd te veel menschen die het nut, het voorrecht, ja de noodza kelijkheid van goed drinkwater niet in zien. Zij hebben een grootvader of een tante gehad, die altijd slootwater heeft gedronken en toch negentig jaar is ge worden. en dat zegt voor hen genoeg. Maar voor verstandige menschen bewijst dit niets en heeft alleen die statistiek waarde, waarin de gegevens omtrent groote bevolkingsgroepen zijn verwerkt. En dan leert de ervaring, dat de aanleg eener waterleiding de algemeene gezond heidstoestand steeds in belangrijke mate heeft verbeterd. Zulke koppige menschen nu moeten in het publiek belang worden gedwongen tot aansluiting. En dan heeft men de pop pen aan 't dansen. Geld moeten betalen en gedwongen worden tot iets, waarvan men het belang niet inziet, daarvan moe ten nog heel wat koppige lui niets hebben. Het ergste op dit gebied is op Schou wen en Duiveland vertoond, waar een aantal inwoners, uit protest tegen de ver plichte aansluiting, een stapel buizen voor de in aanleg zijnde waterleiding in een sloot wierpen. Er zal nog heel wat ge duldige propagandistische arbeid moeten worden verricht, alvorens alle Nederlan ders het genot van goed drinkwater als onmisbaar zullen beschouwen. Maar we gaan vooruit en het jaarverslag van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning leert ons wederom, hoeveel nuttig werk deze instelling ten behoeve van de gezondheid van ons volk verricht. Nog een kleine 700 gemeenten met 40 pet. van de totale bevolking zijn van een wa terleiding verstoken. Er is dus nog werk genoeg aan de winkel. Kookdemonstratie—T.E.M. Naar de directeur ons meedeelt, zal van wege de T.E.M. binnenkort 'n demonstra tie worden gegeven met electrische kook- apparaten. In een der volgende nummers zullen nadere biezonderheden worden1 meegedeeld. Nieuwe telefoonaansluitingen. De Cocksdorp, no. 10, Witte M. J., landbouwer. Vervallen telefoonaansluiting. De Cocksdorp, no. 10, Eelman Czn. D., landbouwer. Zakennieuws. in het perceel aan de Warmoesstraat eerder bewoond o.m. door mej. M. Kuip, opent mej. Rina Smit Zaterdagmiddag een nieuwe zaak, „Het Modehuis" geheeten. De winkel werd geheel gerestaureerd en keurig ingericht. De zaak aan de B innen- burg^wordt opgeheven en aan de War moesstraat op ruimer schaal voortgezet. Allerlei. Zaterdag maakte de heer Jouwersma met leerlingen der Ulo-school een uitstapje naar Onrust. Zaterdag is op Onrust een merkwaar dige inktvisch aangespoeld, welke echter de" volgende morgen, toen men het dier nader onderzoeken zou, verdwenen was. Jammer 1 De Vrijz. Chr. Jeugd-Centrale zal voor jongens van 15- 18 jaar onder hoofdlei- Ifcfcp Penteekening van Sjoerd Kupcrus. ding van ds. W. Mackenzie een kamp in richten te de Koog van 21—30 Juli. De Ned. Spoorw. geven vacantie- kaarten o. a. van 18 tot en met 23 April. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIËN. VOOR HONDERDEN JAREN. De Allerheiligenvloed. Het was de 3e September 1170. Dagen aaneen had de wind gewaaid uit het Noordwesten, het zeewater opstuwend naar onze kust, dat de zeegaten vulde en verder naar binnen drong. Maar nu en dan stroomde het ook weer terug, zoodat liet peil van het binnenwater niet eens zoo heel veel veranderde. Toen kwam de nacht, waarin de wind sterker werd, aan groeide tot een storm, en eindelijk zelfs een orkaan werd. De springvloed kwam, de hevigste, maar ook de verschrikkelijk ste, die ooit ons land geteisterd heeft Toen de volgende morgen de menschen wakker werden, zagen zij zich rondom door het water omgeven, dat aldoor1 waste. Velen werden in de slaap verrast en door de woeste waterkolken wegge sleurd. Bij honderden verdwenen huizen en boomen, steden en dorpen werden weggevaagd. Niets was bestand tegen de woede van het aanstormende zeewater. Spoedig stond al het land tusschen Texel, Stavoren en Medemblik onder water, die pe gaten werden er in de grond ge scheurd, tot die tenslotte heelemaal ver dween. Van Denemarken tot aan Frank rijk toe werd het land geteisterd. Het zeewater stroomde ook de riviermonden binnen, zoo zelfs, dat Utrecht er door overstroomd werd. Het was verschrikke lijk. Toen de volgende nacht de storm wat luwde, scheen de maan met een bleeke glans op honderden drijvende lijken van menschen en dieren, sommigen zich vast klemmend aan een stuk hout, stervend van koude en uitputting. Andere oorzaken. Aan de Vliemond had het klooster van Lidluin een hofstede, die door de kloos terlingen bewerkt werd. Deze groeven onderscheiden vaarten, o.a. van Harlingen naar Texel en van de Vliemond, achter de duinen langs tot de noordpunt van Texel. Deze vaart heette de Monnikesloot en werd weer verbonden met de vaart van Harlingen naar Texel, die tusschen de hedendaagsche Waard en het Breezand langs liep. Zij kwamen hierdoor te dicht bij de Noordzee en werden oorzaak, dat in 1336 er scheiding kwam tusschen Vlie land en Texel, terwijl Eijerland ook nog afgescheiden werd. Gemakkelijk te begrij pen is het, dat Texel toen heel klein was. Den Burg lag aan zee, Oosterend er mid den in, ten Oosten van de Sommeltjes- berg, die door afgravingen geheel is ver dwenen. Nadat de elementen in rust kwamen, zijn zoo langzamerhand de aangeslibde landen, tot stand gekomen en heeft Texel zijn tegenwoordige vorm gekregen, doch daar moesten nogal eenige honderden ja ren over verloopen. (Wordt vervolgd.) Het gemeenschappelijk vliegveld voor Den Haag en Rotterdam komt op Delft's grondgebied. Te Kerkerade (L.) heeft de 37-jarige mijnwerker Jacobi zijn kunstgebit doorge slikt. De ongelukkige is aan de gevolgen daarvan overleden. Zondag sloeg te Lemselo bij Olden- zaal de bliksem in een boerenbehuizkng van Olde Klieverik. Het woonhuis werd een ruïne. Een koe, waaronder de eige naar te melken zat, sloeg dood neer en, viel op de man, die bewusteloos werd,, doch later weer bijkwam. Vrouw en kin deren bleven ongedeerd. Verzekering dekt de schade. De stoointreiler „Curie" arriveerde te IJmuiden met een groote lading visch,; welke niet minder dan f 10.221 opbracht. De Rijvereeniging „Beyaert" te Pur- merend heeft het initiatief genomen tot het uitschrijven en houden van een sterrit, van landelijke ruiters naar Purmerend of Midden-Beemster op 2 Aug. a.s. Iedere deelnemer is vrij in de af te leggen af stand, mits minstens 40 K.M. zijnde en voerende langs van te voren ter controle opgegeven punten en wegen. Twee scher pe" conditie-keuringen zullen gehouden worden, waarvan vooral de plaatsing af hangt. Er zal niet sneller dan 10 K.M. per uur mogen worden gereden, terwijl ook bij de beoordeeling de conditie van de ruiter van invloed zal zijn en door enkele geneesheeren zal worden vastgesteld. Tijdens de wedstrijd Leonidas 3 P.F.C. te Rotterdam verloor de speler Hotman van Excelsior van R'dam, die als toeschouwer fungeerde, het bewustzijn en viel van de tribune naar beneden. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts de dood constateeren. Door een eveneens! gewaarschuwde geestelijke werd hem het H. Oliesel nog toegediend. Het droevig ongeval verwekte groote consternatie. De bovenbedoelde wedstrijd werd onmiddel lijk gestaakt. Zaterdag brak brand uit in de kapi tale boerderij van Lensink onder Win terswijk. De boerderij brandde geheel af. Van de veestapel kwamen elf koeien inde vlammen om. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in de aanwezigheid van een brandend fornuis. De bewoners waren niet thuis. BUITENLAND. De Belg. regeering besloot een sub sidie van 100.000.000 frs. te verkenen aan de nationale bond ter bestrijding der T.B.C. Een ernstig spoorwegongeluk had plaats op Kioesjioe, waarbij zeventien personen werden gedood. Door een nood lottige vergissing was de tender van de locomotiet geladen met kolen, waardoor een groote hoeveelheid dynamiet gemengd was. Toen deze kolen in het vuur wer den geworpen, vloog een groot gedeelte van de trein in de lucht. Een deel van Palastina wordt zoo door sprinkhanen geplaagd, dat er op de spoorweg bij Askalon drie voet (90 cM.) dik waren neergestreken, zoodat het spoorwegverkeer eenige tijd gestaakt moest worden. In weerwil van het feit, dat er een overvloed van tarwe is, is te Londen de prijs van het brood met een halve stui ver gestegen, zoodat deze nu acht en een halve stuiver bedraagt voor een brood van vier Engelsche ponden. De levens- middelenraad zal zich binnenkort met de zaak bezighouden. Te Sydney is Fox, de zoon die zijn moeder vermoordde om zich in het bezit te stellen van het verzekeringsgeld, door middel van de strop terecht gesteld. Charlie Mills, de bekende paarden sportliefhebster en een der grootste weck sters die men kent, is overleden. Inder tijd won Mills met de rennen in eenmaal 100.000 pond. De schatrijke Amerikaansche fabri kant van fotografie-artikelen George Eastman zal het 50-jarig bestaan van zijn wereldbekende fabiek vieren door aan elk Amerikaansch kind dat iii 1930 de leeftijd van 12 jaar bereikt of bereikt heeft, 'n ca mera met films cadeau te doen. Daarvan zullen ca. 500.000 kinderen profiteereu. Eastman zelf wil op deze manier de grootste kinderpartij van de wereld vie ren. In de Australische staat Victoria is een stemming over al of niet invoering van 'n drankverbod gehouden. De „natten" kregen een groote meerderheid. De nieuwe regeering te Peking heeft bevel gegeven, alle in dienst van generaal Tsjang-Kai-Sjek staande buitenlandsche officieren,ingeval zij krijgsgevangene wor den gemaakt, onverwijld terecht te stellen. Te Atala in Zuid-Tunis is een huis ingestort, waarbij een vrouw met haar ze ven kinderen het leven heeft verloren. Er wordt bij Weenen een vuurtoren voor de luchtvaart opgericht, waarvan, het licht een sterkte krijgt van een miljoen kaarsen. Het licht moet dienen om liet luchtverkeer bij avond en nacht te bevor deren. Koningin Victoria van Zweden is overleden. In Zweden heeft liet doodsbe richt diepe droefenis gewekt. De radiq staakte onmiddellijk zijn avondprogram ma. De schouwburgen sloten eveneens. Alle bladen verspreidden het bericht in extra-édities. De Kroonprins-regent pre sideerde 's avonds een Kroonraad ten pa- leize. Voor het eerst in de geschiedenis heeft op de top van de vuurspuwende berg Etna in Italië een strenge koude ge durende de maand Maart geheerscht. Te Wiesbaden is een krachtige be weging gaande, onder leiding van de bur gemeester, om ten einde de stad van nieuwe inkomsten te verzekeren, vergun ning te krijgen voor liet vestigen vaneen speelbank. Uit een nota van het Spaansche mi nisterie van financiën aangaande de be grooting van financiën voor 1930 blijkt, dat het deficit 197 miljoen bedraagt. Te Kopenhagen brak brand uit in het oudste gedeelte van de Koninklijke porseleinfabrieken. Reeds sedert jaren was dit gedeelte van de fabriek in de om geving berucht wegens brandgevaar en zijn vele ratten. De schade bedraagt on geveer 150.000 kronen. Het is mogelijk, dat de ratten kortsluiting hebben ver oorzaakt. Het Eng. Lagerhuislid Will Thome die 72 jaar oud is zal voor de vierdemaal in het huwelijk treden. Zijn bruid is 42 jaar oud. Er is in Engeland een prijs van duizend pond aangeboden voor het eerste glijvliegtuig van Engelsche makelij, door een Engelschman bestuurd, dat vóór 31 Mei 1932 er in slaagt liet Kanaal over te steken. Het glas wordt meer en meer een belangrijk onderdeel voor de buitenbe- kleeding van een bouwwerk. In Amerika bestaat het plan om in New-York een gebouw van 65 verdiepingen te maken, waarvan de 7 bovenste verdiepingen uit wendig bijna geheel uit glas zullen be staan. Een rijm uit 1876 van wijlen W.METSTz. Aan de sjouw. IV. Jaap heeft reeds de last, 't Is een kloeke gast, Die niet zeurt of kletst, Hij doet steeds zijn best, Hoor eens wat een pret, Daar in gindsche vlet. Zie, men heeft een vat, Vol met geest'rijk nat. Zuipt jelui zoo niet, Roept weer schipper Piet; Schaamt jelui je wat, Drink je nou niet zat, Maar past op je werk, 't Is al mis naar 'k merk. Sla die deur kapot, 't Is een koper slot. Steek het in je zak, Jij bent onder dak, Zoo spreekt ginds een paar, Frans wordt het gewaar: Jaagt hen in het ruim, -x -w.. \V\wVAvj, GcRUTTO. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5