18. Motie inzake benoeming S.C.Eelman 'ot regent van het Algemeen Wees huis. 20. Financieele regelingen dienst 1929. Zaterdagavond. LAMMERENMARKTEN. „Ik raad U aan om cr een gewoonte van te maken een dagelijksch middel ter opwekking en verfrissching te ge- bruiken, hetwelk Uw stemming verbetert, Uw gezondheid bevordert en door den heerlijken smaak Uw behoefte naar een versnapering ten volle bevredigt. Dat middel is betaalde. Hij had een goede boekhouding en kon aantoonen geen inkomsten te hebben gehad. Dhr Dros: Maar je moet toch leven en bovendien nog je premies betalen voor ziek tewet, ongevallen, enz. Dhr Lap: Ik ga met de heeren Epe en Keijser niet accoord. Het belastbaar inko men wordt kleiner en omdat we toch aan de f 108000 moeten toekomen, zal het percen tage grooter moeten zijn. Het is dus de plicht van de raad zuinig met de gemeente gelden om te springen. Wetli. Keijser: Ik heb een andere opvat ting van zuinigheid dan U. Ik ben ook een zuinig man, maar op een andere wijze, Wie heeft, moet betalen. Ik heb gelukkig nog wat en zal met genoegen betalen voor wie niet of minder heeft. Dhr Lap: Wanneer het belastbaar inkomen geringer wordt, moeten we de bakens ver zetten. Weth. Keijser: We worden vanzelf zuinig. Voorz.: Het is nu maar de vraag: Is dit zuinig zijn of niet Is de voorgestelde aan koop een daad van goede politiek of niet Dhr Kikkert: Ik ben het met niemand eens dan met dhr de Graaf: Wie A zegt, moet ook B zeggen. In principe hebben we in deze aankoop reeds eerder toegestemd. Nu moet het maar gebeuren ook. Het voorstel wordt hierop aangenomen z. h. st. Voorz.: Voor mij ligt een afschrift van het adres aan Ged. Staten van dhr J.S.Dijt e.a. Inzake de benoeming van dhr S.C.Eel man tot regent van het Alg. Weeshuis, en de beschikking daarop van de Kroon. Ge zien de ingewonnen ambtsberichten werden voor de gevraagde vernietiging van het raads besluit geen termen aanwezig geoordeeld Verder een schrijven van dhr S.C.Eelman d.d. 22 Maart, van deze inhoud: „In de Texelsche Courant van 12 Maart verklaarde ik mij gaarne bereid mijn benoe ming ter beschikking te stellen van dhr C Keijser Hz. Het ingezonden stuk van dhr C Keijser Hz., daarop reageerend, mij in dt pers geen antwoord waard, sluit de moge lijkheid af tniin voornemen te volbrengen en bericht ik u", de benoeming tc zullen aan vaarden". Tenslotte de motie van de heer cap, ovei welke in de vorige vergadering de stemmen staakten. B. en W., vervolgde de voorz., geven dhr Lap in overweging de motie ver der builen behandeling te laten. Dit is een positieve vraag aan dhr Lap. Dhr Lap: Ik zie geen aanleiding. Laat de raad zich uitspreken. Er is m.i. een fout ge. maakt. Als ik een fout maak, wil ik die graag herstellen.Laat de raad nu maar be slissen. Voorz.: U wenscht uw motie dus niet in te trekken? Dhr Boon: Volgens de Koningin is er toen geen fout gemaakt? Ik vraag u nu, in het belang van de voorz. en van de raad, trekt u dc motie in? Neen? Dan stel IK de raad voor de motie niet in behandeling te nemen. Dhr Pisart: Volgens art. 50 van de Ge mcentewet moet de motie behandeld wor den. Wat de Koningin besliste gaat ons niks aan (hilariteit.) Dhr Boon: lk zal u toonen, dat er geen stommiteit is begaan. Dhr Pisart releveert de veelbesproken stem ming en vervolgt: Allemaal zijn we zoo stom geweest, de ongeldige stemmen mee te tel len. Hadden we dat niet gedaan, dan was dhr C.Keijser Hz. gekozen en de 2e stemming met noodig geweest. Dhr Boon en Weth. Keijser: Er is geen fout gemaakt. Dhr Lap: Geen fout? Dhr Boon: De fout heb jij begaan. De eerste stemming, heeft dc voorz. al gezegd, was fictief. Ze had ten doel de conservatieve kliek te toonen, dat ook wij onze keus hebbei Dhr Pisart: We waren allemaal stom. Dhr Boon: Allemaal stom, je was een eend, een gans. Ik stel voor de motie nid te behandelen. Dhr de Graaf: Ik ben in de vorige raad wel wat scherp geweest. Er moet aan het aanhoudend kloppen op hetzelfde aambeeld een einde komen. De autoriteit heeft het be sluit formeel als goed erkend. De ingezon den stukken in de krant, vooral die van C.Keijser en J.Kooiman, kan ik niet goed keuren. We moesten er maar afstappen. Te herstellen is er niets. Het blijft een geblaf en dit is niet in het belang van de zaak. Voorz.: We houden ons aan art. 50. Weth. Keijser: Mooier en royaler zou het zijn, als dhr Lap zijn motie introk. Dhr Kikkert: Ik leg me neer bij het be sluit van de Kroon, het hoogste ressort. Dhr Lap: Ik zie in het besluit van de Ko ningin geen rechtspraak. Er is een fout be gaan. Dit wascht het water van dc zee niet af. Het is me er niet om te doen Eclman er uit tc krijgen maar er moet recht geschieden. Dhr Leber: Het besluit van de raad is toch goedgekeurd door de Kroon. Weth. Vlaming: Het is tijd verspillen er verder over te praten. De voorz. mag aan dhr Lap vragen, zijn motie in te trekken, maar ook mag dhr Boon de raad vragen de motie niet te behandelen. De voorz. brengt de motie Lap in stem ming. Vóór stemmen de heeren Dros, Lap en Pisart, blanco de heeren de Graaf en Kikkert. (Bij dc rondvraag zegt dhr Leber geacht te willen worden niet tegen maar blanco te hebben gestemd.) Dc motie wordt dus verworpen. 19. Herziening belastingheffing. De wet van 15 Juli 1929 maakt herzie ning van het gemeentelijk belastingstelsel noodig. (Onlangs hebben we hieraan een af zonderlijk artikeltje gewijd.) Het gevolg daar van is, dat de uitkeering van het Rijk aan onze gemeente onvoldoende zal zijn. B en W stellen zich voor het tekort te dekken door verhooging der vermogensbelasting. Tevens stellen B en W een andere classifi catie ten behoeve van de personcele belasting voor. De classificatie heeft ten doel het op heffen der onbillijkheid, welke anders door verschil in huurwaarde en levensstandaard zouden kunnen ontstaan. De bevoegdheid van de raad, om die classificatie te wijzigen, houdt verband met het feit, dat de op brengst der pers. belasting, welke het Rijk blijft heffen, ingaande 1 Jan. a.s. geheel aan de gemeente wordt uitgekeerd. Thans be hoort den Burg tot de 8e, het overige deci der gemeente tot de 7e klas. B.enW. stellen thans voor den Burg in de 6e klas te rang schikken; deze wijziging, waardoor het onbe lastbaar deel der huurwaarde met f 25 stijgt, zal een vermindering der belasting tenge volge hebben in hoofdsom van rond f1350 en bij heffing van de tot nog toe geheven 50 opcenten dus f 2000. Behoudens een enkele uitzondering zou den B.enW., zoolang over de nieuwe finan- cieele regeling niet met meer zekerheid ge oordeeld kan worden, in dc bedragen der pers. belasting geen wijziging willen aan brengen. Dhr Lap vindt de vermogensbelasting een onzedelijke belasting, daar wie geen inko men heeft, toch belasting moet betalen. 1 Voorz.: De rentenier wordt dubbel getrof fen. Weth. Keijser: Wanneer een zakenman ziek wordt, kan hij daardoor zijn inkomsten mis sen. Krijgt een rentenier eens geen rente, dan houdt hij toch nog de hoofdsom over, waarvan hij afnemen kan. Op een vraag van dhr Lap, wie van dq nieuwe regeling het meest profiteeren, ant woordt de voorz., dat de opcenten op de gemeentefondsbelasting het uitgangspunt vor men. Deze fondsbelasting is een belasting naar het inkomen, dat berekend wordt als voor de tegenwoordige rijksinkomstenbelas- ving. De kinderaftrek wordt grooter. Als de gemeente SU opcentén heft, is er weinig verschil met de gem. ink. belasting bij een verm. cijfer van 1,6. Bevoordeeld worden de groote gezinnen, door de volle kinderaftrek n.l. Dhr Dros kan zich met de indeeling van den Burg in de 6e klas niet vereeuigen, daar het wonen in den Burg zooveel voor-, cieelen meebrengt, dat men daarvoor z.i. wei- wat meer belasting mag betalen. Dhr Kikkert: Er zijn ook nadeelen. Dhr Vonk: Alle renteniers tukken naar den Burg. Waarom zouden die mulder be hoeven te betalen? Weth. keijser: Thans betaalt den Burg r' 11000 personeeie belasting of 60 pet. van ..et totaal, over 700 woningen gerekend f 16 per perceel. De overige perceelen van Texel plm. 1200) betalen elk plm. f7.—. Komt den Burg in de 6e klas dan betaalt het 19000 of 50 pet. van het totaal of f 13 per perceel. De rest van Texel blijft f7.— pen perceel. Aan de gem.-secr., besluit weth. Keijser, komt de eer toe, al deze zaken in de perfectie te hebben uitgewerkt. Ik zelf heb getracht me er ook zoo goed mogelijk in te werken. Dhr Lap: We dringen aan op beter huizen. Die eischen hooger huur en zoo voeren wij de belasting op. Daarom voel ik meer voor hooger inkomstenbelasting. Dhr Dros blijft er bij, dat de voorgestelde classificatie niet deugt. Zijn voorstel tot wij ziging vindt echter geen ingang. (Allen te gen.) De voorstellen van B.enW. worden overi gens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Dhr Leber informeert nog, of de nieuwe regeling de gemeente voordeel zal brengen. Het antwoord is, dat dit vermoedelijk nihil zal zijn. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG. Vuilnisophaaldienst. De voorz. deelt mee, dat dit onderwerp de volle belangstelling heeft van B.enW.,die niet stil gezeten hebben, maar op lieden nog niet met een vastomlijnd voorstel kunnen komen. Zij hebben gesproken met de directeur der gem. reiniging te den Helder. De mogelijk- r.cid bestaat voor heel Texel een vuilnisop haaldienst inct behulp van auto's in het leven te roepen. B.enW. hebben daarvoor echter diverse gegevens noodig en vragen nu aan de rar.d een blanco crediet om een proef fe. nemen. Er kan b.v. een vrachtauto worden gehuurd voor dat doel. Slaagt de proef, dan kunnen ze met een vast plan komen. Dhr de Graaf acht de beste methode voor een bepaald dorp een reinigingsdienst defini tief in te richten. Dat helpt. Er zou een. aanbesteding gehouden kunnen worden. An dere dorpen kunnen, zoo noodig, volgen. Weth. Keijser: We kunnen beginnen met over heel Texel het ruwe vuil weg te halen, dat onze wegen ontsiert, tot schande van heel Texel. Bij den Burg ligt een waal van vijf a zes M. diep, welke met vuilnis mag worden gedempt. Later kan voor het ophalen van, beer een regeling worden getroffen. Spr. wijst op Anna-Paulownapolder, dat een over eenkomst aanging voor zijn reiniging met Den Helder. Ook daar bedient men zich van auto's. Het voorstel wordt z.h.st. aanvaard. Watervoorziening. Dhr S. Keijzer wijst op de pomp aan de Schildcrweg, welke van onvoldoende capaci teit schijnt. Weth. Keijser antwoordt, dat het plan bestaat een stukje verder drie putten te maken en deze dan onderling te verbinden. Thans moet men na plm. 2400 L. gepompt) te hebben weer een uur wachten. Er schijnt nogal behoefte aan water te bestaan. Postdienst. Dhr Leber zegt officieus vernomen te hebben van plannen tot invoering van een tweede bestelling in Eierland en vraagt van B.enW. alle medewerking. Meer licht l Ingezonden stukken in de krant spreken van slecht licht in dc Cocksdorp. Dhr de; Graaf vraagt aan de directeur der T.E.M. te verzoeken een onderzoek te willen instel len, want een deel van het dorp, zegt hij, krijgt werkelijk heel slecht licht. De klach ten, wel eens overdreven, zijn tocheenigs- zins gegrond. Vermoedelijk functionneert een van de drie draden in de kabel niet goed. Autobusdien si'ên Naar aanleiding van een opmerking van de heeren Leber en de Graaf, zegt de voorz., dat de buskwestie bij B.enW. op het pro gramma staat. Als er wenschcn dienaangaan de zijn, zal het college die gaarne vernemen* Straks is het contract om cn moeten B.enW. weten wat te doen. Dhr de Graaf meent, dat, als cr voor een schoolbus subsidie gegeven wordt, deze aan de eisch moet voldoen en vraagt of er nog niet een bus van de Cocksdorp op de boot van half drie kan worden ingelascht. De voorz. zal de zaak aan alle kanten be zien en noodigt het publiek uit eventueele wenschen in dezen aan B.enW. kenbaar te maken. Meer vergaderingen. Dhr Pisart vraagt een keertje meer te ver gaderen. Dan behoeft de agenda niet zoo overladen te zijn. De voorz. deelt mee, dat door biezondere omstandigheden deze vergadering zoo laat uitgeschreven is, en zooveel te verwerken kreeg. O.L. School te Oudeschild. Dhr Henkes vraagt inlichtingen omtrent de nieuwe school te Oudeschild. De voorz. zegt, dat B.enW. het nog steeds niet eens zijn over de plaats waar de school moet komen. Vandaar het uitblijven van de bouw. Fietspad Weslerslag Het fietspad door het Westerslag is nog steeds niet gereed. De teerlaag ontbreekt. Dhr. Kikkert vraagt, waarop men nu nog wacht. De fietsers vernielen hun banden op het scherpe keislag. Weth. Keijser geeft ten antwoord, dat het wachten was op de juiste tijd om spra- mex op het pad aan te brengen. Het weer is thans goed, zoodat zoo spoedig mogelijk de laatste hand aan het pad zal worden ge-1 legd. Hierna volgt omstreeks zeven uur sluiting. Een wereldprobleem. „Hooge boomen vangen veel wind". We zouden dit willen toepassen op de groo te koloniale mogendheden in onze dagen, en wel in de eerst plaats op Engeland, dat ge durig in angst en vrees leeft om de onlus ten, de ontevredenheid en weerspannigheid in zijn overzeesche gewesten: Britsch-Indië, Palestina e.i Egypte. In Britsch-Indië vooral is alle omzichtigheid en voorzichtigheid ge boden, wil men op een „goeie" dag niet voor groote verrassingen staan. De maat regelen ten aanzien van de drukpers cn de ontevreden inheemsche elementen in het Brit- sche leger zullen daaraan maar bitter weinig kunnen veranderen. Een gevaarlijke omstan digheid is, dat het leger van Engeland in Br.-Indië voor 167000 man uit inheemsche cn voor maar 60.000 man uit Engelsche sol daten bestaat. Reeds is de eerste stap op het pad der revolutie gezet. In Pesjawar is men aan het muiten geslagen. Zal tiet hier-, bij blijven De Hindoes kunnen het nog im mer heel slecht met de Mohammedanen vin den. Bovendien zijn de Hindoes onderling heel scherp verdeeld. De inlandsche halt- onafhankelijke vorstjes hebben het goed ert zijn Engeland gunstig gezind, daar zij bij een ommekeer ten gunste van de inheem sche bevolking, in het geheel geen garen zouden spinnen (Het kon met hun lui en gemakkelijk leventje dan wel voorgoed uit wezen). Zie dit zijn omstandigheden, wel ke de toestand voor Engeland minder ernstig maken, dan die zich laat aanzien, al mag geenszins worden ontkend, dat hier hoog spel wordt gespeeld. Geen wonder, dat alge meen het verloop der zaken in Br.-Indië melj groote belangstelling wordt gevolgd. We be- begrijpen, dat Engeland vooral de dag van morgen met bezorgdheid tegemoet ziet. Im mers, zoo schreef nog deze week een onzer groote bladen, gaat Engeland als zoodanig fout, dan kunnen de anderen ook wel inpak ken. Het gaat om geweldige belangen. Om, ontelbare blanke menschenlevens en over on telbare blanke milliarden En buitendien gaat het om het wel en wee van vele honderdtal len miljoenen medemenschen van andere kleur en andere godsdienst voor wie een niet deugdelijk voorbereide, plotselinge, geweld dadige scheiding waarschijnlijk ook al niet veel geluk zou brengen, tenminste voor de naaste toekomst. Dc emancipatie der gekleurde overheersch- te of op andere wijze bij de blanken achter gestelde rassen en volken is vrijwel het moeilijkste, gevaarlijkste en dringendste vraag stuk van deze tijd. Het is een vraagstuk, dat geen vooroordeelen, geen eenzijdigheid, geen vooringenomenheid, geen zelfoverschatting, geen materialisme en geen mammonisme van de zijde der blanken verdraagt. Het zou tot ondergang leiden. De Engelschen, om bij het Britsch-Indische vraagstuk te blijven, zijn machtig. Zij kunnen desnoods wel 100.000 Indiërs dooden, en zij kunnen desnoods wel 100.000 Indiërs gevangen zetten of inter neeren. Maar zij kunnen geen miljoenen, laat staan tientallen of honderdtallen miljoenen Indiërs dooden of gevangen zetten. De Indiërs zijn óók machtig. Met lijdelijk verzet, met bycot, door hun aantal en het aantal der met hen sympathiseerenden kunnen zij veel tot stand brengen en de Engelschen veel kwaad doen, om van gewapend verzet maar te zwijgen. Gaat het hard tegen hard, dan wordt het een verschrikkelijke toestand voor beide partijen, en ook voor de anderen. De conservatieve Britsch-Indische onderkoning en de Engelsche arbeidersregeering, die tot nu toe goed konden samenwerken, hebben zware taak en zware zorgen en wat het eind zal zijn, daarvan heeft niemand eenig begrip. Een ander geluid. Van meer geruststellende aard is dc rede, door de Japansche Min. van Buitenl. Zaken bij de opening van het Parlement uitgespro ken. „Allen, wie de bevordering van vrede en vriendschap onder de volken ter harte gaat", sprak hij, „moeten ingenomen zijn met het geen ter Londensche conferentie werd over eengekomen. Japan, Engeland en de V. S. hebben na herbaalde mislukkingen nu einde lijk al hun geschillen geregeld. Het verdrag van Londen maakt, zoolang het van kracht zal zijn, voor goed een eind aan alle wed ijver op het gebied van de bouw van oor logschepen. De waarde van het verdrag is niet gelegen in de stoffelijke voordeden, die het geeft, doch in de zedelijke invloed dia het zal uitoefenen op de internationale be trekkingen. H#t verdrag is zoodanig, dat Ja pan het zeker zal bekrachtigen." De kans zal wel groot zijn, dat het Ja pansche Parlement aan het gesloten verdrag zijn zegel hecht. In Amerika zal de Senaat wel eenzelfde besluit nemen, al geven ook de Hearst-bladen zich alle moeite om dat te voorkomen. Zij schilderen de overeenkomst Van Londen als „een onmannelijk bastaard verdrag", dat de Senaat ongetwijfeld verwer pen zal. De vrede tegemoet. Een dag of wat nadat de Japansche auto riteit zijn woorden van verzoening en ver broedering gesproken had, zijn door Italië vijf oorlogschepen met veel vertoon te water gelaten. Er waren verscheiden hooge perso nages aanwezig, onder wie de chef van de generale staf der fascistische militie, die in een krachtige toespraak zijn zwartgehemde mannen op het hart drukte, zich toch vooraL bereid te houden, steeds de orde van de marsch naar Rome te handhaven en met een parige schouders te marcheeren met de jeug dige kameraden, die, bezield met dezelfde geest, hun musket hebben omhelsd." Welk een bonte waereld! Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen alhier dit jaar worden gehouden op de Maandagen 19 en 26 Mei en 2 Juni, Dinsdag 10 Juni en op de Maandagen 16 en 23 Juni a.s. De toelating tot deze markten geschiedt biezondere gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling, of schrif telijk de noodige hokken zijn besproken. Daar toe zal gelegenheid bestaan a. ter gemeente-secretarie op alle werkda gen uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de marktdagen van 9 uur voormid dags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein; c. ten gemeentehuize des Zaterdagsavonds van 79 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid om op Zondag hokken te be spreken niet meer bestaat. Zij, die Iammerenhokken bespreken, wor den dringend uitgenoodigd daarbij het ver schuldigde markt geld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter secretarie of door den marktmeester ont vangen na Zaterdag 9 uur namiddags voor de markt van Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aan gevoerd, des voormiddags tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui tend te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet an ders bereikt mag worden dan door den in gang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het marktterrein zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaal-) de richting, het oprijden, drijven en stilhou den, welke worden gegeven door den markt meester of de politie in het belang van een» geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2