Het Wiegek yi No 4433 Woensdag 4 Juni 1930 43ste Jaargang L FEN KANONSCHOT I Van week tot week Texelsche Berichten Gemengd Nseuws Ingezonden ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Britsch-Indische Opstandigheid. De berichten, welke deze week uit Br. Indië kwamen, waren van zeer ernstige aard. Het ging er te Rangoon, waar tien-j tallen doodeti en honderden gewonden vielen, bloedig aan toe. Gaandeweg breidt de nationalistische beweging, waaraan Gandhi de stoot gaf, zich uit en meer en meer wordt het duidelijk, dat hier groote gebeurtenissen te wachten staan. Aanvan kelijk scheen Engeland van de zijde der Mohammedanen niet veel te vreezen te hebben (zij zijn immers, bij de Hindoes vergeleken, verre in. de minderheid,) maar de laatste tijd beginnen ook zij zich te roeren. Allerwege laait de vlam der opstandigheid op en sterker gevoelt Engelands bewind er zich van doordron gen, dat hier afdoende maatregelen noo- dig zijn. Mac Donald, Engelands premier, heeft uitvoerig betoogd, voor de verstrekkende gevolgen van die Br.-Indische onlusten geenszins blind te zijn. Het Britsche rijk, zoo oordeelde hij, kan slechts dan ontko men aan het lot, dat andere wereldstaten heeft getroffen, wanneer het in staat is 'zich aan te passen aan de nieuwe be hoeften eener wereld, welke telkens ver andert. In gelijke trant sprak Minis ter Wedgwood Benn. Op een vraag „Wat is de plicht der arbeidersregeering in, Indië luidde zijn antwoord: „Regee- ren. We zouden Indië een slechte dienst bewijzen, door het in tijden van chaos en anarchie zelfbestuur te geven. Het her stel der normale toestanden ligt in de handen van hen, die de wanordelijkheden hebben veroorzaakt. Er wordt blijk baar aan zelfbestuur wel gewerkt, maar het zal gaan langs lijnen van geleidelijk heid. Het Probleem der Werkloosheid. Het groote werkloosheidsprobleem - houdt de Engelsche regeering nog steeds bezig. Aan tal van aanvallen staat Mac donald bloot, wijl de groote werkloos heid zoo geheel in strijd zou zijn met de schoone leuzen, welke bij de groote ver kiezingen naar voren werden gebracht. Tegenstanders van de arbeidersregee -- ring wijzen op de mijnwet en op de mid delenwet, welke die groote nood in de hand zouden hebben gewerkt. Mac Donald laat zich echter niet gauw uit het veld slaan en wees op Duitschland, waar ondanks de beschermende maatrege len de werkloosheid toch ook een groo te omvang heeft aangenomen. Toegege ven moest worden, dat de nood der werk loosheid groot en nijpend is, maar de oorzaak daarvan zou in de slechte positie der wereldmarkt moeten worden gezocht. Getracht zal worden de werkloosheid door het aangaan van een groote leening te be strijden. Overwogen wordt de school plichtige leeftijd op 16 jaar te brengen en de betaling der ouderdomsrente met vijf jaar te vervroegen en dus op 60 jaar te doen ingaan. Men verwacht, dat het aantal werkloozen, thans 1,75 mil joen, hierdoor belangrijk dalen zal; aan de arbeidsmarkt worden aldus immers heel wat krachten onttrokken. „De omstandigheden zijn bezig te ver anderen. De vraagstukken zijn veranderd en wanneer andere partijen met ons zou den willen samenwerken, Zijn ook wij daartoe bereid. Met het oog op het na tionale karakter van het vraagstuk der werkloosheid, zal ons elke medewerking, van welke zijde ook, welkom zijn."' Zoo sprak Mac Donald. inderdaad moeten allen de handen aan de ploeg slaan om de akker der werk loosheid met succes te bewerken. Laat ons eens afwachten, wat daarvan terecht komt. Het kan leerzaam zijn. Mestvaalten. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering, dat het ingevolge artikel 139 der Algemeene Politieveror- ning verboden is, mestvaalten, mestverza- melingen, vuilnishoopen, aschbelten of dergelijke te hebben: lo. binnen den afstand van woonhuizen en op minder dan 1 M. afstand van be lendende erven; 2o. in de kom, tenzij in gesloten hok-t ken, welke de daarin aanwezige stoffen niet doorlaten; a. binnen den afstand van 5 M. van den openbaren weg; b. in het tijdvak van 15 Mei tot 1 Oc tober. Voor het verbod sub lo. kan door Bur gemeester en Wethouders bij voldoening aan zekere voorwaarden in biezon- dere gevallen ontheffing worden verleend. Voor de verdere bepalingen, dit on derwerp rakende, wordt verwezen naar de Algemeene Politieverordening. Met de controle op de naleving der bepalingen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Op overtreding is geldboete gesteld van ten hoogste f25,of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 30 Mei 1930. De Secretaris, JONKER. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. „Gewetensgeld." Sedert de vorige opgave in dit blad zijn de navolgende bedragen als gewetensgeld, gestort bij de Inspecteur der belastingen te Den Helder, te weten: f 100.f47,69; 1200.—; f 1000.f 1000.f28.95; 1 650.— f 1370.— f 200.—f27.60; t 1200.— f 80.—. Intern. Congres van Vogelkundigen Excursie naar Texel. Van 1 t.m. 7 Juni wordt te Amsterdam het Zevende Ornithologisch congres ge houden .Onze vroegere plaatsgenooten, de heeren Dr. Jac. P. Thijsse en J. Drij ver hebben zitting in het Nederlandsch comité. Aan het programma ontleenen we, dat voor morgen een excursie naar Texel is voorbereid. o— In aansluiting op het bovenstaande ver nemen we nog, dat het gezelschap, dat aan de excursie naar Texel deelneemt, plm. tachtig personen telt, onder leiding staat van de heer J. Drijver en voor de reis Den HelderTexel v.v. van een extra boot gebruik maakt. Oefenreis „Prins Hendrik." De „Prins Hendrik" is Woensdag weer in behouden haven teruggekeerd. De Z.V. S.-ers uit de 2e klas hebben het kostelijk reisje, dat jaren heugen zal gewis, al weer achter de rug. In korte trekken moge hier volgen wat hen is wedervaren. Dat het weer zich uitnemend heeft gehouden en dat de leiding bij de heer G. Schmidt in puike handen was zij met eere ver meld. Noch het een, noch het ander mocht ontbreken. Dat burgemeester Oort en de oud-directeur, de heer P. Bossen, de de reis meemaakten de heer Oort tot Amsterdam hebben we al eerder ver meld. De hr. Bossen leeft met „zijn" school nog altoos mee en had ook deze gelegen heid weer met beide handen aangegrepen, om zich met de zeevaarders-in-de-dop in zeevaartkunde, astronomie, oceanografie, en aanverwante wetenschappen te ver diepen. Ook zoo'n tochtje trouwens de heer Bossen heeft er al heel wat meegemaakt is niet te versmaden en smaakt naar meer. De reis ging van Texel naar Terschel ling en vervolgens via Lemmer, Kampen en Urk naar Amsterdam. Terug werd over Hoorn en Harlingen gevaren. De vraag „Wat voeren de jongelui op zoo'n tocht nu wel uit?" hebben weboven ten deele al beantwoord. Dagelijks wer den zonobservaties gedaan om lengte en breedte te kunnen bepalen, m.a.w. om uit te visschen waar men zich op wadden- of Zuiderzee precies bevond; kompasfouten werden berekend, etc. Allerlei kennis, op de schoolbanken vergaard, werd aldus aan de practijk getoetst. De besturing van het vaartuig was steeds aan de leerlingen toevertrouwd. Dieptelooden, omgaan met de zeilen en manoeuvreeren met het schip behoorden tot de dagelijksche be zigheden. Te Amsterdam werd de werf der Ned. Scheepsbouw-Mij. bezocht; daar konden de groote schepen, die juist op stapel stonden, worden bewonderd en had men gelegenheid de bouw in zijn diverse sta dia na te gaan. Met groote belangstelling werden de werkzaamheden daar gadege slagen. Een uitgezochte gelegenheid om de kennis, op school aangaande scheepsbouw opgedaan, te verrijken. Na aankomst te Harlingen werd te Frane- ker 'n bezoek gebracht aan 't bekende pla netarium van Eise Eisinga. Sterrenkunde is een vak, dat een zeeman goed te pas komt. Het vernuftig planetarium mocht zich danook met recht in aller volle be langstelling verheugen. Ueen moeite werd gespaard om de oefentocht aan zijn doel te doen beant woorden. Er is geen twijfel aan, of die zorgen zijn met succes bekroond. Eventjes lachen. Wat moeten die tralies daar voor dat raampje? Je bent toch niet bang voor inbrekers? DE KOOG. Naar we vernemen is gunstig beschikt op het verzoek van „Mooi Texel" om het hulpkantoor der P.T.T. alhier gedurende het zomerseizoen, ingaande 1 Juli a.s., op Zon- en feestdagen open te stellen, van 8—9 en van 13—14 uur; op werk dagen voor telefoon van 8—21 uur en telegrammen van 8—20 uur. DE COCKSDORP. Hoe de waterwolf bestreden wordt. Men is thans dagelijks bezig met behulp van z.g. kipkarren zand te storten op de plaats, waar in de loop van deze zomeb de dijk zal verschijnen, die moet dienen tot bescherming van het uiterste Noorden van ons eiland, speciaal de landerijen behoorende tot de hofstede „Het Eier- landsche Huis". De dijk, die dwars door een roggeveld wordt aangelegd, zal onge veer een lengte krijgen van 400 M. Weke lijks worden 1000 M3. zand gestort. Er zullen plm. 20000 M3. noodig zijn, zoo dat er een twintigtal weken mee gemoeid J.6RUNO'5 BAAhTABAK zullen zijn, om het zand aan te voeren. Na de verzwelging van het poldertje „Volharding" zijn hier aan de onverza digbaarheid van „de waterwolf" weer et telijke hoeveelheden zand ten offer ge vallen en er zal nog meer volgen. Ook ten westen van de Eierlandsche vuurtoren nemen de duinen sterk af, zoodat de vrees gewettigd is, dat daar binnen afzienbare tijd een doorbraak zal plaats hebben. Het water overstroomt dan wel geen vruchtbare landerijen, doch dringt het z.g. „buitenveld", een uitgestrekte vallei tus- schen de Eierlandsche vuurtoren en de buitenste duinenrij, binnen. De 68-jarige J. Mantel, verpleegde van de Diaconie te Alkmaar, is bij het oversteken van de weg te Schoorldam door een auto overreden en gedood. Een in 1723 te Ridderkerk gebouwde korenmolen van de heer D. Kranendonk zal verdwijnen. Het bestuur van het waterschap te Tjuchern (Gr.) heeft besloten, de wind watermolen aldaar voor afbraak te ver- koopen. Binnenkort zal de ecnige molen te Zeijen (Vries, Drenthe) verdwijnen. Op een derde gedeelte van de weg Delft-Rotterdam doet zich mond- en klauwzeer voor op 17 naast elkaar gele gen landerijen. Het dichtst bij Delft blijken de landerijen vrij van de ziekte te zijn. Mijnheer de Redacteur. Gaarne had ondergeteekende, dat u voor het onderstaande een plaatsje wilde inruimen in uw veelgelezen blad. U bij voorbaat dankend, A. DROS Azn. Alvorens ik op het stukje van de heer Henkes zal antwoorden, wilde ik eerst deze twee vragen zien beantwoord. Waaruit maakt de heer Henkes op, dat ik Vrijheidsbonder ben? (Nu graag steek houdende bewijzen.) Nu de heer Henkes tegenover de Texelsche Luistervinken de A.V.R.O. zonder reden aanvalt (er is een spreekwoord „Liever gehaat, dan benijd), had ik gaarne ook antwoord op de vol gende vraag. Waarom is de V.A.R.A. er op tegen, dat de A.V.R.O. een eigen zender bouwt? (Gleichwellen systeem, hetwelk uit eigen kas zou worden betaald.) TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moor: 10 cl. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagero regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 t: POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met Zaterdagavond. TEXELSCHE COURANT De badplaats vooruit! khie rait jcm DAAl-munn Een kanonschof hoort hij niet. Hy slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan z'r> oor, ECHTE FRIE5CHE Dan is de rakker; ^Dadelijk wakker!^ IO-I2-I5 4. ISCTS. PER Hi ONS v-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1