'm RADIO, Gemengd Nieuws mmmwmmmmm fflüffliiiifflssaifflBEi eb m Naar de Zuiderzeewerken bij Wieringen en Breezand. Het weer had heel wat beter gekund het was voornamelijk de felle wind, welke de reizigers parten speelde doch ove rigens is het „uitstapje" per Dageraad naar de Zuiderzeewerken op Donderdag 1.1. naar wensch geslaagd. Te kwart over acht verliet de boot met 174 passagiers de haven. Er stond een; stevige wind uit het Z.O. en men hield, zich het hart vast bij de gedachte, dat men straks met de boot tegen een der nieuw opgeworpen dijken zou belanden. Maar wie stuurman Kaan kent en daarbij wist dat een bevaren loods de reis meemaakte, wist wei beter. Al spoedig bleek, dat men als gevolg van wind en tij de route niet kon nemen, zooals men die aanvankelijk had vastge steld. Eerst werd koers gezet in de rich ting van Den Helder. Nauwelijks echter had men de haven verlaten, of daar kwam een der chauffeurs aan de walkant tot de ontdekking, dat hij de groote mand, be vattende een complete lunch voor zestig personen, meegegeven door het Badhotel, verzuimde aan boord te zetten. Goede raad was duur. Hij stoof er mee naar het einde van de haven, maar de stuurman liet zich niet vermurwen en vervolgde zijn reis Met het oog op de zware deining leelc hem dit de wijste partij. Intusschen be hoefde men zich aan boord om zijn maag niet bezorgd te maken, want de hofmees ter had voor een welgevulde provisiekas, extra zorg .gedragen. Een grappenmaker legde verband tusschen deze omstandig heid en 'het vergeten van de mand met broodjes, nam cn nog meer, maar daartoe missen wij de vrijheid. Te kwart voor elf meerde de boot te Den Oever, waar ze meteen door het lage water aan de grond raakte ook. Men be gaf zich aan wal en smaakte liet genoegen onder deskundige leiding de sluisput te mogen bezichtigen: Dat was een buiten kansje, want een uitstekend idee van de •ontzaglijke omvang van dit karwei krijgt men hier zeker. Te kwart over een werd Den Oever verlaten. De boot was inmiddels door de opkomende vloed weer vlot gekomen en zette haar tocht voort langs de dijk, welke van Wieringen uit de Zuiderzee in wordt gelegd. Men voer dus in de luwte en had, van de stijve wind weinig last. Met zee zeeziekte had maar een enkeling te kam pen. Eenig idee van de dijk krijgt men, wanneer men weet, dat men, op het pro-i menadedek staande, er niet over heen kon zien. Vijfhonderd meter van den Oever liep de boot opnieuw aan de grond. Tenge volge van de Oostenwind stond er weinig water, althans voor de „Dageraad". Na eenig oponthoud de vloed kwam meer en meer opzetten ging de reis weer verder, nu in de richting van Breezand,, waar reeds 6 K.M. dijk gereed is en een groote haven te bewonderen viel. Daar veef tijd verloren was gegaan, moest van een bezoek aan het Kornwerderzand wor den afgezien. De terugtocht werd aan vaard; de stuurman nam dezelfde route in omgekeerde richting. Inmiddels maakte men zich aan de ha ven min of meer ongerust, daar men de boot uit noordelijke richting zooals aanvankelijk in de bedoeling lag terug verwachtte en met kijkers tegen liet uur van aankomst niets kon bespeuren. On verwacht kwam ze toen uit de richting den Helder opdagen. Nog weinige minu ten en de boot lag weer aan de kade. Het tochtje was volbracht en had prettige her inneringen nagelaten. Oeen oogenblik heeft de stemming aan boord te wenschen overgelaten. Over het geheel heeft men zich best geamuseerd. Dat men zelfs on der leiding van een ervaren loods in de Zuiderzee aan de grond kan raken be wijst, dat men niet onder alle omstandig heden op zijn kennis van wind en tij en stroom, van bakens, geulen en ondiepten vertrouwen kan. Wie echter meent, dat die strandinkjes aan de genoegens van 't tochtje veel afbreuk hebben gedaan, slaat de plank mis. We voorspellen T.E.S.O. voor Dinsdag a.s. tal van klanten, dia de Zuiderzeewerken na er veel over te hebben gelezen en gehoord ook eens van nabij willen ZIEN! Van een egelgezin. In een hoekje tegen de zijmuur van de Ned. Herv. Kerk alhier werd een nest met 'n egelpaar en vijf jongen ontdekt. Van tijd tot tijd kwam een derde egel het ge lukkige gezin met een bezoek vereeren (op kraamvisite misschien?). De koster familie heeft zich over de diertjes ont fermd en zorgt er voor, dat het hun aan mondvoorraad niet ontbreekt. Het is een genoegen de stekelige beesten in hun doen, laten gade te slaan. De egel behoort tot de familie der insecteneters. Het is een schuw nachtdier, dat leeft van insec ten, muizen en kikvorschen, en de winter in winterslaap doorbrengt. Autotocht Ouden van dagen. De autotocht met ouden van dagen vangt aan op de Groeneplaats, morgen middag te half twee ongeveer. Het reis gezelschap zal plm. 70 personen tellen- Onderweg zullen versnaperingen wor den aangeboden, terwijl de heer O. Buis, Pension „Bosch-en-Duin", nabij de Den nen, alles in gereedheid heeft gebracht om de oudjes (tusschen „oud" en oud is een groot verschil op thee te ver gasten. Bravo N i nog één wensch vervuld: „Mooi weer i mijnheer Veraart, de regenfa brikant is met vacantie, naar we verne men; dat treft dus en we hebben een feest, dat klinkt als een klok. VEEL GENOEGEN, bij voorbaat. Advertenties voor het volgend num- Ui mer kunnen NIET LATER worden gg O ingezonden dan 4 uur n.m., daags IS vóór de verschijning. Te den gj Burg hebben we voor het plaatsen ffl van adv. geen tusschenpersonen. gg gg Oplaag Texelsche Courant 2300 ex. Gelezen huis aan huis over Texel. De heer A. H. Posthuma, officier bij de Marinestoomvaartdienst, die de vorige week door een auto-ongeval bij Alkmaar ernstig werd gewond, is Ln het marinehospitaal te Den Helder overleden In een woning te Horn (L.) ont stond oneenigheid tusschen de 70-jarige ader en zijn dochter. De 28-jarige doch ter vluchtte het veld in, waarop de man, uit het jachtgeweer twee schoten op het meisje loste, zonder haar echter te tref fen. De vader werd naar Roermond over gebracht. In zijn woning werd een jacht geweer en 'n revolver in beslag genomen., Door onbekende oorzaax geraakte 'n hooiberg in brand op het erf van J. Ro- inein te Vlaardinger Ambacht. 50.000 kg hooi en een naast de hooiberg staande stal werden een prooi der vlammen. Een twee en een half jarig jongetje ie Utrecht, heeft in een onbewaakt oogen- b'lik een dop van een thermoflesch, waar in een zwaar vergif „Soleta" genaamd, leeggedronken. Het knaapje is overleden. Te Andel viel het tienjarig zoontje van de koopman L., terwijl deze bezig was grind te lossen, van de wagen. In den beginne liet het zich aanzien, dat de knaap zich weinig of niet bezeerd had, thuisgekomen werd hij echter plotseling onwel. Een ontboden geneesheer consta teerde een zware hersenschudding. Na korte tijd is het ventje overleden. BUITENLAND. Zes toeristen zijn in de gloei|ende lava omgekomen tijdens de uitbarsting van de vulkaan Asama in Japan. Zij be vonden zich op twee duizend voet af stand van de krater. Op het oogenblik van het ongeluk werd een aardschok ge voeld. In Chermont Lecroux bij Watertown is door een brand een schade van hon derdduizend dollar aangericht. De Katho lieke kerk en twaalf huizen werden o. a. verwoest. De eigenaar van een restau rant viel dood neer, toen het hem toebe- hoorende gebouw vlam vatte. Sedert jaren kwamen bij 't hoofd postkantoor te Mariënbad klachten in over het verloren gaan van brieven, die geld bevatten. Op de klachten werd geen acht geslagen, totdat de ambtenaren dezer dagen besloten, zelf een onderzoek in te stellen. De dief liep inde val.... 't bleek de postdirecteur te zijn. Hij werd geschorst. De verduisterde bedragen moeten vele honderdduizenden kronen beloopen. In een pension in het Westen van Berlijn zijn twee mannen gearresteerd! die zich de laatste weken aan nilet minder dan 20 inbraken in pensions hadden schul dig gemaakt. Tweehonderd gemaskerde en gewa pende mannen drongen te Tarboro in N. Carolina de gevangenis binnen, grepen een jonge neger, er van beschuldigd, twee kleine blanke meisjes te hebben aangeval len maakten hem aan een boom langs de weg vast en joegen hem een groot aantal "kogels in het lichaam. Een geweldige hitte heerscht in heel Spanje. De thermometer wijst op bepaalde plaatsen 125 gr. F. aan. Roosevelt, gouverneur van New-York zal een onderzoek instellen naar het ge rechtelijk stelsel in geheel de staat New- York. George Evyald, oud-magistraat zou meer dan tien duizend dollar hebben gegeven aan politici, voor zijn benoeming in 1927. Markies de Viana heeft tegen zeer lage prijs en met groote betalingsfacilitei ten, de uitgestrekte bezittingen, die hij in de omstreken van Avilla in Spanje be heerde, gelaten aan zijn pachters. Hij heeft 400 landbouwers groote vreugde ge bracht, die aldus eigenaars worden van een flink en vruchtbaar domein. Wa UIT HET LEVEN VAN MIJNHEER ADAMSON. Zelfs een stier kan ADAMSON geen ziertje kwaad doen. Een vermakelijke stempelgeschiede- nis heeft zich onlangs in een dorpje van het Boven-Maindal voorgedaan. De bur gemeester van dat plaatsje is n.l. tegelij kertijd keurmeester van vleesch. Deze dubbele functie bezorgde de burgervader zooveel werkzaamheden, dat hij eens het vleeschkeuringsstempel gebruikte inplaats het gemeentestempel bij het afstempelen, van een werkloozenkaart. Deze werklooze werd daardoor voor gezond en trichinen- vrij verklaard. Ook geschiedde nog het volgende voor val met dit stempel. Een jong bruidspaar wilde trouwen. Men had bij de bruiloft te weinig op het door de burgerlijke standi afgegeven trouwbewijs acht geslagen. Bij aankomst bij de priester bleek dan ook, dat het huwelijk moest worden uitge steld, daar het trouwbewijs met het vleeschkeuringsstempel was afgestempeld geworden en derhalve ongeldig moest worden verklaard. Natuurlijk verliepen er eenige uren alvorens het vereischte ge meentestempel op het trouwboekje was gezet. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat de onderhandelingen over de verkoop naar Amerika van de beroemde Guten- berg-bijbel uit het St. Blasiusklooster, wel- ke twee jaar geduurd hebben, thans zijn afgesloten. De nieuwe eigenaar, Otto Vollbehr te New-York heeft de bijbel op zijn beurt voor anderhalf miljoen dollar aan de Amerikaansche regeering verkocht ten behoeve van de Congress-bibliotheek te Washington. Deze bijbel, in drie deelen op perka ment gedrukt, is een van de fraaiste Gu- tenberg-bijbels. zonder wettelijke dwang zullen inzien, dat het van groot belang is, wanneer zij hun toestellen storingsvrij maken. o— De proeven met radio-ontvanginstalla- ties in tremen op de lijn Parijs-Havre schijnen wel buitengewoon succes te heb ben gehad. Op het oogenblik zijn bijna alle treinen, die vacantiegangers naar de Fransche badplaatsen brengen, voorzien van een ontvanginstaliatie. Van de Boekenplank. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. Zet uw radio niet aan bij open ramen, laat uw radio niet luider klinken dan noo- dig is. Zoo zult ge uw buren, rieken, stu deerenden, enz. niet hinderen. Vraagt men u, het geluid te temperen, geeft aan dat verzoek dan gevolg. o De Roemeensche poolexpeditie, onlangs vertrokken, heeft verschillende radio-toe stellen medegenomen. Deze zijn immers onmisbaar gebleken. o— De Zuidduitsche spoorwegmaatschappij heeft alle motorwagens doen voorzien van storingsvrije stroomafnemers. En met suc ces ook! o— In tegenstelling met bijna alle andere landen van Europa schijnt de Engelsche overheid geen plannen te hebben de strijd tegen de radio-storingen langs officieele weg aan te binden. Wel zal de technische staf van de P.T.T. adviezen geven aan gebruikers van toestellen, die radio-sto ringen veroorzaken en klachten van radio- storingen zooveel mogelijk nagaan. Men zal trachten op deze wijze de storingen te elimineeren. Het komt ons voor, dat de meeste ge bruikers van storende toestellen ook wel Medegedeeld door Boekhandel Parkstraat. Het eerste practische cultuurboek voor de Nederiandsche Bloembollenkweeker. Ing.f 3.75. Bevat beschrijving en prijzen over de geheele bloembollenteelt op de koude grond, samengesteld door O. Klüft. „Dit boek dankt zijn ontstaan aan het feit, dat er in ons land gebrek is aan eeni uitgebreid Cutuurboek. Dikwijls is over dit gebrek al gesproken, maardaar bleef het dan ook bij. Wel bestaan er eenige kleinere werkjes, die wel goed zijn, maar een boek ,dat 'n overzicht geeft van de geheele bloembol lencultuur is er tot op heden niet. Het mag toch zeker wel verwondering wekken, wanneer men weet, dat in ons land, jaar lijks voor omstreeks vijftig miljoen gul den bloembollen wordt uitgevoerd. Welnu ik heb getracht in alle eenvoud die leemte te helpen opheffen, door in bijna het geheele werk mijn ervaringen, loopende over een tijdperk van meer dan vijftig jaren weer te geven. Waar ik op enkele punten tekort schoot heb ik de medewerking van anderen gevraagd, die mij danook welwillend werd verleend." Met deze eenvoudige* woorden leidt de schrijver zijn werk in, dat een heel men- schenleven aan waarnemingen en erva ringen inhoudt. Natuurlijk heeft het werk slechts een beperkte lezerskring, die zich echter vol strekt niet behoeft te beperken tot de mannen van het vak. Het aantal bloemen liefhebbers is in ons land zoo groot, dat menigeen gretig naar dit uitvoerige en goedkoope werk zal grijpen, om met nog meer verstand van zaken aan zijn liefde te kunnen voldoen. Ook buiten het oude bollenland begin nen vele bewerkers zich toe te leggen op deze verbouw en hen zal het bewaren voor heel wat teleurstellingen, die bij een nieu we cultuur nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Het boekwerk van driehonderd bladzij den is goed uitgevoerd, met eenige dui delijke teekeningen verlucht en goed over zichtelijk ingedeeld. VOOR DE VROUW. Alvorens het herfst wordt Floewel men in modekringen al sinds lang niet meer aan de zomer denkt, en het hoofd en de handen vol heeft met de nieuwe herfst- en wintercollecties, wil ik graag nog eens even spreken over al de gezellige dingen, die ik zie dragen. Wat altijd weer opvalt, is het groote verschil, dat er bestaat tusschen de een voudige en de meer gekleede japon. Het is bijna alsof er twee modes bestaan. Het eenvoudige toiletje, dat 's morgens gedra- CÖPW6HT P. 1,8 B0*6. <üP£WASEN

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6