De Dieuwe Texelsche Courant No 4458 Woensdag 3 September 1930 43s,!Jaarg?m; f£N KANONSCHOT I Van week tot week Texelsche Berichten t ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: iieiiiiiieiiiiiien is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■mwiiiwmwiiiiii iiiiiieiHiiieiiiiiieiimia Lief en leed uit eigen land. Van de gebeurtenissen binnen onze landspalen memoreeren we de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Nijmegen, welke luisterrijk zijn ge vierd; de grootsche Zuiderzeetentoonstel- ling, te Enkhuizen aangericht, waar wellicht voor het laatst een duidelijk beeld wordt verkregen van wat de Zui derzee voor de vissoherij en de neven-, bedrijven beteekent; de staking bij de K. L. M., in ons Zaterdagnummer al even aangestipt, (dat deze staking nu juist moest uitbreken aan de vooravond van, een te Scheveningen te houden Lucht vaartcongres en aan het begin eener. nieuwe reeks Indië-vluchten tevens, treft wel pijnlijk.) Op sportgebied vermelden we de geslaagde zwemtocht van mevr. Kuiper en de overwinning van de wielren ner Michard in de kamp om het wereld kampioenschap voor prof-sprinters. Van een mislukte ballontocht naar de Noordpool. In dezelfde week, dat een hittegolf'op Europa ging neerstrijken, kwam uit het hooge Noorden het fantastisch-klinkende bericht, dat dank zij de zachte zomer het ijs, daar ergens tusschen Spitsbergen en Frans Jozef-land, een geheim, dat het 33 jaren had bewaard, had prijsgegeven. En dit bericht werd bevestigd. De Noor- sche Spitsbergen-expeditie, onder leiding van dr. Gunnar Holm, heeft de lijken ge vonden van de Zweedsche ingenieur An- drée en zijn metgezellen, die in 1897 poogden per luchtballon naar de Noord pool te zweven en van wier lot men nim mer meer iets had vernomen. Vol span ning wacht de wereld nadere berichten, over Holm's vondst af. Het is in Peru niet pluis! En langs deze verbluffende gebeurte nis, die ieders aandacht geboeid hield, trokken de politieke en de andere feiten van de week. 't Meest geruchtmakende was wel de onbloedige revolutie in Peru, die het einde beteekende van de dictatuur van president Leguia. Ontevredenheid van militairen moge de aanleiding zijn ge weest voor de opstand, de oorzaak lag stellig dieper. In Peru broeide het reeds geruime tijd, zooals het in geheel La tijnsch-Amerika bij wijlen broeit. Nationa listische krachten komen er in verzet te gen de economische indringing van bui tenaf en vooral uit Noord-Amerika. Men klaagde er in Peru over, dat in tal van concessies en monopolies buitenlandsche invloed werd binnengehaald, en dat de invloed der Peruanen op hun eigen lands zaken naar evenredigheid verminderde. Men zal nog moeten afwachten of het nieuwe militaire bewind in staat zal zijn een andere koers in te slaan. Bezoekt Texelsch Museum BB 15 Nieuwstraat, Den Burg. Geopend: ffl S Maandags 10—1 uur; Woensdags ES en Zaterdags 2—5 uur. ES SB BB WÊm. van hem af. De een zegt, dat hij door de nieuwe regeering gevangen genomen is, de ander, dat hij aan boord van een krui ser, waarmee hij Lima verliet, gestorven is, terwijl hij volgens een derde bericht zwaar ziek liggen zou. Hoe zit het nu eigenlijk? Onweerswolken boven Polen. In Polen, waar de oppositie van links en van het centrum zich met steeds meen kracht roert tegen de halve-dictatuur van Pilsoedki's aanhangers, verscherpte de toestand zich, doordat de maarschalk, van wie het telkens heette, dat hij te ziek was om zich veel met staatszaken te bemoeien, thans weer zelf de teugels van het bewind in handen nam. Men voorziet, dat het in September tot ernstige politieke botsin gen tusschen de regeering en de oppositie zal komen, n.l. als het kabinet weigerach-, tig blijft, de volksvertegenwoordigers, voor wie Pilsoedski, de grootste minach ting heeft, bijeen te roepen. Ongenoode gasten aan de IJser. De jaarlijksche betooging der Vla mingen aan de IJser heeft dit jaar een grooter omvang aangenomen dan ooit te voren. Immers ditmaal werd tevens het monument onthuld voor de Vlaamsche oorlogsdooden. De belangstelling, die deze onthulling had getrokken, was niet alleen die van sympathiseerenden. Een vliegtuig met eenige anti-Vlaamsche Bel gen aan boord wierp geschriften en vlag getjes uit en veroorzaakte daardoor eenige incidenten. Vermoedelijk zal dit muisje nog wel een staartje hebben. BritsCh-Indië blijft onrustig. In Britsch-Indië blijft het gisten. Wel iswaar duren de onderhandelingen tus schen Gandhi en 'de Britsche regeerfng vla eenige gematigde Indiërs van de ■ónderkoning nog voort, maar ook de wrijving houdt aan. In de afgeloopen week kwam het eenerzijds tot een bom aanslag op de hoofdcommissaris van Cal cutta, anderzijds tot dearrestatie van, vrijwel alle bestuurders der nationalis tische partij. Palestina: Hoe het varkentje tewasschen? Ook de toestand in Palestina baart te Londen heel wat zorg. Na de critiek, diie de regeering reeds te hooren kreeg zoo-, wel van Joden als van Arabieren, is nu nog scherper critiek gekomen van de zijde der mandatencommissie, die .meent,, dat de Engelschen de zaak daar heel anders moeten aanpakken. Maar wat moeten zij wel doen, om Joden en Arabieren beiden tevreden te stellen? Luchtvaart: Licht en Donker. De luchtvaart beleefde een nieuwe tri omf. De Duitsche vlieger Von Gronau was de eerste, die een vlucht naar New- York volbracht, met tusschenlandingen op IJsland, 'Groenland en N.-Schotland. Zal deze route op de duur wellicht de vei ligste blijken? "in tragische tegenstelling tot Gronau's succes staat de vliegramp in Cechoslova- kije, waarbij door het in brand vliegen van het toestel, twaalf personen om het leven kwamen. Elierboven een foto van de afgezette Peruaansche president Augusto Leguia. Sinds deze gebeurtenis weet men weinig (Slot.) Wij denken ons dat Ornithologisch Sta tion gevestigd in het Noorden van het eiland in de nabijheid van de vuurtorenen van de Slikken van de Eendracht, een belangrijk punt van aankomst en verblijf van haast alle trekvogels, die Texel be zoeken. Voortreffelijke wegen stellen ons in staat, om geregeld en vlug de broed plaatsen over het geheele eiland te be zoeken en ook de geisoleerde boschjes die al vanouds aanvliegplaatsen zijn voor sommige trekvogels en die gemakkelijk tot vangboschjes kunnen worden ingericht. Als liet noodig is, zal het Staatsboschbe- lieer zeker nog met het meeste genoegen nog vang- en voederboschjes aanplanten. En ongetwijfeld zal het werk de welwil lende belangstelling genieten van alle Texelaars. De meesten hunner hebben als jongens gedaan aan de lijstervangst, die thans verboden is. Ongetwijfeld zullen ze met groote spanning zien, hoe we thans weer allerlei vogels gaan vangen, niet om ze te dooden, maar om ze te voorzien van liet ringetje van aluminium, waaraan ze nu voortaan in de wijde we reld zi]n te Herkennen. Men nieene echter niet, dat dit „ringen" het eenige werk zal zijn voor ons station. Als alles goed gaat, dan komt er een directeur met een paar assistenten. Dr. Thijsse twijfelt er niet aan, of er zal nooit gebrek zijn aan volontairs, beta lende logé's, die korter of langer tijd komen werken en genieten, of eens een mooie desertatie uitwerken. Als het lij den kan, publiceeren wij ook mooie Me- dedeelingen van het Ornithologisch Sta tion op Texel. Ongetwijfeld zullen ook Vlieland, Terschelling, Griend in de wer kingsfeer worden opgenomen, en iedere millionnair is welkom, om nu alvast een zeewaardig motorbootje aan het Station te offeren. Ja, wie zal alles betalen? Natuurlijk de goede vrienden. Officieel zal de stichting wel uitgaan van Ornithologische Vereeniging, de Club van Nederlandsche Vogelkundigen, de Vereeniging tot Be scherming van Vogels en de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Er is alle reden voor de gemeente Texel, schrijft dr. Thijsse in „de Groene", om ook mee te doen en ten slotte de Staat der Nederlanders zelf, die er wel wat voor over mag hebben, om vogelkundig het meest bevoorrechte plekje van Europa te zijn. o Wie geeft ook zijn meening eens ten beste In ons Zondagsblad van Zaterdag 1.1. werd een foto opgenomen, van de heer ó.Buurs, te Nieuwendam, „Schepen op de ree bij de Cocksdorp. Vele foto's liggen gereed voor opname in volgende num mers. Te allen tijde zien we aardige kiek jes voor ons Zondagsblad tegemoet. Aan lien, die ons een of meer foto's voor dit; doel toezonden, onze hartelijke dank. Ge wilt eens een proefnummer ontvan gen? Schrijf eens een briefkaartje en wij zorgen voor de rest. De Bootdienst op Harlingen. We brengen in herinnering, dat T.E. S.O. Zaterdag a.s. voor het laatst in dit seizoen op Harlingen vaart. Uit de Vogelwereld. Een havik op roof uit Naar men ons meedeelt, is ook in de Westen een roofvogel waargenomen, wel ke het op een zwerm zwaluwen voorzien had. Het dier stoof op de vogels los, maakte zich van een zwaluw meester en- streek er mee neer bij een tuinwal om er zich te goed aan te doen. Door stiekum naderbij te komen, heeft men in de roof vogel duidelijk een havik herkend. Een zwaluw trachtte de havik door pikken tot loslaten van zijn prooi te bewegen. Dat was een gevaarlijke en bovendien nutte - looze onderneming. De havik vloog met zijn buit weg en heeft in een boom zijf. hapje verorberd. o—- De havik, schrijft Jan P. Strijbos, is een zeer zeldzame broedvogel (vrij ge regeld in Overijsel en misschien ook in Gelderland.) Als een behendige en bru tale roover pikt hij zijn buit zoowel op de grond als in de vlucht. Zijn voedsel bestaat uit kleinere en grootere vogels en zoogdieren, zelfs staat hij fazanten en hazen. Het nest ligt in de regel in hooge boomen en bestaat uit takken en twijgen, van binnen soms met mos en vaak met takken met nog groen blad; dikwijls wordt het jaren achtereen gebruikt. In het veld gelijkt de vogel in alles op een. sperwer, maar duidelijk vallen zijn groo tere afmetingen op. De havik is een be woner der uitgestrekte bosschen. Zijn roep is een trillend „kierk, kierk, kierk" J.GQUNO'5 BAAI-TABAK „Eieren zijn zoo gezond." Ter bespreking ontvingen we een fris- sche reclameplaat van de fa. P. Sluis te Weesperkarspel. De plaat maakt een keu rige indruk. Ze is met zorg uitgevoerd, en beoogt de bevordering van het eier- verbruik alsmede reclame voor Sluis'Och- tendvoer. Een deugdelijke reclame, daar zij toch door advertenties in de bladen wordt gesteund. Texel viert feest en de vrooiijke tonen Schallen in 't rond; Waarom ook zou er geen blijdschap thans wonen Op deze grond? Landbouw en veeteelt, de bronnen van zegen, Oaan hand aan hand, Toonen wat schatten zij hebben ver kregen Aan Texels strand. -o— Daar, waar de parel der dorpen de schatten Van onze kust Op deze dag eens heeft mogen om vatten, Is het een lust Om naar het puik onzer weiden te staren; 't Tuigt van de vlijt, Die men er, meer dan in vroegere'jaren, Heden aan wijdt. o Veeteelt en landbouw, gij bronnen van zegen, Bronnen van vree, Texel heeft schatten door u reeds ver kregen, Bloeit hier aan zee! Draagt immer bij tot veredelend streven; Werkt meer en meer Tot al wat duurzaam geluk ons kan geven, Texel tot eer! Geen nieuws onder de zon. Bovenstaand rijm ontleenen wij aan de Texelsche Courant van 4 September 1890 en werd destijds opgenomen aan de TEXELSCHE COURANT DEN BURG:75 ct. per'' '3 Maanden Franco p. pest door geheel Nederland 1> p. 3 maanden Losse nummera: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/h LANGEVELD ^E ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regols: 60 ct. lodore regel meer: 12ct. Oo/olfde advertentie 4 maa' goplaatst wordt 3 maal berekond 611 abonnement lagero regolprils ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°. 11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N° 11 :**TTTJJJBg" Zaterdagavond. Texel als on ithologisch station UIT ONS ZONDAGSBLAD. remt ruttjcw ."AAI -IAQAA J ORUMO AQOHHOt Een kanonschot hoort hy niet Hy slaapt maar door. Haar zeg je heel zachl- aan z'n oor, ECHTE FRIE.SCHE Dan is de rak her; .Dadelijk wakker!^ KJ-12 -15 6 »©CT3. PËA H» ON3 EBffiffiliEBffiffiffiffiffl fflfflffifflffifflffifflffiffi ffi ES ONS LANDBOUWFEEST. ES ESESLSfflESESffifflfflS] *J> fflfflfflfflfflESfflfflffliS

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1