Lagere Landboowschool. Goede Raad D. H. HELLEIV1A, arts ADVERTENTIËN nieuwe leerlingen toegelaten afwezig van 3 tot en met 14 JULI. een net meisje PENSION GEVRAAGD Boekhandel en Drukkerij PARKSTRAAT. nüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiii a iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinin= Dr. BOSWIJK neemt praktijk waar. PREDIKBEURTEN KARKTBEeiGHmT Melkkoeien 400 400 Bij Kerkrade is een oude vrouw on der een trein gekomen. Ze kwam languit op de rails te vallen, met het droevig ge volg dat haar beide beenen werden afge^ reden. Men vreest voor haar leven. De ongelukkige vrouw is niet toereken baar. Rioembollententoonstelling Den Helder. Voorjaar 1931. Het Departement Den Helder en Om streken der Ned. Maatschappij voor Nijv, en Handel bereidt uit een oogpunt van bevordering van het streekbelang en met medewerking van de gemeenten Den Hel der en Anna Paulowna tegen het komen de voorjaar een bloembollententoonstel ling voor waaraan ook de kweekers van T e x e I, naar men verwacht, zullen deel nemen. Het gemeentebestuur van Deri; Helder heeft het terrein van de z.g. Don kere Duinen" voor dit doel ter beschik king gesteld; een tuinarchitect is met de aanleg belast. Jllliilüill BUITENLAND. In de voorstad van Brussel, Lake- Hëysel, wordt een stadion geopend, dat plaats biedt voor 75.000 personen. Naar Wolff uit Rome meldt, wordt in de bladen verklaard, dht alle ge ruchten over de gezondheidstoestand van, de Paus, die door een Amerikaansch pers agentschap in omloop zijn gebracht, on juist zijn. Duitsche bladen melden, dat Schme- ling alle aanbiedingen voor de film en voor exhibitions heeft afgeslagen. Hij zal reeds spoedig naar Duitschland tcrug- keeren, echter slechts voor korte tijd, daar hij in Augustus weer naar New- York zal teruggaan. De nog altijd geweldige populari teit van kolonel Lindbergh, de jeugdige Oceaanvlieger is wederom gebleken ter gelegenheid van de geboorte van zijn zoon. De geboorte van de baby werd in New-York metextra edities der bla- bladen aangekondigd. Er werd in gemeld, 's werelds beroemdste baby ter wereld was gekomen. Uit alle deelen der Vereen* Staten kwamen telegrammen met geluk- vvenschen. Prentbriefkaarten met de afbeelding van een vliegtuig, dat een ooievaar met een. baby naar New-Jersey vervoert, werden bij honderden op straat verkocht. Het schuldregister van de massa moordenaar Kiirten te Essen heeft zoo'n omvang, dat de behandeling der zaak waarschijnlijk niet voor het eind van het jaar kan aanvangen. Aan Kurten wor den niet minder dan tachtig misdrijven, n.l. 11 moorden, 33 pogingen tot moord en 30 brandstichtingen ten laste gelegd. Op 15 Juni bedroeg het aantal steun trekkende werkioozen in Duitschland ruim 1.858.5ÜÜ of 9UÜ.000 meer dan een jaar geleden. f let Rijnland ontruimd. Na ruim elf jaren van vreemde bezet- iing werd Maandag het Rijnland zichzelf weerEerder dan men had durven ho pen, daar immers de ontruiming is ver vroegd, doch lang niet te vroeg, voor de bewoners, die weliswaar niet onder het vreemde juk hebben „gezucht", doch het vernederende er van sterk hebben gevoeld. locli is, behalve gedurende de eerste jaren, de verhouding tusschen de bezetters cn de bevolking nooit slecht geweest. De Franschen hebben zich steeds thuisge- voeld in het Rijnland en de Fransche bladen schrijven het onomwonden velen van hun verlaten slechts noode deze schoone streek, waaraan zij aangename, herinneringen hebben. Vele vriendschaps banden tusschen Fransche en Duitsche fa milie! en menige tcedere relatie werd tusschen Franscne militairen en de Rijn- landsche meisjes aangeknoopt. in de nacht van Zondag op Maandag is Rijnland door de bezettingstroepen ver-» laten. Het vertrek der troepen werd met belangstelling der bewoners gadegeslagen en droeg het karakter van een afscheid. Op het kerkhof te Wiesbaden, waar de Britsche sodaten, die tijdens de bezetting zijn overleden, rusten, en op het kerkhof te Mainz, waar de Fransche soldaten een rustplaats hebben gevonden, zijn in de jongste dagen kransen en bloemen neergelegd. Niet slechts op de gfaven dier gestorvenen, doch ook bij het monu ment van 1870 en bij dat ter nagedachte nis van de dooden der Napoleontische legers. De Duitsche commissaris was hierbij tegenwoorchg. Ter beantwoording dezer hoffelijkheid hebben de Franschen kransen bij de monumenten der Duit- sJiers neergelegd. conservatieve hoofdambtenaren liet verte genwoordigen veel bevreemding. Bij de bespreking i.z. de werktijd in de steen-i steenkoolmijnen (de bruinkool-industrie zal geheel buiten de ontworpen conventie vallen,) werden successievelijk de werk dag van 7 en die van 7»/a uur verworpen. Zelts kon men het niet eens worden over een werkdag van 7% uur voor een over gangstijd van drte jaar, waarna dan de 7V--urige werkdag zou worden ingevoerd. Een Duitsch voorstel, neerkomende op 7-y, uur -en de mogelijkheid van herziening na drie jaar werd tenslotte aangenomen. Het Staatsdepartement der Vereen. Staten zou voornemens zijn om de souve- reiniteit over een deel van het Zuidpool land dat door admiraal Byrd onderzocht werd, voor zich op te eischen. Het gaat om het territorium dat naar Marie Byrd is genoemd en waar nog geen beslag op' werd gelegd. De Zweedsche pastoor Wester, lid der intern, hulpcommissie tot leniging van de hongersnood in China, is te Poet- schan (Sjansi) aan typhus overleden. Te Kassei is een 21-jarige winkel bediende gearresteerd, die in de laatste maanden in deze stad niet milder dan 20 branden heeft gesticht. De kosten der Rijnlandbezetting, van het van kracht worden van de wa penstilstand tot de 30e Juni 1930 heb ben 8.7 miljard bedragen. men altijd dat vooral bij droog weer de planten, die blijven staan, van het uit dunnen veel lijden. 52 vette kalveren per KG 1,10 262 Nuchtere kalveren 9,— 315 Vette varkens per KG 0.60 20 Magere varkens 22,— 182 Biggen 18, 124 Schapen 33,. 311 Lammeren 18* Kipeleren 4*50 Eendeieren 3^70 1,35 32, - 0.67 38,— 24, - 41,— 25,- 5,50 0, HYGIENE en VEILIGHEID. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Als de warme dagen er zijn. Men bedenke, dat bacteriën, die be derf veroorzaken, zich in de warmte veel sterker vermenigvuldigen dan in de kou; en dat deze bacteriën een gunstige voe dingsboden vinden op allerlei producten, die veei eiwit bevatten, dus in het bie-- zonder vleesch en gerechten, bij de be reiding van welke eieren en melk werden gebruikt. o Onze grootste vijanden tijdens de warm te zijn de vliegen. Ze zwerven van de mesthoop naar de suiker, van het straat- vuil naar het brood. Zij snoepen van het vleesch en van allerlei zoetigheid ien kun nen daar ongemerkt veel kwaad stichten.. In het biezonder kan dat, wanneer ze belanden op gereed gemaakte gerechten waarin vleesch, visch ot gevogelte voor komt. Laten we het dus tot een gewoonte maken, om dergelijke gerechten nooit open en bloot neer te zetten. ALS VADER NIET TERUGKOMT Kom Jantje, ga jij nu nog een tijdje spelen. Als vader uit het water terug komt, mag je een roomijs koopen. En als vader niet terugkomt, mag ik er dan van moeder een koopen? Reinigingsdienst. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 3 Juli a.s. met een vrachtautomobiel zal worden rondgegaan voor het ophalen van huisvuil en wel: De Cocksdorp des vm. plm. 7 uur. De Waal des vm. plm. 8.30 uur. De Koog des vm. plm. 9.30 uur. Den Hoorn des vm. plm. 11 uur. Oudeschild des nam. plm. 1 uur. Oosterend des nam. plm. 4 uur. Men wordt verzocht het vuil tiidig ee reed te zetten. Texel, 1 Juli 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 28 Juni tot en met 1 Juli 1930 GEBOREN: Hendrik, z.v. Hendrik Veld man en Elisabeth Pranger; Hendrika Wilhelmina, d.v. Willem Slort en Antonia Kersten. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 2 portemonjnaies, 1 manometer, 2 slan gen, 2 ijzeren bogen, 1 haak 1 stuk touw. Met ingang van plm. 1 Sept. worden Aanmelding vóór 15 Juli bij de heer H KLIMP. De leerlingen gaan het le jaar 2 dagen per week gedurende 40 weken; het 2e jaar 1 dag per week gedurende 40 we ken; het 3e en 4e jaar 1 dag per week Ge durende 30 weken. Het schoolgeldis zeer matig. Ook kunnen leerlingen koste loos worden toegelaten. Voor oud-leerlingen zullen cursussen worden gehouden over speciale onder werpen op het gebied van land- en tuin bouw. HET BESTUUR. ^lllllllllllillllllllllllllllllllilllSllllllllllilllllllilllllllllllllllll^ De Texelsche Courant sloot het 2e kwartaal van dit jaar af met een oplaag van 1750 exemplaren. GEVRAAGD: f 15,— per week. Pension „Mooi Texel", de Koog. Sllllliiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,,,,,,,,mini] LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen, deze rubriek betreftende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. In Duitschland zijn omstreeks negen en een halt miljoen melkkoeien. Het getal is ilink stijgende en men hoopt binnen korte lijd te kunnen voorzien in de Duitsche be hoefte aan melk en melkvoortbrengselen. De gemiddelde opbrengst per koe en per jaar is nog maar 2220 liter en men hoopt! deze nog veel op te voeren. Er is nog een invoer aan melk en melkproducten, die op vijfduizend miljoen liter melk te rekenen is. Iedere i;oe zou dus ruim 500 liter melk meer moeten geven per jaar heigeen mogelijk is. Zoo zoekt en over legt men, om zich geheel onafhankelijk te maken van alle vreemde invoer. o Het is verwonderlijk dat er in de Peel niettegenstaande het goede weder en goe de bloei zoo biezonder weinig appe len zijn. Door de droogte valt nog veel af. Wel hebben we dit jaar weinig van de bijen bemerkt. HERV. GEMEENTE. Zondag 6 Juli. Den Burg vm. half 10 Ds. Plug. De Cocksdorp, vm. half 12. Ds. Plug. Doop. Den noorn,'s av. 8 uur Ds. Groenenberg. Oosterend, vm. half 11 Ds. Groenenberg. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. v. 't Hooft Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds Buskes. nm. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 27 Juni Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 639 H.L. De prijzen waren oer 100 K.G. Tarwe 9.50 a 10,: 0 Haver 5.75 a 6, - Gerst chevalier 6 50 a 7 Eierveillng, Hollands Noorderkwartier alkmaar 28 Juni Kipeieren. Aanvoer 180.000. de 100 stuks Een debat van economische beteeke- nis werd te Gcnève op de 14de Internatio nale ArbcldscOnfcrentie gevoerd. Bij de behandeling van verscheiden onderwer pen, zooals de arbeidstijd van kantoor personeel en de herziening van de 8-uren- dag-converitie, wekte de" houding der Britsche regeering, die zich weer door —o Nadat de aanvoer van graan uit Rus land lange tijd heeft stilgestaan, is het Italiaansche stoomschip „Valverde" met een volle lading uit Nicolajcff in de haven te Amsterdam aangekomen. o Prot. Borneman zegt: „Wanneer het Duitschland gelukt de oogsten een vierde deel te verhoogen, zonder dat de voort- brengingskosten noemenswaard stijgen, dan is de landbouwcrisis overwonnen." Daartoe is kennis noodig en ervaring. Kennis door eenvoudig, praktisch land bouwonderwijs. Ervaring door vele goed- overdachte proeven, door op te Ietten hoe anderen te werk gaan en wat hiervan de uitkomsten zijn. 0— Vele boeren hebben het biezonder druk. riet hooien vraagt veel tijd omdat er ge lukkig zooveel gras gegroeid is. Daarbij komt dan nog de drukke verzorging van de mangelvelden, waar ook het onkruid zoo groeien wil. De koolraap en wortel- velden vragen eveneens veel werk. o— Het is nu vooral noodig vroeg uit te dunnen, want als men het laat doet, ziet 56 58 KG. 4.70 a 5,10 58,60 K.G. 4,80 a f 5.30 50.62 5,20 a 5,60 62/64 5,40 a 6,20 ruin 5,40 h 6,10 Kleine eieren 0,— a 0.- Eendeieren. Aanvoer 30000. 3.70 4.00 Eierveiling Texel, 30 Juni Aangevoerd werden partijen, 109408 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 4,70 62-66 5,10 66-70 5,50 Puleieren 4,00 eendeieren f 3,70 a 3,80 Texel, 30 Juni 1930 5 40 5,70 6,10 5,00 Juni 903 Lammeren 6 Schapen 1 paard 3 koeien 1 Kalf 1 Geit 14 biggen 7 nuchtere kalveren 14 korf jonge hanen Purmerend, 1 Juli. 415 Runderen waaronder 265 vette koeien f 1,00 a f 1,20 Gelde koeien 18 a 25,- 32,- a 42,- 0,- a 0,- 220,- a 320,- 0,— a 0, 20.- a 30. 14. a 22. 0,15 a 0,50 150 190 a 190 a voor 4 personen in de week van 27 Juli 3 Aug- Lietst dicht aan zee. Br. met prijsopg. no. 1212 Wensing's Adv. Bu reau Haarlem. Een brievenweger is geen luxe artikel, maar een nuttig gebruiksvoorwerp, dat precies vertellen zal, met wat voor een postzegel ge uw briet moet beplakken, om te voorkomen, dat ge ongenoegen krijgt met Tante Pos en geadresseerde. Hoevaak zult ge in het andere geval op een brief geen 12-cts. postzegel hebben geplakt, terwijl ge met zes et. had kunnen volstaan Een brievenweger betaalt zichzelf. In Boekhandel Parkstraat staat er een op U te wachten. o— Een goedgekozen muziekstuk kan in vele gevallen een passend geschenk uit maken. Boekhandel Parkstraat heeft vele nummers voorhanden en levert bin nen drie dagen rechtstreeks per post van de uitgever aan uw adres ieder muziek stuk, dat met in voorraad mocht zijn. o— Met weinig geld, geringe moeite en een beetje tijd kunt ge zelf een piekfijne totoalbum tabriceeren. Alle benoodimlhe- den daarvoor kan Boekhandel Parkstraat u leveren. 0— ls het u bekend, dat Boekhandel Park straat u „damasipapier" leveren kan, in rollen en in vellen en zoo fijntjes, dat ge het op het oog niet van echt damast kunt onderscheiden. Komt, ziet en ge staat verwonderd te kijken. Bij feestjes kan het uitstekend dienen om tafellakens te ver vangen, terwijl ge er ook uw kasten mee sieren kunt. 0— „Een man, die goed wil werken, moet het beste werktuig gebruiken". Laat u door deze gedachte leiden, wanneer ere teeken- ot schrijfmateriaal gaat inslaat. Koopt het in Boekhandel Parkstraat, die u gaarne weer terugziet en heusch wel zorgt, dat het in orde is. w/ wanneer ge een drukke corresponden tie hebt en tal van enveloppes en post zegels moet dicht- en opplakken, kan een „beyochtiger" zooals Boekhandel I aikstraat die verkoopt goede dien sten bewijzen. Niet alleen gaat dat werk je dan veel gemakkelijker, maar tevens op een hygiënische manier. Laat het lik ken 0—

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6