Texelsche Courant van Zaterdag 16 Aug. 1930. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Een vogeltrekstation op Texel. Waar het om gaat. Urenlang hebben filmoperateurs en fo tografen in ongemakkelijke houdingen, verscholen tusschen rietstengels en strui ken op de loer moeten liggen, om ten minste één enkele opname machtig te worden van een biezondere vogelsoort of de gedragingen vast te leggen van be paalde dieren in hun broedperiode. De aandachtige krantenlezer zal meermalen de resultaten van hun moeilijke arbeid in ons blad hebben aangetroffen ter verluch ting van interessante beschrijvingen, zoo schrijft het „Handelsblad". Het zou niet onaardig zijn om psychologisch deze ver hoogde belangstelling voor het vogelle ven na te gaan en te verklaren; voorloo- pig zullen we ons echter tot het consta- teeren der feiten moeten beperken. Als nieuw bewijs voor wat we zoo juist schre ven kan worden gemeld, dat bij een aan tal vereenigingen op initiatief van de heer W. B. Oort, burgemeester van Texel, het plan is gerijpt tot vestiging van een vogel trekstation op het eiland en de namen dezer organisaties (Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van Vogels, Ciub van Ned. Vogelkundigen, Ned. Ornitho logische Vereeniging, Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten) zijn er ons borg voor dat dit station er inderdaad binnen niet al te lange tijd zal komen. Wat is een vogeltrekstation? Wat is eigenlijk een vogeltrekstatlon Het antwoord op deze vraag kan be trekkelijk kort zijn: een observatieplaats waar ornithologen gelegenheid hebben de geheimzinnige factoren die bij het trekken der vogels naar Zuidelijke lan den in de herfst en naar noordelijke broedterreinen in het voorjaar een rol spelen, te bestudeeren. In ons land be staat een dergelijk station nog niet; Duitschland daarentegen heeft er twee, waarvan dat op het rotsachtige, boom- looze Helgoland, het bekendste is. Hier was het de kunstschilder Heinrich Gatke, die zich omstreeks 1S80 levendig begon te interesseeren voor de levenswijze der vo gels, die, aangelokt door de sterke licht bundels van de vuurtoren, het eiland in grooten getale aandeden op hun tocht naar warmer landstreken. Het ringen der vogels. Als gevolg van 't aanbrengen van alumi- niumringen weten we tegenwoordig niet alleen hoever en langs welke banen vele trekvogels zich bewegen, maar ook, dat in talrijke gevallen de als trekvogels gering de dieren in hun broedgebied als broed- vogels terugkeeren, b.v. de zwaluwen. Ook kon worden nagegaan, dat zelfs de we gen, die de vogels op hun tochten af leggen dezelfde kunnen zijn in verschil lende jaren en jaargetijden. Een zang lijster, die gedurende de voorjaarstrek- werd geringd op Helgoland, keerde op herfsttrek van datzelfde jaar weer over Helgoland terug en een in het voorjaar op Helgoland geringde merel werd daar in het voorjaar van 1921 opnieuw gevan gen. Zelfs het gebied, waar een bepaalde vogelsoort overwintert, kan in achtereen volgende jaren hetzelfde zijn en andere mededeelingen hebben bevestigd, dat bij vele soorten niet slechts broed- en over winteringsplaatsen, maar ook de daartus- schen liggende gebieden jaar in jaar uit, identiek kunnen wezen. De voornaamste taak. De voornaamste taak van de ornitho loog die zich, naar we hopen, in de Texelsche duinen met de bestudeering van het vraagstuk zat bezighouden, zal be staan in de eerste plaats in het vangen der vogels in fuiken en het voorzien van rin gen. Na vijf minuten worden ze weer losgelaten om hun vlucht te vervolgen. Ringen worden in ons land al sinds 1911 verstrekt door het Museum voor Natuur lijke Historie, dat hiermede een voor treffelijk werk doet. De nummers zijn voor ieder jaar doorloopend, terwijl voor de verschillende vogelsoorten aparte mer ken bestaan. Ook in Amerika interesseert men zich levendig voor de vogeltrek sinds geble ken is typisch kenmerk van Ameri- kaansche mentaliteit dat vogels 3000 mijl over zee kunnen afleggen en vice versa. Texel de aangewezen plaats. Van ouds nu is Helgoland het cen trum van de trek teweest, maar ook Texel leent zich prachtig voor studie doeleinden, omdat het als „doorgangs huis" buitengewoon gunstig is gelegen. De daar te vestigen vogelwacht kan met betrekkelijk eenvoudige middelen worden ingericht, en het Nederlandsche publiek, waarop straks een beroep zal worden gedaan, zal ongetwijfeld bereid zijn om voor dit wetenschappelijk doel een bij- De italiaansche Oogstkoningin—1930. In Italië is het de laatste tijd gewoonte geworden ieder jaar een „Oogstkoningin" te kiezen. We beelden hier de beeldschoo- ne Signorina Maria Gantini af, aan wie de eer een dezer dagen te beurt viel. drage te offeren, te meer daar het hier een onderwerp betreft, waarvoor in zoo ruime kring belangstelling bestaat. Van het goede te veel. Maakt de maand Augustus het met de regenval niet zoo bar als haar natte voor gangster, met uitzondering van Augus tus'l 927 slaat ze over acht jaar gere kend toch het record. We noteeren hier de neerslag over de eerste helft van Augustus: 14.6 - 1923 40.5 1924 33.4 1925 29.7 1926 66.6 1927 29.9 1928 21.5 1929 54.6 1930 Dat het wel erger kan, zooals 1927 leer de, kan tot (zij het schrale) troost strek ken. Sportnieuws. Morgen speelt J.V.C., van Julianadorp, tegen Texel 1. Het voetbalseizoen wordt hiermee geopend. Tevens zal de door T. in de nederlaagwedstrijden gewon nen beker worden uitgereikt. (Zie adv.) Het Fietspad door de duinen. „Onbekend maakt onbemind". Wanneer men zich van het strand naar het Westerslag begeeft, doet het de vreemdeling wel wat zonderling aan, wan neer hij, op de duinen gekomen, een bord ontwaart met de woorden: „Ver boden voor alle motorrijtuigen". Immers, zoo denkt hij, wie zal het nu in zijn hoofd krijgen met zijn motor hier de dui nen te bestijgen, om dan zijn weg, duin op, duin af te vervolgen. Maar wan neer hij wat verder kijkt, gaat hem een licht op, want dan wordt hij het fietspad gewaar .dat zich over eenige honderden meters blijkt uit te strekken, dat zijn naam ten volle verdient, dat druk ge bruikt en goed onderhouden wordt en aldus ook motorrijders zou kunnen ver leiden langs deze aantrekkelijke weg hun route te nemen. Vandaar dat bord. Want een aantrekkelijke weg is het zonder twijfel. Niet een saai pad, recht uit, rechtaan, maar gezellig kronkelend 'links en rechts langs de duimen, terwijl het hier en daar zoowaar een laag duin meesterlijk weet te nemen. Daarbij is 't voldoende breed om twee wielrijders elkaar te doen pas&eeren. Aan de land- kant gaat de tocht tusschen duinvlakten, door hei mooi paars gekleurd en sluit het pad onmiddellijk bij de Dennen aan. We hebben er een paar kiekjes genomen die we binnenkort een plaatsje in 't Zon dagsblad hopen te geven. Wanneer deze krabbels en die foto's er toe mogen bij dragen, dat het fietspad nog grooter be- Een merkwaardig Engelsch schrijver. De bekende Engelsche schrijver Ber nard Shaw, werd onlangs 74 jaar, maar geniet nog eeii gezondheid, welke benij denswaardig is. Het is een vreemde sin jeur intusschen, wat hij weer eens de monstreerde ter gelegenheid van de ver schijning van zijn complete werken. Deze zijn bestemd, zoo verklaarde hij in een interview, „Voor idioten en speculan ten." kendheid erlangt, dan op heden het ge val is waarmee vanzelfsprekend het aantal beschermers toenemen zal heb ben we ons doel ruimschoots bereikt. o Mede als een gevolg van de aanleg van bovenbedoeld fietspad worden de Dennen dit jaar drukker bezocht dan ooit te voren. Dagjesmenschen, op Woensdag en Zondag, plaatsen al meer een be zoek aan de Dennen op hun reisprogram. Dat de badgasten zoo vaak naar de Den nen trekken, mag zeker voor een groot deel ook aan het buiïg weer worden toe geschreven. Texel is over het geheel im mers aan geboomte niet rijk.. Demonstratie-Artsilkfabrieken. De demonstratie der Artsilkfabrieken met medewerking der N.V. Vlessing hier gegeven mag uitstekend geslaagd heeten. In een artikeltje hebben we Zaterdag het doel reeds uiteengezet. Verscheiden da mes hebben in café „den Burg" de vaar dige weefster bewonderd, die op een een voudig toestel zoo handig diverse kleed jes, shawls, enz. bleek te kunnen fabri- ceeren. „Alle begin is moeilijk", maar met een flinke dosis goede wil en denoo- dige accuratesse zal het geen vrouw moei lijk vallen zich met succes aan 't weven te zetten. De herfst en de winter staan weldra voor de deur. Voor de lange avonden lijkt ons dat weven een dank bare en prettige bezigheid. Of de kosten, een bezwaar zullen zijn? Dat kunt ge zelf het best uitmaken. De N.V. Vlessing ver strekt gaarne nadere inlichtingen. De demonstratie te de Koog heeft ook veel .kijkers getrokken, vooral van de zijde der badgasten. De tentoonstelling van diverse shawls, kleedjes, enz. en Art- silkproducten vond veel aftrek. De ver koop was bevredigend, maar hoofddoel was natuurlijk de Artsilk-artikelen hier te introduceeren, opdat men er zich voor interesseeren zal en vaste verbruikster zal worden. En dat doel heeft men zeker bereikt. Zoo ergens, dan werden hier kij kers tot koopers. DE KOOG. Van Strandfeest en Reddingdemonstratie. Met belangstelling zal menigeen in de Texelsche Courant naar een aankondiging van een strandfeest of een demonstratie Uit het grijs verleden. Door Mussolini worden opgravingen in oude Italiaansche steden ten zeerste be vorderd. We beelden hier een leeuwenkop af, welke eenmaal een der mooiste bouw werken van .het oude Rome moet hebben gesierd. met de reddingboot en andere reddings middelen hebben uitgezien. We dee lc u daarom even mee, dat er van een strand feest dit jaar niets komen zal. De om standigheden, zoo deelde men ons uit de beste bron mee, waren en zijn nog daartoe niet gunstig. Een oefentocht met de reddingboot zal niet eerder dan in September kunnen plaats hebben. Ook '1 toestel om vuurpijlen af te schieten zal daarbij te pas komen. Donderdagavond hebben dc badgasten de zee ook eens in een miii|der lieflijke gedaante kunnen aanschouwen. Er stond een ihooge zee, hier en daar sloeg het water tegen de strandreep of stond liet tegen de badtentjes aan. Had men dc strandstoelen niet in allerijl op het duiji gebracht, de zee had er zich zeker van meester gemaakt. En dat gebeurt nu in midden Augustus. Het kan, bij het kille weer, wel October zijn. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Gisteren vierde pastoor N. Aanstoots, sedert 1926 pastoor in de parochie van de H. Jacobus te Spaarnwoude aan de Lie, eerder alhier, zijn zilveren priester feest. OUDESCH1LD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 368 schapen, 318 lam meren, 30 varkens, 7 kalveren, 3 koeien, 5 veulens. Visscherij. Dank zij de puffabriek hebben enkele visschers gedurende de zomer de garna- lenvisscherij kunnen blijven uitoefenen. Daar de garnalen op het oogenblik in het buitenland aardig prijzen, zijn meer dere visschers aan de garnalenvangst en we willen maar hopen, dat de prijzen goed blijven. Geen watersnood meer. Met het bijschrift „Van het goede te veel" komt vandaag in ons Geïll. Zon-, dagsblad een foto voor, door de heer R. J. Dros genomen, toen de Dorpsstraat bij „de Zeven Provinciën" na een fiksche regenbui geheel onder water werd gezet. Menigeen, die niet de dijk verkoos te be klimmen, heeft er een paar natte voeten, gehaald. Thans is het leed geleden. Het gemeentebestuur heeft de rioleering in orde laten maken en Oudeschild is weer „droog". OOSTEREND. Kcninginnefeesten. Oosterend heeft groote plannen. In een gehouden vergadering van de feestcommisie werd onder het oog gezien om in plaats van een dag, twee dagen feest te vieren. De eerste dag zal dan 'n optocht worden gehouden, terwijl de tweede dag meer zal worden besteed aan kinderspelen, volksfeesten, enz. Ter bespreking van een tweedaagsch feest zal, zooals uit een in dit nummer! voorkomende advertentie blijkt, op Maan dag a.s. een algemeene vergadering wor den gehouden. Ook werden plannen besproken om Oosterend gedurende de feestdagen een feestelijk aanzien te geven, hetzij door straatversiering of iets dergelijks, waar voor dan buurtcommissies zullen worden benoemd. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat Oosterend plannen maakt om de Ko- nlnginnefeesten dit jaar op buitengewone wijze te vieren. VKug'g'Xu;.- TEXELSCHE COURANT Hoog water.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5