Te Roermond heeft een 10-jarig tot nog toe onbekend gebleven school* jongen een wagen met hooi in brand ge stoken. De brandweer heeft het voor de) wagen gespannen paard kunnen redden. Wagen en hooi zijn verbrand. De ontvanger der directe belastingen) te Amsterdam heeft onder de letters W. Q. een bedrag aan f 11000 aan gewetens- geld ontvangen. Een zoontje van de tuinder Joh. de K. te Ter Aar liep spelenderwijs tegenj zijn moeder aan, die een pan met kokend vet in de handen droeg. Het ventje kreeg de inhoud over het hoofd. De ontboden, geneesheer constateerde, dat door het) brandende vet het licht uit de oogen zod, goed als verdwenen was. Brand ontstond in het Prov. Zie kenhuis te Medemblik. Een verpleegde had bezoek ontvangen en van zijn gasten een doosje lucifers ge kregen. Des morgens heeft hij zijn bed in brand gestoken. Dank zij het energiek optreden van het personeel werd het vuur gedoofd. Het gemeentebestuur van Hasker- land heeft besloten aan leerlingen van de hoogste klasse der lagere scholen gele genheid te geven het zwemmen te Ieeren.i Ter navolging! Te Zwartemeer is de oude arbeider B. Prins zoodanig door een adder in een zijner handen gebeten, dat hij ziek te bed; ligt en in levensgevaar verkeert. i Bij het zwemmen is te Leer een jong echtpaar verdronken. De 36-jarige vis- scherH. de Graaf uit Spakenburg viel in de nabijheid van Urk bij het scheef-' halen der netten overboord. De man ver dronk. Hij laat een vrouw met vier kin deren achter. Te Anjum (Fr.) is het tweejarig dochtertje van J. Dijkstra bij de ouderlijke woning verdronken. Te Utrecht is een vierjarig knaapje spelen derwijs in het water van de Minstroom: geraakt en verdronken. Naar men ons uit Langendijk bericht zijn de aanvoeren van vroege aardappelen aan de groentenveilingen zeer groot. D,e laatste weken kwamen er ongeveer 500 spoorwagens van 1000 Kg. per week. Het weer werkte mee tot een ruim beschot en; de prijzen zijn zeer bevredigend. Al is dei export naar Duitschland verminderd, de uitvoer is over het algemeen niet kleiner dan vorige jaren. Kleine soorten zijn meer bestemd voor het binnenland. De aardappelziekte treedt slechts sporadisch op. het kind van nauwelijks een jaar achter gelaten. Bij een poging om het kind te redden is de vrouw met haar kind omge komen. New-York. De onlangs overleden millionnair Thomas Fortune Ryan die zijn geld voornamelijk met spoorwegen, ta bak en electriciteitsmaatschappijen had verdiend, blijkt een vermogen van 312y2 millioen gulden nagelaten te hebben. Het is op één na het grootste vermogen dat ooit in de Vereen. Staten voor de suc cessierechten geschat is. Payne Whitney heeft vroeger 194 mil lioen dollar achtergelaten. Toen de gebroeders Hunter te Chi cago hun wereldrecord hadden behaald, door in 23 dagen 1 uur en 17 minuteni' 66,360 K.M. te vliegen hebben ze eerst 48 uur als mollen geslapen. Eerst de der de dag gingen ze de stad weer in. Ze be zochten een ontspanningslokaal waar iedere h onderste bezoeker een geschenk; kreeg. Kenneth Hunter had geluk, bij zijn entreebiljet was een enveloppe gevoegd. Hij opende haar met groote belangstelling en vond een bewijs vooreen gratis vlucht van een uur boven Chicago. ELCK WAT WILS. BUITENLAND. Groot-Brittaninië onderzoekt, even als andere landen, op het oogenblik de vraag, ot het mogelijk is, vliegtuigen met geschut uit te rusten. Tot nog toe hadden legervliegtuigen slechts machinegeweren aan boord. De Engelsche en Portugeesche re geeringen zijn overeengekomen geen jaehtacten meer uit te geven voor het achterland van Angola en een strook in Noord-Rhodesië, waar alleen nog ver schillende dieren gevonden worden, die elders in Midden en Zuid-Afrika reeds uitgestorven zijn. De jacht op de sabel- antiloop zal voorts geheel worden verbo den, omdat deze prachtige dieren bijna niet meer aangetroffen worden. Kleine oorzaken kunnen groote, dik wijls noodlottige gevolgen hebben. Hier van één voorbeeld: Millie Cimeno, een negenjarig mejsje vroeg haar moeder een ijswatel te koopen en moeder zei „neen", Dat was in een buurt van New-York. Millie was verwoed, nam een lucifer, stak een voetzoeker aan en wierp die brandend in het pakhuis, waar haar va der een vuurwerkmaker zijn voor raden en grondstoffen bewaarde. Er kwam een formidabele ontploffing. Het huis van de vuurwerkmaker werd vernield. Millie zelf, haar driejarig zusje en haar grootvader kwamen om. Te Garden aan de Moezel zijn drie menschen door de bliksem gedood. Een 54-jarige landbouwer, zijn zoon en diens meisje hadden tijdens een onweer onder een boom schuilplaats gezocht. De 14- jarige zoon van de landbouwer is ernstig) gekwetst. De Fransche Academie van genees kunde gaat propaganda maken voor het gebruik van beide handen, d.w.z. voor de gelijkwaardigheid van linker- en rechter hand. Waarom, zegt zij, moet de linker hand altijd als onbekwaam, ja nutteloos worden beschouwd. Zij wekt de ouders op hun kinderen van jongsaf er aan te ge wennen zich gelijkelijk met beide handen te bedienen. De toekomst is aan de men schen, die hun twee handen even vaardig uit de mouw weten te steken. Te Richnau in Schlochau is in een smidse brand uitgebroken, welke zich met groote snelheid op het aangrenzende huis uitbreidde, waar het doofstomme schoenmakersgezin Sahn woonde. Sahn> en zijn vrouw slaagden er in door het venster te ontkomen. Zij hadden echter" Italiaansche wijsheid. Als mannen bij elkaar zijn, luisteren zij naar elkander, vrouwen bekijken elkaar o— Men hoort onophoudelijk spreken over de kortheid van het leven en de snelheid! van de tijd; hoe arm van geest moeten zij wel zijn, die middelen zoeken om de tijd te dooden, zooals zij zeggen. Reisraadgevingen. Hoe men er omstreeks 1800 over dacht. In 1810 verscheen in Salzburg een boekje van Mathias Oberhofer, waarin de reizenden allerlei raadgevingen worden gegeven, die wanneer de goede oude reis- manieren al uit de tijd geraakt zijn, toch om hun originaliteit nog wel eens in her innering mogen worden gebracht. De gemoedelijke Oberhofer is van meening dat slechts hij moet reizen, die gezond is en tegen geenerlei bezwaren opziet; hij gaat dan voort: „Steek goed wat geld in de buidel, berg deze echter niet in de zak doch hang hem liever aan een ketting om de hals, waar hij vei lig is voor dieven, die op de reiziger loe ren als de vos op de hazen. Zoek een koetsier uit die met goede paarden reist en die in zijn diligence geen lieden mede- neemt, die met hem onder één deken sla pen om de reizigers uit te schudden. De koetsier moet ook nuchter zijn, opdat hem niets overkomt, ot dat hij zelfs de ge- heele wagen ten onderste boven smijt. Neem op reis mede wat ge noodig hebt: een kam, een borstel, een stuk spie gelglas, een regenscherm, een stok en ettelijke pilletjes uit de drogisterij, want men kan niet weten ot men niet vergiftigd wordt, om gemakkelijker beroofd te wor den Neem ook een gebedenboek mede, want het is een nuttig en goed ding te bidden, wanneer men niet slapen kan of een buurman u met grove woorden plaagt. Wees vriendelijk met de reizigers, maar vertrouw ze niet en laat geen geld zien, opdat gij niet hun begeerte opwekt Beloot de koetsier een goed drinkgeld, wanneer hij u aan een onderdak brengt, waar ge zeker zijt, in de slaap niet te worden overvallen. Spreek vriendelijk met uw mederei zigers, maar schimpt nooit op een land, waar gij doorreistWees ook vriende lijk met de kastelein en spaar uw duiten niet voor de bediening, opdat die vlug en goed zij. Wanneer gij omgaat door de stad, laat de kroegen links liggen, eveneens comedianten en studenten en ga ook dichters en schrijvers uit de weg, wanit de een is voor reizigers al gevaarlijker dan de andere Wat de aanduiding van de laatste ge varen betreft, zijn de tijden wel veranderd Maar wat het gevaar voor onze reispen ningen betreft, lijkt, de secure Mathias Oberhofer wel een voorlooper van de „Pas op voor zakkenrolIers"-waarschu- wers te zijn geweest. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIÉN. Texel onder de HoIIandsche Graven. De 4e November stierf Dirk VII; hij liet zijn dochter, welke daarop huwde met Lodewijk, graaf van Loon, het graafschap Holland na. Veel edelen wilden echter niet door een vrouw geregeerd worden en zonden gezanten naar Willem, met het verzoek zich met het bestuur van het graafschap Holland te willen belasten. Willem vertrok toen met enkele schepen en krijgsvolk van Texel en viel ook bin nen in Zierikzee. Wouter van Egmondten Aelbrecht Banyaert, beiden ridders, spoed den zich toen naar Haarlem, alwaar zij' zoo hardhandig tegen de graaf Van Loon optraden, dat hij met Aleida, de weduwe van Dirk VII en eenige edellieden naar! Utrecht vluchtte. Gravin Ada bleef nog eenige tijd in Haarlem, doch week toen naar Leiden. Heer Wouter van Egmondt volgde haar met zijn volk, allen uit het noorden van Noord-Holland, dus hoogst waarschijnlijk ook Texelaren, en nam het kasteel te Leiden, waarheen de gravin gevlucht was, in. Toen Willem naar Hol land kwam, zond hij zijn nicht Ada, met een haar waardige staat, naar Den Burg, op Texel, alwaar zij gedoemd was, haar verdere leven te slijten. Zij had hier volle vrijheid om overal op het eiland heen te gaan, doch zorgvuldig werd er zorg ge dragen, dat de graaf Van Loon niet bij haar zou komen. Willem toch, die wel inzag, dat de ziekelijke Ada geen lang leven was toebedeeld, kon, wanneer zij zonder kinderen stierf, zonder veel moeite zich als graat laten erkennen. Voorloopig noemde hij zich echter haar voogd. En aan wie zou hij beter de bewaking kunnen toevertrouwen, dan aan zijn grootste vrienden: de Texelaars? Maar haar mocht geen leed geschieden, zij genoot een behandeling, haar stand waardig. Het verhaal echter, dat zij te den Burg ineen kerker gevangen heeft gezeten is te eenenmale onwaar. De kronieken vertoonen nu tot aan dc tijd van de 80-jarige oorlog, vooral ook ten opzichte van Texel, groote leemten, in enkele volgende artikelen hopen wij zooveel mogelijk bij elkander te zoeken^ wat onze kroniek tot op die tijd met grond van waarheid kan aanvullen. door de groote hoeveelheid suiker lang bewaard blijven en voor het gebruik met veel water verdund worden. Strandverkeer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering dat het verboden is: a. zich te ontkleeden buiten gebouwen, getimmerten of tenten in de duinen, ge legen binnen een afstand van 500 meter noordwaarts van het Koogerslag, alsme de op het zeestrand binnen 500 meter af stand van de strandkilometerpaal no. 20. b. tusschen 1 Juli en 1 October een, motorrijtuig of paard te berijden op het zeestrand binnen 1000 meter afstand van de strandkilometerpaal no. 20, tenzij na bekomen ontheffing van Burgemeester en Wethouders; c. zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders het rijwielpad door de duinen langs het Westerslag te berijden met een motorrijwiel; d. tusschen 1 Maart en 1 October in de naaldhoutbosschen binnen deze gemeen te, sigaren, cigaretten of pijpen te roo- ken, brandende bij -zich te hebben of weg te werpen ot aan te steken. Texel, 22 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. PREDIKBEURTEN VOOR DE VROUW Wat mode 1930 brengt. Vele mantelcostuums zijn deze zomer met wit, rose of mauvelinon gegarneerd; men doet alles om de sombere kleur, zwart of marineblauw gewoonlijk, een beetje op te fleuren. Eigenaardig is, dat men deze dunne zomerpakjes ook met bont versiert alsof het midden-wifiter was. Bont langs de cape, aan de kraag, rond om de mouw ter hoogte van de elleboog/ Sommige kleermakers maken zelfs de gc- heele cape van bont of vervangen ze door een korte bolero, eveneens van bont. Ge lukkig zijn deze kleedingstukken afneem baar zoodat men ze af kan doen wanneer; het te warm wordt. Als zomerbont fun geert astrakan, Iamsbont, otter, hermelijn, mollebont in zijn natuurlijke evenals in geverfde tinten en eigenlijk elke kort- harige en kortgekrulde bontsoort. Als mantelstot gebruikt men zijden po- peline, rips, marocaim, moireé -zijde, ot toman, enz. Maar niet altijd is de namiddagmantel van rijke stof. Het is deze zomer ook heel chic op een fijne japon een mantel ,van heel fijne wollen stof te dragen die even elegant en met even veel zorg is ge maakt als een van zijde. In tegenstelling met eenvoudige mantels ziet men op deze fijnere kleedingstukken zelden zak ken. Bij de gekleede mantel behoort een gekleede hoed, zijden kousen, keurig schoeisel, elegante handschoenen, een fijn taschje in de kleur van handschoenen of schoenen. Zelfs het fijne zijden of linon zakdoekje mag niet ontbreken. Glaspapier. ALen gebruikt voor het verwijderen van glaspapier bijtende soda, die men, in een sterke oplossing bij de drogist kan krij gen. Deze vloeistof verdunt men, doopt er een borstel in en bestrijkt daarmede het glaspapier, dat week wordt en gemak kelijk los zal laten. Met bijtende soda moet men zeer voorzichtig zijn. Het is n.I. lang niet onschuldig. Men moet er zoo min mogelijk de handen mee in aan raking brengen. Strooien hoeden. Strooien dameshoeden, door regen een beetje uit hun model geraakt, kunnen weer als nieuw gemaakt worden, als men ze boven de stoom van kokend water houdt. Voorzichtig buigt men ze zoo noo dig in de juiste vorm terug en Iaat ze even voorzichtig drogen. Ze zullen door deze behandeling niets te lijden hebben, Meestal zal door de invloed van de wa terdamp de hoed vanzelf weer „in model" gaan. Recept. Ko mkommersalade. Neem een niet te rijpe groene komkom mer. Snijd deze in de lengte door, haal de pitten er uit en schaaf de kom kommer zeer fijn. Leg de schijfjes kom kommer met grof zout in een kom. Plaats een bord op de kom en Iaat gedurende 24 uur zoo staan. Laat de komkommer vervolgens op een vergiet goed uitlekken. Doe ze in een kom, doe er olijfolie, azijn en peper ,doch geen zout bij. Roer voor zichtig om. Leg er eenige dunne schijven ui op en bestrooi met gehakte peterselie. Aardbeien-limonade-stroop. De aardbeien au bain Marie laten uit trekken en laten uitlekken door een haren zeef ot doek. In het warme vocht de sui ker en het citroenzuur oplossen (perd.L. vocht 150 gr. suiker en 5 gr. citroenzuur). Het vocht overdoen in goed schoonge- wasschen gezwafelde flesschen en met^'n kurk afsluiten. Deze limonadestroop kan HERV. GEMEENTE. Zondag 27 Juli. Burg, 's av. 7 uur Ds. Plug. Cocksdorp, vm. half 11 Ds. Plug. - Maandcollecte. Den Hoorn, 's av. S uur Ds. Oskamp. Koog, vm. 10 uur Ds. P. C. v. Uchelen, van Hoenderloo. Oosterend, vm. half 11 Ds. Groenenberg Oudeschild, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft Waal, 's av. halt S Ds. v. 't Hooft. Zuid-Eierland, nm. 4 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer 'sav. half 8 dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. HeeringaJ van Hengelo. ÏWARXTBEftüCHTEN Alkmaar, 18 Juli Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 897 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 10.- a 11,50 Haver 6.25 a 6,50 Gerst chevalier 6.75 a 7,EO Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 19 juli Kipeieren, Aanvoei i55.000. 56/58 KG. 5.20 a 5,60 lnn 58/60 K.G. 5,40 a f 5.70 de 100 stuks 60/62 5,60 a 6,00 62/64 5,70 a 6,30 i ruin 5,70 k 6,30 Kleine eieren 0,— a C.- Eendeieren. Aanvoer 20000. 4.20 a 4.70 Eierveiling Texel, 21 Juli Aangevoerd werden partijen, 9245S stuks Kipeieren 54,58 Kg. o,00 0,00 58-62 5,30 6,00 62-66 5,60 6,50 66-70 '6.10 7,00 Puleieren 3,10 5,50 eendeieren f 4,10 a 4,20 Texel, 21 Juli 1930. 1 paard 3 koeien 0,- a 0,- 6 kalveren 0,a 0 2 Pinken 0—a 0— 13 nuchtere kalveren 13. a 24 149 Schapen 32,- a 40 432 Lammeren 20,'— a 28*— 16 biggen 18.'- a 24.' 22 Schrammen 28,— a 35,— 2C korven oude kippen 0,80 a L50 11 korf jonge hanen 0,15 a 0,60 Purmerend, 15 Juli. 521 Runderen waaronder 320 vette koeien f 1,00 a f 1,18 Gelde koeien 190 a 400 Melkkoeien 190 a 400 84 vette kalveren per KG 1,10 a 1,30 490 Nuchtere kal eren 12,— a 33' - 465 Vette varkens per KG 0 54 a 0.66 55 Magere varkens 28,— a 40 200 Biggen 20,- a 26, 327 Schapen 32,- a 42,— 420 Lammeren 18,— a 26 Kipeieren 475 a 575 Eendeieren 3 70 a 0, VRAGENBUS. Zouden de bevoegde autoriteiten het plaatsen eener brievenbus aan de Koo gerstraat, b.v. ter hoogte v.d. Schoonoor- derweg niet eens in overweging nemen? ABONNEE. 161 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 19 Juli tot en met 22 Juli 1930 OVERLEDEN: Pieternella Agatha Keij- ser, 64 jaar, ongehuwd. O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2