Gemengd Nieuws ingezonden ADVERTENTIEN Verzoek aan H.H. Automobilisten. Men verzoekt ons automobilisten er op attent te maken, dat het in de bebouwde kom der dorpen verboden is met onge dempte lichten te rijden. Het komt de laatste tijd nogal eens voor, dat men dit verzuimt. Vandaag of morgen vliegt er nog eens een tegen de lampen niet alleen in figuurlijke zin. De electrische klok. In ons berichtje omtrent de electrische klok, door de heer R.P.Keijser aan Texelsch Fanfare ten geschenke gegeven, deelden we mee, dat een accu bij onder breking van de stroom er voor zorgt, dat de klok haar gang gaat. Zoo had men ons namens het bestuur meegedeeld. De heer P.A. de Rode maakt er ons evenwel op attent, dat van een accu geen sprake is. Bij onderbreking van de stroom wordt de klok eenvoudig door een veer gedreven, welke door èen miniatuurmotortje opge wonden wordt. Sportnieuws. Texel 1I-Z.VS. 2-4. Zondag 11 Mei speelde Texel II een wed strijd tegen Z V.S waarin wel goede spe lers zaten. Alhoewel Texel II over het gelmel sterker was dan de Z.V.S., kon Texel II het niet verder brengen dan 4—2 Vooral de keeper van Z.V.S. had heel wat schoten te verwerken. Het was aan hem te danken dat de overwinning niet in een nederlaag eindigde Het weinige publiek heeft zeker genoten. Met de „Prins Hendrik de Zuiderzee op Naar we vernemen zullen de leerlingen van de 2e klas onzer Z.V.S. binnenkort weer een oefentocht maken met de „Prins Hendrik". Vermoedelijk zal de reis aanvan gen op Woensdag 21 Mei en de leiding berusten bij de heeren P. Bossen, oud directeur en G. Schmidt, leeraar Z.V.S. Texels Eigen Stoombootonderneming. Aan balans- en winst- en verliesrekening van T.E.S.O., deze week ten kantore der directie ter inzage gelegd, ontleenen we het volgende: Over 1929 bedraagt het batig saldo f 14030,93, tegenover f 183885,62 over het jaar daarvoor. Het belegd reservekapitaal beloopt thans f 58174,—. Aan effecten be schikt de N.V. over f 20130,—. De Dage raad" staat nog voor f 500 op de balans, terwijl de „Marsdiep", waarop wederom f 6489.30 werd afgeschreven' daarop thans voor f 68602,90 voorkomt. De post on derhoudskosten beliep over 1929 f 15812,85, verdere onkosten f 9097,78. Het vervoer van personen en rijwielen leverde op f 52294,26, vorig jaar f 53792,19; het goe derenvervoer f31681 ,H7, vorig jaar f 26819,79; het veevervoer f973,75. vorig jaar f 1212,50; het vischvervoer f 1140,38, vorig jaar f 1477,39. In weerwil van het feit, dat de vervoer- opbrengst bijna over de heele linie terugliep, mogen we de positie van TESO alleszins als gunstig aanmerken. Een batig saldo van ruim f 14000,- zegt immers genoeg. Een knol op de Fontcinsnol. Zondag werden de bezoekers van Fon teinsnol, die zich rustig verlustigden in het heerlijk panorama, dat hier van de top geboden wordt, wreedelijk in hun Mei-mijmerij gestoord door een ruiter te paard. Het laat zich begrijpen, dat de verschijning van ruiter en ros schrik en ontsteltenis teweegbracht en dat een elk een goed heenkomen zocht, zoo vlug als men kon. Het was de eerste keer, ver onderstellen we, dat de Fonteinsnol doon een knol werd bestegen; in ieder geval zal het wel de laatste maal zijn geweest. Het gevaar onder de voet te raken, is volstrekt niet denkbeeldig. Zoo'n tochtje is voor een paard zoo ongewoon, dat het geen verwondering kan wekken, wanneer het arme dier de kluts kwijt en op hol raakt. Reeds heeft de politie maatregelen genomen om hiervoor 'n stokje te steken'. Zomertijd. Vergeet n'et, waninieer ge u vanavond ter ruste begeeft, uw klok een uur VOOR- uit te zetten. Kermis—1930. B.enW. hebben standplaats gegund aan: Zweefmolen, S. Keijser; draaimolen, Ooms; luchtschommels, Vallentgoed; bi oscoop, J. de Jong; Hoepla-tent, Henne- man; foto-tent, Ris; suikerkraam, R. Lan- ting; gebakkraam, Verwijk - Bruggink; s'agmachine, C. Winter; Entos-tent, schiet tent- en golfbalspel, Van den Abeele; nougatkraam, Aué; weegtent, Korver; 2 koekhakstallen, van Molenaar en van Meppen; haring in 't zuur, J. Kramer; consumptie-tent, B. Coevert; 2 palingkra- rnen, van de wed. Karei en de wed. War ner; schouwburgloge, Delmonte. Wa'ervcorzening. Het metselen van de kelder op de Groencplaats, besproken in ons vorig nummer, werd door B. en W. opgedragen aan de heer J. Daalder alhier. Gisteren is met het werk reeds een aanvang ge maakt. DE COCKSDORP. Schoolnleuws. Afscheid van de heer M. J. Oelc. Zaterdag 3 Mei heeft de heer M.J.Oele wegens zijn benoeming aan de Ulo te den Burg afscheid genomen van zijn leer lingen. Als we het werken en streven van de heer Oele gedurende de jaren, dat hij te de Cocksdorp was, aan onze geest zien voorbijtrekken, volgt daaruit nood zakelijk, dat de Cocksdorpers hun hoofd slechts noode zagen vertrekken. In 1922 kwam de heer Oele als onder wijzer te de Cocksdorp. „Excelsior" steeds hooger was hier zijn leus en hij mocht de voldoening smaken bij het ver trek van de heer De Jager in diens plaats tot hoofd te worden benoemd. Wanneer we thans zien, dat de heer Oele met alge- meene stemmen door de Raad benoemd werd aan de Ulo te den Burg, zegt dit; ons meer dan voldoende, omtrent zijn persoon als opvoeder en onderwijzer. Door eenige leerlingen was aan de voor-avond van zijn vertrek het klasse lokaal met bloemen en guirlandes ver sierd. 's Morgens kwam een voor die ge legenheid ontboden fotograaf, die de heer Oele te midden van zijn leerlingen en personeel kiekte. Daarna trokken al de kinderen naar het versierde lokaal, waar 'n afscheidsliedje gezongen werd en da Oele een prachtige rooktafel werd aan geboden, als herinnering aan zijn leer lingen. De heer Oele sprak de kinderen toe en: schetste hun in de kindertrant zijn ver blijt te de Cocksdorp. Vervolgens werden allen onthaald en namen de kinderen ten slotte afscheid van hun onderwijzer. Moge het de heer Oele in zijn nieuwe werkkring wèl gaan en moge het hem ge geven zijn nog vele jaren in dienst van het onderwijs werkzaam te zijn. (Tot onze spijt heeft onze correspon dent verzuimd van dat afscheid melding te maken. Bovenstaand schrijven gewerd ons van andere zijde. RED.) OOST. Om de waterwolf te weren. Wegens het voortdurend afnemen der duinenreeks, aan de N.O. hoek van Texel hebben de hoofdingelanden van polder Eierland besloten een binnendijk te leggen ongeveer van de vuurtoren tot aan het Eierlandsclie huis. Dit werk werd onder hands aanbesteed en gegund aan de heer A. Vonk, van hier, die dagelijks met nog tien anderen van hier, aan de arbeid zijn. Er zal plm. 22000 kub. M. grond verwerkt moeten worden. Materialen als rails en kar ren zijn al gearriveerd en in gebruik geno men. Met de uitvoering van dit werk zullen ongeveer 6 i 7 maanden gemoeid zijn, zoo dat het' wel ougeveer December zal zijn, eer het karwei voltooid is. Mr. P. J. Troelstra, de groote vroegere leider van de S. D. A. P. is Maandagavond op 70-jarige leeftijd te Scheveningen over leden. In de gemeente Waddinxveen zal binnenkort de laatste molen verdijmem. Brandde eenige jaren geleden de molen van de heer Spruytenburg tot de grond at, thans zal de laatste molen, schilder achtig gelegen aan de Gouwe en tot voor kort eigendom van de heer Galama, onder sloopershanden vallen. Een MOLEN, die NIET ver- dwijnt is het Handelsmerk van de SPOOR'S Mosterd- fabrieken, sinds 1888 geves tigd te CULEMBORG. De boomgaarden in de Beemster staan thans in volle bloei. De 54-jarige H. Z. uit Elburg, is toen hij in de lift in het huis Vaartweg 42a te Hilversum wou stappen, ongeveer vijf meter in de liftkoker naar beneden gestort en gedood. Hij laat een vrouwl en vijf kinderen na. De landbouwer J. Kok bij Oldenzaar was bezig met zand delven uit een drie meter diepe kuil, toen een massa aarde omlaag stortte, waaronder K. bedolven werd. Een 14-jarig zoontje van K. stond naast de kuil. Hij kon eerst geen spoor van zijn levend begraven vader ontdekken, doch daar zag hij wat hoofdhaar uit het zand steken. Het mocht hem gelukken zijn vader, die reeds bewusteloos was, te redden. Op dit oogenblik zijn de bietenvlie- gen allenvege bezig met het afzetten harer eitjes op de jonge bietenplanten. Het is gewenscht, de bieten niet te spoedig zoogenaamd „door te slaan", Zoodra dit geschied is, zijn de vliegen genoodzaakt haar eitjes op de dan over gebleven plantjes te leggen; deze plant jes worden dan veel zwaarder bezet. Bij het later volgende „op één zetten" moet men er op letten zooveel mogelijk de aangetaste plantjes te verwijderen, en de niet of slechts weinig aangetaste te iaten staan. Op een rioleeringswerk te Den Haag is een 58-jarige grondwerker onder een putring geraakt en gedood. Zijn schedel werd verbrijzeld. Toen mevr. K. aan de Zijlweg te Haarlem bezig was zich het haar met petroleum-aether te wasschen, explodeer de door het gas onder de geyser deze licht ontplofbare stof. Mevr. K. werd met brandwonden aan gelaat en handen naar het St. Elisabethgesticht overgebracht. Tengevolge van het koele weer is er de afgeloopen week veel gebrek aan snij bloemen geweest. De prijzen der rozen zijn daardoor belangrijk beter geworden dan in de voorafgegane week. De laatste seringen brachten, ondanks slechte kwa liteit nog flinke prijzen op. De opbrengst; der seringen is over het geheel genomen uitstekend geweest. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij worden aan gevraagd een bedrag van f250.000 als eerste termijn voor een kruiser, bestemd voor de scheepsmacht in Oost-Indië, en een bedrag van f520.000 als eerste ter mijn voor een flottieljevaartuig voor de West. Frederik van Eeden heeft van de minister bericht gekregen, dat hem een jaarlijksche toelage van f500 wordt ver leend. De prozaprijs van 1000 gulden van de Mij. der Ned. Letterkunde te Lelden! zal worden toegekend aan de Brabant- sche schrijver Antoon Coolen, de schrijver van Lentebloesem, De rauwe grond, Peer- ke, dat manneke, Hun grond verwaait, Jantje schoenlapper en zijn Weensch Kindje, Kinderen van ons volk en Het donkere licht (1929.) Door concurrentie onder de vee houders is de melkprijs te Stobbegat (Fr.) tot 6 cent per liter gedaald. De Ver. van Ned. Melkinrichtingen heeft de minister verzocht, geen verbod tot fabricage en verkoop van melange uit te vaardigen, doch de bereidimg uitslui tend toe te staan aan bonafide-margarine fabrikanten. BUITENLAND. |||||||||!l|||!|||||||!| In een ijzermijn tusschen Corbach en Kassei is een aanzienlijke hoeveelheid goud gevonden. Het duurrecord voor vliegsters is geslagen door de Fransche vliegster Lena Bernstein, die alleen in haar toestel 35 uur 46 minuten en 55 seconden ononder broken in de lucht bleef. Een oude bedelares te Valencia had men sedert dagen niet meer gezien. De vrouw bleek overleden. In haar vertrek vond men twee miljoen peseta's aan pa pieren. Over democratie en openbaarheid. Het is juist, zooals v. d. Grijn schrijft: „Doodzwijgen is het beste", denken de heeren van T.E.M. Doch evenmin als men het socialisme heeft kunnen doodzwijgen, evenmin zal men het ook deze kwestie kunnen. Voor de publieke opinie kan het een bewijs zijn, dat er door de directie niet rechtvaardig gehandeld wordt. Wij hebben indertijd verzocht aan de T.E.M. bij de aanbesteding van kolen ook met de lossers rekening te houden. Ik heb telefo nisch en schriftelijk prijsopgaaf gedaan en kreeg toezegging, dat er rekening mee gehouden zou worden. Geen week daarna hoorde ik, dat ze onderhands wa ren aanbesteed aan Jac. Rab, zonder één van de andere kolenhandelaren of ons te kennen. Men verwacht zooiets nog wel. in het donkere Zuiden, doch hier niet meer. De feiten wijzen echter anders uit. De gang van zaken met de kolenaanbe- steding is zoo on-democratisch mogelijk en ik zou graag eens willen hooren, hoe de directeur daarvoor een aannemelijke reden aanvoert. Van der Grijn klaagt over onvoldoende stroom. Het valt voor de heeren van de T.E.M. niet mee om te zeggen: „We willen wel meer geven, maar we kunnen niet, de machines zijn niet krachtig genoeg". Men houdt nu kook demonstraties om de Texelaars het nut van electrische apparaten te toonen, doch ik vraag me af, wat er bij nog meer stroomgebruik, van het licht terecht ko men zou. Te Oudeschild is geconstateerd, dat de stroom varieerde van 210 tot 250 volt, tot groot ongerief van de verbrui kers, wie het vele extra lampen kost. Maar wanneer de menschen nog meer stroom gaan verbruiken, kan men andere machines aanschaffen, zonder dat het pu bliek de indruk krijgt, dat de T.E.M. met de vorige bekocht is. En ondertusschen zitten de verbruikers met het slechte licht. Zoowei de democratie als de openbaar heid zijn hier ver zoek. Met dank voor de plaatsing, Oudeschild, 13 Mei '30. JAC. BRUIN Pz. DE ZOMERTIJD. Naar aanleiding van een versje in de „Telegraaf." Geachte Clinge Doorenbos, Gij slaat er vaak wel flink op los, Maar U, die niet alwetend bent, Trekt ook wel eens aan 't verkeerde end, Wanneer 't gaat over zomertijd, Spreek ik U tegen tot mijn spijt. „Wie zou daar nu toch tegen zijn?" Hoe kunt ge zoo onwetend zijn? Al is men niet gezind als Braat, Toch strijdt men tegen iets dat schaadt. Maar deze groep wordt niet geteld, Behalve als 't belasting geldt. Toch weet men in de stad heel goed, Van wie het voedsel komen moet, Of in de verkiezingstijd, Dan wordt de boer met veel verblijd. Gij, schrijver in een groote krant, Maak studie van de boerenstand, Vergeet toch nooit, waar het om gaat, Wij zijn ook kind'ren van de Staat. De natuur te dwingen is niets waard, Dat ondervond mijnheer Veraart. En daarom Iaat de tijd de tijd, Dan zijn we veel misère kwijt. P. de B. te A. (Ingezonden door S. K. te W.) PREDIKB EURTEN HERV. GEMEENTE. Zcrndag 18 Mei. Burg, 's av. 7 uur Ds. Plug. Cocksdorp, vm. half 11 Ds. Plug. den Hoorn, 's av. 8 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Waal, 's av. half 8 Ds. Groenenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. Tollenaar van den Helder, nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Waal, vm 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 9 Mei Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 759 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 10.50 a 11,25 Haver 6.- a 6,50 Gerst chevalier 7.00 a 7,62 Grauwe erwten 12,— a 15,00 Eierveillng, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 10 Mei Kipeieren. Aanvoer 250.000. 56/58 KG. 4.70 a 5,00 ln„ 58/60 K.G. 4,90 k f 5.20 de 100stuks 60/62 5,00 k 5,40 62/64 5,20 a 5,80 truin 5,20 S 6,00 Kleine eieren 0,— a 0.- Eendeieren. Aanvoer 60000. 4.40 4.70 Eterveiling Texel, 12 Mei Aangevoerd werden partijen, 144076 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 4.70 5,20 62-66 4,60 5,40 66-70 5,50 6,00 Puleieren 4,20 4,80 eendeieren f 4,30 0,— Texel, 12 Mei 1930. 1 paard 12 koeien 5 Pinken l kalf 64 nuchtere kalveren 26 Schapen 56 Lammeren 46 biggen 5 korf jonge hanen Purmerend, 13 Mei. 958 Runderen waaronder 315 vette koeien f 0,90 a f 230- ^325,- a 12. a 20 35, - a 40, 17,- a 23,— 25.- a 33. - 0,20 a 0,50 Gelde koeien Melkkoeien 42 vette kalveren per KG 500 Nuchtere kal eren 209 Vette varkens per KG 91 Magere varkens 340 Biggen 450 Schapen 1004 Lammeren Kipeieren Eendeieren 1,18 p. KG 250 a 425 250 a 1,30 a 12,— a 0.70 a 32,- a 24,- a 36,- a 18,— a 4,25 a 425 1,60 34, - 0.74 56, 33, 48. 27,— 5,25 4,30 a 0, GEBOREN: YMKJE HERIËTTE MARIA dochter van K. SMIDT en M. M. V. VON K1EDROWSKI Den Burg, Texel, 9 Mei 1930. A. CORNELISSE en J BOKMA hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Zaterdag 24 Mei a. s. te Oosterwolde, Friesland. Oosterwolde (Fr.) 9 Mei 1930. 628

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2