Texelsche Courant van Zaterdag 7 Juni 1930, m TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Over leeftijd en genialiteit. WARENWET. Ten verzoeke van den Directeur van den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar brengen Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel ter openbare kennis, dat Simon Smit, van be roep veehouder en melkverkooper, wo nende te Oudeschild S 253, bij vonnis van het kantongerecht te den Helder van 28 Januari 1930 onherroepelijk is veroor deeld tot eene geldboete van 150, subsw dair 10 dagen hechtenis, wegens het inde gemeente Texel verkoopen van melk, waaraan water was toegevoegd. Texel, 5 Juni 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Ouderen meenen graag, dat zonder huil ervaring niemand iets groots kan doen. Jongeren daarentegen weten, dat de grond slag van het groote ligt in de bezie ling en dat het er op aankomt, voor deze ontvankelijk te blijven, zoo lang men tijd van leven heeft. Beneden de dertig wordt een mensch niet ernstig genomen, maar Stel ley was dood, eer hij kans zag om- dertig te worden. Vondel integendeel had op zijn der tigste jaar nog niets geschreven, waar door zijn naam vereeuwigd zou zijn, wanneer hij jong gestorven was. Het is merkwaardig na te gaan, op welke leef tijd, verschillende menschen hun groote dagen hebben gesteld. Sinte Jeanne d'Arc was 17 jaar, toen door haar toedoen de Dauphin van Frankrijk gekroond werd. Alexander de Oroote was 18, toen hij de slag bij Cheronae won. Franz Schubert was 19, toen hij de bekende melodie op „Erlköning" compo neerde. Calderon was 20 jaar toen hij zijn eerste drama schreef. Lindbergh was 24 jaar, toen hij over de Oceaan vloog. Charles Dickens was 25 jaar, toen hij de „Pickwick-club" schreef. Philip Reis was 26 jaar, toen hij de teletoon uitvond. Heine was 28 jaar, toen hij het „Buch der Lieder" schreef. Vasco de Gama was 30 jaar toen hij de zeeweg naar Indië vond. Dante was 34 jaar, toen hij begon aan de „Divina Commedia". Napoleon was 35 jaar, toen hij keizer gekroond werd. 3 Colombus was 36 jaar, toen hij Ameri ka ontdekte. Wagner was 37 jaar, toen „Lohengrin" werd opgevoerd. Mussolini was 40 jaar, toen hij dic tator werd. Einstein was 42 jaar, toen hij de No- bel-prijs kreeg. Da Vinci was 46 jaar, toen hij het „Laatste Avondmaal" schilderde. I Tolstoi was 50 jaar, toen hij „An.nla Karenina" uitgaf. i Cromwell was 52 jaar, toen hij Lon den binnenrukte. Beethoven was 54 jaar, toen hij de Ne gende Symphonie componeerde. Karei de Groote was 56 jaar, toen hij keizer gekroond werd. j Cervantes was 58 jaar, toen hij „Don Quichotte" schreef. Bramante was 62 jaar, toen de -eerste steen van de St. Pieterskerk werd gelegd.. Vondel was 65 jaar, toen hij „Luci fer" schreef. Dit lijstje bewijst wel, dat geen enkele leeftijd op zichzelf verachtelijk is en dat zoowel jongeren als ouderen genieën kunnen zijn. Pinkstert vroolijk, Pinkstert blij, Laat er Pinkstergeest zijn. Laat het mooie Pinksterfeest Ook een Pinksterféést zijn. En zing uw blijde Pinksterlied Laat klinken maar uw zangen. l_aaf galmen 't vroolijke refrein, Maar laat de takken hangen. Ontvlucht het drukke stadsgewoel Gij gaat ravotten, stoeien Geniet van bloem en bloemengeur Maar laat de bloempjes groeien. Rijkstelefcondienst. In verband met de verbreeding van Hoornderweg en Koogerweg zullen ver scheiden telefoonpalen moeten worden verplaatst. Dit karwei werd door het rijk aanbesteed en is gegund aan een firma te Rotterdam, die met de werkzaamheden inmiddels reeds een aanvang heeft ge maakt. o— Veder deelt men ons mee, dat alle tele foondraden op Texel zullen worden ver nieuwd en dat de lijn den Burg—Oude schild, thans via de Hoogeberg aange legd, weggenomen wordt. De verbinding zal nu langs de Nieuwe Schilderweg tot stand worden gebracht. Ook de lijn Oude schild—Horntje wordt verplaatst. VOORZICHTIG MET VUUR. m Kampeer op Texel, waar 't u lijkt gg En doe zooals zoovelen, SR Maar denk aan dennenbosch en na duin: Vuur laat niet met zich spelen. ES Schoolnleuws. Dinsdag heeft het schriftelijk gedeelte van de eind-examens 2-jarige cursus aan de Z.V.S. alhier een aanvang genomen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Bossen, oud-directeur onzer Zeevaart school, thans te Alkmaar, werd door de Minister wederom benoemd tot gecommit teerde bij de dit jaar aan de van rijkswege gesubs. zeevaartscholen te houden eind examens. Radio-Centrale—den Burg. Op onze informatie deelt de heer Mit- telhauser ons mee, met de aanleg van aijn radio-centrale zooverte zijn gevorderd, dat ze hoogstwaarschijnlijk vanavond inwer king kan worden gesteld. Met man en macht wordt gewerkt om in de kortst mo gelijke tijd een zoo groot mogelijk aantal perceelen aan te sluiten. Het eerst worden aangesloten de abonnees, wonende tus- schen de centrale en de Steenenplaats, aan één kant van de straat. Van ontsiering van het dorp zal geen sprake zijn, daar de draden zooveel mo gelijk achter de woningen om worden gespannen. Wolmarkt. Aan het Alg. Ned. Landbouwblad van 5 Juni ontleenen we: Wat de wolhandel betreft, moet wor den vermeld, dat hier te lande geen ver hoogde prijs te bedingen was en dat het tevens zeer moeilijk was op stabiel ni veau interesse te vinden. Rekenen wij de prijzen op 19 Mei te Bradford voor overeenkomstige wollen betaald om tot onze wollen per Kg. van N.-Hollandsch rendement ,dan vinden wij: Prima 11.20Eerste 11.071/2, Tweede 11.05, Derde 1ste knip f 1.05, Derde oude re knip 11. Overzicht eierhandel. Roermond. De afgeloopen week kenmerk te zich door buitengewone slapte in de han del. Het schijnt dat de orders voor het koelhuis grootendeels zijn uitgevoerd. Voor directe consumptie werd zeer wei nig gekocht, zoodat men het buitengewo ne teit moet constateeren, dat vóór de Pinksteren de eieren lager in prijs wor den, in de afgeloopen jaren had men steeds voor de Pinksteren een stijging in prijs. Bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn bedroeg de aanvoer nog 6.400.000 stuks. Kleine eieren 14—4.50; groote f4.60— 5.60; eendeneieren 14.50—5.20. Wolveemarkt 28 Mei—4 Juni. Voor vette schapen was Leiden stug ger en iets lager, v Voor lammeren waren verschillende markten lui in omzet als gevolg van de hooge vraagprijzen (Schagen, Leiden, Leeuwarden en Purmerend). Leeuwarden en Zwolle waren bij afloop eerder iets minder. Sneek gat voor lammeren ook minder animo. Te Groningen daarentegen waren de weide- en vette lammeren iets duurder. De vraag naar melkschapen was op de Friesche markten Leeuwarden en Sneek iets flauwer. Naar Texel. Onder leiding van onze oud-eilandge- noot, de heer Jac. Daalder Dz., bracht een groep leerlingen van de Nutsschool te den Haag Dinsdag en Woensdag een bezoek aan TexeL De Kring „Hollands Noorderkwar tier" van de bond van Kasteleins bracht Dinsdag een bezoek aan Texel. Er werd •een vergadering belegd in „de Zeven Provinciën" te Oudeschild, waar ook de lunch werd gebruikt. Met een autobus werd o.m. de Koog opgezocht en in de namiddag werd in „de Lindeboom" ge dineerd. Sportnieuws. Men deelt ons mee, dat Zondag 22 Juni onze tennisclub hier de strijd zal aanbid den met „Advendo", een sterke club uit Alkmaar. HOUD VIER DINGEN. Trek vrij naar duin en bosch en veld Ga vroolijk Pinkstervieren. Maar houd vier dingen: uw fat soen, Rechts, schillen en papieren. Voelt U zich mat? Wat zal U weder verkwikken? Is U „down"? Wat zal Uwe stem ming verbeteren? Bedenkt in al die ge vallen, dat PEPERMUNT het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching is. Excursie van Ornithologen naar Texel. Ook de ex-Czaar Ferdinand van Boelgarije onder de deel nemers. Door het Zevende Ornithologisch Con gres te Amsterdam werd Donderdag een excursie naar Texel georganiseerd. On der de deelnemers, zestig in getal, bevond zich o.m. ex-Czaar Ferdinand van Boel garije. Onder leiding van de heeren J. Drijver en E. Burdet, werd het mooie eiland doorkruist en aan de vogelbroed plaatsen een bezoek gebracht. Gedineerd werd in strandhotel „Prinses Julfarr'a" te de Koog, waar ook de heer W.B.Oort, burgemeester van Texel, aanzat. Voor de reis den Helder—Texel werd van 'n extra boot gebruik gemaakt. o— Eerder dan door middel van ons blad, heeft een deel onzer lezers vermoedelijk van het bovenstaande reeds kennis geno men door het bericht, dat Persbureau Vaz Dias door ons ingelicht Don derdagavond per radio verspreidde. Te halt elf 's morgens kwam de extrai boot te Oudeschild aan. Een stralende Junidag hield voor de bezoekers de schoonste beloften in. Met drie auto bussen van de lieer E. Boekei, werden de mooiste plekjes opgezocht; Waalenburg, de Bol en de Muy oefenden op de gasten een wondere bekoring uit. In Waalenburg was men zoo gelukkig ooievaars en lepe laars waar te nemen, een zeldzaam voor recht. Zouden de vogels geweten hebben, welk bezoek Texel wachtte? In het bie- zonder liet ex-Czaar Ferdinand niet na, zijn groote bewondering over Texel en zijn uatuurpracht te kennen te geven. Hij was vergezeld van de heer Edmond Weich, „maréchal de la Cour de Sa Ma- jesté le Roi Ferdinand" en een bediende. Mede maakte de heer Einar Lönnberg, voorzitter van 't Congres, (een Zweed), en de lieer Person, directeur van de Na tional Parks in de Ver. Staten van Ame rika, deel uit van het gezelschap. 's Morgens werd aan de dijk van Waal- en-Burg de lunch gebruikt. Terwijl men zich daaraan vergastte de hetr IJ. Koppen, van Oosterend, had er uitstekend voor gezorgd kon men zich vermeien in de aanblik van de vogelpolder, welke in ons land, in Europa wellicht, zijn weerga nauwelijks vindt. Omstreeks zes uur vereenigden de gas ten zich in strandhotel „Prinses Juliana" te de Koog, waar aan het diner door de iheer Lönnberg in het Engelsch een speech werd afgestoken, welke door de heer burgemeester Oort in het Duitsch beantwoord werd. Op onze informatie vernamen we, dat ex-Czaar Ferdinand op zijn autoreis steeds naast de chauffeur in de bus plaats nam. (De heer Bram Geus viel de eer te beurt.) Hoewel hij een zeer gemoede lijk en onderhoudend man moet zijn, had Bram aan zijn hooge buurman geen pret tig reisgezelschap, daar ex-Czaar Ferdi nand maar een enkel woord Hollandsch spreekt. Vreemde talen is hij daarentegen zeer goed machtig, in het biezonder het Fransch. We vernemen nog, dat hij, erkentelijk voor de heusche ontvangst, aan de burgemeester bij liet diner zijn menukaart present deed, met daarop, ei genhandig geschreven: „Ferdinand R" (R beteckent Rex ,d.w.z. koning). Ver meldenswaard is nog, dat de ex-Czaar als „Souvenir de Texel" een doos met boterbloemen meenam en er biezonder op gesteld was met „Sa Majesté" („Zijne Majesteit") aangesproken te worden. Donderdagavond te half negen is het gezelschap per extra boot vertrokken. Gisteren zou o.m. aan Hoorn en de Alk- maarsche kaasmarkt een bezoek worden gebracht. Naar het schijnt heeft Texel bij alle bezoekers een uitstekende indruk achter gelaten. Het was ook een uitgezochte dag, welke liet landschap geheel tot zijn. recht deed komen. DE KOOG. Als 't zomert. Het badseizoen geopend! Hetstreelcnd zilte nat laat weer de lokstem hoo.ren voor 't frissche golvenbad. De zee houdt weer receptie voor dorp- en stedeling en zingt haar lokkend liedje van „Welkom, Vreemdeling" Het klinkt misschien wat somber, maar 't moet gememoreerd: Pas op Van die receptie wordt soms nooit teruggekeerd. Steeds weer een nieuwe waaghals, die vér de zee inging. Dan kliiikt het lied heel anders van „Welkom, Vreemdeling" PRINS HENDRIK-POLDER. Dijkgraaf J. H. Timmer herbenoemd. Bij Koninklijk besluit is de heer J. H. Timmer, met ingang van de le Dinsdag in Juli tot dijkgraaf van de Prins Hendrik Polder herbenoemd. Een moeilijk probleem. Neemt u me niet kwalijk, meneer de agent, maar zoudt u me ook de plaats kunnen wijzen, waar ik zonnebaden kan nemen. -—O—

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5