43ïU Jaargang FUROL No 4421 ia' Woensdag 23 April 1930 Van week tot week Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ :t DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 B POSTGIRO: N°. 652 SC POSTBUS: N°. 11 Doorzitten bij IVielrijden Texelsch Fanfare zal op Hemelvaarts J.GRUMO's BAAI-TABAK TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regolprlja. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. Het was in 1927 dat Sir Austin Cham berlain namens de Engelsche regeering de handelsbetrekkingen met'tgroote Rusland verbrak. Moskou had zich alle moeite ge geven het communistisch zaad in Engel sche bodem wortel te doen schieten en het liet zich aanzien dat men op die wijze er in slagen zou de Sovjets daar vaste voet te geven. Daar wenschte men een stokje voor te steken. Het ging de Labourmannen danook niet glad at, toen zij de handelsbetrekkingen met Rusland nu wilden herstellen. De Brit- sche invoer in het land der Sovjets was be langrijk teruggeloopen en men oordeelde herstei der handelsbetrekkingen 't aange wezen middel om die handel weer nieuw leven in te blazen. Deze week is een voor- loopige overeenkomst tot stand gekomen na veel gemopper van de conservatieven vooral, die zich er lang niet zeker van voelen, dat Moskou straks weer niet aan vangt voor zijn zaak propaganda te ma ken. Echter heeft het verdrag nog fnaar een voorloopig karakter. Gaat de zaak niet zooals het behoort, dan wordt er een streep door gehaald en de affaire blijft zooals ze was. Afwachten dus maar, hoe Moskou het schipperen zal. Gandhi zit de Engelsche regeering in Britsch-lndië nog steeds dwars. Onver moeid gaat hij voort propaganda te ma ken voor zijn groote idee: een vrij en onafhankelijk Indië. Door woord en ge schrift hij heeft een eigen blad „Jong Indië" geheeten tracht hij de menschen voor zijn zienswijze te winnen. En met de dag wordt hij driester, stoutmoediger. Zoo heeft hij pas weer verkondigd, dat de Engelschen in Br.-lndië de ondeugden der Indiërs aangekweekt en het peil hunner beschaving omlaag gebracht hebben. De regeering hoort dat alles nog lankmoedig aan, wil niet ingrijpen, wel wetende, dat Gandhi daar gaarne op aansturen zou. Wel zijn verscheiden andere leiders tot zware straffen veroordeeeld. Men wensch te afschrikwekkende voorbeelden te stel len, opdat het niet te bar worde. Over treders van het zoutmonopolie vooral heb ben leelijk moeten boeten. Moeten we nog op de vlootconferentie terugkomen? Het wordt welhaast verve lend, want veel biezonders is het al weer niet. Maar „wie het kleine niet eert...." Zoo is het ook hier. Trouwens wan neer we bedenken, dat dank zij de drie mogendheden-overeenkomst, gesloten tus schen Eng., Ver. Staten en Japan, voor meer dan een half miljoen scheepston op oorlogstuig bespaard kan worden en dat dat voor Engeland alleen, gerekend over vijf jaar, wel een besparing van 14 mil joen pond per jaar beteekent, dan kan men toch moeilijk zeggen, dat de Vloot conferentie, op „nul" is uitgekomen. De rust rond de Groote Oceaan is nu vrijwel verzekerd; aan de boorden van de Middel- landsche Zee, waar Frankrijk en Italië elkaar met wantrouwende oogen aanzien, staat het er minder fraai voor. Mogelijk, dat het Paaschfeest in de harten der machthebbers aan beide kanten vrediger bedachten heeft gewekt en dat een ac- coord, dat de wereld geruststelt, binnen kort tegemoet kan worden gezien. —o Nog even een praatje over de Engelsche Staatsbegrooting. Minister Snowden heeft het kunststuk klaar te spelen een gat te stoppen ter grootte van 42 miljoen. Rond uit heeft hij al verteld hoe de zaken staan en dat hij van plan is hen de zwaarste pakken te laten dragen, wier schouders daarvoor 't best berekend zijn. Voorgesteld wordt een belastingverhooging ten koste der portemonnaie van de gegoeden, in het biezonder van hen, die er het allerbest bij zitten. „Het kan beter van een stad dan van een dorp" luidt Snowdon's devies. Verder ligt het in zijn bedoeling een extra bijdrage te eischen van nalaten schappen boven 120.000 pond; alsmede van inkomens, grooter dan 3000 pond. We stippen maar aan en geven de plannen hier niet volledig weer. Het gaat om het principe en het zal geen verwondering wekken, wanneer we hier schrijven, dat de man zich niet inbeeldt zonder slag ot stoot zijn doel te bereiken. De conservatieven roeren zich reeds; zij zouden liever in de verhooging van indirecte belastingen hun heil zoeken. De linkervleugel der arbeiderspartij zal het er ook niet bij laten zitten en komt voor meer sociale maatregelen op, waarvoor Snowdon evenwel meent nog niet vol doende geld omhanden te hebben. Of hij nu al betoogt, dat uitstel in dit geval geen afstel beteekent schijnt de gemoe deren niet tot bedaren te kunnen brengen. Geduld is terecht „een schoone zaak" genoemd. Ons Texelsch dialect. (Slot.) Eindelijk kwam ik dan tuus mit de knien, en dat was vanzelt 'n buutekansie. Ik hew 'm in iene filt ok, in het huudje dis- teneerd om in de klompen te legge. Ik hew 'm, doe ik 't veltje er of had, en skoonmaakt hod, nag wooge an 't onser. En hoe sweer denk je dot ie nag was? Op 'n beetje na te met dardolf pond, dus 't wos nag 'n beste ok. En doet-ie dan op 't lest op 't stel stong te bride, doe wasi de kwaje beu tuus ok weer over gaan over de ende die ik maakt had. Maar ik most belove weer een paar mooie pulle mee te brenge, zo dri ik weer na de Burg gong, en dat hew ik vanzelf deen ok. Ik wos vanzelt ol lang blied, dot ik er zo, ofkwam. Ik hoop maar meneer Duunker, dot as ik weer ers 'n stikkie foor de krant skriet, dat dan de skommaak maar foor- bee is, want ik fien dat 'n man dan hijlle- gaar gien leve heb. Nou, dan maar weer tot 'n are keer zelle we maar zegge, en zei ik 't er foor dutmaal maar bee late. As je er nag 'n beetje smikkel op 'het, dat ik nag ers wot in stuur, dan seg je 't maar ers bee gelegeheid. Ja, wat ik nag zegge woo, nou dat ik die neuwe vulpen fan je hew, nou is 't skrieve hillegaar gien kunst meer foor me.. Hee skrieft geweun weg, dat het 'n merakel is. Ik woo 'm op 't affetuur of gien iense ruile foor 'n duur merk, zo as tan Zwan of sien maat. Maar wat ik nag effe segge woo, om nag effies op dat akkefietje weerom te komme, mit die knien in zoogenaamde pelisie. Nou moet je begriepe, dot ik later an de weet kwam, dat 't maar 'n grappie fan die meneer weest wos, in dat ie gien iens van de pe- liessie wos. Ze seide me later, dot 't 'n treemde was fan de overkant, die maar in de nolle socht om 'n rustig plekkie, om er 'n seumerhuusie op te sette. Maar zo ken je ok iederien wel te graze neme seg ik maar. Deer hoet je nag gien iens 'n madjedoor in stommigheid foor te weze. Nou skei ik er uut, en ben na erg veul groete, as altoos nag Je Vrind, weunende an 't ouwe adres. Concert Texelsch Fanfare. Texelsch Fanfare geeft Zaterdag 3 Mei zijn eerste zomerconcert in het Park. Uit gevoerd zullen o.m. worden het verplichte nummer voor het a.s. concours te Nieuwe Niedorp, „Tervaete", ouverture van Ca- sia, en het vrije nummer „Antigone", van' Rosseau. Het volledig programma hopen we bin nenkort op te nemen. De lezer herinnert zich, dat vroeger bij de generale repetitie aan de vooravond van het concours de poorten van het Park gesloten bleven. Ditmaal zal dit niet het geval zijn, hetgeen pleit voor het vertrou wen, door de dirigent Lugtenburg in zijn muzikanten gesteld. o dag, Donderdag 29 Mei, aan het concours te N.-Niedorp deelnemen. Zakennieuvvs. De heer P. Oele heeft zijn winkel 'n be langrijke verbouwing doen ondergaan en vervolgens ingericht als een toonkamer voor allerlei artikelen op sanitair gebied, als waschtafels, badkuipen, closets, enz. Alles is keurig opgesteld, het schilder werk is werkelijk tot in de puntjes ver zorgd, terwijl, dank zij de doeltreffende verlichting, ook bij avond de zaak een uitnemende indruk maakt. We kunnen u aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen. Er mag stellig van iets „nieuws" op Texel gesproken worden. DE COCKSDORP. Een wonder-Paasch-kuiken. Bij de heer J. v. 't Noordeinde alhier is een kuiken geboren met vier pooten, n.l. drie bij elkander, waarvan een nor maal met vier teenen, een met drie en een met twee teenen. Oveigens is het diertje zonder afwijkingen, gezond en levendig. Schoolnieuws. Voor de betrekking van hoofd der school alhier, welke vacant komt bij een te verwachten vertrek van de heer J. Oele, hebben zich na herhaalde oproep vier sol licitanten aangemeld. OOST. Oestcrteelt. Naar we vernemen zullen hier deze week oesters uitgezaaid worden, op de laatst onderzochte en afgezette terreinen, tusschen het Overdiep en de Kerkevlakte. Schipper Jac. Daalder van Zevenhuizen, die al eerder wachtsman over deze per- ceelen is geweest, zal wederom deze func tie bekleeden. Eenige visscherij kan hier bij nog altijd worden waargenomen. Een ongelukkige val. Een meisje van de heer Groenhof, te de Koog, dat hier met haar moeder lo geerde, kwam zoo ongelukkig te vallen, dat men door het hevige bloeden van ge dachte was, dat het beentje was gebro ken. Direct werd naar de dokter gereden, die echter verklaarde, dat dit niet het ge val was en dat het geval zich ernstiger liet aanzien, dan het in werkelijkheid was. Onze oudste inwoonster. Mej. de Wed. T. Bakker-Dijker vierde Maandag 21 April haar 88ste verjaar dag. De oude vrouw verheugt zich nog in een zeer goede gezondheid, goede eet lust, enz. Dat het niet aan belangstelling ontbrak, valt licht te begrijpen. Het is een ieder danook niet gegeven deze ouder dom in goede welstand te bereiken. PRINS HENDRIK-POLDER. Steeds meer kluten. Wanneer we bedenken, dat dr. Jac. P. Thijsse in een zijner vele geschriften al leen reeds de kluut een reisje 'naar Texel waard oordeelde, moet het wel een ver heugend feit zijn, dat de bewaker J. Kloosterman op zijn terrein hier deze vo gel steeds in aantal ziet toenemen. Er hui zen op het oogenblik al 30 tot 40 paren. Het was van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Vogels dus wel goed gezien, toen zij hier twee H.A. land, bij de Mo- lenkolk gelegen, aankocht. We deelden dit al eerder mee, zal de lezer zich her inneren. Op het vliegveld „Waalhaven" bij Rotterdam werd een zeer omvangrijke lading versche snijbloemen uit het West- land aangevoerd, welke, verdeeld over 3 vliegtuigen, naar Londen werd verscheept. Nimmer te voren was een dergelijke hoe veelheid bloemen van Waalhaven door vliegtuigen vervoerd. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft zich met een adres tot de minister gericht, waarin dringend verzocht wordt zoodani ge maatregelen te nemen, dat er een eind komt aan de mogelijkheid om boter en margarine dooreen te mengen en dit mengproduct als melange in de handel te brengen, Een spannend boek voor jou. Die fraaie pyp voor my, Wie BAAI TABAK van GRUNO rooht Die krijgt ze er gratis bij! ECHTE FRIESCHE leb buitengewoon Zegen zeer lagen pryi. Te Deurne is procesverbaal opge maakt tegen een chauffeur uit Eindhoven die op een vrachtauto met een bodemop pervlakte van 8 M2. niet minder dan acht koeien en vijt ossen vervoerde. De bees ten hadden zoo weinig ruimte, dat som mige met de pooten buiten de zijkanten van de vrachtwagen uithingen. Een deel der ossen werd onder de zwaardere koeien vertrapt. De politie gelastte uitlading van het vee waarvan verscheidene dieren ver wondingen hadden bekomen. Een jonge os was meer dood dan levend. Nadat een gedeelte van het vee weer was ingeladen en een aantal koeien achterbleven, kon de chauffeur zijn weg vervolgen. B. en W. van Velsen stellen de ge meenteraad voor onderhands aan deN.V. Algemeene Beton Compagnie te 's Gra- venhage de bouw eener nieuwe brug over de spoorweg nabij IJtnuiden op te dragen voor f 113.830 en voor de bouw dezer brug met bijkomende werken f180.000 crediet toe te staan. In de vergadering der Coöp. Tuitl- dersvereeniging „Kennemerland" werd be sloten, de spinazie, als deze minder dan tien cent per kist van 10 Kg. oplevert, op te houden of te vernietigen. De minister heeft zijn biezondere te vredenheid betuigt aan H. Petersen, rijks veldwachter te Woudenberg, wegens zijn moedig en voortvarend optreden inde nacht van 5 op 6 Februari bij het arres teeren van twee zwaar gewapende inbre kers, die ter zake van afpersing zijn ver^ oordeeld. Aan boord van de van de visscherij terugkeerende stoomtreiler IJtnuiden 175 (Trio) is de 35-jarige matroos Van Duy- venbade tusschen de lier bekneld geraakt en onmiddellijk gedood. De ongelukkige laat een vrouw met kind achter. Een felle brand heeft gewoed in het Magdalena-huis van de Heldring-gestich ten te Zetten. De brand werd veroorzaakt door zelfontbranding van boenmateriaal, Door de hevige wind werd het vuur aan gewakkerd en nam de brand snel in om vang toe. het geheele massief gebouwde Magda lena-huis werd een laaiende vuurzee, waarvan niets viel te redden. Het kinder huis bleet gespaard. Geen enkele verpleegde kreeg lichame lijk letsei. Allen zijn in de omgeving on dergebracht. De schade is zeer aanzienlijk en wordt wellicht niet ten volle door ver zekering gedekt. Op Walcheren zijn landbouwers, die hun uien niet hebben kunnen verkoopen, ja, zelfs niet hebben kunnen weggeven; niemand wou ze hebben. Thans worden de uien als mest in de grond verwerkt. Op de onbewaakte overweg te den Horn (Gr.) had een doodelijk ongeval plaats. De koopman A. Meereveld pas seerde met een hondenkar en werd door de sneltrein uit Leeuwarden gegrepen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De kar is geheel vernield.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1