Gerrit de Wolf. Ingezonden m «se#® o®©®© m 13 MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL Hoofdingenieur Kamp, een bezoek aan Texel. Met het motorjacht „Breezand" hebben zij het eiland weer verlaten. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 422 schapen, 195 lammeren, 22 var kens, 6 kalveren, 2 koeien en 1 hit. Voordrachtwedstrijd „Klein Tooneel". De voordrachtwedstrijd, uitgeschreven door Klein Tooneel, kan door gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Wel jam mer, want we hadden er ons, gezien de deugdelijke voorbereiding, veel van voor gesteld. DE WAAL. Breeder straten, minder ongelukken. De dorpsstraat hier, die door haar ge* ringe breedte bij het toenemend snel verkeer steeds grooter moeilijkheden op levert, zal hoogstwaarschijnlijk worden verbreed, althans op een van de moeilijk ste punten. Daar heeft de heer L.C.Keij- ser zich bereid verklaard tegen billijke conditie een strook grond aan de ge meente af te staan voor verbreeding van, de openbare weg ter plaatse. Een te gemoetkoming, welke zeker verdient te worden toegejuicht. VOOR ONZE DAMMERS. Oplossing vorig probleem. Diagramstand: Zwart 6 schijven op 7, 14, 17, 18, 29 en 35. Wit 6 schijven op> 24, 25, 27, 32, 33 en 41. Wit speelt en wint op eenvoudige maar leuke wijze. Wit speelt eenvoudig maar geestig: 27 22 en 3328. Zwart heeft nu in deze simpele stelling toch nog een vijfvoudige slagkeuze. Hij moet natuurlijk meerslag nemen, waagna wit door 25X1 wijlt Voor een miniatuurtje een zeer geslaag de compositie. Vragenbus. W. te B. Bestaat er in Nederland een vereeniging of iets dergelijks tegen de woeker Antwo'ord: Stelt u zich in verbinding met het Old Fellow-huis te Amsterdam, Keizersgracht 430. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. lts EEN RECORD: tSSitl Een oplaag bereikt van meer dan |lü|| 2300 ex. en meer dan honderd PSStji advertenties in één nummer. WAT ZEGT U DIT tlH# DEN BURG. De bemaling van Waalenburg. Ingevolge besluit van de Dinsdagavond, door het bestuur van het Alg. Weeshuis gehouden vergadering, werd a.d. 17 dezer deze brief aan het bestuur van Waalen burg gezonden: „Mijne Heeren. „Aan ons bestuur is ter onderteekening „aangeboden een „open brief", door in gelanden aan uw bestuur gericht in- „zake de wijze van bemaling van uw „polder. „Om principieele redenen hebben wij „besloten aan deze actie niet deel te ne-i „men. „Indertijd hebben wij ons met alge- „rneene stemmen gerechtigd geacht, als „vertegenwoordigers eener gemeentelijke „instelling uit te spreken met electrische „bemaling accoord te gaan, ook al zou „zulks van de polder een klein financieel „offer vragen in Algemeen Texelsch be- „lang. „Ook thans staan wij, zooals wij in „een op gisteren gehouden vergadering „eenparig besloten hebben, nog op het-, „zelfde standpunt; wij hebben n.l. uit „de overwegingen van de Koninklijke be slissing niet kunnen lezen, dat door „electrische bemaling de belangen van „de polder op een minder richtige wij- „ze behartigd zouden worden. „Ter voorkoming van misverstand heb „ben wij gemeend het vorenstaande ter „kennis van uw bestuur te moeten brem „gen" (volgt onderteekening; de spatiee ring is conform copie. RED.) O Bij nadere informatie kunnen we in aansluiting op ons vorig bericht nog melden, dat de Kerkeraad der Doops gezinde gemeente Maandag besloot niet op de lijst-voor-electrische bemaling te teekenen, „daar het standpunt van de Kerkeraad bekend mag worden veronder steld". Texelsch Museum. Texelsch Museum is deze week gesloten Gedurende de zomermaanden is het zeer druk bezocht, terwijl de bijdragen tot in standhouding en uitbreiding gedepo neerd in „de bus bij de deur" de ver wachtingen hebben overtroffen. Een mooi. begin. Wie het museum thans nog zou willen bezoeken, geve zijn wensch daartoe te kenden aan de heer H.J.Kraai, die U gaarne ter wille zal zijn. Bouw Gymnastieklokaal. Naar we vernemen, heeft 't R.K. Kerk bestuur opnieuw plannen bij het gemeen tebestuur ingediend voor de verbouw van de oude R.K. school tot een naar de eisch ingericht gymnastieklokaal. De kosten van verbouw en inrichting worden geraamd op rond f 3600. Naar we reeds eerder konden melden, ligt het in de bedoe ling van het Kerkbestuur het lokaal ook ter beschikking van andere schoolbesturen te stellen voor hetzelfde doel. Advertenties voor het volgend num- EB mer kunnen NIET LATER worden® ingezonden dan 4 uur n.m., daags EB vóór de verschijning. Te den EB Burg hebben we voor het plaatsen EB van adv. geen tusschenpersonen. EB @©©0© (Vervolg) Sloffende vervolgde de nachtwacht z'n weg, telkens zijn eentonig geroep her halende, zonder dat zijn oog een men- schelijk wezen ontwaarde. De meeste be woners hadden zich reeds ter ruste be geven, of maakten aanstalten daartoe. De Octoberavond was ook te guur om zon der noodzaak naar buiten te gaan en des morgens, lang voor de zon zou verrijzen,, moesten de meeste bewoners op hun vaar tuigen zijn, om met hun brooze kirden op de bedrieglijke zee hun bedrijf uit te oefenen teneinde alzoo in de behoef ten van hun meestal talrijk gezin te voor zien. Bijna overal in het dorp, dat zich langs de zeedijk van het oosten naar het wes ten als een lange straat uitstrekt, wasi dan ook, naar de vermaning van de wa ker, het vuur en licht reeds gedoofd; slechts in één wonjng, welke niet in de huizenrij, maar daar buiten en wel aan de binnenzij der helling van de zee dijk was gebouwd en bij al de bewoners van liet dorp, ja, van het ge heele eiland, als Jas-es-huusie" bekend stond, vertoon de zich nog het flauwe licht eener vet kaars, welke, bijna ten einde gebrand, walmende een onbestemd licht versprei de over de groep, die zich aan ons oog vertoont nu wij er binnentreden. „Och", jammerde een vrouw, die .bleek als een doode met haar zestienjarige dochter aan de kribbe van haar zieke lieveling zat, „och, deer krigt-ie 't weer Gerriet, kom toch uut 't béd, dot is nou de zeu- vede keer dot-ie in de termine (stuipen) Ieit". Deze woorden werden gericht tot een man, die in hetzelfde vertrek zich in een bedstee bewoog en op het hoo- ren ervan, zich haastte om aan het ver zoek, dat in de mond der arme bedroef de vrouw half als een bevel klonk, te voldoen. „Och, de stumperd,", antwoord de man, „hee het 't verskrikkelijk hard te verantwoorden. 'k Was er al bang voor, doe ik na béd gong; maar we hadde een heele dag maakt, van van mur- ge drieë tot vanevet negene, en 'k wos te moed om op te bluve; maar as 't zoo erg is, kom 'k er uut, want slepe ken ik dan toch niet". Gerrit, de man der bedroefde vrouw, de vader van de zieke knaap, plaatste zich bij het tweetal, moeder en dochter, die zich hadden voorgenomen, niet van de krib, van de voor eenige dagen nog zoo gezonde en bloeiende, maar nu zoo vervallen Willem te wijken, ofschoon de dochter, Jaantje, al haar welsprekendheid had aangewend om moeder te overreden, zich ter ruste te begeven; zij zou de zie ke Willem, die ze als haar oogappel lief had, „mit de uuterste zorg oppassen" maar moeder had gezegd :„Nee, kiend, gaan jéé maar sleepe; moeder zow toch gien oog dicht doen zonder zurg en as_ 't arme skeep wat overkwam, as ik na béd wos en in de termine viel en wegbleef zonder dat ik 't zag, gien ge-, rust uur zow ik meer beleve; nip ik, dat zow 'k niet". Gerriit plaatste zich nu ook aan de sponde van de zieke en geruime tijd zat het drjetal metstrak gelaat, onafgewend van Willems kribbe, zwijgend bijeen. De walmende kaars, voor een half uur met een weinig af gedropen kaarsvet op 't „zunegertje" ge plaatst, was bijna ten einde gebrand en de ontdekking daarvan deed de stilte een oogenblik afbreken. Wordt vervolgd t llllllllllli VOOR DE JEUGD. Ziezoo, beste kinderen, daar ben ik weer hoor. Jullie zult wel gedacht heb ben: Die Oom Ko laat maar niets meert van zich hooren; die is fijn met vacantie en denkt heelemaal niet meer aan ons., Maar daar is niets van aan hoor: ik hoop jullie in de komende herfst en win termaanden weer gezellig bezig te kun nen houden met raadsels, spelletjes, kleur- plaatjes, enz. en hoop ook, dat ik weer1 veel leuke briefjes mag ontvangen. Voor! prijsraadsels heb ik veel mooie dingen, uitgezocht. Wat verklap ik niet. Dat moet een verrassing blijven. Alle briefjes, die ik de laatste keer met kleurplaatjes en raadseloplossingen heb ontvangen, heb ik nog eens doorgelezen Het was heusch erg moeilijk uit te vin den, wie nu het prijsje moest hebben,— maar ik geloof toch wel, dat ik goed ge kozen heb. Gerard Bakker is de gelukkige ik hoop, dat hij met de verrassing erg blij is. Een mooie kaart wordt toegezon den aan alle andere kinderen, die goed hun best hadden gedaan. Hun namen komen nog in de krant. En nu de raadsels. Goed opgelet: lp deze krant staan vier raadsels. Probeer de oplossingen te vinden, maar stuur ,ze NOG NIET aan mij op Dat hoef je pas te doen, als er zoo twaalf raadsels) in de krant hebben gestaan. Degene, die de meeste goede oplossingen ipzendt, krijgt de hoofdprijs. Er worden ook nog eenige troostprijzen gegeven. Zet nu je beste beentje voor. 1. Je vindt mij i'n elke kamer; neemi een andere klinker (2) in mijn naam en je ziet mij in elke smederij. 2. Van welke bloemennaam zijn de letters hier zoo doop elkaar gegooid AALEZA. 3. Hoe wordt een rijke Chinees, wan neer hij in de Roode zee valt 4. Met Br een meisjesnaam, met H. heel stevig, met SI niet goed en met R. niet krom. Ze zijn niet moeijijk deze keer. Een volgende keer een beetje minder makke lijk. Veel plezier en veel groeten van jullie OOM KO. tig Polders. Met de belangen van Waalenburg is dus ook geen strijd aanwezig. Het verschil in stichtingskosten, ge noemd in een ingezonden stuk van de heer S.C. Eelman, in het blad van 17 dezer, is onjuist. EEN INGELAND. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat aan iedere open bare lagere school in deze gemeente ge durende de wintermaanden op 3 of 2 na middagen of avonden per week in een tweejarige cursus vervolgonderwijs zal worden gegeven, indien ten minste 12 leerlingen voor dit onderwijs zich aan de school aangeven of worden ingedeeld. Tot de cursus worden toegelaten kin deren, die het lager onderwijs hebben ge noten, niet meer leerplichtig zijn en de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt. Zij, die deze leeftijd bereiken, in den loop van den cursus mogen het loo- pende jaar het onderwijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school voor 27 Sept a.s. bij wien nadere inlichtingen zijn te be komen. TEXEL, 19 September 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. PREDIKBEURTEN. Bemaling Waalenburg. Toen de Kroon in de kwestie Regenf- Weeshuis een beslissing had genomen, werd er in de Texelsche Courant geschre ven: „De Kroon heeft beslist. En daarmee uit. Opnieuw er over beginnen in de ge meenteraad durfden de heeren niet". Waarom berusten de heeren ondertee kenaars van de Open Brief in de Texel sche Courant aan Waalenburg nu ook niet Er is werkelijk recht, RECHT door de Kroon gesproken. Door vooraanstaan de mannen onderzocht. En al schrijft dan de heer E. stuk op stuk in de Texelsche Courant, het besluit is genomen en daarmee uit. Ten tweede komt het voor .een heemraad niet te pas om zoo te handelen. Een woning voor de directeur, welke gebouwd wordt, kost ongeveer f 10,000. Is dit noodig Had dit geld maar eens goed besteed en eenige transformators geplaatst in Eierland. Verscheidene boe ren hadden zich dan knunen aansluiten. Ook zij hadden dan van de T.E.M. ge profiteerd. Dit was een algemeen, al thans Eierlandsch belang geweest. Doch daar wordt niet aan gedacht, omdat daar niet genoeg te verdienen valt. Waalenburg echter kan goud in de kas brengen en op een leelijke manier wordt het Kroonbesluit vertrapt. Doch de Texelaars laten zich geen rad voor de oogen draaien. Denk U de kwes tie van het Alg. Weeshuis nog eens goed in. Bedenk, wie daarin de hoofdperso nen waren, denk aan het weeshuis met een bestuur, waarop in geen enkel op zicht iets viel te zeggen en dat zich alle moeite gat om het welzijn van de wees kinderen te bevorderen. Moeten personen, die de ondergang van zulk bestuur bewerken, geëerd en ge volgd worden Zij, die zulke wegen bewandelen, be- hooren in een corporatie niet thuis. OPMERKER. Nooit meer oorlog. Schitterend waren de betoogingen tegen de vlootwet te Amsterdam en Rotterdam, waaraan door duizenden mannen en vrou wen uit het heele land werd deelgenomen. En denk |dan eens aan de feesten te Oosterend met „Het beleg en ontzet van Leiden in beeld. Ik hoorde iemand zeggen: „Wat was 't mooi, 't was net} oorlog. - Hoe is het mogelijk in een tijd, waarin algemeen aan ontwapening wordt gedacht. VREDE moeten we heb ben; wat brengt de oorlog ons DOOD en VERWILDERING, niets anders dan ELLENDE. Vrouwen, moeders, teekent daarom allen ons petitionnement tegen de Vlootwet. Het gaat om onze kinderen. M. BACKER HEMELRIJK. Oudeschild, 18 Sept. 1930. Bemaling Waalenburg. Volgens het rapport van de heer ir. Begemann gaf oliebemaling in 25 jaar een besparing van f39,400 Waalenburg betaalt volgens het reg lement 76,5 pet. v.d. expl. kosten, waaruit dan volgt, dat oliebemaling voor de in gelanden een besparing geeft van f 2, per H.A. en per jaar In het Kroonbesluit staat o.m., dat het niet aannemelijk is gemaakt, dat er uit financieel oogpunt strijd is met de be langen van Burger-Nieuwland en de Der- HERV. GEMEENTE. Zondag 21 September. Burg, nam. 7 uur, Ds. Van 't Hooft. Cocksdorp, nm. 7,30 u., Ds. Groenenberg. Hoorn, vm. 11,30 uur, Ds. Oskamp. Koog, 'vm. 10 uur, Ds. Van 't Hooft. Oosterend, vm half 11 Ds. Groenenberg. Oudeschild, 10 u., Ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, n.m, half 3 ds. Buskes nm. half 8 dezelfde. Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. half 10 ds. Vis. Coöp. Centr. Elerveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 16 Sept. 77681 stuks 70/80 K.G. f 8,80 a f 9.00 65/66 8,40 8,70 63/64 7,70 8,40 60,62 7,70 8,30 58/59 7,60 8,10 56 57 7.50 7^80 53/55 6,40 7,00 50/52 5,20 5.70 45/49 4,00 5,50 39346 eendeieren 5.00 a 5,10 oude kippen p. st f 0,80 a f 1,80 Jonge hanen 0,70 a 2,00 oude hanen 0.90 a 1.40 Oude kippen per KG 0,58 a 0,70 Jonge hanen per KG 0,78 a 1,00 Schagen 18 Sept 81 vette koeien 250 a 440 43 Gelde koeien mag. 225 a 360 249 Schapen vette 38,— a 47, 393 lammeren 28,— a 35, 33 vette varkens 0,60 a 0,64 144 Biggen 20. - a 26, Boter 0,— a 0,00 a 0,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 67434 Bruin ongewogen f 6,70 a f 7,80 per 100 Wit 5,90 a 7,10 Eendeieren 4.40 a 4,70 van 17 tot en met 19 Sept. 1930. GEBOREN: Hendrik Martinus, z.v. Jo- zeph Hillen en Hillegiena Fransina Visser. OVERLEDEN; Cornelis Verhoeve, 54 j., geh. met Jannetje Jonker. Te veel gevergd. Zeg, Flippie, we moeten maar eens van plaats verwisselen. Ik wil ook wel eens in de hoogte zitten.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2