De Nieuwe Texelsche Courant No 4464 Woensdag 24 September 1930 44s,eJaargan{ Van week tot week Gemeenteraad van Texei ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD nE ROOIJ :s DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°, 11 aiiiiii©iiiiii©iiiiii©n ll«ll!ll!«!l!i!l©!lll!!l LSCHE COURANT DEN BURG-j75 ct por F-'o Maanden Franco p. post door geheel Nederland 1» p. 3 maanden Loaso nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 60 ct. lodoro rogot moor: 12ct. Dozolfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend Bl| abonnement lagoro regelprlls ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNL-N 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■IIIW1HWIIIW1IIIII II1IIWIIW1IIIIWIIIIM Zaterdagavond. Uit eigen land. Wat in eigen land in de afgeloopen week wel het meest de aandacht trok, was de massa-betooging van S.D.A.P. en N.V.V. te Amsterdam en Rotterdam tegen de nieuwe Vlootwet. Er waren in deze plaatsen resp. 100.000 en 50.000 personen op de been, doch de demon stratie heeft nochtans een ordelijk ver loop gehad. Een poging van communis ten om de boel in de war te sturen, leed schipbreuk. Inmiddels nadert de tijd, welke ons. de behandeling der Vlootwet zal brengen. Velen zullen zeker benieuwd zijn, wat er van komen zal. De Duitsche Rijksdagverkiezingen. Het beeld van de achter ons liggende week werd, wat het buitenland betreft, beheerscht door de verkiezingen voorde Duitsche Rijksdag. Omtrent de te ver wachten uitslag heeft iedereen zoo zijn vermoedens gehad en die vermoedens lie pen alle wel in die richting, dat de par tijen van uiterst-rechts en uiterst-links successen van beteekenis zouden kunnen boeken. Dat echter die successen en voor al die van de nationaal-socialijsten zulk een omvang zouden nemen, had niemand verwacht; zelfs de overwinnaars hadden van zulk een succes niet kunnen droo- men. De nieuwe Rijksdag telt 85 leden meer dan de oude, maar de aanhangers van Hitier alleen wonnen reeds 95 zetels en de Communisten bovendien nog 22. En vrijwel alle andere partijen gingen niet alleen naar verhouding achteruit, maar zelfs in volstrekte aantallen zetels. Slechts het Centrum, wel de hechtste groep, wel ke Duitschland kent, door godsïdiienstban- den stevig bijeengehouden, wi|st er nog een paar zetels bij te krijgen, maar min der dan noodig was geweest om gelij ke tred te houden met de toeneming van 't kiezers- en dus het zeteltal. Op elke 60.000 stemmen komt een zetel. De erg ste klap kreeg wel de Duitsche Volkspar tij, eens door Stresemann geleid, thans door de conservatieve heer Scholz, die zijn draai maar niet vinden kan. De oorzaken van die ommekeer Men is het nog niet eens over de oorzaken van deze stemmen-aanwas der uiterste partijen. Heeft de economische crisis, die Duitschland biezonder zwaar treft, gepaard aan de gebleken bewinds- onmacht van vroegere regeer ingscombijna- ties en van de huidige, miljoenen kiezers verleid tot een harde slag met de vuist op tafel, in de zin van „Zoo gaat het niet langer: nu moet het uit zijn". Of heeft dit verkiezingsresultaat, als men be denkt, dat nationaal-soclalisten en com munisten elkaar in nationalisme trachten te overtroeven, meer een internationale teekenis, en wil het zeggen, dat breede kringen in Duitschland zich weer willen gaan roeren, nu geen Rijnlandbezetting de revanchegeest meer in toom kan hou den Welke zullen de gevolgen zijn Ook wat de gevolgen aangaat, is er nog veel ongewisheid. Men krijgt de in druk, dat de huidige regeering Bruning van plan is, aan te blijven, maar wil zij dit plan ten uitvoer kunnen brengen, dan zal zij met een program moeten komen, waarvoor een meerderheid in de Rijksdag te vinden is. Zal dit program er zoo uit zien, dat het een meerderheid wordt, wel ke de soc.-dem. omvat, een soort zeer- groote-coalitie dus Of zal het een con servatief en nationalistisch program zijn. waarmee de steun der Duitsch-natipnalen en die der nationaal-socialisten te wipnien is Verdere vragen: Zal het versterkte na tionalistische element een politiek van be scherming weten door te drijven, die Duitschland in voortdurende conflicten met al zijn naburen zou brengen En zal in enger-poliek opzicht de wraak-ge- dachte Duitschlands houding in internati onale aangelegenheden gaan doordrenken, of zal Curtius gelijk krijgen, die te Ge- nève beloofde: „Duitschlands buitenland- sche politiek blijft dezelfde".? Op al deze vragen zal men vermoedelijk pas antwoord krijgen na 13 October, als de nieuwe volksvertegenwoordiging bij een komt. Uit de Volkenbondsstad. Tot de plaatsen, waar de Duitsche uit slag een ietwat verbijsterende indruk heeft gemaakt en allerminst verheugenis heeft gewekt, behoort Genève. Niettemin ging het Volkenbondswerk er rustig zijn gang. Bij de algemeene beschouwingen schoof men Briand's Pan-Europa-idee met veel beleefde strijkages kalm naar een„speci- ale studiecommissie", bestaande uit ver tegenwoordigers der Europeesche staten. De strijd om deze idee wordt dus binnen afzienbare tijd voortgezet. Bij de verkiezingen voor de Raad wer den ditmaal na een lieve hoeveelheid ge- intrigeer de landen Guatemala, Noorwe gen en Ierland de gelukkigen. Vooral van Noorwegen verwachten velen nuttig werk. Ten slotte werd Kellogg ter vervanging van Hughes tot rechter in het Permanent' Hot gekozen. Zitting van Zaterdag 20 Sept. 1930, aanvangende te kwart over drie n.m. Voorz.: de heer W.B.Oort, burgemeester. peer.: de lieer C.Jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgeving, de heeren R. P. Keijser, A. Boon en W>H.Lap. De voorz. opent de vergadering en verzoekt de secr. de notulen te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer de Graaf merkt op, dat de thans ingestelde autobusdienst niet geba seerd is op de bedragen, destijds in de stukken genoemd. De kosten zijn hoo- ger, daar op eerstgenoemde voorwaarden, geen overeenkomst met de ondernemers kon worden bereikt. Spr. verzoekt hier van aanteekening te willen doen. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. De voorz. doet mededeeling van de ontvangst van een schrijven a. van Qed. Staten, houdende goed keuring van de afgesloten gemeentereke ning over 1928; b. van het Landbouwtentoonstellings comité, onderteekend door de heeren J. Keijser Az„ voorz., en J.C.Kager, secr., houdende de mededeeling dat in het re servefonds van f250 werd bijgedragen en dankbetuiging wegens de door de ge meente toegezegde financieele steun. c. van het Kerkbestuur van de Parochie van de H. Joannes de Dooper te den Burg. Terugkomende van zijn sehrijven vanj 17 Juni 1.1., waarin opschorting ver zocht werd van zijn aanvraag, gedateerd 7 April 1930, dient het dezelfde voor stellen in om gelden te bekomen voor uitbreiding der school door de bouw van een gymnastieklokaal. Het biedt daar voor de oude school aan de Molenstraat aan. Teneinde aan financieele bezwaren tegemoet te komen, is het Kerkbestuur! niet ongenegen het percentage der waar borgsom te verhoogen tot 30 pet. De ou de school wordt verbouwd tot een in alle opzichten geschikt gymn.lokaal met twee toegangsportalen met naar buiten openslaande ramen, terwijl midden in het lokaal zich een naar buiten openslaande dubbele deur bevindt. Het gestucadoorde plafond wordt van hout gemaakt, terwijl de vloer geolied en met kurk belegd wordt teneinde stof en geluid te weren. De verbouw wordt begroot en kan uitge voerd worden voor f 2678,80. Het Kerkbe stuur beschikt over gym. materiaal en vraagt als aanvulling daarvan en voor de installatie f921.20, zoodat verbouw en in richting op f3600 komen. Het Kerk be-' stuur neemt op zich de kosten te dragen,] van onderhoud, schoonhouden, vuur en licht, maar vraagt, zoolang het gym. lo kaal als zoodanig gebruikt wordt een O PERMANENT WAVE Diplome a Paris. MAISON GERR1TS. O O Den Helder; Spoorstr. 128; tel. 457 O O jaarlijksche vergoeding van f500. Voor deze voor de gemeente allergun stigste plannen, vervolgt het Kerkbestuur in zijn schrijven, wordt de welwillende medewerking gevraagd, daar het gymn. onderwijs in Jan. 1936 door de wet voor geschreven wordt en dan voor een nieuw lokaal een veel hooger uitgave zal vragen. Het blijft onze bedoeling, zoo eindigt het schrijven, de lokaliteit disponibel te stel len voor andere schoolbesturen voor het zelfde doel. Op voorstel van de voorz. wordt dit schrijven om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. d. van de Comm. voor Prov. Legwed- strijden, onderteekend door de heeren, J.H.Vclders, te Schagen, en H. Prijs, te Beemster, met het verzoek om een jaar lijksche bijdrage van f 10 tot f25. Binnen kort zal de zevende legwedstrijd te Beem ster aanvangen (voor kort besproken in onze rubriek „Landbouw en Veeteelt.") De voorz. deelt mee, dat over deze kwes tie reeds aan de Pluimveeteeltveneen. ge schreven is. Er werd nog geen volledig antwoord ontvangen. Dhr Epe zou wel een handje willen helpen. Dhr de Graaf wijst op het nut van leg- contröle. Op deze wijze verkrijgt men goede foktoomen, hetgeen ook voor Texel een kwestie van groot belang is. Ik zou er prijs op stellen, dat de raad 't verzoek; inwilligde, vervolgt spr., door subsidie te verleenen, temeer daar het bedrag niet groot behoeft te zijn. De voorz. zegt, er het belang van Texel niet van in te kunnen zien, waarop dim de Graat nog eens betoogt, dat goede foktoomen voor een doelmatige fokkerij noodzakelijk zijn, zoowel wat kippen als hanen betreft. Dhr Kikkert wil geen subsidie verke nen, daar hij oordeelt, dat dit op de weg van landbouworganisaties ligt. Als de pluiinveeteeltvereen. het niet de moeite waard acht op de brief te antwoorden, zou ik aan subsidie niet denken en afwij zend beschikken. Dhr Epe: Ik zou het wel nuttig achten; subsidie te verleenen, daar de landbouw; en de veeteelt voor een groot deel van van Texel een belangrijke bron van in komsten vormen. Dhr Henkes is het met dhr Kikkert eens, dat de landbouworganisaties maan steunen moeten. Dhr Dros merkt op, dat toch niet aan genomen mag worden, dat die niet steunen, hij zou wel een steentje willen bijdragen. Dhr Kikkert: We steunen legwedstrij- den te Beemster en Texel dan)? Weth. Vlaming vraagt, of misschien ook Texelaars aan die wedstrijden deelne men, waarop dhr Kikkert antwoordt, dat hij niet anders weet, dan dat de heer S.D. Keijser er wel propaganda voor maakt. Weth. Vlaming: Als de pluimveeteelt- vereen. er niet aan meedoet, moet de ge meente er ook maar niet aan doen. Dhr Pisart: Althans niet, wanneer het gemeentebelang er niet mee gemoeid is. e. van de heer J. Bruin Pz. Jr. met de vraag, in hoeverre hij op de steun kan' rekenen bij de oprichting eener woning bouwvereniging. Voorz.: Er zijn destijds plannen voor woningbouw gemaakt, maar de Insp. van het Woningtoezicht wenschte een goed- kooper type. Toen werden zulke huizen te den Helder bekeken, maar we vonden) die te eenvoudig. Toen zei de Insp.: Wacht maar op de nieuwe regeling. Deze is er thans en nu kunnen niet alleen land arbeidersplaatjes, maar ook woningen met rijks voorschot worden bekomen. Op wat dhr Bruin vraagt, zou ik willen zeggen 3 Doe wat u niet laten kunt, maar het ligt niet op onze weg u te steunen. Dhr Henkes: Dhr Bruin vraagt alleen maar om steun. Het is maar een voorloo- pige vraag. Die huisjes zijn door finan cieele moeilijkheden niet door een ieder te bekomen. Het gaat er Bruin om hen, die geen woning hebben, of slechts eert krot, regemoet te komen. Het rijk ver- eischt een waarborg van tien pet. van de bouwkosten. Dat is velen een bezwaar. Bovendien is in een bouwvereeniging ver wisseling van huurders mogelijk. Voorz.: Er is nu één ingezetene van Oudeschik! die een woning met rijksvoor schot tracht te bekomen. Er zullen er wel meer komen en dan raken er huizen leeg. Een vereeniging zou te vroeg komen. Tot oprichting kan men altijd nog overgaan, als ook dan nog gebrek aan woningen zou blijken te bestaan. Dhr Henkes geeft toe, dat wanneer die nieuwe regeling bestaat, er wel huizen leeg komen, en zal dhr Bruin hierop at tent maken. Dhr de Graaf vraagt, of de aanvragen van woningen als bij de landarbeiders plaatsjes via het gemeentebestuur gaan. Voorz. meent van wel. Desgevraagd deelt de secr. mee, van oordeel te zijn, dat •men het wel zonder vereeniging kan stel len. f. van de Ned. Vereen, tot Bescherming van dieren, met het verzoek bij de boujv1 van veestallen er wel op toe te willen zien, dat de veiligheid van het vee bij brand gewaarborgd is. Door in de bouw verordening bepalingen op te nemen, zoo als die in een bijgevoegde brochure zijn omschreven, zou hierin kunnen worden voorzien. Voorz. meent, dat het beste is, met dit verzoek rekening te houden, wanneer plannen voor de bouw van stallen wor den ingediend. Dhr Dros verzoekt wel rekening met de beurs der betrokken veehouders te willen houden. Als de bouw moet geschieden, zooals het rapport omschrijft,, zal er heel wat geld mee gemoeid zijn, terwijl boven dien na jaren de installatie door roest in: vele gevallen onbruikbaar zal zijn. Weth. Vlaming oordeelt het wenschelijlc bij wijziging van de bouwverordening van het verzoek goede nota te nemen. g. het verslag van de toestand der ge meente over 1929 in ons jaarover zicht over dat jaar reeds voor een goed deel verwerkt). Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1929. De rekening was in handen gesteld van de heeren Lap, Keijzer en Boon. Het rap port luidt gunstig en adviseert tot goed keuring, waartoe bij algemeene stemmen ook wordt overgegaan. Weth. Vlaming moet zich van stemming onthouden. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1929. In de comm. van onderzoek waren ge kozen de heeren Pisart, Vonk en Leber; laatstgenoemde nam aan het onderzoek geen deel. Het onderzoek gaf tot op- of aanmerkingen geen aanleiding. De raad keurt de rekening goed met algemeene stemmen. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1929. De comm. van onderzoek, bestaande uit de heeren de Graaf, Kikkert en Epe, ad viseert tot goedkeuring, waartoe de raad danook overgaat met alg. stemmen. 5. Benoeming onderwijzeres o.l. school Midden-Eierland. De voordracht luidt: 1. Mej. P. Landman, tijdelijk te Mid den-Eierland; 2. Mej. E. Groenland, te Alkmaar. 3. Mej. M. Sterringa, te Groniingen. Benoemd wordt mej. Landman, met 9 van de 10 stemmen; eén op mej. Groen land. 6. Benoeming leeraar Engelsche taal aan de zeevaartschool. 7. Benoeming leeraar in radio aan de zeevaartschool. Benoemd worden resp. mevr. Vis-Vis- ser en de heer Jac. v. Heerwaarden, met algemeene stemmen, beiden tijdelijk voor een jaar met ingang van 1 Sept. 1930. Dhr de Graaf vraagt naar het salaris van de leeraar-radio, waarop de voorz.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1