Texelsche Courant van Zaterdag 6 Sept. 1930. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Zomersproeten verdwijnen Gerrit de WoSf. spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, Aangifte voor het Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om steals tijdig ter gemeente secretarie aangifte te doen voor het be volkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan Jo. wanneer men de gemeente gaat ver laten; alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie dezer gemeente en meegenomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd; 2o. wanneer men zich in de gemeente vestigt; alsdan moet men overleggen een ge tuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) afgegeven in de vorige woonplaats; 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan gifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- of werkboden. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met hechtenis of geldboete. Texel, 14 Februari 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B. OOE-T. Hoe het Fanfare-bloempje bloeide. Het was een goede gedachte van Texelsch Fanfare om door het organisee- ren van een bloempjesdag de vereeniging een stevige kas te bezorgen. Welwillend werd door B. en W. toestemming ver leend en zoo kon het gebeuren, dat op beide feestdagen bloempjes voor een dubbeltje of meer werden aangeboden, welke een zoo aanzienlijk bedrag hebben opgeleverd, dat het bestuur dubbel en dwars tevreden mag zijn. Gisteravond werd dit feestelijk feit in een feestelijke stemming in het vereeni- gingslokaal herdacht. De dames, die met zooveel ijver de bloempjes aan de man (en de vrouw) hebben gebracht, werd hartelijk dank betuigd. Dat was ook wel verdiend. Er werden 3232 strikjes verkocht; de opbrengst was f375,07. Aan de verkoop hebben 49 dames meegewerkt. Een le prijs wegens het grootst aantal verkoch te strikjes werd toegekend aan mej. Erna Brucher: 221; 2e prijs Betsy Roeper: 215. Wegens grootste gemiddelde opbrengst verwierf mej. Erna Brucher tevens een le prijs: 14,5 ct. Annie Witte en Liesje Siebers kregen met een gernidd. van 13% de 2e prijs. Sportnieuws. Een advertentie in dit nummer ver meldt, dat Texel morgen de H.R.C.-Juni ores op bezoek ontvangt. Dat kan een spannende wedstrijd worden, want de ploegen zijn vrijwel aan elkaar gewaagd. Het Feest aan de Vcgelenzangsweg. Vanwege de Sociëteit D.A.T.S. zou Woensdagavond in de tent aan de Voge- lenzangsweg een feestavond worden be legd, voor leden toegankelijk. Overwe gende, dat de organisator zich ten on rechte op het reglement der sociëteit be roept (verscheiden ingezetenen kwamen buiten hun medeweten op de ledenlijst voor, blijkens door de politie ingesteld onderzoek) en wegens overtreding van art. 17 der politieverordeniing, hetwelk publieke vermakelijkheden zonder voor at bekomen vergunning verbiedt, heeft de burgemeester die avond persoonlijk slui ting gelast: „Gehoorzaamheid aan de wet; naar huis ot er zal geweld worden ge bruikt." Nu alles had een rustig ver loop. Geweld kon achterwege blijven. Er werd tactvol opgetreden, de zaal werd ontruimd. Er zullen plm. veertig personen in de zaal gezeten hebben. Een talrijk-pu- pliek verdrong zich voor de tent, belust op sensatie, dat echter spoedig aftrok, toen de heer C.Boon uit eigen beweging de toegang dichtspijkerde. Donderdagavond werd het spel her haald. Wederom veel belangstelling voor de tent, wederom ontruiming op grond van dezelfde overtreding. De zanger-hu morist Nabarro, had een gemakkelijke avond. Hoe lang dit nog duren zal? Verdiende hulde. Naar we vernemen is na de lunch, waar aan Woensdagmiddag het tentoonstel- lingsbestuur en genoodigden in hotel „De Lindeboom" aanzaten, namens een groep keurmeesters van de vaste wal, hartelijk dank gebracht aan de heer j.C.Kager, secr. van het tentoonstellingsbestuur, voor de buitengewoon accurate wijze waarop deze zich van zijn taak gekweten heeft. De heer Kager heeft er zich ook met hart en ziel op toegelegd en rustte niet voor de heele organisatie tot in de puntjes ver zorgd was. Het behoeft geen vermelding dat algemeen met deze zeer verdiende hulde werd ingestemd. De extra booten naar Den Helder. Aan de verwachting, dat van de extra booten op beide tentoonsteliingsdagen (8.15 van Texel) een druk gebruik zou worden gemaakt, is niet beantwoord. Wanneer we voor beide vaarten tezamen 3 dozijn passagiers ramen, zijn we niet aan de lage kant. Rij vereeniging Texel. Naar we vernemen is de heer Brouwer, gem.-politie alhier, door het bestuur der Rijvereeniging aangezocht om als in structeur op te treien en wel als opvol ger van de heer W. van Sijp, die be dankte. De heer Brouwer heeft als oud marechaussee van paiirdrijden veel erva ring en bovendien veel belangstelling voor alles, wat paardensport betreft. Zijn we goed ingelicht, dan is de heer Brou wer wel geneigd, de leiding der Rijver eeniging op zich te nemen, althans voor zoover zijn dienst dat toelaat, UIT ONS ZONDAGSBLAD. Dagelijks worden groote hoeveelheden zand uit de Redoute bij Oudeschild weg gereden om er de dijk mee te verzwaren en op te hoogen. Van dit werk geeft een foto in ons Zondagsblad van heden een duidelijk beeld. Het kiekje werd ons af gestaan door de heer Jurr. Beumkes, te Oudeschild. Een ander kiekje is aan de kant van de Dennen genomen en vertoont ons het Pension „Bosch-en-Duin" van de heer G. Buis. Wie een proefnummer van on.s Zon dagsblad wenscht te ontvangen, schrijve er om. We zullen er omgaand een sturen. De prijs is 50 ct. per kwartaal. Buiten den Burg 70 ct. Overzicht eierhandel. In de afgelooen week bleef de toestand in de eierenhandel dezelfde. Naar kleme eieren was zeer goede vraag, groote eie ren zijn nog steeds moeilijk te verkoopen. Aan de markten betaalde men hoogere prijzen dan direct te maken zijn, zoodat dat men moet aannemen, dat er reeds met de speculatie begonnen is. Het is jammer, dat men zulks weer ieder jaar moet con- stateeren. Voor witte eieren 6061 Kg. maakt men in Duitschland van f6.20—6.50 in de Flachkist. Zwaardere eieren worden bijna niet gevraagd. De aanvoer bij de Coop. Roermondsche Eiermijn bedroeg in de afgeloopen week 3.900.000 stuks. Kleine eieren f45.60; groot f5.70 6.90; eendeneieren f56. Overzicht Wolveemarkt 28 Aug.—3 Sept. De wolvee-afdeeling was als gevolg van de warmte flauwer gestemd, o.a. te Leeuwarden, Leiden ,Schagen, Rotter dam en Sneek. Vooral te Leiden was de handel in vette schapen en lammeren sleepend met iets lage noteering. De wei de- en fokschapen vonden daar echter vrij goede afzet en waren duur. Te Purmerend was de markt zoowel voor schapen als lammeren vlug, terwijl de Groninger markt een ongeveer prijs houdend verloop had. Alleen de weide- schapen waren daar ruim zoo hoog. Van komen en gaan. Ingekomen personen gedurende de maand Aug. 1930. B. Oenema en gezin, techn. ambtenaar rijkswaterstaat, 't Horntje, van Delft; J. van Iddekinge, grondw. P.H.Polder, van Wonseradeel; J.C.B.Haakman, dienstbode Den Burg, van 's Hertogenbosch; W. C. J. Brouwer en gezin, dienaar v. politie den Burg van Almelo; P.Ruig, zonder be roep, Gerritsland van Schagen; N. Eel- man, dienstbode, Oosterend van Heer- Hugowaard; H.de Jong, arbeider P. H. Polder, van Opsterland; M.M.Buik, bouw kundig opzichter, den Burg, van den Hel der; Joh. Dernison, bakkersknecht, den Burg, van Bolsward; W.A.Witte, onder wijzeres, den Burg, van Obdam; J.Bos nia, marinier le kl., Vliegkamp de Mok, van N.O.-Indië; C.R.Tuinder, kaasmaker den Burg, van Blokker; P.Elzinga, bak kersknecht, den Hoorn, van Dantumadeel; A.Eelman, arbeider, de Cocksdorp, van Vlieland; H.Former, leerl. verpleegster, de Waal, van Amsterdam; P. ter Horst, en gezin, arbeider, Eierland, van Meppel; A. Gnodde en gezin, grondwerker, den Burg, van Velsen; J. de Bruijn, stuurman ter koopvaardij, den Burg, van N.O.Indië; G. Dijt, studente, den Burg, van Amster dam. Vertrokken: Wed. D. Bakker Pz., z. beroep, naar Haarlem, Engelszstr. 13; P. de Keizer, geb. de Waard, n. den Helder, Dijkstr. 2; J.H. de Rooij, korp. machinist, n. den Helder Krugerstr. 29; A. Gemier, korp. kok, n. den Helder Califoniestr. 9; A. Schuurman, matr. le kl. n. den Helder a.b. Gelderland; T.Doorten, stoker le kl., n. den Helder a.b. Gelderland; F.H.Kern, stoker 2e kl. n. den Helder a.b. Wacht schip; Th. Klok, stoker 2e kl. n. den Hel der a.b. Heemskerck; Wed. L. Haiden, z. beroep, n. den Helder Brakkeveldweg 146; C. Engelen, bouwk. opz. ,n. Utrecht Valkstraat 23; I. Hollander, timmerman, n. den Helder Jansenstr.; H.v.d. Werf, timmerman, n. den Helder Julianadorp; G.J.Neele, landarbeider, n. Hagestein Z.H. Hooge Blieken; J.H in, bakkersknecht, n. Heer Hugowaard, Zuid, J. Glijnisweg. 2e FOTOWEDSTRIJD „MOOI TEXEL". De deelname aan deze wedstrijd .we derom door de „Texelsche Courant" ge organiseerd. staat voor elkeen open. On derwerp: „Mooi Texel" (landschap, vo gels, enz.). Termijn van inzending sluit 1 October. Aantal foto's: onbeperkt; ze behoeven niet te worden opgeplakt, doch moeten niet te klein zijn en bij voorkeur op hoogglanzend papier (met 't oog op re productie) worden afgedrukt. Adres Redactie Texelsche Courant, postbus 11, den Burg (motto „Foto's Mooi Texel"). De inzenders dragen de reproductierech ten hunner foto's, die niet worden terug gezonden, over aan de N. V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooy. De uitslag wordt omstreeks 1 November in de Texelsche Courant meegedeeld en wordt aan inzenders, buiten Texel woon achtig, afzonderlijk bericht. De meest ge slaagde foto's worden o.in. in het Zon dagsblad der Texelsche Courant gerepro duceerd (roto-gravure). Uitgeloofd worden prijzen van f 15,f10,en f5,- alsmede eenige troostprijzen. Faillissement E. Frank. De curator in het faillissement E. Frank thans te Amsterdam woonachtig, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aangekondigde verificatievergadering niet doorgaat. Er zijn geen gelden aanwezig om het faillissement door te zetten, ter wijl het voorgestelde accoord niet door het vereischte aantal crediteuren is aange nomen. Binnen eenige tijd zal derhalve dit faillissement wegens gebrek aan ac tiva moeten worden opgeheven. Gaat gij ook Esperanto leeren Een advertentie in dit nummer kon digt een Esperanto-tentoonstelling aan. Dat belooft interessant te worden. Komt, ziet -en hoort: de wereldtaalt verdient uw belangstelling. Na de Paardensportfeesten. De prijsuitdeeling aan de winners inde paardensportnummers zal tegen het eind dezer maand in hotel Texel plaatsvinden., De paarden der Rijvereenigingen uit Schagerbrug en Anna Paulowna zijn gistermorgen per Dageraad naar den Hel der vervoerd. Te paard ging de thuisreis verder. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. J. J. Buskes, Geref. predikant FI.V. alhier, komt met ds. W. E. van Duin te Amsterdam op het tweetal voor te Zaan dam. De feesten tegemoet. De Koninginnefeesten op Donderdag en Vrijdag a.s. zijn hier het gesprek van de dag. Dag aan dag worden voorbereidin- dingen getroffen om volksspelen en open luchtspel te doen slagen, van alle kanten komt de medewerking los. Vooral „Het Beleg en Ontzet van Leiden" vereischt veel zorg. Menige avond offert de feest commissie er aan op, opdat het een luis terrijk feest worde en de platboomde schuiten der Watergeuzen met vlag en wimpel van stapel loopen, bij wijze van spreken. De hoofdrollen zijn verdeeld, er wordt met lust geoefend wat kunnen we meer verlangen? Hoogst waarschijn lijk zal een geïllustreerd feestprogrami verschijnen, dat een uitvoerig overzicht van de feestdagen geeft en tegen een luttel bedrag verkrijgbaar zal zijn. Met belangstelling zieii we de feesten tege moet. DE COCKSDORP. Mijn aangespoeld. Donderdagmiddag verspreidde zich hier het gerucht, dat bij paal 29 een mijn was, aangespoeld. Een ingesteld politie-onder- zoek wees evenwel uit dat men met een oude mijn te doen heeft, zoodat voor on gerustheid geen reden bestond. DE KOOG. Einde badseizoen. Het badseizoen is vrijwel ten einde. Het wordt herfst-achtig en het water lokt iedere dag tot baden minder aan, De taak der badmeesters is zoo goed als volbracht voor dit seizoen. Morgen zul len zij misschien voor het laatst in func tie zijn. OUDESCHILD. Jubileum Pastoor Moes. Ter gelegenheid van zijn zilveren pa stoorsjubileum mocht pastoor Moes, te Zwaagdijk, eerder alhier, van Mgr. Aen- genent, bisschop van Haarlem, die in het buitenland vertoefde, een schrijven van warme gelukwensch ontvangen. Wc deelden al eerder mee, dat het ju bileum 31 Aug. gevierd zou worden. DE MOK. Het is wel toevallig, dat juist gedu rende de dagen van staking der piloten van de K.L.M. een ernstig vliegongeluk op sombere wijze herinnert aan het ri sico van de vlieger, aan het groote ge vaar, dat hem bedreigt. Want vliegen blijft voorloonig zeer gevaarlijk. Ter aanvulling van ons bericht van Woensdag deelcu we nog mee, dat de W 54 kort na de start in het zwembassin van het Piashuis op de Loosdr. Plassen is neergestort. Luit. Roldanus vond de dood door een schedelbreuk, korp. Riks man door verdrinking, evenals de 13- jarige Heintje de Wit, die van een spring- stoel te water werd 'geslagen. Als oor zaak wordt genoemd het feit, (Jat het oud model toestel voor de uitgevoerde ma noeuvre niet berekend was. Luit. Rol danus is naar Wcstcrvcld gebracht, korp. Riksman te den Helder met militaire eer ter aarde besteld. Heintje de Wit word op het R.K. kerkhof te Hilversum begra ven.. Onder de meer dan vijftig kransen, door schoolkinderen gedragen, was er ook een van vliegkamp de Mok. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIHI UIT TEXELS VERLEDEN. llllllllllll Door S. M. v. d. GAI.1LN. IIIIIIIIIHI iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Texel in de Middeleeuwen. (Vervolg.) In de jaren 14911492 stonden de Ken - netner boeren op tegen de graaf. Dit vond zijn oorzaak hierin, dat Jan van Eg- mond, stadhouder van I lolland, liet zoo genaamde ruitergeld op kwam vorderen, terwijl de mensdien de laatste jaren erg1 veel tegenslagen hadden geleden, hoege- genaamd niet tot opbrengen in staat wa ren. Ze grepen naar de wapenen en ook de Texelaren hielpen mee. Hertog Al- brecht van Saksen, toentertijd hun heer en gebieder kwam met een aanzienlijk 'leger en bedwong de opstand. 25 per sonen van Texel moesten in het zwart, ongegord, blootshoofds en barrevoets, knielende om vergiffenis voor hun op standigheid komen smeeken. Alle hand vesten en previlegies verbeurden ze, ter wijl de hertog (om zijn beurs te vullen) de straffen aan zich hield, waarmee hij de Texelaren zou kunnen bestrijden. Ze moesten de burcht versterken, opdat zij daardoor beter in bedwang zouden 'kun nen worden gehouden, moesten 1000 An- driesguldens (plm. f 5000) boete betalen en gedurende twee maanden 25 man schappen (soldaten) uitrusten, soldij en leeftocht geven. Deze moesten de rust op het eliand bewaren. Reeds in het jaar 1494 werden hun de privilegies weer te ruggegeven. Er wordt gezegd, dat van die teruggave nog een spreekwoord op Texel moet overgebleven zijn: „Wanneer een jongeling aan een meisje eeuwige liefde zweert" ,zegt men: „als het maar geen Saksische liefde is", omdat de her tog van Saksen de privilegies, welke hij de Texelaren voor eeuwig had ontnomen reeds na drie jaren weer teruggaf. Bestaat dat spre.kwoord werkelijk op Texel, ot zijn er missohien onder onze lezers, die weten of het bestaan heeft? IWordt vervolg'1 1 illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIHI TEXELSCHE NOVELLE. Illllilllill llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. IV. „Dat is 'n spieker an me doodkist", had moeder de Wolf gezegd, toen ze deze treffende tijding vernam, want ook zij had altoosaan de onschuld van haren zoon geloofd en diensvo'lgens op zijn vrijspraak gehoopt. De oude de Wolf, ofschoon zeer terneergedrukt, trachtte zijn vrouw te troosten, haar zijn meening voorhoudenden, dat zijn zoon onschuldig was veroordeeld, maar geen redeneering vermocht iets op het reeds ziekelijk en ondermijnd gestel der arme vrouw en zij veiviel in een kwijning, waarvan zij niet meer herstelde, en toen Willem, na zijn straf ondergaan te hebben, de ouderlijke ouderlijke woning betrad, vond hij de plaats zijner moeder ledig, maar aan de zuidzijde van het kerkhof een nog frissche grafheuvel, waaronder het stoffelijk over schot van zijn moeder rustte, terwijl zijn vader er ook zeer vervallen en verouderd uitzag. De smart hierover en de schande over zijn gevangenis, onschuldig ondergaan, deed hem gedurig wenschen, naar een ge legenheid om zich van zijn geboorteplaats te verwijderen. Weldra vond hij die, daar hij na eenige vruchtelogze pogingen, een

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5