Slapeloos door Zomerhitte Transpireerende Gebru ik hiertegen Mijn hardt'sZenuwtabletten Belangrijke mededeelingaan abonnees en adverteerders. Gemengd Nieuws van Stad en Land, met zang en dans in vijf bedrijven; een pakkend stuk is 't, dat ons een blik gunt in tiet levien van Juultje, die zich niet langer aan de strenge maar toch goed bedoelde ouderlijke tucht wenscht te onderwerpen en een leven van genot en vertier verkiest boven het een tonige, ingetogen en kleurloos bestaan, dat van haar standpunt bekeken thuis haar deel was. Dat loopt natuurlijk mis en het slot is, dat Mooie Juultje, na een leven van genot en plezier, maar ook van smart en diepe ellende, weer terug keert in de ouderlijke woning, aan wan hoop ten prooi, hoogst ongelukkig, de dood nabij, daar de laatste jaren haar krachten hebben gesloopt. Juultje sterft, en vindt dan de rust, waarnaar zij met zooveel ongeduld heeft verlangd. De rollen werden uitstekend vertolkt, doch in het biezonder die van de vader van Juultje (Joh. Langenaken); de vis- scher Toon Botman, die Juultje zoo gaarne in bescherming nam (Piet Hesse), evenals Dientje (Titi Oorthuis); Pieter Landman, die'n oogje op Juultje had, maar deerlijk werd teleurgesteld (Joh. Le- maire). Cor Kreiner was het, die Mooie Juultje zoo treffend ui [beeldde. Ter gelegenheid van het 40-jarig too- neeljubileum werd de heer Piet Hesse deze avond op teestelijke wijze gehuldigd, in de meest letterlijke beteekenis van het woord in de bloemetjes gezet en met een regiment lekkere sigaren en een „enve loppe met inhoud" vereerd bovendien. Achtereenvolgens werd de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door de heeren Joh. Lemaire (de auteur van Mooie Juultje), Joh. Langenaken en Petro Beuk- man. Zij huldigden in de heer Hesse de onvermoeide acteur en toonéeldirecteur niet alleen, maar aller vriend eveneens. Bloemstukken werden geoffreerd namens eenige ingezetenen, 't Gezelschap Scha kels en üosschalk, 't Gezelschap Jan Nooy, de heer en mevr. Delmonte, mevr. Hesse en 't Gezelschap Langenaken en Beukman. Het was een enthousiast huldebetoon, waarbij het publiek het aan herhaalde toejuichingen niet liet ontbre ken. De heer Hesse bracht voor dit ont haal zijn oprechte dank en sprak de wenseh uit, dat ook in de toekmst het publiek, door in grooten getale op te komen van zijn belangstelling voor het tooneel zou doen blijken. Over „De Voddenraper van Parijs", „wereldberoemd tooneelspel" in S taferee lenen'n voorspel door Felix Piatt kunnen we kort zijn. Afgezien van het spel, dat niets te wenschen overliet, (dit geldt in het biezonder van Joh. Langenaken als de voddenraper, Marie Braakensiek als de dochter van de kassier, Petro Beukman als de pseudo-baron en Lena Kemper als zijn handlangster)', kon dit stuk „uit de oude doos" ons niet best voldoen. Het stuk is uit de tijd; de boekentaal eveneens; neen, zulke stukken kunnen thans maar op matige belangstelling re kenen. Het applaus was danook maar schraaltjes. En toch moet „De Vodden raper" in de jonge jaren van onze groot ouders zeer zijn gewaardeerd; toen was het een „wereldberoemd tooneelspel" Maar het getij is verloopen. Andere tij den, andere zeden, andere aspiraties, ,,'t Kan verkeeren", en zoo is geschied. Onze plaatsgenoote, mej. D. Bakker, legde aan de R.K. Kweekschool te Ber gen met gunstig gevolg examen af voor de acte Nuttige Handwerken. Uitstapje School voor Chr. Volks onderwijs. (beschreven door een der kinderen.) Donderdag, 's morgens half zes kwa men wij in de Wilhelminalaan bijeen. Na dat wij allen met mekaar „Morgenbede" gezongen hadden, stapten we op de auto. van de lieer P. Kalis, die ons naar Ou#e- scliild bracht. Daar stapten wij op de Texelsche boot, en voeren zoo naar den Helder. In den Helder maakten wij een wandeling naar het station. We gingen per trein naar Amsterdam en maalden kennis met een groot station. Daar moes ten we overstappen van het 5de naar het lste perron. Daar stapten wij in de trein naar Bussum. Daar aangekomen maakten we een wandeling van Naarden—Bussum door het prachtige bosch van Brcdius met mooie lanen en schitterende villa's. We kwamen ook een „ijscomannetje" tegen. Wij kochten allemaal een ijsco, Dat wero 40 ijsco's. Wij gaven hem twee gulden.. Toen wou hij ook nog teruggeven, Wans hij kon niet rekenen. De tocht werdweer voortgezet, Eindelijk kwamen wij te „Valkenveen" aan. Een prachtige speel tuin met een bosch. We aten 's middags pannekoeken. We gingen ook naar het Zuiderzeestrand. Daar werden wc op de kick gezet, wat in de speekuiin ook al ge beurd was. Toen werd eindelijk de te rugreis aanvaard. Eerst moesten wij een eindje loopen. Daar slapten wij in c»e tram. Toen wij te Bussum aankwamen was de trein al vertrokken. Door ver keerde inlichtingen in de speeltuin had den 3 schoolreisjes de trein gemist. Voor ons was dat het ergste. De anderen kon den best een treintje later. Zij moesten naar Haarlem en den Haag. Maar wij moesten naar Texel. Voor ons was het de laatste gelegenheid. Meester Slort liep van het kastje naar de muur, en van de muur naar de telefoon. Om 8 uur 2 kwa men we weer te den Helder aan. We wa ren weer veilig bijeen. Nou waren we ook de Texelsche boot kwijt. Maar dat was gauw voor mekaar. De heer C. Bot van den Helder was direct bereid ons naar Texel toe te brengen. Daar zaten we dan allen op het vis- schersschuitje. De motor werd aangezet en daar voeren wij de haven uit. Om kwart voor elt tuften wij zingende de haven van Oudeschild binnen. De heer N. Maat had voor twee auto's gezorgd. Om elf uur kwamen wij aan den Burg, reden nog een paar rondjes door den Burg en toen ging het weer naar de Wil helminalaan toe. We stapten af en gingen naar huis om eens goed uit te slapen van de lange dag. Het was een lange, 'n mooie en een prettige dag. Dit reisje zal ons allen wel lang (n her innering blijven. TJIPKE DE JONG, oud 12 jaar. De buigings-n Iaat de Texelsche Cou rant altoos weg. RED. Een kranig directeur. De heer Th. C. Lugtenburg, directeur van Texelsch Fanfare, behaalde met Hel- der's Fantare-corps op het Muziekcon cours te Haarlem een le prijs in de afd. Uitmuntendheid, tevens het hoogst aantal punten van alle fanfarecorpsen. Van de aanvang af hebben wij er naar gestreefd ons drukkersbedrijf naar de cisch des tijds in te richten. We hebben niet geschroomd groote bedragen daaraan ten koste te leggen, daar immers de erva ring ons leerde: „De cost gaet voor de baet uyt." Thans besloten wij tot het aanschaffen eener nieuwe snelpers, een z.g. snelloo- per met automatisch inlegapparaat, een machine van het allernieuwste type, welke ons niet alleen in staat stelt nog meer zorg aan ons drukwerk te besteden, maar tevens door haar groote snelheid aan de wensch onzer clientèle naar spoedige af levering tegemoet komt. De nieuwe pers levert wel 2700 ex. druks per uur en werkt nog geheel auto matisch en beter bovendien. In de loop van de volgende week wordt onze snellooper bedrijfsklaar opgesteld. Daar gaat natuurlijk een dag of wat mee neen, vooral daar de 3200 Kg. zware ma chine op een betonnen tundeering moet worden geplaatst. Dientengevolge zal de Texelsche Courant op Woensdag 16 Juli onmo gelijk kunnen verschijnen, waarmee we beleefd verzoeken wel reke ning te willen houden. Zoodra ons bedrijf weer op gang is we hopen vóór 19 Juli weer gereed te zijn zullen we belangstellenden gaarne gelegenheid geven onze drukkerij te be zichtigen. OOST. De kinderen uit de middelklassen der o.l. school alhier maakten Dinsdag een uitstapje naar Huisduinen en die uit de hoogste klassen naar Amsterdam. Het weer was buitengewoon goed, zoodat het teest uitstekend slaagde. De kinderen heb ben veel gezien, veel geleerd en veel genoten. Voor de kleinsten wordt een uit stapje naar de Koog voorbereid. Het is maar gelukkig, dat de inteekeniijst zulk een mooi bedrag heeft opgeleverd. DE KOOG. Paard op hol geslagen. Een knaapje gedood. Zaterdagmorgen heeft zich aan de Koo- gerweg in het land bij „Vredelust" in Gerritsland een tragisch ongeval voorge daan, dat een knaapje, van bijna zeven jaar, Corrie Zoetelief Jz., het leven kostte. Die morgen reed een driewielde kar, waarop Corrie en twee oudere broers ge zeten waren, door het land, toen plots het paard vermoedelijk door een zich in de nabijheid bevindend veulen van streek gebracht op hol sloeg. In dolle ren, ging het met de kar het land over. Opeens sloeg de wagen omhij kwam daarbij' bovenop Corrie terecht, die zoo deerlijk aan het hoofd werd gewond, dat hij vrij wel op slag do®d moet zijn geweest. De .crslagenheid, welke deze ramp te weeg bracht, laat zich niet beschrijven. De inmiddels in allerijl ontboden geneesheer kon slechts de dood constateeren. Het bericht van deze zeer droevige gebeurte nis verbreidde zich spoedig, de deelne-i ming in het verlies der zwaar getroffen familie was algemeen. Nader vernemen we, dat het paard nog maar kort op „Vredelust" in gebruik was Men kende het dier nog niet. Als een tra gische biezonderheid zij nog vermeld.dat de begrafenis gisteren plaats had, juist op de dag, waarop het aardige ventje zeven jaar geworden zou zijn. OOSTEREND. Zaterdag werden hier door Notaris Mulder verkocht: voordeerven v. d. heer Jac.Burger Pz. a. een woonhuis te Oosterend, groot 2 A. 15 c.A., voor f 1150.aan de heer. P.Boersen, te Oosterend; b. een woonhuis te Oosterend, groot. 2 A. 55 c.A., voor f2100.—aan de heer J. Timmer te Oosterend; c. het motorvisscher-aakschip „De Vrede", voor 1 1075.aan de heeren Jan en Kasper Tuinder te Oudeschild. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals PuroI verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. De gemeente Haarlemmermeer be stond 7 Juli 75 jaar. Het voornemen om dit feit feestelijk te vieren werd prijsge geven. Te Wageningen reed de 32-jarige juftrouw M. Wien met een kind op de fiets bij het oversteken van de grindweg tegen de auto van de heer D. M. Bol- kenstein uit Rotterdam aan. Zij kwam te vallen, bekwam een schedelfractuur en is aan de gevolgen overleden. Het kind bleef ongedeerd. «Bij Heteren is een 19-jarige jongen die in de Rijn aan het roeien was in aanraking gekomen met de kettingen van een pont, waardoor de boot omsloeg en de jongen verdronk. Leert zwemmen! Op de kermis te Woensel is een 23- jarige arbeider in een hypodroom van 'n paard gevallen, waarbij hij van het beest een trap op de borst kreeg en onmiddel lijk overleed. Te Dussen-Hank is 'snachts de ka pitale boerderij van de wed. Van der Koppel atgebrand. Niets kon worden ge spaard. Bewusteloos werd de 85-jarige be woonster gered. De nieuwe ingehaalde oogst ging in de vlammen om. Een zeldzaam jubileum heeft de parochie Ammerzoden (Bommelerwaard) gevierd. Het was die dag vijftig jaren geleden, dat de heer A. van den Oord in functie trad als koster der R.K. Kerk. De 50-jarige tuinder T. K. te Haar lemmermeer is, terwijl hij in zijn tuin aart het werk was door de hitte bevangen en spoedig overleden. Te Derne overkwam dit de 25-jarige landbouwer v. d. B., tijdens de arbeid op het veld. Wegens meeningsverschil met zijn schoonmoeder wond de landbouwer S. te Vorden zich zóó op, dat hij de vrouw met een houweel op het hóófd sloeg en doodde. Zaterdagavond om kwart voor 12 werd de Nijmeegsche brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in de Maerlandtstraat te Nijmegen. Een kost ganger van de familie J. was tegen mid dernacht met een brandende sigaret op zijn bed voor het open raam gaan liggen. Waarschijnlijk is de man toen in slaap gevallen, met het gevolg, dat de stroozak in brand raakte. De ijlings gewaarschuwde brandweer kon de brand beperken tot het kamertje, waar gordijnen, stroozak en beddengoed een prooi der vlammen zijn geworden. De heer Jac. P. Thijsse, te Bloemen - daal, leeraar in de natuurlijke historie aan 't Kennemer Lyceum te Overveen, heeft atscheid genomen" van bestuur, curatoren,. leerlingen en oud-leerlingen. Een der sprekers was mr. dr. J. Bie- rens de Haan, die wees op de populariteit van dr. Thijsse. Zijn werken zijn opbou wend geweest voor het Nederlandschq volk, hebben gewerkt tot moreele verster king van gemoed der jeugd, hebben de dingen niet alleen leeren kennen, maar ook doen bewonderen. Illlllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll BUITENLAND. Helsingfors. In de zittingzaal van een der rijksdagcommissies drongen vier on bekende mannen binnen, grepen twee communistische commissieleden, sleepten hen in een auto en verdwenen. Een derj indringers toonde een politiepenning. De voorzitter der commissie deed van het ge beurde terstond mededeeling aan de re geering. De gemeenteraad van Luxemburg nam een voorstel aan tot invoering vani het verplichte achtste leerjaar op de scho len voor lager onderwijs. Parijs. Een particulier vliegtuig is op het vliegveld te Villacoublan komen te vallen. Het toestel vloog in brand; de 3 inzittenden kwamen in de vlammen om. Toen Kingsford Smith behouden op de vaste grond van New Foundland was aangeland, nadat hij, ondanks alle voor zorgsmaatregelen en mogelijke waarbor gen op het kantje was ontsnapt aan ge varen, waartegen zijn waarborgen machte loos waren (mist en een dol kompas), heeft hij uitgeroepen: „Welk nut heeft deze tocht!" Inderdaad! We spreken de hoop uit, dat de vlucht van de Australiër met zijn makkers, nu voorloo- pig de laatste zal mogen zijn, totdat er nieuwe elementen zouden kunnen worden aangevoerd, ter overwinning van de be staande moeilijkheden. De sportieve eer alleen kan een zoo riskante onderneming niet rechtvaardigen. Eenige Spaansche provincies werden geteisterd door een onweder, van een he vigheid, zooals men zich niet meer kon herinneren. In Guipozcoa trad de Oriia buiten haar oevers. Een autobus met zes personen werd meegesleurd. De inzitten den verdronken. Zekere Stathakis heeft zich in een vat laten stoppen en het vat bij de Nia gara-watervallen in het water laten wer pen, om op deze wijze zich door de stroom te laten meevoeren voorbij de Niagara-watervallen. Een dag later is het vat ongeschonden voorbij de versnellin-, gen gevonden. Aangezien zich in het vat echter slechts een zuurstofvoorraad voor drie uur bevond, was Stathakis gestikt. De Engelsche schrijver Sir Arthur Conan Doyle, die zich door zijn Sherlock Holmes verhalen algemeene bekendheid verwierf, is overleden. Aan de Perzisch-Koerdische grens hebben Turksche vliegtuigen Koerdische opstandelingen gebombardeerd. Het aan tal opstandelingen wordt op 10.000 ge schat. Drie Turksche vliegtuigen werden bij de laatste aanval naar beneden ge schoten. —Bord Ashton, de linoleum-fabrikant die onlangs te Londen is overleden, heeft een vermogen nagelaten van 9.500.(000 p.st. Het getal zuigelingen, dat tengevolge van de behandeling met het t.b.c.-prepa- raat (z.g. Calmette-procedé) te Lubeck is gestorven, bedraagt thans 53. Vijftien onderzoekers, zoo jong als nog nimmer het land hebben verlaten zijn uit Londen vertrokken met het ouda Noordpoolvaartuig van Shackleton, de „Quest". De gemiddelde leeftijd der on dernemende jongelui is 23 jaar. Het doel der expeditie, die 15 maanden onder weg denkt te blijven, is de moge- hjkheid te onderzoeken van een Engelsche luchtlijn naar Canada. Jen behoeve van het leger laat Amerika 'n tank bouwen, welke 'n snel heid kan bereiken te water van I6V2KM. per uur en op gunstig terrein van "24.75 KM. per uur. De rijdende vesting wordt zoodanig ingericht, dat zij bestand is te gen bom- en gasaanvallen, en zal een lading kunnen bevatten van 12 ton. Op een vliegveld bij New-York heeft een jolig machineschrijfstertje, Rita bchoemaker een spronggedaan uit een vliegtuig. Zij was solide bevestigd aan 'n valscherm en het dappere juffertje is er goed afgekomen. De merkwaardigheid van het geval was, dat het vliegtuig op 15 duizend Eng. vt. hoogte vloog. Dat zou voor vrouwen het record zijn. Boven New-York is 's nachts een wolkbreuk losgebarsten, gepaard met on weer. De geweidigde hoeveelheid hemel water dwong duizenden auto's te blijven staan. Er ontstond een opstopping, dia zich mijlenver uitstrekte. Rond Vouvray in Frankrijk heeft ha gelslag het druivengewas over 20 vierk kilometer geheel vernield. Een toonaangevend conservatief En- gelsch blad uit zich als volgt over de rransch-ltaliaansche betrekkingen Men zou wenschen, dat op een niet al te ver at zijnd tijdstip onderhandelingeti zullen worden begonnen inzake de Fransch-Italiaansche meeningsverschillen. Het is nu reeds gebruikelijk geworden te spreken van de mogelijkheid van een Fransch-Italiaansche oorlog. Reizigers, die uit een van beide landen terugkeerden brachten ook onrustbarende berichten mee over oorlogszuchtige plannen en gedeelte lijk ze lts over openlijke militaire bewape ningen. 1 Een ingrijpen van de Volkenbond is met doelmatig, aldus het blad, daar een dergelijk ingrijpen door beide landen niet gewenscht wordt. w' rirt'iViTiMrtV" r ri Examens. Schoolreisje. Uitslag verkooping.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2