Extra nummer v. d. Texelsche Courant Donderdag 4 Sept. '30, Ons Landbouwfeest 1930. Driewerf bravo! Heerlijke terwe, Siersel der aarde, Goud in Uw verwe, Goud in Uw waarde! Heerlijke terwe, vroomheid en deugd! Rijk is de boer als de terwe deugt! We meenen zeer gevoegelijk ons feest verslag van de beide tentoonstellingsda- gen te mogen inleiden met bovenstaande regelen, ontleend aan een der mooiste ge dichten, „Het Lied van de Terwe", van, de Vlaamsche dichter René de Clercq. „Rijk is de boer, als de terwe deugt! Inderdaad! Maar deze woorden zijn voor uitbreiding vatbaar. Wat voor de landbouwer ten aanzien van de graanpro ducten geldt, is voor de tuinbouwer op" ooft en bolgewas van toepassing, terwijl de „rijkdom" niet slechts bedoeld in de enge materieele zin van het woord des veehouders van de welstand en deaf- afkomsten van zijn veestapel afhankelijk moet worden gesteld. „Rijk is de boer"! We moeten al wei nig oog voor de resultaten van onze land- en tuinbouw, voor onze rund- en pluimveeteelt hebben, willen we niet tot de conclusie komen, dat Texel in geen enkel opzicht voor andere gewesten be hoeft onder te doen. We mogen er zijn en kunnen gerustelijk met onze produc ten voor de dag komen. De landbouw gaat al geruime tijd onder een algemeene malaise gebukt; het feit, dat nochtans met lust en ijver aan de organisatie van. deze tentoonstelling werd gearbeid, pleit stellig voor de doorzettingskracht van. Texels landbouwende stand, die niet bij de pakken wil neerzitten, doch moedig voortschrijdt om de crisis te langen leste te overwinnen. Driewerf bravo! Aan het begin. 't Is Woensdagmorgen, 'n Slechts licht- bewolkte hemel houdt voor een schoone dag rijke beloften in. Het loopt tegen ne genen. Van alle kanten wordt vee aange voerd en in korte tijd bieden Groene- plaats en Vischmarkt een bont tafereel. Men komt handen tekort. Commissie leden geven aanwijzingen hier en daar. Feestprogramma's gaan grif van de hand. terwijl reeds menig Fanfare-bloempje zijn weg vindt. In 't park, in tentoonstellings gebouwen wordt aan de inzendingen d laatste hand gelegd. Alom heerscht be drijvigheid, overal is lm en ar. de weer om publiek en niet te vergeten keur meesters een passende ontvangst te be reiden. De zon zet inmiddels haar beste beentje voor om de feeststemming te verhoogen. Openingsrede—J. Keijser Az. Toen te ruim negen uur tentoonstel- lingsbestuur, dagelijksch bestuur onzer gemeente, de keurmeesters en verdere genoodigden in hotel Texel saamgekomen waren, nam de heer J. Keijser Az. als voorzitter van het tentoonstellingscomijté het woord. Zijn rede laten we hier vol gen: Geachte aanwezigen. Uit naam var tct comité heet ik u hier allen ur.ï Aarte welkom, bij de aanvang var onze Texelsche Landbouwtentoon stelling. Reeds het vorig jaar gingen er stemmen op hier een tentoonstelling te organisae- ren, doch met het oog op de slechte eco nomische toestand in landbouw en vee teelt, achtten de diverse organisaties het beter, dit nog een jaar uit te stellen. Ofschoon de algemeene toestand, voor al op landbouwgebied nog ver van roos kleurig is, mocht er toch van uitstel geeni afstel komen, en toen dus dit voorjaar hetzelfde plan weer werd geopperd, meen den wij niet beter te kunnen doen, dan de hand aan de ploeg te slaan; niet achter om te zien en moedig onze schouders te zetten onder het zware werk, een ten toonstelling in elkaar te zetten, in d© hoop, dat het zou zijn in het belang van ons eiland Texel, op alle mogelijk gebied. Zoo staan wij dan thans aan het begin van onze feestdagen. We hopen door mooi weer te worden begunstigd. Dit is een voorname factor, die wij niet kunnen missen, nietwaar, en waarvan het al of i niet slagen in groote mate afhangt. Dan, mijne heeren, moet ik hier een woord van dank brengen aan ons gemeentebe stuur, dat ons de terreinen en materialen die wij voor alles noodig hadden, zoo bereidwillig heeft afgestaan en ons in alles is tegemoet gekomen. We hopen, op hun gewaardeerde steun, zoo we die in eenig opzicht nog noodig hebben. Verder wil ik een woord van dank brengen aan de keurmeesters, vooral aan de heeren van buiten ons eiland, die de moeilijke taak op zich durfden nemen, om straks het beste uit het beste te kie zen en te bekronen. Zeer zeker geen ge makkelijk werk, maar ik twijfel er geen oogenblik aan, of zij zullen hun opdracht naar beste weten en naar ieders genoegen vervullen. Een woord van hulde past hier ook degenen, die de niet prettige taak hebben gehad, om de noodige gelden bijeen te brengen, daar we natuurlijk zonder geld niets hadden kunnen beginnen. Onze dank verder aan het bestuur van de Paarden- sportvereeniging, dat bereidwillig zijn medewerking heeft verleend, om onze feestdagen luister bij te zetten met mooie concoursnummers onder de opgewekte to nen van Texelsch Fanfare. Kortom: aan iedere en elke organisatie, die ons gesteund en geholpen heeft oin de tentoonstelling tot een succes te doen worden. Hieronder behoort ook het ver lotingscomité, onze hartelijken dank voor hun belanglooze medewerking. Speciaal wil ik nog even het woord richten tot onze secretaris, de heer Kager, die deze keer weer getoond heeft, on misbaar te zijn en zeker was: de rechte man op de rechte plaats. (Applaus.) Hiermede verklaar ik onze landbouw tentoonstelling voor geopend. Alvorens over te gaan tot het uitdeden van de lijsten aan de keurmeesters, geef ik het woord aan onze geachte eere-voor- zitter, de heer burgemeester van Texel. Ik heb gezegd. (Applaus.) Geachte aanwezigen, sprak deze. Wie uwer een bezoek gebracht hc-eft aan de wereldtentoonstelling te Antwer pen, zal er van overtuigd zijn, dat het kleine Nederland met het forsche eigen aardig gebouwde paviljoen op die ten toonstelling geen slecht figuur heeft ge maakt noch wat het uiterlijk, noch wat inhoud betreft. Wat Nederland in het groot deed te Antwerpen, doet Texel in het klein op zijn eiland „men tracht het beste wat men heeft op de meest gunstige wijze te expo- seeren." Ik stel mij voor, dat straks na de offi- cieele omgang over de tentoonstelling, men er van overtuigd zal zijn, dat Texel zijn best heeft gedaan en flink uitgekomen is, en ook hetgeen van meer belang is, se dert de vorige tentoonstelling in 1925 in vele opzichten vooruitgegaan is. De stand van het rundvee ging voor uit, de bloembollencultuur ontwikkelde zich sterk en de kippenfokkerijen breid den zich belangrijk uit ongetwijfeld zal dit op de tentoonstelling tot ui(ting komen. Mijn wensch is, dat bij een volgende tentoonstelling het vee er nog forscher en glanzender zal uitzien en men met voldoening zal kunnen zeggen: „ziet ge de resultaten van onze Texelsche water leiding." Maar men juiche niet al te zeer in deze tijden van malaise, vooral van malaise op het gebied van de landbouw; alle krach ten zullen door de landbouwer ingespan nen moeten worden om de strijd met het buitenland met zijn hooge tariefmuren vol te houden. Nederland met lage invoerrechten wordt overstroomd met buitenl. artikelen, doch daar tegenover staat, dat er groote uit voer is in ruilverkeer met het buitenland. De cijters en statistieken op genoemde Antw. tentoonstelling gegeven, spraken daarvan een duidelijke taal. Nederland spant zich in, slaat geen slecht figuur. Moge dit ook van Texel gezegd kunnen worden. In een Eng. hum. blad wordt John Buil geteekend, zittende aan zijn ontbijttafel ham en eieren etende en lezende in zijn courant „koopt steeds Britsche goe deren" en achter zijn rug hoonlach^ het Hollandsche boertje „eieren en var- kensvleesch uit Holland geïmporteerd". Doch genoeg. Moge deze tentoonstel ling een succes worden voor Texel, een succes voor de commisie, die de zware taak op zich genomen heeft om alles te organiseeren, opdat wij allen later met voldoening op deze landbouwtentoonstel ling van 3-4 September kunnen terug zien. Dit zij zoo. Ook de rede van de burgemeester werd door een hartelijk applaus gevolgd. De Keuring. Hierna werden door de heer J. C. Ka ger de lijsten aan de keurmeesters uit gereikt, die hierop met hun niet gemak kelijke taak een aanvang konden maken. Door de goede zorgen van de terrein-i commissie werd alle vee spoedig op z'n plaats gebracht. De regeling was voor treffelijk. De zon, die we niet gaarne op het appel hadden zien ontbreken, - droeg het hare er toe bij om alles een recht fleurig aanzien te geven. De uitslag volgt hier. GEREGISTREERD WOLVEE. Eenjarige rammen. 1. Jb. Lap, Kz., den Hoorn. Tevens een verg. zilv. plaquette, uit geloofd door de N.V. C. de Boer,den Helder. 2. P. Keijser, Harkebuurt. 3. P. W. Koning, Oost. Tweejarige rammen. 1. W. S. Keijser, de Waal. 2. C. Dijt. 3. P. Lap Kz., den Hoorn. Oudere rammen. 1. B. Dros, Eierland. Tevens een verg. zilv. medaille van 'n oud-lid der Sehapenfokvereeniging. 2. A. Eelman Dz., Oosterenid. 3. C. Kuip, de Koog. Eerv. vermelding: P. W. Koning, Oost, en H. J. Keijser, Molenbuurt. Schapen met twee ramlammeren. 1. W. S. Keijser, de Waal. Tevens de verg, zilv. medaille van de afd. Texel der L.T.B. 2. P. Lap Kz., den Hoorn. 3. J. C. Roeper. Schapen met twee lammeren, waaronder één ramlam. 1. Jb. Lap Kz., den Hoorn. 2. P. Lap Kz., den Hoorn. 3. A. S. Kikkert, Tienhoven. Schapen met twee ooilammeren. 1. S. J. Keijser, Hoogeberg. 2. M. Zuidewind, Kamp. 3. Jb. Zuidewind, Kerkeplaats. Vier ooilammeren. 1. Jb. Eelman Gz., Oosterend. Tevens de verg. zilv. medaille van de Lagere Landbouwschool. 2. C. de Wit, Westerweg. 3. Jb. Lap Kz., den Hoorn. Vier éénjarige fokschapen. 1. Jb. Lap Kz., den Hoorn. 2. H. Keesom. 3. Jb. Zuidewind, Kerkeplaats. Vier oudere fokschapen. 1. L. C. Keijser, de Waal. 2. Idem. 3. Jb. Lap Kz., den Hoorn. Eerv. verm.: Joh. Roeper, Witte Engel, en Jb. Zuidewind, Kerkeplaats. NI ET-GEREGISTREERD WOLVEE. Eenjarige rammen. 1. N. Vermeulen, de Waal. Tevens de verg. zilv. medaille van de afd. Texel der H. M. van L. 2. J. Kuip, Spang. 3. Gebr. Lap Kz., den Hoorn. Tweejarige rammen. 1. Gebr. Vermeulen Lz. 2. Th. Smit, Zevenhuizen. 3. J. Schraag Gz., Z.-Haffel. Oudere rammen. 1 1. D. Brans, Spang. 2. P. hl in Jacz., Hoogeberg. 3. H. Koorn Mz., Driehuizen. Eerv. vermelding: Wed. C. van Heer- waarden, Eierland. Schaap met twee ramlammeren. 1. A. S. Kikkert, Tienhoven. 2. M. Zuidewind, Kamp. 3. T. Huisman. Schaap met twee ooilammeren. 1. Jac. Lap Kz., den Hoom. 2. M. Zuidewind, de Kamp. 3. J. Roeper Cz. Schaap met twee of meer lammeren, waarvan minstens één ramlam. 1. A. J. Eelman Jacz. 2. S. Keijser Hz., Hoogeberg. 3. Gebr. Lap Kz., den Hoorn. Vier ooilammeren. 1. C. Dijt. Tevens de verg. zilv. medaille, van de N.V. vh. Langieveld en de Rooij. 2. J. Schraag Gz., Zuid-Haffel. 3. H. Keesom. Vier éénjarige fokschapen. 1. C. Dijt. 2. H. Keesom. 3. P. Verberne, Spang. Vier oudere fokschapen. 1. Joh. D. Roeper. 2. P. Verberne, Spang. 3. C. Dijt. Prima gehalte. De heer J. Sijp Jr., een erkend des kundige, tevens keurmeester, aan wie we verzochten ons zijn oordeel te geven over de afd. Wolvee, kon ons meedee- !en, dat ze over het geheel van prima gehalte was. De prijswinnende oudere fokschapen waren z.i. buitengewoon. De éénjarige ooi, welke met de le prijs ging strijken, was prima. Deze puike dieren zullen danook voor de tentoon stelling te Antwerpen worden bestemd. Onder de schapen met ramlammeren kwa men volgens de heer Sijp zeldzame exem plaren voor, terwijl ook de 2-jarige en oudere rammen van uitstekende kwaliteit waren. Vermelding verdient, dat ram lammeren verkocht werden voor f100 150, terwijl voor een 1-jarige niet-gereg, ram f225,— geboden werd; het dier is voor deze prijs echter niet van de hand) gedaan. Over het geheel had de handel niet veel te beduiden; wat verkocht werd, ging echter tegen goede prijzen. AiS een biezonderheid vermelden we, dat we op het tentoonstellingsterrein kent nis maakten men een Oostenrijksch stu dent, de heer Fritz Pichler, die studeert aan de Hodischule für Bodenkultur te Wee nen en thans als volontair werkzaam is op de hoeve van de heer Wagemaker te Abbekerk. Het ligt in de bedoeling van de heer Pichler en daarom maken we er hier melding van studie te ma ken van het Texelsche schaap. Reeds geruime"* tijd houdt hij zich hiermee be- zich en zijn voornemen is te promovee- ren op een dissertatie, aan de studie van dit ras gewijd. In zijn geboorteland, de prov. Karinthië, fokt men het Texel sche schaap nog niet, doch de heer Pich ler stelt zich voor, dat men er zich wel op toeleggen zal, zoodra men weet, in hoe menig opzicht dat schaap het z.g. Karntner-schaap, dat in Karinthië in— heemsch is, overtreft. Vooral wat ge wicht en fijnheid der wol aangaat, spant de Texelaar verre de kroon. RUNDVEE (Geregistreerd). Stierkalvercn. 1. T. du Porto, Spang; fokker C.de Wit. 2 .C. de Wit, fokker idem. 3. IJ. Lap, den Hoorn, fokker idem. Eenjarige stieren. 1. Stierenvereen. „Den Hoorn"; fok ker Jn. Schenk, Wieringerwaard. 2. C. Kuip, Koog, fokkers gebr. Koorn. 3. C. W. Bakker, de Westen; fokker S. Keijser, Molenbuurt. Tweejarige stieren. 1. Stierenvereen. „den Hoorn"; fokker H. C. Kooij, Harenkarspel. Tevens de verg. zilveren plaquette van Burgemeester Oort. 2. Stierenvereen. „Den Hoorn"; fokker P. Waal Jz., Becmster. 3. A. Poot, Bargen; fokker W. P. Oudejans, Wogmeer. Kuikalveren. 1. C. de Wit, Westen; fokker idem. 2. C. Roeper Lz., Spang; fokker idem. 3. C. de Wit, de Westen; fokker idem. Eerv. verm.: J. Bakker, P.H.-Polder; fokker idem. Pinken. 1. C. Roeper Lz., Spang; fokker idem. 2. J. Roeper, Witte Engel; fokker id. 3. Jac. Boersen, Zevenhuizen; fokk. id. Tweejarige koeien. 1. Jac. Zuidewind. Tevens de verg. zilv. medaille van De Onderneming, den Hoorn. 2. S. Keijser, Molenbuurt. 3. C. de Wit, de Westen. Driejarige koeien. 1. Joh. Roeper, Witte Engel. Tevens de verg. zilv. medaille van de fa. Honig, te Koog aan de Zaan. 2. Jac. Boersen, Zevenhuizen. 3. Gebr. Bakker, den Hoorn. Vierjarige en oudere koeien. 1. Gebr. Bakker, den Hoorn. 2. Jac. Boersen, Zevenhuizen. 3. idem. De verg. zilv. medaille van De Een dracht werd toegekend aan: Jac. Boer sen voor Zwarte Puk als beste prod. koe. Groepen rundvee. '1. Jac. Boersen, Zevenhuizen. Tevens de verg. zilv. medaille van de Rundveefokvereen. Texel. 2. C. de Wit, Westen. 3. Joh. Roeper, Witte Engel. NIET-GEREGISTREERD RUNDVEE. Stieren, geb. in 1928. i 1. P. Meindertsma, Eierland. Stieren, geb. in 1929. 2. J. Zoetelief, Everstekoog. Stierkalveren. 1. J. Kuip, Spang. 2. C. W. Bakker, de Westen. Melkkoeien, geb. in 1926 of eerder. 1. D. Hin Az., Dijkmanshuizen. 2. H. Keesom. 3. J. C. Roeper. Melkkoeien, geb. in 1927. 1. D. Hin Az., Dijkmanshuizen. 2. A .Kooiman, de Waal. 3. J. Kikkert Nz., de Westen. Melkkoeien, geb. in 1928. 2. P. Lap Kz., den Hoorn. Pinken, geb. in 1929. Joh. Roeper. 2. M. C. Keijser, de Waal. 3. P. C. Hin Az., Spang. Eerv. verm,: Jac. Zuidewind, Kerkepl. Kuikalveren. 1. P. Lap Kz., den Hoorn. 2. P. Meindertsma, Eierland 3. D. Roeper, Akenbuurt. Eerv. verm.: P. Meindertsma, Eierl. DRACHTIG VEE (niet-gereg.). Afgewisselde koeien. 1. J. Kikkert Nz., de Westen. Schotten. 1. en 2. H. Keesom. VET VEE. Afgewisselde koeien. 1. A. Ran. 2. C. Boekei, Oudeschild. 3. J. A. Eelman Lz. N;et-afgew. koeien. 1. G. Schraag, Zuid-Haffel. 2. A. Ran, 3. Jac. Boersen, Zevenhuizen. Schotten. 1. C. Dijt. Tevens de verg. zilv. medaille van de heer E. Noordijk. 2. A. Ran, den Burg. 3. P. Keijser Cz., Harkebuurt. 't Oordeel der jury. Desgevraagd gaf de jury, met de keu ring der afd. Rundvee belast, ons als haar meening te kennien, dat bij het vo rige jaar vergeleken een vooruitgang te bespeuren viel. De rubriek oudere melkkoeien kwam goed voor de dag en onderscheidde zich' door goedgevormde uiers. De groepen waren goed. In de he-prijsgroep domi neerden de oudere koeien, in de 2e-pr.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5