Texeïsche Courant van Woensdag 25 Juni 1930. TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Reinigingsdienst. A.V.R.O.-proiestvergadering. —o Sportnieuws. (Ingezonden.) Benoeming. DE KOOG. OOSTEREND. DE COCKSDORP. Burgemeester cn Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 26 Juni a.s. met een vracht- automobiel zal worden rondgegaan voor liet ophalen van huisvuil en wel: te Oudeschild des voorin. 7 uur. te Oosterend des voorin, plm. lO'/a uur. te de Koog des nam. 2 uur. te den Hoorn des nam. plm. 4 uur. Men wordt verzocht het vuil tijdig gereed te zetten. Texel, 24 Juni 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. „Hoeveel tyrannie kunt ge slikken?" „Avro verraden, niet verloren". Waterstaat dempt Zuiderzee, maar geen opstand tegen zedelijke roof aan Avro. „Wij willen de Avro in onze huiskamer, een voile week". „Rechten vertrapt, vriendschap versterkt." Deze en andere waren cle opschriften op uitgespannen doeken in café „den Burg", waar Vrijdagavond onder leiding van de heer j.Q.Ph. Pisart een vergadering werd belegd, om te protesteeren tegen het veel omstreden zencltijdbesluit van minister Reymer. We telden plm. 40 aanwezigen. De vergadering was uitsluitend toegankelijk voor Avro-luister- vinken, alsmede voor de pers; ook de cor respondent van ,,'t Volk" was aanwezig. Be halve de heer Pisart hadden in het plaatselijk' Avro-comité zitting de heeren A. Dros Az., Lafeber, P.Eelman, E.Noordijk en T.Buijs. Te half negen opende de heer Pisart de vergadering met een hartelijk welkom, in het .biezonder gericht tot de heer De Clercq, penningm. van de Avro, die deze avond als spreker optreden zou. De heer Pisart gaf zijn spijt te kennen over de slechte opkomst;, maar weet deze aan grasverpachting, bloem- bollenveiling, enz. Weest er van verzekerd, richtte spreker zich tot de heer De Clercq, dat heel Texel, althans de Avro-leden, achter; u staat. Texel heeft gemeend, een steentje te moeten bijdragen tot beveiliging van de zend tijd en hoopt dat de moeite met succes iria'gf worden bekroond. Er is grof onrecht ge schied. Hoe is het mogelijk, dat een minister met een gezond en eerlijk stel hersenen de neutrale Avro zoo in een hoekje kan druk ken. We hopen, dat dit onrecht worde her steld. In de pauze zal tot dekking der ge maakte kosten een collecte worden gehouden. Houden we geld over, dan blijft dit in de, kas van het plaatselijk comité, dat immers zal blijven bestaan. Na deze inleiding verkreeg de heer De Clercq het woord. Met een korte samenvat ting van zijn rede meenen we wel te mogen volstaan, daar de inhoud daarvan reeds ver scheiden malen in verslagen van elders ge houden vergaderingen werd weergegeven. Spr. vangt aan met zijn ingenomenheid te kennen te geven over de uitnoodiging, om hier wel een spreekbeurt te willen vervullen en meent allereerst de geschiedenis van H.D. O. A.N.R.O. A.V.R.O. de revue te moe ten laten passeeren. Heel bescheiden begon nen, bereikte de Avro thans een ledental valt 120.000; de Radiobode heeft reeds 232.000 abonnees. En toch zei de minister: De Avro- is niets biezonders. Onze leden, gaat spr. verder, zijn alle 18- karaats. Het zijn allen toestelbezitters en niets dan betalende leden, die gemiddeld f 7.— per jaar bijdragen. Het zijn kapitalisten, midden standers, arbeiders, enz. Na het zendtijdbe- sluit kwam f 119000 binnen, geofferd door alle klasen van het Nederlandsche volk. En- hoe staat het met de andere omroepvereeni- gingen? Een Avro-consul kreeg ongevraagd een' Vara-lidmaatschapkaart thuis. De N.C. R.V. schrijft leden in, ook al betaalt men er niet voor. De K.R.Ó. idem, beweert spr., want de kerk betaalt wel voor hen. De Avrcf heeft geen politieke kleur, is niet liberaal, al beweren tegenstanders van wel. De Avro heeft, staat er o.m. in de statuten, geen voorkeur voor politieke of godsdienstige rich ting. K.R.O., Vara en N.R.C.V. oordcelen een neutrale omroep onbestaanbaar. Mr. Duijs, (Vara) zou zich een neutraal program kunnen denken, wanneer het in het uitzen den van persberichten bestond. De drie ande re omroepen betoogen om strijd, dat de Ze vende Symphonie van Beethoven bij hen anders klinkt, dan wanneer de Avro die uit zendt. Van de 2300 lezingen, door de Avro uitgezonden, heeft slechts een tweetal tot 'n protest aanleiding geven, ten protest gold een lezing, uitgezonden door de N.Q-V., van mr. Treub; het andere protest kwam van de zijde der S.D.A.P. Het is nooit de bedoeling politiek of godsdienst in de huiskamer te hooren, gaat spr. verder. Een uitzondering kan worden gemaakt voor zieken, die thuis gaarne een godsdienstoefening beluisteren. Voor hen heeft de Avro zijn moigenwijdingen in het leven geroepen. De Vara beroept er zich op in liet bezit; te zijn van geheime stukken eener op 1 Mén door de Avro gehouden vergadering. Het zijn de concept-statuten evenwel, welke nog met waren goedgekeurd en door de steno graaf al zeer slecht waren weergegeven; al dus spreker. De Avro heeft aangeboden de algemeene programma's te verzorgen, maar de minister oordeelde de Avro niet neutraal, zelfs „niets- biezonders". Na 30 Juni moeten de neutrale program ma's door de vier omroepverenigingen bij toerbeurt worden verzorgd, wat een uitge breide programmaleiding en hooge kosten zal vereischen. Wat het praatje van de Vara inzake het aanbod van Antoinette van Dijk betreft, zegt spr., dat het alle grond mist. Waarheid is, dat zij na een bespreking met de heer Willem van Cappelleii, door wie ze daartoe werd uitgenoodigd, uitgeroepen heeft: „Ik ga nooit naar de Vara". De heer De Clerq brengt hulde aan ex- minister Van der Vegte, die, ware hij mi nister gebleven, de Avro nooit zou hebben gekrenkt, en memoreert het petitionnement, dat 456000 handteekeningen verwierf. De Avro deed de regeering zeven oplos singen van het radiovraggstuk aan de hand; er werd met belangstelling kennis van ge nomen, maar verder kwam men niet. Uitvoerig bespreekt de lieer De Clercq liet gleichwellen-systeem, dat in Duitschland zoo goed zou werken, wijdt uit over de 1071 M.-golf en besluit het eerste deel zijner rede met de niedeeeling, dat de Avro een reser- vekapitaal heeft van een miljoen, waarmee het bestuur hoopt goed te maken, al wat de Avro de laatste tijd voor onrecht is aange- daan. lil de pauze, welke op deze nu en dan door applaus onderbroken woorden* volgde, werd een geldinzameling gehouden. De heer Pisart smaakte het genoegen f 24.40 in ont vangst te nemen, over welk bedrag hij na* mens de Avro en het comité zijn tevredenheid uitsprak. O Na de pauze beantwoordt de heer De Clercq eerst eenige vragen. De lieer Pisart informeert of het gleichwel- lensysteem niet verder zou reiken dan Scha* gen, zooals wel wordt beweerd. Het ant woord luidt, dat dit maar een verzinsel is. Texel zal, wanneer de zender te Amsterdam, wordt gebouwd, een goede ontvangst hebben, in geen geval minder dan den Helder. Wel zijn er hier en daar z.g. „doode plekken", waar in 't geheel niets kan worden gehoorde De vraag van de beer T.Buijs, of de bewe ring, dat de Avro-propaganda-avonden door de Avro bekostigd worden juist is, beant woordt spr. in absoluut ontkennende zin. De heer K.Bosje vraagt, of de Avro mis schien tegen debat opziet en daarom zijn ver gaderingen alleen voor leden toegankelijk stelt. De heer De Clercq zegt, dat men deze: maatregel getroffen heeft, omdat de argu menten der tegenstanders toch geen steek houden, zoodat debat nutteloos zou zijn. Bo vendien zijn de vergaderingen uitsluitend voor de Avro belegd, zoodat tegenstanders moeten worden uitgesloten. Als liet beste openbaar debat kan de interpellatie-Boon in de 2e Ka mer worden beschouwd. Vervolgens komt de heer De Clercq tot de ingezonden stukken van de heer Henkes in de Texeïsche Courant, welker inhoud hij na gaat, weerleggende de daarin vervatte aan- tcigingen. Ten slotte wijdt hij, aan de hand van de „Handelingen" der 2e Kamer over de inter pellatie-Boon uit, welke in de bladen reeds zoo uitvoerig vermeld en gecoinmeiitcerd is, dat we met 'n korte mededeeling kunnen vol staan. Dat de heer Boon, een Vrijheidsbon- der, voor de Avro opkwam, drukt volstrekt geen politiek stempel op deze omroep, be toogt spr. met klem. De Avro heeft geen be zoldigde bestuurders en huldigt openbaar heid, blijkende uit zijn jaarverslagen, waar aan de andere omroepen blijkbaar geen be hoefte hebben. De rede van de heer W. Vogt over de zendtijd werd afgebroken, maar niet de uitzending van het demonstratief con gres van de Vara, waar de Koningin cn de Prins beleedigd werden. Spr. gaat in op de programma's der bie- zondere omroepen, welke de heer Boon in de Kamer ontleedde en stelt in het licht, dat geen enkel steekhoudend argument tegen de Avro werd ingebracht. Hij eindigt tenslotte met zijn vertrouwen uit te spreken in de steun van Avro-vrienden op Texel en elders in den lande, de hoop uitsprekende, dat men f het gezamenlijk daarheen zal kunnen leiden, 1 dat niet de regeering, maar de Nederlandsche luistervink zal Uitmaken, wat de omroep in de toekomst brengen zal. Op voorstel van het comité neemt de ver- j gadering deze, door de heer A.Dros voorge lezen motie aan: ,,De protestvergadering van A.V.R.O.- luistervinken, samengekomen in café „den Burg' 'te den Burg op Texel, spreekt haar verontwaardiging er over uit, dat de zend tijd van de A.V.R.O. wordt beknot. Zij verzoekt Uw Excellentie dringend liet mogelijk te willen maken, dat de A.V. R.O. zoo spoedig mogelijk gelegenheid krijgt tot het bouwen van een Gleichwel- lensysteem, opdat hij zich weer de geheele week in de aether kan doen hooren." Met een woord van dank voor de betoon de belangstelling, voor de moeite welke de heer De Clercq zich heeft willen geven in het biezonder, sluit hierna de heer Pisart te gen elf uur de vergadering. Hevig onweer boven Texel. Geen ernstige ongevallen. Zondagavond ontlastte zich voor de tweede maal in deze zomer boven Texel, doch bo ven den Burg vooral, een hevig onweer, zelfs in die mate, dat men zich niet herinnert ooit zulk zwaar weer te hebben meege maakt. Het licht was niet van de lucht, don kere wolkflarden joegen langs het zwerk en vervaarlijk bonsde cn dreunde de donder. Somwijlen was het, alsof de huizen met for midabele mokers, door reuzenhanden gedre ven. werden bewerkt. Het was boos weer! Verwondering mag het wekken, dat ern stige ongevallen uitbleven. Op verscheiden plaatsen hier werd de huisverlichting tengevolge van het doorslaan der zekeringen gestoord. Van het perceel van mw. de wed. Dekker aan de Steenen plaats werden een paar steenen weggeslagen, evenals van de schoorsteen op de woning van dokter Prakken, welke ook getroffen werd. In eerstgenoemd perceel zoowel als ten kantore der Gebr. Dros werd zelfs de hoofd- zekering vernield; blijkbaar is men daar op het kantje aan een groot gevaar ontsnapt. De lir. H.Bakker, die met zijn zoon op 't kantoor aan de Steenenplaats gezeten was, moet een angstig oogenblik hebben doorgemaakt. De zoon kreeg een electrische schok van je welste, maar daar bleef het bij, gelukkig. Ver scheiden personen hier deelen ons mee tijdens een der beide zeer zware slagen van Zondag boven de Steenenplaats een groote vuurbol te hebben zien neerstorten, welke zich de aarde bereikend in verscheiden bliksem stralen vertakte. Terwijl uw raadsverslagge- ver bezig was de 37e bladzij van zijn raads- cpistei vol te schrijven, werd bij zoo'n harde slag waarbij het was alsof het huis zou instorten de kamer in het donker gezet terwijl een luid gekraak, op de plaats, waart de radio-bliksemveiligheid zich bevond, ver kondde, dat de antenne getroffen was. De electriciteit vond langs de aardlciding een uitweg. Zoo ging het bij ons, bij anderen vermoe delijk op soortgelijke wijze. Op tal van plaat sen liet de bliksem op een of andere ma nier zijn sporen achter. In de woning van de heer Koopman aan de Steenenplaats kon na een felle bliksem schicht een sterke zwavelreuk worden waar genomen. Ook daar heeft het onweer blijk baar kwade bedoelingen gehad. Merkwaardig is dat de atmosferische elec triciteit zich van 't perceel van mw. de wed. Dekker over een zinken dak naar dat der hee ren Dros heeft voortgeplant, maar niet langs! de daaraan verbonden aardlciding de grond in ging. Ze sloeg bij een muuranker naar binnen cn zocht in de richting van de T.E.. M.-kabel een goed heenkomen. Wc herhalen: den Burg mag van geluk spreken, dat alles met een sisser (een „kra ker" zou hier juister uitgedrukt zijn) afliep. Onze correspondent te Cocksdorp schrijft: Het onweder bracht hier in de omtrek behalve een verkwikkende regen, ook nog eenige schade en schrik teweeg. In de onmid dellijke nabijheid van de woning van de heer C. Troost in De Krim sloeg liet hemel vuur in een welput. Toen eenige tijd later de lieer Troost een emmer water wilde put ten, was het water iu de wel nog een schui mende massa. Bij de heer Van Tatenhove te Midden- Eierland sloeg de bliksem door de schoor steen, welke scheurde, in de kamer, groote schrik en ontsteltenis veroorzakend onder de talrijke huisgenooten, die om de tafel ge schaard zaten. Gelukkig werd niemand ge troffen. In de weide bij de heer Roeper en ook in de polder Eendracht werden eenige scha pen gedood. Rijsel (Frankrijk)-Texel door de lucht. Onze correspondenten maken melding van het vinden van 'luchtballonnetjes, opgelaten tijdens een ballonwedstrijd te Lille (Rijsel, in Noord-Frankrijk) en gevonden op Texel. Degene, die liet daaraan gehechte kaartje aan de Feestcommissie te Rijsel opzond, zou 50 francs ontvangen, wanneer daaruit zou blij ken, dat het ballonnetje de verste plaats zou hebben bereikt. De wedstrijd zou zijn uitge schreven door de directie van het blad „Echo du Nord" te Rijsel. De heer W.Bruin alhier vond Zondag een ballon met kaartje op het strand te de Koog, de lieer D. Hin nabij Dijkmanshuizen (hij zag liet met een vaartje tegen de onweersbui, uit het Noorden! aankomen) en de heer Smit op zijn land te Oudeschild; de heeren' W. en J. Visser vonden een ballonnetje op de Hollandscheweg in Eierland. Wanneer de ballons zijn opgelaten, kon niet worden ontdekt, wat wel jammer is. Dan konden we eens nagaan hoeveel uren zoo'n ballonnetje over de afstand Lille—. Texel (bijna 300 K.M.) heeft gedaan. Texel schijnt dat heeft de ervaring ge leerd voor vreemde ballonnetjes een trek pleister te zijn. We hebben ze hier al gehad uit Londen, Brussel en Antwerpen. T.T.C. Texel II. Ruim een kwartier over tijd fluit scheids rechter De Wilt beide elftallen in het veld, waarbij blijkt, dat T.T.C. een viertal inval lers telt, wat ons wel erg tegenvalt voor zoo'n eerste wedstrijd. T.T.C. wint de toss, zoodat T. II af trapt. Direct ontwikkelt zich een gelijk op gaand spel, zonder een bepaalde meerder heid. Na ruim een kwartier spelen neemt T. de leiding. T.T.C. hierdoor niet ontmoe digd ,gaat hierna over tot meerdere goed opgezette aanvallen, doch steeds blijven doel punten uit, totdat een mooi 'genomen hoek schop de langverwachte gelijkmaker brengt. Vijf minuten voor de rust doelpunt T. =II nog een keer, zoodat de rust met 2—1 in het voordeel van T. II ingaat. In verband met het weer, wordt ineens gedraaid. Als er tien minuten gespeeld is, meent de scheids -rechter wegens het dreigende onweer te moeten stoppen. O.i. was liet juister geweest eerst de spelers te raadplegen over" liet al of niet doorspelen en niet het publiek. A.H. O— Zondag krijgt Texel I. K.F.C. op bezoek, de club, welke dit jaar tot le klasser pro moveerde. Dat belooft een mooie wedstrijd te worden. Tennis. Zondag versloeg onze tennisclub „Alk maar hier met 53 (Er werd niet tegen „Advendo" gespeeld, zooals men aanvankelijk meldde.) Zondag a.s. wordt hier met „Bergen" de strijd aangebonden. O i cr zicht lam m eren mark ten. De aanvoeren en de prijzen waen respec tievelijk 3671 f 22—2S 6272 22—28 5376 21—27 3744 21—27 2924 20—27 163S 17.50—26 Aanvoer in totaal in 1930: 23625; in 1929: 2S154; iu 1928: 3040S. Knip- cn naaicursus. Naar men ons meedeelt is mevr. Dros- Donker voornemens iu samenwerking met 'n leerares van buiten Texel in de loop van! Augustus een knip- cn naaicursus te openen, zoowel voor lingerie als voor costuums, voor jonge dames en volwassenen. Texelsch Museum. Het Texelsch Museum, ondergebracht in een der lokalen van de Ulo, is Zondag voon het publiek opengesteld. Van een officieel® opening, we meenen van eenige plechtigheid, was geen sprake, daar het museum nog slechts in zijn kinderschoenen staat. Er is nog slechts sprake van een bescheiden begin, maar een begin toch, dat groote verwachtin gen wekt voor de toekomst. Reeds beschikt de museum-commissie over zooveel materiaal dat men aan één lokaal weldra onvoldoende zal hebben. Het is overbodig over het museum nog in den breedc uit te wijden. Voldoende zij, te vermelden, dat de eerste middag reeds tal van bezoekers (ruim 100) van hun belang stelling deden blijken en „het busje bij de deur" een aardige som bevatte, toen het museum die middag gesloten werd. We willen besluiten met eenige collecties en andere bijdragen te memoreeren, door goedineenende ingezetenen aan het museum; in bruikleen of in eigendom afgestaan: Eiercollectic wijlen J.C.Koorn, idem S. de Waal Cz., idem van Leersum, collectie oude foto's en prentbriefkaartenH.J.Reij (let eens op de foto's van de vroegere Fonteinsuol, van 't Doolhof, „Ada van Holland", „De Kampioen", enz.). De heer A.Dros stond in bruikleen af de reproductie van een schilde rij van H.Vroom (thans in 't Rijksmuseum) „Aankomst van C. Houtman te Texel na zijn le reis naar Indië". Een bezoek kunnen we u zeer aanbevelen. Wanneer het museum regelmatig ter bezich tiging zal worden opengesteld, hopen we binnenkort te kunnen berichten. Naar we vernemen, is de heer Brouwer maréchaussee te paard te Almelo, door de' burgemeester tot tweede dienaar van politie alhier benoemd. Welkom, Vreemdeling. Zaterdag heeft de lieer K.Gomcs alhier zijn kiosk geopend voor de verkoop van souve nirs, prentbriefkaarten, rook-artikelen, etc Zijn gebouwtje maakt met plat dak en lui fel, alles netjes in de verf, een nette indrukt. Naar we vernemen zullen nog een paar kiosken volgen, welke eveneens aan dc ge stelde eischen voldoen. Schoolreisje. De twee hoogste klassen van de o.l. scho len te Oosterend cn Oost maakten gisteren een uitstapje naar Amsterdam. Door de bliksem gedood. Tijdens het lievig onweer van Zondagavond dat alom ontsteltenis teweeg bracht, werden van dc lieer J. Eelman Gz. twee schapen en diie lammeren door de bliksem getroffen en op slag gedood. Paardenkeuring. Vrijdag 1.1. had hier dc stamboek- en pre- miekcunng van merriën door de Rrov. Rc- gclingscoinmissie plaats. In het stamboek B. werden opgenomen Oda en Olga, beide van de heer B.Dros Bz. alsmede Ada van Eierland, van de lieer C.j.Gecnse. In de rubriek 48-jarige merriën werd een premie van f35 toegekend aan Conradi- ne, van de lieer J. de Wolf en aan Maartjq van Eierland, van de lieer C.j.Gecnse; van li ,v,aa" cn aa» Marie, van de heer J. de Wolf. In de rubriek 3-jarige merriën verwierf Olga, van de lieer P.Dros Bz., een premie van f 40 en Ada van Eierland, van de heer C.j.Gecnse, f 25. Iu cle rubriek 2-jarige werd aan 8ara, van de heer J. Vreugdchil, f40 toegekend, aan Paula, van de heer P.Dros Bz. i r. de rubl"'ck veulens ontving de heer A.Breesnee voor een tweetla tweemaal f ID. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer I. Reuvers Jz., deed dezer dagen met goed ge volg examen voor onderwijzer L.O. OUDESCHILD. egen de kistdam gereden. Maandagmiddag reed mej. Wabeke met de auto op de dijk ongeveer bij de Zeven Pro vinciën, toen door een defect aan de as of stuurinrichting de auto plotseling dwars uit ging en tegen de kistdam aankwam en wel niet zoo'n schok dat het eene voorwiel dwars onder de auto geraakte. De bestuurster be kwam geen letsel, doch een oude dame die naast haar zat, bonsde tegen het glas en kreeg een hoofdwonde. Zij werd bij de fa- mhe Burger binnengebracht en verbonden. Een zeepaardje gevangen. Schipper Kooger van de TX 105 had Maandag een vreemde vangst. Het was een merkwaardig vischje, dat hij in zijn net op haalde en niemand wist naar welke naam het „luisteren zou. Bij informatie bleek dat 't een zeepaardje was.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5