Texelsclie Courant van Zaterdag 14 Juni 1930, TWEEDE BLAD gom@r§proet€n verdwijnen Texe!seh@ Berichten Bij Examens Het boek der Natuur. Op prachtige dagen, als de laatste we ken ons schenken, gaat het verlangen van. de mensch, van de stadsbewoner in het' biezonder, naar de natuur, naar het Ne- derlandsche landschap, nu met nieuwe kleuren getooid in de bekoring eener opbloeiende jeugd. Het is waarlijk te hopen, dat velen de opeenhooping der huizen zullen ontvlie den om rust te zoeken rust voor het gemoed en afleiding voor een te sterk' gespannen geest in het schoon, dat wijde streken des lands bieden en dat voor allen toegankelijk is. De vrije tijd, welke het weekeinde menigeen geeft, kan moeilijk beter worden besteed. Vooral wanneer men terugkeert tot die eenvou dige lichaamsbeweging, het loopen, die meer genot schenkt en meer aan de ge zondheid ten goede komt dan eenige an dere wijze van verplaatsing. Wie. eenmaal zich gewend heeft aan geregelde wandelingen, zal'daaraan boven rijwiel of auto de voorkeur blijven ge ven. Voor uw voeten de aarde, met wat daarop leeft en groeit. Voor en om u al de pracht van het landschap, waarvan de onderdeden, de geuren en de lieflijke klanken u niet ontgaan, zooals bij te haas tig voortbewegen. Boven uit het uitspan sel, de wondere luchten. Daarbij het boei ende der omgeving, want slechts te voet merkt men op, gaat de geest open, leert men, kan men zich onderhouden met hen, die men ontmoet of die arbeiden op het land. Het is een boek, waarin we lezen; een boek, dat ons, naarmate we de blad- zijden vaker en aandachtiger naslaan, al meer te zeggen heeft. o— Het is een geluk door veld en bosch, te dwalen en het oog te doen rusten op' de innigheid der omgeving. Het moet een bron van dankbaarheid zijn, dat we dit alles bezitten, dat het overal voor onze voeten is uitgespreid en dat geest en gemoed in staat zijn de verrukking van de vroege zomer in zich op te nemen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. Daalder te de Cocksdorp, om ver gunning tot het oprichten van een inrich ting voor machinale houtbewerking, te drijven door electro-motoren, in het per ceel, gelegen te De Cocksdorp kadastraal bekend in sectie A., no. 2613. Op Woensdag den 25 Juni 1930 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij. die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, U Juni 1930. Burgem. en Weth. voornoemd, W B. OORT. De Secretaris, JONKER. spoedig d >jr een pot Sprat©!. Hij ai Ir Drogisten, Aan alle huizen een- brievenbus. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben de aandacht van gemeente besturen gevestigd op de hinder, onder vonden bij het bestellen van de briefpost, door het ontbreken aan vele woningen van een brievenbus. Zij verzoeken daarom de gemeentebe sturen in de bouwverordening het voor schrift op te nemen, dat in of terzijde van de hoofdtoegang tot elke woning een sleut aanwezig moet zijn voor het inwer pen van poststukken. o— Wat zou er tegen zijn? Postbode en ge adresseerde zullen er plezier van bele ven. Een spoedige bestelling wordt er zeker door in de hand gewerkt, daar wachten niet meer noodig is. Tegen het zendtijd-besluit—Min. Reymer. Op Vrijdag a.s. wordt in café „den Burg" alhier een A.V.R.O.-protestverga- dering belegd wegens het zendtijdbesluit van ATinister-Reymer. In het plaatselijk comité hebben o. m. zitting de heeren A. Dros Az. en J.G.' Ph. Pisart. Over illustraties tusschen de tekst en een vriendelijk verzoek. Humor in Woord en Beeld. De lezer zal hebben bemerkt, dat we sinds kort humoristische teekeniiigen niet een kort bijschrift tusschen dc tekst op nemen. We meenen hiermee aan de wensch van het meerendeel onzer lezers tegemoet te komen. „Gezonde humor" willen we opdienen. Het ligt voor de hand, dat we onze keus met zorg hebben bepaald en geen kosten hebben ontzien, om ook hierin tot tevre denheid onzer lezers te kunnen slagen. Behalve de kleine humoristische plaat jes nemen we van tijd tot tijd tatereelen „Uit het Leven van Mijnheer Adanison" op. Deze vergen meer plaatsruimte, waar om die minder geregeld zullen verschij- nen. „Mijnheer Adamson" is wereldbe kend en mag bogen op een goede reputa tie. We zullen hem bij onze lezers intro- duceeren en hopen daarvan veel genoegen te beleven, m.a.w. dat hij u bevallen zal. Actueele foto's. Tenslotte deelen we mee binnenkort tot publicatie van actueele foto's te zullen overgaan, teneinde ook op dit punt een groot deel onzer lezers van dienst te zijn. Het toto-persbureau, dat ons de benoo- digde cliché's levert, mag roemen op 'n ervaring van tientallen jaren, hetgeen on ze lezers een waarborg kan zijn, dat het beste geleverd wordt, wat op dit gebied geleverd kan worden. Reeds eerder heb1 ben we perstoto's en humor in woord en beeld in onze kolommen afgedrukt, maar immer stond de kwaliteit niet in een billijke verhouding tot de enorm hooge kosten, welke daarmee voor 'n klein krantje als het onze althans steeds gepaard gaan. Ot de bedragen, thans aan onze illu straties ten koste gelegd, door de kwali teit daarvan en de ontvangst bij onze le zers zullen worden gerechtvaardigd? We hopen op redelijke gronden van wel, maar „vergissen is menschelijk". Daarom willen we besluiten met een vriendelijk verzoek: „Laat ons eens weten, hoe ge over ons krantje denkt. Vertel ons eens, wat u er in mishaagt, maar ook, wat uw volle belangstelling heeft. Wat zegt ge van die illustraties? Hoe kunnen we ons krantje naar uiterlijk en innerlijk „mooier maken, beter, „rijker" (hier niet in de koude materieele zin van het woord gesproken.) Het geldt hier ons beider belang. Spaar ons uw critiek niet, welke ook. Met ingang van het nieuwe kwartaal wordt ons drukkersbedrijt ge reorganiseerd. Nu meer dan ooit stellen we prijs op uw oordeel. Het gaat immers om Texels „kleine krantje", dat zich „groote moeite" geeft. Overzicht Wclveehandel 511 Juni. De handel in vette schapen was op verschillende markten lui-prijshoudeud. Te Leiden iets duurder, doordat er zoo wei nig waren. Purmerend gat zoowel voor schapen als lammeren een vlugge handel. De handel in weid-lammeren was over het geheel minder vlug, terwijl de prijzen nu niet meer hooger gingen; zooals o. a. te Leeuwarden, Leiden, Zwolle, Utrecht, Sneek en Groningen. Het seizoen voor deze veesoort is weer vrijwel geëindigd. Overzicht eierhandel. Roermond. De afgeloopen week ken merkte zich door een slappe handel. De prijzen der eieren liepen danook terug. Het schijnt, dat de algemeene econo mische toestan 1 ook op liet verbruik van eieren veel invioed uitoefent. De aanvoer bij de Coöp. Roermondsclie Eiermijn bedroeg 6.200.000 stuks. Klei ne eieren t 3.80—4.40; groote f 4.50-5.50; eendeneieren 144.70. Hevig onweer. Donderdagavond ontlastte zich boven het eiland een zwaar onweer, dat met korte onderbrekingen van plm. zes uur tot middernacht duurde en in het biezon der boven de Prins Hendrikpolder en het dorp Oudeschild hevig woedde. Twee paarden getroffen. Op land van de heer Timmer in de P.H.polder werd een paard door de blik sem getroffen en op slag gedood, terwijl een ander paard van de heer Timmer door de bliksem tegen de grond gesla gen werd en min of meer verlamd scheen. Op het oogenblik is dit dier echter weer opgeknapt. De dans ontsprongen. In dezelfde polder was het, dat drie personen te nauwernood aan een ramp ontkwamen. Tusschen „Zeewijk" en de woning van de heer W.Zegel zouden de heeren A. Slegh en Van der Vliet bussen melk op de vrachtauto laden. Juist toen eerstgenoemde, die naast de auto stond, een bus melk optilde, flitste een bliksem straal neer op de bus. De heer Slegh blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. kreeg een hevige schok en liet de bus vallen. Het was eenige tijd, alsot hij in een zijner armen alle kracht miste, maar dat werd langzaam aan beter. De heer Van der Vliet, die op de auto stond, schrok hevig, maar bekwam geen letsel. Het dochtertje van de heer Slegh, dat in de cabine zat, raakte door het geval geheel van streek, maar kwam overigens met de schrik vrij. In een woning geslagen. Tijdens het lievig onweder dat zich Donderdag ook boven de Cocksdorp ont lastte, sloeg de bliksem in de woning van de heer A. Laan, nabij de hofstede Rio Grande. In de keuken werd eenige schade aan gericht aan aanrecht en keukengereed schap, doch verder kwamen de bewoners met de schrik vrij. Directeur Postkantoor. Met ingang van 16 Juni is de heer Anemaet, commies te Amsterdam, tot tijdelijk directeur van het postkantoor al hier benoemd. De heer W. Dalmeijer zal weer naar Rotterdam vertrekken. lntusscben wordt voor het directeurs- schap heel weinig belangstelling aan de 'dag gelegd. Er zouden nog in het geheel geen aanvragen zijn om voor de vervul ling van deze post in aanmerking te ko men. Texelsch Museum. Naar men ons meedeelt, ligt het in de bedoeling van „Mooi Texel" bet locaal museum op Zondag 22 Juni a.s. voor het publiek open te stellen. Met alle ijver wordt althans gewerkt, om met de inrichting tegen die dag gereed te ko men. Reeds waren we in de gelegenheid de vitrines en de platenkasten te bezich tigen, waarin tientallen vogels, opgezet of in druk veilig en practisch zijn onderge bracht. Tevens zal een collectie schelpen en vogeleieren op overzichtelijke wijze worden uitgestald, terwijl de wanden met prenten en kaarten van allerlei slag, zul len worden gesierd.'t „Texelsch Museum" wil Texel recht doen wedervaren, wil 'n beeld geven van heden en verleden, doch zeer in het biezonder van de tallooze schatten, welke onze gemeente de natuur vriend bieden kan. Het behoeft geen betoog, dat de Mu- scumcommissie zich te allen tijde voor bijdragen in de vonn van platen, kaarten, enz. van Texel aanbevolen houdt. Laat men zich dan in verbinding stellen met een der heeren Jouwersma, secr., C., Jonker ot C. A. Keijser (de Waal.) Dat het museum in een der lokalen van de „Ulo" is ondergebracht, mogen we zeker bekend veronderstellen. OUDESCHILD. Ouderavond. De op Woensdag in de O.L. school ge houden ouderavond was best bezocht. De voorzitter, de heer Jurr. Beumkes, kon aan een veertigtal ouders het welkom toeroepen en deed dit in het biezonidetf aan de heer Atoolenaar, die deze ouder avond voor het eerst als onderwijzer te Oudeschild bijwoonde. Een minder aangename inededeeling moet ik u doen, aldus de voorz., onzd zeer ijverige secretaresse mevr. S. Mets- Backer, moet als zoodanig aftreden, en hoewel niemand onzer onmisbaar is, zal het moeilijk zijn een waardige plaatsver vangster te vinden. Hierna volgde lezing der notulen, welke onder hartelijke dankzegging zonder op- ot aanmerking werden goedgekeurd. Bij stemming voor een secretaressse kreeg mevr. N. Bruin-Hemelrijk het grootst aan tal stemmen, doch ze vond het beter te bedanken, haar echtgenoot is reeds lid der oudercommissie. Toen werd be noemd mevr. C. Eelman-Dogger, die haar benoeming aannam. Volgde bespreking schoolreisje. De le en 2e klasse gaan naar de Koog (sparen 5 ct. per week), 3e en 4e klasse naar Alkmaar en Bergen f sparen 10 cent per week), de hoogste klasse naar den Haag en Schevemngen, maar op een 2- daagsche reis. Hoewel door ieder kiindi 15.20 gespaard is, kan dit bedrag toch de onkosten niet dekken. Op verzoek van de heer Kruger (H.d.S.) stelden een viertal dames zich beschikbaar om een beroep te doen op de weldadigheidszin der dorpsbewoners. Op een vorige ouderavond had de heer A.Boon Jbz. aan de heer Kruger gevraagd, ot hij niet eens iets zou willen vertellen over wat de school doet ot zou kunnen doen om bij de leerlingen liefde te kwee ken voor de natuur. Dit punt nu was voor deze avond op de agenda geplaatst Bcks-wereldkampioen in spë. Schmeling Sharkey. Max Schmeling, de Duitsche zwaarge wicht bokser neemt te New-York aan de strijd om het wereldkampioenschap deel. Max is een groote, sterke kerel, gebruind en gehard, juist het type van een aan staand wereldkampioen, met een hart als een Fordmotor, en spieren, soepel en sterk als stalen veeren. Ons plaatje werd genomen op het mo ment, dat Max, aan de vooravond van de groote dag, van zijn moeder afscheid nam. cn dc verhandeling, welke de lieer Kru ger hierover gat, werd met de grootste aandacht gevolgd. De voornaamste vak ken, waarin dit kweeken van liefde en eerbied voor de natuur tot uiting komt, zijn de lees-, natuurkunde- cn plantenkun- de-Icssen. Een van zulke leerlesjes werd; door de heer Kruger voorgelezen (hier in werd het verkeerde van het lijster strikken naar voren gebracht, hetgeen er zoo aangrijpend in verhaald wordt, dat de zakdoeken haast voor de dag kwa men.) Vervolgens werd uiteengezet, hoe de kinderen op prettige wijze van plan ten en dieren werd verteld (een heel andere methode dan vroeger werd ge volgd) hetgeen beslist indruk op de kin deren moet maken. Wat de school zou kunnen doen? Het geven van onderwijs in schooltuinen. Dc heer Kruger sprak hiervan uit ondervin ding en zou danook aan B. on W. willen voorstellen, als de nieuwe school ge- gebouwd wordt, een stuk grond te reser veeren voor schooltuin. Daar zouden bloemen en planten, etc. gekweeld kun nen worden en kan de kinderen op de grootsche werking der natuur worden ge wezen. Ook deze mooie rede van de heer Kruger werd met de grootste aandacht ge volgd. De hartelijke woorden van dank, welke aan het slot tot hem werden ge sproken, waren zeer zeker verdiend. Ook de scheidende secretaresse werd hartelijk dank gezegd voor de keurige notulen, welke zij steeds van de ouderavonden wist te maken. Daarna toog men hoogst vol daan huiswaarts. Wicrmaaicn. Zooals we een vorige maal reeds in onze vischberichten meedeelden, loopt de garnatenvisscherij op haar eind en zijn verschillende visschers nu aan het wier- maaien. Dit wier-(zeegras)maaien ge schiedt ook met zeisen; de visschers heb ben dan lange lederen broeken aan (hoo- zen)bet wier wordt in een net verza meld, in de schuit geladen, naar de Texelsche haven gebracht, waarna het ge lost wordt en op het land uitgespreid oirï te drogen. Dit lossen en laden van het' natte zeegras is een zwaar werk, ver scheiden visschers hebben danook nu 'n kleine motor aan boord, zoodat ze het zeegras machinaal kunnen lossen. Dit geelt veel gemak cn bespaart ook veel tijd. De vischatslag is tijdelijk gesloten, daar de garnalenaanvoer niet groot meer is; de visschers verzenden de garnalerti nicest zelt. Een zware taak. Dokter: Als uw man nu weer buiten bewustzijn dreigt te graken, moet u heni eens een lepeltje cognac geven. Echtgenoote: Maar dokter, dat zou hij •me nooit vergeven. Elke dag krijgt hij drie glaasjes. ■Sai m*

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5