Gemengd Nieuws Gemt de Wolf. Na de Hondsdagen. De Hondsdagen, officieel durende van 23 Juli23 Aug. heeten zich door groote hitte te kenmerken. We hebben er niet veel van bespeurd, maar thans nu Herfstmaand voor de deur staat, en onze; vacanties achter de rug zijn, breken de warme dagen eerst recht aan. Meermalen wijst de thermometer boven de tachtig in de schaduw, er wordt braaf gepuft en duchtig getranspireerd. Het is mid-zomer. „Beter laat dan ,nooit", maar ten deele „Mosterd na de maaltijd." Eind'lijk, eind'lijk is 't dus zomer Eind'lijk is de wereld mooi. Eind'lijk ligt dan toch de droomer Op zijn rug in 't geurig hooi. Eind'lijk schijnt toch 't leed geleden Eind'lijk is er zonneschijn. Eind'lijk kunnen we ons kleeden Ot we in de tropen zijn. Maar er wordt alweer gemopperd, Want als 't heet is, is 't niet frisch. Links en rechts wordt al geopperd Dat 't weer nu moorddadig is. Languit in het gras gelegen Zoekt men 's Zondags zijn geluk Langs de landelijke wegen Stoffig, hobbelig, vol en druk. Iedereen loopt naar de slooten, Naar de vaarten en de zee. En daar baadt men vroolijk „pooten": Ouders en spes patriae. 't Wachtwoord is nu: koelte vinden, led': een sluit nu verbouwereerd De gordijnen en de blinden Waardoor 't zonlicht wordt geweerd. Ademloos naar vliegen slaande, Raakt de mensch totaal van streek, Maar de dokters houden staande Dat de zon gezondheid kweekt. Sch okkende ge be u ritussen Wekken opzien en ontzag, Slechts 't probleem: hoe op te frisschen Houdt de aandacht in beslag. Niemand kan 't zelfs veel verdraaien Wat men in de kranten zet Zoolang Holland ligt te braaien En te sissen in zijn vet. Re iauratïe R. K. kerktoren. Met de restauratie van de toren der, R.K. kerk is men gereed gekomen. De muren zijn opnieuw gevoegd en wijzer plaat en de wijzers hebben een goede beurt gekregen. Men kan het de haan, die al een week of drie met nieuwe gou den veeren pronkt, aanzien, dat hij blij is, dat de toren niet langer door een bouwsteiger wordt ontsierd. De Nutsbewaarsehool, gevestigd in de voormalige Doopsgezinde Pastorie aan de Waaïderstraat, wordt Dinsdag weer geopend. Het gebouw werd onder leiding van de heer Jn. v. d. Pijl grondig ge restaureerd. Wij deelden hieromtrent in een vorig nummer al iets mee. Het was een heel probleem van de oude pastorie met haar ouderwetsche inrichting een be hoorlijk schoolgebouw te maken, met ruime, frissche en lichte leslokalen, goede kleedkamers, behoorlijke verwar ming, hygiënische privaten, etc. Daar toe uitgenoodigd, hebben we er gisteren eens een kijkje genomen. Men was nog met man en macht in de weer om op tijd gereed te komen. Het viel ons op, dat de heer Van der Pijl er zoo goed in ge slaagd is bovenbedoeld probleem op te lossen. Men vindt er de oude pastorie' niet meer terug: bedsteden zijn weggebro ken, kamers bijeen getrokken, wanden en plafonds verfrischt, vloeren aaneenge- legd, enz., enz. Van de leermiddelen heb ben we weinig te zien gekregen, doch de schoolmeubelen wel. Die zijn puik in orde. Niets is nagelaten, wat het jonge volkje dienen kan. Onwillekeurig schoten ons de eerste regels van dat aardige: Versje van Hölty te binnen: „Hoe zalig, wien eens jongenskiel Nog om de sChoud'ren glijdt OOSTEREND. De Koninginnefeesten. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, is het programma der te hou den feestelijkheden thans vastgesteld. Door de ruime bijdragen is de commissie in staat gesteld alles naar behooren te kunnen voorbereiden. Voor nadere bie- zonderheden oetreffende het openlucht spel „Beleg en Ontzet van Leiden" leze men het in dit nummer voorkomende ver slag, waarin van een en ander uitleg wordt gegeven. Als het weer nu maar wil medewerken, twijfelen wij niet, ot de feesten zullen naar wensch slagen, en zeer zeker veel belangstelling wekken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIUIIHIIIillllllllli BUITENLAND. lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Staking bij de K.L.M. Onder de vliegers van de K.L.M. is een staking uitgebroken. Alle diensten, zijn met ingang van gisteren stopgezet. De aanleiding is een geschil over de betaling voor het vliegen naar Indië en over dc technische dienst. De vliegers Evert van Dijk en Wiersma zijn ontsla gen. Een kasteel in vlammen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is te Born bij Sittard het kasteel van ba ron Earbou de Roosteren in asch ge-, legd. Dc schade beloopt 250.000 gld. Een veldwachter werd op de weg tusschen Herne en Castrop dood aange- troffen. Vastgesteld werd dat dc beambte door een auto die hij wilde aanhouden, eenvoudig overreden is. Een vader wandelde met zijn zoontje in het Bois de Boulogne. Het was mooi weer, de grond was droog en het kirxd| speelde aan de voet van een boom. Het was aan het graven met zijn schopje, toen het plotseling zijn vader toeriep: „Papa, kijk eens wat een mooie medail les". Het kind had een schat ontdekb Zevenenzeventig goudstukken met de beel denaar van Lodewijk XVI lagen hier be graven. In Buc'ne'iSaorf bij Neustadt is een jongen, die een draad van de electrische geleiding aanraakte, door de stroom ge dood. Toen de moeder de knaap van de draad wilde wegtrekken, viel zij ook dood neer, daar de jongen de draad nog steeds vasthield. Ook het kleine kind, dat de moeder op de arm droeg, kwam om het leven. De Vereen. Staten hebben phn. 123 miljoen inwoners, dat is 17 miljoen rneer dan tien jaar geleden. In Californië nam de bevolking met 65 pet. toe. Voor de oogen van drieduizend, machtelooze toeschouwers is in een straat te Brooklyn een telefoonbeambte geëlec- trocutcerd. Hij was in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel. Zijn klee- ren waren in brand gevlogen, voordat men hem had bevrijd, kort daarna is hij overleden. In Rusland wordt veel propaganda gemaakt voor de afschaffing van de nacht als rusttijd. In het vervolg zouden alle fabrieken dag en nacht onafgebroken moeten werken. Ook de winkels, de clubs, de bioscopen zouden steeds open moeten blijven. Overal moet het drieploegenstel- sel ingevoerd worden. Tijdens een vlucht van een driemoto- rig passagierstoestel van de Italiaansohe Luchtvaartmaatschappij van Triëst naar Zara, raakte plotseling de schroef vaiij de linksehe buitenmotor los en sloeg met kracht door de wand van de cabine. Een, tienjarig meisje werd door een slag van de machtige schroef op slag gedood, ter wijl van een andere dame de linkerarm, werd afgerukt. De piloot daalde onmid dellijk bij Lussino en seinde draadloos om geneeskundige hulp, die spoedig ter plaatse was, om de dame te verbinden en, naar een ziekenhuis over te brengen. Te Havre zou de torpedojager „Vau- tour" te water worden gelaten, doch men slaagde hierin niet, daar een derde ge deelte van het vaartuig op de helling bleef. Onder de toeschouwers ontstond eenige paniek. Zij gingen er in allerijl vandoor, waarbij zij tegen de kabels aanliepen, zoodat enkele gewond werden. Over 1929 bereikte het binnengeko men aantal van vreemde automobielen in Zwitserland een nieuw record. In 1913 kwamen 10 duizend vreemde automobie len binnen tegen 131 duizend in 1929. In een dorp bij Toulon rende tijdens een landbouwtentoonstelling een schuw geworden paard plotseling van zijn wagen los en stortte in de dichte menschen- massa. Eerst na veel inspanning kon men het dier meester worden. Vijftien personen werden gewond, waar van drie zeer zwaar. Gedurende nachtelijke manoeuvres is nabij Chartres een vliegtuig neerge stort. Het kwam terecht in een dorps straat. Van de zes "aviateurs werden, er twee gedood. Te Chicago is bij vliegwedstrijden een ongeluk gebeurd, doordat een marine- vliegtuig, dat acrobatische toeren verricht te, branldend naar beneden stortte. De bestuurder kwam in de vlammen om, een toeschouwer werd ernstig gewond. Een buitenlandsch krantenconcern heeft reeds een half millioen kronen ge boden voor het in het ijs gevonden dag boek van de 32 jaar geleden verongelukte; poolonderzoeker Andree. Bewoners van Sydney hebben een heele dag jacht gemaakt op een oude wal- visch ter lengte van 13 M. en met eende mossels bedekt, die tusschen de veerboo- ten in de haven ronddartelde en het dek van een barkas stuksloeg. Men trachtte hem te harpoeneeren, er werd zonder uitwerking een schot op hem gelost en 't eind was, dat de walvisch, achtervolgd door een heel flotielje barkassen, onder dook en weer verdween. Het kasteel van baronesse Wittgen stein bij Kassei is afgebrand. Door het miauwen van een kat werden de bewoners uit hun slaap gewekt. Ze konden net nog uit het brandende gebouw ontkomen. Een rare sinjeur.. Jackson, de man, die onlangs met O'Brin zonder onderbreking 647 uur met zijn vliegtuig in de lucht bleef. Een merk waardige liefhebberij. Tegen overvloed van zon. Een lekker zonnetje doet wonderen. Men kan er soms naar snakken. Maar te veel van het goede schaadt. Zoo denken ook deze Italiaansche schilders er over, die bij Rome met een parapluie boven, het hoofd aan het werk zijn. Een zwemster die durfde. De Engelsche juffrouw Gleitze is in 2 uur en 55 minuten de Dardanellen op 't breedste punt (6.5 K.M.) overgezwom men. Een niet gering karwei, vooral met het oog op de sterke siroom daar ter plaatse. De 96-jarige generaal Skhramek, die vleugeladjudant van keizer Maximiliaan van Mexico is geweest, heeft op het oogenblik een klein steenkolenwijikeltje in Praag. De belastingopbrengst in de Ver- eeni^de Staten bedroeg over het afgeloo- pen belastingjaar, dat in Juni j.l. eindigde 3040 miljoen dollar. Dit is een vermeerde ring van 101 miljoen dollar vergeleken bij het vorige jaar. In hot terrein van de Fosdalens- mijnen te Malm deed zich een ernstig on geval voor, doordat de heele havenkade met gebouwen en eenige zware machines in zee stortte. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een soort zeebeving en dat de zeebodem ter plaatse plotseling sterk is gedaald. Twee mannen met groene brillen voor de oogen hebben een inval gedaan op de stedelijke spaarbank te Bremen en zijn er met ongeveer 23.00U mark van door gegaan. Het personeel hielden ze met revolvers in bedwang. Zij kwamen en gingen met een auto die in Hannover gestolen moet zijn. Op de kermis te Meymac is 'n paard dat voor e<_n rijtuig was gespannen, op hol geslagen. Verschillende menschen trachtten het dier te grijpen doch tever- geels. 15 menschen werden gewond, van wie drie ernstig. Aan boord van een Turksch stoom schip hebben twee matrozen op aanstich ten van de eigenaar van het schip de ka pitein en twee passagiers over boord ge worpen. De gedachte was, dat zij veel geld bij zich zouden hebben. Na hun daad staken zij het schip in brand om het de schijn te geven, dat er een ongeluk ge beurd was. De scheepseigenaar is doodge schoten, de matrozen ontkwamen. 's Nachts heeft te Salmis in Zuid- Frankrijk een vechtpartij plaats gehad waarbij 20 personen door messteken gewond werden. Negen mannen en de bruid zelf moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Verscheidene personen werden levensgevaarlijk gewond. Toen een Nederlandsch vliegtuig be zig was te landen op Croydon bij Lon den, raakte de antenne van zijn draad- looze de stroomdraad der electrische tram: deze draad brak, maar het vlieg tuig vloog door en maakte een normale landing. De antenne der K.L.M.-vlietuigen is een lange metalen draad met onderaan 'n bal ter verzwaring; deze draad moet steeds geruime tijd voor de landmg na tuurlijk worden ingedraaid. Te Galatz heeft een dolle hond een meisje gebeten, dat spoedig daarop in 'n heftige aanval van hondsdolheid door de straten hoide en vijftien personen door bijten cn krabben verwondde. Onder ver schrikkelijke pijnen is zij gestorven. Illllliiilllllillüüülillllllüilirillilllllllüüllllllllllllllllllll lillllüllll ÏEXELSCHE NOVELLE. |!||||||i!|| llllillllilllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllillllllllll Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. III. Na de rondgang worden deze voorwer pen ter bewaring toevertrouwd aan „Trienkje Gerolof" of eenige andere naaivrouw, die zich belast heeft de „pink sterblom" te kleeden. In blijde verwachting op de dingen die komen zullen, begeeft de jeugd zich ter ruste, en het is geen wonder, dat zij met die gedachte inslapende, o.p de morgen van „luilak" vroeg bij de hand is. Bij keuze der meerderheid wordt be paald, wie eigenlijk de „pinksterolom" zaï Zijn en dit uitgemaakt zijnde, wordt zoodanig kind, na in 't feestelijk gewaad gestoken te zijn, zoo smakeloos begoud en bezilverd, dat ge u bezwaarlijk iets bespottelijkers kunt voorstellen. Verbeeldt u een meisje, een kind met een gouden oorijzer van een volwassen mensch, en zulk een aantal gouden haar naalden, als er maar met mogelijkheid ge plaatst kunnen worden, zoodat het kin derhoofdertotaal door bedekt is; zoo vele bloedkoralen en granaten kettingen met sloten als hals en armen slechts kun nen bevatten; op rug, borst, aan de zijden, zooveel gouden en zilveren voor werpen als men slechts kan aanbrengen en de „pinksterblom" is gereed, wanneer nog een groote tasch, welke dient, om de giften te bergen, is aangebracht. De stoet zet zich in beweging; al de andere meisjes begeleiden de „pi.nkster- blom", vooral ook „om te kieke, dat ze nies verliest." Van huis tot huis klinkt het nu weder; „Blief je ders te kieke na de pi|nkster- blom?" en ieder bewondert de smake- looze opschik, waarmee het kind getooid is en geeft ten slotte een gift, in de daar toe bestemde tasch of knipbeugel. De giften worden vlijtig verzameld en moe ten dienen om de kosten te bestrijden van de op de tweede pinksterdag te houden „pinksterkriek", dat is: „pret met suke- laad en krentebóltjes." De jongens mogen er aan deelnemen, legen een bijdrage, gelijk staande met 't aandeei "der meisjes in de ontvangen gif ten. in koor, en om het hardst „graaiende trok een troep meisjes, de „pinksterblom" in 't midden, langs de straat van 'tOude- schild, want men had de ontdekking ge daan, dat een groote „zuivere brande- wienskomslepel" verloren was, en „TRoe- ielie van Olbert's Kage's Kil, had dui- delek sien, en heur Taat en oudste broer, die er toevoilig 'n endje achter liepe, konne 't init eede getuge dat Wullem de Wolf", een flinke jongen, maar die om zijn guitenstreken overal bekend stond, hem had opgeraapt en wat „i er varder mee deen had, wiste ze niet." Ziedaar de beschuldiging, waarvoor Willem heden voor de rechtbank had moe ten verschijnen en de brief, door de oude Thomas ontvangen, hield het bericht in, dat zijn zoon te dier zake veroordeeld was tot een jaar correctioneele opsluiting in een gevangenis voor jeugdige misda digers. (Wordt vervolgd.) O Nutsbewaarsohool.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6