Een dop mm ayfowiel. Gemengd Nieuws KAR KI BËR~ÏC"hTeIT^ HOOFDPIJN FOSTER'S MAAGPILLEN ADVERTENTIËN 25 a 30 zak fijn Kippengrit, PREDIKBEURTEN m Den Helder. 3 ES HEgHSffiSgHSSü II ®®ESffi®ES!SS®ES slaagde onze plaatsgenoot de heer C.List, voor de gedeelten „Kanalen en rivieren, Zuiderzee en Zeeuwsche stroomen". De lieer List is in vaste dienst van T.E.S.O. en heeft reeds de rang van 3e stuurman groote stoomvaart. Man te water. Zondagmiddag geraakte van een zeil jacht, dat te den Helder in de haven bin nenkwam, een man te water. Hij werd spoedig binnenboord gehaald en kwam met een nat pak vrij. Visscherij. ue gainalenvisschcrij is, dank zij het koele weer, nog steeds aan de gang. Deze week werd in de haven aangebracht plm. 15400 Kg. garnalen. Een enkele maal wordt er nog wel eens een aardig prijsje gemaakt. De haring was de laatste week hoog in prijs. Er gingen nog wagonla dingen naar Duitschland, wat anders deze tijd nooit gebeurd. Ansjovis wordt er ook heel veel gevangen, de Texelsche motor- botters beoefenen ook deze visscherij. Uit de vogelwereld. Achter Oudeschild werd een Klutenmest gevonden, hetwelk werd bebroed. Dit is wel een zeldzaamheid. Er lagen vijf eieren in. DEN BURG. Zakennieuws. De heer J. Agter, lood- en zinkwerker en electricien, heeft tegenover de Juljan.a- straat in de Weverstraat een winkel in huishoudelijke en sanitaire artikelen ge opend. Daar vond hij de gelegenheid tot etaleeren, welke hij in de thans verlaten winkel intusschen door de heer J.Boon betrokken miste. De heer Agter heeft zijn zaak met zorg ingericht, aan kijkers heeft het hem met ontbroken en aan koopers, meenen we, evenmin. We raden u aan ook eens een kijkje te nemen. o— De heer K. Koelemeij heeft met ingang van 1 |uni a.s. zijn bierbottelarij aan de heer J. de Wit alhier overgedaan. Zomerdienst—Spoorwegen. Op de vierde pagina hebben we de Zo merdienst der Ned. Spoorwegen op het traject Den Helder—Amsterdam v.v. op genomen. Van 29 Juni tot 31 Aug. vertrekt bo vendien te 8,52 v.m. op Zon- en Feest dagen een trein van Amsterdam naar den Helder; aankomst 10,27 v.m.; vertrek van den Helder 4,55 n.m.; aankomst te Am sterdam 6.32 n.m. Gioene veiling. Opbrengst f 12054. De Coöp. Veilingsvereeniging voor Bioembollenkweekers H. B. G. te Lisse, hield gistermorgen ten overstaan van no-, taris Mulder ten verzoeke van de heerem Schilpzand en Co. en J. Grisnich hier een groene veiling. Aangeboden werden cro cussen en narcissen. Te elf u ïr werd met veiling van de crocussen, geteeld in de P.H.Polder een begin gemaakt. Na afloop mochten we een kort onder houd hebben met de heer P. Warmerdam, directeur der Veilingsvereeniging, die over deze eerste groene veiling, door deze vereeniging hier gehouden, verklaarde zeer tevreden te zijn. Er was groote belang stelling, in het biezonder van koopers en belangstellenden uit de Bollenstreek. Verscheiden kweekers kwamen per auto. De "Marsdiep" heeft evenwel eenige wa gens te den Helder moeten achterlaten, Het bezoek, zoo verzekerde ons de heer Warmerdam, was evenredig aan dat op de beste veilingen in de Bollenstreek. En dat zegt nogal wat. De stand van het gewas was zeer goed te noemen. De prij zen waren niet laag, zoo dat de bollen gre.ig werden gekocht. Groote partijen werden flink afgemijnd. In het biezonder gingen de goede handelssoorten, zooais Glory of Sasscnheim, graag van de hand. In Mina! was de opbrengst f 12054.—. Bij de beoordceiing van dit bedrag dient in aanmerking te woiv.en genomen, dat de crocussen niet dicht waren geplant. Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel S—Zeemacht 1 2—3. Toen de scheidsrechter de beide ploe gen tusschen de lijnen floot, verscheen „Zeemacht" met één en "Texel!" met vier invallers. Er ontwikkelde zich direct een zeer vlug spel met „T." veel in de aanval, maar de eerste tijd bleven de punten uit door subliem spel van de „Z."-achter hoede. Vooral de Z.-keeper was in zeer goede conditie. Als er een aanavl op het T.-doel kwam, zorgden de T.-backs voor opluchting en in laatste instantie was de keeper, welke zeer goed voldeed, oo zijn plaats. Hij hield het doel schoon. 'Nadat er nog eenige aanvallen doo~ tcide partijen ondernomen waren, ge ijkte h-et T. een doe'punt te maken: 10 voor T., welke stan.1 tot de rust bleet. Na de thee kreeg T. de wind mee, maar to.h was Z. noga; eens voor liet T.-dcel. Ce T.-keeper moest driemaal visschen. Al hoewel het derde punt offside was, is dat onder protest door de scheidsrechter toe gekend. Texel maakte na de rust nog een doelpunt en zoo eindigde deze wedstrijd met 2—3 voor „Z." Finale schoolwedstrijden. Gepasseerde Zaterdag werden de laat ste wedstrijden gespeeld. Het weer was schitterend. Vooral cle wedstrijd O.L. school den BurgR.K. school den Burg stond in het centrum der belangstelling. Hij verdiende dit danook ten volle, daar er in die wed strijd veel spanning zat. De jongens wer den door hun schoolmakkers en onderwij zers luide aangemoedigd en het was aan hun gezichten te zieu, dat ze het belang van deze wedstrijd voelden. Er was nog maar kort gespeeld, of de links buiten der R.K. school kreeg de. bal op groote afstand toegespeeld en maakte langs de staan blijvende back een goed, doch een onhoudbaar doelpunt. Toen werd er door beide ploegen hard' aangepakt, maar hoewel voor zoowel als na de rust hard werd gewerkt, kwam er in de stand geen verandering. Over het algemeen werd er door het winnend elftal ook al door hun 10 voorsprong, rusti ger en beter gespeeld. Zoo is de R.K.. school voor cïit jaar in het bezit der Plaquette en de O.L. school van den Burg van de medaille van de N.H.V.B. De wedstrijd Oudeschild—Den Hoorn is door O. overtuigend gewonnen met 9-0. Na afloop werden de prijzen met een. korte toespraak door de voorzitter aan de winnaars uitgereikt. De voorz. bracht dank aan de Hoofden en onderwijzers dei- scholen voor de medewerking welke zij verleend hadden. Tevens bracht de voorz. in zijn rede naar voren, de propaganda, welke door deze wedstrijden voor de voetbalsport gemaakt is. Bij het oveneiken der prijzen aan de captain van het winnend elftal zei de voorz., dat het hem een genoegen deed de prijs te mogen overhandigen en dat de jongens nu het volgend jaar deze prijs moesten verdedigen. Nu maar goed oefe nen om dan, als de tijd voor de wedstrij den, daar weer is, de plaquette weer te. winnen. Maar reken er op, dat de strijd' dan veel zwaarder zal zijn, doordat de elftallen over het geheel beter zullen uit komen door het vele oefenen. De eindstand is nu als volgt: O. L. Den Burg 3 3 0 0 20—0 6 R. K. school 3 2 0 1 20—1 4 Oudeschild 3 1 0 2 9—12 2 Den Hoorn 3 0 0 3 0—36 0 (resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, ver loren, punten vóór, punten tegen, resul taat.) OOST. Muziek. We worden hier jammer genoeg op het punt van muziek niet vaak onthaald en zijn er het muziekkorps van Oosterend dankbaar voor, dat we Zaterdag met een bezoek en eenige mooie muzieknum mers vereerd werden. Veel volk was op de been en allen hebben er zeer zeker van genoten. We hopen danook, dat het gezelschap ons meermalen komt bezoeken. De zomer begint pas. Tot weerziens. DE MOK. Commandant jager naar Oost-Indië. Luitenant ter zee le klasse C. C. F. Jager, die bestemd is voor de dienst in Oost-Indië, is gisteren per particuliere gelegenheid daarheen vertrokken. Mr. P. J. Troelstra, de vroegere leider der S.D.A.P., is Vrijdag onder, overweldigende blijken van deelneming te den Haag ter aarde besteld. Aandacht verdient de eenstemmigheid, waarmee vriend en vijand aan zijn nagedachtenis hulde hebben gebracht. Het eerbetoon droeg een positief karakter, het gold zijn leven, zijn onbaatzuchtige strijd. Liet gold een man, die geleden heeft voor anderen en daarbij nimmer eigen voor deel of verheffing heeft gezocht. Te Schiedam is aangegeven de ge boorte van de 50.000e inwoner van Schiedam Neeltje Jacoba Wilhelmina Wessels. Aan de Brabantsche Maaskant staan de dit seizoen voor het eerst ge plante tulpen er veelbelovend bij. De teelt biedt goede vooruitzichten. Te Lage Zwaluwe woont de land bouwer F., die wegens th.et afstroopen van de huid van een levend konijn tot twee maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Op 16 Mei was het 25 jaar geleden dat Vriezenveen door een brand in de asch werd gelegd. 223 huizen, bewoond door 280 gezinjmen, werd vernield. Naar broedeieren en kippen van het Barnevelder ras blijft de vraag in bijna al'e landen der wereld zeer groot. Zoo zijn de laatste dagen op bestelling, .roedeieren gezonden naar Letland, en Bulgarije en jonge hennen naar Grieken and en Roemenië, terwijl ook Amerika onder de afnemers behoort. Het bestuur van de Friesche en Gro ninger Maatschappij van Landbouw heeft telegrafisch aan de minister verzocht, de invoer van varkens en herkauwende dieren in Friesland te verbieden, in verband met de verdeeling der mond-en klauw- zeer-geval'.en over ons land. De vrouw van C.Z. te Nieuwkoop verloor zeven jaar geleden haar trouwring bij het spoelen van waschgoed in de sloot naast haar woning. Thans is de ring op de tuin van haar buurman teruggevonden. Met de bagger is hij reeds eenige jaren geleden daar terechtgekomen. Allerlei voorwerpen komen naar bo ven bij de droogmaling van de Wieringer- meerpolder, vooral nabij Medemblik en de Oude Zeug; nu weer een gewei van een hert (geheel versteend) alsmede een kruikje, naar de herkomst waarvan een nader onderzoek wordt ingesteld. Ook werd een steen omhoog gewerkt, vermoe delijk een grafsteen, phn. 400 Kg. zwaar, waarop o.a. een kruis met twee speren en eenig lofwerk. Zeven inwoners uit Bergh en Gen- deringen werden te Terborg veroordeeld tot tien gulden boete subs, vijf dagen hechtenis, daar zij hun vruchtboomen niet behoorlijk van rupsennesten hadden gezui verd. O Heeft u niets vergeten Een gift voor de ZIEKENAUTO van het Witte Kruis misschien O Adres: de heer J.G.PH. Pisart: Ook een klein bedrag is welkom. O CORRESPONDENTIE. Eenige voor dit nummer bestemde stukken konden niet worden opgenomen. VEE-INVOER. Burgemees'.er en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat het in hunne bedoeling ligt, na heden voorshands geen vergunningen te verleenen tot het invoeren in deze ge meente van herkauwende dieren, paarden en varkens. Texel, 20 Mei 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. VEE-INVOER. Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat in hunne vergadering van 19 Mei 1930 is vastgesteld het vol gende besluit: Burgemeester en Weihouders van Texel; Gelet op de veeverordening voor de ge meente Texel; BESLUITEN: lo. te verklaren, dat naar hun oordeel wegens het optreden ot heerschen van mond- en klauwzeer in Nederland door den in- ot doorvoer in deze gemeente van herkauwende dieren, paarden en var kens gevaar voor besmetting van den vee stapel te Texel zal ontstaan; 2o. onder de aandacht van belangheb benden te brengen, dat het derhalve inge volge artikel 7 der genoemde verordening na afkondiging van dit besluit, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wet houders, verboden is in de gemeente Texel herkauwende dieren, paarden en varkens in te voeren en dat omtrent de voorwaarden, waaronder vergunning tol invoer zal worden verleend, ter gemeen te-secretarie inlichtingen zijn te bekomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den negentienden Atei 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. HERV. GEMEENTE. Zondag 25 Mei. Burg, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Doopsbediening Cocksdorp, vm. half 11 Ds. Plug. MaandcoIIecte. den Hoorn, vm. half lf Ds. Oskamp. Oosterend, nrn. 3 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. v. 't Hooft. Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vin. 10 uur ds. v. d. Leer MaandcoIIecte. nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oo fer.nd, nm. 2 uur ds. Buskes nm. ha.lf 8 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. i0 uur ds. A. L. Broer. van Harlingen. Aangifte Autobus tot Vrijdag a s bij J ZU1DEWIND. Alkmaar, 16 Mei Op de heden gehouden graanmarkt warer aangevoerd 679 H.L. De prijzen warer per 100 K.G. Tarwe 9. a 11,25 Haver 4.50 a 6,25 Gerst chevalier 7.00 a 7,50 Grauwe erwten 10,a 13,50 Elerveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 17 Mei Kipeieren. Aanvoer 235.000. 56/58 KG. 4.70 a 5,00 100st,jks 58/60 K.G. 4,80 af 5.10 ae luu suks 60,62 5,00 a 5,30 62/64 5,20" a 5,70 t ruin 5,20 5,80 Kleine eieren 0,— a 0.- Eendeieren. Aanvoer 60000. 4.50 a 4.70 Eierveiling Texel, 19 .Mei Aangevoerd werden partijen, 135332 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 4.70 5 10 62-66 5,00 5,50 66-70 5,30 6,00 Puleieren 4,10 4,60 eendeierén f 4,20 a 4,30 Texel, 19 Mei 1930. 3571 Lammeren 22,— a 28,— 30 Schapen 30, - a 45,— 4 paard a -. 6 koeien 225,- a 350,- 1 Pinken 37 nuchtere kalveren 12, a 22. 27 Schrammen 35,a 40, 26 biggen 25.- a 33. 6 korf jonge hanen 0,20 a 0,50 Lammerenprijzen: Leiden, 16 Mei, 1200 stuks f 13.25. Leeuwarden, 16 Mei, 2481 stuks f 16—22 Zwolle, 16 Mei, 370 stuks, fll19. Utrecht, 17 Mei, stuks, weidelamme- ren F 1623; zuiglammeren f2127. Hoorn, 17 Mei, stuks f 1826. Purmerend, 20 Mei. 604 Runderen waaronder 180 vette koeien f 0,90 a f 1,15 p. KG Gelde koeien 240 a 400 Melkkoeien 240 a 400 74 vette kalveren per KG 1,30 a 1,50 485 Nuchtere kal eren 12,— a 32, - 443 Vette varkens per KG 0 68 a 0.71 138 Magere varkens 23,— a 56, 299 Biggen 24,— a 33, - 463 Schapen 34,- a 45, 931 Lammeren 18,a 27, Kipeieren 4,25 A 5,25 Eendeieren 4,40 a 0, Lammerenhandel matig tot goed. is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. Alom aangeprezen, f 0.65 per flacon. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: K. J. GIELES en RIE VAN S1JP, den Burg, Texel, 17 Mei 1930. Huwelijksvoltrekking 31 Mei a.s. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: JOH. C. GIELES en MARIE VAN TATENHOVE Ei er land8 17 Mei I93°" Huwelijksvoltrekking 31 Mei a.s. @ESESSliHHfflffl@BS gt ESSSSSSlffiiSSES Si DEN 31 MEI a.s. jfj BH hopen onze geliefde Ouders, Be- ES ES huwd- en Grootouders ES ES JOH. GIELES ES ES en ES ES D. GIELES—Kuiper ES ES hun 35-jarige echtvereeniging te ES EB herdenken. gj Dat zij nog lang gespaard mo- ES ES gen blijven, is de wensch van hun ffi EB dankbare kinderen, behuwd- en g) SB kleinkind. gj EB Den Burg, Mei 1930. (g TE KOOP in eens, 40 cent de zak. Bij J. KALF, Nieuweschild. VERLO 'EN P. KA L13 Cr., Julianastraat.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2