Purol bij Doorzitten - Zonnebrand-Stukloopen J. R. Prakken, arts Afwezig tot 18 Sept. S. D A P. Gemengd Nieuws ADVERTENTÏËN Plaatsvervanger aanwezig. N.V. Texels Eigen Stoombootonderneming Aanbieding gevraagd van plm. 210 ton steenkolen, Ter voorkoming van misyerstand MARKTBERICHTEN HalFurf' 28 AuSustus lm lichten wordt door zeedieren, gedeelte lijk microscopisch klein, veroorzaakt. Deze diertjes leven overdag op,, groote diepte en komen eerst na zonsondergang aan de oppervlakte, waar een prikkel het ver schijnsel te voorschijn roept of ver hoogt, zoodat dit verschijnsel het mooist optreedt bij beweging van het water. Ge woonlijk ziet men enkele verlichte pun ten, vooral in het zog. van een schip. Het kan echter ook voorkomen, dat degeheele oppervlakte van het water verlicht is, waarin enkele scherpgeprikkelde organis men als biezonder lichte punten uitko men. Dan kan het licht zoo sterk zijn; dat men er bij zou kunnen lezen. Wolmarkt. Alkmaar, 25 Aug. Was oudtijds in ons land (meer speciaal in Noord- en Zujd- Holland) begin Augustus de tweede wol- handelsperiode, waarin het vaak tot de beste biedingen van het seizoen kwam, dit jaar is het tijdstip wel gekenmerkt door de allergrootste lusteloosheid. Over het algemeen zijn de wolspinners nog ge noodzaakt tot het doen van prijsconces- siën, hetgeen de handel in de grondstof,, de ruwe wol, zeker niet ten goede komt. Hoewel in Bradford de sinds Maart voort durende dalingen sedert einde Juli een einde hebben genomen, is het zaken doen ook op het laagste niveau onmogelijk, al leen in lange grove 1ste knipvachten is een aardige vraag. Deze wolmarktcrisis teekent zich ook ten onzent af, door het vrijwel onver koopbaar zijn van het artikel, terwijl niet tegenstaande de zeer gereduceerde prij zen, de koopers niet tot koopen te bewe gen zijn. Naar de Engelsche noteering berekend zou de prijs van prima f 1.10 moeten zijn, voor eerste fl.voor tweede f0.02, voor korte derde f0.85, voor lange derde ruim f 1.doch meerendeels lijkt het er op of de fabrikanten speculanten a la baisse geworden zijn. Overzicht eierhandel. Roermond. In de afgeloopen week was de vraag naar eieren uit Duitschland zeer goed. Men betaalde 10 a 20 cent per 100 stuks meer dan de vorige week. Aan de markten en veilingen werd voor witte eieren betaald f5—6.50. Naar onze meening hebben de impor teurs in Duitschland reeds eenige voor raad gekocht en is daar de speculatie be gonnen. Indien de prijzen nog hooger gaan, vreezen wij dat het gebruik zal afnemen en er weer een opeenhooping van voor raad ontstaat, hetgeen voor de kwaliteit der eieren zeer nadeelig zou zijn. Er beginnen reeds eieren aan de markt te komen van jonge kippen. De aanvoer bij de Coop. Roermondsche Eiermijn bedroeg in de afgeloopen week 4 miljoen stuks. Kleine eieren f55.|50; groote eieren f5.606.70; eendeneieren f 5.50-6. Wolveehandel. Over het geheel genomen was de aan voer van wolvee ook deze week op vele marlden beperkt, de handel was daar meestal stil-duur. Leiden echter gaf grooter aanvoer van vette schapen en vette lammeren en liep daardoor iets minder af. Ook voor weid- schapen was daar een kalmer omzet. Rotterdam eveneens ruim in het aan bod was Maandag iets terugloopend. Op de Groninger markt daarentegen was de handel tamelijk vlug en de prijzen gingen „iets" hooger. De Landbouwtentoonstelling. Het kolossaal mooie weer, dat de bij kans afgeloopen week heeft opgeleverd wekt voor onze groote tentoonstelling de schoonste verwachtingen. Het zal ons best te pas komen. Groot is de moeite, welke het comité zich voor de voorbereiding! gegeven heeft, en nog is men iedere dag bezig de organisatie tot in de puntjes te verzorgen. Mogen die zorgen worden be loond. Paardensport. Voor de diverse nummers van het paar densportprogramma is reeds een flink ge tal deelnemers ingeschreven. In weerwil van de hooge prijzen viel het aantal lief hebbers van „gecostumeerd ringsteken" tegen. Een half dozijn is heusch niet vol doende. Wanneer het niet veel hooger wordt zal dit nummer moeten vervallen. Ook medailles beschikbaar. Naar we vernemen worden door eenige organisaties en particulieren voor winners in de paardensportwedstrijden ook me dailles uitgeloofd. Inzendingententoonstelling. Inzenders van vee, granen, enz. worden; naar in dit nummer opgenomen adverten ties verwezen. Bevordering. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. J. Bruin, werd bevorderd van adsp.- controleur tot controleur ter standplaats Bandjermasin (N.O.I.) „Om misverstand te voorkomen." Op verzoek maken we u attent op de advertentie in dit nummer, waarin de afd. Texel der S.D.A.P. meedeelt niets te maken te hebben met de feesten, op touw gezet door de heer C. Boon Pz. Sportnieuws. Adspirantennieuws S.V. Texel. Men schrijft ons: De adsp. van S.V. Texel, die morgen, naar den Helder gaan ter deelname aan de Adsp. nederlaagwedstrijden, uitge schreven door H.R.C., vertrekken met de boot van elt uur. Zij, die per fiets naar Oudeschild gaan, verzamelen uiterlijk half 11 op't Schilder einde bij de Centrale. In adsp. B. wordt F.Kackzor vervangen door M. Vlaming en B.Beumkes dooréén der reserven. Doe je best jongens, en zorgt er voor,, dat allen op tijd present zijn. We hopen op een leuke dag als altijd. Elk elftal speelt één wedstrijd. ÜE WAAL. Wiel van een auto afgeloopen. Een vrachtauto op drie wielen brengt het niet ver. Van de vrachtauto der fa. IC, bestuurd door de heer W. liep Woensdag morgen een achterwiel af. Dat gaf bij de Waal de auto kwam uit Oudeschild een heele stagnatie. Gelukkig heeft geen menSch er eenig letsel door opgeloopen., OOST. Scheepvaart. Na een lange rusttijd is hier thans weer veel bedrijvigheid aan de loswal. Hoewel het vlas slecht in trek en laag in prijs is, worden alhier toch dagelijks schepen met vlas volgeladen, met bestemming naar België. Veel zeegras. Was er tot voor kort weinig zeegras aan de kust, de laatste dagen is er over vloed. Ook te Nieuweschild, waar veelal veel zeegras te verzamelen is, heeft men thans volop werk. Men komt er bijna, handen te kort. BINNENLAND. Te Leiden is, 62 jaar oud, overleden dr. G. J. Boekenoogen, redacteur van het Groot Nederlandsch Woordenboek. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur aldus bericht „Het Volk", ontving dr. B„ te Velsen het verzoek om in het woon wagenkamp te willen komen bij een kindje van vijt weken van W. Rozenberg, daar 't kindje ernstig was. Dr. B. had hierin geen zin, en gat de boodsohap mede dat men maar met het doodzieke kind bij hem moest komen. Het kindje is 's avonds om even voor negen uur gestorven. Een be zoek aan het woonwagenkamp acht deze geneesheer beneden zijn stand. De ontstemming over deze handeling is groot, en niet alleen onder de wagenbe woners. De heer Rozenberg zal, naar het blad verder verneemt, een aanklacht bij de justitie indienen. Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minis ter van Waterstaat en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal te Venloi spreken over de vraag: „Is een kolenmijn in de Peel nog mogelijk?" Door de maréchaussee van Moerdijk werden Zondagmiddag drie minderjarige jongens, resp. 15, 16 en 17 jaar, alledrie wonende te Amsterdam, aangehouden, zwervende en geheel uitgeput. Zij ver klaarden het ouderhuis Vrijdagavond te zijn ontloopen uit zucht naar avontuur naar de wereldtentoonstelling. Na verhoor werden zij op transport ge steld naar Amsterdam, alwaar zij Zon dagavond aan de zeer ongeruste ouders konden worden teruggegeven. De 22-jarige de Goede, zoon van 'n slager te llpendam, heeft met zijn mo torfiets de 72-jarige Schuijt aldaar, die plotseling de rijweg wilde oversteken,, overreden. De man kreeg een schedel- en beenbreuk. De motorrijder werd tegen de grond geslingerd. S. is naar het zieken- kenhuis te Purmerend vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De motorrijder is eveneens naar het gasthuis vervoerd. Hij was ernstig aan het gelaat geblesseerd. Op het vliegveld Waalhaven te Rot terdam zou een leerling van de vlieg- school voor de eerste maal een solovlucht gaan maken, hetgeen in de opleiding van de toekomstige luchtvaarder altijd 'n be langrijke psychologische krachtproef be- teekent, omdat men daarbij de wetenschap heeft dat deze keer voor het eerst niet de oplettende leermeester een reddende hand kan uitsteken, als een verkeerde ma nipulatie het toestel met de kostbare in houd sneller op het aardvlak zou kunnen doen neerkomen, dan voor beider ge zondheidstoestand wel gewenscht is. Juist toen het toestel een Pander zou starten is een onderstang van het onderstel gebroken, waardoor de machine scheet kwam te staan en van de solo vlucht met dit toestel niets meer kon ko men. De machine is niet ernstig bescha digd en de adspirant piloot is ongedeerd gebleven. Bij de spoordijk van de nieuwe spoorweg Gouda—Alphen waren onder Waddinxveen eenige jongens aan het spelen. Onder aan de spoordijk lagen eenige vaten benzine en de jongens had den de onvoorzichtigheid om met vuur te spelen. Waarschijnlijk hebben zij dichtbij een van de vaten een vuurtje gestookt, want plotseling is een vat uit elkaar ge slagen. Van een der jongens, de 13-jarige Nijhoff, werd een been afgerukt. De jon gen is in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd waar hij is overleden. J. B. M., 24 jaar, schoenmaker te Rijswijk, stond terecht ter zake, dat hij te Monster als R.K. geestelijke verkleed, bij verschillende ingezetenen gelden inza melde voor het missiehuis te Steijl. De eisch luidde acht maanden celstraf. Onder voorzitterschap van de heer D. W. H. Patijn, te Baarn, is een vereeni- ging gesticht, die tot taak heeft om vara de overdreven uitgaven aan bloemen bij jubilea en begrafenissen een philantropi- sche bijdrage te vragen en het op deze wijze verkregen geld te gebruiken voor de ondersteuning van ouden van dagen, en invaliden. De dienstbode van de slager Z. te Geldrop was bezig met het schoonmaken van de winkel. Bij het poetsen van de electrische vleeschsnijmachine kwam zij op nog niet opgehelderde wijze in aanra king met de electrische stroom. Op haar noodkreten snelden de slager en zijn vrouw toe; zij vonden haar over de machine hangen. Van Z. trok haar ervan af en kreeg een hevige schok,; doch kwam met de schrik vrij. Het meisje is vrijwel onmiddellijk daarna aan de ge volgen overleden. De vijftigjarige P. Verhoog was met een benzinelamp werkzaam in de werk plaats van een rijwielreparateur aan de Haspelstraat te Rotterdam, toen de lamp ontplofte. Verhoog kreeg ernstige brand wonden. Op de Rijksweg te Bussum is een zestigjarige wielrijder door een auto over reden en in hopelooze toestand naar de Majellastichting overgebracht. De oude heer stak de rijweg over en werd door een auto gegrepen. In een speeltuin te Drachten heeft de 16-jarige Fokke Wiersma uit Oudega een zoodanige slag van een schommel tegen het hoofd gekregen, dat hij kort daarop is overleden. Deze week is het 10.000ste schip de Waterweg binnengekomen. Het is het Duitsche stoomschip Chios van de Mid- dellandsche Zee naar Rotterdam bestemd- Mevrouw Brouwer uit Rotterdam en de heer Kuiper uit Amsterdam hebben ge poogd van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen. De heer Kuiper zwom voorop en na drie uur was hij mevr. Brouwer 4 K.M. vooruit. Mevr. Brouwer zwom kalm door en haalde geleidelijk in. Op 600 M. van Enkhuizen was Kuiper genoodzaakt op te geven. Mevrouw Brouwer stapte om kwart voor vier te Enkhuizen aan wal. Zij was nog in uitmuntende toestand. Bij Boele's Scheepswerven te Bolnes zijn wegens bedrijfsslapte 45 arbeiders ontslagen. Th. J. electricien te Nuenen, dife door de koster in de kerk van St. Trudo, te Eindhoven werd aangetroffen, bezig met behulp van lijmcartonnen geld uit 'n offerblok te lichten, werd veroordeeld tot acht maanden gevanjgenisstraf. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal naar Nederland komen op 11 October a.s. en dan een landing op Schiphol uitvoeren. Op de Velperweg te Arnhem had, juist toen een bus een tram passeerde, 'n trampassagier een arm buiten het raam gelegd. De arm werd afgerukt. De bejaarde arbeider H. v. d. Wal te Winschoten moest door de politierech ter als getuige worden gehoord wegens een burenkwestie. De man was zoo van streek, dat hij uit de rechtzaal moest worden geleid; spoedig daarop is hij overleden. De 19-jarige Evera te Vught, die zich op de Dieze in een kano liet opsleepen is door het omslaan van zijn vaartuigje te water geraakt en verdronken. Tusschen Slochteren en Hoogezand werd het zevenjarig zoontje van de ar beider Klopping getroffen door de boven leiding van de laagspannimg, die door tot nog toe onbekende oorzaak had los gelaten. Het knaapje was op slag dood. Bij de heer P. A. te Roelofarends- veen is wederom een partij bloembollen King Alfred, gestolen. De partij lag op het land. Niet minder dan 1000 K.G. wordt vermist. Om deze aanzienlijke par tij te vervoeren, hebben de dieven gebruil' moeten maken van een schuit. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE Zoridag 31 Augustus. Burg, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Waal, 's av. half 8 Ds. v. 't Hooft. Koog, 's av. 8 uur Ds. Plug. Cocksdorp, vm. half 11 Ds. Plug. Maandcollecte. Den Hoorn, vm. half 11 Ds. Oskamp. Doopsbediening. Aangifte voor den Doop Zaterdagavond. Oosterend, vm. half 11 Ds. Groenenberg. Oudeschild, nm. 3 uur Ds. Groenenberg. Zuid-Eierland, nm. 4 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosten nd, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, n.m. 3 uur Ds. Buskes nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Vis. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 26 Aug. 81532 stuks 70/80 K.G. 65/66 63/64 60 62 58 59 56 57 53 55 50 52 45/49 49227 eendeieren f 6,70 af 8.00 6,10 6,00 5,70 5,70 5,60 5,50 5,00 3,80 6,60 6,40 6,30 6,20 5,80 5,70 5.40 4,30 4 80 a 4,90 oude kippen p. st f 0,75 k f 1,65 Jonge hanen oude hanen Oude kippen per KG Jonge hanen per KG Schagen 28 Aug. 64 vette koeien 28 Gelde koeien mag. 187 Schapen vette 190 lammeren 62 vette varkens 172 Biggen Boter 0.30 a 1,30 1.00 a 1.60 o,55 a 0,66 0,68 a 0,8o 250 a 450 190 a 355 36,— a 42, 20,— a 30,— 0,68 a 0,70 22. - a 27, 0,— a 0,00 a 1,60 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 80435 Bruin ongewogen f 5,90 a f 6,30 per 100 Wit 5,20 a 5,80 Eendeieren 4.50 a 4,70 ONDERTROUWD: CORNELIS GERBRAND VLAMING Bz. en ANDRIESKE BAKKER. Huwelijksinzegening D.V. 18 Sept. in de Geref. Kerk te Hallum, door clen Weleerw. heer Ds. Geerts. TE TEXEL. te leveren tussdhen 1 October en 31 De cember 1930. Opgaven 13 September '30 's avonds ten 7 ure bij den Directeur te den Burg, waar de voorwaarden van levering ter in zage liggen. DE DIRECTEUR. deelen wij mede, dat ons door den heer C. Boon Pz. een feestavond is aangebo den. De ledenvergadering heeft dit voor stel op Dinsdagavond 26 Aug. met bijna algemeene stemmen verworpen en hem dit per aangeteekenden brief medegedeeld. De door hem verspreide circulaires zijn buiten ons medeweten en volgens aagtee- kening reeds vóór 21 Augustus gedrukt en ten onrechte mede onderteekend met den naam van ons bestuur. Wij wijzen hier voor dus alle verantwoordelijkheid af. Het bestuur der S.D.A.P. afd. „Texel".

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2