Texelsche Courant vau Zateruag 30 Aug. 103O. Transpireerende TWEEDE BLAD Leiden* s Ontzet. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws (Van een biezondere medewerker.) Op een andere plaats in dit blad zult u reeds gelezen hebben, dat, bij gelegen heid van de 50ste jaardag onzer Konin gin, ook Oosterend zich gereed maakt op waardige wijze Oranjefeest te vieren en dat het grootsche plan bestaat om dan zelfs de stad Leiden te gaan ontzetten, gelijk het 1574 gebeurd is. Daarom willen wij u iets van deze ge schiedenis gaan vertellen. Natuurlijk niet de geheele geschiedenis met breedc uit voerigheid want dan waren we nog niet klaar als het feest al achter de rug is. We zullen kort zijn en vooral iets van die dingen meedeelen, die bij ons feest te zien zullen zijn. Wie er meer van weten wil heeft wellicht nog wel een geschiede nisboek tot zijn beschikking en kan Lei- dens ontzet tot in de puntjes uitpluizen. Het is mij slechts om een kort over zicht te doen. Leiden wordt belegerd. In 1573 al wordt Leiden door de Span jaarden belegerd, onder aanvoering van de Spaansche veldheer Valdez. Schansen wor den door de vijand opgeworpen. Doch weldra breekt Valdez de belegering op, daar hij zijn troepen noodig heeft voor de strijd tegen Lodewijk. Leiden is nu heel onvoorzichtig. Het had de vijande lijke schansen moeten slechten en de noodige voedselvoorraad binnen de mu ren moeten brengen. Doch zorgeloosheid vreest voor geen tweede belegering. En toch opnieuw wordt Leiden straks belegerd. Opnieuw komt Valdez voor de muren. Alle toeganswegen tot de stad worden afgezet. Anjdries Allersz., overste van Leiden, doet een uitval, doch moet met eenige mannen het leven laten. Steeds nauwer wordt de stad ingeslo ten, van alle zijden, waarbij de beide Spanjaarden Don Louis en Liques 'n rol spelen. De eerste weet ook den Haag te bemachtigen, waar Ruikhaver zich dapper heeft geweerd. Slechts voor twee maanden brood. In Leiden zelf is slechts voor twee maanden brood. Heel veel soldaten zijn er ook niet. Wat schutters en dan nog 'n bende vrijbuiters. Maar, dapper zal men zich verzetten en de stad verdedigen tegen de vijand al zijn er danook de z.g. „glippers", dia naar de vijand overloopen en alle moge lijke pogingen doen om te bewegen de stad over te geven. Gelukkig heeft men in Leiden nog een goede veestapel maar, daar is het be zwaar aan verbonden, dat men deze die ren buiten de muren der stad moet laten, weiden. Vanzelfsprekend is de vijand er op uit om deze dieren te bemachtigen. Heel veel succes hebben ze echter niet. Beter slaagt de vijand in het verhinderen van de poging, door de burgers van> Gouda ondernomen, om de stad van pro viand te voorzien. Dappere Leidenaars Voor de gesneuvelde overste Andries Allersz. wordt een nieuwe benoemd. Dit is Jan van der Does, die met de mannen* die onder hem het bevel voeren, hun, plicht getrouw vervullen. Vermeldenswaard zijn de daden van „Leeuken", Deze jongen is pas 16 jaar, doch vol moed. Hij weet zijn mannetje te staan. Door list krijgen de Spanjaarden hem in handen. Wreed wordt hij behan deld. Aan zijn groote teen wordt hij op gehangen. Toch weet hij nog naar boven te klimmen. Maar dan treden de Span jaarden toe en dooden hem. Of de geschiedenis van deze Holland- sche Leeuw ook bij het feest te zien zal zijn, waag ik te betwijfelen. Een belangrijke veste. Van groote beteekenis wordt de schans te „Lammen." De Leidenaars kunnen de Spanjaarden niet beletten, hier een sterkei vesting te maken. Dat is te erger voor Leiden, omdat Lammen de toegang over twee waterwegen tot de stad Leiden be- heerscht. Bij de nabootsing zal ditprach- tig uitkomen, dank zij de gesteldheid ter plaatse, waar het spel gespeeld zal wor den. Ook doet Valdez een schans opwerpen bij de tuinen der Leidenaars, waarin ze hun groenten kweeken. Doch de Leide naars weten deze schans te nemen en te slechten. Pouwels Pouwelsz. was de eerste, die de schans binnendrong en' de prijs ontving, uitgeloofd door Dirk van Bronkhorst, commissaris van de Prins. „Liever land bedolven dan land verloren". Bij de Prins van Oranje is het plan ge rijpt, de Maas en IJseldijken door te ste ken en zoodoende het land tot aan Leiden onder water te zetten. Dan zullen de Spanjaarden wel moeten wijken. Dit plan vindt bijval in de Staten. Liever land be dorven dan land verloren. De scliansgra-t vers zorgen voor deze arbeid. Prins Willem beraadslaagt met Lode wijk van Boisot de admiraal over de plannen tot ontzet. Met platboomde vaar tuigen zal men over het ondergeloopen land naar Leiden varen. De „springers" (mannen die over breede slooten weten te springen en behendig tusschen de vij anden doorslopen) weten dit bericht naar Leiden over te brengen. In de stad hecrscht groote blijdschap als men ver neemt ,dat de Prins zal helpen door on derwater-zetting van het land. Helaas, dat de wind niet gunstig is en het water niet voldoende stijgt. De schui ten kunnen niet voort. De watergeuzen met brood, kaas en haring zijn gedwon gen te blijven, waar ze zijn. Ook de „arke van Delft", 'n drijvend fort, blijft op de grolden vastzitten. De "hongersnood nijpt. En in de stad neemt de hongersnood, toe. Zelfs komt er 'n oproer. Maar bur gemeester Pieter Adriaansz. van der Werff, weet door zijn kalme beslistheid! het volk tot bedaren te brengen. „Bur gers, ik heb gezworen de stad niet over te geven. Deze eed kan en mag en wil ik niet breken. Als ge eten hebben wilt, hier is mijn zwaard, doodt mij dan." De moed in de stad stijgt weer. Maar het water stijgt ook. Eindelijk komt het water hooger. De geuzen naderen de stad al meer. Doch nu zit de schans te Lammen hen in de weg. Er om heen varen gaat niet. Daar is het land te hoog. Reeds beraamt Joost de Moor plannen een gracht om het fort Lammen heen te graven, dan kunnen de schepen daardoor naar Leiden varen. Het is echter niiet noodig. Midden in de nacht bezwijkt een deel van Leidens muur. De Leidenaars vreezen voor de vijand, die, zoo denken ze, de muur heeft doen vallen. Maar de Spanjaarden vreezen de Leide naars die, zoo denken ze, een groote uitval doen. De vijand neemt de vlucht en laatfort Lammen onbewaakt achter. De Spanjaarden gevlucht. Leiden ontzet. Een Leidsche jongen heeft de Span jaarden zien vluchten. Hij gaat er 'srnor- gens op uit en vindt Lammen verlaten, blij wenkt de Leidenaars met zijn muts. Doch in de stad vertrouwt men het niet. Het kon wel een list van de Spanjaarden zijn.. Dan gaat een Leidenaar er op uit. En als deze zich naar de vloot van Boisot be geeft, begrijpt men in de stad, dat Lam men waarlijk door de Spanjaarden verla ten is. Voorzichtigheidshalve doet Gerrit van Sparendam met zijn vrijbuiters een uitval en bezet Lammen. De geschiedenis van de hutspot is be kend. Straks varen de geuzen Leiden bin nen en brengen voedsel. Leiden is ontzet 's Prinsen „blijde incomste." Maar de Prins weet het nog niet. Zijn hellebaardier Hans van Brugge komt hem de blijde tijding brengen. En de volgende dag volgt de blijde in komst van de Prins in de ontzette stad, om de burgers te bedanken voor hun moed en volharding. De Landbouwtentoonstelling. De catalogus. De catalogus voor de land- en tuin bouwtentoonstelling is in druk versche nen. Het is een flink boekje geworden, dat 68 blz. telt, waarvan er 48 worden ingenomen door het programma en de vermelding der diverse inzendingen. Te gen geringe prijs zal het op de beide feestdagen alom verkrijgbaar zijn. Het Eere-comité. In het eere-comité hebben zitting de heer W. B. Oort, burgemeester, eere voorzitter en de heeren R. P. Keijser en K. Vlaming, wethouders. Het Dagelijksch Bestuur. Het dagelijksch bestuur berust bij de heeren Jn. Keijser Augsz., voorz.; H. Klimp, C. de Wit, P. Bakker Az„ M.ZuL- dewind, Jac. Roeper, J. Bakker DPz., pen- nlingm. en J. C. Kager, secretaris. Het Programma. De officieele opening der tentoonstel ling heeft plaats in hotel "Texel" op Woensdag a.s. des v.m. negen uur doorl de heer J. Keijser Augsz., voorz. Onmid dellijk na de opening wordt met de be oordeeling der inzendingen een aanvang gemaakt. Het groote vee zal op de Groe- neplaats en rondom de Vischmarkt worden tentoongesteld, het pluimvee in de garage der fa. Keijser en Co. in de Nieuwstraat, wol en schapenwaschmidde- len in de garage van de heer E. Boekei, aan de Nieuwstraat. In het groote ten toonstellingsgebouw op het Schoolplein' achter de lagere school aan de Nieuw straat worden ondergebracht de graan- en zuivelproducten, inzendingen bloem bollen, aardappelen, en de artikelen, waar mee verscheiden corporaties en particu lieren in de rubriek „Ter opluistering" uitkomen. De catalogus vermeldt: F.Zegel, OudeschildLandbouwbenoo- oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals' Purol, verkrijgbaar bij Apotli. en Dro gisten. digdheden. Firma Hooghiemstra: Pluim veevoeder. Mrttelhauser: Radio-artikelen. K.Wetsteen, Waalenburg: Broedmachines. Jac. Workum, Alkmaar: Spiritus-toestel- ten. The Quaker Oats Company: Pluim veevoeder. P luim vee vereen ig ing „Texel" W. A„ Pluimveevoeder. Smedenbond Texel: Landbouwwerktuigen. E. Boekel': Automobielen. N.V. Stijfselfabriek „De Bijenkorf", Koog a.d. Zaan: Veevoeder- artikelen. H. J. Reesink en Co., Zutphen: Demonstratie „Vlasbewerking". R. de Ja ger Cz„ „Ursus"-Vlechtwerk. Automa tische Drinkbakken en Gerlachs Lucht- ververscher. De Tentoonstellingsuren. Het vee is te bezichtigen op Woens dag tot nam. half drie. De gebouwen zijn op beide dagen geopend van 95 uur. Verzuimt vooral niet een bezoek te brengen aan de lagere landbouwschool, waar te bezichtigen zijn leermiddelen de zer school en zeer inteilessante inzendi|n- gen van de Rijksseruminrichtijng te Rot terdam en de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. Medailles afd. Akkerbouw. In afwijking van wat de catalogus ver meldt, verzoelct men ons mede te deelen, dat de medaille, door de afd. Eierland der Fl.M.v. Landbouw, bestemd is voor de beste inzending in de afd. Akkerbouw. Paardensport. Op Woensdagmiddag wordt te half 4 op het land van de lieer Alb. Keijser R.Johz. nabij het Gesticht een gecostu- meerde ringrijderij gehouden. Onder deze voorwaarde echter, dat er een voldoende aantal deelnemers is. Donderdag is ge heel aan de paardensport gewijd. Be halve de tentoonstelling van warm- en koudbloedpaarden wordt die dag op dit gebied nog veel belangrijks geboden. Een advertentie in dit nummer geeft alles uit voerig weer. Eventueele wijzigingen of aanvullingen brengen advertenties of nagekomen be richten in dit of het volgend nummer. Vóór de race. Hoe het niet moet. Uit de Vogelwereld. Woensdagavond zweefde enkele hon derden meters ten zuiden van hoeve „Vruchtbaaroord" een zwerm zwaluwen die met elkaar op de door het mooie weer losgekomen vliegen en muggen jacht maakten. Plotseling stortte echter een groote vogel van boven af op de zwalu wen neer. De zwerm barstte schier uit elkaar, hier en daar vloog maar weer eeni enkele zwaluw. Vermoedelijk was het 'n havik, die op de zwaluwen stootte, hoewel de afstand te groot was om hem nauw keurig te identifioeeren. Zijn er misschien meerdere, die iets van een groote roofvogel gezien hebben, die op een vogel stoot? De mogelijkheid bestaat, dat deze roof vogel een troep trekvogels gevolgd is om zoodoende geregeld nieuwe prooi in zijn nabijheid te hebben. Dc kieviten begijnncn erg te dunnen, haast elke dag verdwijnt er weer een troep naar het zuiden. S.M.v.d.G. OUDESCHILD. Veevervoer. Vanaf 20 tot 26 Aug. zijn van Texel verzonden: 34S schapen, 243 lamineren, 4 koeien, 1 paard, 19 varkens, 5 kalveren), 2 veulens. mlllll UIT TEXELS VERLEDEN. Hllllll Door S. M. v. d. GAL1LN. Texel in dc Middeleeuwen. In het jaar 1312 zijn de monniken, die een klooster hadden op het Gerritsland, gedood of verbannen. l ot versterking van Den Burg werd dit dorp in 1346 voorzien van een wijde gracht en drie poorten. Toen Guy van Blois in het jaar 139S stierf, kwam lexel weer onder Hol- landsch bewind. Ditzelfde jaar werd dc Oude Hoorn door de West-Friezen ver brand. In een privilegie uil die tijd wondt gemeld, dat schout noch rechter mocht tappen of aan eenig ingezetene drank verkoopen; buitenlandsche wijn mocht niet binnen Texel verkocht of getapt wor den. Hertog Albrccht van Beieren schijnt, het leen Texel aan zijn tweede gemalin Margaretha van Clcve geschonken te hebben, want er is een handvest van haart van 9 Juni 1401. In het jaar 1415 vaar digde graat Willem VI een besluit uit, waarbij de 1 exelaars het poortrecht en gelijke vrijdommen verkregen als de Alkmaarders bezaten, in welke rechten zij ook door Schout, Schepen en Raad van Alkmaar in het jaar 1434 zijn erkend. O. m. werd bij die verordening bepaald, dat er, „binnen de stede van) lexcl 13 schepenen zouden zijn, als: in; de Kerszoekingen Den Westen 3 sche penen; Den Burg 4, De Waal 3, Ooster- lend 3, door de Schout te kiezen te Den Burg, in de kerk op Goede Vrijdag: goed- tijds, voormiudags, bij zijn eed, van de rijkste, vroedste en zedelijkste knapen." Deze rechten zijn later wat in verval geraakt na dc dood van Willem VI, doch zijn weduwe heeft toen weer orde op zaken gesteld. Zoo kreeg dc Ambachts- 1 leerlijlcheid van Walenburg haar eerste octrooi om de polder te bedijken, evenals de Binnenkuil, ten zuiden van den Hoorn. De polder Waal en Burg is later weer ondergeloopen, doch opnieuw bedijkt in het jaar 1612, toen de oppervlakte 700 morgen lands bedroeg. i e Egmond aan Zee liep het gerucht dat bij het te Alkmaar overladen van de wilde dieren van een circus twee leeuwen op het station zouden zijn ontsnapt. De beide roofdieren, die blijkbaar naar een Noordzeebad verlangden, zouden op stap zijn naar Egmond. De gemeenteveldwach ter te Egmond aan Zee waarschuwde de burgemeester, die begrijpelijk door 't be richt eenigszins ontsteld was. De veld wachter raadde de bevolking aan de kin deren binnen te houden. Dc rijksveld wachter van Egmond-Binnen en Egmond aan Zee, trokken, als echte leeuwenjager? met karabijnen gewapend, de binnenlan den van de Egmonder Meer in, waarna weldra de geruststellende mededeeling kwam, dat alles op een vergissing be rustte. BUITENLAND. De vier groote Engelsche spoorweg maatschappijen treffen voorbereidingen voor omvangrijke beperkingen. De ont vangsten gedurende de eerste 32 weken van dit jaar bedragen 5 miljoen Pond mi'n- der dan gedurende dezelfde periode van het vorige jaar. Een maatschappij heeft 4000 arbeiders ontslag aangezegd. Alle maal gevolgen van de economische crisip. Te Hanau zijn twee oplichters gear resteerd die getracht haddien bij een juwe lier aldaar voor verscheiden honderdduir zenden marken aan juweelen te koopen. Tijdens de besprekingen deelden zij mee, dat het geld te Berlijn bij een notaris ge deponeerd was. Zij verzochten de door hen gekochte juweelen naar de hoofdstad te laten brengen, waar de koop definitief zou worden gesloten. Hier introduceerde de onderhandelaar zijn handlanger als „bankdirecteur" en om de fabrikant ze kerheid te geven, dat hij met eerlijke lie- edn te doen had, stelden zij een aantal vervalschte documenten en attesten te zij ner beschikking, volgens welke bij een Berlijnsch notaris 100.000 mark gedepo neerd lagen. Bij navraag te Berlijn bleek de juwelier echter, dat dit een samenweef sel Van verdichtselen was en dat hij met twee handige juweelenzwendelaars te doen had.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5