in De Ruyter's Kamer Gemengd Nieuws Het „Sveda EsperantO-Insiituto" te StockhO.m roept Neder andschc onder wijzers op om Esperanto-eursrssen te ge.:n volgens de methode van Andr-eo Cseh in Zweden en andere Noordelijke landen en eventueel lezingen te houden O', er Nederland. PRE0IKB EURTEN KA R KT BE File den in Friesland op de jaarmarkten en ook te Sneek vlug verhandeld voor Hol land tegen hooge prijzen. Toch was Sneek Dinsdag niet hooger. Te Groningen was de omzet in lammeren niet vlugger, doch prijshoudend. Op de Hollai^lsche mark ten zooals te Utrecht, Gouda en Leiden was de omzet in weidelammeren langzaam wegens de hooge prijzen. Te Purmerend was de lammerenhandel evenwel nogal vlug. Giften Algemeene Wijkverpleging. P.D., Oudeschild, f 5„—J.B., Oude- schild 13.N.N., Oosterend f2.—. Overzicht eierhandel. In de afgelooen week was er zeer goede vraag uit Duitschland. Vooral voor het koelhuis wordt druk gekocht. Er worden op de markten en veilingen prijzen be taald van t45.80. Te Roermond: kleine eieren f4.10— 4.50; groote eieren t'4.605.80 en eend eieren f45, alles per 100 stuks. Men verwacht eerder iets hooger dan lagere prijzen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag spelen Texel II en Z.V.S. tegen elkaar. Dat kan een aardige wedstrijd worden. Aanvang 2.30 uur (zie adv.) Na die wedstrijd spelen de A-adspiranten te 4 uur tegen de U.L.O. Op 18 Mei finale schoolwedstrijden. Op 25 Mei waarschijn lijk Texel IIH.T.C. revanche wedstrijd. De opstelling van het A-elftal is als volgt: B. Beumkes Jac. Helsloot, J. Geus, A.v.d.Slikke, G.Witvliet, J.Sambeek, P.Neijens, H.Neijens, A. Huizinga, Th.Rijk, W. Ran. Reserve J. Molenaar. Hygiëne en veiligheid vóór alles. Op de Groeneplaats zal daar, waar de fa. Tjaden onlangs twee nortonputten boorde, een kelder worden gemetseld. Het ligt in de bedoeling daarin een elec-i trische zuigperspomp te plaatsen, gemon teerd op de diepe bron, om bij brand en het reinigen van de markt gemakkelijk en ruim over water te kunnen beschikken. Op de tweede bron zal voor de drinkwa- tervoorziening een handpomp worden ge plaatst. Deze pomp zal steun vinden tegen een steenen bank, welke straks op de Groeneplaats tot een zitje zal uitnoodi- gen. Een lantaren, zoo blijkt ons verder uit de teekening, zal op de bank worden opgetrokken, terwijl de i.elder tevens voor hei opbergen van ürandsiangen en straal- pijpen wordt ingericht. DE KOOG. Motorongeval. Door het springen van een band kwam Dinsdag 1.1. de heer E. met zijn motor,i waarop een duo-passagier gezeten was, te vallen. Beide hoeren bekwamen lichte verwondingen aan de handen. OOST. Visscherij. Wegens te groote aanvoer hebben de visschers op a.ikruiken deze week niets aangebracht, zoodat de een zich met bot- viss_hen en de ander zich met het klaar maken der palingfuiken bezighield. Het visschen op rog en geep wil door belem mering van weer en wind nog heel we.nig opleveren. Zeer jammer, want de tijd gaal' zijn gang. Verkecrsverbe tering. De bestaande buurtweg door Vierhui zen is thans, na het plaatsen eener flinke omheining door de gemeente, 'n openbare weg geworden, wat een flinke verbetering voor bewoners en publiek genoemd mag worden. De het verkeer belemmerende hekken aan beide einden zijn thans opge ruimd. Illillillllkllilliiiiüdlilüllll llllülllllliülülillüllllllillll jillH,lj||| TEXELSCHE NOVELLE. Hliiüüll: llllillillllllllliilllllliilllllllllllllilllilll.'illllüllliilllllilllll 18. door D. DEKKER (1S64). Met welk een vreug de werd Bestevaêr aan de haven van het Ou deschild ontvangen' Oud en jong verdrong zich, om den held te aanschouwen. Liet was ten vreugdekreet, die zich alom deed hoo- ren. Dienstzaken ver plichtten den admiraal om nog eenige da gen op Texel ie vertoeven, alvorens hij zich naar zijn huis, naar zijne betrekkin gen, kon begeven. In de gegevene om standigheden was dit n i voor hem niet onaangenaam. Hij liet, om zijn behouden terugkomst onder deze kustbewoners, die hem als een vader eerbiedigden, te vie ren, de notaöelsl-e ingeze.erren van de on derscheidene dorpen, in zijne ruime ka mer in het logement, tot eau avondpartij noodigen. Vereerd door zulk een oudcr- s.helding, was er niemand, die er aan dacht om zulk een uitnoodiging af te slaan, ja to:h, ééne was er, en wel de weduwe Cuzekool, die, onrustig over het lot van haar kind, en zich bewust, dat zij van alles de schuld droeg, er op zon, om een gepaste verontschuldiging te vin den. Toch behield haar trots de overhand. Zou het niet den schijn hebben, dat zij geen uitnoodiging had ontvangen? Zou men haar niet nageven, dat zij kniesde over haar dochter, die naar de meening van vele Texelaren, op een beklagens waardige wijze omgekomen was. Zou zij daardoor de praatjes, die men schier overat vernam, geen voedsel geven? Bo vendien zij wenschte bij die gelegenheid den admiraal te spreken, eene eer, die haar nog niet ten deel was gevallen. Ze besloot de uitnoodiging aan te nemen. De avond, voor de partij van Bestevaêr bestemd, brak weldra aan. Wat wemelt het van gasten door dat ruime vertrek. De gastheer, buitengewoon goed gestemd, ontvangt de verschillende paren met de grootste beleefdheid en heeft voor al de binnenkomenden een vriendelijk woord ten beste. Daar komt de euvelman ook met zijn trouwe gade. De vlootvoogd drukt hem hartelijk de hand, en zegt: „Wel leermeester in het splitsen en knoo- pen, aan jou heb ik toch mijn eerste ken nis van het zeewezen te danken, ik stel mij een genoegelijke avond voor, euvel man." De heer Asinus, die de weduwe Buze- kool binnenleidt, treedt juist in de kamer, terwijl de Ruyter zoo gemeenzaam met Jan Arisse spreekt en maakt een diepe diepe buiging voor den vlootvoogd. Het gezelschap is weldra voltallig, en de gastheer belast er zich mee de genoodig- den een plaats aan te wijzen. Met de meesten was hij persoonlijk bekend; en kelen, waaronder mijnheer Asinus, had hij nooit eerder ontmoet. Bij den euvel- man informeerde hij naar de hem onbe kenden, met name naar den practizijn, dien hij daarna een plaats bezorgde, waar hij hem gemakkelijk in het oog kon hou den. Nacial ailen gezeten waren, verscheen nog een vreemd heer, die na de ge wone begroeting, aan de zijde van de Ruyter plaats nam. De komst van dien vreemdeling maakte op een lid van het gezelschap, op den heer Asinus namelijk, een zichtbaren indruk, welke door den admiraal, die hem gedurig in het oog hield, niet onopgemerkt bleef. Genoeg lijk was men dien avond bijeen, en me nige dronk werd ingesteld op het vader land, 's lands vloot en de dappere man nen, die haar bestuurden. (Wordt vervolgd.) Dezer dagen wordt het eerste licht baken op de nachtluchtvaartroute van Am sterdam naar de Duitsche grens te Har derwijk in dienst gesteld. De vuurtoren wordt door Philips voorzien van een electrisch draailicht. Een biezondere lamp van 1000 W. geeft een lichtbundel van 1.000.000 kaarsen, welke bundel met 22 toeren per minuut ronddraait. Te Caliantsoog is bij de Iandbouwer G. Baken Az. een kuiken geboren met 4 pooten. Den Haag. De opperrabijnen-verga- dering in Nederland heeft zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer, waar in zij verzoekt het wetsontwerp-Winkel sluitingswet te verwerpen, „wegens het gevaar voor het behoud van de Sabbath die een levensader van het jodendom is." Den Haag. Amerika heeft tot nader bericht vergunning verleend voor de in voer van de volgende vijt variëteiten van narcissen: Springglory, Glory of Sassen- heim, Victoria, Emperor en Golden Spur, en wel voor elke variëteit tot een maxi mum van 100.000 stuks. Evenals het vo rige jaar blijft de maximum hoeveelheid van andere variëteiten, waarvoor invoer vergunningen worden verleend, bepaald op 25.000 stuks in totaal. Nieuwe uitsluiting van narcisscnvaric- teiten heeft dit jaar niet plaats. Het driejarig zoontje van de land bouwer A. Koene te Zuidhorn dronk uit een fieschje loodazijn. De toestand van het kind, dat zich inwendig vreeseïijk brandde, is hopeloos. Ten nadeele van een kweeker te Warmond is een partij bloembollen ter waarde van f 1000.— ontvreemd. Buiten de dijk van Waard Nieuwland heeft men de fundamenten gevonden van -een moten. De houten vloer was nog aan wezig. Te Eskamp heeft een geit een geitje en ee:i big geworpen. Moeder geit en va- -er varken verheugen zich in veler be langstelling. Tc Giessen en te Rijswijk kan men voor cie o.l, school nog steeds geen hoofd ..rijgen. Ged. St. van Utrecht stellen vcor In de kosten van restauratie van de Cure- ratpr-en te Renen (f70.000,—) voor 25 pet. bij te dragen. Te Udenhout werden cie timmer man jos. v.d.Pl. door een zaagmachine alle vingers van de linkerhand afgezaagd. Bij Rijswijk werd de motorrijder v.d.Z. uil Rijswijk door een tractor over reden en gedood. Te Ede is het anderhalfjarig doch tertje van de fam. H., terwijl de ouders aan het schoonmaken waren, in een tobbe met waschwater verdronken. Reeds meermalen is er de aandacht op gevestigd, hoe te Koegras gronden, te voren door de landbouw in gebruik, voor de bloembollencultuur worden gereedge maakt, en met succes. De grondsoort is daar voor het groote meerendeel puike bollengrond, ook voor hyacinthen. Er is nu een N.V. voor Grond-Exploitatie op gericht, welke vele bestaande moeilijkhe den uit de weg zal ruimen, vooral ook dijken, welke eertijds noodig waren. Koegras werd pas in de vorige eeuw door dijken omgeven, hoewel daartoe ook reeds vroeger pogingen in het werk wa ren gesteld. De Zijpe en Wienngerwaard vormden in de oude tijd de grens van de vlakte, welke zich tusschen Wieringen en Huisduinen uitstrekte. De dijk tusschen Huisduinen en Caliantsoog was 'n zand vlakte, zonder eenige verheffing, en mis schien was dit noordelijk deel van N.-Holl. wei geheel verdwenen, als de Staten in 1610 niet een zanddijk ontworpen hadden, welke zich uitstrekte van Huisduinen tot Caliantsoog. Door deze dijk waren de slibberige gronden tegen overstrooming behoed, terwijl er bovendien gelegenheid vvas op natuurlijke wijze land aan te win nen. We zullen ons niet verdiepen in alles, wat in de zeventiende eeuw gedaan is, om de groote polder in vruchtbaar land te hersciieppen. Vlug is liet niet gegaan. Thans gaat liet echter wel vlug, want nadat eerst de Anna-Paulowna-polder ge heel of althans nagenoeg geheel in cul tuur genomen is en daardoor de waarde van het land eenige malen verdubbeld, is nu het oog gevallen op Koegras, noorde lijker gelegen. BUITENLAND. Een 22-jarige bruid zou te Londen met een 72-jarige bruigom in het huwe lijk treden, maar bedacht zicli op het slot. Dit is nu al viermaal achter elkaar het geval geweest en nu heet zij in de buurt de schuwste bruid van de wereld. De bruigom schijnt de iioop niet op te geven. De Arabische bevolking van Hebron is veroordeeld tot 10.000 pond boete we gens deelname aan de onlusten, waarbij zij de Joodsche wijken hebben geplun derd en talrijke joden vermoord. Een auto met een moeder en haar achttienjarige tweelingdochters sloeg bij Edinburgh over de kop en vatte vlam. Aiie drie verbrandden levend, ook de twee honden die meereden. VOOR DE VROUW. Nuttige wenken. Hoe een mooi bloeiende Azaiea over te houden? Het is 'n feit, dat het overhouden van- Azalea's om ze het volgende jaar in bloei te hebben, niet gemakkelijk is, meestal komt er weinig van terecht. 't Kan echter wel, mits men voor de plant veei zorg heeft. In het tuinbouw blad „Floralia", no. 14, staat -een foto van drie Azalea's, in het bezit van de lieer Brinkman t-e Bilthoven, die reeds gedu rende vijt jaren aaneen ieder jaar op nieuw rijk in bloei staan. Twee zijn van de variëteit Verveneana, één van de Hexe. De eerste laat de bloemen wat hangen, Ge tweede draagt de bloemen wat steviger. Deze planten worden gehouden op een bovenhuis en zijn in die vijf jaar nooit meer de trap afgeweest. Zomers staan ze in de volle zon op het plat. Water en vloeimest wordt ze in ruime mate toege diend. Bij goede zorg, vooral door nooit te vergeten ze water te geven, is het mo gelijk de Azalea over te houden en de plant ook weer in bloei te krijgen, het laatste wordt bevorderd door ze nu en dan zonder overmaat vloeimest te geven. De zorg begint direct, nadat ze zijn uitgebloeid, door de uitgebloeide bloemen weg te plukken. Vooral in de eerste tijd na de bloei worden ze nogal eens ver waarloosd, en daar komen ze niet meer bovenop. Het voornaamste is, dat ze da gelijks worden gesproeid en begoten. Vanaf begin Mei zet men ze buiten, Lefst niet in de volle zo.i en om de 14 dagen geeft men ze wat vloeimest. In October gaan ze weer naar binnen. Tijdens de bloei vooral vragen ze veel water, waarin men kan voorzien, door onder de plant 'n schotel water te plaatsen. ESPERANTO. jlllliüillGiiiKI Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Volledige inlichtingen geeft mevr. j.C. Isbrücker, Oostduinlaan 32, Tel. 16720, Den Haag. o— De gemeenteraad van Den Helder ver leende subsidie voor een te geven Espe- ranto-cursus. o— De heer H. J. Bulthuis heeft „Keizer en Galileër" van Ibsen in het Esperanto vertaald: Imperiestro kaj Galileano. Boek handel Parkstraat heeft het voorhanden. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van de N.V. Petroleum-Maatschappij The Texas Company te 's Gravenhage om ver gunning tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine met aftappomp op en voor het perceel, gele gen aan de Havenstraat te Oudeschild, kadastraal bekend is sectie D., no. 3059. Op Vrijdag den 23 Mei 1930, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, den 9 Mei 1930. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. HERV. GEMEENTE. Zondag 11 Mei. Burg, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, v.m. 10 uur Ds. Plug. DooP- Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Oskamp. Coll. Gen. Kas. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. Groenenberg. Waal, 's av. halt 8 Ds. v. 't Hooft. Zuid-Eierland n.m. half 4 Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. P. J. Smidts van den Helder. Donderdag 15 Mei Den Burg, 's midd. 12 uur Huwelijksinzegening i.d. N. H. Kerk. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 6 Mei 70 80 K.G. 65/66 63,64 60,62 58 59 56 57 53 55 50 52 239654 eendeieren 173 09 stuks f 5,80 k f 5,40 5,10 4,70 4,70 4.50 4,30 3,80 4.10 a 7.00 5,80 5,40 5,20 5,00 4,80 4,60 4.20 5,00 Schagen. 8 Mei. 63 vette koeien 96 Gelde koeien mag 45 Vette varkens 240 Biggen Boter E i e r v e i I i n g Schagen Kipeieren aanvoer 153974. Bruin ongewogen f 5,00 a f 5,20 per 100 W»,. 4,20 f 5.10 Eendeieren 4,39 a 4,40 250 a 450 180 a 370 0,64 a 0,68 22,— a 34, ,50 a 1,60 a 0. - BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 3 tot en met 9 Mei 1930 GEBOREN: Pietertje, dv Willem Boon en Antje Halsema; Adrianus, zv Cor nells van der Knaap en Trijntje Vla ming. ONDERTROUWD: Hendrik Cornelis Ran en Trijntje Alida Eelman; Jan Brans en Pieternella Jacoba van Leeuwen. GETROUWD: fa;o us Cornelis Graaf en Johanna Hm; Lucas Janssen en Rei- noutje Dros. OVERLEDEN: Neeltje Bakker, 75 jaar, wed. van Martinus Bakker; Maartje de Bioois, 24 jaar, geh. m. Cornelis Burgman.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6