Porei bij Doorzitten-Zonnebrand - Stukioopen. DoosSOct Gemengd Nieuws is geen kleinigheid. Je gaat 's morgens zeven uur weg en 't is een eind over vij ven voor je den Burg hebt bereikt. Onder- tusschen ben je zeven keer in andere mid delen van vervoer overgestapt. Ben je er eenmaal, dan heb je ook de voldoening, in een van de mooiste maanden van het jaar op wat Thijsse noemt: het mooiste en rijkste van de Waddeneilanden te zijn, mét het vooruitzicht tevens in de zomermaan den met de boot direct van Harlin- gen naar Texel er heel wat vlugger en gemakkelijker te kunnen komen. Een van de mooiste herinneringen, die we aan het eiland zullen bewaren, zal die aan de vogelkolonie bij de molen van de polder het Noorden zijn. Deze kolonie wordt door de Vereeniging tot Bescher ming van Vogels bewaakt. Als lid van deze vereeniging hadden we van de secre taris, de welbekende heer Drijver, een introductie gekregen voor deze en andere vogelgebieden op Texel. Ook kwamen wij toevallig in contact met de eigenaar van deze landerijen, een inwoner van Ooster end, die, na eerst als kerkeraadsUd de preek te hebben bijgewoond, vervolgens als onze geleider naar de broedkolonie optrad. Hoe ex-czaar Ferdinand over Texel sprak. Aan een interviefw van het Alg. Han delsblad met ex-czaar Ferdinand van Boelgarije ontkenen we, dat de vorstelij ke natuurliefhebber over Texel best te spreken was. „Ik heb de duinflora bestu deerd", zoo getuigde hij, „en aan het zeestrand heb ik een studie gemaakt van de kreten van wulpen, pluvieren en scholeksters. Op Texel was ik deze week voor het eerst; hoe poëtisch is de stem ming van dit eiland met zijn blonde dui nen, zijn vergeten poeltjes; zijn laag struikgewas en de landelijke zand weggetjes." Na de Pinksterdagen. Kostelijk weer. De Pinksterdagen hebben zich door kostelijk zomerweer gekenmerkt en mede als gevolg daarvan heeft ons eiland zich verheugd in een ongewoon druk bezoek, hetwelk o.m. uit deze gegevens van T.E„ S.O. kan blijken. Druk bezoek. Van Zaterdagmorgen 11.15 uur at tot en met 2e Pinksterdag (laatste boot van den Helder) werden 2662 personen over het Marsdiep gebracht. Daarenboven nog 773 rijwielen, 45 auto's en 27 motorrijwie len. Verscheiden diensten werden door „Marsdiep" en „Dageraad" samen ver vuld, terwijl op 2e Pinksterdag nog de niotorbotler T..X 19, afgeladen met rij wielen, vooruitgezonden werd. Ruim twin tig laatkomers de Koog oefende blijk baar die dag een merkwaardige aantrek kingskracht uit werden met de motor- vlet T..X 26 naar den Helder getranspor teerd. De boot had nog plrn. 20 mnt. op hen gewacht, maar toen was het wel letjes. Een duidelijk beeld van de enorme drukte op 2e Pinksterdag geeft het feit, dat te 5.40 wel 620 passagiers naar de „overkant" werden vervoerd. Ge kunt be grijpen, dat de autoverhuurders de han- uen vol hadden, almede de politie, die zich op de Steencnplaats alle moeite gaf het verkeer in goede banen te leiden. Inderdaad was daar goed werk te verrich ten, want bij druk verkeer moet hier, waar vijf' straten samenkomen, de groot ste omzichtigheid worden betracht, om een ongeval te voorkomen. Verkeersongevallen. Ernstige verkeersongevallen bleven ge lukkig uit. Een drietal gevallen slechts van minder ernstige aard kwam ons ter oore. up de Steenenplaats werd de zoon van de lieer H.Koorn, Driehuizen, die opeen fiets uit de Hoogerstraat kwam, door een luxe auto aangereden. Aanvankelijk liet 't geval zich ernstig aanzien. De jongen werd bij de heer Van Deventer binnenge bracht, maar bieek bij medisch onderzoek slechts eenige ontvellingen te hebben op- geloopen. Zijn rijwiel werd vermeid. Bij de Julianastraat kwam het tot een aanrijding tusschen de auto van de lieer, D., te Oosterend, en de auto, bestuurd door de heer E. alhier. Het ongeval bleef tot schade aan de spatborden beperkt. Bij de hoek van de Bargenveg en de, Eienandsche weg werd mej. M. Kikkert. Bargen, door de auto van de heer D. uit de Cocksdorp, aangereden. Medische hulp werd ingeroepen. Mej. K. zal een paar weken rust moeten nemen. 18e Zendingsdag. In het biezoncler concentreerde de druk te zich te de Koog, waar op de 2e Pink-: sterdag de 18e fexelsche Zendingedag houden werd en wel aan de voet van liet „Mierennest", in de duinvallei. Er was groote belangstelling. Ds. Piug sprak een openingswoord, waarna ds. Van der Leer te spreken aanving over het onderwerp „tusschen geloot en ongeloof". Van de Broederge- gemeente te Zeist sprak director M. Steen berg over „Drie stemmen uit Suriname". Ds. Buskes had ais onderwerp gekozen „Texels rijkdom en Texe'.s armoede" waarna ds. Van 't Hooft een slotwoord sprak. Ter afwisseling concerteerde Mu ziekvereniging „Excelsior" van Ooster end.De aandacht, waarmee geluisterd werd, leverde het beste bewijs, dat mu ziek en zang en woorden weerklank von den. o— We hebben de Pinksterdagen nu weer, achter de rug. De Juni-maand is bijkans al halfweg. Met rassche schreden schrij den we de zomer tegemoet vol moed. Moge het schoone Pinksterweer een voorproefje zijn geweest, van wat de zomer voor ons nog in zijn schoot ver borgen houdt. Sportnieuws. Van het sportterrein vernemen we, dat de wedstrijd Texel I Veteranen met 5—2 in bet voordeel van T. werd beslist, en dat de push-ball-wedstrijd door zes a ze venhonderd personen werd bijgewoond. De ploegen A en B. hebben zich alle moeite gegeven om de bezoekers prettig bezig te houden. De uitslag was 21.| Het moet een merkwaardig gezicht zijn geweest, toen die 22 spelers die kolossale Jeeren bal, plm. 2 M. in doorsnee, over het veld werkten. Verbetering. In ons bericht over de strijd Hobaho Coöp. Veiling is tot onze spijt een fout geslopen. We verduidelijken hier, dat de heer Van der Laan zijn gewraakte mede- doelingen deed in een vergadering van de Hobaho en dat de Coöp. als voorwaarde steide, dat f 1000 in de kas der Hobaho, zou worden gestort. RED. Radio-centrale—den Burg. Zaterdag heeft de heer Mittelhauser zijn radio-centrale alhier in bedrijf gesteld. De ontvangst was uitstekend. Dagelijks wor den meer perceelen aangesloten. OUDESCHILD. Examens. Onze plaatsgenoot, de lieer Th. Witte, legde 2 Juni te Amsterdam met gunstig gevolg het examen voor Rijksklerk der Directe Belastingen af. Wees voorzichtig met zeilen. Op 2e Pinksterdag was een drietal jon gelui uit den Helder gaan zeilen. Het trio kwam in de Texelsche haven aan, maar kon 's avonds niet meer terug, daar geen rekening met het tij gehouden was. Het bleken timmerlieden te zijn. Ze moesten tot de volgende dag wachten. Telefonisch heeft men de ouders, die van de zeilerij niets afwisten, gerustgesteld. Paard te water. Donderdag raakte een wagen met lam meren, met een paard bespannen, tus schen de lammeren, aan dek van de "Texelstroom". Het paard kwam in het water terecht en werd naar de helling ge bracht met behulp van een roeiboot. Geen der lammeren aan boord van de „Texel stroom" werd gekwetst, wat zeker wel 'n biezonderheid mag heeten. Een oud spreekwoord zegt: „Lest best"; doch dat was hier niet het geval, daar het de laat ste wagen met lammeren was, die gelost moest worden, Uit de vogelwereld. De vorige week maakten we melding van een jonge witte kapmeeuw. Hoewel voorzorgen waren genomen is het beestje toch het nest uitgeraakt en in een slootje verdronken. Thans zoo vertelde de be waker Kalis ons, vond hij het nest van 'n scholekster met een spierwit jong en nog twee niet uitgekomen eieren. Een onfortuinlijke reis. Toen schipper Bais, v.h. de Wit en Klein Zaterdag uit den Heider was vertrokken, werd hij door de harde N.O.-wind over vallen. Een tiental vaten benzine raakten overboord. Bovendien raakte de motor de tect, zoodat teruggaan geboden was. Des anderen daags heeft schipper Wuis met z'n motor het defecte vaartuig naar Texel ge sleept. Van een auto gevallen. Mej. S., die met de heer P., van hier, op diens vrachtauto meereed, naar liet Zendingsteest te de Koog, slierde in een korte bocht van de platte wagen op de grond. Ze kwam vrij onzacht aan de kant van de weg terecht, waar ze bewusteloos bleef liggen. Na eenige tijd kwam ze ech ter weer bij, en werd de reis zonder ver dere ongelukken voortgezet. Ouderavond. Op de alhier 7 Juni gehouden Ouder avond werd o.m. besproken een reisje met de kinderen der 5ds, 6de en 7de klas se naar Amsterdam,' gezamenlijk met de scholen van Oosterend, Zuid-Eierland en den Hoorn. Met de kinderen der 3de en 4de zou een reisje naar Huisduinen en met de kleintjes naar de Koog gemaakt wor den. Door het nog korte sparen der kinderen is de kas nog slecht gespekt. Wel wordt door de gemeente een kleine toelage ver strekt, maar al met al is er toch een te kort. Getracht zal worden door het aan bieden eener inteekenlijst de noodige gel den bijeen te brengen. We willen hopen, dat de uitkomsten ran die aard zijn, dat onze kinderen, die toch al van veel verstoken blijven, in staat gesteld kunnen worden, aan bovengenoemde reisjes deel te nemen. Even werd nog gesproken over het ver anderen van 't leerplan-Handwerken. De aloude merklap zou plaats moeten maken voor een naaimachine. Ook werd gespro ken over leerboekjes met vereenvoudigde spelling. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de thans veel besproken wereldtaal Esperanto, waarvan een duidelijke uiteen zetting werd gegeven. Het hoofd der der school zal er zich op toeleggen. Een cursus zal dan wel volgen. De slechte opkomst werd door allen zeer betreurd. De ouders moesten toch begrijpen, dat er een verantwoording op hen rust als opvoeders der kinderen, en dat deze opvoeding door samenwerking ondersteund kan worden. Met dank aan de aanwezigen en de hoop uitsprekende, dat de opkomst een volgende keer beter zou zijn, werd de vergadering gesloten. Steenwijk heeft besloten om een la gere landbouwschool, waarin tevens on dergebracht zal worden een landbouw- huishoudschool, te stichten.. De kosten zijn geraamd op f75.000. BINNENLAND. Op 2e Pinksterdag is aan het strand te den Helder de 10-jarige Annie DiLnaar verdronken. Ze kon niet zwemmen en heeft zich vermoedelijk te ver in zee be geven. Haar vriendinnetje kon door toe passing van kunstmatige ademhaling nog gered worden. Het lijk van Annie is aangespoeld. Barneveld: In geen jaren is het grasgewas zoo overvloedig geweest als thans, wat ten gevolge heeft, dat de prij zen van dit veevoer aanzienlijk zijn ge daald. Ook rogge en haver beloven een rijke' oogst. Mede doet het aardappel gewas een overvloedige opbrengst ver wachten. De rupsenplaag bij Doetinchem is zeer ernstig. Men ziet overal kaalgevre ten boomen. De bewoners hebben veel last van het gedierte, dat de huizen bin nenkruipt. Ex-czaar Ferdinand is Vrijdaga - vond van Amsterdam naar Koburg, in Duischland, zijn woonplaats, vertrokken. B. en W. van Zaandam hebben op het verzoek om verlenging van de vergun ning voor de z.g. schatgraverij afwij zend beschikt. Te Vaassen is de 20-j. militair J. v.d. Werf bij het zwemmen verdronken. Was het wel zwemmen dat hij deed Te Eindhoven is een jongeman bij het baden in De IJzeren Man verdronken. Laat uw kinderen zwemmen Ieeren. Het radio-zendtijdbesluit Reijmer gaat Zondag 29 Juni in. Te Barsingerhorn is weer aangifte ge- dan van 'n geval van mond- en klauwzeer. Na het middagmaal werd de familie R. te Heerenveen onwel. Bij allen deden zich vergiftigingsverschijnselen voor, ge paard met benauwdheden. Men vermoedt dat het gebruik van soep of bessensap dat eenige dagen heeft gestaan, de oor zaak van de vergiftiging is geweest. Nabij Rosmalen werd op de onbe waakte overweg C. D. door een sneltrein gedood. Door het P.E.N. zijn ter voorlichting van de stroomafnemers (vee- en pluim veehouders) drie bedrijven geheel elec- tnsch uitgerust, n.l. een veehoudersbe- drijt, groot 35 H.A. te Zijpe, een kuiken- bedrijf en een eierbedrijf te Dirkshorn. Vandaag zullen deze bedrijven officieel geopend worden. De made van de bietenvlieg doet op. het oogenblik groote schade aan de sui kerbieten en spinazie in de noordelijke bouwpolders van N.-Holland. Sommige akkers zijn zoodanig aangetast, dat het gewas moet worden overgezaaid. Het vo rige jaar was de schade hier niet zoo groot. Sedert de opening op 6 Maart 1930 heeft de Schager eierveiling 5 Juni een aanvoer van drie miljoen met een over schot van 203269 eieren bereikt. Te Waalwijk is de 16-jarige van Es, door het omkantelen van een boot in hel Drongeische kanaal gevallen en verdron ken. Leert zwemmen! Dé 18-jarige kantoorbediende J. Rey- ers te Apeldoorn is bij het baden in het kanaal bij Woudbrug verdronken. Kunt GIJ zwemmen? BUITENLAND. Het getal der werkloozen in Duitsch- land wordt officieel op 1.5 miljoen ge schat. Gemeld wordt het overlijden, 88 jaar oud, van Lord Ashton, die de reputa tie had, de rijkste man van Engeland te zijn. Binnen een maand is alles weer Duitsch in Rijnland. Elke dag vertrek ken 40 wagons soldaten uit het Rijnland De ontruiming geschiedt overal zonder in cidenten. De Fransche generaal Guillau- mat prees de beleefdheid der stedelijke autoriteiten en der ambtenaren, die hem overal fnet groote tegemoetkomendheid hebben behandeld. Er ontlaadde zich boven het Moezel dal in de omgeving van Croe een hevig onweer gepaard met hevige stortbuien. De bergweg naar Koewerich was in zeer korte tijd veranderd in een meters hooge schuimende beek ,die groote aardinassa's van de wijnbergen met zich meevoerde. Stormklokken en brandsignalen alar meerden de geheele bevolking. Verschil lende wijnbergen werden geheel vernield. Te Thornton in Engeland, zijn twee dames van middelbare leeftijd van een windmolen gestort en verpletterd. Te Koningsbergen heeft de Duitscher Maeser de speer 64 M. 69 geworpen. Hij benaderde dus het Duitsche record van Molles (64 M. 92). Te Oklahama heeft een brand een bergplaats met 200 auto's verwoest. Door omvallende muren zijn twee personen ge dood. Binnen 12 uur tijds zijn te New- York vijf menschen tengevolge van het drinken van methylalcohol overleden. Detroit. Twee politieambtenaren brachten een auto met dranksmokkelaars tot staan. Toen zij de wagen onderzoch ten, werden zij door de inzittenden dood geschoten. Zes leden van één familie zijn ver ongelukt bij een botsing tusschen 'n trein en een auto bij Coburg in Ontario. Te Chicago joegen enkele machine geweren een vijftigtal patronen door de vensters van de eetzaal in het Maniningho- tel, waar juist vijf persqnfen aan tafel za ten. Drie personen waren op slag dood, twee werden zwaar gewond. De eenige getuige van het gebeurde is een kellner, die de bandieten na de moord met hun auto hoorde ontkomen. Het aantal menschen, dat te Lakehurst de Graf Zeppelin heeft be zichtigd, schat men op meer dan 100.000. CORRESPONDENTIE. Eenige exemplaren van dit blad zijn toutiet gedateerd. Moet zijn: Woensdag Wegens plaatsgebrek moeten een paar ingezonden stukken voor het voHend nummer blijven liggen. RED. P R E DIK sTOrTen" HERV. GEMEENTE. Zondag 15 Juni. Den Burg, 's av. 7 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, v.m. halt 11 Ds. Plug Zuid-Eierland, n.m. 4 uur Ds. Plug. Den Hoorn, v.m. halt 11 Ds. E.A.J.Plug van Nuenen. Oosterend, v.m. halt 11 Ds. Groenenberg Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft Koog, 's av. halt S Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d Leer nm. 3 uur dezelfde GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 de heer Kok van Idskenhuizen. nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE, waal, vin 10 uur ds. Vis. MARKTBERICHTEW Alkmaar, 6 Juni Op de heden gehouden graanmarkt waren per foo K^G prijzen waren Tarwe 10.50 a 11,25 Haver on 7 07 Gerst chevalier 7.— a 7*37 Grauwe erwten 13,— a o] - Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 7 juni Kipeieren. Aanvoer 215.000. 56 58 KG. 4.— a 4 30 58/60 K.G. 4,20 a f 4^50 de 100 stuks 60/62 4,50 a 4£0 62/64 4,70 a 5,30 truin 4,60 a 5,10 Kleine eieren 0,— a 0.— tendeieren. Aanvoer 4c000. 3,, 0 a 4.10 OOST.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2