Texeisciie Courant van Woensdag 2 Juli 1930. r TWEEDE BLAD linn E3 mm m mm a mm a mm a mm h iiiiii Zwemmen en verdrinken. Texelsche Berichten Gemengd Mseuws unit m iiüii g min m min a min n min s iiiüi „De Tijd." 21 JUNI. Ofschoon de hitte van tot nu Voor velen reeds te veel is, Toch heet het, dat tie zomertijd Die datum pas officieel is. De warmte krijgt dus nu volop Een goede kans van slagen, Zoowel in vorm van hittegolf Als broeiende hondsdagen. Maar jammer van de langste dag! Geluk is nooit volledig! De rekening van licht-verbruik Stijgt thans weer evenredig. Doch niet getreurd in deze tijd, Omdat er ander licht komt, Daar voor de arbeidzame mensch Vacantie in het zicht komt. Dus beidt uw tijd in dit geval, Al maakt het weer u loomer, Geniet van uw vacantie-fijd, Geniet ook van de zomer! MARTIN BERDEN. Waak voor oververmoeidheid en ga niet zwemmen kort na een maaltijd. Het gebeurt meermalen dat uitstekende zwemmers, kort nadat zij zich te water hebben begeven, plotseling in de diepte verdwijnen en verdrinken. De leek weet dan meestal te vertellen, dat zoo iemand kramp gekregen heeft, maar voor de ge- neesheeren staat dit volstrekt niet vast, en het feit, dat dergelijke personen niet om hulp riepen, maakt een krampaanval ook reeds 'onwaarschijnlijk. Het spreekt van zelf, dat evengoed als iemand op straat door een toeval, een beroerte, een hart- gebrek, plotseling ineen kan zakken, een dergelijk ongeval een zwemmer in het water ook kan overkomen. De gevallen echter, waarbij werkelijk goed ge zonde zwemmers plotseling in de diepte verdwijnen, moeten op een andere wijze verklaard worden; het is niet juist bij hen allen een niet te voren herkend hartlij den te veronderstellen. Het water drukt op borst en buik, waardoor het ademhalen tijdens het verblijf in het water grooter inspanning vordert dan onder normale omstandigheden. Proeven op dieren heb ben nu bewezen, dat een druk op de buik uitgeoefend, zelfs de ademhaling kan doen stil staan, doordat het middenrif, dat zich bij de ademhaling naar beneden beweegt, in haar hoogste stand blijft staan. Tot zoo'n stilstand kan het nu ook bij een zwemmer komen, wanneer naast de wa terdruk nog een ander moment aanwezig is, waardoor de beweging van het mid denrif verhinderd worat. Twee oorzaken kunnen hiertoe medewerken. In de eerste plaats groote vermoeidheid van de zwem mer, waardoor reeds de gewone water druk voldoende kan zijn om de ademha ling te doen stilstaan en in de tweede plaats een sterk gevulde maag, waardoor eveneens het dalen van het middenrif te gengegaan wordt. Revenstorf is tot deze verklaring gekomen op grond van lijk openingen bij plotseling verdronken zwemmers. Zij is in overeenstemming met de ervaring, die leert, dat dergelijke ge vallen of bij groote vermoeidheid van de zwemmer ot bij zwemmers kort na het eten optreden. Ieder zwemseizoen brengt ons steeds meerdere berichten van plot seling overlijden van zwemmers. Voorde zwemtijd aangebroken is, wil ik de lezers er met nadruk op wijzen, dat het steeds gevaarlijk is, te gaan zwemmen, indien men vermoeid is ot indien men pas gege ten heeft. In iedere zweminrichting be hoorde een waarschuwing te worden op gehangen: „Zwem niet kort na een maal tijd." Ch. B. „Medembl. Crt." VERBETERING. In het le blad behooren de laatste 16 regels van het bericht uit de Cocksdoip o ider dat van Eierland te volgen. De Bcemsl-haron. Op verzoek plaatsen we dit uittreksel uit een persverslag: Oorspronkelijk is de Boemelbaron een operette op Duitsche tekst, maar voor opvoeringen in ons land werd zij in het Hollandsch vertaald. De muziek, gecomponeerd cloor Walter Kolio, heeft in dit werk eigenlijk een secundaire beteekenis, daar de parlando's veel belangrijker zijn dan de gezongen coupktten.° Van de melodieën vormen vroolijke danswijsjes de hoofdschotel. Het optieden van de Nederlandsche Oneretteis onectwij'el-d een suc-=s ge worden. Allereerst dient genoemd te woR.cn iet iwnier ia de nooiuio! Lcemelbaron of Droogkee'.tje, de sluwe bedelaar. Hij is een tooneelspeler bij uit nemendheid en een raskomiek. Alleen zijn koddige figuur deed de zaal al gieren van pret. Corry Pinksen als Hilda, de jonge vrouw van Hans von Graabow, ac teerde eveneens voortreffelijk, zonder overdrijving. Arnoldus Schotanus speelde zijn partij als liefhebbend echtgenoot van Hilda prachtig. Hij heeft een aangenaam tenorgeluid. De duetten met Corry Pink sen waren zeer mooi van klank. Joh. Langenaken en Lena Kemper ga ven mooie staaltjes van actecrkunst te zien, b.v., om slechts een moment te noe-i men, de thuiskomst van de oude heer Hugo van het apachenbal. Tine v.d.Werf in haar rol als Sophie, de dochter vart Hugo Windisch en studente in de philo sophic, voldeed zeer goed, vooral in sa menspel met Droogkeeltje speelde zij voortreffelijk. Wie de „Boemelbaron" niet heeft ge zien, heeft geen kermis gevverd. Een ernstige vechtpartij. Zondagavond is het in Lunchroom Cen traal aan de Hoogerstraat alhier tusschen bezoekers, die door drank min ot meer beneveld waren, tot een ernstige vecht partij gekomen, waarbij K. de B., werk zaam te de Koog, met een mes in de lin kerarm gestoken werd. Hevig bloedend, werd hij naar dr. Hellema gebracht, die hem verbond. De politie doet onderzoek. De lunchroom is op haar last gedurende de kermisweek gesloten, wat de omwo nenden zeer aangenaam moet zijn, daar het er de laatste tijd zeer rumoerig toe ging. Zondagavond maakte men het al te bont; er werd met bierfleschjes gesme ten, waardoor het buffet en een paar rui ten het moesten ontgelden. Eenige be zoekers, wie het wat al te warm onderdo voeten werd, zochten door de woning van de fam. Oele en over het dak van mej. G. Smit een goed heenkomen. Het moet een consternatie van belang hebben teweegge bracht. Nadat een paar buren politiehulp hadden ingeroepen een oogenblik te voren had men op zijn ronde niets bie- zonders opgemerkt kon de rust worden hersteld. Examens. Onze plaatsgcnoote, mej. D. Bakker, slaagde Zaterdag aan de R.K. Kweek school te Bergen voor de acte-onder- wijzeres. V uilnisophaaldienst. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van B. en W. de vuilnisophaal dienst nog eenige tijd te bestendigen en verder uit te breiden. Van de daarmee be reikte resultaten zal het afhangen, hoe de raad over de definitieve inrichting van. deze dienst denkt. Wesf-Friesche Motorclub op Texel. Zondag organiseerde de W.-Friesche Motorclub, gevestigd te Heerhugowaard, een tochtje naar Texel. Er waren 27 deelnemers, meerendeels met een duorij der (ster). Men kwam met de boot van 12 uur en vertrok met de laatste. HET NOORDEN. Molenmeester—polder 't Noorden. In het polderbestuur van het Noorden werd de heer C. P. Witte als molenmees ter herkozen. In Stavoren heerscht, tengevolge van de droogte, gebrek aan drinkwater. De Nederlandsche Spoorwegen voeren per tanks drinkwater aan. In de buurt van Kampen werd tij dens een onweer een windhoos waargeno men. Geladen hooiwagens werden opge nomen en een goed eind verder neerge worpen, hooioppers gingen mede de lucht in en werden elders neergesmeten, terwijl van een groote boom de kruin werd af gerukt. Bij Noordwijk is een zeilboot ge strand. In de boot was gezeten een Dccn- sche werkman, die met het scheepje een wereldreis wilde maken, maar die door gebrek aan levensmiddelen de tocht niet kon voortzetten. Te Dordrecht is van een 57-jarige remmer door een goederentrein een arm boven de elleboog afgereden, doordat de man struikelde. Toen de gezusters Dirkje en Anna Koops met eenige vriendinnen zich in de zweminrichting Stadskanaal vermaakten, bleek opeens dat de 21-jarige Dirkje Koops er niet meer was. Toen de meisjes op haar geroep geen antwoord kregen, zochten zij het water at en vonden Dirkje weldra op de bodem van het bassin. Zij was, zonder dat iemand er iets van ge merkt had, verdronken. De Uirechtsche jeugherberg, ge vestigd in een leegstaande froueischoui aan de Minstraat aldaar, is geopend. VOOR DE VROUW. Recept. Aardbeien-crème. 1,5 L. aardbeien, pint. 125 G. suiker en 'n halve L. slagroom, Bereiding: De versch geplukte aard beien eenige malen wasschen, tot er geen zand meer bezinkt in het water; dan op 'n vergiet laten uitlekken; de steeltjes eruit trekken en de aardbeien met een vork fijnmaken. Dan bestrooien met suiker en die er op laten smelten. De op ijs ot op een koele plaats koud gemaakte room stijf kloppen met twee a drie eiwitten. De room onder het aard beienmoes mengen en de crcme opdie nen op een glazen schaal. Wil men er een pudding van maken, dan losse men zeven a acht blaadjes roode gelatine op en roere die, met eens klein straaltje gietende, doou de gereedge maakte massa. Nuttige wenken. Nieuwe aardappelen. Nieuwe aardappelen zijn moeilijk ver teerbaar en wekken lichtelijk storing in de ingewanden. Om ze zoo te koken, dat ze geen last opleveren, moet men cigen- gcnlijk twee pannen tegelijk op het vuur zetten, de een met en de andere zonder aardappelen. Koken de aardappelen, dan giet men dadelijk het vuile (solaline be vattend) water er af en doet het kokend water uit de andere pan er bij. Wie ze eens zoo bereid heeft, doet het in het vervolg altijd. Om een aangesneden kaas te bewa ren, bestrijkt men de aangesneden kant met een dun laagje boter; vervolgens wikkelt men de kaas in een stuk papier. De Mode van Zomer 1930. Hoe meer de zomer nadert, hoe meer ons hart bekoord wordt door de snoezige trissche zomerstofjes, die er, met hun fleurige bloempjes en aardige gekleurde motiefjes zoo biezonder aantrekkelijk uit zien. Sinds verscheiden jaren dragen wij der gelijke stofjes, maar in elk seizoen zijn ze iets Verschillend.. Zoo zijn deze zomer, bloemen, motiefjes zoowel als nopjes, bie zonder klein van afmeting. Het voornaam ste verschil echter, het eigenlijke nieuwe,' dat de zomer van 1930 ons brengt, is wel het dunne voile of mousseline deco ratiemanteltje. Want bijna elk gebloemcj toiletje wordt gecompleteerd door zoo'n fijn transparant manteltje van gelijke stot. 't Heeft mouwen, wanneer de japon die niet heeft en omgekeerd. Dikwijls ook is het in tegengestelde kleuren uitgevoerd. Een witte japon met lila bloempjes geeft men een lila manteltje met witte bloe men. Ook is het manteltje wel van effen stof gemaakt in een der kleuren van de japon. Een japon van zwarte voile met gele bloemen krijgt b.v. een manteltje van effen zwarte voile. Costuumpjes in wit en zwart blijven altijd fijn. Een in wit en zwart bedrukt toilet, waarbij een cape of mantel past van zwarte voile, is zeer elegant en kan ook door oudere da mes gedragen worden. H. de Groot, onderwijzer te Zwolle, reed bij de overweg in de spoorlijn Zwoï- le-Deventer in Ittersum met zijn motor fiets. Hij reed zeer kalm. Blijkbaar had hij een naderende trein niet gezien en toen hij op het laatste oogenblik deze bemerk te, gaf hij, in plaats van te remmen, vol gas, zoodat hij met volle snelheid tegen de trein opreed. Zijn linkerbeen werd verbrijzeld en zijn hersenpan gebroken, Korte tijd na zijn overbrenging naar het ziekenhuis is hij overleden. De overledene was gehuwd, maar Iaat geen kinderen na. Eenige maanden geleden ontstond te Nieuwwolde twist tusschen de burgemees ter en de dokter van het dorp. De aan leiding hiertoe was het verkeerd uitwij ken op de fiets van een van beiclen. Er ontstond een hevige ruzie waarbij eenige klappen werden uitgedeeld. De zaak werd voor de justitie gebracht en de rechtbank te Winschoten veroordeelde de dokter tot 1150 boete subs. 75 dagen hechtenis.. Deze ging in hooger beroep en daarna werd cassatie aangeteekend bij de Hoogc Raad; die de zaak naar de rechtbank te Arnhem verwees. Deze veroordeelde de dokter tot vijftig gulden boete subs, tien dagen hech tenis. De kindervel lamming te Gouda heeft weer een slachtoffer geëischt. Een meisje van negen maanden is aan de ziekte ge storven. Er zijn thans vier sterfgevallen/ totaal. Er doen zich nu 23 gevallen voor,, Het s.s. „Statendam" van de Hol- land-Amerika-lijn, dat 20 Juni van New- York vertrok, heeft de reis van New-York naar Plymouth volbracht in de tijd van zes dagen en twaalf uren. Dit is de sneli ste reis die het schip tot dusver gemaakt heeft. Ondanks herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van hoofd dei- school te Wierum, geen sollicitant aan gemeld. B. en W. stellen daarom voor deze school op te heffen en de leerlingen naar de o.I. school te Nes te zenden. Dg gemeente zal dan voor vervoer zorgen. Ook in andere kleine gemeenten heeft men groote moeite gegadigden te vinden voor schoolhoofd, daar velen er de voor keur aan geven naar een groote stad te solliciteeren voor onderwijzer. Namens het plaatselijk A.V.R.O.- comité verzoekt men ons mededeeling te doen van het feit, dat door het bestuur van de Vereeniging „De Vrije Luister vink" een adres aan H.M. de Koningin werd gericht, waarin gewag wordt ge maakt van de verbittering, welke onder een deel van het Nederlandsche Volk heerscht en waarin op H.M. een beroep wordt gedaan opdat de" A.V.R.O. nu spoe dig vergunning bekome tot het bouwen van een reeks zenders volgens het gleichwellensysteein op eigen kosten. Ad- haesiebetuigingen kunnen worden ge richt aan Dr. Max Juda, Prinsengracht; 31, Amsterdam. De namen worden verza meld in een boek, dat H.M. wordt aan geboden. Met ingang van 1 Juli zullen onbe stelbare binnenlandsche pakketten zonder voorafgaande kennisgeving en onder aan rekening der verschuldigde kosten aan de afzenders worden teruggezonden, indien op de achterzijde der adreskaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbe- stelbaarheid moet worden gehandeld. Te Maastricht heeft de plechtige zegening der honden van de Limburgsche lachthoudenvereeniging „St. Hubertus" plaats gehad. Bij de te Zwolle gehouden athletiek- wedstrijden verbeterde Peters (P.E,C.) met een sprong van 7.33 M. het Neder landsche record verspringen met 3 cM. Wegens de gevallen van kinderver lamming wordt te Gouda algeheele school- sluiting overwogen. Tot directeur van de R.K. Tuin- winterschool van de L.T.'B. te Beverwijk is benoemd de heer H.A.B. Bicnemeyer, landbouwkundig ingenieur. Te Wissckerke (N.B.) waren eenige jongens aan het strand gaan zwemmen,, toen de 12-jarige J.v.d.B. in een diep ge deelte terecht kwam en voor de oogen van zijn vriendjes verdronk. *3® a4T? EEN ZINDELIJK VROUWTJE. Ach, ach, wat krijg je van dat werk toch een zwarte handen; 't lijken wel voe ten, zoo zwart zijn ze. W Ci V.C Jj - fj

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5