V De Nieuwe Texelsche Courant 43stBJaargan! No 4456 Woensdag 27 Augustus 1930 Van week tot week D3E m WIJ Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: aiiiiiwiiiiiioiiiiiiwiiiii 9 iiiiiieiiiiii#iiii!i©iiiins ■iiiiii©iiiiii®iiiiii©iiiiii iiiiii$iiiiiieiiiiii©i!ino m bb J.GRUN03 (ers buü«!gSï£25[ TEXELSCHE COURANT DEN BURG>75 Ct. per 'a Maanden Franco p. pest door geheel Nederland u p. 3 maanden Losse nummers: 4 ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN I UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ DEN BURG GP TEXEL Van 1-5 regels: GO Ct. lodero regel moer: 12 et Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond Bil abonnement lagere rogolprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN d UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.t1 POSTGIRO: N°. 652 ii POSTBUS: N°. 11 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zaterdagavond. Van regen en zonneschijn. Zij, die er de voorkeur aan hebben ge geven wat later in het seizoen hun vacan- tie te nemen, zijn beter af dan hun voor gangers. Het weer heeft zich in de afge- loopen week veel beter gehouden, en Zon dag j.l. lokte een stralend zonnetje weer duizenden naar zee, bosch en hei. Toch hebben de gevolgen van de natte weken die achter ons liggen, zich geducht doen voelen: het Vechtwater steeg weer be denkelijk en in Muiden ondervond men veel overlast van het hooge peil. Ook in Friesland zijn landerijen ondergeloopen. Gelukkig zakte Maandag het water weer snel. Opzienbarende ongevallen. Onder de gebeurtenissen in het buiten land van de afgeloopen week, heeft ze ker wel in de eerste plaats de aandacht; getrokken de tragische dood van Van Lear Black, de millionnair-vlieger. Men wordt vooral getroffen door het feit, dat deze man alle gevaren van zijn vliegtoch ten trotseerde en ten slotte de dood vond door een ongeluk het vallen van de reeling van zijn jacht zooals er zoovele voorkomen. Er zijn, over het algemeen, in de afge- ifoopen week in het buitenland vele onge lukken gebeurd. Het is een sombere reeks. Te Zagreb (Kroatië) reed een goe derentrein in op een duizendkoppige me nigte, die een vuurwerk bewonderde, waarbij zeven menschen op slag werden gedood en 140 gewond. Te Praag stortte een autobus neer in het Reuzengebergte en hierbij kwamen acht menschen om het leven. Een spoorwegongeluk in Lotharin gen eischte vier dooden en vele gewon den. Bij een groote fabrieksbrand in Auckland (Nieuw-Zeeland) werden vele arbeiders verwond. Hoe de staking in N.-Frankrijk eindigde. In N.-Frankrijk is thans de staking in textielnijverheid te Rijssel geëindigd. Zoowel de vakvereenigingen als de werknemers hebben het bemiddelingsvoor stel van de minister van Arbeid, Pierra Laval, aangenomen. Dit komt op het vol gende neer: De werkgevers nemen op zich in Octo ber, als het nieuwe cijfer voor het le vensonderhoud is vastgesteld, te overwe gen, of de industrie een loonsverhooging kan dragen en zoo ja, welke. De minister; van Arbeid zal hebben te beslissen, of loonsherziening gewenscht is. De werkge vers hebben dus thans in beginsel er kend, dat de minister bevoegd is de on derhandelingen te doen plaatsvinden, en. ook de invloed van het index-cijfer op de Ioonen wordt erkend. Litauen in opschudding gebracht. Litauen, althans de stad Kowno is in beroering gebracht door de aanslag op de politie-chef aldaar, gepleegd door aan hangers van Woldemaras. Naar verluidt, zou zelfs het plan bestaan om twaalf hooggeplaatste personen te dooden. Wat zelfs in de Vereen. Staten kan! De werkloosheid en daarmede de ar moede, hebben in de Vereen. Staten een schrikbarende omvang aangenomen. Dat is gebleken, toen in de stad New-York de eerste arbeidsbeurs werd geopend. In het holst van de nacht kwamen duizenden wanhopigen voor het nieuwe bureau ge- loopen, duizenden om te dingen naar 40 aangeboden betrekkingen. Urenlang wacht ten zij, met die onbluschbare laatste vonk; van hoop in zich brandende. Toen wer den zij ingeschreven en gingen naar hun krotten of naar de bank in het park om verder te wachten. Br.-lndië in een benarde positie. Thans, nu meer bekend is geworden over de „vredesvoorwaarden" die uit de cel in Poona's gevangenis zijn gezonden, ffiffigJSlBSEIIfflffillIj SHUfSSESÜilEiiiaffi BB BB BB Bezoekt Texelsch Museum BB IS Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: ES EB Maandags 10— 1 uur; Woensdags EB EB en Zaterdags 25 uur. BB BEBffifflffiSESfSBlS fflfflfflfflfflfflBBBBBBBE wordt men wel sceptisch gestemd ten aan zien van de succeskansen der ronde-tafel- conferentie. Gandhi eischt, dat de Britsche regee ring, die, dit erkent hij niet garan deeren kan, dat de a. s. conferentie lndië onafhankelijk maakt, wel die onafhanke lijkheid bepleiten zal. Voorts dat zij de politieke gevangenen zal bevrijden, de geconfiskeerde eigendommen teruggeven en de zoutbelasting opheffen. Hier staan tegenover elkander: het Indische nationalisme, dat Engeland door een boycot en lijdelijk verzet miuw wil maken en het taaie uithoudingsvermogen der Britten. Het feit, dat men niet tot overeenstem ming is kunnen komen tusschen de spin nerijen en de boycot-commissie aldus werd uit Bombay gemeld is oorzaak, dat reeds 19 spinnerijen gesloten zijn en 50.000 arbeiders werkloos. Derde autotocht met Ouden van Dagen. Friesland kent sinds 2 Januari 1909 zijn Elfstedentocht, Texel heeft Zondag de derde Zeven-dorpentocht aanschouwd. Er is wel een overeenkomst, maar toch ook groot verschil tusschen beide prestaties. We zullen onze ouden-van-dagen, die Zondag „aan de rit" zijn geweest, wel niet onderschatten, wanneer we veronder stellen, dat geen van hen ooit de lust; zal bekruipen de schaatsen onder te bin den en zich als deelnemer aan het roem ruchte Friesche ijsconcours te doen 'in schrijven, wanneer Koning Winter over eenige maanden weer de scepter zwaait. Neen, we wagen ons met hen niet op glad ijs en zullen ons dus slechts bepalen bij onze autotocht met ouden van dagen, welke Zondag zoo bovenst best van stapel is geloopen. We hebben het vorig jaar ons babbeltje beëindigd met de vvensch, dat zoo'n kos telijke rit een bron van jaarlijks weerkee- Het beste dage)liksd» middel lerofw^luting enverfrissdiint a rend genot zou mogen uitmaken en kun nen thans tot ons genoegen constateeren. dat het er inderdaad naar uitziet, dat deze sympathieke onderneming aller me dewerking en belangstelling geniet, zoo dat we er ons van verzekerd mogen hou den dat deze autotocht ieder jaar op het programma wordt gebracht. De auto-karavaan had een respectabele lengte. Ze bestond uit niet mi|nder dan 26 wagens, eigendom resp. van de heeren Jn. Rab, H.Keesom, H.Keijser, (Molen buurt,) Jn. Reij, C.Dijt, P.Dros, M.Roe per (de Waal), E.Noordijk, C.deLugt, A. Knopperts, D.Eelman, Joh. Parlevliet, S. C. Eelman, J.C.Roeper, R.P.Keijser, A. Bakker (Oudeschild), Jac. Eelman, (Ou- deschild), E.Boekei, Aris Eelman, Adr.. Stiggelbout, Jn. Dijt, en de firma's Dros' Autocentrale, Moerbeek, Vlessing en P. Kikkert en Zn. De Hoornder feestcom missie had voor deze gelegenheid in de buul getast en voor veertien ouden van dagen een autobus gehuurd. Vijf auto's waarop aanvankelijk gerekend was, ble ken op het laatste moment niet beschik baar, maar onze feestcommissie wist ook hieraan nog een mouw te passen. Het re sultaat was, dat buiten de proviand- en montagewagen gerekend, door honderd en twaalf personen inbegrepen eenige leden der feestcommissie en uw verslag gever aan de autotocht kon worden deelgenomen. Nog een enkel woord over onze pro viand-voorziening en de „eerste hulp-bij - ongevallen." De regeling was in goede handen en gaf alle reden tot tevreden heid. Aan het reeds gepubliceerde lijstje van gulle gevers kan nog worden toege voegd de naam van de heer A.KaJf, die met een doos heerlijke bonbons veler har ten heeft gewonnen. De Hoornder feest commissie bleef niet achter: een bus bis cuits was een welkome aanvulling van de reeks doozen gebakjes, kistjes sigaren, flesschen Ranja, enz. De monteurs van) Dros' Autocentrale hebben een paar maal moeten ingrijpen: twee keer wegens een lekke band, eenmaal wegens een ver stopte carburateur en eenmaal wegens het afloopen van een achterwiel van een 2- persoons auto. In geen van deze gevallen! gat het ongemak tot een belangrijke ver traging of persoonlijke ongevallen aan leiding. De monteurs waren voor hun taak wel 'berekend en speelden de kar weitjes in een oogenblik klaar. Een pluimpje hebben zij zeker verdiend. Te ruim halt twee werd Zondagmiddag van de Groeneplaats vertrokken. De weersomstandigheden, waarvan het wel slagen van openluchtfeesten waar onder we ook onze autorit reken|en steeds in hooge mate afhankelijk is, wa ren gunstig. De zon, die nu en dan met wolken erg te kampen had, bleef mees- teresse van het terrein. De wind gaf wei|- nig last, terwijl we aan de regenbuitjes van Zaterdag mogen danken, dat van een stofplaag geen sprake was. Het ligt voor de hand, dat het op dei Groeneplaats bij de start aan belangstel ling niet ontbrak. Van alle kanten stroom de men toe, om de oudjes bij de aanvang van deze gewichtige reis gade te slaan. Het was ook wel de moeite waard; het gold de voltrekking van een feest, zooals Texel er nog maar weinig kent. De tocht ging allereerst op 'Oude schild aan, waar een tweetal auto's bij de reeks aansloten en een poos op de dijk halt gehouden werd. De muziek, welke de stoet opende, weerde zich geducht en in minder dan geen tijd was heel het dorp op de been. Zoo'n tafereel is ook buiten gewoon. Langs de „Texelsche Zuiderzeewerken" en door de Prins Hendrikpolder werd naar den Hoorn gereden, waar het reisge zelschap door het Fanfarecorps ,D.EX/' onder leiding van zijn directeur, de heer Riteco, verwelkomd 'werd. Een genoeg lijk feest was het ook hier, waarmee heel de bevolking meeleefde. Hartelijk bracht de heer A. de Wilt, voorz. van de Feest commissie te den Burg, dank aan Feest commissie en Fanfarecorps hier voor de prettige wijze, waarop met den Burg werd samengewerkt. Het moge zoo blijven. Omstreeks drie uur werd „Bosch-en- Duin" bereikt, waar de heer G. Buis de oudjes op thee onthaalde en een van zijn, pensiongasten voor jodekoeken had ge zorgd. Het was een lust om te zien, hoe de oudjes, allen knus in de ruime serre bijeen, zich de thee en de versnaperingen lieten smaken. Er werden ook gebakjes uitgedeeld, terwijl de heeren tevens een lekkere sigaar werd aangeboden. Zeer voldaan werd na plm. een half uur Pen sion Bosch-en--Duin verlaten, doch niet dan nadat de heer Buis namens zijn be jaarde gasten hartelijk dank was gebracht voor de vriendelijke ontvangst. Door de Dennen en langs Hermans hoeve werd nu naar de Koog gereden; slechts korte tijd werd hier verwijld. Door Waalenburg werd de steven naar de Cocksdorp gewend, waar menigeen met ongeduld de feestelijke stoet verbeidde. De proviand werd hier terdege aangespro ken. De Ranja vond gretig aftrek. „Een verliefd hart is dorstig", liet een oudje zich ontvallen, „maar na zoo'n reis lust je ook wel een slokkie". Inderdaad. De autotocht, uit en thuis, strekte zich wei over 60 K.M. uit. Van reiszieke passa giers hebben we echter niets vernomen, Het was voor verscheiden deelnemers trouwens al de derde keer, dat ze Texel op deze wijze rondreden enal doen de leert men. Het pleit tevens voor de be koring welke van zoo'n reisje uitgaat. Na te de Cocksdorp wat te zijn ver- BLIJF by Uw beslui! en gaat nooit zonder die overheerlijke ECHTE FRIESCHE BAAI-TABAK den winkel uit.' .10-»2 -13-16 crs„ per half ony .6Runo-onoflin<»t»i, kwikt, werd weer in de auto's gestapt en werd via Oost koers gezet naar Oos terend, waar wederom eenige tijd werd vertoefd. De laatste versnaperingen wer den uitgedeeld, Texelsch Fanfare blies er lustig op los, van alle kanten kwam men opzetten .om van deze merkwaardige ge beurtenis getuige te kunnen zijn. Onder wijl 'had 'de zon in haar strijd met de wolken de zege behaald en zoo glansde alles in de mooiste zonneschijn, wat aan het feestelijk geval nog meer luister bij zette. Hoezeer de oudjes genoten, was hun duidelijk aan te zien. Men voelde zich zeer in zijn nopjes en de koning te rijk. De reis werd vervolgd door de Waal en te zes uur ruim was "den Burg weer bereikt. De tocht was volbracht. Het was een feest, dat hartelijk werd gewaar deerd en dat kon worden aangericht dank zij de ruime medewerking, door de voor bereidende commissie in zoo ruime mate ondervonden. Zeer gaarne geven we ge volg aan haar verzoek, om, mede namens de opgetogen oudjes, oprecht dank te brengen aan allen, die tot het slagen van deze onderneming hun beste krachten hebben ingespannen. Wij, die de heele voorbereiding hebben gevolgd en dus weten wat daaraan vast zit, steken gaarne de feestcommissie een pluimpje op de hoed wegens de vele moeite welke zij zich om te kunnen slagen heeft getroost. Veelal 'had men prettige ervaringen, bij wiè men ook aanklopte, maar ook liep een vriendelijk verzoek wel eens op een teleurstelling uit. Het slot was evenwel, dat men goed beslagen ten ijs kwam we landen zoo weer bij ons uitgangspunt aan en dat we reden hebben van Texels Derde Ze ven-dorpentocht met sierlijke letteren op een zonnig plekje in Texels analen te ge wagen. Verbouwing Nutsbewaarschool. Het gebouw in de Waalderstraat, voor heen in gebruik als pastorie der L)oo; s- gezinde gemeente, thans als Nutsbew; r- school, wordt inwendig geheel en al ge restaureerd en meer aan zijn nieuwe oei dienstbaar gemaakt. Het metsel- en tim merwerk werd aan de heer J. Daalder opgedragen, het schilderwerk aan de heer Jn. Dekker, het lood- en zinkwerk aan de heer Kiljan. Giften voor het Witte Kruis. N.N., den Burg f 1.K., (Ie i Burg f2 50; S.K., Waalenburg fl.50. Landbouwtentoonstelling. Verscheiden medailles rkgeloofd. Door de afd. Texel van <ie L.iT.B. wordt voor de beste inzending inde ru briek gereg. schapen met 2 ram'.ammeren 'n verguld zilveren medaille beschikbaar ge steld. Door de afd. Texel van de Hol'. Mij. van Landbouw voor de beste nh. gere gistreerde éénjarige ram eveneens een medaille. Door de Runuveefokvereniging Texel voor de beste groep rundvee van één fokker of eigenaar een verguld zilveren medaille. Door de Paardensportvereeniging al-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1