Gemengd MÉeuws Op Reis. een loopjongen, ingezonden Purol en Purolpoeder 1923 37.5 1924 67.6 1925 68.6 1926 64.7 1927 52.5 1928 45.8 1929 26.7 1930 154.5 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL WARKTSEFiiCHTEN 4 varkens 18 biggen 17 korven oude kippen 240,- a 315,- 0,— a 0, 0, - a 0, a 33, - a 38,— 21,- a 26,— 17.- a 24. - 0,80 a 1,50 Bij felle zon en schralen wind de huid beschermen met een weinig Purol of wat poeder en vooral tegen den nacht het ge-# laat, alsook alle schrijnende, en stukgaan de huiddeelen inwrijven met Purol, dat dadelijk verzacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Landbouwtentoonstelling. Tot op heden zijn voor de a.s. land bouwtentoonstelling ingeschreven Wolvee (geregistreerd) plm. 120 nrs. wolvee (niet geregistr.) plm. 110 nrs.; runderen plm. 100 nrs.; paarden plm. 30 nrs.; varkens plm. 20 nrs.; pluimvee en konijnen plm. 30 nrs.; afd. akkerbouw plm. 60 nrs.; afd. wol plm. 100 nirs. In tegenstelling met de afd. „Zuivel", welke tot op heden niet veel belooft, zal de rubriek „Landbouwonderwijs", ver zorgd door de heer H. Klimp, goed voor de dag komen. De Rijksseruminrichtijng zal vertegenwoordigd zijn, terwijl ook aam „Iandbouwhuishoudonderwijs" 'n plaatsje wordt ingeruimd. In het „Glazen Paleis" zal de wol, in de garage van de fa. C. R. Keijser en Co. het pluimvee worden on dergebracht. In het Park en in de garage van de heer Boekei (t.o. de Nieuwstraat) zullen diverse landbouwwerktuigen wor den gedemonstreerd, terwijl graanproduc ten enz. zullen worden geëxposeerd in de tent, gehuurd van de lieer P.Boom, welke op de speelplaats der o.l. school zal wor den opgeslagen. Het vooruitzicht is wel bemoedigend, al mag een aansporing om de rubriek „zuivel" wat meer tot haar recht te doen komen, o.i. niet achterwege blijven. Enorme regenval. Het is knapjes nat geweest in de maand Juli, welke we juist achter de rug hebben. Het lijstje, dat we hier afdrukken ons door de heer A. Koopman, Dennen, wel willend verstrekt, spreekt immers een duidelijke taal. hl m.M. is de regenval in die maand voor acht achtereenvolgende jaren aangegeven. Wanneer we bedenken, dat we in Juli 1930 toch ook nog tien droge dagen heb ben gehad, moet deze maand wel zeer aan de natte kant zijn geweest. De Bilt noteerde 193 m.M. neerslag te genover 79 m.M. normaal. De overige elementen, welke samen met de neerslag het wéér vormen, gaven tot klagen weinig reden. De gemiddelde tem peratuur was zelfs 0.8 gr. C. boven nor maal. Toch was het een paar dagen erg kil. De zonneschijn was niet zoo heel gering als we het bij zooveel regenval zouden venvachten. Amsterdam b.v. (fili aal van de Bilt) had 178 uren tegenover 200 normaal. TERSTOND GEVRAAGD: voor het bezorgen van de „Texelsche Cou rant" en Tijdschriften. Persoonlijke aanmelding aan Bureau Texelsche Courant. Benoeming. Tot tijdelijk gemeente-opzichter-teeke- naar werd benoemd de heer W. N. Buik, van den Helder. Giften Algemeene Wijkverpleging. Fam. K., de Waal f5.— N.N., Ooster end f10.N.N. Oosterend f2. Van komen en gaan. Ingekomen gedurende de maand Juli '30 K. Parlevliet, bloembollenkweeker, met ge zin van Katwijk, te Gerritsland; W. A. Rijk, bakkersknecht, den Burg, van Eg- mond-Binnen; W. Kieft, boschwachters- leerling, De Koog, van Zeeland (N.Br.j); R. Hofman, gh. m. B. Oenema, 't Horntje, van Gaasterland; A. Mulderij, dienstbode, den Burg, van Westerbork; A. Ch. Monté dienstbode, den Burg, van den Helder; S. Einmelkamp, arbeider, P.H.Polder, van Slodderen; J. Hoep, landbouwer, Waal- en-Burg, van Zijpe; Wed. J. E. Wabeke, zonder beroep, P.H.Polder, van Colijns- plaat; H. de Jong, zuivelarbeider, Laagte, van Smallingerland; G. J. Zwiers, geh.m. J. Schaap, P.H.Polder, van Hoogezand; D. Bakker, zonder beroep, den Burg, van Bergen (N.H.); J. P. Rond, hoofd der schooi, te Cocksdorp, van Amsterdam; H. Monning, landarbeider, Eierland ,van Oberhausen; Joh. Jongedijk, slagersknecht Oudeschild, van Velsen; Jb. van den Hoek ass. opzichter, den Burg, van 's Graven- hage; J. H. Bolling, bakkersknecht, den Burg, van De Wijk; P. L. Krugers, bank werker, Oudeschild, van Alkmaar; J.J.J. M. van Beem, den Burg, Koogerweg, van Velsen. Vertrokken gedurende de maand Juli '30 P. j. de Wijn, leerl. zeevaartschool, naar Zeist, Oranje Nassaulaan 24; J. de Graaf, leerl. Z.V.S. naar Haarlem, Zijlweg 46 rood; W.J.M. Nieuwelink, opzichter, naar Zegwaart Z.H. Al 17W. de Wolf, ver pleegster, naar Amsterdam, 3e Helmer straat 74hs.; Jn. Bruin, zonder beroep, den Helder, Gravenstraat 30; C.Z. de Ha- seth leerl. Z.V.S., naar den Haag L. v. Meerdervoort 599; C. J. Boon, machinist,, n. Amsterdam O. Radioweg 33; J. A. Weinberg, leerl. Z.V.S. n. den Haag Ha- nenburglaan 77; F.H.M.Rotteveel, leerl. Z.V.S., Bussum, Da Costalaan 8; A. J. Hof land, leerl.Z.V.S., n. Hilligersberg Lange weg 41C. Uri, slagersknecht, n. Assen, Rozenstraat 2; M.H.L.Krampe, dienstbode naar Duitschland Hattingen; J. Ch. Ham- mink, leerl. Z.V.S., naar Haarlem Ver- spronckweg 30rood; J. Wester, kaasma ker, Schagen, C. Bokstraat C 120; Wed. F. A. Kelting, huishoudster, naar War- menhuizen Sclioorldam, Kanaalkade 11; A. Ch. Groendijk, torpedomaker, naar den Helder, a. b. „Schorpioen"; Jac. Kok, schippersknecht, naar Purmerend, a. b. „Stad Purmerend." OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn va„ Texel verzonden: 369 schapen, 647 lam meren, 26 varkens, 5 koeien, 11 kalveren-, 1 paard en 1 veulen. DE WAAL. Jaarverslag „De Hoop" over 1929-'30. Aan het Jaarverslag van Zuivelfabriek „De Hoop" over 1929-'30 ontkenen we het volgende Gedurende het boekjaar 1929-'30 werd verwerkt 2097444 Kg. melk, waaruit ge produceerd werd S6695 kazen, 41853 pond boter, 87202 liter wei, 70971 liter karne melk, 2120 liter weikarnemelk, 2016 pond weiboter, 2707 flesschen pap, terwijl nog verkocht werd 12730 liter melk en 21 li ter room. De opbrengst was f 194356^55. Aan exploitatiekosten werd ontvangen van de aandeelhouders f25040.46 en van de losse leveranciers f2667.77. In de on kosten van vervoer der melk werd door de fabriek bijgedragen f3394.77. Gemiddeld werd uitbetaald f8.06 per 100 Kg. De kosten van melkonderzoek bedroegen f518.80. Reparatie en onder houd vorderde een bedrag van f2271.70 en -de algemeene onkosten f8249.37. In -de loop van het boekjaar werd een nieuwe kaasbak aangeschaft, een nieuwe w-eikelder gebouwd en een papketel op gesteld. De resultaten van het bedrijfsjaar wa ren bevredigend, zoodat bij ruime af schrijvingen op gebouwen en -machines nog een winst werd gemaakt van f 1597.13 welk bedrag verdeeld werd als volgt: 6 pet. aan aandeelhouders f925.50, di videndbelasting f81.71, reserve f587.92. DE COCKSDORP. Geval van roodvonk. Alhier is een geval van roodvonk ge constateerd. BINNENLAND. De Goudsche Jeugherberg, genaamd „De Hanebalk", -die gevestigd is op de zolders van de voormalige infant-erie-ka- zerne .is officieel geopend. De jeugdher berg biedt plaats voor tien jongens en tien meisjes. Bij de openi-ng is o.'m. het woord gevoerd door de burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, vroeger burgemeester van Texel. Te Barneveld daalde door onder linge concurrentie dei' slijters de prijs van van de melk in één week tijds van 12 tot 6 cent per liter „aan huis bezorgd". De heer T. Kamper, onderwijzer te Flaarlemmermeer, die met een aantal schoolkinderen IJmuiden bezocht, is bij het baden verdronken. Drie kinderen van de brievenbesteller P.. van Doorn te Heeze, (N.Br.) zijn aan kinderverlamming overleden. Te Gorredijk is een 2-jarig zoontje van de heer J. Bergsma aan kinderver lamming overleden. Morgen hoopt Madame Magnée te Maastricht haar 103de verjaardag te her denken. De 11-jarige H. V., wonende in den Haag, die bij de jachtopziener K. te Bloe- mendaal logeerde, is onder zand bedolven geraakt en gestikt. De knaap was aan de voet van een zandheuvel gaan graven, waardoor deze is ingestort. De politie te Poeldijk heeft aange houden de 27-jarige schoenmaker J.B.K. uit Den Haag, die zich in priest-erkleeding had gestoken en bij inwoners van Poel dijk onder roerende verhalen geld inza melde, naar hij voorgaf voor het missie huis te Uden. Te Utrecht is een dame uit de Prins- Hendriklaan in brand geraakt toen zij be zig was met terpentijn een huishoudelijk werkje op te knappen. Zij vluchtte de straat op ,waar voorbijgangers het vuur bluschten. In zorgwekkende toestand is zij: naar het Sint Antonius ziekenhuis over gebracht. Het tabaksgewas in Maas en Waal ontwikkelt zich gunstig, als gevolg van de rijke regenval. De vooruitzichten zijn zeer goed. Kingsford Smith ,de Oceaanvlieger, heeft in het gasthuis te Mi-ddelburg met goed gevolg een operatie wegens blinde darmontsteking ondergaan. De opening van de nieuwe haven te Venlo is vastgesteld op 1 September. Tot dekking van de kosten bij de opening, heeft de gemeenteraad een crediet van t5000 toegestaan. De auto's van de Gooische katho lieken zullen de 24e Augustus te Utrecht worden gezegend. In het voorbereidings comité zit de burgemeester, oud-minister J. Lambooy. Boven Abbenbroek, doch vooral tus- schen Heenvliet en Geervliet heeft Zon dagmiddag 'n cycloon gewoed. Van ver scheiden boerderijen werden de daken af gerukt. Boven Oud-Gastel vielen hagel- steenen grooter dan kipeieren. Van een ijswagen werd het bovenstel loodrecht de lucht ingevoerd. De venter bleef dit lot bespaard, doordat -hij zich aan de kruk vastgreep. Een geweldig onweer brak los. De bliksem sloeg op de lichtleiding van een café, waar uit een orgel naar alle kanten vlammen schoten. De cycloon be woog zich over Tiel in de richting van de Achterhoek, waar hij weer omhoog is ge gaan. De rekening der gemeente Oude- Tonge over 1929 sluit met een batig saldo van f 28.826. of 20 pet. van de geheele uitgaaf. De landbouwer J. Elenbaas te Poort vliet kreeg een trap van een paard; de- man is aan de gevolgen overleden. De fokveedag, welke te Arnhem zou worden gehouden gaat niet door. Ook de fokveedag te Hoorn is afgelast in verband met het mond- en klauwzeer. De raad van 'Zeist voteerde f 40.000 voor de bouw van een Volksbadhuis, met negentien sproei- en twee kuipbaden. Er brak brand uit in Hotel „Des Indes" te Den Haag. Een bergzolder is gedeeltelijk uitgebrand. Groote water schade werd aangericht. Ondanks het nachtelijk uur kwamen geen ongelukken voor. Zondagavond te acht uur staakten te Heerenveen alle radio's. Het Prov. Be drijf toch gaf geen stroom tot bij el ven over een zeer groot deel van de pro vincie Friesland. Oorzaak was het inslaan van de bliksem op de centrale leidihg. De gemeenteraad van Barsingerhorn besloot met algemeene stemmen afwij zend te beschikken op een voorstel om nog f 8000 beschikbaar te stellen voor de kanalisatie van West-Friesland. BUITENLAND. Zeven Italiaansche werklieden, die de Fransche grens poogden over te steken, werden achtervolgd. Zij gleden uit op een gletscher. Een werd gewond, doch door zijn kameraden meegenomen. Tenslotte, werden allen in uitgeputte toestand dood toeristen opgenomen. De Christelijke matigheidsvereeni- ging van vrouwen te Rockford, in Illi nois, die ook tegen rooken te velde trekt, is onthutst geweest over de verzekering dat de Koningin van Engeland rookte. In derdaad rookt -de Koningin af en toe na noenmaal en middagmaal een cigaretje. De hertogin van York doet in besloten gezelschap hetzelfde en prinses Mary heeft bij haar trouwen van kennissen eep aantal cigarettenkokers gekregen. Vermoedelijk nog in 1930 zou de Do. X., de groote vliegboot met 600 P.K. motoren, een vliegtocht naar Amerika ma ken. In Toral stortte bij het beklimmen van een berg een Duitsch student omlaag, terwijl een dame in de afgrond stortte, doordat het touw, waarmede zij aan de gids was vastgebonden, brak. Bij een spoorwegovergang te Braga in Portugal, werd een touring-car door 'n expresstrein vernield. Vijf inzittenden werden gedood, veertien levensgevaarlijk gewond. De auto werd 200 meter mee gesleurd. Te Lottum is een 67-jarige arbeider tijdens -het korenmaaien door de hitte hitte bevangen en overleden. Een zestigtal kinderen was aan het spelen in een zandgroeve te St. Helens in Lancashire, toen er een instorting plaats had. Drie kinderen werden gedood. Een openbare eierveiling of niet? Geachte Redactie. Vergun ons een weinig plaatsruimte in uw blad. Waarom mogen pluimveehouders geen eieren noteeren op de veiling der Coöp. Pluimvee- en Tuinbouwvereeniging „Texel" W.A.? Voor enkele weken terug wilden eenige pluimveehouders op bovengenoemde vei ling de marktprijs der eieren noteeren. De veiling was eenige tijd aan de gang, toen de veilingmeester er op attent werd ge maakt, dat men de eierprijzen noteerde. De boekhouder der veiling verzocht toen op een minder aangename toon dat te la ten, daar hijzelf mans genoeg was de prijzen te noteeren. Toen men antwoord de dat het toch een publieke veiling was, toegankelijk voor een ieder, dreigde men de veiling stop te zullen zetten, als men niet ophield met noteeren. Wij vragen nu in het openbaar: Waarom mag men op de eierenveiling de prijzen niet noteeren? Is het ook mogelijk, dat de marktnoteering welke de boekhouder aan het plaatselijk blad en de vakbladen opgeeft, niet in orde is? Een andere conclusie is uit dat zon derlinge gedrag niet te trekken. Dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, hoogachtend, EENIGE PLUIMVEEHOUDERS. Dit stukje werd ons ter plaatsing aan geboden door een viertal ons bekende personen. We zonden het bovenstaande door aan het bestuur der „Coöp. Veiling". Het volgende wordt ons verzocht als ant woord daarop te plaatsen. RED. o Uit -het „zonderlinge" gedrag van de directeur is wel degelijk nog een andere conclusie te trekken en wel deze ,dat hij, noch het bestuur, gediend is van dwars kijkers. Als de heer Vendel, bestuurslid van -een andere pluimveevereeniging, voor afgegaan door zijn compagnon, prijzen komt noteeren, is daarmede noch ons, noch eenig publiek belang ge'baat. Het bestuur der P.T.V. „Texel" W. A. van 2 tot en met 5 Aug. 1930 GEBOREN: Jannetje, dv Jacob Kreeften Neeltje Cornelia van der Knaap. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 discus en 1 doosje m. jachtpatronen. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 10 Augustus. Burg, vm. 10 uur Ds. Plug. Waal, 's av. half 8 Ds. v. 't Hooft. Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, vm. half 11 de heer P. Boon Evangelist te Breezand. Den Hoorn, vm. half 12 Ds. Oskamp. Oosterend, vm. half 11 Ds. Groenenberg. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Zuid-Eierland, n.m. 4 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer 'sav. half 8 dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. 3 uur d-' Buskes nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. N. v. d. Zijpp Joure. Alkmaar, 1 Aug. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 771 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 12.75 a 14, Haver 6.50 a 7,25 Gerst chevalier 7.- a 7,50 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier ilkmaar 2 Aug. Kipeieren. Aanvoer i45.000. 56 58 KG 58,60 K.G 60 62 62,64 L ruin 0.— 0,— 5,70 a f 6.00 e ,()f)stllks 5,80 a 6,20 5,90 a 6,60 5,90 a 6,40 Kleine eieren 0,— a o- Eendeieren. Aanvoer 1200(1. 4.40 a 4.70 Eierveiling Texel, 4 Aug. Aangevoerd werden partijen, 9C380 stuks Kipeieren 54,58 Kg. 58-62 62-66 66-70 Puleieren eendeieren f 4,50 k 4,60 Texel, 4 Aug. 1930. 2 paarden 5 koeien 4 vette kalveren 2 Pinken 3 nuchtere kalveren 116 Schapen 51 Lammeren 0,00 0,00 5,50 6,10 5,80 6,50 6.30 6,80 3,60 5,60

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2