Pinkster-Feest. Ingezonden Gemengd Nieuws Pinksteren is het schoonste feest van het jaar. Reeds zij, die de Pinksterdagenl als andere vrije dagen beschouwen, waar in zij, van arbeidsdruk ontheven, ook de zorgen achter zich laten om koers te zet ten naar de een of andere uitgezochte) plek in de vrije natuur, reeds zij vinden) die natuur in haar schoonste kleed. Al- jes is nieuw ontloken, jeugdig en frisch, ongerept is het heerlijk loover der bosV schen, trillend van zoet en zuiver vo- gelgekweel. Nog heeft geen voortdurend bewegende menschenmassa het stot doen opdwarrelen. Maar er is meer dan dat. Zeker: de tnensch mag zich vrijelijk bewust zijn van zijn aandeel in de bloei van vel den en akkers; hij heeft geploegd, ge zaaid, geplant, gekweekt, beschut Maar zoo ooit, dan moet hij zich thans rekenschap geven van de geheime kracht, die werkt in de schoot, dier aarde, waar aan hij zijn hoop en verwachting heeft toevertrouwd. Zonder die kracht wat zou hem zijn overleg, wat zou hem zijn arbeid baten Is dat niet dezelfde onbegrepen, onna speurlijke kracht, die zich woning heeft gemaakt in elke menschenziel, die weeft cn werkt achter al ons doen en laten, die de drijfveer kan zijn van onze daden, de bezielende macht, van wat er over onze lippen komt Wonderlijke, onbegrepen macht, waar van wij ons veelal geen rekenschap geven, maar waarvan zij kunnen getuigen, die bezieling kennen op elk gebied, hetzij, dat er klanken tot hen komen, ze weten met van waar; beelden in hen oprijzen, ze weten niet hoe; oplossingen zich plot seling openbaren, ze weten niet langs welke wegen. Wij kunnen die kracht al leen ervaren, want zij is in ons allen aanwezig en kan ons tot de schoonste dingen nopen. Mvaar ach, hoe dikwijls - wordt zij veronachtzaamd en haar stem niet gehoord. Haar groote vijand is on ze eigenwijsheid, is datgene, wat we zon der haar meenen te hebben opgebouwd! Hoemeer we geneigd zijn te steunen op onze eigen kracht, des te zekerder is de toegang voor haar gesloten. Pinksteren is het schoonste teest van het jaar. Schoone Pinksterdagen wor den onze lezers van harte toegewenscht. HiSlSfflSlBEfflffi®® «g fflfflfflffiflffiisilffisa Ho-Ba-Ho contra Coöp. Veiling. Er is strijd ontbrand tusschen de Coöp. Veilingsvereeniigjng te Lisse en de Ho- Ba-Ho. Het Kweekersblad van 5 Juni maakt er gewag van. De oneenigheid vindt ten deele haar grond in beweringen door de heer Van der Laan na afloop, van een hier gehouden vergadering door een andere organisatie ter zake van de betrouwbaarheid der Coöp. Veiling geuit. De Ho-Ba-Ho zou van de laatst door de Coöp. Veiling hier gehouden vergadering bovendien een onbetrouwbaar verslag hebben uitgebracht. Het Kwee kersblad citeert de Texelsche Courant; ,,toch zeker buiten de partijen staande'' (inderdaad! Red.) om van het op die \ergadering besprokene een goed en on bevooroordeeld denkbeeld te geven. We herinlneren er aan, dat de Coöp. Veiling 1 1000.uitloofde, te storten in de kas van het H.B.U., afd. Texel, wan neer kon worden aangetoond, dat de woorden van de heer Van der Laan op waarheid berustten; op voorwaarde even wel, dat in het tegenovergestelde gevat de afd. Texel bereid zou zijn f1000 inde kas der Coöp. Veiling te storten. Loting voor de Dienstplicht. Lichting 1932. De Minister van Defensie heeft be paald, dat de loting ter bepaling van de ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienst plichtige te worden bestemd, in het open baar plaats heeft voor de lichting 1932, op Vrijdag 20 Juni a.s. des n.m. om 2 uur, te 's Gravenhage in de j,Rolzaal" Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal ge nummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Am sterdam van de lichting 1930. Sportnieuws. De secr. van S.V. lexel deelt mee: S.V. Texel heeft, evenals vorige jaren getracht, voor de 2e Pinksterdag iets nieuws te brengen en is in deze poging boven verwachting geslaagd. Men heeft beslag kunnen leggen op 'n pus h -b a 11, een keren bal van plm. twee nieter door snee. Een wedstrijd daarmee moet wel een groote attractie uitmaken. Nog maar ■cti'.e.c plaatsen in ons land viel het bui tenkansje ten deel zoo'n match te kunnen bijwonen. Een 22-tal vaste bezoekers van het Sportterrein zijn aangezocht om aan de wedstrijd deel te nemen. Alle maatre gelen zijn getroffen om werkelijk iets bie- zonders te geven. Ter aanmoediging heeft het bestuur gemeend 10D sigaren beschik baar te moeten stellen. Voor nadere biezonderheden wcrdt naar de adtertenlie in dit nummer verwezen. Uitslag aanbesteding. Het metselwerk van het aan de Wil- helminalaan te bouwen woonhuis werd door de Ver. voor Chr. Belangen ge gund aan de heer J. Trap, het schilder- v/erk aan de heer P. Boon, het loodgie- terswerk aan de heer J. Agter en het electr. werk aan de heer R. Daalder. Het timmerwerk was reeds aan de heer J. v, Wessem gegund. Kerknieuws. Ds. Th. Mudde, te Musselkanaal, beroe pen in de Ned. Herv. Gemeente aihier, werd tevens beroepen te Vierhuizen Zoutkamp. o Dinsdagavond te acht uur wordt in de Kerkekamer der Ned. Herv. gemeente al hier gelegenheid gegeven om met ds. Th. Mudde kennis te maken. Eenige voor dit nummer bestemde berichten moeten voor het Woensdag nummer blijven liggen. RED. Fotobureau „Den Helder" deed ons welwillend een foto toekomen van een ge- zdschap ornithologen aan boord van de „Dageraad", waaronder ex-czaar Ferdinand en de ons bekende heeren J. Drijver en E Burdet. (Zie onze ótaiage). De Leidsche Lammerenmarkt. 6 JuniAanvoer flink; handel in de aan vang stug, later iets beter; prijzen 20—28 gulden. DE KOOG. Dorpsschoon. Donderdag heeft men hier een aanvang gemaakt met de aanleg van een onder- grondsche telefoonkabel in het dorp. Wel niemand zal het betreuren, dat die ontsie rende palen en draden bovengronds nu verdwijnen. Naar we vernemen houdt deze verandering verband met het uitbreidings plan, dat voor de badplaats in de maak is. Een toe te juichen maatregel! „Het" seizoen tegemoet. Hoe staat het er met de badplaats voor Het zomerseizoen komt zich aandienen. Belooft het voor de Koog veel goeds? We hebben deze vraag aan ingewijden gesteld en kregen haar in bevestigende zin beantwoord. Het Badhotel, dat al heel wat gasten telt, zal gedurende de Pinksterda gen geheel bezet zijn. Ook het „Witte Huis" is goed bezet, wat ook geldt van 't Mierennest en verscheiden andere pensi ons. Dagelijks stroornen nieuwe aanvra gen bij liet secretariaat van „Mooi Texel" binnen. Nog velen zullen besluiten hun vacantie op Texel door te brengen. De vooruitzichten zijn over het geheel gun- s ig. De gemeubileerde huisjes vinden veel aftrek. Verscheidene zijn reeds bespro ken. Het strand krijgt al een zomersch aanzien. De heer Daalder heeft Woens dag met het plaatsen van tenten een aan vang gemaakt. Voorloopig zal hij zich tot een dozijn bepalen. Voor zijn gasten heeft het Badhotel eenige tenten doen plaatsen. Allerwege is men zoo in de weer om de Koog aan de hooggespannen ver wachting van de vacantiegast te doen be antwoorden. DE MOK. Overplaatsing. Met ingang van 6 Juni is de off. van adm. 2e kl. J. W, B. Buijkes bij het vlieg kamp de Mok geplaatst. Hl lllliiSIIIIIIEIIIIllElliillEllllllSillllllSllllliElll m 4 4 4 Advertenties voor het volgend 4 O nummer zullen we in verband 4 4 met de 2e Pinksterdag gaarne 4 4 ontvangen vóór Dinsdagmorgen 4 4 TIEN UUR. 4 [3 ll![!!Sil!lli^lllil!S!IIIIISS!lllll@llllll^!lllliail!lll 9 De landbouwer H. Hagelstein te Wijnbergen kreeg een trap van zijn paard. Hij bekwam een zware beenbreuk en is aan de gevlogen overleden. Te Kerkrade is een kindje van zeven maanden der mijnwerkersfamilie S. door de bliksem gedood. Bij de Groetpolder zijn op de droog- gevallen gronden in de Wieringermeer 6 doodkisten met stee.nen zerken gevonden. De opschriften zijn niet te ontcijferen. Men is gereed gekomen niet de restauratie van het mechanisch speelwerk van de Waagtoren te Alkmaar. Het speel werk loopt thans veel vlugger, waardoor het rythme der melodieën beter tot zijn re.hi kom'. Het carrillon is thans inge richt, zooais dat op de toren van het Paleis op de Dam. - Er is ingebroken in het gemeentehuis te Nieuwkoop, dat geheel afzonderlijk slaat en niet wordt bewoond. Uit de brandkast, die door middel van een val- sche sleutel werd geopend, is f1300.— ontvreemd. Wij vernemen dat de gewezen tsaar van Bulgarije voornemens is binnenkort; een reis te maken naar Ned.-lndië wij! hij veel belangstelling heeft voor tropisch Nederland en voor ons- regeerings'stelsel aldaar. Gedeputeerde Staten van Overijsel zullen de samenvoeging van Enschedé en Lonneker voorbereiden. De ex-tsaar van Bulgarije, die in cognito reist onder de naam van graaf Murany en vergezeld wordt door een ge volg, dat uit drie personen bestaat, ver toeft te Amsterdam. Hij woont daar de zittingen van het ornithologisch congres bij. Te Albergen, nabij Almelo, werd de 17-jarige zoon van de steenhandelaar Van Riel door de bliksem gedood. Daar het aantal leerlingen der Zee vaartschool te Delfzijl steeds toeneemt, tracht men een nieuwe en ruimere school te stichten. Te Maastricht hebben drie perso nen, 40, 26 en 38 jaar oud, allen te Stein, terechtgestaan ter zake van die renmishandeling. Op de kermis te Stein hebben ver dachten (volgens hen was dit al 20 jaar lang de gewoonte) een bok gekocht, dit dier door het dorp geleid, alle herber gen aangedaan en veel gedronken en ook de bok van alles te drinken gegeven; de eerste verdachte heeft bovendien de bok met een mes gestoken, en daarna is het| dier halt levend op een hondenkar ge gooid en schandelijk mishandeld. Het O.M. eischte tegen elk het maxi- ;mum: 6 maanden gevangenisstraf. lllillllllllllllllllllillllllillllllHIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllll Te Winschester in Indiana, verloor een motorrenner de macht over zijn stuur en de ren wagen reed met volle vaart op de menigte toeschouwers in. Vier perso nen werden gedood. In Indianapolis reed een race-auto in volle vaart tegen de afrastering van de renbaan. De rijder werd gedood, zes personen gewond. Honoloeloe. De stoomboot Hawaii wist acht militaire vliegers op te pikken, die gedwongen waren geweest op zee neer te dalen tusschen de eilanden Maui en Hawaii waar het wemelt van haaien. Te Glen Echo (Maryland) brak in een landhuis brand uit. De eigenaar kon zich redden, doch zijn vrouw en vijf kinderen kwamen om. De hoofdpolitieopzichter D. Boers- ma is op Banka door een inlandsche po litieagent met een klewang vermoord. De oorzaak was wraakneming wegens een opgelegde straf. Boersma was juist naar Batavia overgeplaatst. Zijn vrouw was reeds vooruitgereisd. Te Chicago moeten terechtstaan 10 vooraanstaande politieke personen, waar van vijf deel uitmaken van de Gezond heidsraad. Zij zouden zich ten koste van de stad in gezamenlijk overleg hebben verrijkt. In Roemenië heerschte groote hitte. Bij een parade werden zes soldaten door een zonnesteek getroffen en gedood. Bij Karstadt is een auto met een mo torfiets in botsing gekomen. De motor rijder en een duorijder waren op slag dood. De auto kwam in een sloot terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Hij was zoo onder de indruk, dat hij zich met 'n revolver heeft gedood. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man geen schuld aan het ongeluk had. Het Vaticaansche telefoonnet, dat in aanleg is, zal 800 aangeslotenen tellen. Bij een botsing tusschen een trein en een vrachtauto te Vina del Mar werden 6 personen gedood. Sir Hubert Wilkins kreeg van de re geering der Vereen. Staten toestemming' om de afgedankte duikboot „P. 12" te mogen verbouwen tot onderzeesch vaar tuig, voor het boren door het ijs in de Poolstreken. Te Salali in Servië heeft een boer, die in onmin leefde met een bloedver want, een handgranaat in diens woning geworpen, waardoor 9 personen zwaar gewond werden. Twee personen zijn reeds overleden, twee kinderen kregen een ver standsverbijstering. Men denkt, dat twee Spaansche vlie gers door een inboorlingenstam in het Noorden van Rio de Oro gevangen zijn genomen. Hun vliegtuigen zijn beschadigd teruggevonden. Gelijk in andere landen is in Frank rijk het aantal studenten te groot in verhouding tot de vraag naar wetenschap pelijke krachten. De Federatie van Fran- sche medische organisaties heeft on langs de jongelui gewaarschuwd tegen het lichtvaardig beginnen van een weten schappelijke studie. Bij Sahebpoer Kamal is een snel trein deels door een cycloon over een dijk geworpen, waardoor twee personen wer den gedood. Ernstig spoorwegongeluk. De exprestrein Parijs-Marseille is Zon dag, toen met 70 K.M. vaart gereden werd, Z.O. van Parijs op een lorrie ge- loopen en ontspoord. Verscheiden wagens werden vernield. Er zijn minstens zeven personen gedood. Men meent, dat opzet in het spel is en vermoedt, dat men het op het leven van Tardieu gemunt had. De „Graf Zeppelin" is in Duitschland behouden aangekomen, hoewel het lucht schip in Amerika de zwaarste storm had doorgemaakt, welke het ooit beleefde. Het luchtschip stampte als een schip in zware zee, maar het hield zich goed. De toegebrachte schade was althans gering, zelfs werd geen enkel passagier zeeziek. Er is een interessant proefgesprek gevoerd tusschen Berlijn en een boven Los Angelos vliegend vliegtuig. Het ge sprek kwam over 12.000 KM. zoo duide lijk door, dat men kon verstaan, wat de andere passagiers, die in het toestel za ten, tegen elkaar zeiden. - Te Chickaoha in Oklahoma deed 'n menigte van ongeveer duizend personen een poging om het lynchrecht toe te pas sen op een neger, die wegens aanranding in de gevangenis was opgesloten. De me nigte verbrijzelde de gevangenispoort, en forceerde een stalen deur. Intusschen ar riveerde echter bereden politie met ma chinegeweren, die de menigte terugdreef. Saint Louis. Roovers hebben inge broken in de stalen kluizen der Grand Nationale Bank en meer dan een miljoen dollar buitgemaakt. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn tengevolge van verkeersongeluk ken te Londen 320 personen gedood en 11.411 gewond. Een onbekende wierp bij Lodz een in geel papier gewikkeld pakket uit het treinraampje. Een spoorwegbeambte vond bij opening tot zijn ontzetting dertien paar afgesne den menschenooren. Het politieonderzoek- bleef zonder resultaat. Geen twijfeladhtig geval. Doof en bijziend heer: Zeg, conduc teur, waarom stop je hier toch? Schiet wat op. Hoog de V.A.R.A. Ik had wel vermoed, dat de heer Dros niet zou toegeven dat hij Vrijheidsbonder is. Hij heeft mijn bewering echter beves tigt door zelf te verklaren, dat hij naar de V.B. Dokter Boswijk is gegaan om ad vies inzake deze kwestie. Dat onze aanval ongemotiveerd is, ontken ik ten zeerste. Zeer zeker is dat het geval bij de A.V.R! O., die een volkomen redelooze en hope- looze strijd voert tegen een beslissing, waarbij de V.A.R.A., die een kwart van het volk vertegenwoordigt, en een kwart van de georganiseerde luisteraars heeft, ook een kwart van de zendtijd krijgt. De N.C.R.V. en K.R.O. hebben reeds ieder 'n vierde. De strijd van de A.V.R.O. gaat dus voornamelijk tegen de V.A.R.A., zoodat wij terecht zeggen: Luisteraars, steunt niet de A(rbeiders) V(ijandijge) R(adio) O(roep), doch wordt lid van de V.A.R.A. te Hilversum. En nu vraag 2. Hieruit blijkt een volko men gemis aan kennis van de feiten. Naar aanleiding van het verzoek van de A.V. R.O. om een zender te mogen bouwen volgens het Gleichwellensysteein, heeft de Radioraad aan de Ned. Seintoesteilenfa- briek opdracht gegeven, de mogelijkheid van dit systeem te onderzoeken. Het bleek toen, dat het plan onuitvoerbaar was, waarop de Radioraad de minister ad viseerde, de gevraagde vergunning te weigeren. De V.A.R:,A. is er niet tegen, doch heeft uitdrukkelijk verklaard, dat zij in ieder gevai haar eisch van een kwart van de zendtijd handhaaft, ook voor even- tueele nog te bouwen zenders. Ziehier de teiten, heer Dros. Voor luistervinken, die nog niet weten, hoe men hun geld gebruikt, dat voor programma's gestuurd wordt, zei mede gedeeld, dat de heer Corver, de ontwerper van het Gleichwellensysteem en de ver dediger er van naar buiten het binnenka mers in een bestuursvergadering afraadde. Doch de heeren zijn nu te ver om teruo1 te krabbelen en zoo kan het gebeuren dal: de A.V.R.O. reeds een zender in het bui tenland heeft besteld, die ook ontvangen

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6