Texelsche Courant van Zaterdag 2 Aug. 1930. TWEEDE BLAD Rechtsvragen. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws a min h min a mm a mm a mm a mm mm mm mm a iiiiii b „De Tijd." HET PAARD. De Mensch en de Musch. Helaas, het paard, dat edel ros, Daar maakt de mensch zich thans van los. En deze schoone rossinant Zet men pardoes maar aan de kant. Dit dikwijls bont gekleurde dier De trots en vreugd van zijn koetsier, Dat, als het voor een koetsje rijdt, Het toonbeeld is van deftigheid, Dat edel paard voldoet niet meer Aan al de eischen van 't verkeer...... In Mokum is de paardentram, De allerlaatste van haar stam, Met toespraak, bier en broodjes-mèt, En spot-gesprekken stopgezet. De paardenkracht van autobus Verdrijft het paard met kracht aldus. Hij, die het paard verdwijnen ziet En van hem houdt, begrijpt het niet. Hij kijkt bedroefd nu dit gebeurt, Maar ook de musch zit stil en treurt MARTIN BERDEN. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Het pensioen van een gefailleerde. De rechtbank heeft beslist, dat art. 21, 2o., Faillissementswet, zooals het na de laatste wijziging luidt, en dat voorschrijft, dat het pensioen van de gefailleerde in het faillissement valt, voorzoover de rech- ter-commissaris niet het tegendeel be paalt, ook geldt voor pensioen, door openbare lichamen verleend, en tevens, dat dit artikel moet worden beschouwd als de biezondere wet, die alle daarmede strijdige vroegere bepalingen heeft afge schaft. De Pensioenraad had dus ten on rechte een beroep gedaan op de Pensi-i oenwet 1922, die slechts een bepald ge deelte van het pensioen in het faillisse ment deed vallen. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 86. Fa. 1. Moerbeek Zn., Manufac turen en Meubelhandel. Een kostelijk schoolreisje. De leerlingen van de zesde en zevende klas en enkelen uit de vijfde klas der o.I.' school alhier 47 in getal maakten Maandag en Dinsdag onder leiding van het hoofd der school, de heer H.J.,Kraai en verder de dames Koopman en Koom en de heeren J. Usi en H. Koom eeni tweedaagsch uitstapje, dat de meest pret tige indrukken heeft achtergelaten. Men deelt ons hieromtrent het volgende mee: De reis ging eerst op den Haag, de „hofstad", aan, waar 'n bezoek werd ge bracht aan het groote warenmagazijn „De Bijenkorf", op welks platform we een prachtig gezicht hadden over de mooie stad. Een glas limonade lieten we er ons best smaken. Eenige tijd werd verwijld in Panorama-Mesdag, waar „oud-Scheve- ningen" met aandacht werd bekeken. Het! Vredespaleis stond natuurlijk ook op het programma. Er werd o.m. een kijkje ge nomen in de zalen, welke de bezichtiging ten volle waard zijn. Nadat ook de Rid derzaal met een bezoek was vereerd, werd, de tram genomen naar Scheveningen, waar het bezoek natuurlijk in de eerste plaats de Pier gold, maar waar tevens de nacht zou worden doorgebracht. Het was jeugd herberg „De Zeemeeuw", Badhuiskade 27, welke de jeugd hier een goed onderdak verschafte. De volgende morgen ging het te acht uur per tram naar de residentie terug, en vervolgens per trein naar Rotterdam, de Maasstad met zijn sleeperskarren, zijn groote havens en zijn drukke scheepvaart. Hier werd de „Statendam", het zeekasteel van de Holl.-Amerika-lijn, bezichtigd. Er behoeft wel 'niet te worden vermeld, dat het bezoek aan dit groote zeeschip een onuitwischbare indruk heeft nagelaten. Men keek er zijn oogen uit en heeft ver baasd gestaan bij het zien van zulke mi me en luxe vertrekken, van een zwembad zelfs, welke de „Statendam" bevat. We mogen de maatschappij wel dankbaar zijn voor de welwillendheid, waarmee zij de bezichtiging toestond. Het was reeds twaalf uur geworden, toen we het schip verlieten. Een oogen- blik dreigde een fiksche regenbui de pret tige stemming te bederven, maar daaraan, kwam spoedig een eind. Na de stad te zijn, doorgewandeld, werd de trein opgezocht, De Europa-rondvlucht. De vlieger, die op de bekende Europa rondvlucht het eerst het doel, de stad, Berlijn, bereikte, was de Engelschman Butler. We zien hem hier bij zijn toesteL welke ons naar „het Hooge Noorden", naar Den Helder bracht. Spoedig was toen Den Burg bereikt, waar de traditioneele rondjes werden gereden en met groote belangstelling de terugkomst van de kin deren werd verbeid. We behoeven wel niet te vertellen, dat zij ruimschoots voldaani waren en niet uitgepraat kwamen over de genietingen van deze zoo welgeslaagde tweedaagsche reis. Reisseizoen. Op 't voordeel dient gelet, Als 't plaatjsje in bus of trein Bekrompen is en klein; Men wordt er „nauwgezet". Katholieke Landdag te Den Helder. Ook op Texel wordt gerekend. Dinsdagavond hadden besprekingen plaats tusschen het bestuur van katholiek Den Helder en het Comité voor Katho lieke Landdagen ter bespreking en vast stelling van het programma voor de op 15 Aug. te houden katholieke Landdag. Het programma voor die dag werd vastgesteld als volgt: Des morgens heeft een plechtige Heilige Mis plaats in beide parochies. De meeting zal worden gehou den op het Geel-Wit-terrein en vangt aan om 3.15 uur, met het oog op bezoekers van Texel. De voorzitter van de katho lieke Landdagen in dit gewest, burge meester Nolet van Enkhuizen, zal de mee ting openen, terwijl als sprekers zullen optreden prof. J. H. Niekel en Mr. O. Kropman. Na afloop zal er een optocht worden gehouden, waarna de Landdag met een plechtig Lof in de parochie H.H. Petrus en Paulus wordt besloten. De muziekver- eeniging „Winubst" verleent haar mede werking. Bij ongunstig weer zal de meeting in het gebouw van de Volksbond worden ge houden. Overzicht eierhandel. Roermond. De handel in eieren was in de laatste dagen veel vlugger dan in het begin der afgeloopen week. Ook in Enge land werden de laatste dagen goede prij zen betaald, terwijl de handel op Duitsch- land tegen het einde der week zeer vlug was. De prijzen varleerden van f4.70 f7.—. De aanvoer bij de Coop. Roer- mondsche Eiermijn bedroeg 4.800.000 stuks; kleine eieren f5—5.40; grootef5.50 7; en eendeneieren f5.20—5.80. Wolveehandel 24—30 Juli. Op de Leidsche markt was de woivee- handei voor de slachtbank kalmer en niet geheel prijshoudend gestemd, terwijl voor de weiderij daar juist iets „grager" werd/ gekocht. Leeuwarden was over het geheel langzaam in omzet met voor vette lamme ren iets lagere prijzen. Schagen, Zwolle, en Utrecht waren redelijk goed met sta tionaire prijzen. Te Rotterdam was de omzet Maandag trager met eerder iets flauwer prijzen. Purmerend gaf zoowel voor schapen als lammeren een matige handel evenals Sneek. Met T.E.S.O. naar Terschelling. Zondag 10 Aug. a.s. geeft T. E. S. O. gelegenheid met „De Dageraad" een reisje naar Terschelling te maken. Als het weer wat meewerkt, zal het Terschelling straks wel niet aan belangstelling ont breken. Kano-kampeerders. Dinsdagavond kwamen te Zijpe een 4-tal jongemannen van Amsterdam per kano aan, zoo lezen we in de Schager Cri. Na de vorige avond en nacht aan de Alkmaardermeer te hebben gekampeerd, zijn zij in één dag van daar naar Zij pa gepagaaid. De bootjes werden nu voor 'n veertien dagen bij de heer Schriekep opgeborgen, waarna de heeren met mede- name der tenten enz. voor 2 weken naar; Texel zijn gaan kampeeren. Bij terug keer van hier denkt men de terugreis naar Amsterdam weer op dezelfde manier (per kano) te doen. De gevolgen van een wolkbreuk. Hebben we de laatste dagen over ge brek aan regenwater op Texel niet te klagen op één morgen viel hier wel 24.5 m.M. Berlijn is er slechter aan toe. Een deel van de stad werd door een wolkbreuk onder water gezet, tengevolge waarvan voor groote kapitalen schade werd aangericht. Dat het daar niet plujs is, laat onze foto ten duidelijkste zien. Late zomervacantie. Naar men ons meedeelt zullen de zo- mervacanties der o.I. en u.l.o. school dit jaar aanvangen op 2 Augustus en eindi gen op resp. 2 en 9 September. Deze late vacanties houden verband met het feit, dat voor de a.s. landbouwtentoonstelling van een deel der school gebruik zal wor den gemaakt. Sportnieuws. Inkwartiering verzocht. Men schrijft ons: S.V. Texel ontving eenige tijd geleden een verzoek om op 24 Aug. twee elftal len (adsp.) van K.F.C. te ontvangen. Het plan was 23 Aug. te komen. Hoe nu de jongens hier onder te brengen? Het bestuur van S.V. Texel vraagt nu aan de ouders van de adspiranten om hun medewerking door aan één ot meer van de jongens van Zaterdag op Zondag logies te verschaffen. Men kan op de dankbaarheid van de 44 jongens rekenem en ook op die van het bestuur. Geeft dan a.s. Dinsdag uw antwoord mede. Er be staat kans, dat de Texel-adsp. het vol gend jaar ook eens zoo'n tochtje maken.; De jongens van K.F.C. hebben het vorig jaar op dezelfde wijze een tocht gemaakt naar Sneek. Het bestuur van K.F.C. staat er voor in, dat het allen - nette jongens zijn. Ook de oudere leden mogen natuur lijk helpen. De Wielerwedstrijden. Het loopt met aangifte voor de aange kondigde wielerwedstrijden niet hard. Ze hebben plaats op 17 Augustus. Haast u thans met u te laten inschrijven. Rond 't Sportterrein,. De trouwe bezoekers van het Sportter rein zullen met genoegen constateeren, dat langs het terrein over een lengte van 50, M. nieuwe banken met leuningen zijn aangebracht, terwijl de oude in goede staat zijn gebracht. Dat is een verbete ring, welke pleit voor de goede gangvanj zaken in onze S.V. en voor de goede zor gen van het bestuur voor zijn bezoekers. Nederlaagvvedstrijden. In de te Julianadorp gespeelde neder-< laagwedstrijden behaalde onze Sportver- eeniging met 6—0 de eerste prijs. Deze bestaat in een beker, welke binnenkort door J.V.C. persoonlijk zal worden uit gereikt. Het ligt n.l. in de bedoeling, van, deze club binnenkort hier een revanche wedstrijd te spelen. Lagere Landbouwschool. Voor de Lagere Landbouwschool, welke in September haar lessen weer aanvangt, hebben zich twaalt leerlingen aangemeld. Hoewel de officieele termijn van aanmel ding thans gesloten is, wordt verwacht^ dat nog eenige leerlingen zich zullen doen inschrijven. DE KOOG. Vijfjarig bestaan van ,,'t Mierennest." Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het „Mierennnest" organiseert de lieer Luberti een feest, dat grootsch wordt opgezet en zeker moet slagen. Onder meer staat er op het program een rondrit over het eiland met versierde autobussen. E1ERLAND. Al weer raak. Tijdens het onweer, dat zich Woens dagmorgen boven- Eierland ontlastte, sloeg de bliksem in een schelfje gerst van de heer A. Langeveld. De schelf ging in vlammen op. In de buurt van „Prinsen- hage" werd een paal welke boven op het duin stond, geheel versplinterd. OOSTEREND. Wiens postduif is dat? Door de jongeheer Jb. Schraag alhier werd een postduif opgevangen met de volgende kenmerken: op de alluminium- Een vlucht over de Atlantische Oceaan in een klein vliegtuig met 40 P.K. motor is geen kinderspel. En toch hebben twee Duitschers ernstig het voornemen die halsbrekende toer te wagen. Hierboven beelden we de bestuurder Wolf HLrth af, hieronder het kleine, tengere vliegtuig, waaraan de beide mannen hun leven zul len toevertrouwen. ring Nurp 30 T B D 336; op de gummi- ring: F 870, Jackson, National Rüngs 991. Te Den nercrer wordt op 15 Aug. voor het eerst een Katholieke Landdag gehouden. Als sprekers treden op prof. Niekel en Mr. Kropman, die het gezags- vraagstuk voor deze tijd zullen behande len. Te Vriezcnveen geraakte een twee jarig zoontje van de arbeider Dr., tij dens een korte afwezigheid van de moe der, in brand. Het kind is aan de beko men brandwonden in het ziekenhuis te Al melo overleden. Een ingezetene van Wormerveer ont ving 28 Juli een brief, welke ruim vijf maanden noodig had om de plaats zijner bestemming te bereiken. De brief was op 23 Februari 1930 verzonden uit Al giers naar Wormerveer (N.H.) De Frari- sche postambtenaar in Algiers zond de brief naar Nieuw Eiolland (Australië.) Vandaar, ging de blief naar Nieuw-Cale- donië, een Fransche bezitting ten Noord oosten van Australië, waar hij op 22 April 1930 arriveerde. De Fransche post-admi- nistratie meende, dat N.H. beteekende: Nouvelles Hebrides, die Nieuwe Hebriden, een eilandengroep in de Groote of Stille Oceaan, een bezitting van Engeland. Daar kwatn de brief aan op 1 Mei 1930. De Engelsche postambtenaar zette op de brief: Dutch Indes en zoo verzeilde de brief naar Makassar op het eiland Cele bes op 26 Juni 1930. De Nederlandsche postambtenaar in Makassar vond de op lossing va*! 'het raadsel en zette met rood einkt op het adres: Noord-Hollanld., Op 28 Juli 1930 werd de brief in Wormer veer aan het juiste adres bezorgd. Zoo doende was deze brief in vier werelddee- ien geweest: Europa, Azië, Afrika en Australië.. De 21-jarige B. Nijhuis uit Mander onder Tubbergen, is, terwijl hij 's avonds huiswaarts keerde, per rijwiel op onge veer 200 meter afstand van zijn woning dood gevonden met verbrijzelde hersens. Waarschijnlijk door een val van zijn rij wiel, is de volle lading hagel van het jachtgeweer, dat hij bij zich droeg, in zijn. hersens gedrongen. De nieuwe keersluis te Vlissingen zal op 4 September geopend worden. Te Amsterdam hebben inbrekers zich 's nachts toegang verschaft tot de hor logewinkel van J. Berkemeijer aan het Rokin, waaruit zij plm. driehonderd gou den dames- en heerenhorloges met ket ting, voor een waarde van f20.000, heb ben meegenomen. Van de daders heeft men nog geen spoor. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondag a.s. des avonds om 9 uur zal de heer Van Dijk voor de A.V.R.O.- microfoon spreken over zijn Oceaanvlucl. met Kingsford Smith. Door brand in fabrieken en werk plaatsen zijn in ons land in de eerste helt van dit jaar duizenden personen werkloon geworden.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5