Gemengd Nieuws Tweemaal werd toevoeging van water geconstateerd en zesmaal werden in de melk bestanddeelen van uierziek vee aan getroffen. Van karnemelk werden geen monsters genomen, van karnemelksche pap een tweetal. Het aantal mondelinge en schriftelijke waarschuwingen bedroeg 20, terwijl driemaal een strafvervolging werd ingesteld: wegens het ten verkoop in voorraad hebben van met water ver- valschte melk, f25.boete of 25 dg. hechtenis; wegens het afleveren van met water vervalschte melk f80.of 60 dg.; één geval, het ten verkoop in voorraad hebben van melkbrood met een te laag vetgehalte in de droge stof van de kruimt werd bij schikking afgedaan. Aldus, lezer een bloemlezing uit het verslag van de Keuringsdienst over 1920, Ge ziet wel, men zit niet stil en laat geen gelegenheid voorbijgaan om te waken voor onze gezondheid aan de eene en voor onze portemonnaie aan de andere kant. Giften voor het Witte Kruis. Fam. K., de Waal f 5. Nieuwe Telefoonaansluiting: No. 87: den Burg: C. D. Bremer, „Bak kerij de Hoop", Koogerstraat. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Dc ir. G. Veenstra, wnd. directeur der R.L.W.-School te Schagen, schrijft ons: Evenals vorige jaren wordt binnenkort per advertentie in dit blad bekend ge maakt, dat de gelegenheid is opengesteld tot aangifte als leerling der Rijksland bouwwinterschool te Schagen. Ofschoon van voldoende bekendheid, verdient het misschien voor nog niet in gewijden aanbeveling in het kort een uit eenzetting te geven van deze onderwijsin richting op landbouwgebied. De cursus duurt twee winterhalfjaren; er wordt 5 dagen per week les gegeven van ongeveer einde September tot einde Maart. De schooltijden zijn zoo geregeld dat heen en weer reizen in de meeste ge vallen mogelijk is. Bijna van uit ieder deel der provincie kan de school per trein worden bezocht. Door een zevental leeraren wordt les gegeven in bemestingsleer, kennis van de de grond, polderbemaling, plantenteelt, weidebouw, beoordeelingsleer van paard en rund, veeteelt, veevoeding, gezond heidsleer zuivelbereiding, groente- en ooftteelt, enz. Voor voldoende begaafde leerlingen wordt bovendien een opleiding tot melkcontroleur mogelijk gemaakt. Om toegelaten te worden moet een examen worden afgelegd, waaruit moet blijken, dat de candidaat de leerstof, on derwezen op de lagere school, nog goed onder de knie heeft. Ofschoon niet be paald noodzakelijk is een paar jaren voortgezet lager onderwijs zeer aanbeve lenswaardig. De candidaten moeten in het jaar van, aangifte de 16-jarige leeftijd bereiken. Het behoeft geen betoog, dat het in de tegenwoordige tijd van het allergrootste belang is, dat de a.s. boer op de hoogte gebracht wordt m.d. nieuwste vorderingen van de landbouwtechniek, terwijl hij door zijn algemeene landbouwontwikkeling in staat wordt gesteld, het later verschijnen de te kunnen verwerken. Het vereisoht geen nadere verklaring, dat ook een ver ruiming van het economisch inzicht voor onze a.s. boeren toch zoo gewenscht is. Als beter onderlegd deel van de groote landbouwende gemeenschap met haar eigen specifieke belangen kan later ten behoeve van deze groote belangengroep zeer economisch en nuttig werk worden gedaan. Het is daarom, dat de ouders en de jongelui verzocht worden thans de nood zakelijkheid en het nut van een bezoek aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen te overwegen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de wnd. Directeur der RjL. W.-School. O Evenals het vorige jaar geven we ou ders, die hun kinderen naar de R.L.W.- School te Schagen meenen te moeten stu ren, gaarne in overweging eerst eens ad vies in te winnen bij de heer H. Klimp, directeur der Lagere Landbditvschooi al hier. We zijn er van overtuigd, dat hij u gaarne alle gewenschte inlichtingen ver strekt. Voor de een zal het bezoeken van de school te Schagen, voor de ander dat van onze school de voorkeur verdie nen. Laat u door de heer Klimp de weg wijzen, zoo herhalen we; ge zult er geen spijt van hebben. Red. Autorijden met ouden van dagen. Binnenkort zal weer over een auto tocht met Texelsche ouden van dagen worden beraadslaagd. Er wordt op aller medewerking gerekend. Zakennieuws. Door de fa. Moerbeek is onderhands aangekocht het perceel van mevr. de wed, D.P.Bakker in de Hoogerstraat voor de vestiging van een woon- en winkelhuis aldaar. o— Door de heer C.D.Bremer, bakkerij „De Hoop" is een nieuwe oven, ingericht naar de eisch van de tijd, in gebruik genomen. Ze is van alle gemakken voorzien en waarborgt bij een goede behandeling een uitstekend product. Bij ons bezoek aan de bakkerij, waartoe de heer Bremer ons uit- noodigde, hebben we ons hiervan kunnen overtuigen. Examens. De dames I. en S. Klimp alhier werden aan de Vakschool voor Meisjes te Den Helder bevorderd van de le naar de 2e klas der Opleiding-Huishoudster. o Onze plaatsgenoot, de heer W. B. Oort Jr., die het vorig jaar aan de Mi|d- delb. Techn. School te Dordrecht het diploma chemisch-technicus behaalde, heeft thans met gunstig gevolg het eind-examen 5-jarige H.B.S. afgelegd, teneinde aan de Techn. Hoogeschool te Delft zijn studie te kunnen voortzetten. De heer Oort was reeds in het bezit van het einddiploma 5- jarig Gymnasium. Officieele opening Coöp. Boerenleenbank. De datum van de officieele opening der Coöp. Boerenleenbank is bepaald op Woensdag 6 Augustus a.s. De receptie heeft plaats in hotel Texel des voorm. 11 uur, terwijl 'smiddags de genoodigden zullen aanzitten aan een koffietafel in hotel „de Lindeboom". Heldersche A.J.C.ers op Texel. Men schrijft ons: Zaterdag j.l. brachten 42 A.J.C.'ers, de z.g. Roode Valken van de afd. Den Hel der met hun leiders een bezoek aan ons eiland. Na aankomst begaven ze zich eerst naar hun slaapplaatsen (de wierpakhui zen te Oudeschild) om hun bagage af te leggen waarna men naar het Doolhof tip pelde om een z.g. „bont programma" af te werken, dat bestond uit volksdansen, zang, voorlezen en een schimmenspel. Vooral dit laatste sloeg bij de talrijke be langstellenden uit Oudeschild erg in. Na afloop begaven zij zich weer naar hun legersteden om een welverdiende rust te gaan genieten. De volgende morgen reeds heel vroeg maakten de A.J.C.'ers een wandeltocht naar Dennen en Fonteinsnol. Te half 2 gaven zij op het vveidje achter de molen te Oudeschild opnieuw een bont program ma ten beste, dat o.m. bestond in mooie volksdansen en aardige liedjes. Ook werd hier het buitengewoon aardig tooneel stukje, „Weespermoppen" geheeten, op gevoerd. De aan lager wal geraakte oude adel wordt daarin aan de kaak gesteld. Van de groote belangstelling maakte de leider der A.J.C. gebruik om de omstan iders op te wekken, 14 Sept. in Amster dam te demonstreeren tegen de Vlootwet., Met de laatste boot vertrokken de jonge lui weer naar Den Helder. Liet waren een paar leuke dagen voor hen geweest. Onweerschade. In de vroege morgen van Maandag 1.1., het zal omstreeks drie uur zijn geweest, werden we opgeschrikt door twee, drie donderslagen, welke wederom eenige schade op Texel blijken te hebben aange richt.. In een varkenskot bij de boerderij van de heer J. Brak in de Mars werden vijt van de negen plm. 8-weeksche schram men door de bliksem getroffen en op slag gedood. De zeug was toevallig niet in het hok aanwezig. Een raam en eenig houtwerk werden mede verbrijzeld. Overi gens werd geen onheil aangericht. Het vee was tegen bliksemschade verzekerd, de boerderij door een bliksemafleider be veiligd. Autobusdienst Den HelderWieringen. Ondernemer: W. Prins. Den Helder: (Stat.pl.) v. 6.— 9.D5 13.— 16.10 18.20* Den Oever (W.) a. 7.10 10.30 14.10 17.20 19.30. Den Oever (W.) v. 7.30 10.45 14.25 17 40 20.—* Den Helder (Stat.pl.) a. S.20 11.35 15.15 19— 21.20. Rijden niet op Zondag. Idem via Breezand en Anna Palowna. Ondernemer: H. J. en H. Naastepad. Den Helder (Kerkpï.) v. 7.30* 10.30 13.45 15.— 17.15 19 10 22.30** Den Oever (Wier.) a. S.55 11.55 15.10 16.25 18.40 20.35 23.55. Den Oever (Wier.) v. 9.05 12— 13.30 15.40 16.40 18.45. Den Helder (Kerkpl.) a. 10.30 13.25 14.55 17.05 1S.05 20.10. Niet op Zondag. Alleen op Zondag. We geven de lezer in overweging deze dienstregelingen uit te knippen en te be waren. Veiligheid voor alles. Naar we vernemen is door de heer J.C. Kager en andere bewoners van de Koo- genveg tusschen de Boogaard en Buiten- lust een adres gericht aan de raad met het verzoek aan het meermalen zeer snelle rijden met auto's en motorrijwielen op dat traject paal en perk te stellen. Inder daad lijkt ons het plaatsen van borden met aanduiding van de maximaal toelaat bare snelheid aldaar geen weelde, vooral niet in het badseizoen, wanneer tientallen motorvoertuigen met enorme snelheid voorbijjagen. *1 Na de aardbevingsramp Dit kiekje werd kort na de ontstellende aardbevingsramp, welke Zuid-ltalië teis terde en een groot deel van Europa önt roerde, in een voorstadje van Napels ge nomen. De geloovigen zoeken bescher ming in de nabijheid van heiligen-beelden Het leed, dat in het getroffen gebied ge leden wordt, laat zich niet beschrijven. Concert Texelsch Fanfare. Het welluidend en steeds gewaardeerde concert van Texelsch Fanfare, waarop we Zaterdagavond in het Park werden ver gast, zou ons tot biezondere opmerkin gen geen aanleiding hebben gegeven, ware het niet, dat eenige jongelui onder een der nummers zoo schandalig de rust ver stoorden dat de directeur aftikte en niet eerder verkoos verder te gaan, dan toen de „drukteschoppers" mores was geleerd. Het is wel een zeer bedroevend verschijn sel, dat zulke schavuiten juist het Park en tijdens een muziekuitvoering nog wel voor hun rumoerige praktijken uit zoeken. Laat dat nu niet meer gebeuren.. Een beroep op aller medewerking is hier niet misplaatst. Met lof mogen we gewagen van de mu zikale prestatie van de heer J.Dekker, die in „Rachel", mazurka van E. Marshal, de bariton-solo voor zijn rekening nam en ons daarvoor zoo goed berekend voor kwam. Een goede kracht voor ons mu ziekcorps. Dat het rumoer van bovenver melde „muziekliefhebbers" tijdens het spel juist zijn hoogtepunt had bereikt, was wel jammer. Verkeersongeval. Op de hoek Warmoesstraat Wever straat kwam het Zondag tot een botsing tusschen een huurauto, bestuurd door de heer V.'tH. en een wielrijder Het ge val liep goed af; alleen de fiets werd ge havend. Van bouw, verbouw en uitbreiding. In de afgeloopen maand werden door B. en W. de navolgende bouwvergunnin gen voor uitbreiding, verbouw of nieuwbouw verleend. Verbouwing schuur, F.Dekker, Nieuwe- schikl; stichting woonhuis, Gebrs. Ver meulen, Oosterend; id id. P. Kok, den Hoorn; id. bloembollenschuur K.Parlevliet Gerritsland; id. warenhuis Gebr. Kalis, den Burg; verbouwing schuur te Oude schild, N.V. Graanhandel en Graanmaal- deri^„De Hoop."; stichting woonhuis, N. C. Graaf, den Burg; vernieuwing garage D.Kievit, den Burg; stichting garage, G. J.B.Mulder, den Burg; uitbreiding garage Gebr. Dros, Oosterend; verbouwing woonhuis, P.Wuis, den Burg; uitbreiding garage, P.Kuiper, de Waal; verbouwing woonhuis, G. Dros Pz„ Oosterend; idem Abr. de Wijn, den Burg; idem C. Jon ker, den Burg, (bewoond door mej. T. List.) Vrijdag a.s. vangt de controle op de rijwielbelastingplaatjes aan Verloting ten bate Ned. Herv. Kerk No. 258, ie prijs: rijwiel. No. 25, 2e prijsschemerlamp. No 1183, 3e prijs: fototoestel. De volledige trekkingsiijst volgt Zaterdag. OOST. Een gouden jubileum. Het echtpaar C. Vonk alhier herdacht Vrijdag j.l. de dag, waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Dat het de krasse oudjes niet aan belangstelling ont broken heeft, valt licht te begrijpen. Zelfs •het muziekcorps van Oosterend kwam een serenade brengen, welke veel volk op de been bracht en zeer gewaardeerd werd. Het „lang zullen ze leven" klonk helder uit de instrumenten, waarna o.m. „Het lied des geloofs" en ten slotte Ps. 134: „Dat 's Heeren zegen op u daal" ten gehoore werden gebracht. Dat zij nog lang gespaard mogen blij ven is aller wensch. DE WAAL. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. Bep van 't Hooft, ging over van de 2e naar de 3e klasse van de Chr. Kweekschool te Zetten., Onze plaatsgenoote, mej. C. Keijser, werd aan de Vakschool voor Meisjes te Den Helder bevorderd naar de 3e klas van de voorbereidende 3-jarige cursus. OUDESCHILD. Benoeming. Aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Een dracht" alhier is tot plaatsvervanger be noemd de heer D. Oegema, te Witmar- sum (Fr.) Seizoendrukte. (Niet van onze gewone correspondent.) T.E.S.O. heeft de laatste dagen haar handen vol. De dienst Den HelderTexel maakt een drukke tijd door. Meermalen is het aanbod van auto's zoo groot ,dat er twee ot drie te Den Helder moeten worden achtergelaten, terwijl het bij druk vervoer wel voorkomt, dat aan rijwielen en bussen melk op het promenadedek een plaatsje moet worden ingeruimd. Wanneer dat zoo voortgaat, zal de be hoefte aan een grooter boot zich steeds meer doen gevoelen. Hoogstwaarschijnlijk zal echter eerst de haven een grondige uitbreiding moeten ondergaan, alvorens aan een belangrijk beter communicatie middel kan worden gedachs. Hoe zou het met plannen dienaangaande gesteld zijn? „Er wordt aan gewerkt?' DE MOK. Vliegtuig over de kop geslagen. Gistermorgen is het vliegtuig W. 67 bij een landing alhier over de kop gesla- gen, doordat een vleugel het water raak te, en totaal vernield. De officier-vlie ger Hesselink, kwam er heelhuids af, doch de tweede inzittende, de korp. der mari niers Haastrecht, bekwam eenige lichte verwondingen; hij werd ter observatie naar het hospitaal te den Helder vervoerd. Huldiging Oceaanvlieger Van Dijk. Aan de enthousiaste huldiging van de Nederlandsche Oceaanvlieger Evert van Dijk, te Schiphol op Maandagmiddag 1.1. werd door een escadrille van drie water- Vliegtuigen van hier deelgenomen. Het Bevel over vliegkamp de Mok. Luitenant ter zee le kl. J. A. Gauw wordt 31 dezer belast met het bevel over het vliegkamp de Mok. DE KOOG. Kampvuur. Door de leden van het kamp der Rot- terdamsche padvindsters werd Zondag avond halt 11 op het land van de heer Joh. Langeveld alhier een groot kamfwuur ontstoken. Daar het inmiddels knapjes donker was geworden, trok het hoogop- laaiend vuur tot in de verre omtrek de aandacht, en menigeen moet hebben ver ondersteld, dat een of andere woning in vlammen opging. Gelukkig was dit niet 't geval. De autoriteiten te den Burg wa ren met het voornemen der kampeerders in kennis gesteld, zoodat het kampvuur daar geen reden tot ongerustheid gaf. Veilig baden. Op het strand is een uitkijkpost ter hoogte van 3 a 4 meter opgericht, ten einde de baders voortdurend in het vizier te kunnen houden. Zoodra een zwemmer zich te ver waagt, haasten de badmeesters Dogger zich door het geven van een sig naal de waaghals tot terugkeeren te be wegen. Op eenige afstand van het strand zijn boeien verankerd, terwijl door middel van een reeks rechtop drijvende vlag getjes, met die boeien verbonden, wordt aangegeven hoe ver men zich zonder ge vaar in zee kan begeven. Die vlaggetjes, worden gedurig verplaatst, al naar liet eb is of vloed. Mej. J. v. d. B., wonende te den Haag, die bij het haanvasschen met ben zol in brand was geraakt, is aan de be komen verwondingen overleden. Te Dokkum is opgericht een ver- eeniging tot oprichting en exploiteeren van een landbouw-huishoudschool voor meisjes te Dokkum. Wanneer volgt Texel BUITENLAND. Te Sevilla werden zeven filmacteurs tijdens een filmopname van een stierenge vecht in de arena door een stier aange vallen en min of meer ernstig gewond. Bij kanalisatiewerken in Rothanthal werden 4 arbeiders bedolven. Slechts één van hen kon gered worden. De stad Comway heeft het warmte- record gehaald van de Ver. Staten. De thermometer wees 113 graden. De Noorsche vlieger Baglo bevond zich 1000 M. boven de Horten bij Oslo, toen hij plotseling in een wervelwind te recht kwam, en zijn machine pijlsnel naar beneden dook. Even voordat het toestel op het watervlak aan splinters sloeg, wist

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2