w^~ Gemengd Nseuws CXeUSCMt COURAtfl, Een postbus aan de Koogervveg? Naar de lezer zich herinneren zal, zijn er stemmen opgegaan van bewoners aan de Koogerwcg om aldaar een brievenbus te doen plaatsen, b.v. eer hoogte van de Schoonoorüenveg, of desnoods nog meer in de richting van Buitenkist. We iiebben ons naar aanleiding daarvan tot de direc teur van liet Postkantoor gewend met de vraag, of hij meende, dat een daartoe strekkend verzoek voor inwilliging vat baar zou zijn. De heer Anemaet gaf ons daarbij in overweging de ingezetenen, van w«e zoo'n verzoek zou kunnen uitgaan, aan te ra den zich met een adres tot de Directeur- Generaal der Posterijen te den Haag te wenden. Dit is de aangewezen weg.°In- tusschen zal de directeur van ons post kantoor de situatie opnemen, teneinde de directeur-generaal na indiening van het adres advies te kunnen uitbrengen. Wie neemt het initiatief? Wegen verbetering. Dóór de Dertig Polders is een aanvang gemaakt met verbetering van de Waal- derweg; voorloopig bepaalt men zich tot een proefvak van Wittekruis-singel tot nabij „Marico". Blijkt de daarbij gevolgde werkwijze te voldoen, dan zal ook het verder deel goed onder handen, beter gezegd „onder de wals" worden geno men. Men bedient zich n.l. van een Deutz-Kemna wals, welke, volbelast, een gewicht van 0.5 ton vertegenwoordigt. De drijfkracht wordt ontleend aan een com- pressorlooze ruw-olie Dieselmotor van 14 P.K., welke door een kleine benzinemotor! aangezet wordt. De plompe wals laat zich door een mechanische stuurinrichting gemakkelijk bedienen, terwijl het ruw- olieverbruik betrekkelijk gering is. Tevens beschikken de Dertig Polders thans over een vernuftige mengmachine, met behulp waarvan dagelijks 40 kub. M. specie, voor wegenverbetering bestemd, kan worden gereedgemaakt. Met verbetering van de Koogervveg zal na afloop van het zomerseizoen door de Dertig Polders een aanvang worden ge maakt. EF Landbouwtentoonstelling. Het is nog niet te Iaat. Nu de termijn voor aangifte voor de groote landbouwtentoonstelling bijna ge sloten is, willen we gaarne alsnog de genen die tot lieden verzuimden zich ais deelnemer te doen inschrijven, aansporen dit ten spoedigste te willen doen. Het comité geeft zich alle moeite om de ten toonstelling naar wensch te doen slagen en ontziet geld noch tijd om zijn doel te bereiken. De afdeeling „akkerbouw" belooft naar het zich laat aanzien goed voor de dag te komen; wat de af deeling vee betreft, zijn de verwachtingen niet overtroffen. Het comité houdt er zich van overtuigd, dat menigeen non als deelnemer op de lijst kan worden ge plaatst. Maandag is het de laatste dag, waarop de aangifte nog open slaat. Stelt het comité niet te Leur en komt u melden „Eendracht maakt macht". Wanneer al en zich voor onze groote landbouwtentoon stelling inspannen, moet ze slagen. Dat staat vast als een paal boven water. Schoolreisje. Gisteren maakten 15 leerlingen van de Chi. Bewaarschool onder leiding van de lieer Slort en de dames S. Goënga en J. Grisnigt een tochtje per autobus naar Koog en Dennen. Zij hebben zich best geamuzeerd, terwijl het hun aan versna peringen geenszins heeft ontbroken. Politie. De heer Brouwer, van Almelo, benoemd tot 2e dienaar van politie alhier, is ais- teren in functie getreden. Als ambtswo ning is in gebruik genomen het perceel aan de Groeneplaats, laatst bewoond door de fam. Klein Kiauwenberg. DE KOOG. Demonstratie - zuurstofapparaat. Gisterenmiddag is in tegenwoordigheid van burgemeester, gemeente- en rijkspoli tie, badmeesters Dogger,, Spigt, strand vonder Daalder, e.a. door Dokter Bos wijk een demonstratie gegeven met het zuurstofapparaat, dat hier met het ooa op eventueeie zwemongevallen is gesta- tionneerd. Er werd met aandacht toe gezien en geluisterd. Het apparaat bleek gemakkelijk te kunnen worden bediend zelfs door één man, die onderwijl kunst matige ademhaling kan toepassen. Er wordt voor de veiligheid van de zwemmers ter dege zorggedragen. Ter Nagedachtenis. Door de Pruisische regeering werd een prijsvraag uitgeschreven voor een gedenk- teeken ter nagedachtenis van hen, die in, de wereldoorlog gevallen zijn. Er kwa men projecten binnen van de meest be kende bouwmeesters. We beelden hier het ontwerp af, dat de eerste prijs ver wierf; zoowel het uiterlijk als het interi eur. OUDESCHILD. „De Stier" opgeblazen. Donderdag is „de Stier", liet afge dankte oorlogsschip, dat tusschen Texel en den Helder verankerd lag, en bij oefe ningen in het bommenwerpen uit vlieg tuigen dienst deed, met dynamiet opge blazen. Voetballer te koop; prijs billijk. We geven hier het portret van de Oos- tenrijksche voetballer Hiden, die onlangs voor de netto-prijs van 45000 gulden naar Engeland „verkocht" werd. Het is wei jammer, dat men langzamerhand er ook op sportgebied een „handeltje" van maakt. Wie de meeste duiten kan betalen, boekt de overwinning BINNENLAND. Terwijl niemand vermoedde, dat er een onweersbui boven de plaats dreef, werden de bewoners van Hellendoorn op een middag plotseling opgeschrikt door 'n knetterende donderslag. De bliksem was ingeslagen in de boerderij van de land bouwer Schoot Uiterkamp, gelegen in de buurtschap Haarle. Het hemelvuur sloea dwars door de boerderij. De landbouwer zelt scheen ook getroffen en viel bewus teloos neer. Een varken werd doodelijk getroffen. In een minimum van tijd stond alles in volle vlam. Niets kon worden ge red. Het vee liep gelukkig in de weide.. Verzekering dekt de schade. „Wat is uw bevinding" vroeg een journalist aan de Oceaanvlieger Van Dijk. „Kort en goed dit: een oceaanvluchtal leen maken staat gelijk met zelfmoord en de machine is niet de hoofdzaak". Te Doetinchem kreeg de 52-jarige Giezen een trap van een paard, met bet- gevolg, dat hij eenige uren daarna over leed. De aeroclub Eindhoven heeft onder Best van liet gemeentebestuur een terrein, gehuurd ter grootte van 70 H.A., dat spoedig zal worden ingericht als lan dingsterrein. 's Nachts werd te Uden een koe ge stolen, hetgeen per radio werd bekend gemaakt. De koe, die per vrachtauto ver- voei d werd is te Beek (L.) opgesjnoord en ae dader, die Zondag pas uit de straf gevangenis te Groningen was ontslaaen is te Eysden (L.) aangehouden. üiillllli ülllillBUI', ENLAND. De Sowjet-regeering heeft tot in voering van de algemeene leerplicht be sloten. Dit jaar moeten alle kinderen van acht tot tien jaar de lagere school be zoeken en van 1931 af ook de kinderen van elf tot veertien jaar. Op de proefvaart van een nieuwge bouwde visschersboot bij Breinen sprong een stoompijp, waardoor vier leden van het personeel levensgevaarlijk gewond werden. Twee van hen zijn overleden. Door overstroomingen in Sind wer den dertig duizend getroffenen naar Soek- koer overgebracht en staan meer dan hon derd dorpen onder water. Gemeld wordt dat 3000 roovers de door rijke hant:e;aars verlaten woningen heb ben geplunderd. Tot slot van liet te Parijs gehouden congres van de internationale arbeidsge meenschap van oorlogsverminkten en deelnemers aan de oorlog hebben hon- üe<j Duitsehe deelnemers aan het con gres, onder wie vijftig oorlogsweduwen en-ongeveer tweehonderd Fransche deel nemers per extra-trein een bedevaart ae- daan naar het soldaten-kerkhof Soupir bij Soissons. 1 Als vertegenwoordiger der Duitsehe oorlogsweduwen heen mevrouw Harnosz (Berlijn) op het kerkhof een toespraak gehouden, waarin zij o.in. zeide: Franschen en Duitschers rusten hier tezamen. Als vijanden hebben zij gestre den, maar zij zijn gevallen voor eenzelfde ideaal, n.l. de wereldvrede te veroveren. Zij waren voor de vrede in Europa, voor een wereld, die door menschelijkheid is vervuld. Daarom zweren wij, oorlogswe duwen, aan de gesneuvelden, dat wij de wereld in geestdrift zullenbrengen voor ware menschelijkheid, voor vrede en vrij heid. Na deze woorden omhelsde een Fran sche oorlogsweduwe de Duitsehe spreek ster. Crimmitschau. Na het genot van paddestoelen werden verscheidene perso nen onder zware vergiftigingsverschijnse len ziek. Vier van hen zijn gestorven. De vijf Amerikaansche missionaris sen, die eenige tijd geleden ontvoerd wer den door Chineesche bandieten en te Poetsjau werden vastgehouden, zijn door de troepen der Nanking-regeering onge deerd gevonden. De stad was door de bandieten verlaten, die de missionarissen uitstekend hadden behandeld. - De officieele statistieken, wijzen op een geleidelijke daling van de geboorte cijfers in de meeste steden van Italië. Vijf Amerikaansche matrozen zijn gewond tijdens de aanval van communis^ ten op de Amerikaansche kanonneerboot „Palos", die nabij Tsjangsja voor anker ligt ter bescherming van de buitenlanders. Vijftig communisten werden gedood. 7". Pe hagelbui, die de omgeving van Prisjtina in Zuid-Servië teisterde, richtte ook onder de dierenwereld groote ver woestingen aan. Duizenden hazen werden door de hagelstormen gedood en de ge zwollen beken waren vol met hazenlijken. De reddingsbrigade, uitgezonden om ie zoeken naar de verblijfplaats van de Australië-vlieger Hook, heeft thans zijn lijk in een oerwoud gevonden. Het lichaam, waarvan niet veel meer dan het gebeente was overgebleven, ver toonde sporen, waaruit afgeleid kon wor den, dat de ongelukkige door een tijger of een luipaard is aangevallen. o— Hook was op 20 Juni met een vriendj van Engeland naar Australië gestart en op 3 Juli in het oerwoud op 300 mijlen; afstand van Rangoon, in Britsch-Indië omgekomen. Trevelyan heeft op haar wandeltocht ook de Edith Caveilberg bestegen, een feit, nog nimmer door een vrouw volbracht. De directeur van een te Parijs ge vestigd filiaal van een New-Yorksche bank is verdwenen. De man heeft de bank voor 25 miljoen frank bestolen. Te Weenen kan sedert 1 Juli iedere automobilist, beroepschauffeur en motor rijder het rijbewijs worden ontnomen als zij meermalen wegens het maken van te veel lawaai worden verbaliscerd. Illllililllll UIT DE OUDE DOOS. Het is plm. veertig jaar geleden, dat in hotel „De Lindeboom" bespre kingen werden gevoerd om te komen tot oprichting van een badpaviljoen te de Koog, waarvan de kosten werden begroot o|3 f 1100.men oordeelde het voor de hand liggend, dat men dan uitstapjes naai de Koog zou maken en dat een rijtuig verhuurder dan wei een dienst op de Koog openen zou; dat het raadsbesluit tot opheffing van de school te Zuid-Eierland ingetrokken werd dat de bevolking van Texel 5853 zielen telde dat de pastoor F. C. X. Mosmans, te den Burg, benoemd werd tot deken en pastoor te Zoeterwoude; dat te Oudeschild voor het eerst een begrafeniswagen, vervaardigd door T. en S. de Wijn en M. Blom, in dienst werd gesteld; dat aan drie kooihouders op Texel f 200 schadevergoeding werd toegekend wegens het vertrek en wegblijven van vogels, als gevolg van schieten met zwaar geschut van af Fort Harssens in de gepasseerde jaren. VOOR DE VROUW In Madjalaja bij Bandoeng stond 'n inlander op zijn erf met eenige vriendert te praten, toen hij, eenige stappen ma kende, bij ongeluk op een slang, een 9 el oer Welang, trapte en door het rep tiel in liet linkerbeen gebeten werd. De slang was 1.30 M. lang, werd doodgesla gen en de wondjes welke op prikjes ge- leken en alleen druppels bloed doorlieten ■met een pap van gekneusde kruiden ver bonden. Ondanks de opkomende pijn met koorts, sliep de man, doch om nooit meer te ontwaken; want de volgende moraen vonden zijn huisgenooten de ongelukkVe reeds dooü en verstijfd. 'n c'e Noord-Chineesche provincies zijn door hongersnood sedert Januari van dit jaar 200.000 kinderen gestorven. Twin tigduizend meisjes en vrouwen werden vooi twee ot drie dollar verkocht om daarvoor levensmiddelen voor de andere familieleden te kunnen koopen. Je Warnamunde is een vliegtuig van 1000 M. neergestort, doordat het hoogte stuur niet meer werkte. De riem van een tototoestel was n.l. in de kabel van het stuur geraakt. Het toestel sloeg dienten- gevolge over de kop en de vlieger-leer- ling Hamken viel er uit. en kwam om. De bestuurder wist op 100 M. hoogte het vliegtuig weer in de goede stand te brem- gen en ongedeerd te landen. Mej. Kathleen Trevelyan, de dochter van de Engelsche minister van onderwijs is te Montreal aangekomen, na heel Ca nada te voet te hebben doorkruist. Mej. Recepten. r, Kersen jam. Benoodigd: 1 Kg. kersen, 600 gr. sui ker, 1 scheut bessensap. De kersen yvasschen, ontdoen van de steeltjes en pitten en in een wijdie pan met de bessensap laten inkoken tot plm. 1/3 van het vocht verdampt is. Dan de' suiker toevoegen en onder nu en dan roe ren laten inkoken tot jamdikte. De jam is dik genoeg, waneer een druppel, op 'n bord uitgegoten, snel stijf wordt. Daarna yvordt de jam, nog warm zijnde, gegoten in goed schoongemaakte potjes, na bekoe ling afgesloten met perkamentpapier en op een droge plaats bewaard. O Vruchtensla van aardbeien, kersen en plakjes bananen, goed door mekaar ge roerd, is een heerlijk schoteltje. o Kersen met rabarber en suiker tot moes gekookt is ook iets fijns en fris- scher dan enkel kersen. Nuttige wenken. Wanneer men op een ongepolijste ge woon houten vloer vet heeft gemorst, b.v. in de keuken of in een kast, moet men er dadelijk wat koud water op gooien. Daardoor stolt het vet en ver spreidt zich niet in het hout. Men kan het daarna met een mes er af lichten. O Maak aluminium vaatwerk nooit met soda schoon. Afwasschen met water en zeep (en dan nog zoo vlug mogelijk af drogen) is ruimschoots voldoende. o Eieren die te lang gekookt hebben en daardoor te hard zouden geworden zijn, leggen we een minuut in een bak met koud water. Dat maakt ze zachter. o Om in vochtige kamers het schimmelen van verschillende voorwerpen te voorko men, zet men er een schoteltje gebrande ongebluschte kalk neer. Een schoteltje met zout in vochtige slaap- en zieken kamers onder de bedden gezet, doet de zelfde dienst. Iflllillllllllllllllllllllllllllllllillillllllllillllllllllllillll ESPERANTO. Illlilllllllllllllllll De Esperantista Ling- va Komitato kaj Aka- demio kenden de prijs 3 dier Akademio voor =fj 1930 toe aan de heer H. J. Bulthuis te den Haag voor zijn verta ling in het Esperanto van Conscience's De Leeuw van Vlaanderen, onder de titel La Leono de Flandrujo.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6