Gemengd Nseuv^s ingezonden vooravond van de groote landbouwten toonstelling, in dat jaar hier georgani seerd. We behoeven er weinig aan toe te voe gen. Ook thans willen we feestvieren, ook nu bij het vroolijk in de rondte schallen van vroolijke tonen. Nog immer gelden landbouw en veeteelt als „bronnen van zegen" en „bronnen van vree". Ook thans twijfelen we er niet aan of de bloem van Texels veestapel zal straks me nig tentoonstellingbezoeker in verrukking brengen. Texels landbouwproducten zul len in ruime mate vertegenwoordigd zijn en mede getuigenis afleggen van de vele schatten, welke ons eiland vermag voort te brengen. Vlasbewerking. We vestigen de aandacht van belang stellenden op de stand van de afd. Eier- land der Holl. Mij. v. Landbouw, onder gebracht in een tent in het Park. Daar wordt op aanschouwelijke wijze de be werking van het vlas voorgesteld. Wat er mee gebeuren moet, eer het aan de spin nerij kan worden afgeleverd, kunnen we hier mooi volgen. Eerst moet het vlas, zooals dat van het land komt, van de zaadbollen worden ontdaan door repelen ot boken. Dan wordt het dun over het land uitgespreid om te roten (dauwroten), doch ook wel in zoet water gebracht (waterroten). Vervolgens wordt het in bossen gezet om te drogen en dan door de braak bewerVt, om de houtkern te breken, welke daarna met behulp van de zwingelmolen geheel verwijderd wordt. De waardevolle vezels worden in bossen van plm. d.'ie Kg. gebonden en aldus aan de spinnerij afgeleverd. Interessant is het deze bewerking op de voet te volgen. Braak -en zwingelmolen kunnen in werking worden gezien. Een bezoek kun|nen we zeker aanbevelen. Het behoeft geen betoog, dat deze vlas bewerking op 1 exel niet in praktijk voor komt. In Z.-Holland en Friesland is dit wel het geval. Daar, waar lager weekgeld wordt betaald, is het meer loonend Voor een berichtje omtrent de vlasbouw op Texel verwijzen we naar „Eierland." Wat komen zal. Het mag volstrekt overbodig heeten nog eens uit te weiden over wat de tentoonstelling en de daarmee gepaard gaande feestdagen zullen opleveren. Het zal veel zijn en velerlei. Waar de diverse in, endingen vee, landbouwproducten, ge reedschappen, enz. zullen worden geëxpo seerd vertelden we reeds bij herhaling, dus mogen we wel met verwijzing naar eerder verschenen nummers volstaan. We geven ieder in overweging een volledig feestprogram aan te schaffen. Dan zijt ge van alles op de hoogte. Voor de paar densportfeesten is een afzonderlijk pro gramma verschenen. Hierover nog een enkel woord: Paardensport. Aan het concours „eenspan landbouw- tuigpaarden" wordt deelgenomen door P.Bakker, de Westen; C.Boersen, Oos terend; Jb.Witte Tz., de Hal; P.Zoetelief, den Burg; D.Eelman, Harkebuurt; A.Ver meulen, den Burg; Jb. Zuidewind, Kerke- plaats; P.v.Rossum, P.H.Polder; Qebr. Witte, St. Donatus; N.J.Schumaker, Bis- pinckhof; Mej. G.Kikkert-Eelman, Koo- gerveld; C.deWit, de Westen. Voor deze wedstrijd stelde de fa. A.| Langeveid Pz., een verguld zilveren me daille beschikbaar. De heer C.Dijt loofde voor het beste rijpaard bij de demonstratie met spring concours onzer rijvereeniging een verguld zilveren medaille uit. Aan het concours éénspannen land- bouwtuigpaarden (open klasse) nemen ne gen personen, onder wie drie van Texel deel: C.deWit, de Westen; Joh.Kikkert, Westergeest; en C.Boersen, Oosterend. Verguld zilveren medailles worden uit geloofd door de fa. C.R.Keijser en Co en het Tentoonstellingscomité. Aan 't concours éénspannen landb.- trekpaarden van Belg. ras nemen deel: C.Kievit, Jb. Wetsteen, N.Kikkert, Jb.Knol en P.Dros Bz. Handelmij. Dros en Co stelde een ver guld zilveren medaille beschikbaar. Tenslotte vermelden we de deelnemers aan -het concours tweespannen landbouw- tuigpaarden voor luxe rijtuigen: C.Boer sen, Jb.Witte Tz., D.WitteTz., P.Kikkert (Rozenhout), Gebr. Witte en mej. G.Kik kert-Eelman. De heeren Fr. Zegel en Adr. Bakker Az. beiden te Oudeschild, loofden een me daille uit. Drie Rijvereenigingen. Een der meest attractioneele nummers van het paardensportprogram zal vermoe delijk bestaan in het optreden der drie! landelijke rijvereenigingen. Texel, Anna- Paulowna en Schagerbrug zullen geza menlijk op het appèl verschijnen. Van een onderlinge wedstrijd mogen we niet spreken. Onze rijclub immers is nauwe lijks de kinderschoenen ontwassen; ze komt pas kijken, hetgeen niet zeggen wil, dat zij daarom niet tot een belangwek kende demonstratie in staat zou zijn. Dat komt morgen wel uit. De leiding zal niet bij de heer W. van Sijp berusten, doch bij de heer J.C. Veth- man Mz., de instructeur der beide andere rijvereenigingen. De heer Van Sijp heeft n.l. bedankt. Jury-leden. De beoordeeling der paardensportnum mers berust bij de heeren: E.Noordijk, den Burg; P.H.Kleinjan, Alkmaar; C. Kuip, de Koog; C.J.Geense, Eierland en Jb. Kaan Kz., Anna-Paulowna. Prijsuitreiking. De uitreiking der prijzen heeft op een nader te bepalen avond in hotel Texel plaats. SI [A] Vergeet u niet ES een Fanfare-bloempje te plukken? Ei ES ffi ESESESESfflüfflfflfflSl SI fflfflffifflfflfflfflffiffiEl Allen een Fanfarebloempje geplukt! We wijzen er nog eens op, dat tot stij ving der kas van Texelsch Fanfare ge durende de feestdagen lieftallige dames -een bloempje zullen aanbieden. Laat u eens een keertje verleiden. Het is immers feest en dan kijkt men op geen dubbeltje. Een kwartje of meer wordt oök heel dankbaar in ontvangst genomen. Feestelijke illuminatie. Ter gelegenheid van ons landbouwfeest zal de gemeentetjoren, de toren der Ned. Herv. kerk alhier, door de T.E.M. op beide avonden feestelijk door drie schijn werpers van elk 3000 kaars worden ver licht. Dat zal een fantastisch effect opleveren Het tentoonstellingscomi té -doet het park met meer dan honderd lampen in diverse kleuren feestelijk il- lumineeren. De muziektent zal baden in een zee van licht. Aan de ingang van 't Park is een eerepoort opgericht, waar in 's avonds de woorden „Hulde aan de Landbouw" ons zullen toestralen. Extra boot naar den Helder. Beide feestdagen vaart 's avonds een extra boot naar den Helder: afvaart8,15. Concert in het Park. Woensdagavond geeft Texelsch Fanfa recorps een concert in het Park, des avonds halt negen. Het programma luidt: 1. Sons of the Brave, Marsch, T.Bidgood 2. Antigone Ouverture, Fern. Rousseau. 3. Le fille du Régiment, Fantasie, 4. Les Roses du Midi, Grande Valse, Johann Strauss. 5. Caprice sur l'opera Norma Bellini 6. San Lorenza, C. A. Silva. 7. Marsch Finale. Veel succes! We zullen het hierbij voor het Woens dagnummer laten. Terwijl we dit schrij ven wordt op Groeneplaats, in het Park etc. vlijtig aan de laatste toebereidselen, gewerkt. Er komt werkelijk heel wat kij ken eer het klassieke woord gesproken, kan worden: „Het spel kan beginnen", Van harte hopen we, dat ons landbouw feest door gunstig weer bevoorrecht mag worden. In de aanvang van dit artikeltje schreven we van het landbouwfeest van 1890. Dat is zooals de ouderen onder1 ons zich wellicht nog herinneren zullen vrijwel verregend. Moge thans geen regen de feestvreugd verstoren. Zij zon in ruime mate ons deel; dat zal het feest nog m-eer luister bijzetten en er veel toe bijdragen dat deze grootsch opgezette en met veel toewijding voorbereide feestdag in aangename herinnering voortleeft tot in lengte van dagen. Sportnieuws. De wedstrijden, waaraan Zondag onze Adsp. te den Helder zouden deelnemen, zijn wegens zomerweer afgelast. Zondag a.s. neemt Texel 1 te Anna Paulowna aan de nederlaagwedstrijden deel. Kerknieuws. Ds. A. C. van Uchelen, te Hoenderloo, heeft het beroep naar de Ned. Herv. ge meente alhier niet aangenomen. Koninginnedag. Koninginnedag is hier zonder eenige feestelijkheid gepasseerd. Van publieke en eenige particuliere gebouwen woei de vlag. Oosterend zal de volgende week feest vieren Uitstapje naar de Dennen. De leerlingen van de Doopsgezinde Zondagsscholen te den Burg en Ooster end hebben Zaterdag een kostelijk uit stapje naar de Dennen gemaakt DE COCKSDORP. Met schoolkinderen naar de Koog. Onder begunstiging van fraai zomer weer, maakten de kinderen der laagste klasse der O.L. School alhier een uitstapje naar Texels badplaats. Dat er aan het strand naar hartelust genoten werd, Iaat zich denken. Ondeil vroolijk gezang keerde het gezelschap 's avonds huiswaarts. De kinderen der middelklassen maak ten gisteren een uitstapje naar Huisdui nen; die van de hoogste gaan morgen de Enkhuizer tentoonstelling bezoeken. Tentoonstelling Floralia. Maandagavond hield het bestuur van Floralia een vergadering in het café van de heer Zoetelief. Er werd besloten een tentoonstelling van de gekweekte planten te houden op 20 en 21 September a.s. Per advertentie zal nader worden bekend ge maakt, waar en wanneer de planten kun nen worden ingebracht. OOST. Uit de vogelwereld. Een Iaat broedende graspieper. De vogels zijn door het wispelturig weer nu eens kil en guur, dan weer met hittegolf-allures min of meer van streek. Wat anders niet licht gebeurt, hebben we nu kunnen waarnemen. Aan de kant van een sloot op het land van de heer Joh. Roeper alhier heeft een gras pieper zijn nest. De heer T. Brouwer heeft er vier jongen in gevonden, welke Zondag uit de dop gekomen zijn. Dit is zeer zeker een merkwaardig geval. De a.s. Koninginnefeesten. Met de bedoeling nog meer deelne mers te bekomen aan het hier op te voe ren openluchtspel en om de juiste feest stemming te wekken, brachten feestcom missie en muziekcorps een bezoek aan Oost. Er was spoedig heel wat volk op de been. Naar we vernemen, heeft men zijn doel wel bereikt. Aan medewerking zal het niet ontbreken, zoodat wat dit betreft het feest wel slagen zal. EIERLAND. Dubbele woning uitgebrand. Door een brandend petroleumstel. In de vroege morgen van 29 Augustus brak er brand uit in de dubbele woning bij de „Nieuwe Wamberg". Ze werd aan de eene kant bewoond door de heer D. Reitsma, aan de andere kant was 'het huis onbewoond. De brand is blijkbaar ont staan door een brandend petroleumstel. De huisjes zijn heelemaal uitgebrand. Al leen een paar muren zijn blijven staan. Een brandspuit is er niet geweest. Van het huisraad kon niets gered worden. Al les was verzekerd. Iets over de verbouw van vlas. De verbouw van vlas is dit jaar niet loonend op Texel. De prijzen zijn slecht, terwijl de kwaliteit als een gevolg van de vele regen veel geleden heeft. De op brengst verschilt met het vorige jaar niet veel: plm. zeven tot negen duizend Kg., ruw vlas per bunder, inbegrepen 10 12 H.L. zaad. De prijzen daarentegen, als steeds zeer uiteenloopend, liepen van f 150—500, tegenover f500—900 in het vorige jaar. DE KOOG. Openlucht-bioscoop. De heer Jn. Luberti, de bekende eige naar van het „Mierennest", heeft Zater dagavond de Koogenaars een prettige verrassing bereid. Op het perceel land tegenover het poststation alhier heeft hij ten aanschouwen van een talrijk publiek een drietal films vertoond, door hemzelf vervaardigd en deze avond eigenhandig geprojecteerd. De beelden waren duide lijk en werden door de heer Luberti op gees+ige wijze toegelicht. De films gaven getrouwe tafereelen uit het leven der „Mieren", van hun excursies, hun spelep, etc., terwijl ook een film vertoond werd welke ons 's heeren Luberti's „home" voor oogen bracht. Een gezellige boel moet het daar zijn, vooral, voor wie als de heer en mevr. Luberti zoo op huisdieren als konijnen, witte muizen, marmotten, etc. gesteld is. Laat-zomer 1930. Zag het er voor een paar weken naar) uit, dat het badseizoen heel gauw achter de rug zou zijn, er is nu weer eenige op leving te bespeuren. Er zijn zoowaar weer kampeerders gekomen, al leveren de duinen ook niet de aanblik op van een maand terug, toen men de heele vallei met tenten overdekt zag. Een groep da mes-studenten heeft de Koog tot bivak gekozen, er is weer meer leven in de Kooger brouwerij. Maar de Herfst maand is toch aangebroken. OOSTEREND. Bouw Geref. Kerk H.V. Gisteravond is onderhands aanbesteed de bouw eener Geref. Kerk H.V. op het perceel nabij de pastorie alhier. Laagste insshrijvers waren metselaar A de Kort, timmerman j. W. Bakker, loodgieter P. Oele, sch.lder Jn Dekker en electricien A. Kuopperts. DE MOK. TRAGISCH VLIEGONGEVAL. Twee personen bij een botsing gedood. Gistermiddag zijn op de Loosdrechtsche Plassen de vliegtuigen W 54 en W66 beide van hier tegen elkaar gebotst. De W. 54 werd totaal vernield; luit. ter zee 2e kl. Roldanus, en korp.-schrij ver R i e k s m a n werden op slag ge dood. Er heerscht op het kamp diepe verslagenheid. Noodlanding bij Wieringen. Vrijdag heeft de W. 69 aan de Noord- dijk te Westerland wegens een motorde fect een noodlanding moeten maken. Te vergeefs trachtte men op eigen kracht de Mok te bereiken. De volgende morgen is het vliegtuig naar Texel gesleept. Vliegparade te den Helder. Aan het Koninginnefeest te den Hel der werd door zes vliegtuigen van hier deelgenomen. fflfflfflfflffiSÏSSESEi EB El [g Eenzelfde advertentie, ineens voor viermaal opgegeven, wordt maar (S driemaal berekend. Wij belasten ons met het plaatsen van adverten- ES ties in alle mogelijke bladen, en verschaffen daarop abonnementen, ES zonder eenige prijsverhooging. Advertenties voor het volgend num- ES mer kunnen NIET LATER worden ingezonden dan 4 uur n.m., daags El vóór de verschijning. Te den Burg hebben we voor het plaatsen ES van adv. geen tusschenpersonen. ES ES EB ES BB Te Urmond zijn aan de Maas drie jongetje bij het baden in de rivier ver dronken. De kinderen waren die morgen als ge woonlijk met hun vieren met kramerijen 'het dorp ingegaan om te venten en zijn in de namiddag in de rivier gaan baden. Zij zijn te ver in de stroom gegaan en in een draaikolk geraakt. Drie van de kijnde- ren zijn verdronken, het vierde kind kon nog gered worden. Het zijn twee kinderen van de familie Swakhalen en een kind van de familie Schmeits, wonende in het woonwagenkamp bij Sittard. In Oost-Friesland worden proeven genomen met de teelt van bloembollen. Leer hoopt een tweede Haarlem te wor den. Er zijn thans 4.5 H.A. met tulpen, hyacinten, narcissen en gladiolen beplant. Een 16-jarige jongen uit de Vijver hofstraat te Rotterdam heeft bij het af steken van vuurwerk, brandendkruit in 't linkeroog gekregen. Het oog is ernstig gekwetst. De 39-jarige C. S. uit de Sohje- broekschelaan heeft een voetzoeker in 't linkeroog gekregen. Hij is in het oog- lijdersgesticht behandeld. Te Almelo speelde een 13-jarige jon gen tijdens de afwezigheid van zijn ou ders met een gedeeltelijk gevulde carbid- bus. Plotseling sprong de bus uit elkaar, waardoor de jongen zeer ernstig aan hand en arm verwond werd. Drie vingers werden weggeslagen. BUITENLAND. De bank St. Joris te Milac is fail liet met een schuld van zestig mifljoen lire. De bank heeft zijn schu'deischers 40 pet. aangeboden. Milaan. Bij een tocht door de bergen weigerde plotseling de stuurijnrichtingen van een volle autobus. De chauffeur raadde de passagiers aan uit de bus te springen, hetgeen de meeste passagiers deden. Een jonge onderwijzeres vond bij het afspringen evenwel de dood. De overige reizigers liepen slechts lichte ver wondingen op. De leege autobus reed nog eenige tijd door, vloog toen tegen een bergwand aan en reed geheel te pletter. Het Feest aan de Vogelenzangsweg. Het feest, door de heer C. Boon Pz. op touw gezet en dat in een tent aan de Vogelenzangsweg zou worden voltrokken is te water gevallen. De politie greep in, daar de organisator zijn boekje te buiten ging door zonder vergunning een feest avond te beleggen. We zouden er met geen woord over hebben gerept, ware het: niet dat de heer Jac. Bruin wiens naam als mede-organisator op strooibil jetten vermeld stond ons opname ver- Jos. Kessels.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2