Texel selle Courant van Zaterdag 3 Mei 1930, TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Ingezonden. Gemengd Nieuws ADVERTENT1EN o PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN DE LENTE IS WEER GEKOMEN. De lente is weer gekomen. Met bloeme en blad en kruid, De botjes van de boomen Ze steken 't kopken uit. De winter kijkt nog omme, De lente lacht hem uit, De zonne hoog geklomme Wekt bloeme, en blad en kruid. ALFRED WEUSTENRAAD. Blo embollen-weelde. Blijkens de advertentie in ons vorig nummer werden belangstellenden en vak- genooten door Gebr. Kalis uitgenoodigd om hun bloembollenvelden nabij den Burg, thans in volle bloei, in oogenschouw te willen nemen. Gaarne hebben ook wij van deze gelegenheid gébruik gemaakt om eens nader met de resultaten, door gebr. Kalis in het bloembollenbedrijf be reikt, kennis te maken. De lezer weet wel, dat genoemde heeren, thans al tamelijk bejaard, tot de eersten behoorden, die zich op Texel op de bloembollenteelt hebben toegelegd. Ook mogen we bekend veronderstellen, dat beiden zich nog met onverflauwde lust en ijver aan de teelt wijden en het hierin tot een respectabele hoogte hebben gebracht. We hebben een wandeling langs de bedden gemaakt, waar meer dan dertig soorten narcissen, zaailingen en leverbare, geplant zijn en bovendien nog verschei den soorten lelie's, scylla's, hyacinthen en bovenal tulpen. Wanneer we eens balans zouden opmaken, een glo bale waardeschatting, zouden we zeker toekomen aan een bedrag van vele dui zenden guldens. Er waren narcissen van 75 ct. per regel, maar ook, waarvoor f 32o iper regel (5 a 6 bollen) moet worden be- taald. Dat loopt dus nogal uiteen. ^Wan neer we u vertellen, dat onlangs een en kele bol van „Adventure" voor f 500 gekocht werd, klinkt dat wel zeer ongjj" loof lijk, maar waar is 'het. Er wordt danook een rijke ervaring en een kloek verstand vereischt om het in het bloem- bollenbedrijt ver te brengen,. Liefdevoor het vak speelt echter een groote rol en doet allerlei moeilijkheden overwinnen. Van de narcissen, die biezonder onze aandacht trokken, noemen we Orange Beauty, Holl. Glorie (dubbel), Perfection (dubbel)van de poeticus-soorten noemen we Actaea en The Star; van de ïncompa- rables: Invincible, Spark, Croessus en Helios; van de trompetnarcissen: Gol den ray, Lloyd George en Potter; van de poetaz-soorten: King Craft. De tulpen waren het bezichtigen over waard; heel mooi waren Black Angel, Sil ver More, Golden Harvest en Albino. We doen slechts een greep en weten heel goed zeer onvolledig te zijn. Hoofd zaak is even de aandacht op deze kern collectie bolgewassen te vestigen, welke voor een ieder ook vandaag nog te bezichtigen en door een ieder daar van houden we ons overtuigd oprecht te bewonderen zijn. Aan gebr. Kalis een eere-saluut. Woensdag en Donderdag werd door de N.V. v.h. Rijnveld en Zonen te Hillegom. in de „Oranjeboom" alhier een pracht- collectie narcissen geëxposeerd. Er was veel belangstelling van de zijde van kwee kers, handelaars en andere belangstellen den. Er werden flinke partijen gekocht. De bloemen werden algemeen bewonderd. Jubileum Koster jb. Witte Cz. Het zilveren jubileum van de heer JD. Witte Cz. en echtgenoote, wegens hun ^5-iarige ambtsvervulling als koster en kosteres der St. Joannes de Dooper kerk alhier, werd Donderdag feestelijk m in tieme kring herdacht. Morgen zou het echtpaar door de geestelijkheid, parochi anen en kerkbestuur gehuldigd worden. Het droge voorjaar. Het voorjaar 1930 gelijkt wat droogte betreft veel op 1929. In de eerste 4 maan, den viel te Amsterdam in 1930 en 1929 achtereenvolgens 117 en 77 m.m. *egen 195 normaal; dus 60 en 40 pet. van het geen ons toekwam. (Filiaal K.N.M.L.) Schoolnleuws. Voordracht voor hoofd der o.l. school te de Cocksdorp: 1 J. P. Rond, Amsterdam. 2. M. H. Kuperus, Tjerkwerd. Voor tijdelijk onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de u.l.o. schoot: °1Mevr. W.Jouwersma-Koetzier, den Voor onderwijzer aan de u.l.o. school: 1. M.J.Oele, de Cocksdorp. 2 HMA.H. Knipper, Vlissmgen. 3'. C.J.Wi'ideboer Schut, Hilligersberg. Voor onderwijzeres te Midden-h'.erland 1. H. M. Smaal, Amersfoort. 2 H. J. Memelink, Harskamp. 3! W. A. Witte, den Burg. Het proces Witte Kruis—C.B. Namens de afd. Texel van het Witte Kruis verzoekt men ons plaatsing van het volgende „Deze week is door het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep uitspraak gedaan in het bekende proces met C.B.Pz., over de eigendom van Witte Kruisweg en Witte Kruisgebouw. Zooals men weet is het „Witte Kruis" indertijd te Alkmaar in het gelijk gesteld, ook de uitspraak van het Gerechtshof is geheel ten voordeele van het „Witte Kruis" en heeft het „Witte Kruis" alzoo het proces met vlag en wimpel gewonnen. B. is op alle pun ten in het ongelijk gesteld en tot de ge rechtskosten veroordeeld. Voor liet „Witte Kruis" is zoowel voor de Rechtbank als voor het Gerechtshof gepleit door Mr. P. Langeveld te Alkmaar." Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag 4 Mei ontvangt Texel I de H. T. C. op bezoek (Heldersche Toer- Comb.) Voor deze wedstrijd is een beker beschikbaar gesteld, te zien in de etalage bij Gebr. DroS, waar ook de prijzen voor schoohvedstrijden, welke vanmiddag 2 uur aanvangen, zijn tentoongesteld. De wisselprijs, welke daarvoor door de S.V Texel beschikbaar is gesteld, ziet er schit terend uit en is het bezichtigen waard. De jongens zijn vol vuur voor de komende strijd, voor welke het aan geen belang stelling zal ontbreken, daar allen de jon gens wel aan het werk willen zien. Met het oog op de kosten heeft het bestuur besloten, voor de schoolwedstrijden de donateurskaarten ongeldig te verklaren. Er is een heel lage entree-prijs vastgesteld. (Zie adv.) En nu, jongens, jelui best gedaan. Zie de plaquette binnen te halen. Voor 2e prijs heeft de N.H.V.B. een mooie zilveren me daille beschikbaar gesteld. Vanmiddag om 2 uur speelt den Burg tegen Oudeschild; om 3,15 uur den Hoorn tegen R.K. school den Burg. Entree 10 ct.donateurskaarten niet geldig. (De spelers van het kampi oenelftal ontvangen alle een speldje). Radio-Centrale Den Burg. Nu de heer F. Mittelhauser ook de van rijkswege te verstrekken goedkeuring heeft bekomen, kan spoedig "met de stichting eener radio-centrale alhier een aanvang worden gemaakt. Met de eigen lijke centrale is de ondernemer reeds goed gevorderd. Binnenkort kan met het plaat sen van palen, het aanbrengen van het net en het aansluiten der eerste abonnees begonnen worden. Examens. Gisteren slaagden te den Haag voor 3e stuurman Groote Stoomvaart de heeren Jb. Carst en H. J. Bolt, leerlingen Z.V.S. alhier. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 174 koeien, 104 kalve ren, 46 varkens, 10 schapen, 7 lammeren, 1 paard. Te hooge zee? Woensdagmorgen tegen zes uur kwam er een klein type sleepboot, koersende N.O., die in de wind opstoomende, nogal met water gooide. Door de vloed en de Oostenwind stonden er hooge golven, zoodat de sleepboot geweldig veel buis water maakte. Ongeveer dwars van Oude schild werd plotseling de steven gewend en ging de sleepboot voor de wind, met een vlag halverwege de hoogte van de mast geheschen. Op de „Dageraad", welke uit de haven vertrok, werd de sleepboot in de. kijker gehouden, doch hoewel deze wel eens eenigszins van koers veranderde, bereikte ze toch nog, met een flinke vaart, den Helder. Zuiderzeevisschers naar den Helder? Woensdag 7 Mei spreekt de heer B. J. van Gelder, hoofdredacteur van de Vis- scherij Courant in Musis Sacrum te den Helder over „De Zuiderzee-steunwet, be schouwd in verband met het algemeen belang". Spreker is uitgenoodigd door het Dep. Den Helder en Omstreken van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, welk departement het daarheen wil trach ten te leiden, dat de vestiging van goed uitgeruste (voormalige) Zuiderzeevis schers, met steun der Regeering, te den Helder mogelijk wordt gemaakt. OOSTEREND. Een jubileum. Vandaag is het juist tien jaar geleden, dat de heer A. v. d. Brink in dienst kwam. bij de heer C. Timmer in „de Amandel boom". Met genoegen wordt steeds sa mengewerkt. Blijve dat nog lange tijd het geval. (Ingezonden.) OOST. Een zeldzaam ei. De pluimveehouder C. E. alhier, vond in zijn kippenhok een ei, zeldzaam groot en zwaar. Terwijl een normaal ei plm. 58 gram weegt, was dit niet minder dan 150 gram zwaar. In dit zeldzaam groote ei bevond zich nog een normaal eitje met harde dop met een gewicht van plm. 48 gram. Het groote ei had on geveer de grootte van een ei van een tamme witte gans, terwijl het andere ei ongeveer zoo groot was als een flink dui venei. De beide eieren bevatten eiwit en een dooier DEN HOORN. Serenade. Dinsdagavond bracht het fanfare „D. E. K." een serenade aan het echtpaar M. Bruijn en E. Bruijn-Kiljan, dat zijn 55- jarig huwelijksfeest vierde.. Tevens deed liet corps een rondgang met muziek door het dorp, zoodat er eenige tijd veel pu bliek op de been was. DE COCKSDORP. Afnemende duinen. De duinen achter het poldertje „Vol harding" nemen de laatste tijd meer en meer af. De zee neemt gaandeweg terug, wat ze eerst gegeven had. In een der vol gende nummers van ons Zondagsblad ne men we van mej. G. de Graaf M.Wdr., „Bouwlust" alhier een keurige foto op, welke die duinafslag duidelijk te zien geeft. Bij een brand, welke de boerderij van A. van R. te Venraij in de asch legde, zijn zeven koeien en 23 varkens in de vlammen omgekomen. Het comité Lisse Vooruit deelt mee, dat het een inspectietocht langs de ge- heele bollenstreek heeft gemaakt. Wat in geen jaren gebeurd is, is thans geschied; de vroege tulpen zijn door het warme weer plotseling reeds uitgekomen. De kleurschakeeringen zijn prachtig. Hr. Ms. „Hadda", een kleine ka nonneerboot, dienende voor instructie schip, is in de Buitenhaven te den Hel der tegen een ducdalt lek gestooten. De boot wist nog op eigen kracht in de dichtstbijliggende sluis te komen, doch geraakte door het volloopen van de voor- piek meer en meer aan de grond. Het zal thans, na leeggepompt te zijn, naar het kleine dok op 's Rijkswerf worden ge sleept. Op de veiling te Alkmaar is het voorgekomen, dat 600 bakken met elk 16 pond spinazie de minimumprijs van 10 cent per bak niet konden opbrengen en daarom voor vernietiging waren bestemd. De directeur der reiniging, die de heele partij zou moeten afhalen, maakte daar tegen bezwaar en op diens initiatief werd de heele partij ten geschenke gegeven aan de beide ziekenhuizen en het Pius- gesticht (inrichting tot verpleging van oude R.K. behoeftigen) te Alkmaar. Te Heemskerk ligt een spinazieveld waarop de eigenaar een bord geplaatst had met het opschrift: Vrij spinazie halen. Tot dusver heeft zich geen enkele lief hebber de moeite getroost, een maaltje te snijden. In het Zuidwestelijk kleigebied van ons land zijn veel bieten uitgezaaid, ter wijl nog steeds contracten worden afge sloten. In het Land van Altena komen de bieten reeds boven de grond. Bij de ontvanger der directe belas tingen te Amsterdam is onder letter W. een bedrag van f 15000 aan gewetensgeld ingekomen. Door een onbekend gebleven van daar is het Kruisbeeld onder de linde aan de Holterweg te Amstenrade ver nield. Ingediend is een onteigenihgsont- werp ten behoeve van uitbreiding van de los- en laadgelegenheid met bijkomende werken op het stationsemplacement te Medemblik. Het te Medemblik te verwachten ver voer van land- en tuinbouwproducten uit de Wieringermeerpolder maakt het n.l. noodig, een nieuwe laadplaats met spoor weghaven te maken ten noorden van de spoorweg te Medemblik, alsmede het em placement aldaar te wijzigen. Dat zijn nog eens veeprijzen! Dezer dagen had bij de heer KL de Gavere te Cubaard (Friesl.) de openbare verkooping van diens veestapel plaats. Er was enorme belangstelling, meldt de „Leeuwarder Courant." In het geheel werden 137 hoornbeesten verkocht, die te zamen ruim f50.000 hebben opgebracht. De duurste koe werd verkocht voor f 1550, de duurste hokkeling voor f700, het duurste kalf voor f540. Eenige Fran- sche veefokkers waren het eens geworden en lieten nu het vee dat ze wilden hebben, een 30 stuks, door één commissionnair, koopen. Was dit niet gebeurd, en hadden de Franschen tegen elkander opgeboden, dan waren er nog veel hooger prijzen be steed, zoo schrijft men ons. Maar ,dat men in Friesland nog wel wat durft bieden, bleek, toen iemand uit Scharnegoutum twee koekalfjes van negen weken oud kocht voor meer dan f900. „Zonder strijd geen overwinning." Mijnheer de Redacteur. „Zonder strijd geen overwinning", is de lijfspreuk van een gezaghebbend man on der ons. Mag ik aan de morgen van de groote dag even herinneren aan .een ge zaghebbend woord „Wie zichzelf over wint, is sterker dan die een stad in neemt." Overwint 'het kwade door het goede." Dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, J. G. KOOIMAN. HERV. GEMEENTE. Zondag 4 Mei. Burg, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Coll. Gen. Kas. Cocksdorp, 's av. 7 uur Ds. Plug. Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Oskamp. Maandcollecte. Ocsterend, n.m. 3 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Plug. Koog, vin. 10 uur Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 Preeklezen nm. half 3 Preeklezen DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, 's av. half 8 Ds. Vis. - 1 «a Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 23 April 180489 stuks 70/80 K.G. f 5,90 h f 7.00 65/66 5,00 5,70 63,64 n 4,90 5,50 60,62 4,70 5,10 58,59 4,60 4,90 56 57 4,50 4,70 53 55 4,30 4,70 50,52 3,80 4.20 234158 eendeieren 4.00 5,00 oude kippen p. st f 1,40 k f 2,20 oude hanen 1.70 a 0. Jonge hanen 1,10 a 2,50 Oude kippen per KG 1,80 a 1,90 Jonge hanen per KG 1,10 a 1,40 Schagen, 1 Mei. 60 vette koeien 250 a 435 365 Gelde koeien mag. 180 a 370 45 Vette varkens 0,66 a 0,70 182 Biggen 23,— a 33, Boter 1,40 a 1,55 a 0. - Eierveiling Schagen Kipeierenaanvoer 157509. Bruin ongewogen f 4,90 a f 5,20 per 100 Wit 4,30 f 4.60 Eendeieren 4,33 a 4,40 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 26 April tot en met 2 Mei 1930 GEBOREN: Jacobus Pieter, zv Jacob Knol en Hendrika Roos; Fredericus Johannes, zv Johannes Cornelis van der Star en Cornelia Aagje Halsema; Pieter Cornelis, zv Aris Jan Eelman en Catharina Cornelia Anna Koorn; Luit, zv Cornelis Burgman en Maartje de Bloois. ONDERTROUWD: Johannis de Keizer en Pouwlina de WaardCornelis Hen drik de Waal en Maria Maat; Cor nelis de Wijn en Jannetje van Sikke leras. GETROUWD: Pieter Visser en Gezina Boon; Cornelis Aris Eelman en Mar- retje Vlaming. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raad huize) 1 broekriem, 1 vulpotlood, 1 handschoen, 1 taschje, 1 mes, 1 paar pantoffels en 2 rijwielplaatjes. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek kon een Ingez. Stuk met worden opgenomen. RED. ONDERTROUWD: HENK RAN en TREES EELMAN Ben, BuUl g'( KO j 3 Mei 1930 Harkebuurt, n,b Oosterend Huwelijksvoltrekking 15 Mei a. s. ONDERTROUWD: CORNl LIS HENDRIK DE WAAL en MARIA MAAT. Den Burg-Texel, 1 Mei 193C. Huwelijksvoltrekking 15 Mei a. s. ReceptieZondag 4 Mei van 3—5 uur Koogerstraat 195.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5