Kookdemonstratie. Naar de directeur van de T.E.M. ons meedeelt, zal 't voorshands niet mogelijk zijn op andere dorpen dan den Burg, Oudescliild en Oosterend „kookdemon straties" met electrische apparaten te geven. Evenwel worden belangstellende dames te Coksdorp, de Waal, de Koog den Hoorn en omgeving uitgenoodigd de de monstraties wei te willen bijwonen. Bij genoegzame belangstelling zal voor een vrije autobus worden gezorgd. De ver trekuren worden nader bekend gemaakt. De demonstraties worden vanwege de T.E.M. gegeven en hebben ten doel de huisvrouwen met electrische kook-, bak- braad- en andere verwarmingsapparaten meer vertrouwd te maken. Komt, ziet en hoort, proeft en oordeelt! Het zullen leer zame middagen worden, die geen huis vrouw mag verzuimen. Gemiddeld gezinsinkomen. Het gemiddeld gezinsinkomen ,over 1929 was in Nederland plm. f2100, in Noord- Holland phn. f3650, op Texel plm. f2400, op Terschelling plm. f 1600. Meer licht! Na Texel: Terschelling. De heer F. A. Smit Kleine breekt in de N. Harl. Crt een lans voor electricitem over heel Terschelling. Hij maakt daarbij een vergelijking met lexel en noemt naast „waterleiding" en „rioieering", eiectrifi- catie van hei eiland een der middelen tot) het verkrijgen van betere levensvoorwaar den, zoowel uit hygiënisch als econo misch oogpunt. Sportnieuws. Texel IH.R.C. Comb.: 42. Men schrijft ons: Toen scheidsrechter Dapper de beide ploegen tusschen de lijnen floot, ver scheen „Texel" met drie invallers, die echter goed voldeden; H.R.C. verscheen met tien man. Al spoedig had H.R.C. een 10 voor sprong, maar mocht die niet lang behou den, maakte al gauw gelijk. Voor de rust was het een op- en neergaand spel,, waarin de doelen om beurt in gevaar ver keerden, maar de keepers waren op hun post. De rust kwam met nog een doel punt voor T., dus 2—1. Na de thee pakten T. en H.R.C. beiden weer goed aan en had T. met de wind. in de rug het spel voor het grootste deel in handen. Door een doorbraak wist H.R.C. door het elkaar niet begrijpen van de T.-backs gelijk te maken: 22. Nu pakte 1nog eens goed aan en was ook het H.R.C.-doel het meest in gevaar. De H.R.C.-keeper toonde wat hij kon, daar hij een paar prachtschoten van Niek op schitterende wijze stopte. Had H.R.C. die keeper niet gehad, dan had de nederlaag nog veel grooter ge weest, daar T. na de rust geregeld in de aanval was. „T." maakte na de rust nog 2 mooie doelpunten en zoo kwam het einde van deze wedstrijd met een verdiende over winning: 4—2 voor Texel. o— Het was over het algemeen een wed strijd, welke niet op competitiepeil stond, alhoewel er van beide kanten soms aardig spel te zien gegeven werd. De invallers van T. hebben hun best gedaan, om mede te komen, wat hun ook gelukte. Ik wil van de spelers geen namen noe men, daar a.len zich geheel gegeven heb ben. Jammer, dat H.R.C. met 10 spelers kwam, daar dit aan hun spel wel aibreuk gedaan heeft. Ce „T."-keeper, a'hoewel in geen jaren onder de lat gestaan hebbende, viel in zijn spel niet af. De keeper van „R." was een betere plaats waardig, daar die ,,R." voor een grootere nederlaag behoed heeft. Zakenniéuws. De beurtschippers D Wit en Klein doen per 1 Mei a.s. hun beurtveer over aan de heer J. C. Bays, van Wieringen, die met de heer A.Wuis zal varen onder de fa. Wuis en Bays. Tragisch. Gistermiddag is onze plaatsgenoot, de heer Corn. Bakker Cz., toen hij op zijn land bij de kippen bezig was, plotseling! vermoedelijk ten gevolge van een hart verlamming overleden. De ongelukkige werd per brancard naar zijn woning ver voerd., Padvinders cp Tecel's paden. Maandag brachten zestig Heldersche padvinders "en een dozijn kameraden uit Enkhuizen onder leiding van de hoplieden jb. Dijkstra en V.ielsira een bezoek aan T exel. Geruime tijd werd verwijld te den den Burg en in de Dennen. Het gold de \ie.ing van de St. |or!s-dag. OUDÈSCHILD. Visscherii. Gedurende de laatste week is in de haven aangevoerd ruim 20500 Kg. garna len. De prijzen waren goed. Een Helder sche kommenvisscher had het geluk in één kom drie groote zalmen te vangen. Een ze dzaam buitenkansje. Examens. Bij de Zaterdag te A'dam gehouden De Texelsche Courant heeft een op laag van 1680 ex., en wordt gelezen in ALLE KRINGEN en telt haar abon nees en TIENTALLEN medelezers vnl. op Texel, welke gemeente plm. 1870 gezinnen omvat. Geloof maar gerust, dat vrijwel geen Texelaar z'n „Tesselaar" ongelezen laat. Dat is immers meest in zijn belang.— examens voor de binnenvaart behaalde onze plaatsgenoot K. Dogger Mz. het di ploma B. 4. Zcmerbetonning. Het Rijksbetonningsvaartuig, dat te Enkhuizen is gestationneerd, heeft de geheele zomerbetonning van het Zwin (bij vVieringen) en de Vlieter (vaarwater naar Texelstroom en Doove Balg) uitgelegd. DE KOOG. Paaschdrukte. Ondanks het weinig aanlokkelijke weer heeft onze plaats zich gedurende de feestdagen in een tamelijk druk bezoek mogen verheugen. Reeds Vrijdag arri veerde met een extra autobus een gezel schap van veertig dames en heeren, mee- lendeels Hagenaars, die hun intrek na men in 't Mierennest. Onder leiding van de heer Luberti werd een autotocht ge maakt over 't eiland, waarbij de bekende plekjes als Zandkuil en Fonteinsnol be zocht werden. Wandeltochten werden on dernomen naar den Hoorn en de Slufter. Maandagavond vertrok een gedeelte van het gezelschap. De overigen zullen nog een week blijven. Alle deelnemers aan deze Paaschexcursie roemden de schoon heid van het eiland ten zeerste, 't Lieflijk tafereel van de schapen met hun pasge boren lammeren bleek op de vreemdelin gen een diepe indruk te maken. Neg eens,strandvuil. Tengevolge van de harde wind der laatste dagen is aan het strand weer veel vuil aangespoeld. Behalve de meer voor komende artikelen als groetenafval, fles- schen en bussen lagen er tusschen paal 15 en 16 een aantal exemplaren van een circulaire, waarin 't bestuur van de instel ling „Liefdadigheid naar Vermogen" te Den Helder, die zich ten doel stelt, voorko ming, leniging en bestrijding der armoede en piaatsgenooten opwekt toe te treden als lid, donateur of begunstiger dier instel ling. De circulaire .gedrukt bij C. de Boer, Heider, is o.a. onderteekend door de hee ren C. D. Zurmühlen, voorzitter en J. Brouwer, secretaris. Dat dergelijke pa pieren onder het aangespoelde vuil aan getroffen worden, wijst er toch wel op, dat een en ander uit den Helder afkom stig is. 1 e Dirkshorn is de molen in de Hornmeer voor afbraak verkocht, gevolg van het besluit tot electrische bemaling van de polder. Een MOLEN, die NIET ver dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. Uit de Lier is vertrokken de heer W. Valstar aldaar, die met een antieke hooge fiets, dateerend uit 1895, een reis van 2J.000 K.M. door Europa wil doen. Het aantal nieuwe landelijke rijver- eenigingen neemt nog steeds toe. Zoo is nu weer een vereeniging voor Lonneker en omgeiing opgericht. Het was bekend, dat enkele paardenliefhebbers uitstekende springpaarden hadden, doch nog niet ge organiseerd waren. Er ligt overigens in deze provincie nog veel terrein voor de landelijke ruitersport op bewerking te wachten. Ook op de Zuid-Hollandsche eilanden komt meer levenwe vernemen dat op het eiland VoornePutten nog deze maand een propaganda-avond zal wor den georganiseerd om tot het oprichten van een rijclub te komen. Het gaat er inderdaad hoe langer hoe rooskleuriger voor „Het jaar der lande- djke ruitersport", 1931, uitzien. Er schijnen plannen te bestaan om in het einde der maand September een groot nationaal springconcours in Dord recht te geven voor landelijke rijvereeni- gingen. Een zeer groot bedrag aan geld prijzen zou worden uitgeloofd. De eerste dag dier maand zullen er te Rotterdam landelijke wedstrijden gehou den worden. Op het programma staat'n springconcours open voor alle klassen en een patrouille-springen. Enkele spelen zor gen voor de noodige afwisseling die mid dag. De raad der gemeente Ubach-over- Worms heeft de burgemeester gemachtigd om bij inwoners, die weigerachtig blijven, om gronden, benoodigd voor de verbete ring van wegen af te staan, in het aller uiterste geval, als strafmaatregel het electrisch licht te doen afsnijden. Hoe kan Utrecht blijven groeien, En de Jaarbeurs blijve.i bloeien, Als een ieder metterdaad Er straks naar de kelder gaat? (Naar aanleiding van de ingebruikne ming van Utrecht's raadskelder.) BUITENLAND. Een uit zes menschen bestaand ge zin bewoonde op de derde verdieping te Parijs eenige vertrekken. Toen de man de brandende petroleumlamp wilde bijvullen morste hij en veroorzaakte brand. In zijn angst rende hij met zijn vrouw en een paar kinderen het huis uit. De grootmoe der en twee der dochtertjes zijn echter in de vlammen omgekomen. In de provincie Giriïi is in de stad. Haifum brand uitgebroken in een zieken huis. Toen de brandweer arriveerde, stond het geheele gebouw in vlammen. Het branuüe totaal ar. Zes zieken en een arts zijn in de vlammen omgekomen -Een vliegtuig kwam tusschen Albany en New-Vork in aanraking met een elec trische draad, waarop een spanning stond van 132.0UU volts. Het toestel geraakte in, brand. De piloot en drie passagiers ver brandden. In een brouwerij in de nabijheid van Antwerpen is een zolder ingestort, tenge volge waarvan twee arbeiders werden ge dood en een zwaar gewond. Van ruim 7000 candidaten die zich aangemeld hadden voor het beroep van poluieagent te Liverpool, hebben slechts dö aan ue gestelde gezondheids- en alge- meene ontwikkelingsproeven voldaan. De van hout opgetrokken kerk van Costesci is bij de uoede-Vrijdag-plech- tigheden geheei in vlammen opgegaan. Niet minder dan 10U mannen, vrouwen en kinderen zijn ten offer gevallen. De brand is ontstaan, doordat brandende kaarsen met de kteeren in aanraking zijn gekomen. Het gebouw, meer dan een eeuw oud, was in enkeie oogenblikken in vlammen gehuld. De naar binnen opengaande smalle deur viel dicht en kon niet meer geopend worden. In de kerk speelden zich vreese- lijke paniekscènes af. De priesters tracht ten de menigte tot zichzelf te brengen, totdat zij zeir, door rook verstikt, en aoor vlammen omringd, ter aarde stortten. Slechts drie personen konden zich in veiligheid brengen, ntaar stierven aan de bekomen wonden. Daar de kerk buiten het dorp ligt, wejs van de catastrophe niets gemerkt. boen de brandweer kwam, was de kerk nog slechts een rookende puinhoop, waar- onuer honderd menschen oedolven lagen. UIT DE NATUUR. Met Paschen buiten. De bonte kraaien zijn in volle aftocht. Hoog komen ze over, rustig roeien ze voort op haar breede, gevingerde wieken, allemaal de Noord in. Het wordt haar hier te „broeierig", zegt „Oome Jan", de koddebeier uit de duinen. En zoo is het. De voortplantingsdrift doet zich gelden, voorjaar drijft haar naar Noordelijk ge legen broedplaatsen. Met de dag wordt het aantal bonte kraaien, hetwelk hier de winter doorbracht, kleiner. Dat gaat allemaal zoo ongemerkt, dat het pas tot je doordringt, als een van ons troepje op een wandeling in het laatst van April de vraag stelt, wanneer je de laatste bontjes zag. En dan blijkt in de regel, dat je tot de conclusie moet komen dat bet ai heel wat weken geleden moet zijn. Eik voorjaar trachten we op te letten, want het ontgaan van die wegtrek dei- bonte kraaien, geeft je het gevoel, dat je iets van de symptomen, waardoor de jonge Lente zich manifesteert, hebt ge mist. En daar kun je eigenlijk niets van missen. Het verminderen der troepen bonte kraaien kunnen we het best nagaan, als we op gezette tijden gadeslaan, wanneer ze haar slaapplaatsen betrekken. Een half uur vóór zonsondergang ko men de eerste aanzetten en strijken in de toppen der boomen, keeren zich met de borst naar het dalende licht en roepen eikaar toe. Je zoudt het haar niet aan zien, dat ze een barre winter achter da rug hebben, want ze zien er krachtig, ge zond, glanzend en gaaf uit. Blijkbaar heb ben ze in het minst niet geleden. Ze staan als alles-eters te boek, evenals de meeu wen. Een prachtig dier is zoo'n stemmig ge kleurde kraai. Wat een verrassend effect heeft de natuur weten te bereiken met het metaal-zwart en het fijne grijs; het eb benhout en hei fee re grijs van eschdoorn- lineer. En ze mogen de geheele dag rondscharrelen in allerlei onzegbaar vies goedje van mesthoop en vuilnisbelt, al Daggeren ze door modder en drek, al ste ken ze de koppen ook diep in de ingef wanden van een of ander kadaver, haar krachtige snavel blijft als van zacht-glan- zend ebbenhout, haar pooten zijn immer zindelijk, de grijze mantel en onderzijde blijven smetteloos en als we ze nu zien zitten in de toppen der reeds kleurende boomkruinen, levert zoo'n stel sober grijs zwart gekleurde vogels een fijn gezicht. Daar begint er een te roepen. Hooge eigenaardige baltsgeluiden laat zij hoo- ren, buigt daarbij de kop telkens diep voorover, de nekveeren worden opgezet Een verliefde kraai, die heeft de Lente in de keel, zeggen we dan. Ze maken 'n afspraakje, wanneer zij zullen starten. Morgen, overmorgen wellicht? Als het land nog in de schemering ligt van de ko mende dag? We mogen ze graag, maar het wordt nu toch tijd, dat ze ophoepelen, onze wintergasten. o— Wilt ge er meer van weten Vraag dan het boek van Jan P. Strijbos, „Waar de Stilte spreekt" ter lezing, of, nog be ter, kóóp het. Het is zijn prijs dubbel en dwars waard: voor nog geen drie gulden vele uren van het reinste genot. VOOR DE VROUW. mui Nieuwe mantelcostuums. Eenvoudig en jeugdig zijn de mantel pakjes van liet nieuwe seizoen. Men draagt veelal hetzelfde modelletje, zoo wel 's morgens als men gaat wandelen of boodschappen doen, of 's middags, wan neer men op visite gaat. Alleen de stof is verschillend. Deze nieuwe mantelcostuums zijn niet buitengewoon chic maar ze zijn gemakke lijk en practisch, juist wat de moderne vrouw wenscht. En bovendien bieden ze de gelegenheid om steeds de onderdee- len te verwisselen: het kraagje aan de hals en de manchetten, de blouse, cein tuur, sjaal, das, enz. Daardoor maken ze telkens een andere indruk wat voor de genen, die zich uit een kleilie beurs moe ten kleeden, altijd een groot voordeel is. Het mantelcostuum voor alle dag neemt men heel dikwijls van tweed. Verder zijn er tal van nieuwe stofjes, die min of meer aan fijn breiwerk doen denken. Die geven weer iets sportiefs aan het costuum, terwijl men ze ook voor de reis gebruikt. Deze eenvoudige mantelpakken worden heet veel in effen of gemengde beige tin,-, ten genomen of in een der nuancen van de kleur bruin. Men voorspelt trouwens dat deze laatste evenals marineblauw bij voorkeur gedragen zullen worden, in een groote variatie van tinten en nuancen waarmee men heel gemakkelijk de blou ses en andere onderdeden harmonieeren kan.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2