Texelsche Courant van Woensdag 7 Mei 1930, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws EDffiDEsnsnsnsDEEnsöffins EEN KORT WOORD. Een kort woord, snel en tel gesproken, heeft meer kracht Dan een lang swaer bericht dat slaep'righ uytgeseght werdt: Een kleine Hamer, snel gedreven, heeft meer macht Dan een swaer Yser dat maer op de bout gelght werdt. ffinsMËEnBOfflaffinsnBenffina WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal aanvangen op Don derdag 15 Mei a.s. te 2 uur in den voor middag, dus in den nacht van Woensdag op Donderdag. In verband hiermede zullen de toren klokken Donderdag 15 Mei a.s. des voor middags een uur worden vooruitgezet. Texel, 6 Mei 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Het zilveren jubileumJb. Witte Cz. Ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als koster der R.K. Kerk alhier, is de heer Jb. Witte Cz. Zondag door het Kerkbestuur gehuldigd. Bij monde van pastoor Van Ruijven werd hem namens Z.H. de Paus het gouden kruis met lintje „Pro Ecclesia et Ponti- fice", de hoogste pauselijke onderschei ding overhandigd, alsmede de daarbij be- hoorende oorkonde, door een der Kardina len onderteekend. Namens de parochianen, die eveneens wilden toonen zijn ijver en toewijding naar waarde te kunnen schat ten, werd de heer Witte een enveloppe met inhoud ter hand gesteld, opdat hij zichzelf daarvoor een stoffelijk aanden ken aan dit jubileum zou kunnen kiezen. Het was voor de heer en inej. Witte 'n onvergetelijke dag. Concert Texelsch Fanfare. Zaterdagavond gat Texelsch Fanfare zijn eerste „zomerconcert" in het Park. Het weer was gunstig hoewel tamelijk trisch. We hebben het in Mei wel beter gekend en vragen ons at, ot de naam» zomerconcert" wel door de beugel kon. Er was veel belangstelling. Over de pre statie van het corps behoeven we niet uit te wijden. De heer T. C. Lugtenburg is voor zijn directeurstaak ten volle bere kend, heeft het corps geheel in zijn macht en stellig overdrijven we niet, wanneer we als onze meening uitspreken, dat Texelsch Fanfare met een gerust hart het Nieuwe-Niedorper concours op He melvaartsdag tegemoet kan gaan. Het klankgehalte kon ons goed voldoen, de opvatting valt te loven, in de keuze van het vrije nummer is de directeur o.i. uit stekend geslaagd. Het resultaat van het a.s. concours kan moeilijk teleurstellen. Ér was veel publiek, er kon veel geno ten worden, er was en dat kon v^el beter echter ook veel duisternis, in het Park met als gevolg veel lawaai in de achterste gelederen, waaraan geen politie man iets vermocht te veranderen. Zou dat een volgende keer heusch met beter kunnen? Texelsch Fanfare geeft zich alle tijd en moeite om het publiek eenige ma len per jaar in het Park op een concert dat klinkt als een klok" te vergasten. Zou het nu van de gemeente veel gevergd zijn voor een behoorlijke verlichting van het Park gedurende plm. anderhalf uur op zoo'n avond te zorgen? Veel kosten gaan hiermee zeker niet gepaard. De taak der politie zal er door worden verlicht terwijl muziekliefhebbers zich dan niet behoeven te ergeren aan het gekrijsch, van wie zich om andere redenen in het 1 ark- ophouden. We weten hier namens velen te spreken en geven het bovenstaande gaarne in overweging. SPortnieuws^choojvvejstr|j(jen s.V. Texel. D. D. schrijft ons: ;Zaterdagmiddag werd bij schitterend ■weer begonnen met de schoolwedstrijden, waarvoor uitgeloofd zijn een wisselprijs en speldjes benevens medailles, geeta- leerd in de etalage van Gebr. Dros, Stee nenplaats. Om even over tweeèn wordt begonnen met de wedstrijd O.L. school den Burg— ,O.L. school Oudeschild. Aan beide zijden werd flink aangepakt en het duurde geruime tijd, eer het eerste doelpunt kwam in het voordeel van den Burg Het was een lust om te zien hoe de O-keeper op schitterende wijze steeds weer als redder optrad en eerst na plm. 20 minuten spelens onhoudbaar werd ge passeerd. Even voor de rust gelukte het den Burg nogmaals te doelpunten waar- na O. een verloren partij speelde. Einde 6-0. R.K. school—O.L. school den Hoorn. Hier bleek de R.K.school veel sterker te zijn, hetgeen de uitslag 13—0 voldoen de demonstreert. De R.K. school beschikt over een goed elftal. Ook zagen we reeds bij den Hoorn, waar nog zoo weinig aan voetbal wordt gedaan, enkele jongens, die spoedig tot goede spelers kunnen worden opgeleid. De keeper zal na eenig oefenen, zeker zijn plaats waard zijn. Wanneer nu in de komende tijd regelma tig wedstrijden tusschen de scholen wor den gespeeld en er goed wordt geoefend, en zoo meer kennis van onze sport zal zijn bijgebracht, zullen een volgend jaar de deelnemende elftallen meer gelijk van kracht zijn. o— Programma voor Zaterdag a.s. 2 uur: O.L. den Burg tegen den Hoorn, scheidsrechter de heer Winter. 3.13 uur: Oudeschild tegen R.K. School, scheidsrechter de heer Riteco. R. K. school 110 0 13-0 2 O. L. Den Burg 1 1 0 0 6-0 2 Oudeschild 10 0 1 0—6 0 Den Hoorn 10 0 1 0 13 0 (resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, ver loren, punten vóór, punten tegen, resul- taat.) Men schrijft ons van andere zijde: Texel l-H.T.C. 3-2. Texel 1 heeft in deze goed gespeelde wedstrijd weer getoond, dat dit elftal tot iets goeds in staat is. Alhoewel H. voor de rust sterker was, kon H. dat toch maar in één doelpunt uitdrukken, daar de „T."-verdediging in „good torm" was. Was de aanval door de backs heen, dan was de „7 ."-keeper op zijn post en gar met thuis, alhoewel de keeper in lange tijd niet onder de lat gestaan had. Ook de „H."-keeper kreeg voor de rust schitterende schoten te verwerken, wat hem zoo goed afging, dat hij daarvoor van het publiek met een applaus beloond werd. Ook de „T."-keeper had nogal eens zulk werk te doen, dat hij een bijvalsbe tuiging tot belooning kreeg. Over het al gemeen gave de ploegen elkander niets toe. Door een verkeerde berekening van de H.-keeper en een prachtschot van N. Tuinder maakte T. voor de rust nog gelijk en was de stand 11. Spoedig was het nu rusten en werden door het publiek de kansen besproken.- Na de thee had „T." de wind in de rug en was nu ook het meest in de aanval, hoewel „H." ook nog lang niet uitge speeld was, doch net als „T." zin in de Beker had en het beste beentje voor zette. Nu was het Liotard, die spoedig door een prachtschot de „T." voorsprong ver grootte en de stand op 2—1 bracht voor „THelder liet zich niet onbetuigd en ondernam nog menige aanval, maar kon de „T."-keeper niet verschalken. „T." was met deze stand nog niet te vreden en nu was het N.N.. die de voor sprong vergrootte en de stand op 3—1 bracht voor „T." Nu was „T." niet te houden en het was dezelfde speler, die met bal en ai in het doel terecht kwam. Het publiek begon al te juichen. De bal werd al naar het midden getrapt, maar de scheidsrechter, die anders niet onverdien stelijk geleid heeft, besliste (door een misverstand) anders en liet hem „doel- uit" nemen. „T." gat de moed niet op en ondernam nog menige aanval, welke echter geen re sultaat had, daar de „H."-verdediging zich goed hield. Voor het eindsignaal klonk, moest de „T."-keeper nog eenmaal visschen, welk punt ontstond door een misverstand in de „T."-verdediging. Toen was de stand 32, waarin nu geen verandering meer kwam. Jammer, dat er niet meer publiek was, daar het een zeer goedgespeelde wedstrijd geweest is. De laatste. De eenige boom aan de Schilderweg tusschen Burgzicht en den Burg heeft gis teren het loodje moeten leggen. Als een ,,staan-in-de-weg" heeft men hem van het leven beroofd. Het toenemend ver keer stelt steeds zwaarder eischen en zoo heett ook deze boom, de eenig overgeble vene uit een reeks welke zich tot Burg- zicht moet hebben uitgestrekt, het veld moeten ruimen Weer een boom minder op ons boomen-arm eiland. Maar het was te voorzien. Wanneer eenmaal op Texel de boomplantdagen ingang vinden zooals elders, halen we onze schade wel weer in. De vraag is maar: wie steekt van. wal en wanneer? Na langdurige droogte. Aan de langdurige periode van droogte, tengevolge waarvan verscheiden ingeze tenen hier en op de andere dorpen met gebrek aan drinkwater te kampen had den, schijnt een eind gekomen te zijn. Gisterenmiddag althans is het lang verbei de eerste buitje gekomen. Veel beschoot het nog niet, maar alle begin is moei lijk, zullen we maar denken. Hopen we, spoedig weer over een welgevulde regen put te kunnen beschikken. Ook landbouwer en veehouder zien naar wat tneer nattig heid met verlangen uit. Naar we vernemen, is de toestand van de H.E. Deken Buijsman, te Poel dijk, vroeger pastoor te den Burg, zoo danig vooruitgaande,' dat hij reeds een enkele maal het bed heeft mogen ver laten. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. Gotte een knikkerspel: de knikkers worden met een duwtje naar het kuiltje gerold. Gorlegooi prulleboel; ook: slappe thee ot koffie. In de Zaanstreek: garl- degooi; iets aan garle gooien stuk gooien. Gorte vaak heen en weer loopen of uitgaan en daarbij weinig uitvoe ren; in de Zaanstreek: garten. Te gost gaan uit eten gaan. Gosterdankies wel heb ik van m'n leven. üouke goudsbloem. Gouw wielewaal; Friesch: gielegouw. Graaie schreien; bij Vondel: greien; in 't Engelsch: to cry. Grim mombakkes; wie „grimmig" is, trekt een leelijk gezicht; vgl. ook grimlach. Grisse een spel mét centen, die naar een streep geworpen worden. Groot houwe van iemand veel houden. Het jaarlijksch aanslagbiljet. Een nieuwe lente, een nieuw geluid! Niet altijd komt dit echter uit: Van de nieuwe lente geniet je, Het biljet is het oude liedje. OOST. Loskade 't Noorden. Aan de loskade 't Noorden werd bij het lossen van een schip basaltslag voor het eerst gebruik gemaakt van een motor lier ot -winch. Hij laat zich gemakkelijk bedienen en levert prachtig werk. Het gaat veel gemakkelijker en voordeeliger dan met de oude handwinch, die door 2 flinke mannen bediend moest worden, terwijl een jongen, als hij er mee be kend is, de motorlier wel bedienen kan. DE WAAL. Zuivelfabriek „De Hoop." In verband met de plaatsing van een nieuwe ketel in de zuivelfabriek „De Hoop", wordt een nieuwe schoorsteen gebouwd, welke aanmerkelijk hooger zal zijn dan zijn voorganger. De werkzaam heden zijn reeds begonnen. Billijkheidshalve en om verwarring te voorkomen deelen we nog mee, dat in ons berichtje over de verdreven vogels niet de heer P. E. bedoeld werd. OUDESCHILD. Visscherij. Gedurende de laatste week is hier aangebracht ruim 14800 Kg. garnalen. De prijzen op de afslag zijn laag, zoodat de meeste visschers hun garnalen zelf ver zenden. Schreven we een vorige keer, dat de Heldersche haringtrekkers op de ansjo vis wachten, welnu dit vischje is de laat ste dagen rijkelijk vertegenwoordigd. Het is van een heel mooi soort. Men heeft groote vangsten en de prijs is boven de 40 ct. per Kg. De motorbotters doen ook hun best, stoomen de visch tegemoet en trachten ze al te vangen voor ze in de Zuiderzee zijn. De kommenvisschers ho pen op veel geep, een enkele laat zich zien en ook wordt er al wat rog gevan gen. Verleden week hoorden we roggen afslaan voor 118 ct. per stuk. Eigenaar dig is wel, dat als er veel haring gevan gen is, er ook veel ansjovis komt. Een der molens van de polder Brandwijk werd onlangs van een wind- motor voorzien. Het resultaat was vol gens de N.R.Ct. een volslagen mislukking. Thans wordt de, vijzel electrisch gedre ven. De waaier staat er nog op, maar doet geen dienst. Het einde zal wel verdwijnen zijn. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. Op het Van Beuningenplein te Am sterdam stak een 8-jarig knaapje een stok tusschen het voorwiel en het spat bord van een rijwiel, waardoor de be stuurder kwam te vallen en boven op het knaapje kwam. Dit brak hierbij zijnrech- teronderbeen. Te Beek (L.) viel een 11-jarige knaap, die een kraaienest wilde uithalen op groote hoogte uit de boom. Levensge vaarlijk werd hij gewond. Het tonds „aanpakken" ter verbete ring der predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk heeft thans een kapitaal van ruim 1727.000, zoodat aan het gewenschte miljoen nog 1273.000 ontbreekt. Een Panderssportvliegtuig, bestuurd door dhr. Van Tol uit Zeist, met de heer M. Koot uit den Haag als passagier, vloog 100 M. boven het vliegveld Waalhaven, toen de schroef van de machine viel. Het toestel kwam scheef neer en ging op de neus staan. De inzittenden kwa men wonder boven wonder met de schrik vrij. Een berucht individu, Piet Selder- beek, die geruime tijd Den Helder onvei lig maakte door diefstallen en inbraken en de politie handenvol werk gat, is Woensdagmorgen gearresteerd. Deze arrestatie was een voor Den Hel der ongekende sensatie, omdat de man zich tot het uiterste hardnekkig verzette. Niet minder dan zes agenten waren noo- dig hem te overmeesteren, waarna hij on der groote toeloop van het publiek de arrestatie geschiedde juist om 12 uur, toen de straten dicht bevolkt waren naar de cel werd vervoerd. De man was 's nachts op heeterdaad betrapt bij een inbraak. Een 17-jarige jongen op de Kolonie- weg te Soest heeft zijn moeder, terwijl zij lag te rusten, met bijlslagen van het leven berootd. E>e jongen heeft toegege ven de misdaad te hebben gepleegd. E>e dader moet in een voorbijgaande vlaag van verstandsverbijstering hebben gehan deld. Vanwege de Directie der Zuiderzee werken werd aanbesteed het leveren van graniet ten behoeve van de bouw van zes schutsluizen in de Wieringermeer. Laag ste inschrijver was de Basalt Mij. te Rot terdam voor t 37.999. Te Heerlen is Sch. op straat door een groote hond aangevallen. De onge lukkige werd op vele plaatsen gebeten. Daar de hond niet kalmeerde heeft men het dier afgemaakt. Het Engelsche s.s. „Benwyvis", van Antwerpen op weg naar Middlesborough, is bij Vlissingen aan de grond geloopen. Zondagnacht is het schip vlotgesleept. In Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen worden door meerdere landbouwers groo te partijen uien gebruikt om er slooten mee te vullen. 1 Een 24-jarige ijzerwerker, die te Rotterdam van een rijdende autobus sprong en daarbij gevallen is, is aan de gevolgen van een hersenschudding over leden. Ook te Callantsoog is de bloembol lenteelt begonnen. Te Koegras staan de eerste tulpenvelden in volle bloei. Ze staan zeer goed. De Nat. Vereen, voor Vrouwenar beid heett een adres gericht aan de ledert van de Tweede Kamer, waarin er op wordt aangedrongen vrouwen in de ge meentewet tot burgemeester en gem.-secr. benoembaar te stellen. Te Brielle is een rijvereenigilng op gericht. Voorloopig hebben •zich een 8-tal werkende leden aangemeld benevens: en kele ondersteunende leden. Te Utrecht is een vereeniging opge richt, die elk jaar een groote veetentoon stelling zal organiseeren ter bevordering van de bloei van de Utrechtsche vee markt, veehandel en veefokkerij. De eerste tentoonstelling zal in het a.s. najaar wo^ den gehouden. Te Kerkrade is met een ontplof bare stof een aanslag gepleegd, die zeer waarschijnlijk tegen de automobilist H. gericht was. Er sprong opeens met een geweldige ontploffing een stuk uit de straatweg. De auto was er juist overheen. De keien vlogen over de wagen. De heer H. werd niet gedeerd. De dader is gepakt. Te Gouda is de Coop. Zuid-Hol- landsche Eierveiling officieel geopend. Burgemeester Gaarlandt heeft het vei lingsapparaat in werking gesteld. Op de eerste veiling waren bijna 50.000 eieren. In 1929 is er voor ruim 173 miljoen aan sigaren, cigaretten en tabak gebande- roleerd. Te Rotterdam hebben een 19-jarige timmerman en een 18-jarige koopman zich vermaakt met heet gemaakte centen uit een raam op straat te werpen. Twee 10- jarige jongens kregen brandwonden. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. Te Leeuwarden is de vroegere secre taris der Nutsspaarbank te Gorredijk we gens verduistering van anderhalve ton en valschheid in geschrifte, veroordeeld tot vier jaar. Een globale berekening op grond van de aanvoeren op de voornaamste vei lingen en markten leert, dat in 1929 onge veer 2.000.000.000 eieren in Nederland ge produceerd zijn. i i

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5