4 RADIO. Gerrit de Wolf. ELCK WAT WILS. Zinledige vormen. Het slot van onze handelsbrieven Maakt menigeen tot leugenaar; Men onderteekent steeds „Hoogachtend", Zelfs als het tegendeel is waar. o Niet de bedoeling. Menig vrouwtje, smachtend naar een pels, Werd dol, opstandig en rebelsch, En heeft 't liep haar ook in alles tegen, Rim-pels in plaats van pels gekregen. o— ledereen ziet de dingen met de kleur van de bril die hij op zijn neus zet. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Bournemouth in Engeland beroemt er zich op naar verhouding het grootst aantal radioontvangvergunningen te heb ben van het heele land, n.l. net zooveel als het aantal huizen daar bedraagt. —o In Italië is slechts 25 pet. der toestel- bezitters in het bezit van een ontvang- vergunning. De regeering zou van plan zijn een jacht op de clandestiene luiste raars te organiseeren en hooge boeten te heffen. Hebt gij, lezers, van het be zit van een ontvangtoestel al aangifte gedaan aan het postkantoor uwer in woning Ook hier is dat voorschrift. o— In Engeland stijgt het aantal luister vinken nog steeds snel. Reeds zijn er meer dan 3100 duizend ingeschreven. De eigenaar van een groote boom gaard in de Harz heeft een krachtige luidspreker in een kersenboom aange bracht en houdt het ding zooveel moge lijk aangesloten op allerlei stations. Som mige vogels wennen langzamerhand aan muzikale uitzendingen, maar bij het ge sproken woord waagt zich geen vogel in de nabijheid. De Radio Corporation of America heeft een groot stuk land aangekocht, dat grenst aan het station New-Brunswick. Hierop zullen 14 kortegolfzenders ge bouwd worden, die het radioverkeer over zee en over land op verre afstand zullen onderhouden. o Vele luisteraars zullen zich hebben af gevraagd, of de S.O.S.-berichten, die dik wijls over verschillende zendstations wor den uitgezonden, wanneer iemand gezocht wordt, wiens aanwezigheid hier of daar dringend noodig is, werkelijk succes heb ben. Uit een opgave van de Engelsche om roep blijkt, dat dit vrij dikwijls het ge val is. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 179 S.O.S.-berichten uitge zonden. 69 hiervan hadden succes, 90 werden niet beantwoord en van 10 is het resultaat niet bekend. De Oostenrijksche omroepmaaatschap- pij heeft thans 400.000 luisteraars, wat ongetwijfeld zeer veel is voor een klein land als Oostenrijk, dat slechts zes mil joen inwoners heeft. o Van 7 tot en met 23 September vindt te Boekenest (Roemenië) de tweede inter nationale radio-tentoonstelling plaats; De regeering geeft hieraan haar volledige medewerking. o Waarschijnlijk zal in October een nieuw omroepstation te IJsland geopend worden. Vermogen 16 K.W., golflengte 1200 meter. o— De radio speelt een belangrijke rol in het bedrijf van de dranksmokkelaars aan de Oostkust van de Vereen. Staten. On langs hebben zij een valsch noodsein uit gezonden. Het heette daarin, dat het jacht van de burgemeester van New-York in nood verkeerde. De kustwaacht snelde te hulp en liet zoodoende het veld voor de smokkelaars vrij. —o Men is er onlangs in geslaagd in een vliegtuig boven Buenos-Aires een telefo nisch gesprek te voeren met de „Majestic", welk schip de Engelsche kust naderde. De verbinding had plaats door middel van de radiostations te Buenos-Aires en Madrid. Te Madrid werd het gesprek door middel van kabels doorgegeven aan het Engelsche station te Rugbey en van daar door middel van radio-telefonie aan de „Majestic". HYGIENE en VEILIGHEID. Een praatj'e over hoofdpijn en het ge bruiken van aspirine. Gij hebt hoofdpijn gij loopt snel naar de apotheker of drogist om 'n buis je aspirine te koopen. Dan neemt gij snel een tabletje met twee slokken water, want gij wilt zoo gauw mogelijk uw hoofdpijn kwijt zijn. Intusschen gaat gij met uw werk door en hoopt dat ge in twintig minuten weer kiplekker zult zijn. Maar na een half uur is de pijn nog niets beter.. Gelooft nu niet dat het aspirientje niet goed zijn best gedaan heeft. Wanneer gij u niet beter gevoelt, is dat uw schuld, omdat gij niet weet hoe ge dat hadt moe ten innemen. Het tabletje moet in de maag opgeno men worden, welnu, waneer gij niet op past zou het onderweg blijven steken. Men moet dus zorgen, dat het ver ge noeg naar beneden zakt. Daarvoor is een voldoende hoeveelheid vloeistof noodig, Wanneer gij dus het tablet daarmee inge slikt hebt, wacht dan een halve minuut. Daarna neemt gij nog een paar slokken om te zorgen dat het in de maag terecht komt. Voor men een tablet inneemt, is het evenzeer aan te bevelen, het met een wei nig water aan te mengen of nog beter het op de tong uiteen te laten vallen, zoodat het zich met speeksel mengt. Als vloeistof om weg te spoelen is water het beste. Geen koffie of thee en vooral geen alcohol. Neemt alleen een ta blet ot poeder wanneer uw maag leeg is, dus voor de maaltijd of op zijn vroegst twee uur er na. Heeft men het poeder doorgeslikt, dan houdt men zich rustig. Legt u twintig minuten neer. Dit is zécr belangrijk. Zeer goed is ook het aandoen van een band voor de oogen of ook dat men zich in een donker vertrek ter ruste legt. Vermoeidheid der oogen speelt een groote rol bij hoofdpijn. En ten slotte moet men de aspirine op het juiste oogenblik weten te nemeiu Wacht niet tot ge erge hoofdpijn hebt. Men moet deze direct wanneer men ze voelt opkomen bestrijden. Zegt niet dat deze misschien wel vanzelf zal overgaan. Gij weet zeer goed, dat een stevige hoofd pijn, wanneer ze u flink te pakken heeft, niet meer te stuiten is. Nu zullen er natuurlijk ook vriende lijke raadgevers zijn, die u willen zeg gen, dat het tablet ongezond voor uw maag, voor de nieren of de lever is. Maar zou het per slot van rekening meer schade kunnen doen dan een glas port of een glas bier? Hoe het zij, gij Zijt nu gewaar schuwd LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. De Engelsche regeering overweegt ver schillende maatregelen ter bevordering v. de kleine landbouw in Engeland. O.a. wil zij maatregelen treffen om het ver krijgen van klein grondbezit gemakkelijk te maken, teneinde een deel der werktoo- ze industriearbeiders op het platteland onder te brengen. Verder zullen belang rijke middelen beschikbaar worden ge steld voor het opslaan en bewaren van landbouwproducten. Ook koelhuizen zul len daartoe worden opgericht. Voorts zal in de a.s. herfst een wetsvoorstel tot in voering van sociale verzekeringen voor landarbeiders worden ingediend. o Het is voor het weidevee van groot belang, dat er goed gemest wordt met| kalk en fosforzuurmeststoffen. Kali is er vooral op de lichte gronden veel noodig- dat blijkt wel daaruit, dat de zware ka- lirijke gronden vroeger de weilanden wa ren. o Met stikstof worden vaak proeven ge nomen en vele boeren zijn er zeer oveij voldaan: de grassen worden er sterk door gedreven, maar wie vlotte groei van de klavers wil, heeft vooral te zorgen voor volop kalk, kali en fosforzuur (Thomas- meel). Ook voor de goede ontwikkeling van het beendergestel heeft jong vee zoo'n wei noodig. o— Aan paarden voert men geen hooi, .dat niet uitgezweet is. o Vooral nu de boeren een zoo weinig rooskleurige tijd beleven, is het noodig fcich zooveel mogelijk in het bedrijf te bekwamen,. Wie grondig het leven van planten en dieren kent, zal ook de mid delen vinden, om dat leven zoo veel en zoo goedkoop mogelijk te bevorderen. o— Kuikens, welke te vroeg aan het leg gen zouden gaan, kan men hiervan tij delijk afhouden door omhokken en ei- witarme voeders. o Weldra is het gepaste tijdstip daar, om groenblijvende planten zooals hulst, Au- cuba, laurierkers, coniferen, enz. te plan ten. o Wie toekomende jaar smakelijke aard beziën wil eten of er een goede stuiver mee verdienen, moet nu de planting doen. UIT TEXELS VERLEDEN. Door S. M. v. d. GALIËN. Ontstaan der jaarmarkt Guy van Castillon, graaf van Bloys, Heer van Avesnes, van Beaumont, Schoon hoven en Gouda gaf den Burg in het jaar 1383 zijn jaarmarkt. Om de belangrijkheid hiervan willen we het toen gegeven privi legie geheel laten volgen, om de duide lijkheid echter overgezet in hedendaag- sche spelling: „Guy van Castillon, graaf van Bloys, heer van Avesnes, van Beaumont, van Schoonhoven en van Gouda. Maken be kend aan iedereen (alle luden), dat wij gegeven hebben en geven, voor ons en onze nakomelingen, onze goede men- schen van Texel, zulk een privilegie, als hierna geschreven staat. Ten eerste, dat alle markten uit ons land van Texel we zen zullen tusschen de dag van heden en korfsavond, op een boete van drie pon den en verbeurdverklaring van het ver kochte, en dat alles voor onze behoefte. Voorts hebben wij gegeven een vrije jaar markt, drie dagen voor St. Jansdag mid zomer, en drie dagen daarna (18—24 Juni), daar elke koopman veilig mag ko men en gaan, onbelet en onbezet, ten ware zij onrecht op genoemde markt deden, hebben zij dat te beteren. En mocht het wezen, dat iemand gedurende de markt schulden maakt, dan moet hij die betalen ot daarvoor terechtstaan. En als er een man was, die balling was van het graafschap Holland of uit ons land, of tegen ons misdreef, of onzer vijand was, die zou deze vrijheid niet baten en even min zou het hier zin hebben. En de vrij heid van deze markt is bepaald, en begint aan de nieuwe brug en vandaar Ioopende tot Jan Schoenmakers huis, en deze hui zen die daarbinnen staan in Den Burg, zuid en noord, die hebben deze vrijheid. 'En deze voornoemde punten zullen duren tot wederopzegging toe van ons of van onze erfgenamen. En alles zonder arg listigheid. In oorkonde gegeven deze brief en ons zegel daaraan gehangen. Gegeven en gedaan in Texel, den 20sten April, in 't jaar onzes Heeren 1383. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. I. De geheele dag had het huisgezin van de oude Thomas de Wolf in spanning verkeerd. De zitting van de rechtbank had heden plaats gehad en wie ook uit bloote nieuwsgierigheid de afloop wensch- te kennen, bij de oude Wolf was het een, mengeling van hoop en vrees, waarmee hij de aankomst van de „postskuut" ver beide. Wel twintig maal was „Ger- riet" de oudste zoon wiens naam we aan 't hoofd van deze vertelling plaatsten, om dat hij bestemd is, er de hoofdpersoon van te zijn; wel twintig maal was hij i,,op e diek weze kieke", en eindelijk kwam hij met de tijding binnenstormen, dat een vaartuig de haven van 't Nieuwe Diep verliet, en dat „Hein Term", die bijna ,ollan mit sien groote kieker op e diek stond", verklaard had, dat het naderend vaartuig werkelijk de „postskuut" was. Op deze tijding begat de oude de Wolf zich naar de dijk, om zich te overtuigen dat het naderend vaartuig het bedoelde was, en toen hij hiervan de zekerheid had bekomen, vermaande hij zijn echtgenoote, om niet meer te „graaije" en begaf zich met zijn zoon Gerrit naar de haven om de aankomst van de „postskuut" die da gelijks de brieven aanbracht, te verbei den. Hij wist wel, dat de bemanning van 't vaartuig hem niet kon inlichten nopens hetgeen hij zoo zeer verlangde te weten; hij wist wel, dat de schipper, na eerst de schuit ter behoorlijke plaatse gebracht te hebben, de brievenzak bij de „postmeis- ter" moest brengen en dat er dan nog wel een half uur zou verloopen eer „Si- me de postlooper" aan zijn huis zou roe pen: „Hou! 'n brief an Thomas de Wolf" en toch scheen het een behoefte voor hem, het vaartuig in de haven te zien komen en de brievenzak, waarin de oplossing van hoop en vrees besloten was, te zien ver voeren. Hoe klopte hem het hart, toen hij dat alles aanschouwde. Zou het geschrift, dat hij weldra moest ontvangen, de on schuld van zijn zoon, waarvan hij zich vast meende overtuigd te mogen houden, bevestigen, ot zou hij vernemen, dat het schuldig over hem zou zijn uitgespro ken? Het eerste, meende hij, moest het geval zijn. Had hij toch de jongen niet altoos, een afkeer ingeboezemd, om zich iets toe te eigenien, wat hem niet behoorde? had hij hem, na de beschuldiging, niet telkens onder handen genomen, en dooiï beloften en bedreigingen getracht „om het er uut te krigge", en hadden al zijn po gingen tot een andere uitslag geleid, dan Willem's stellige ontkenning. (Wordt vervolgd UIT DE OUDE DOOS. Vier-en-zetig jaar terug. Een belangstellend lezer verstrekte ons een oud boek ter inzage, waarin op de keerzijde van de titelpagina onder het jaartal 1866 deze biezonderheden waren opgeteekend Uithoofde van de vreeselijk heerschende cholera in Rotterdam, Delft, 's Graven- hage, Leiden en meer plaatsen van ons vaderland is de kermis om bovengenoem de ziekte op Texel dit jaar niet gehou den. Dit jaar kenmerkte zich in biezonder- heid door het zeer regenachtige en gure weer in de maanden Juli en Aug. en de helft van September. In al die tijd regende het bijna dagelijks. o Van cholera weten we in deze contreien gelukkig niet meer af, maar dat we in deze „lage landen bi der see" geducht op regen kunnen worden getracteerd, heb ben we aan den lijve (velen ook in de portemonnaie) ondervonden. VOOR DE VROUW. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Recepten. Bessensap. Een lezeres schrijft: Al dertig jaren maak ik op de volgende wijze bessensap: na de bessen gewas- schen te hebben, verhit ik ze (niet ko ken), doe alles in een groote zak, waar aan een punt genaaid is, (dit is om het morsen te voorkomen), laat ze een nacht over uitlekken (niet drukken). Op deze wijze verkrijg ik zuiver sap. Daarna kook ik het sap op, laat het pLm. 2 minuten doorkoken en doe het in flink met soda en hagel schoongemaakte flesschen, die zoo gauw mogelijk gekurkt en gelakt wor den. Deze methode bevalt mij veel beter, dan het steriliseeren. Gemengde salade. Neem 1 groote komkommer of 2 kleine komkommers, 10 a 12 koude gekookte aardappelen, 4 tomaten. Schil de komkommer(s) dun af en schaaf ze in plakjes, snijd de aardappelen in even dikke schijfjes, overgiet de to maten met kokend water, zoodat de vel len er gemakkelijk afgaan en snijd ze aan schijfjes. Schik ze in lagen of vakken in een schotel en overgiet alles met een mayonaisesaus, of wel, maak het aan als kropsalade. o Eierkoek. Wij laten hier een eenvoudig recept volgen voor een smakelijk gerecht: Roer in een kom zes eieren gedurende vijf minuten tot ze goed vermengd zijn, voeg ze dan met kleine scheutjes bij vier afgestreken eetlepels bloem, of maizena en roer dit mengsel zoolang, totdat er geen klontjes meer zijn. Doe er dan 1 d.L. melk, wat zout en peper bij. Smelt de helft van een half ons boter in de koeke- pan, stort de helft van het beslag daar in en bak de koek, voortdurend met 'n mes erin prikkend, (dit om hem luchtiger te mal<en) tot hij van boven gestold en van onderen mooi bruin is. Van de over gebleven ingrediënten bakt ,men een tweede koek gelijk aan de eerste Des- gewenscht kan men tusschen beide koeken een laag jam of gestoofde vruchten leg gen. O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 8