Texf 'scho Courant van Woensdag 24 Sept 19:50. TWEEDE BLAD Texeïsche f? richten Gemeurd ws ffiQEDncMnnnesnffinsn^nai Illlllllillllll ZOO'N JANTJE! „Electriciteit en bliksem", Zei m'nheer met breed gebaar Tot de luisterende schare, „Lijken sprekend op elkaar; Maar toch zijn die twee niet eender, Zij verschillen hemelsbreed. Wie kan mij 't verschilpunt zeggen, Is er iemand die het weet?" Alle jongens gingen denken, Keken peinzend naar de grond; Ook de kleine Jan dacht mede Ot hij niet een antwoord vond. Plots'iing riep hij met een juichkreet: „Meester, meester, 'k weet het al: Electriciteit kost centen En de bliksem niemendal!" Vervolg Texelsche Berichten z.o.z. Uitslag aanbesteding. Door architect N.Schermer werd Zater dag aanbesteed het sloopen der omd; en bouwen eener nieuwe garage voor reke ning van de heer D. Kievit. De uiltslag was Timmerwerk: Gebr. Schoenmaker f 1395; (gegund); Jb. Drijver f1450; J. Leeu- wangh eii H.Zijm f1635; Gebr. Timmer f1644; J.Koorn Mz., f1685; Bakker en Koorn f1800. Metselwerk: 1. Voigt, de Waal f1780, (gegund); L.Bruin en Zn. f2089; O.Kei- zer 12225; H. Koorn f2323; N.Graaf 2368; Th. Buisman f2449; O. Logman 12515. Loodgieterswerk: P. Oele, f165, (ge gund); J. Agter f205; J. Kiljan f293. Schilderwerk: P. Boon f93.00, (ge gund); J. C. Roeper f 99.— Z. Graaf 1104.50; J. Smit en Zn. f150.— J. G. Dekker f188.—. Timmer- en metselwerk: Jb. Daalder f 3432.—. E1ERLAND. Hoeve „Buitenzorg" verkocht. Hoeve „Buitenzorg", eig. de lieer R. Joh. Keijser te den Burg, werd onder hands verkocht aan de heer W.J.Jochems, groot-grondbezitter te Wassenaar. Het bedrijf wordt gedreven door Gebrs. Quartel. DE KOOG. De Rupsenplaag. Van bevoegde zijde vernemen we het volgende omtrent de schade, door de bastaardsatijnrups in de duinen hier aan gericht Door het droge voorjaar was de ont wikkeling van de rupsen heel sterk, doch1 de bladontwikkeling was niet biezonder vroeg. Het gevolg hiervan was, dat de rupsen voedselgebrek begonnen te krijgen wat weer als gevolg had, dat ze geen weerstandsvermogen hadden. Toen de: regenperiode kwam, gingen er danook zeer veel exemplaren ten gronde. Door de vele regens zijn de duindoorns weer opnieuw uitgeloopen zoodat men op het oogenblik van de schade zoo goed als niets meer ziet. Het laat zich wel aanzien, dat de plaag zich het volgend voorjaar niet in die mate zal 'herhalen. Van een jonge zeehond. Maandag nam de heer R. Daalder van de Vliehors een jonge zeehond mee naar huis, welk beest hier veler belangstelli|ng trok. Later is het dier weer in zijn ele ment gebracht, waar het zich vrij wat be ter op zijn gemak gevoelde. I)E COCKSDORP. T entoonstelling„Fioralia". Zaterdag en Zondag, 20 en 21 Septem ber werd alhier de jaarlijksche bloemen tentoonstelling van Fioralia gehouden. Door 68 leden werden 107 planten in gezonden. Door de jury, bestaande uit de) heeren Dijt, Klimp en "Kortenhoeven, van den Burg, werden de volgende prijzen toegekend: Coleus: le prijs R.Dalenberg; 2e. P. Zoetelief. Begonia: le A. Eelman; 2e R.Dalen-i berg. Fuchsia: le A.Eelman; 2e mej. G. de Graaf. Geranium: le niet toegekend; 2e mej, G. de Graaf. De eerste groepsprijs viel ten deel aan de heer R. Dalenberg, de 2e aan mej. Gi. de Graaf. In de afdeeling snijbloemen, die dit jaar niet zoo biezonder groot was, werd de le prijs toegekend aan de jongeheer Arie Kalis .*Cz., terwijl de tweede prijs aan de jongejuffrouw C.v.d.Kooij werd toegekend. - Eervolle yermeldingen ontvingen de heeren J. de Graaf en W. de Graaf. Door enkele leden waren ook plantten ter op luistering ingezonden, hiervoor werden echter geen prijzen beschikbaar gesteld. Hoewel het weer niet meewerkte, vie'. de tentoonstelling een vrij druk bezoek ten deel; de kas werd aardig versterkt dank zij de verloting van de taart, do locomotief, het „rad van avontuur" en de „grabbelton." Een woord van dank in de eerste plaats aan de jury die wederom belangeloos haar zeer gewaardeerde medewerking ver leende en verder aan allen, die het hunne er toe bijdroegen om de tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen, is hier zeker niet misplaatst. De taart werd gev onnen door mej. Jannie Bakker Fd., te M.-Eierland, die het aantal maisjes in de flesch had geschat op 1055, terwijl 't werkelijke aantal 1054 bedroeg. De locomotief „Jumbo", die 1236 K.M. had afgelegd, werd gewonnen door de heer T. Buma, van Terschelling, die 1237 K.M. had geraden. DEN HOORN. Roodvonk onder de schooljeugd. In verband met het heerschen van rood vonk onder de leerlingen van de laagste klassen der o.l. school alhier hebben B. en W., gehoord de gemeentearts, gister middag besloten de kinderen van het le en 2e leerjaar een biezondere vacantie te geven. BINNENLAND. Van veertien beste koejen van de veehouder D. Sipma te Ooster-Nijkerk in Friesland, die op een morgen in een stuk klaverland waren gebracht, lagen er en kele ureiii later vijf dood op het land. De andere koeien vertoonden ziektever schijnselen. Uit de eindrekening van de laatst te Medemblik gehouden groote land-en tuinbouwtentoonstelling van de H.M. van Landbouw blijkt, dat de geheele waar borgsom werd geïnd en er toch nog een tekort is van f1275, Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer te Barsingerhorn is aange groeid tot 29 lezen we in de „Scha- ger Courant". Een veehouder te Nijeveen had 'n stier per auto naar de Gronïngsche vee markt gebracht. Toen hij het dier op de daarvoor bestemde plaats aan een hek wilde vastbinden, drukte de stier hem daar tegenop. De politiedokter consta teerde, dat de man een hersenschudding had gekregen, een nekwervel gebroken en verscheiden verwondingen opgeloopen had. Zijn toestand is ernstig. Te Vlaardingetn is een zesde ge val van kinderverlamming geconstateerd. Een 21-jarige landarbeider, die in de nachtploeg met een tractor op het land had gewerkt, keerde in de vroe ge morgen naar zijn woning in Ganzen- dijk terug. Vermoedelijk heeft hij te dicht langs de slootkant gereden, waardoor de trac tor met de grond wegzakte en over dei kop in de sloot sloeg. Arbeiders hebben hem dood onder de tractor .gevonden. Te Neede brak brand uit ijl de kapitale boerderij van O. De heele boer derij ging in vlammen op; 55 varkens kwamen in de vlammen om. Groote voor raden fourage, de heele oogst, veel land bouwwerktuigen, een tractor,, melkmaöhi- nes, enz. gingen verlosen. De schade is aanzienlijk. De boerderij was een be kend fokstation voor varkens. De scha de wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. De oorzaak is onbekend. De Rijkswaterstaat heeft aanbe steed het maken van de onderbouw en 't uitvoeren van grondwerken voor de brug over de Waal bij Zalt-Bommel. De raming was f 1300.000. Laagste inschrijver was de N.V. Intern. Betonbouw te Breda voor f 1.098.000. Terwijl twee beambten van de Rijks Waterstaat in een bootje aan het zeilen waren bij de stuw te Borgharen, is dooi de zuiging van het water het bootje omgeslagen en een der inzittenden ver dronken. Dit is het 14e lijk, dat sedert de stuw klaar is, daar is opgehaald. Te Lonneker is een kindje van 9 maanden van de fam. E. in een emmer water, die voor de wasch klaar stond, ge vallen en verdronken. Toen moeder het ongeval bemerkte, was de kleine al over leden. In het jaar 1929 zijn in Rotterdam door baldadige handen bijna 10.000 lam pen in straatlantaarns vernield. Dit heeft de gemeenschap ruim 15000 gld. gekost. Er zijn verscheiden lantaarnpalen, waar van de lamp per jaar tien tot 15 maal, wordt vernield. Er is er zelfs een, wel ke 26 maal van een nieuwe lamp moest worden voorzien. In de landbouwschuur van de heer M. bij Roosendaal ontstond brand. On geveer 200 kippen kwamen in de vlam men om. Alle landbouwwerktuigen ver brandden en de schuur brandde geheel uit. Op Donderdag 2 October zal Mgr. Nolens, de leider der R.K. Kamerfractie zeventig jaar worden. Tijdens het malen is van de koren- windmolen van de molenaar M. te Hoe ven een zware ijzeren molenwiek plot seling afgebroken. Met geweldig geraas sloeg het gevaarte door de kap van de molen, waardoor het zware eiken balken gestel uit zijn verstekken werd gerukt en ontzet. De molenaar, die in cfe molen werkzaam was, wist zich bij tijds in veiligheid te stellen en kwam met de schrik vrij. De garnalenvisscher D. K., viel bij het uitzetten van een net overboord. De motor in de boot bleef in beweging, zoo dat het de man niet gelukte in de boot te klimmen. Hij bleef zich vasthouden aan een tros, welke achter de boot hing. Zoo doende werd hij door het water gesleept.; Op het allerlaatste moment werd hij uit zijn benarde positie gered door PAL, een Zoutkamper visscher, die de boot vreemd zag varen. V. kwam juist op tijd, want de drenkeling was, toen hij werd opgehaald, bewusteloos, zoodat, wanneer de hulp even later was gekomen, verdronken zou zijn. Te Nieuwer-Amstel maakt de heer- schende iepenziekte liet vellen van niet minder dan 134 boomen langs de Oudc- kerkerlaan noodzakelijk. De familie Tekelenburg te Rij sen - burg ontving deze week een radiobriicf die midden op de Atlantitsche Oceaan was afgezonden door kapitein Burger uit Driebergen. Zulk een brief is een tele gram, dat op het schip, waarop de ziender zicli bevindt, draadloos overgeseind wordt naar een b.v. passeerend schip, welk laatste dit telegram in de eerste haven die bereikt wordt, gewoon als brief ver zendt. Radiobrieven kunnen dus niet wor den verzonden vanaf het land naar een schip. Te Duivendrecht is een 18-jarig meisje door de sneltrein uit Utrecht op de onbewaakte overweg gegrepen en on geveer honderd meter ver meegesleurd. Het zwaar verminkte slachtoffer bleek op slag gedood. Op de H.B.S. te Assen is bij twee leerlingen der derde klasse nekkramp ge constateerd. Een jongen uit Oosterwoldc is reeds overleden, terwijl een meisje in de barakken moest worden opgenomen. De betreffende klas is gesloten en het lokaal is ontsmet. In het R.K. Ziekenhuis te Nijmegen is overleden de landbouwer Chr. v. Q. uit Bergen (Limb.) die van een paard een trap tegen de buik had gekregen. Onder Britsum in Friesland toog de 25-jarige boerenknecht A. F. des avonds met een revolver des avonds op de een-, denjaeht. Ongeveer een uur later vond men de man'doodelijk getroffen op het erf. Naast hem lag een geschoten eend vogel en de revolver. Men tast volkomen in het duister, hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Vermoedelijk is de revolver per ongeluk afgegaan. Drie jongelui te Ouderkerk aan de IJsel waren 's avonds met auto uit toeren gegaan in de richting Rotterdam. Bij te rugkeer naar huis is de auto onder Ouderkerk a.d. IJsel van de hooge dijk gereden en in de IJsel terechtgekomen, ter plaatse waar vijf meter water staat.i De 28-jarige J. Slingeland, die de auto be stuurde, kon zich niet bevrijden en ver dronk. Het groote zoeklicht, dat Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven aan de reddingbrigade te Wijk-aan-Zee ten ge schenke gegeven, zal Zaterdagavond be proefd worden. Daarbij zal een schip breuk worden geënsenceerd. HYGIENE en VEILIGHEID. BUITENLAND. De Londensche politie heeft de be schikking over een draadloos zendstation./ Een nieuw wapen tegen de internationale misdadigers. Door een permanente verbinding tus- schen Londen en de voornaamste Euro- peesche hoofdsteden is thans een snelle, samenwerking tusschen de politie van verscheidene landen mogelijk. De nationale vergadering besloot alle goederen van de voormalige koning, Aman Oellah, in beslag te nemen en tot staatseigendom te verklaren. Het verzoek; van Aman Oellah, hem een pensioen uitte keeren, is afgewezen. Te Dieppe (Fr.) zijn bij een brand in een woonhuis een volwassene en twee kinderen om het leven gekomen. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. SPORT EN GEZONDHEID. Door een SPORTVETERAAN. Een bekend Amsterdamsch medicus heeft ecnige jaren geleden eens verkond digd, dat de steeds intensievere sportbe oefening, naast verschillende andere ge varen, welke zij meebrengt, zou leiden tot snelle achteruitgang van het ras, in dier voege, dat hij meende, dat de „sports man" zijn nageslacht aan zijn sport zou offeren. De tijd, sedert deze uitspraak verloopcn, is te kort, om de theorie aan; de praktijk te kunnen toetsen, al voorspel len de boomen van zoons en de blozende ongeverfde dochteren van tal van ons be kende „sportsmen" uit het eiude van de 19e eeuw weinig goeds, naar dokters mee ning. We gelooven trouwens, dat deze meening vrijwel alleen is blijven staan en dat tie dokter met zijn uitspraak so list is gebleven. Er zijn o.i. twee voorna me factoren, die onder alle omstandighe den standaardfactoren blijven, welker waarde ook door medici moeilijk zal kun nen worden weerlegd, n.l. dat de sport geleidelijk steeds meer en tegenwoordig bijna algemeen in de open lucht beoefend wordt en dat sportbeoefening, in algemcc- ne zin genomen, lichaamsversterking be- teekent. Men vindt onder de tegenwoordige me dici danook nog maar enkele besliste te genstanders van sport; de meesten beve len sportbeoefening aan als een uitmun tend middel tot bevordering en verster king van het lichaam en de algemeene ge zondheidstoestand. Sport en gezondheid gaan in de regel samen, al wil dit uiter aard niet zeggen, dat men, om gezond te zijn beslist sport beoefenen moet. Trou wens, het begrip sport is rekbaar en men moet al dadelijk onderscheid maken tus schen sportoefeningen en sportwedstrij den. De wedstrijdsport houdt veel meer gevaren in dan de normale sportbeoefe ning en deze laatste waait ons vanzelf aan, van kindsbeen at in onze spelen, zoo dat men daarvan nauwelijks nog gevaar kan duchten voor het normale kind. Maar als de reeds buikige vijftiger het plot seling m zijn hoofd haalt honderd nieter om het hardtst te gaan loopen, de moeder van zes kinderen verwoed korfbalster- wordt; de oude jongejuffrouw en de vrij gezel met zilver om de slapen, breien en domineeren met dezelfde hartstocht ver wisselen met tennis of voetbal, dan, ja, dan gelooven ook wij, dat er kans is op: een doktersrekening. Van de Boekenplank. Medegedeeld door Boekhandel Parkstraat. „De club der trekvogels." Een aanbeveling van dit boek, bestemd voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, mogen we hier zeker een plaatsje inruimen. Dit boek vertelt van de belevenissen van een stuk of wat jongens, die zich. voor het vogelleven interesseeren, die op schooi een leeraar hebben, die met hen meevoelt, wier ouders die belangstelling deelen en aanwakkeren en die allerlei tochten gaan ondernemen om net vogel leven te nestudeeren. De helden van dit boek, die prettige ronde Hollandsche jongens zijn, zoo van het soort om gaarne mee te verkeeren, trekken er eerst op uit in de omgeving! van hun woonplaats en daarna brengen zij een bezoek aan een van onze beroem de vogelgebieden. Ook wie niet „veel om vogels geeft" onder onze jongens en meisjes, zal zich door dit boek geboeid gevoelen, omdat de helden van het verhaal zulke aardige jongens zijn en waarschijnlijk zullen ze, al lezende,, hun belangstelling voelen ont waken en grooter worden, om, als ze dan eindelijk het boek uit de hand leggen, de verzuchting te slaken: „Zoo zou ik er ook wel eens op uit willen, om meer van de vogels te weten te komen". Avonturen beleven de jongens in dit boek ook; het is geïllustreerd met een groot aanfal mooie foto's en téekemngem van Jan P. Strijbos, Mia van Oostveen, Annie Roes, en anderen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jn. Drijver, die de schrijver, de heer F. Koster, met raad en daad ter zijde stond, schreef „Een woord vooraf"* De prijs bedraagt: ing. f2,90; geb. f 3,90. VOOR DE VROUW. Vragen, deze rubriek betreffende, kun- nen gezonden worden aan de Redactie. Wat herfst en winter zullen brengen. De herfst- en wintermode 1930 vertoont in de mouwen veel variatie. Ze zijn meer-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5