Zomersproeten verdwijnen vöör Vrijdag a.s. des morgens 10 uur. Schoonmaak-dwarcg. ADVERTEMT5EIS1 spoedig doo- een pot SprUtOL 'ój al'e Drogisten, gende vergadering besloten wordt de duur der N.V., thans bepaald op 25 jaar, te verlengen, is de zaak weer in orde. Zou cén Texelaar durven voorstellen, ver volgt de voorz., te liquideeren? En aan, wie de schuld, dat destijds zooveel aan deden in andere handen zijn overgegaan, kooper ot verkooper? Mocht inderdaad tot liquidatie besloten worden, dan ver dient Texel niet beter. De heer R.P.Keijser licht toe, in het al gemeen te hebben gesproken en uitslui tend met de bedoeling te wijzen op een z.i. niet denkbeeldig gevaar, ontstaan door de buitengewoon goede positie van T.E. S.O. Hij veronderstelt, dat een nieuwe boot nog wei niet zoo spoedig komen zal én verwijst naar de statuten, volgens welke aan tarietverlaging zou kunnen worden gedacht, zoodra de zaak liquide zou staan. Persoonlijk zou spr. aan liqui datie nimmer denken, maar hij is beducht voor aandeelhouders buiten Texel, die onverschillig staan tegenover T.E.S.Ó. en de gemeente. Die zouden er wel anders, over kunnen denken. De voorz. zegt de heer Keijser dank baar te zijn voor zijn opmerking, maar ziet de toekomst niet zoo donker in. T.E.S.Ó. is toch op een democratische leest geschoeid. Het grootste aandeel be draagt t2500.—Dat zou bij een koers van 250 dus f 6250.— opleveren. Over wegende invloed kunnen aie aandeelhou ders echter nooit uitoefenen. Wat de nieuwe boot betreft merkt spr. op, dat het wachten slechts op de nieuwe haven, is. Liquidatie oordeelt hij verderfelijk voor heel Texel. De heer O.J.B.Mulder, notaris, licht de statuten nader toe. Inderdaad zal tot verlenging van de duur der N.V. moeten worden overgegaan om te voorkomen, dat ze automatisch liquideert; spr. is evenwel van oordcel, dat de heer Keijser spoken ziet, die er niet zijn. Besloten wordt in 'n volgende vergade ring het voorstel tot verlenging voor onbepaalde tijd (de nieuwe wet op de N.V. maakt dit mogelijk) aan de orde te stellen. De heer W.H.Lap geeft in overweging deze vergadering maar zoo spoedig mo gelijk te beleggen. Aan het jaarverslag, door de heer Stompft uitgebracht ontkenen we liet vol gende De dienst Texel—den Helder werd zoo geregeld mogelijk onderhouden, doch op 11 en 12 Februari was de ijsmassa in het Nieuwediep en op het Marsdiep van die aard, dat er geen verbinding met Texel verkregen kon worden. Van 1 Febr. tot 7 Maart werd de dienst nagenoeg steeds op het Horntje onderhouden. In de zomer werd de Dageraad verscheiden malen voor extra reizen, in hoofdzaak voor be zoek aan de Zuiderzeewerken verhuurd. Van 1 Juli—7 Sept. werd via Texel van Den Helder op Harlingen gevaren. Op dertig reizen werden vervoerd 1759 pas sagiers, 679 rijwielen, 15 auto's en 12 motorrijwielen. De bijdragen van het personeel in het pensioenfonds werden 1 |uni afgeschaft. Ingaande 1 October werd het tarief voor het autovervoer naar het gewicht berekend. De wegen van Zeewijk naar het Horntje en van het Badhotel naar het strand werden verhard, in de kosten waarvan door T.E.S.Ó. voor resp. 15964,62 en f2757,76 werd bijgedragen. Alle 5 pet. obligaties werden per 1 Juli aflosbaar gesteld. Het extra reservefonds uit winst 1923 ten bedrage van f 12618,18 werd als volgt afgeschreven: bijdrage strandweg de Koog f 2/57.77, subs, autobusdienst Boekei f500, V.V.V. „Mooi Texel" f500, boot- huur voor melkvervoer Zaterdagsavonds f575, schadevergoedingen f8.43, belasting en havengelden, o.m. forenzenbelasting 1318,15, onkosten bij ijsgang f 1730,65, onderhoudskosten f622S,1 S. Gedurende 1929 werden vervoerd 94317 passagiers, waarvan 16445 in Au gustus. 17621 rijwielen, waarvan 4706 in Aug. 2129 automobielen, enz., waarvan 196 voor ziekenvervoer. Voor 1928 waren deze getallen resp. 97056—14752 pass., 17872—3904 rijwie len en 1512—96 automobielen. Dus 2739 minder passagiers, 251 minder rijwielen, maar 617 meer auto's. Het aanial ziekenauto's steeg onrustba rend: met niet minder dan 100. De verdeeling van het batig saldo wordt aldus voorgesteld: 5 pet. aan aandeelhouders van t 76055.f 3802.75 Tantièmes directie en pers. f 990.— 40 pet. van restant voor de aan deelhouders, max. 6 pet. f 760.55 Extra reservefonds (vernieu wingsfonds) f 8477.63 f 14030.93 Goedkeuring rekening. Goedkeuring balans en winst- en ver liesrekening, hierna aan de beurt, volgt bij acclamatie onder dankzegging aan de directeur-administrateur voor zijn accu raat beheer. Bestuursverkiezing. De heeren commissarissen P. Dros Az. en W.H.Lap, beiden aftredend doch met een herkiesbaar, worden met nagenoeg algemeene stemmen herbenoemd, waar mee de voorz. beide heeren en de N. V. feliciteert. Lichter dienst. Bij de rondvraag informeert de heer C. Krijnen, ot het niet mogelijk is, het per soneel een lichter dienst te geven. j De voorz. geeft ten antwoord, dat deze aangelegenheid tot de competentie van het bestuur behoort en niet in de algemeene vergadering behandeld kan worden. Vergaderingen. De heer C.Keijser Hz. verzoekt in den vervolge de laatste advertentie, waarin een vergadering wordt aangekondigd, kort voor de vergaderingsdag te willen plaat sen. Nu is het 17 dagen geled«:i. Er zal aandacht aan worden geschonken. Gratis ziekenvervoer. Nog zegt het bestuur toe in overweging te zullen nemen, of naast het vrij ver voer van zieken ook vrije overtocht voor hoogstens twee begeleiders zal worden verleend. Steiger—Den Helder. Op een vraag van de heer D. Boswijk, ot het bestuur ook pogingen in het werk stelt tot verbetering van de aanlegsteiger te den Helder, geeft de voorz. een beves tigend antwoord. Er wordt aan gewerkt, maar tot op heden met bitter weinig re sultaat. Het Rijk wil de steiger wel ver beteren, maar als T.E.S.Ó. dan maar be taalt. Hieraan echter, besloot de voorz., zijn we nog niet toe. Hierna volgde sluiting der vergadering, doch niet dan nadat de voorz. voor de bloei van T.E.S.Ó. zijn beste wenschen uitgesproken had. Electrische apparaten. In het vorig nummer namen we een prijslijstje van electr. apparaten op, ont leend aan een artikel van de heer F. Smit Kleine, directeur P.E.N. en Commissaris T.E.M. Een der handelaren hier ter plaat se verzoekt ons er nog aan toe te willen voegen, dat de vermelding „prijzen, gel dende voor prima kwaliteit" voor bestrij ding vatbaar is. De prijzen zouden over het geheel aan de lage kant zijn. Het kan zijn nut hebben ook dit geluid eens te laten hooren. Dat voorkomt teleurstel lingen. @IIIIII®!I!1II®1IIIII9!IIIII llllll®llllll®llllll«lll!IIB In verband inet Hemelvaartsdag verzoe ken wij onze adverteerders beleefd adver tenties voor het nummer van Zaterdag 31 Mei te willen inzenden Sl!l!li®!lllll®llllliei!lll! l]llll#llll!l®llllll®IIIIIIE Bijzondere Vrijw. Landstorm. Bij de nationale schietwedstrijden, uit geschreven door de Bijz. Vrijw. Land storm en plaats gehad hebbende op de banen van de Haagsche burgerwacht aan de Waalsdorperweg, behaalde de heer H. Schrama, alhier, op de korte baan (15 M.) 48 punten. Hij behoort thans tot de le klasse schutters K.S.O. Handelsschool—Den Helder. We -maken belanghebbenden attent op de advertentie betreffende aanmelding leerlingen Handelsschool den Helder, opgenomen in dit nummer. Vogeltrekstation. Naar we vernemen heeft de directie van de „Vogelwarte" te Helgoland de heer S. M. van der Galiën, te Utrecht, be noemd tot leider van het hier te stichten vogeltrekstation. De heer Van der Galiën heeft deze be noeming gaarne aanvaard. Hij houdt van de natuur en heeft van de vogels in het biezonder studie gemaakt. We teekenen hierbij aan, dat de heer Van der Galiën zich meermalen op journalistiek terrein begeceft en medewerker is aan verschei den bladen. Hij is van Friesche afkomst; vandaar dat van zijn hand meermalen ar tikelen verschijnen in de Friesche taal. We kunnen er niet aan twijfelen ot bij de heer Van der Galiën, die zich met hart en ziel aan zijn nieuwe taak zal geven, zal de leiding.van Texels vogeltrekstation in goede handen berusten. Vermoedelijk zal hij zich eind Juli—begin Augustus hier vestigen. Even rechtzetten. Een onzer groote weekbladen gaf de vorige week in zijn rubriek „toerisme" een Amsterdamsch abonnee antwoord op een vraag omtrent de Waddeneilanden. ,,'t Eiland Texel heeft goede hotels", zoo lezen we. Geen mertsch zal het weerspre ken, Maar dan komt het: „Texel kan men bereiken vanuit den Helder (Havenhoofd), Rijkspostdienst, 's'zomers tweemaal per dag, Zondags driemaal. De overtocht heeft plaats in ongeveer drie en een half uur." Dat kan niet door de beugel, nietwaar? We weten wel beter en hebben het onze plicht geoordeeld de Toerisme-redacteur op deze merkwaardige poging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer in een vriendelijk briefje attent te maken. Een exemplaar van onze bekende „Vraag baak voor Vreemdelingen" sloten we er bij in, zoodat we er niet aan twijfelen, of in den vervolge zal Texel recht geschie den. Een ding zouden we echter wel willen weten: Hoe komt zoo'n vragenbus-redac- teur aan zulke malle gegevens, die kant noch wat raken? Het kan ons ook koud laten. Hoofdzaak is, dat hij er af komt. Sportnieuws. Men schrijft ons: Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) spe len onderstaande elftallen tegen Helder adsp. A. en B. Aanvang 2 uur: Texel B. tegen Helder B. Aanvang 3 uur: Texel A. tegen Hel der A. We hopen op een prettige dag. Elftallen als volgt: Texel-adsp. A. B. Beumkes Jaq. Helsloot, J. Geus, A. Pen J.Bruin P.Bruin P.Kikkert A.Huizinga G.Witvliet A.v.d. Slikke W.Ran Texel Adsp. B. Bela Jac. de Veij J. Broekman W. Vlas H. Neijens C. Ran G.Coevert M.Bakker P.Neijens Th.Rijk J.Sambeek. S.V. Texel tracht spoedig 'n wedstrijd te spelen tegen de nieuwe le ldasser K.T.C. te Koog aan de Zaan. Voor 2e Pinksterdag poogt men iets biezonders te brengen, aldus de secr. Nadere mededeeling volgt. Tweede Lammerenmarkt. Ook de tweede lammerenmarkt heeft zich over het geheel door een vlotte handel gekenmerkt en versterkte ons in de meening, dat de vorige Leidsche markt niet teleur heeft gesteld. De marktbe richten spraken trouwens ook van prij zen tot dertig twee-en-dertig gld. bij een aanvoer van 4777 stuks. Ook onze voorspelling, op grond van wat koopers ons te kennen gaven, dat ook deze week hooge prijzen zou geven, werd bewaarheid. Gelukkig ook maar de lage graanprijzen en de lage eierenprijzen in het voorjaar hebben de rekening van menigeen leelijk in de war gestuurd. Aan de andere kant mag dus wel wat extra ontvangen worden. Met goede moed gaan we de volgende markten tegemoet. Ter vergelijking met de „groote" (2e) lammerenniarkten in vorige jaren geven we nog dit staatje: 1924 5150 f25—35 1925 6650 26—32 1926 6992 15—22 1927 7316 12—18 1928 7393 16—20 1929 6720 16—24 1930 6272 22—28 o— Aan de Wieringer Crt. van 24 Mei ont- leenen we: De lammerenmarkt hier leverde heden een treurige aanblik op: allemaal leege hokken, geen kooplieden en geen lamme ren. De viervoetertjes schijnen reeds allen bij de boer aan huis verkocht te zijn voor 118.— tot en met f23 per stuk. Een veelbegeerde betrekking. Voor de betrekking van tweede dienaar van politie te den Burg hebben zich in to taal 240 sollicitanten aangemeld. Voor een soortgelijke betrekking te Hillegom heb ben zich „maar" 115 sollicitanten aange meld. We zien ook hier: „Er is altijd baas boven baas". Texel spant de kroon. En nu maar aan het schiften. Er is wef werk aan de winkel. DE COCKSDORP. Kaasprijs—„De Samenwerking." Naar onze correspondent meedeelt heeft Zuivelfabriek „De Samenwerking" te Eierland Vrijdag te Alkmaar voor haar kaas een goede prijs gemaakt en wel t 38.53 per 50 Kg. DE WAAL. Zakennieuws. De heer G. H. Geus, timmerman en wa genmaker alhier, heeft te den Helder de sigarenzaak van de heer S.Koorn, aan de Spoorstraat aldaar, overgenomen, en zijn timmerzaak hier overgedaan aan de heer W. Bruin, van elders. Een merkwaardig geval. Op een perceel land van het Alg. Wees huis in Waalenburg werd Zondag een kokmeeuwennest metu raadt het nooitelf eieren gevonden. Als het er vier zijn, spreekt men al van een zeld zaam geval. En toch de man, die ons met het biezonder feit in kennis stelde, was een gelootwaarclig man. De eenige veronderstelling is deze, dat kwa jongens moeder Natuur een handje ge holpen hebben. Er is slechts sprake van. écn broedsel per jaar! Wat zal het ouderpaar hebben opgekeken, toen het bij zijn thuiskomst zoo'n vermeerdering moest aanschouwen. Daar was werk aan de winkel. Gelukkig maar, dat pa en ma zich gezamenlijk op de broederij toeleg gen. Kerknieuws. Ds. N. J. v. 't Hooft, Ned. Herv. pre dikant alhier, ontving een beroep naar Goïngarijp (Friesland.) De opmerkzame lezer mocht in het nummer van 21 Mei ontwaren, dat een zeer eigenaardig en hoogst zeldzaam von nis geveld werd door de kantonrechter te Terborg. Er werden namelijk door die rechter zeven ongelukkigen tot geldboe ten veroordeeld, wijl zij verzuimd hadden rupsennesten te verdelgen. Een oogenblik kon men in twijfel ver- keeren, ot misschien, ondanks de bekende gezindheid van onze premier, toch een vrouw is binnengeslopen in het corps Ne- derlandsche kantonrechters. En of deze veroordeeling niet een schoonmaakterreur gaat inluiden, zoo ontzettend en streng, dat wij, mannen, beter de dijken kunnen doorsteken, en ons redden naar een ver afgelegen land, waar op een enkel rup sennest ot spinneweb niet wordt gelet. Het is een in binnen- en buitenland bekend feit, dat wij, Nederlanders, de zindelijkste natie ter wereld vormen. Wij wasschen de huizen van buiten en poetsen de straat. Het is natuurlijk geen wonder, dat wij na die arbeid zóó vermoeid zijn, dat wij niet altijd gelegenheid hebben, deze reinheidsprincipes ook tot onze li chamen uit te strekken en daarom leert de statistiek ook, dat wij op de duizend inwoners minder badkamers hebben, dan de bevolking van andere en minder zin delijke beschaafde landen. „Minder" is eigenlijk nog zwak uitgedrukt, want voor enkele jaren terug, toen een vérziend Amsterdamsch gemeentebestuur badka mers en badcellen verplicht ging stellen, althans zeer bevorderde in de nieuw te bouwen stadswijken, waren er vele tienduizenden inwoners, die met elkander nog geen één badkuip konden vertoornen, al zou er de doodstraf op hebben ge staan. Dit is nu anders, al leenen de bad-( cellen zich uitermate tot het koel bewa ren van aardappelen en potten met jam. >9[«M Üt men er goed aan doet met de rup sennesten te beginnen en niet met de spinnewebben, is een andere vraag. Kan men iemand strafrechterlijk verplichten tot het vernietigen van schadelijk gedierte Er zijn vooraanstaande Nederlanders, die flauw vallen, wanneer zij een muis ont waren en menigeen heeft een afschuw van rupsen, vooral wanneer zij tusschen boord en nekvel kruipen. Mannen, die uitmunten in zedelijke moed, en meer voor de op voeding van ons volk hebben gedaan, dan twintig veroveringen van Zilvervloten, zouden met de hand niet een gewone huisspin durven aanvatten en het gaat toch niet aan deze opvoeders der natie met boeten en hechtenisstraffen te bena deren, wijl zij ietwat slap zijn in liet ver delgen van rupsen en spinnen. De schoonmaak is een der heiligste goederen onzer natie en ook zonder lijfs dwang bloeide en floreerde zij. Voor een echtgenoot, die in de schoonmaak zit, heeft de hechtenisstrat trouwens alle af schrikwekkende werking verloren, en dat kan men de kantonrechters niet genoeg op het hart drukken. CORRESPONDENTIE. Berichten en ingezonden stukken, uit sluitend ten doel hebbende anderen on aangenaam te zijn, en zulke, afkomstig van personen, die ook voor de redactie hun naam verborgen willen houden, wor den terzijde gelegd. RED. Heden overleed in de hope des Eeuwigen levens, onze geliefde moe der, behuwd- en grootmoeder MARTJE TRAP Echtgenoote van wijlen M. van Oostenbruggc, in den ouderdom van 79 jaar. Chr. BREMER-v. Oostenbrugge C. D. BREMER en Kinderen, den Burg, 26 Mei '30. Hiermede vervullen wij den trenri- gen plicht u kennis te geven van het overlijden van onzen innig geliefden Vader, Behuwd- ei Grootvader, J. BURGER Pz., in den ouderdom van ruim 72 jaar. Namens de diepbedroefoc f imilie P. BURGER Jz. Oosterend, Texel, 23 Mei 1930. Jaarverslag.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2