Ingezonden Sportaieuws. Men schrijft ons: Texel II—Succes II. 5-8. Onder groote belangstelling en begun stigd door schitterend voetbakveer, werd deze wedstrijd, welke een matige vertoo ning was, gespeeld. Scheidsrechter Dol, die de teugels streng hield, floot deze wedstrijd uit- stekend. De uitslag doet zien, dat Succes II de meerdere was van Texel II. De over winning was danook meer dan verdiend. De rust ging in met 43 voor Succes. Na de thee werd er door „T." goed! aangepakt, maar kon het tegen de tech nisch beter spelende Succes-ploeg niet bolwerken, alhoewel T. ook goede mo menten had. Het eind kwam met een 8—5 neder laag. Het had zoo erg niet behoeven te zijn Jongens. De volgende week uit 'n ander vaatje getapt, hoor. Jullie kunnern beter. Texel I—Succes I. 3—1. Deze wedstrijd werd door zeer veel pu bliek bezocht en men heeft genoten van de door beide ploegen schitterend ge speelde wedstrijd. Zooals de uitslag laat zien, was de T.-ploeg wel sterker dam Succes. Door omstandigheden waren beide wed strijden iets later dan de opgegeven tijd begonnen. Toen scheidsrechter Dol, die ook deze wedstrijd uitnemend gefloten heeft, liet tossen, moest T. tegen de wind spelen, er ontwikkelde zich direct een zeer vlug spel. Verschillende aanvallen, welke goed opgezet waren, strandden van beide kan ten op de goede verdediging en in laatste instantie op de in goede vorm zijnde keepers, die eenige malen niet thuis ga ven. Texel had spoedig een 1—0 voor sprong en behield die tot de rust, daar geen der partijen nog een puntje kon maken, hoe er ook voor gewerkt werd. De rust ging in met stand 1OvoorT. In de rust werd de kans besproken voor T. en was men er van overtuigd, dat die gunstig was, daar T. na de rust de winds mee had. Na de thee werd er van beide kanten' hetzelfde vlugge spel te zien gegeven als voor de rust, en was T. het meest in de) aanval. Al kwam S. nog al eens op het T.-doel at, toch mocht het niet gelukken, S. stran|dde op de hechte verdediging. Nu moest er nog tien minuten gespeeld worden. Er was spanning onder het pu bliek, waaraan eindelijk het eind-sig- naai van de scheidsrechter een einde maakte. T. had deze spanjmende wedstrijd waarin twee tegein eikaar opgewassen partijen tegenover elkaar stonden, ver diend gewonnen. De spelers van T. zoowel als die van S. hebben zich geheel gegeven. De sterk ste (in dit geval ,,T.'") heeft gewonnen. De opstelling van het elftal was nu in orde. Met vertrouwen kan men hiermede de verdere wedstrijden tegemoet zien. Het publiek heeft genoten en de thuis blijvers hebben veel gemist. Gaat dus in grooter getale naar de T.-wedstrijden en ge zult u de gang daarheen niet be klagen. Damclub „O.K.K.". Vrijdagavond heeft onze Damclub haar speelseizoen ingeluid. Het was weer 'n. echt gezellige avond, zooals we dat van O..K.K. gewoon zijn. De vereeniging, wel ke thans veertig donateurs en leden telt, zal Zondag 19 October de Heldersche dammers op bezoek krijgen. In verband met het vijfjarig bestaan der vereenigiing vallende op 16 October a.s. wordt voor deze wedstrijd een tweetal medailles uitgeloofd Besloten werd verder een com missie van drie personen een onderzoek te doen instellen naar de speelwijze, wel ke voor onze club de beste moet worden, geacht. Voorloopig echter zal in twee klassen worden gespeeld. Gymnastiekvereeniging „Texel". De heer B. T. Zondervan, hoofd der school te Oost, zal worden aangezocht! om als leider van de hoogste heeren-afd. van gymn.-vereen. Texel op te treden. De heer Zondervan bezit de actergymna-' stiek en is een enthousiast sportsman, zoodat de leiding bij hem zeker ijn ver trouwde handen moet zijn. De dames- afd. wordt geleid door de heer H. Kraai, de jongensklassen door de heer J. Kil- jan en die van de meisjes door de heer Q. Miohels. Esperanto wint steeds meer terrein-i Naar men ons meedeelt wordt de Es- peranto-cursus voor ouderen thans door meer dan twintig personen gevolgd. De jeugdcursus telt nog maar negen lief hebbers, zoodat deze wanneer zich niet meer kinderen opgeven niet door gaat. De lage prijs van f2,50 per heele cursus moet hierbij wel in aanmerking genomen worden. Te Oudeschild schijnt groote belangstelling te bestaan. Men kan zich daar nog opgeven bij de heerera Jurr. Beumkes en Alb. Backer. Een korfbalclub. Vrijdag zal, zooals uit een adv. in dit nummer blijkt, hier getracht worden een korfbalclub op te richten. Wel werd hier reeds geruime tijd korfbal beoefend, maar tot de oprichting van een vereeni ging kwam het nog niet. De heer H. Kraai, hoofd der o.I. school alhier, zal als leider optreden. Cursussen Volksonderwijs. Voor de aanvangscursus Boekhouden gaven zich acht deelnemers op, voor de- vervolgcursus Boekhouden zes, Handen arbeid 14, Boekbinden één, Engelsch drie, Fransch en Duitsch elk één. Vandaag kan men zich ook nog opgeven; de ge tallen stellen over het geheel wel teleur., Laat men toch goed beseffen: „Leeren is Leven, Kennis is Macht". De heer Jan P. Strijbos over een vogel- trekstation op Texel. De heer Jan P. Strijbos geeft in „De Telegraaf" een uitvoerige beschouwing over de eventueele stichting van een vo geltrekstation op Texel, dat hij hiervoor zeer gunstig gelegen acht, omdat lo. de trekbaan der vogels zich hier waarschijn lijk splitst, 2o. het eiland gemakkelijk bereikbaar is, 3o. Texel het heele jaar door duizenden en duizenden vogels her bergt, die er komen rusten, voedsel zoe ken ot broeden. Voor het bestudeeren van de broedvogels, aldus de deskundige schrijver, zouden we geen gunstiger gele gen punt kunnen noemen dan Texel: In het geheel broeden er in ons land 135 soorten, waarvan op Texel al meer dan tachtig. Mede het feit, dat de slikken en schorren bij de Eendracht zoo'n buiten gewoon rijk voedselgebied voor allerlei soorten vogels vormen, doet Texel, „dat toch maar een heerlijk vogelland is", de aangewezen plaats voor de vestiging van, een vogeltrekstation zijn, volgens de heer Strijbos. Schoolnieuws. Voor het Vervolgonderwijs, te geven aan de school voor Chr. Volksonderwijs hebben zich thans 14 leerlingen opgegeven. Nutsbibliotheek. Met ingang van Woensdag 8 October kunnen weer boeken uit de Nutsbiblio theek ter lezing worden bekomen. Na dere biezonderheden worden in liet vol gend nummer per advertentie bekend ge maakt. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. Buskes heeft voor het beroep naar Zaandam bedankt. DE COCKSDORP. Teraardebestelling—P. Zeylemaker. Maandagmiddag werd onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van, wijlen de 'heer Zeylemaker ter aarde be steld. 'De kist, dié onldier een schat van', bloemen was bedolven, werd door leden van de kerkeraad, waartoe oók de heer Zeylemaker behoorde, grafwaarts ge dragen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer C. Keijser, hoofd der school te de Waal. Deze sprak als vriend en collega warme woorden van erkente- telijkheid en vriendschap. Ds. Plug sprak daarna woorden van troost tot de familie, waarna de zoon van de overledene beide sprekers dankte. Koster G. Bakker eervol ontslagen. Aan de heer G.Bakker, koster der Ned., Herv. Kerk alhier, is op verzoek met in gang van 30 Sept. ontslag verleend. De heer Bakker heeft dan gedurende 30 jaren deze functie vervuld. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A.Eelman. Voor lijders aan vallende ziekte. Ter gelegenheid van het Gouden Feest der stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede worden overal in ons land inzamelingen gehou den voor het jubileumfonds, waarvan de opbrengst gebruikt zal worden voor een te bouwen kinder-jongenshuis. Te de Cocksdorp en omstreken heeft deze inzameling, welke gehouden werd door de jongedames G.Dalenberg, M. Blom en C. Kikkert, f41.15 opgebracht. OUDESCHILD. Een gezellige avond met Max Nabarro. Wij waren Zondag in de gelegenheid in De Zeven Provinciën een gezellige avond bij te wonen, georganiseerd door de heer Jac. Bruin. humorist Max Nabarro uit Amsterdam heeft het publiek uitstekend geamuseerd. Wij weten niet, wat het meest in hem te roemen viel, zijn zang, zijn voordracht of zijn liedjes. Het was in één woord prachtig. Er is genoten, volop. De avond was, zeer tot onze spijt, om voor wij het wisten. Wij roepen Max danook hartelijk een „tot-weerziens" toe. Een gezellig bal besloot deze mooie avond. Niettegenstaande er veel vreemdelingen zijn te Oudeschild, die alle aanwezig wa ren, is alles prachtig verloopen. De kastelein, die met het publiek goed weet om te gaan, heeft zeker wel een pluimpje verdiend. ZE LEEREN HET NOOIT. We hadden gemeend, dat het „denkend deel der natie" afd. Texel ditmaal nilets tegen onze actie tegen de Vlootwet had te zeggen, dat ze nu eens verstandiger. I IUoor wordt zacht- bl'ift keu" UW naai rig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar weg- wrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. waren geworden. Dwaze hoop. Eerder kan men verwachten, dat de visschen zul len gaan spreken. Nu onze actie bijna is afgeloopen komt „abonnee", Mr. Fock in zakformaat, d.w.z. nog tientallen malen onbenulliger (want ieder weet wel wie het is) met een ingezonden stuk, waarvan het Volk schreef onder het op schrift: „Dunne leiding": „De voorzit ter van de Vrijheidsbond, de oud-gouver neur Fock neemt in „de Vrijheid" het woord om „ons standpunt" in zake het vlootplan uiteen te zetten, en het artikel is ook aan de liberale dagbladpers door gezonden als gewichtige uiting van de partijleider. Men zou denken heel wat biezonders te lezen te krijgen. Men vindt echter in wezen niets anders dan het laffe praatje, dat het aanhangige wets ontwerp slechts f770.000 van de 120 mil joen aanvraagt en dat daartegen dus alle drukte ongemotiveerd is. Van alle uitvoerige betoogingen tegen dat schuile vinkje spelen omtrent strekking en om vang van het vlootplan schijnt de heer Fock geenerlei kennis genomen te heb ben. Het is me de leiding wel van de eens roemruchte liberale partij." Inderdaad tracht men met alle middelen de goegemeente wijs te maken, dat er slechts 1770.000 wordt aangevraagd alsof deze schepen, die ettelijke miljoenen kos ten, niet moeten worden opgebouwd. Met de kiel alleen kan men toch de vijand niet tegemoet gaan. Doch dat begrijpt de heer Fock en aanhang niet. De waar heid is, dat het voorstel van de regeerifttg beoogt het bouwen van een kruiser, twee flottieljeleiders, vier jagers en zes onder zeebooten in tien jaar. Deze moordwerk tuigen kosten de slordige som van 1 120.000.000. Dit durft de regeering vra gen in een tijd van hevige werkloosheid, van crisissen overal. Wij zeggen dan ook dat het geld overal beter aan besteed is dan aan deze schepen, die volgens ver klaringen van „Onze Vloot", het orgaan vim de militairisten, verouderd zijn, wan neer ze zijn afgebouwd, dat ze zelfs nu al onvoldoende zijn. De liberale partij moet wel erg vervallen zijn, als ze deze geldverknoeierij tracht goed te praten. Bovendien valt dit voorstel der regeerimg terzelf dertij d dat minister Beelaerts van Blokland ontwapening bepleit te Genève. Grooter tegenstrijdigheid is niet denk baar. Helpt daarom allen, om ons petitionne ment te doen slagen en teekent alsnog onze lijsten om de regeering eens een beeld te geven van de stjeeds groeiende ontwapeningsgedachte die er leeft in ons volk. Het Bestuur der S.D.A.P. Afd. TexeL We hebben naar aanleiding van het in- gez. stuk van „abonnee" vier andere ont vangen, welke in dit nummer wegens plaatsgebrek echter niet alle kunnen wor den opgenomen. RED. Hun standpunt en het omze. Teekent het petitionnement! De heer D. Fock, voorzitter van de Vrijheidsbond, heeft niet veel ruimte raoo- dig, om te beweren, dat de S.D.A'.P. in haar strijd tegen het vlootplan de zaken eenzijdig en onjuist voorstelt. Aap het bewijzen van zijn bewering komt hij dan ook niet toe. De zaak is deze. De regeering heeft een vlootplan ge maakt, niet om een verzetje te hebben, doch om het uit te voeren. Dat plan kost ruim 119 miljoen gulden en wordt afgewerkt in 10 a 11 jaar. Het begint in 1931 met een besaheiden bedrag: f770.000. Dat is genoeg om de kiel te leggen van een kruisertje en van, een flottielje-vaartuig. Bij die kielen blijft het niet. Het is slechts het begin en als deze scheepjes eindelijk af zijn, hebben we 15 miljoen betaald plus de tegenvallers. Daarmee is het vlootplan niet af. En de regeering wil het afmaken en dus ook nog bouwen 4 torpedo-jagers en 8 onder zeebooten. Dit wordt nu niet beslist, dooh wie thans één vinger laat nemen, verspeelt zijn heele hand, vóór hij er erg in heefty Daarom waarschuwen wij voor de eerste stap. Met sprongen gaat het anders omhoog, aldus: 15 miljoen gulden 119,240,000 gulden. In 1927 zijn de grondslagen voor de verdediging van Iradië vastgesteld. 2 krui sers, 8 torpedobooten en 12 onderzee- booten heetten toen voldoende. Van een reserve werd niet gerept. Nu vindt de regeering plotseling een versterking met 50 pet. noodzakelijk, zon der dat er bij de verkiezing één woord) over gesproken is. En dat in een tijd als deze, nu er een, crisis woedt, als de meesten onzer nooit gekend hebben. Het plan 1927 is af. Er kwamen dus miljoenen vrij, die nuttig besteed hadden, kunnen worden. Minister Deckers heeft dit niet ge wild, zooals hij zelf erkende in deze woorden: „Ik heb tenslotte niets anders gedaan dan onderzocht wat ik doen kon met geld dat de Kamer in de jaren van fi- nancieele zuinigheid voor vioolbouw heeft toegestaan." De Troonrede jammert over de slechte tijden; er moet weer versoberd en be zuinigd worden, doch de vrijkomende mil joenen blijven aan het militairisme geof ferd, en voor staatspensioenen en derge lijke vredeswerken is geen geld. En wat zeggen de deskundigen van minister Deckers' plannen? De mannen, van „Onze Vloot" noemen zijn schepen „prulschepen" en spreken van keutel strategie. Een kruiser, die wat beteekent moet 10.000 ton meten en kost dan 40 miljoen. Deckers' kruisertje, zeggen de heeren, zal maar 5250 ton zijn en sleoht9 12.5 miljoen kosten. Eén treffer, op een afstand waarop hijzelf nog lang niet raak kan schieten, en hij is voorde haaien^ En dan het flottielje-vaartuig dat in de West tegen zeeroovers moet waken. 15 mijl zal het loopen en een niet te oud koopvaardijschip haalt nog 18 mijlen en meer! Het is nog als in 1923, toen de oud overste van de Marine, de heer Van det? Toorn, van Colijns vlootwet zei: „dat in werkelijkheid voor al het geld, dat zal worden uitgegeven en dat zal heel wat meer zijn dan 120 miljoen inderdaad niets, in de volste zin van het woord niets, zal worden verkregen" „en dat aan het stelsellooze oud roest, waarover men thans beschikt, nog wat stelselmatig oud-roest zal worden toegevoegd." En dat wij herhalen in deze cri sistijd. Ook hierom raden wij met klem aan: teekent het petitionnement. Behalve de S.D.A.P. zijn ook de Vrij zinnig Democraten, de Christen-Demo craten en Roomsch-Katholieke Volkspartij tegen het Vlootplan. Bussum. C. THOMASSEN. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 4 October 1930, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 30 Sept. 1930. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Aanbieding begrooting van het Alg. Armbestuur over 1931. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1931. 4. Wijziging van de gemeentebegrooting voor 1930. 5. Subsidie aan de Geitenfokvereeniging. 6. Belastingheffing. Wettelijke tijd. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zomertijd dit jaar zal eindigen op 5 Oc tober ajs. te 3 uur in den morgen, dus in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 30 September 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Advertenties voor het volgend num- U mer kunnen NIET LATER worden ffi ingezonden dan 4 uur n.m., daags [S vóór de verschijning. EB Maandagmiddag is in een woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam de 25-jarige rnej. M. vermoord gevonden. Tevens bleek er 4300 gld. gestolen te zijn. Dezelfde avond is te den Bosch aangehouden de 22-jarige blikwerker M., uit Oss, een zwager van de vermoorde, die een volledige bekentenis aflegde en in het bezit van het geld en een bebloede bijl bleek te zijn. Te Huizen (N.H.) overleed een 6- jarig meisje door het eten van bessen van de nachtschade overleden. Een vaartuig van de Russische Zwarte Zeevloot voor het toezicht op de visscherij is tijdens een zware storm om geslagen en gezonken. De geheele beman ning is verdronken. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zoridag 5 October. Burg, 's av. 7 uur Ds. Plug. Waal, 's av. half 8 Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. f 770.000

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2