texelsche courant groep de kalveren, welke juist het type vertoonden, dat thans wordt vereischt. De jury doet ons opmerken, dat de stier Dorus Frans goede afstammelingen heeft en dus wel goed in de gaten mag worden gehouden. Het toilet der die ren liet wel eens veel te wenschen over. Laat men voor een tentoonstelling be stemde dieren toch eens met zeep was- schen en zoo noodig beknippen. Het uiterlijk speelt zoo'n belangrijke rol. De stierkalveren waren redelijk goed, althans de prijswinners. De éénjarige ta melijk. De ongeregistreerde over het ge heel onvoldoende. Van de gereg. 2-j. stieren is Cor, v.an Stiierenvereen. Den Hoorn een goed exemplaar. VARKENS. Dekbeeren, ouder dan één jaar. 1. C. de Wit, de Westen, 2. Jae. Kager, 't Noorden. 3. P. Koorn jacz., Zuid-Haffel. Dekbeeren, één jaar of jonger. 2. C. de Wit, de Westen. Drachtige zeugen. 1. P. Koorn Jacz., Zuid-Haffel. 2. M. Koorn Pz., Lentevreugd. 3. D. Roeper, Akenbuurt. Zeug met biggen. 1. M. Zuidewind, de Kamp. 2. W. Zegel, P. H. polder. 3. idem. Vette varkens. 1. en 2. H. Keesom. Goede collecties. De inzendingen dekbeeren, ouder dan één jaar, en drachtige zeugen, maakten volgens de heer Sijp een goed figuur. In de rubriek zeugen met biggen vielen de biggen op door beste kwaliteit. PLUIMVEE. Toornen Barnevelders. 1. At. J. Kikkert, den Hoorn. 2. Joh. Roeper, de Veen. Toornen R. Is!. Reds. 1. Joh. Roeper, de Veen. Toornen W. Leghorns. 1. M. J. Kikkert, den Hoorn. Tevens de verg. zilv. medaille van de Coop. P.T.V. Texel. 2. C. de Wit, de Westen (Jong). Eeiw. verin.: Joh. Roeper, de Veen. N. H. Blauwen. 1. Tonny Dijt. Tevens de verg. zilv. medaille van de P. V. Eensgezindheid. 2. Joh. Roeper, de Veen. Parelhoenders met kuikens. 1. C. de Wit, de Westen. De inzendingen in deze a'fd. werden over het geheel goed bevonden; vooral de W. Leghorns. DUIVEN. 1 G. Coevert, Holl. Kropduiven. KONIJNEN. Rammen. 1. D. Trap, Oosterenld, Clnncilla's. 2. idem. Eerv. verm.; A. de Visser, P.H.-polder. Voedsters. 1. A. de Visi&er, P. H. polder. 2. D. Trap, Chincilla's. Eerv. verm.: idem. Nesten. 1. Gerard Gieles, W. Reus, met 13 j. 2. M. Zoetelief, Brandneus. Eerv. verm.: S. Gomes. De keurmeesters vonden deze afd. vrij goed; de Chincilla's en VI. Reus heel goed. WOL- De uitslag werd onlangs in ons blad reeds zeer uitvoerig vermeld. Volledig heidshalve vermelden we hier nog een9 de prijswinners. Van gereg. rammen. 1. J. Lap Kz., den Hoorn en A. Eel- man Dz., Harkebuurt. 2. W. S. Keijser, de Waal. 3. P. Keijser, Harkebuurt, en Jac. Lap Kz. den Hoorn. Eerv. verm.: Jac. Eelman Dz., Ooster- end, driemaal; en Gebr. Bakker, Spijk. Van vier éénjarige gereg. ooien van één vaderdier.. 1. C. de Wit, de Westen. 2. Joh. Roeper, Witte Engel. 3. Jac. Lap Kz., den Hoorn. De kampioensprijs, een verg. zilv. me daille van de N.V. Ph. Vlessing, werd toe gekend aan H. J. Keijser, Molenbuurt, voor de beste ooievacht: 6,7 K.G. goe de prima van ooi 0134 (Wel een be wijs, aldus de heer Govers, dat dé Texe laar goede vachten Tan geven. Van vier 2-jarige gereg. ooien van één vaderdier. 2. C. de Wit, de Westen. 3. jac. Eelman Gz., Oosterend. Van zes oudere ooien van één eigenaarP 1. W. S. Keijser, de Waal. 2. Jac. Lap Kz., den Hoorn. 3. jac. Eelman Gz., Oosterend. Van ongereg. schapen. 1. D. G. Bakker. 2. en 3. EL Keesom. AKKERBOUW. Wilhelmina tarwe. 1. R. Stoepker Cz. Tevens de verg. zilveren medaille der fa. C. R. Keijser en Co. 2. C. Roeper Mz., 3. J. G. Flens. Robusta tarwe. 1. B. Lap Kz. 2. P. Dros Bz. Fletumer Wintergerst. 1Gebr. Leber. Petkuser Winterrogge. 1. Gebr. Leber. Kroonrogge. 1. P. Stoepker. 2. M. D. Dijt. 3. S. Keijser Lz. Zomergerst, goud. 1. Gebr. Leber. Tevens de verg. zilveren medaille der Handelmij. Dros en Co. 2. P. J. Bremer. 3. A. Garritsen. Archer. 2. A. Dros D. Cz. Zegehaver. 1. P. Dros Bz. 2. A. Garritsjen en A. Dros D. Cz. 3. Jac. Lap Kz. Zwarte Orionhaver. 1. Gebr. Leber. Kleine groene erwten. 1. S. Keijser Lz. 2. R. Stoepker Cz. 3. R. Stoepker. Paardeboonen. 1. S. Keijser Lz. 2. A. Dros D. Cz. Duivenboonen. 1. J. G. Flens. Spinazie, vroeg rond. 1. P. Dros Bz. 3. S. Keijser Lz. Blauwmaanzaad. 1. B. Lap Kz. 2. S. Keijser Lz. 3. P. Dros Bz. Karwij, orig. Mansholt. 2. S. Keijser Lz. Suikerbietenzaad. 1.R. Stoepker Cz. Vlas, blauwbloeiend. 2. S. Keijser Lz. Vlas, Witbloeiend. 1. M. D. Dijt, Concurrent. Aardappelen, zaailingen. Ir. M. D. Dijt verwierf de medaille der afd. Eiérland van de H.M.v.L. Voederbieten. 2. S. Keijser Lz., Rubra. De keurmeesters waren over de ui zendingen in deze afd. de omstandig heden ongunstig bij de vele regen, in aanmerking genomen, wel tevreden. De kwaliteit viel over het geheel geno men mee. Niet alleen werd op monster maar ook te velde gekeurd. De beoor deeling geschiedde niet door dezelfde commissie, waardoor het kon voorkomen, dat een partij te velde als best werd aan gemerkt, maar als monster geen eerste prijs kon behalen. Dit was evenwel uit zondering. De collectie granen maakte een uitste kende indruk. In de tent op de speel plaats der o.Lschool was voor een keu rige schikking zorg gedragen. In glazen bollen, 'n geschenk van het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw, werden de zaadmonsters tentoongesteld. Een collec tie van 16 soorten zaailingen, door de heer M.D.Dijt uit 3000 stuks geselecteerd trok zeer de aandacht. Voor kenners was op te merken, dat deze soorten alle de Red Star tot moeder hadden. Keurig was de uitstalling bloembollen van de afd. Texel van het H.B.G. De kolossale voe derbieten, ter opluistering ingezonden, verdienen tevens vermelding. 2,-üIVElPRODUCTEN. FABRIEKSPRODUCT (KAAS). Commissie 40 plus. 1. De Eendracht. Edammer 40 plus. 1. De Onderneming. 2. De Samenwerking. Edammer volvet. 2. De Eendracht. Kruidkaas. 1De Samenwerking. 2. De Hoop. Goudsche kaas. 1. De Eendracht. 2. De Eendracht. Broodkaas 40 plus. 1. De Eendracht. 2. De Hoop. Edammer 40 plus, 1 K.G. 2. De Eendracht. met prima boter. Duidelijk bleek hier, aldus dr. Schey, van welk een overwe gende invloed de goede technische in richting eener fabriek en de pasteurisa- tie voor de room zijn. De schapenkaas deed zien, dat hiervan wel iets goeds te maken is. De schapenboter heeft op de jury een goede indruk gemaakt. Landbouwonderwijs. De interessante verzameling leermidde len van de lagere landbouwschool heeft terecht veler belangstelling getrokken. Ook de rijke collectie, vertegenwoordi gende de Plantenziektekundige dienst te Wageningen en de Rijkseruminrichting te Rotterdam mocht er wezen. Met aandacht werden de talrijke afbeeldingen van plan tenziekten, de diverse serums, de vele wandplaten, etc. bekeken. Vlasbewerking. De inzending van de afd. Eierland der H.M.v.L., ter opluistering bedoeld, en ondergebracht in een tent in het Park, trok veei publiek. Zooals we in het vorige nummer vertelden, werd hier gedemon streerd, hoe vlas wordt bewerkt. Er bleek terecht veel belangstelling voor dit be drijf te bestaan. De demonstranten kon den ook met de machines handig omgaan. Wat er meer geboden werd. We komen tenslotte aan de overige in zendingen en verdere attracties. In het Park viel eerst de stand van de heer E.Boekei op. Wie een luxe auto of een vrachtwagen wou aanschaffen, kon daar terecht. Op de speelplaats der school waren twee tenten opgetrokken. We von den daar o.m. een inzending van de heer Fr. Zegel, waar men 'landbouwbenoodigd- heden aantrof, te kust en te keur. The Quaker Oats Cy. kwam met haar Ful-o- pep voor pluimvee terdege voor de dag; een klein filmtoestel maakte heel aardig propaganda. Voor Alfa Laval ontroomers, waschmachines, kon men aan een andere stand terecht. De heer Mittelhauser maak te reclame voor Telefunken-radio, Pro tos-apparaten, etc. en vervroolijkte de tentoonstelling door goede muziek. De vertegenwoordiger der Spiritusfabrieken Bergen-op-Zoom— Delft propageerde het koken op spiritus, en deed met de ver koop van kook- en verlichtingstoestellen goede zaken. De fa. H.Reesink en Co. te Zutphen beval haar Ursus-vlechtdraad aan. Ter opluistering had de heer H. Keesom een prachtige koeienhuid inge zonden. De heer Mittelhauser exposeerde buiten de tent eenige Peugot-automobi.e- len. Op de Hollebol was de fa. Brouwer, leverancier voor hijshtoestellen voor schu ren en hooibouw, vertegenwoordigd door de heer G.H.Geus (Den Helder). Zoo'n toestel bleek veel werk in weinig tijd te kunnen verrichten. Voor „Aremo"-auto- banden kan men eveneens bij de heer Geus terecht. De heer K. de Jager, Ber gen, demonstreerde een automatische drinkbak, zeer gemakkelijk en zindelijk in het gebruik. De Texelsché Smedenbond kwam goed voor de dag: tal van land bouwwerktuigen werden ter bezichtiging gesteld, ploegen, eggen, enz. allen van de nieuwste constructie. De fa. Honig had een stand betrokken, waarin zij op haar glutenvoer de aandacht vestigde. In de garage der fa. Keijser en Co., waar het pluimvee was ondergebracht, viel de stand Ghabos-broedmachines op. Deze apparaten maken de laatste tijd veel opgang. De Coop. P.T.V. Texel wees hier op de noodzakelijkheid van zinde lijk eierenrapen. Dat scheelt heel veel in de prijs. Bovendien deed ze door een duidelijke grafiek de toename van 't aantal door haar geveilde eieren uitko men: 1924: f72606; 982473 stuk; 1929:, 1238722, 3594503 stuks; 1930 (tot 25 Aug.) f 186471; 3647272 stuks. De fa. C.R.Keijser en Co. stelde een ieder in de gelegenheid tot bezichtigen van haar electrische mengmachine. Deze wordt gedreven door een 7.5 P.K. electr. motor en heeft de capaciteit van 4000 Kg. per partij. Iedere minuut wordt een zak gevuld, terdege gemengd en gezui verd, uit dertien diverse meelsoorten, en een hoeveelheid levertraan samengesteld. (Analyse ter inzage; 92 pet. verteerbaar eiwit.) O Hiermee kunnen we zeker, voor wat de tentoonstelling aangaat, volstaan. Het is over-duidelijk, dat we haar geslaagd mo gen noemen. Het uitnemende weer heeft, na de degelijke voorbereiding en alge- 'meene medewerking, daartoe zeker voor een goed deel bijdragen. In aangename herinnering zal ze zeker voortleven in ruime kring. Het tentoonstellingsbestuur heeft stellig velen aan zich verplicht. Ringrijden. Te ruim half vier werd op het land van de heer Alb. Keijser met ringrijden, ge- costumeerd en met versierde karren een aanvang gemaakt. We telden vijftien deel- mers. Er was veel publiek op de been. Hier volgt de uitslag: gecostumeerde paren: 1. Eelman, Har kebuurt, „Groen en Zwart; 2. Cor Bak ker en mej. Guur Zuidewind, „Oud- Texelsch paartje"; 3. Dames Lies Bruin en Mantje, „Bruidspaar"; 4. Dames Annie Breesnee en Joh. Kikkert. Versierde karren: 1. N. Kikkert en echtg., de Koog, (met granen versierd, en het opschrift „Leve de Landbouw") 2. Dames Gr. Bakker, Hermanshoeve, en Corrie Bakker, Zeelust (in Romeinsch costuum, versiering met graan)3. Dames Witte, Bloeinwijk (versiering met gladi olen.) Vermelding verdient het paartje, dat m oud-Texelscn nacntcostuum aan het concours deelnam. Ringsteken: 1. H.Wuis en mej. Tr. Bak ker; 2. Dames A.Breesnee en Joh. Kik kert; 3. C.Commandeur en mej. A.Kuip. Avondfeest. Het concert van Texelsch Fanfare viel zeer in de smaak. Het Park was boven dien feestelijk verlicht, evenals de kerk toren. Geen wonder, dat het aan een pret tige feeststemming niet ontbrak. (Zie verder ons volgend nummer.) FABRIEKSPRODUCT (BOTER). Roomboter. 1. De Eendracht. 2. De Onderneming. Eerv. verm.: De Eendracht. Extra nummer mooist geheel. Eerv. verm. en verg. zilv. medaille van, het Tentoonst. Comité: De Onderneming. BOERENPRODUCT. Schapenkaas. 1. C. Witte Pz., 't Noorden. 2. A. Commandeur, den Hoorn. Potkaas. 1. Joh. Roeper. Schapenboter. 1. P. H. Zijm. 2. C. Witte Pz. We geven hier het oordeel van dr. Schey en de beide andere keurmeesters van elders, welke deze afd. te beoor- deelen hadden Het oordeel over de fabr.-kaas is over het algemeen gunstig. Heel mooi waren op doorsnee Edammer volvet, Goudsche kaas en broodkaas 40 plus. Een aardige indruk maakte de extra inzending van I De Onderneming. De Eendracht kwam «SCHAPENBOET Bid 'T DOOLHOF,

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6